Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

katerina82
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/03/2013 :  19:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit katerina82 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
panoslts μολις το ειδα αλλα δεν μου κανει την μεταφραση..ωραια τα νεα σου απο τον καρδιολογο.αντε να βαλεις και το χολτερ και θα δεις ολα καλα θα ειναι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PanosLts
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/03/2013 :  20:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Katerina 82 πηρες το μαιλ μου??Το δευτερο..

Ζήσε για να γελάς και γέλα για να ζεις!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haidy
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/03/2013 :  21:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα σας,τι κανετε?δεν ξερω αν με θυμαστε..εκανα αμπλεσιον αμεσως μολις γεννησα το πρωτο μου παιδιλογω κομβικης ταχυκαρδιας εξ επανεισοδου,τελευτεα ειχα αρκετες εκτατες κ τελικα ο γιατρος μου,μου εδωσε μισο τενορμιν των 25 καθε πρωι..το εχει παρει κανενας σας?μου βρηκε επισης την αορτη μου στα ανωτατα φυσιολικα επιπεδα και φοβαμαι.....
να σας ρωτησω αν μπορειτε να με βοηθεισετε?ο μπαμπας μου εχει ανευρυσμα στην αορτη κ επειδη ειναι στα 5 θα χειρουργειθει καποια στιγμη ισως συντομα,γνωριζετε καποιον ειδικο σε αυτο το χειρουργειο?ευχαριστω πολυ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

neonkleos
Newbie Forum Runner

Greece
10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2013 :  18:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους.
Fullstop, ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διέθεσες για απάντηση στα ερωτήματά μου.
Δεν απέχω και πολύ από τον τρόπο ζωής που περιεγραψες, αλλά σκέφτομαι αν θα μπορούσα και όσο περνά από το χέρι μου βέβαια να βελτιώσω λίγο αυτόν τον τρόπο. και αυτό που ένοοώ είναι να μπορώ να έχω ένα καφεδάκι κάποια στιγμή που θέλω (οχι απαραίτητα καθημερινά) μια γουλιά cola. και 2-3 ποτηρακια κρασάκι ή ένα-2 ποτάκια με τους φίλους μου. και βέβαια να μην αποτελεί αυτό τρόπο ζωής που ούτως ή άλλως δεν είναι δικός μου.
Υπό αυτήν την ένοια σκέφτομαι το ablation. και ψάχνω τι, η διαίσθησή μου θα μου πεί σε ότι αφορά Ιατρό και Νοσοκομειο.

Ευχαριστώ και πάλι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2013 :  18:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Neokleos να εισαι καλα και ευχομαμαι να αποφασισεις το καλυτερο για σενα και να βγεις απο αυτην την ιστορια ....εγω οσο με καλυπτουν τα φαρμακα το παλευω ....μετα θα δω

Στατους καλο ταξιδι να εχεις και να περασεις καλα . Και μην ξεμυαλιστης με καμμια αγγλιδα για σε βλεπω σιγουρα με μαρμαρυγη χαχα

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xristos 31
Forum-Runner

68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/03/2013 :  23:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα παιδια!
Ευχαριστω μελπο και φουλ στοπ για τα λογια σας και για τις συμβουλες σας.Θελω να ξερετε οτι θα το σκεφτω πολλη να ξαναμπω για τριτο αμπλεισον παρα πολλη και να σας πω και κατι που εμαθα προχτες οταν εκανα το δευτερο αμπλεισον μου εκανε γραμμες στο ισθμιο ετσι κανανε ηταν καποιοι γιατροι πιστευοντας οτι βοηθαει εκτος απο τις πνευμονικες φλεβες.Ομως αποδειχτηκε οτι δεν βοηθαει και το σταματησανε,εμενα ομως μου εκανε κακο απεχτησα και κοπλικη ταχυκαρδια που δεν ειχα βεβαια τωρα ειναι σπανια τα εποιοσοδια και μικρα.Οσο για την αγωγη με σιντρομ το εχω συζητηση με τον Διλαβερη και μου ειπε με σαλοσπιρ εισαι οκ.
Αυτα με την υγεια μου προς το παρων οποιος και οποιος θελει απο τα νεα μελη του φορουμ καποιες πληροφοριες για οτιδηποτε ειμαι εδω οπως ολα τα παιδια του φορουμ!
Την πεμπτη συναντηθηκα με τον nikos πηγα απο το βυρσοδεψειο που εχει κα ειδα ομορφα πραγματα και τον ευχαριστω πολλη για την ξεναγηση στα λιμερια του ηταν μια μοναδικη εμπειρια!
Τελος καλα κουλουμα σε ολους οτι και να κανετε να περασετε καλα και χωρις αρρυθμιες πανω απο ολα!ΝΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ!

ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗ!

Edited by - xristos 31 on 16/03/2013 00:00:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2013 :  14:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γεια και χαρα σας !

η συναυλία των Status Quo, απλα απιστευτη. θεατρακι πήγα την γυναικα μου για το ξεκάρφωμα .... ολα καλα.

παιδιά εχω πειστεί οτι για τον καθενα μας , ισχύει κατι μοναδικό. εννοώ οτι περα απο τις όποιες οδηγίες του εκάστοτε γιατρου, ο καθένας μας θα πρεπει να γίνει συστηματικός παρατηρητης του εαυτού του με σκοπό να προλαβαίνει αυτο ή αυτά που τον ενοχλούν και που τον οδηγουν σε επεισόδια μαρμαρυγής κλπ.

τρανό παράδειγμα ο fullstop.

Χρήστο, ελπίζω ο Δηλαβέρης να σε ενεπνευσε θετικά και να βρείς και εσύ τον δρόμο σου. και ετσι θα γίνει.
Νικο, εσύ εισαι η αιχμη του δορατος για το blog , συνεχισε να δινεις οφελιμο και χρησιμο κουραγιο σε ολους !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rocksea
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2013 :  20:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι 33 χρονών και μόλις έκανα εγγραφή στο forum. Πριν από 10 μέρες βγήκα από το νοσοκομείο όπου ανατάχθηκε Κολπική Μαρμαρυγή με ενδοφλέβιο ανγκορόν μετά από 5 ημέρες. Έχω κάνει 2 φορές Ηλεκτροφυσιολογική Μελέτη στο χειρουργίο. Η 2η έγινε στο Ωνάσιο το 2009 όπου ο γιατρός μου επιβεβαίωσε ότι έχω ένα σήμείο πολύ κοντά στον φλεβοκόμβο το οποίο προκαλεί το πρόβλημα και ότι θα είναι επικίνδυνο να το "κάψουμε" γιατί μπορεί να βλάψουμε τον φλεβοκόμβο.
Γενικά παίρνω ρυθμονόρμ και ισόπτιν αλλά έχω διαπιστώσει από την πρώτη στιγμή ότι ενώ δρουν πολύ καλά στην καταστολή της αρρυθμίας στην πρώτη λήψη, ο οργανισμός τα συνηθίζει και παύουν να καταστέλλουν την αρρυθμία σε συνεχόμενες λήψεις. Έτσι περιόρισα την λήψη τους μόνο στις περιπτώσεις που ένιωθα ιδιαίτερες ενοχλήσεις. Τα 13 χρόνια που με ταλαιπωρεί το πρόβλημα έχω διαπιστώσει ότι όταν εγκαταλείπω το τρέξιμο και γενικότερα την ήπια άσκηση, η αρρυθμία επιδεινώνεται πάρα πολύ. Έτσι το προσωπικό μου βίωμα είναι ότι η ήπια άσκηση με βοηθάει πολύ περισσότερο από τα χάπια...
Τα τελευταία 4 χρόνια έχω μάθει να ζω με τις αρρυθμίες, τις οποίες νιώθω καθημερινά και συχνά με ενοχλούν πάρα πολύ. Όταν κάνω κολπική μαρμαρυγή δεν την αντιλαμβάνομαι γιατί ο παλμός μου παίζει συνήθως από 50 μέχρι 90 χτύπους το λεπτό.
Την πέμπτη έχω επανεξέταση και ελπίζω να μην έχω πάλι Μαρμαρυγή και χρειαστεί εισαγωγή...Ο γιατρός μου είπε πως γενικότερα δεν θα παίρνω αντιπηκτικά λόγω του ότι σε άτομα της ηλικίας μου ο κίνδυνος για θρόμβο είναι αμελητέος..
Κυρίως θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει ABLATION σε σημείο κοντά στον φλεβοκόμβο ή αν γνωρίζεται οτιδήποτε σχετικά...
Σας ευχαριστώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2013 :  11:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
rocksea

