Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

xristos 31
Forum-Runner

68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2012 :  19:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα σε ολους!
Θελω να ευχαριστησω κατα αρχην τα παιδια που ειμασταν εχτες μαζι
melpo1 - mam2b - fullstop - nikosS -statusquo για το ενδιαφερων τους και για τις συμβουλες τους να ειστε ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ!
Να δωσω χαιρετισματα στον καπετανιο ο οποιος οπως μας ειπε λογω αποστασης δεν μπορεσε να ειναι κοντα μας!
Ευχομαι την αλλη φορα να ειναι και αυτοι που δεν μπορεσαν να ερθουν!
ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/09/2012 :  17:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ . ΗΤΑΝ ΕΝ ΘΑΥΜΑΣΙΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΞΑΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ .
ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ Η ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ .
ΜΑΚΑΡΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟ ABLATION ΝΑ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ
ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/09/2012 :  17:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ . ΗΤΑΝ ΕΝ ΘΑΥΜΑΣΙΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΞΑΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ .
ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ Η ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ .
ΜΑΚΑΡΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟ ABLATION ΝΑ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ
ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2012 :  10:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δηλώνω χαρά και ικανοποίηση απο την συνάντησή μας. Χάρηκα που γνώρισα
απο κοντά καλούς ανθρώπους (ευαίσθητες καρδιές άλλωστε), και εύχομαι σε όλους υγεία. Ειδικά όμως στον christos31 (ίσως η πιο ευαίσθητη καρδιά), που είχε αρρυθμία την ώρα της συνάντησης, του εύχομαι αυτό που του αξίζει. Να γίνει η κολπική μαρμαρυγή ανάμνηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2012 :  05:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημερα σε ολους

NikosS
τελικα εφυγα απο Πατρα Δευτερα πρωι-πρωι γιαυτο και δεν καταφερα να βρεθουμε. θα τα πουμε ομως νασαι σιγουρος.

Xristos31
ελπιζω νασαι ακομη (και για παντα) σε φλεβοκομβο , απο την τελευταια φορα που βρεθηκαμε.

Ανεψιος ενος φιλου απο Πατρα φοιτητης ,βρεθηκε ναχει κολπικη μαρμαρυγη (ειναι μολις 22 ετων ) χωρις ναχει περαιτερω καρδιολογικα θεματα.

εχω μιά παρατήρηση : ο NikoS & o fullstop, επαιζαν ή παιζουν ακομη μπασκετ. η Melpo1 επαιζε tennis. ο Xristos31 εκανε βάρη. εγω επαιζα και εξακολουθω να παιζω tennis. άλλα 3 μελη στον όμιλο αντισφαίρισης Πατρων, εχουν το ίδιο θέμα. ο προαναφερομενος φοιτητης, παιζει μπασκετ.
Μηπως τελικα καποιας μορφης προδιαθεση σε συνδυασμο με αθληση, ευνοει την υπαρξη κολπικης μαρμαρυγης ? μπορει ναναι τυχαιο, γιαυτο εξαλλου λεω πως προκειται απλως για μιά παρατηρηση.

καλημερα σε ολους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2012 :  20:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΣΤΑΤΟΥΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ . ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΑΘΛΟΥΝΤΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΜΕΓΑΛΟΚΑΡΔΙΑΣ
(ΚΑΙ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΤΟΥ ΚΟΛΠΟΥ).

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xristos 31
Forum-Runner

68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2012 :  21:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα παιδια!

Προχτες εκανα μετα απο πολλη καιρο τριπλεξ και εχω κολπο 38 γιατι δεν ηξερα ποσο ειχα και η καρδια μου ειναι σε πολλη καλη κατασταση χωρις αλλα προβληματα(το οριο ειναι 40)
Επισης μου ειπε ο γιατρος οτι παει και καποιοες φορες με το σωματοτυπο του καθε ανθρωπου για το δικο μου ειναι μια χαρα το μεγεθος του κολπου μου.
Δεν εχω κατι νεο εχω ξεκινησει θεραπεια με μουλτακ(ευχαριστω πολλη τον στατους για το κουτι που μου εδωσε για να ξεκινησω επειδη δεν υπαρχουν στην ελλαδα και πρεπει να τα φερεις απο κυπρο τον ευχαριστω και παλι πολλη)φαινεται να πηγαινω καλα εχω καποιοες κρισεις αλλα οχι τιποτα σπουδαιο!
Ο γιατρος μου ειπε οτι σε μια εβδομαδα θα δειξει τα αποτελεσματα του σε αντιθεσει με το αγκορον που θελει 3 μηνες για να αρχισει να κανει δουλεια!Ευχομαι να ειστε ολοι καλα!

ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗ!

ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Blondie
Newbie Forum Runner



27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2012 :  21:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας παιδια! Μπαινω ξανα μετα απο αρκετο καιρο!
Χαιρομαι που διαβασα τα ευχαριστα νεα σας και δυναμη στους υπολοιπους!
Εχουμε κ καινουρια ατομα στην παρεα...

Εχω αποριουλα.... Τα φωτα σας παρακαλω...
Μετα απο 2 ablation, ειχα δεματιο πολυ-πολυ σπανιοτερο απο το WPW, το καψαμε με επιτυχια. Μετα ταλαιπωρημενη αρτηρια για 1.5 ολοκληρο χρονο....
Το θεμα μου ειναι πως 2 φορες τον μηνα εχω ταχυκαρδια, που διαρκει μεχρι 10 δευτερολεπτα. Δεν ειναι λογω αγχους, μεπιανει στα καλα καθουμενα, οποιαδηποτε ωρα.
Ρωτησα καρδιολογο κ μουπε για χολτερ αλλα απλοκλειεται να πετυχουμε την στιγμη...

Βασικα, οπως θυμαστε, με ενδιαφερει το θεμα μιας 2ης εγκυμοσυνης. Τι θα γινει με το εμβρυο? θα εχω περισσοτερες ταχυκαρδιες? την στιγμη της καισαρικης????
Καπου διαβασα πως κοπελες με τετοιο ιστορικο, δηλ. Δεματιο, κολπικες, τοπρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης αυξανονται οι ταχυκαρδιες κπαιρνουν φαρμακα, ενεσεις κτλ....αλλα τι γινεται με το εμβρυο????

Φυσικα κ θα επικοινωνησω με τον ηλεκτροφυσιολογο γιατρο μυ να τον ρωτησω....
Ο γυναικολογος μου μου λεει να κανω οτι μου πει ο ηλεκτροφυσιολογος μου....
Σκεφτομαι να αλλαξω γυναικολογο να παω σε καποιον που βρισκεται σε ιδιωτικο νοσοκομειο κ οχι σε ιδιωτικη κλινικη,,,, μπας κ γινει καμια.... Στραβη....

Ξερω κ γω βρε παιδια.... Αλλα αν ειναι να μπω σε διαδικασια αναγκαστικης εκτρωσης,.... Ειτε παλι δεματια λογω εγκυμοσυνης,.... Εστω με μονο 10% πιθανοτητα τοτε φυσικα δεν θα κανω αλλα μωρακι!!!!

Η επομενη συναντηση να την κανετε κυπρο!!!!
Να φαμε κ χαλλουμακι!!!

Blondie
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mam2be
Newbie Forum Runner

39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2012 :  14:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Blondie,

Καλησπέρα,

Έχω και γω πρόβλημα με ταχυκαρδίες και έκτακτες μα το μόνο που μου έχει βρεθεί στο τρίπλεξ είναι πολύ μικρή πρόπτωση μιτροειδούς που δε δικαιολογεί τις αρρυθμίες. Πριν μείνω έγκυος αντιμετώπισα πρόβλημα με πολλές έκτακτες συστολές και μάλιστα κατάλαβα ότι είμαι έγκυος γιατί ένιωθα αυξημένες σφίξεις. Σίγουρα στο πρώτο τρίμηνο θα έχεις πιο πολλές σφίξεις το λεπτό από πριν μετά όμως σιγά σιγά συνηθίζεις και στο δεύτερο τρίμηνο περνάνε εμένα μου ήρθαν ξανά ταχυπαλμίες στο τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης.

