Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2013 :  09:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Hara ,
με λύπη βλέπω να προστίθενται νεα ατομα στο forum. αυτο που προκαλει εντύπωση ειναι το γεγονος οτι ολο και πιο νεοι ηλικιακα ανθρωποι ταλαιρωρουνται απο διαφορες αρρυθμιες.
θα συμφωνησω με την Κατερινα στο οτι θα πρεπει να αναφερεις τον ακριβη λογο που εκανες ablation.
προς Θεού, οχι για να γνωματευσουμε (αυτο ειναι αλλων δουλεια) αλλα για να μπορεσουμε να ανταλλαξουμε πληροφοριες οσο γινεται εκ του ασφαλους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2013 :  10:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλη την παρέα. Μόλις επέστρεψα απο προγραμματισμένο έλεχχο στο νοσοκομείο που έκανα το ablation. Τον πρώτο χρόνο ο έλεχχος ήταν τρίμηνος, και μετά τον χρόνο εξάμηνος. Ο ελεγχος περιλαμβάνει καρδιογράφημα και κλινική εξέταση. Δίνονται επίσης οδηγίες και απαντήσεις στις ερωτήσεις μου. Μαζί με τον έλεγχο κρατούνται και στατιστικά στοιχεία, τα οποία όπως γράφει ο fullstop δεν μπορεί να αμφισβηστηθούν, καθότι ούτε οικονομικά είναι, ούτε πρόθεση ψήφου, ούτε δημοσκόπηση. Παρόλα αυτά όμως, ακόμη και στα ιατρικά στατιστικά υπεισέρχεται ένας αστάθμητος παράγοντας, ο οποίος τα καταρρίπτει. Ο παράγοντας αυτός είναι η ιδιαιτερότητα του καθενός, το προφίλ του σαν ασθενής. Δηλαδή, έχει παθολογικό πρόβλημα που δημιουργεί τις αρρυθμίες? έγινε το ablation σε όλες τις εστίες, ή σε μερικές δεν μπορούσε να γίνει? καθώς και άλλοι αστάθμητοι ιδιαίτεροι για τον καθένα απο εμάς παράγοντες. Οσο για μένα μετά απο 2 χρόνια και 7 μήνες, και λαμβάνοντας υπόψιν το προφίλ μου ο γιατρός πιστεύει ότι οι πιθανότητες να επανέλθει τώρα η ΚΜ είναι μόλις 10%.
Giovanni, δεν είναι αλτρουισμός(πολύ μεγάλη και βαριά λέξη), αλλά συνέπεια, θετική σκέψη και δεν ξέχασα (παρότι πέρασαν 2,5 χρόνια), τι
βάσανο ήταν και για μένα οι 3 ΠΚΜ την εβδομάδα. Επίσης, αν όσοι πάνε καλά σταματήσουν να γράφουν, το site μένει χωρίς ελπίδα για το καλύτερο, και καθότι εγω πήρα ελπίδα απο εδώ, νοιώθω την υποχρέωση τώρα να την επιστρέψω.
Αρης, κράτα γερά, ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Giovanni
Forum-Runner

Greece
51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2013 :  13:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
NikosS, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Εγώ τουλάχιστον είμαι ευγνώμων έτι παραπάνω σε όσους εξ υμών, έχοντας επιστρέψει σε φλεβοκομβικό ρυθμό, συνεχίζετε να μοιράζεστε την "καρδιά" σας και τις εμπειρίες σας με όλα τα υπόλοιπα μέλη του forum. Διότι ταυτόχρονα μοιράζετε ελπίδα και αισιοδοξία!
Εφόσον μάλιστα NikosS θεωρείσαι μία εκ των ελάχιστων περιπτώσεων επιτυχούς κατάλυσης, σου εύχομαι προσωπικά, ειλικρινά και εκ βαθέων, ακόμη και αυτή η 10% πιθανότητα επανεμφάνισης ΚΜ να εξαλειφθεί πλήρως στην πράξη! Και με τη βοήθεια και παρακολούθηση του ιατρού σου, να διάγεις μία ολόκληρη ζωή απαλλαγμένη από κάθε "αγκάθι" του παρελθόντος! Το αυτό βεβαίως και για όλους τους υπόλοιπους φίλους, φλεβοκομβικούς είτε αρρυθμικούς...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ARIS45
Newbie Forum Runner

