Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2010 :  21:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ

Στις 17 ή 18 Απριλίου 2010 θα πραγματοποίηθεί στο αμφιθέατρο του Ερρίκος Ντυνάν ημερίδα με θέμα την κολπική μαρμαρυγή όπου ομιλητές θα είναι οι κ.ΚΑΤΣΙΒΑΣ Απόστολος και κ.ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ Γεώργιος.
Στην ομιλία θα γίνει και παρουσίαση πρόσφατης μαγνητοσκοπημένης επέμβασης (ablation) σε ασθενή.Όποιος επιθυμεί μπορεί να παρευρεθεί, ακόμα και να υποβάλουμε τις ερωτήσεις μας στους γιατρούς.
Για την ακριβή ημερομηνία και την ώρα θα ενημερώσω με νεότερη δημοσίευση.

Edited by - mcdemis on 17/03/2010 22:32:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ribo
Newbie Forum Runner

Greece
5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2010 :  16:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Diavasa me endiaferon olla ta parapano giati kolpiki marmarigi episkeftike kai emena 3 fores eos tora 14/01 19/02/ 14/03.
ithela poli na matho nea gia ti k.m. kai mporo na po oti harika otan brika esas kai etsi mporo na mirazo to problima mou.Eimai 35 hronon kai anisiho gia ti sinehia kai thelo na sas kano kai kapies erotisis.
Esis otan kanate tin krisi pigainate kathe fora sto nosokomeio?
An eho kanei 3 fores sigura tha kano kai alles?
Epeidi meno Messinia kai den iparhei arithmiologos tha ithela na pao Athina na me dei kapion idikos.Mporite na mou proteinete pou na pao?
Mcdemis efharistume pou mirazeis tin empeiria sou mazi mas kai etsi boithas kai emas.
Igeia se ollous.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2010 :  19:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kαλησπέρα Ribo,καταρχήν επειδή έκανες τρία επεισόδια κολπικής μαρμαρυγής και μάλιστα κοντά το ένα με το άλλο δεν σημαίνει και ότι μια ζωή θα έχεις μαρμαρυγή.Μπορεί να πέρασες μια περίοδο έντονου stress ή να σου ξεκίνησε μία κατάσταση η οποί δεν είναι απαραίτητο ότι θα σου συμβαίνει συχνά.
Καλό θα ήταν όπως λές όταν σε πιάνει να πηγαίνεις σε νοσοκομείο (πράγμα που δεν έκανα εγώ στην αρχή) για να ανατάσεσαι γρήγορα και να μην ταλαιπωρείσαι και από την άλλη να αποφύγεις κάθε ενδεχόμενο να δημιουργηθεί κάποιος θρόμβος τον οποίο εαν είσαι νέος σε ηλικία μπορεί να μην είναι τόσο πιθανό να συμβεί αλλά όχι και απίθανο οπότε αποφεύγεις περαιτέρω προβλήματα.
Επίσης είναι πολύ σημαντικό να καταγράψεις σε ένα απλό καρδιογράφημα την μαρμαρυγή ή όποια αρρυθμία σου συμβαίνει ώστε ο αρρυθμιολόγος που θα επισκευθείς να έχει εικόνα για το τι ακριβώς γίνεται, είναι πολύ σημαντικό οπότε, αν και όταν σου ξανασυμβεί το πρώτο που θα κάνεις είναι να βγάλεις ένα καρδιογράφημα σε κάποιο νοσοκομείο ή ιατρείο κλπ.
Να ξέρεις ότι με το θέμα της μαρμαρυγής γίνεται μια πολύ μεγάλη προσπάθεια ανα τον κόσμο για να βρεθεί η καλύτερη θεραπεία ενώ προς το παρόν η καλύτερη λύση είναι το ablation με το οποίο εγώ τουλάχιστον καταπολέμησα την μαρμαρυγή και έχοντας παραμείνει με κάποιες ενοχλήσεις από έκτακτες συστολές το οποίο αντιμετωπίζεται.΄Οπως διάβασες παραπάνω στις 17 ή 18 Απριλίου στο Ερρίκος Ντυνάν θα γίνει μία ομιλία από δύο πολύ καλούς γιατρούς για το θέμα αυτό κΚΑΤΣΙΒΑ και κΘΕΟΔΩΡΑΚΗ με παρουσίαση βίντεο από πρόσφατο ablation όπου θα μπορείς να μιλήσεις και με τους γιατρούς.Για περισσότερα στοιχεία του γιατρού σου στέλνω προσωπικό μήνυμα.
quote:
Originally posted by ribo[quote]Originally posted by ribo