Και στην εγκυμοσύνη γενικά είχα πιο λίγες έκτακτες από ότι τώρα με τη διακοπή του θηλασμού!! Όσο για τη καισαρική μη φοβάσαι εγώ είχα έκτακτες πολλές την ώρα του τοκετού και μάλιστα ο καρδιολόγος μου μου είχε πει ότι αν έκανα καισαρική επειδή είναι λιγότερο στρεσογόνος από το φυσικό τοκετό θα ήταν καλύτερο για τη καρδιά μου. Παίρνεις κάποιο αντιαρρυθμικό?? Εγώ όταν πήγα στο μαιευτήριο είχα μαζί μου inderal καλού κακού αλλά δε χρειάστηκε. Βέβαια ο γιατρός θα κρίνει αν μπορείς να μείνεις ξανά έγκυος αλλά αν έχεις τα κουράγια (κυρίως μετά την εγκυμοσύνη όταν γεννηθεί το μωρό με τα ξενύχτια, τη κούραση κτλ.) γιατί να μη το κάνεις??Εδώ γυναίκες με σοβαρά καρδιολογικά προβλήματα και τόλμησαν μια εγκυμοσύνη.

Να σε ρωτήσω πως βρέθηκε ότι έχεις δεμάτιο? Φαίνεται στο τριπλεξ ή σου έβαλαν καθετήρα?

Ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Blondie
Newbie Forum Runner



27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2012 :  08:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mum2be γεια σου κ σε ευχαριστω που μου απαντησες!
Διαβασα χθες το μέιλ σου αλλα τωρα καταφερα να απαντησω...

Ειχα παραπληρωματικο δεματιο σχεδον πριν 2 χρονια. Η μοναδικη περιπτωση σε ολοκληρη την ευρωπη, μονο 0.002% στον κοσμο μπορει καποιος να το παθει.
Οταν ειχα επεισοδιο, οι χτυποι εφθασαν τους 200 το λεπτο που ηταν υπερβολικο για πρωτο επεισοδιο, ημουν επειγουσα περιπτωση, γιατι στο επομενο επεισοδιο θα πεθαινα κτλ. Εκανα 2 ablation για να πετυχουμε το δεματιο, μεσα σε 2 συνεχομενους μηνες.
Ολα τελεια με το δεματιο, το πετυχαμε ομως ειχα προβλημα με την μια μου αρτηρια, μεχρι κ σημερα. Κατακριβειαν, τον αυγουστο ειδα τεραστια διαφορα βελτιωσης αλλα τωρα με την αλλαγη του καιρου παλι προβληματα.
Το σοβαρο μου θεμα ηταν η αρτηρια.
Ομως ειχα κ εκτακτες καθε μηνα, απο τον καιρο που εκανα το ablation. Η καρδιολογος μου πε για χολτερ αλλα αποκλειεται να πετυχουμε την στιγμη. Επισης μου πε πως επειδη διαρκουν μονο μεχρι 10 δευτερολεπτα δεν ειναι ανησυχητικο.
Ο ηλεκτροφυσιολογος μου ειναι στην γερμανια, χαραλαμπος κριατσελης, επιμελητης του καρδιολογικου ινστιτουτου του βερολινου, εκανε σπουδαιες ανακαλυψεις στον τομεα της ηλεκτροφυσιολογιας, κ ημουνα τυχερη που τον συναντησα, γιατι τυχαια τοτε ηρθε κυπρο κ επειδη ημουνα επειγουσα περιπτωση με εκανε ablation.

Πρεπει επειγοντως να κλεισω, συνεχιζω μετα

Blondie

Συνεχιζω τωρα...
Ημουνα επειγουσα περιπτωση γιατι εκτος το δεματιο, εδειχνε κ κατι αλλο, αλλα δεν ηταν σιγουρο το προβλημα της καρδιας, σοβαροτερο απο το δεματιο,κ ο μονος τροπος επιβεβαιωσης του πιθανον προβληματος, ηταν το ablation.
Αν οντως υπηρχε τοπροβλημα καρδιας, τοτε σε συνδυασμο με το δεματιο, θα πεθαινα στο επομενο επεισοδιο δεματιου.