κακώς ήλθες και εσυ στην παρέα ....
μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω έχοντας κάνει εγω ablation, αλλά μάλλον δεν ηταν σε σημειο που να δυσκολευει την διαδικασία.
μονον ενας καλός ηλεκτροφυσιολόγος θα μπορούσε να σε καθοδηγήσει εκ του ασφαλούς.

νάσαι καλά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xristos 31
Forum-Runner

68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2013 :  14:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
rocksea

ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΚΩΣ ΗΡΘΕΣ!ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ 2 ΑΜΠΛΕΙΣΟΝ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΟΝΤΑ ΤΟΝ ΦΛΕΒΟΚΟΜΒΟ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.
ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ;
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ Η ΠΟΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΩΣ ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ!

ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗ!

Edited by - xristos 31 on 20/03/2013 14:41:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

katerina82
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2013 :  21:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit katerina82 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
γεια σας και παλι!εγω κανω υπερκοιλιακες ταχυκαρδιες αλλα παρατηρω εδω και μερες οτι κανω αρκετες συστολες το γνωστο για πολλους φτερουγισμα αυτη η αισθηση που σε τρομαζει εκεινη τη στιγμη που νομιζεις οτι θα ξεκινησει η ταχυκαρδια κτλ.γνωριζει κανεις γιατι συμβαινει συχνοτερα ενω παλιοτερα οχι.βασικα ειμαι ακομα στην αναμονη για το ablation θα τα πω και στον γιατρο οταν παω αλλα αν καποιος περασε η γνωριζει κατι....βασικα ξερω οτι οι περισσοτεροι εδω δεν παθαινετε αυτη την ταχυκαρδια αλλα μη τυχον ξερει κανεις σας.ευχαριστω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rocksea
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2013 :  21:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
xristos 31

Τον 1ο ΗΦΕ τον έκανα με τον κο Κουργιανίδη στο ΓΝΑ και τον 2ο με τον Κο Θεοδωράκη στο Ωνάσειο. Γενικότερα με παρακολουθεί ο Κος Κουργιανίδης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2013 :  09:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ναμαι και γω !!

οχι τοσο καλα τα νεα μου και αυτο διοτι απο τις 4 σημερα το πρωι, εχω μαρμαρυγη (κακως την και ας αργησε) με σχετικα χαμηλες σφυξεις +90/λεπτο.
θα μου περασει όμως χωρις να χρειαστει να αναταχθω σε νοσοκομειο. ειμαι βεβαιος για αυτο .

κουραγιο σε ολους, παλαιους και νεους.
καλημερα ναχετε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2013 :  22:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Status λυπαμαι πολυ φιλε ....ελπιζω να εισαι καλα τωρα χωρις μαρμαρυγη ....ομως μην το αφησεις πολυ ....κανε αυτο που λενε pill in pocket ....παρε ρυθμονορμ η οτι αλλο σε βοηθαει ...ειναι καλο που εχεις χαμηλες σφιξεις ...
Περιμενουμε νεα σου και ελπιζουμε περαστικα

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rocksea
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2013 :  17:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Status,

Εύχομαι γρήγορα περαστικά.. Εγώ γλίτωσα προσωρινά την εισαγωγή στο νοσοκομείο, μέχρι την επόμενη επανεξέταση...

Παιδιά μήπως ξέρει κανένας να μου πει αν κάποιο νοσοκομείο στην Ελλάδα έχει την δυνατότητα CRYOABLATION ???
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000