Diavasa me endiaferon olla ta parapano giati kolpiki marmarigi episkeftike kai emena 3 fores eos tora 14/01 19/02/ 14/03.
ithela poli na matho nea gia ti k.m. kai mporo na po oti harika otan brika esas kai etsi mporo na mirazo to problima mou.Eimai 35 hronon kai anisiho gia ti sinehia kai thelo na sas kano kai kapies erotisis.
Esis otan kanate tin krisi pigainate kathe fora sto nosokomeio?
An eho kanei 3 fores sigura tha kano kai alles?
Epeidi meno Messinia kai den iparhei arithmiologos tha ithela na pao Athina na me dei kapion idikos.Mporite na mou proteinete pou na pao?
Mcdemis efharistume pou mirazeis tin empeiria sou mazi mas kai etsi boithas kai emas.
Igeia se ollous.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ribo
Newbie Forum Runner

Greece
5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2010 :  16:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mcdemis,katarhin efharisto gia tin apandisi.Ego kathe fora pou ekana aruthmies piga nosokomio,gia auto kai rotisa,o pote eho kardiografimata me ta episodia.Tora mou dosane RUTHMONORM miso hapi proi-mesimeri-bradi ton 150 mg.tipota allo.Eho kanei kai ena iperiho sti kardia kai iperiho tiroidis kai einai ok.Apo ti katalava poli apo sas askolithikate i askoliste kai me to athlitismo.Kata simptosi kai ego askolithika pola hronia.Lete na kanei me auto?
Sas haireto ollous.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2010 :  00:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ribo το ότι έχεις στα χέρια σου καρδιογραφήματα από τα επεισόδια είναι ότι καλύτερο για να καταλάβει ο γιατρός τι γίνεται οπότε το επόμενο βήμα σου είναι κατευθείαν σε έναν αρρυθμιολόγο να του τα δείξεις και να ξεκινήσεις από κάπου.Όσων αφορά τον αθλητισμό θα έλεγα ότι μάλλον δεν παίζει κανένα ρόλο και είναι τυχαίο γεγονός αφού ξέρω και πολλύς άλλους που αντιμετωπίζουν το πρόβλημα και δεν είχαν ποτέ καμία επαφή με τον αθλητισμό.Παλαιότερα είχα ρωτήσει και εγώ έναν γιατρό και μου είπε αυτό ακριβώς ότι καμία σχέση δεν έχει.
quote:
Originally posted by ribo