Οποτε οταν εγινε το ablation, πρωτα ελεγξε ο γιατρος την καρδια για το πιθανον προλημα, που τελικα δεν ηταν, αλλα ηταν το δεματιο που εκανε σαν σκιες.
Η διαδικασια καθυστερησε λογω τσεκ απ καρδιας κ δεματιου, κ επρεπε να διακοψουμε την επεμβαση γιατι οι καθετηρες ηταν πολλες ωρες μεσα μου.Για αυτο κ τον επομενο μηνα εκανα παλι ablation για να καψουμε το δεματιο....

Πετυχε η επεμβαση, αλλα οι ταχυκαρδιες? η ταλαιπωρημενη αρτηρια? ειναι μηπως τα καταλοιπα του ablation?

Η καρδιολογος κ ο ηλεκτροφυσιολογος μου παν πως δεν χρειαζομαι να παιρνω καποιο χαπακι...
Αλλα με την εγκυμοσυνη τι γινεται?
Και με τις ταχυκαρδιες αλλα κ με την αρτηρια που με αυτην τρεφεται το εμβρυο... Μην ξεχναμε το τελευταιο τριμηνο που θα πιεζει η κοιλια την αρτηρια...

Ειμαι κ γω κ ο συζυγος μου πολυ προβληματισμενοι,... Ο καθενας ριχνει το μπαλακι αλλου.... Ο γυναικολογος μου λεει να κανω οτι μου λεει ο ηλεκτροφυσιολογος,... Κτλ κτλ κτλ....

Αν ειναι να μπω σε χειροτερες καταστασεις με την υγεια μου, πχ περισσοτερες, σοβαροτερες ταχυκαρδιες, ειτε, η αρτηρια μου να χειροτερεψει, τοτε τι? θα γινω κουτση? παραλυτη?
Κανεις δεν μιλαει ρε γ....

Ειπα με τον συζυγο μου να δουμε κ αλλους γυναικολογους μπας κ ειχαν αυτοι παρομοια εμπειρια... Για να δουμε.... Αλλιως δεν θα κανω αλλο μωρακι... Τουλαχιστον ζω, μετα απο ολα αυτα, κ Δοξα Σοι Ο Θεος εχω ενα υγιεστατο μωρακι!!! Να μην ειμαστε αχαριστοι!

Anyway, σας ευχαριστω!!!

Edited by - Blondie on 09/10/2012 11:48:47
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haidy
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2012 :  17:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μολις γεννησα τον γιο μου (2 βδομαδες)εκανα αμλεσιον,,,,ειχα ενα παραπανω καλωδιο στην καρδια....παντα ηθελα ενα δευτερο μωρακιαλλα φοβομουν,ο καρδιολογος μου ειπε να περασει ενας χρονος κ θα δουμε,,,,τελικα μετα απο 3 χρονια ξαναεμεινα εγκυος,πηρα μαγνησιο γιατι κανεικαλο κ στν ηρεμια της καρδιας και στις συσπασεις της μητρας,,,ρωτα τους γιατρους σου και καλη επιτυχια!!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Blondie
Newbie Forum Runner



27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2012 :  18:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by haidy

μολις γεννησα τον γιο μου (2 βδομαδες)εκανα αμλεσιον,,,,ειχα ενα παραπανω καλωδιο στην καρδια....παντα ηθελα ενα δευτερο μωρακιαλλα φοβομουν,ο καρδιολογος μου ειπε να περασει ενας χρονος κ θα δουμε,,,,τελικα μετα απο 3 χρονια ξαναεμεινα εγκυος,πηρα μαγνησιο γιατι κανεικαλο κ στν ηρεμια της καρδιας και στις συσπασεις της μητρας,,,ρωτα τους γιατρους σου και καλη επιτυχια!!!!!!!



Haidi σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!
Δεν ειχες τιπιτα τάχυκαρδιες στο πρωτο τριμηνο? ουτε τον τελευταιο μηνα? ουτε στον τοκετο? μετα με τα ξενυκτια?

Σεευχαριστω κ να χαιρεσαι τα μωρακια σου!!!