Mcdemis,katarhin efharisto gia tin apandisi.Ego kathe fora pou ekana aruthmies piga nosokomio,gia auto kai rotisa,o pote eho kardiografimata me ta episodia.Tora mou dosane RUTHMONORM miso hapi proi-mesimeri-bradi ton 150 mg.tipota allo.Eho kanei kai ena iperiho sti kardia kai iperiho tiroidis kai einai ok.Apo ti katalava poli apo sas askolithikate i askoliste kai me to athlitismo.Kata simptosi kai ego askolithika pola hronia.Lete na kanei me auto?
Sas haireto ollous.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tsikito
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2010 :  21:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας παιδια!πολύ ωραίο το forum και βοηθάει αρκετά..
Εγώ παρουσίασα αρρυθμίες πριν από 3,5 - 4 χρόνια!Τον πρώτο καιρό ήταν απλά εκτακτοσυστολές μία στο τόσο όπως όλοι οι άνθρωποι.κι όλοι οι καρδιολόγοι μου έλεγαν πως είναι από άγχος και στρες!Έχω και πρόπτωση μιτροειδούς αλλά μου είπαν πως δεν επηρρεάζει τόσο..Τους τελευταίες μήνες όμως οι αρρυθμίες είναι σχεδόν σε καθημερινή βάση κι έχει αυξηθεί η ένταση τους!Εκτός από το κενό στο στήθος κ τα φτερουγίσματα κάποιες φορές ψιλοζαλίζομαι ή έχω δύσπνοια.Συνήθως είναι στιγμιαίο ή λίγα δευτερόλεπτα.Αλλά την τελευταία φορά κράτησε 2-3 ώρες με συνεχόμενες εκτακτοσυστολές και αναγκάστησα να πάω στο εφημερεύον νοσοκομείο..
Έχω κουραστεί πια!βαρέθηκα να ταλαιπωρούμαι εγώ και οι δικοί μου..έχει μειωθεί η ποιότητα ζωής μου και επηρεάζεται η καθημερινότητα μου!!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς σας κάποιον καλό αρρυθμιολόγο στη θεσσαλονίκη.ή τουλάχιστον καποιον που να ασχολείται με νέους (είμαι 24) γιατί όλοι οι υπόλοιποι γιατροί δεν με παίρνουν και πολύ στα σοβαρά..Ο καρδιολόγος μετά το τελευταίο επεισόδιο μου άρχισε το inderal αλλά δεν θέλω να παίρνω συνέχεια χάπια από τόσο μικρός και έχει και παρενέργειες πάνω μου!!Κι επιτέλους θέλω να βρω μια σωστή λύση..
Συγνώμη αν κούρασα και θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια..
Ευχαριστώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ribo
Newbie Forum Runner

Greece
5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2010 :  23:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
epsaxa kai brika auto to link,http://www.klinikiagiosloukas.gr/articles_det.asp?article_id=176
Ελένη Χατζηνικολάου-Κοτσάκου
Ειδικός Καρδιολόγος-Αρρυθμιολόγος
efhoume na vreis liseis sto provlima sou.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ribo
Newbie Forum Runner

Greece
5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2010 :  23:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To parapano minima itan ghia sena tsikito.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2010 :  01:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tsikito καλησπέρα,πρώτον σε καταλαβαίνω 100% γιατί όπως περιγράφεις την κατάστασή σου κάπως έτσι ξεκίνησα και εγώ και δεύτερον δεν κουράζεις κανέναν, εκτός από την γιατρό που σου προτείνει ο Ribo επισκέψου και τον κΒΑΣΙΛΙΚΟ Βασίλειο στο ΑΧΕΠΑ αν δεν έχεις πάει ήδη, άλλον για Θεσ/κη δεν έχω υπόψιν.Επειδή και εγώ έχω πρόπτοση θα σου πώ μόνο ότι οι περισσότεροι γιατροί θεωρούν ότι είναι άσχετη με τις αρρυθμίες ωστόσο υπάρχουν και αυτοί που θεωρούν ότι έχει κάποια σχέση.
quote:
Originally posted by tsikito

Γεια σας παιδια!πολύ ωραίο το forum και βοηθάει αρκετά..
Εγώ παρουσίασα αρρυθμίες πριν από 3,5 - 4 χρόνια!Τον πρώτο καιρό ήταν απλά εκτακτοσυστολές μία στο τόσο όπως όλοι οι άνθρωποι.κι όλοι οι καρδιολόγοι μου έλεγαν πως είναι από άγχος και στρες!Έχω και πρόπτωση μιτροειδούς αλλά μου είπαν πως δεν επηρρεάζει τόσο..Τους τελευταίες μήνες όμως οι αρρυθμίες είναι σχεδόν σε καθημερινή βάση κι έχει αυξηθεί η ένταση τους!Εκτός από το κενό στο στήθος κ τα φτερουγίσματα κάποιες φορές ψιλοζαλίζομαι ή έχω δύσπνοια.Συνήθως είναι στιγμιαίο ή λίγα δευτερόλεπτα.Αλλά την τελευταία φορά κράτησε 2-3 ώρες με συνεχόμενες εκτακτοσυστολές και αναγκάστησα να πάω στο εφημερεύον νοσοκομείο..
Έχω κουραστεί πια!βαρέθηκα να ταλαιπωρούμαι εγώ και οι δικοί μου..έχει μειωθεί η ποιότητα ζωής μου και επηρεάζεται η καθημερινότητα μου!!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς σας κάποιον καλό αρρυθμιολόγο στη θεσσαλονίκη.ή τουλάχιστον καποιον που να ασχολείται με νέους (είμαι 24) γιατί όλοι οι υπόλοιποι γιατροί δεν με παίρνουν και πολύ στα σοβαρά..Ο καρδιολόγος μετά το τελευταίο επεισόδιο μου άρχισε το inderal αλλά δεν θέλω να παίρνω συνέχεια χάπια από τόσο μικρός και έχει και παρενέργειες πάνω μου!!Κι επιτέλους θέλω να βρω μια σωστή λύση..
Συγνώμη αν κούρασα και θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια..
Ευχαριστώ!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tsikito
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2010 :  01:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
mcdemis sou esteila pm!to pires?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2010 :  22:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ


ΣΑΒΒΑΤΟ 17-04-2010 ΚΑΙ ΑΠΟ ΩΡΑ 09:00 ΣΤΟ ΑΜΦΙΘΕΤΑΡΟ ΤΟΥ 1ου ΟΡΟΦΟΥ ΣΤΟ ΕΡΡΙΚΟΣ ΝΤΥΝΑΝ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ κΚΑΤΣΙΒΑ Aπόστολο & κΘΕΟΔΩΡΑΚΗ Γεώργιο.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

onetwo
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2010 :  23:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γεια σας παιδια και απο εμενα!να σας πω και εγω την εμπειρια μου απο 13 περιπου χρονων ειχα φοβερες ταχυκαρδιες πανω απο 200 παλμου,ειχα το δεματιο του his και απο τα 17 περιπου αρριθμιες εκτος απο τις ταχυκαρδιες,εκτακτες σε σημειο οπου ειχα ενα παλμο κανονικο και μια εκτακτη!πριν περιπου 10 χρονια ισως και λιγο παραπανω εκανα ablation στο ωνασιο ειχα περισοτερα δεματια απο ενα αλλα μου εφυγαν τελειως η ταχυκαρδιες!αλλα η αρυθμιες εμειναν αλλα διαφορετικες οχι εκτακτες οπως ειχα πρωτα! καπως σαν να μπερδευει το καρπυλατερ στο μαχανακι και ωρες ωρες κατι δυνατα τρανταγματα και δυσφρορια στην αναπνοη(οχι μαρμαριγη δεν ειχα ποτε)!!αλλα μου ειπε ο γιατρος οτι αυτα δεν διορθωνονται επεμβατικα και μου ειχε πει οτι αμα δεν με πιασει ταχυκαρδια μεσα σε 2 χρονια το ablation 8α ειχε πιασει!ευτυχως μεχρι τωρα δεν εχω ταχυκαρδιες.γυρισα ενα σωρο γιατρους για αυτες τις αρρυθμιες και μου εδυναν αντιαρρυθμικα φαρμακα αλλα δεν εκαναν τιποτα ειχα απογοητευτει,αμα δεν τα εχει περασει καποιος δεν ξερει πως ειναι...μεχρι που πηγα σε εναν καρδιολογο και μου εδωσε αντικαταθληπτικο το seroxat μεσα σε ενα 6μηνο η αρρυθμιες ειχαν μειωθη κατα 80/100 και πλεων δεν με απασχολουσαν.ωσπου πριν μια βδομαδα με επειασαν παλι αλλα οταν παω να κανω κατι δηλαδη να ανεβω μια σκαλα να τρεξω για λιγο δεν κουραζομαι...και μετα περνανε.μου (κοβεται)η αναπνοη οσο διαρκει αλλα ειναι ελαχιστος χρονος 1 -2 sec το εχει κανεις απο εσας αυτο??
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2010 :  23:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα onetwo, εγώ πλέον μετά από 2 ablation είμαι στο σημείο με τις έκτακτες ακριβώς όπως τις περιγράφεις έχοντας καταπολεμήσει θεωρητικά την κολπική μαρμαρυγή ή οποιαδήποτε άλλη ταχυκαρδία ευτυχώς.Ωστόσο όπως πολύ σωστά γράφεις αυτές οι έκτακτες είναι τρομερά ενοχλητικές ειδικά όταν θες να κοιμηθεις και σε πιάνουν, δεν μπορείς να ηρεμήσεις.Για το αντικαταθλιπτικο που είπες ξέρω έναν φίλο ο οποίος είχε ένα τελείως διαφορετικό πρόβλημα με πολύ δύσκολη διάγνωση και διαφορετικές απόψεις γιατρών για το πως θα το αντιμετωπίσει έτσι κατέφυγε και αυτός σε αντικαταθλιπτικό το οποίο για μερικούς μήνες του ηρέμησε τα συμπτώματα αλλά μόλις το έκοψε επανήλθαν όλα τα προβλήματα (δεν ξέρω τελικά αν είναι καλή λύση).Όσων αφορά αυτές τις μικρές παύσεις που περιγράφεις μου συμβαίνουν και σε εμένα κατα διαστήματα και μεμονομένα αλλά δεν δίνω και πολύ σημασία γιατι με τις έκτακτες που μου συμβαίνουν πολύ συχνότερα αυτές οι παύσεις είναι πολύ πιο ενοχλητικές όταν έχεις έκτακτες για 1 ή 2 ώρες συνεχόμενα.Εγώ δεν είχα δεμάτιο αλλά όλη η δουλειά έγινε στις πνευμονικές φλέβες και εκεί είναι το θέμα να εντοπιστεί και το κατάλληλο σημείο για να καταληθεί και να σταματήσουν και οι έκτακτες, τουλάχιστον αυτό μου λέει ο γιατρός μου.Αυτή η ιστορία με τις έκτακτες δυστυχώς είναι σκέτος λαβύρινθος.Εγώ παίρνω συστηματικά ρυθμονόρμ-λοπρεσόρ πρωί και βράδυ και σε περίπτωση που επιμένουν έκτακτες κουμπώνω και ένα ακόμα ρυθμονόρμ μετά από μία ώρα ( 9 στις 10 σταματάνε στο μισάωρο με το ρυθμονόρμ).
quote:
Originally posted by onetwo