Blondie
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2012 :  20:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα σε ολους.
Ηθελα να αναφερθω στον Χρηστο για το multaq . Διαβασα ανακοινωση του ΕΟΦ οτι παρατηρηθηκαν σοβαρες παρενεργειες στο ηπαρ και δυο ατο μα εκαναν μεταμοσχευση λογω multaq . O ΕΟΦ συνιστα πριν την ληψη ηπατικες εξετασεις και κατοπιν καθε εξαμηνο .
Αυτα για να ρωτησεις τον γιατρο σου .

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mam2be
Newbie Forum Runner

39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2012 :  12:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Blondie,

Καλησπέρα,

Εγώ δεν έχω απ ότι ξέρω τουλάχιστον δεμάτια κτλ. έχω μικρή πρόπτωση μιτροειδούς όπως έχω προαναφέρει, είχα όμως στο παρελθόν φοβερές ταχυπαλμίες που δε δικαιολογούνταν από τη πάθηση. Έχω φτάσει και 180 σφύξεις το λεπτό ίσως και περισσότερο και να μη το ξέρω.Σε χόλτερ που είχα βάλει πριν την εγκυομοσύνη έκανα ριπές ταχυκαρδίας (πήγαινε δηλαδή να ξεκινήσει ταχυπαλμία που σταματούσε) και είχα και αρκετές έκτακτες υπερκοιλιακές και λίγες κοιλιακές έκτακτες. Δε ξέρω που άκριβώς οφείλονται αυτά ο γιατρός μου έλεγε το άγχος και τότε πραγματικά είχα άγχος τώρα όμως που δεν έχω καθόλου έχω πιο πολλές έκτακτες από τότε.

Τέλος πάντων, σίγουρα δεν έχουμε το ίδιο πρόβλημα και δεν μπορώ να σου απαντήσω στο θέμα σου όμως στην εγκυμοσύνη είχα ταχυπαλμίες στο πρώτο τρίμηνο κυρίως και μετά στο δεύτερο και τρίτο τρίμηνο είχα ταχυπαλμία μόνο όταν έτρωγα πολύ βράδυ. Έπαιρνα μαγνήσιο και άλλες βιταμίνες για το μωρό και στη διάρκεια της εγκυμοσύνης καθώς και του τοκετού δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τη καρδιά (παρόλο που έχω θέματα με αρρυθμίες όπως είπα και πιο πάνω). Αυτό που με πείραξε μάλλον ήταν τα ξενύχτια καθώς επειδή ο σύζυγός μου έχει απαιτητική δουλειά δε γινόταν να το μοιραστούμε και έτσι ξενυχτούσα κάθε βράδυ παρόλο που δε θήλασα αποκλειστικά. Όταν άρχισε όμως η διαδικασία του αποθηλασμού και λίγο πριν μου έρθει η πρώτη περίοδος δε ξέρω αν ήταν θέμα ορμονικό ή τι συνέβη οι έκτακτες αυξήθηκαν πολύ. Μάλιστα δυο μέρες τη μια μέσα στον Αύγουστο και την άλλη το Σεπτέμβρη είχα τόσες πολλές που τρόμαξα έκανα σχεδόν μια κάθε πεντάλεπτο.

Σίγουρα παίζουν ρόλο οι ορμόνες καθώς όλα στον οργανισμό αλλάζουν με την έναρξη και τη λήξη μιας εγκυμοσύνης και σίγουρα οι πρώτοι μήνες με το μωρό έχουν πολύ κούραση. Δε ξέρω αν έχεις βοήθεια για μετά αλλά αν δεν έχεις σκέψου το πολύ καλά πριν αποφασίσεις να προχωρήσεις

Edited by - mam2be on 10/10/2012 12:27:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haidy
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2012 :  20:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
στα ξενυχτια ειχααρκετες εκτατες...πονουσακ απο την καισαρικη κιολας...μου περασαν ομως....ταχυκαρδιες στην εγκυμοσυη δεν ειχα ...μαλλον δεν ειχα εντονες ταχυκαρδιεσ,πριν γεννησω πηγα παλι στον καρδιολογο οπου μου εδωσε μαγνησιο,γενικα κανει καλο τομαγνησιο.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000