γεια σας παιδια και απο εμενα!να σας πω και εγω την εμπειρια μου απο 13 περιπου χρονων ειχα φοβερες ταχυκαρδιες πανω απο 200 παλμου,ειχα το δεματιο του his και απο τα 17 περιπου αρριθμιες εκτος απο τις ταχυκαρδιες,εκτακτες σε σημειο οπου ειχα ενα παλμο κανονικο και μια εκτακτη!πριν περιπου 10 χρονια ισως και λιγο παραπανω εκανα ablation στο ωνασιο ειχα περισοτερα δεματια απο ενα αλλα μου εφυγαν τελειως η ταχυκαρδιες!αλλα η αρυθμιες εμειναν αλλα διαφορετικες οχι εκτακτες οπως ειχα πρωτα! καπως σαν να μπερδευει το καρπυλατερ στο μαχανακι και ωρες ωρες κατι δυνατα τρανταγματα και δυσφρορια στην αναπνοη(οχι μαρμαριγη δεν ειχα ποτε)!!αλλα μου ειπε ο γιατρος οτι αυτα δεν διορθωνονται επεμβατικα και μου ειχε πει οτι αμα δεν με πιασει ταχυκαρδια μεσα σε 2 χρονια το ablation 8α ειχε πιασει!ευτυχως μεχρι τωρα δεν εχω ταχυκαρδιες.γυρισα ενα σωρο γιατρους για αυτες τις αρρυθμιες και μου εδυναν αντιαρρυθμικα φαρμακα αλλα δεν εκαναν τιποτα ειχα απογοητευτει,αμα δεν τα εχει περασει καποιος δεν ξερει πως ειναι...μεχρι που πηγα σε εναν καρδιολογο και μου εδωσε αντικαταθληπτικο το seroxat μεσα σε ενα 6μηνο η αρρυθμιες ειχαν μειωθη κατα 80/100 και πλεων δεν με απασχολουσαν.ωσπου πριν μια βδομαδα με επειασαν παλι αλλα οταν παω να κανω κατι δηλαδη να ανεβω μια σκαλα να τρεξω για λιγο δεν κουραζομαι...και μετα περνανε.μου (κοβεται)η αναπνοη οσο διαρκει αλλα ειναι ελαχιστος χρονος 1 -2 sec το εχει κανεις απο εσας αυτο??


Edited by - mcdemis on 29/04/2010 23:28:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

angie
Advanced Forum-Runner



244 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2010 :  09:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Onetwo, σε φάση ξεκούρασης πόσες σφύξεις έχεις το λεπτό? Να ξέρεις, πως στην βραδυκαρδία, δη σε αθλητές που την έχουν συχνότερα, οί έκτακτες εμφανίζονται πιο εύκολα, καθώς λόγω της μεγάλης απόστασης μεταξύ των παλμών, βρίσκουν πρόσφορο το έδαφος για εμφάνιση..αυτό το διάστημα κλασματος του sec που ακολουθεί δίνει την εντύπωση της λεγόμενης "παύσης". Ποια αντιαρρυθμικά έχεις δοκομάσει? Β- αναστολείς? Αναλόγως των σημείων που είναι τα παραπληρωματικά σου δεμάτια είναι και το είδος του αντιαρρυθμικού που οφελεί...αν και είμαι σίγουρη πως ο καρδιολόγος σου θα εξάντλησε τις πιθανές φαρμακευτικές επιλογές.
Πάντως να ξέρεις πως γενικώς η εποχή αυτή είναι δύσκολη με την μεταβατική φάση της θερμοκρασίας από άνοιξη σε καλοκαίρι και προδιαθέτει τόσο για αρρυθμίες, όσο και για έκτακτες συστολές. Επίσης το ανέβασμα της σκάλας είναι προκλητικός παράγοντας.
Αν νομίσεις πως χρειάζεσαι μια επανεκτίμηση και δε βαριέσαι, μπορώ να σου συστήσω το δικό μου καρδιολόγο.

Life is too short to be postponed...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

onetwo
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2010 :  12:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παιδια εβαλα holter και ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα το ανησυχητικο ειχα καποιες εκτακτε κυλιακες καιελαχιστες υπερκιλιακες αλλα μετα το holter οντως περιεργος αρχισα να ηρεμο και να μου φευγουν..εμενα μου ειχε δοσει στην αρχη που ειχα το πολυ προβλημα με τις αρρυθμιες το seroxat παιδια μεγαλη διαφορα!ειχα δοκιμασει οτι φαρμακο κυκλοφορουσε ειχα παει σε καμια δεκαρια γιατρους και δεν μου εκαναν τιποτα!το seroxat το ειχα παρει για ενα χρονο και η δραση του ξεκινησε μετα απο 3 μηνες σε μεγαλη δοση απο τοτε αλαξαν τα παντα ελαχιστες εκτακτες μια στο τοσο !αυτες τις μερες ειχα ανχωθη με αυτα που εβλεπα στην τβ αλλα τωρα ειμαι καλυτερα..θυμαμαι τοτε που εκανα το ablation ο γιατρος μου ειχε πει οτι ειχε καψει πολα δεματια.απο τοτε δεν ειχα ποτε ταχυκαρδιες μονο εκτακτες αλλα τις ειχα και πριν κανω το ablation αλλα δεν τις ενιωθα τοσο πολυ.. ο γιατρος που μου εκανε το ablation λεγεται μανωλης τοτε ηταν στο ωνασιο μου ειχε πει οτι η εκτακτες δεν γιατρευονται με το ablation!!!.οι παλμοι μου ειναι σε ηρεμια περιπου στους 70 αλλα οταν ειμαι ηρεμος σπανια να εχω εκτακτες...οταν ανεβενουν τα γκαζια ξεκινανε.παλια πριν παρω το seroxat υποφερα πολυ ακομα και στον υπνο τις ειχα!!οταν ειχα τις πολλες εκτακτες ενας παλμος κανονικος μια εκτακτη για χρονια ημουν ετσι και δεν μου εφευγαν με τα αντιαρρυθμικα,οποτε καταλαβενετε γιατι επιμενω στο seroxat

Edited by - onetwo on 01/05/2010 12:16:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000