Greece


17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2013 :  21:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν υπάρχει 10% πλέον για το Νίκο ( και δεν είναι ευχή ) . Όταν έχει καταπονηθεί τόσο ισχυρά ( κατά τη γνώμη μου και λίγο παρακινδυνευμένα ) με τέτοια κόπωση και δεν έχει κάνει παρατράγουδο το θέμα έχει τελειώσει . Ας είναι για εμάς τους υπόλοιπους φάρος και σημείο αναφοράς .

Ελπίζω πάντως κι εγώ πλέον ( να γίνω Νίκος ) , μετά τις πρώτες ημέρες με αρκετές έκτακτες και ένα επεισόδιο πτερυγισμού που με κατέβαλαν λίγο ψυχολογικά αυτή την εβδομάδα πάω αρκετά καλύτερα , πολύ λιγότερες έκτακτες και τίποτα άλλο. Να δούμε αν αυτή η πορεία συνεχιστεί .

Για τους υπόλοιπους που ζείτε στην Αθήνα , καλό το site αλλά γιατί δεν το πηγαίνετε και ένα βήμα πιο πέρα , μπορείτε να φτιάξετε και σύλλογο αλλά και ομάδα ψυχολογικής υποστήριξης σε όσους πάνε για ablation .

Άρης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2013 :  00:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε Νικο πολυ χαρηκα που ακουσα νεα σου και κυρίως καλα νέα .
Ελπιζω να ακουσουμε στο μέλλον και αλλα καλα νεα με επιτυχημένα ablation με νέες μεθόδους και περισσοτερες ελπιδες .
Οσον αφορά εμένα το καλό ειναι οτι νιωθω πολύ καλά παρ οτι το κρύο με ενοχλει αρκετά και προσπαθω να ειμαι ζεστός .
3/1/2014 γινομαι 60 ετων και 4/1/14 καταθέτω τα χαρτιά μου γιά σύνταξη αφου θεμελίωσα συνταξιοδοτικό δικαίωμα μετά απο 36 χρόνια δουλειάς + 2 χρονια Στρατό .
Θα χαρώ να τα πουμε απο κοντα οπότε κανονίστε με τον status κλπ αλλα και καινουργια μέλη του site για καφέ .

Ευχομαι σε ολους υγεία
ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ Η ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΟΤΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ
.


fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2013 :  00:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε Νικο πολυ χαρηκα που ακουσα νεα σου και κυρίως καλα νέα .
Ελπιζω να ακουσουμε στο μέλλον και αλλα καλα νεα με επιτυχημένα ablation με νέες μεθόδους και περισσοτερες ελπιδες .
Οσον αφορά εμένα το καλό ειναι οτι νιωθω πολύ καλά παρ οτι το κρύο με ενοχλει αρκετά και προσπαθω να ειμαι ζεστός .
3/1/2014 γινομαι 60 ετων και 4/1/14 καταθέτω τα χαρτιά μου γιά σύνταξη αφου θεμελίωσα συνταξιοδοτικό δικαίωμα μετά απο 36 χρόνια δουλειάς + 2 χρονια Στρατό .
Θα χαρώ να τα πουμε απο κοντα οπότε κανονίστε με τον status κλπ αλλα και καινουργια μέλη του site για καφέ .

Ευχομαι σε ολους υγεία
ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ Η ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΟΤΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ
.


fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xristos 31
Forum-Runner

68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2013 :  20:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα παιδια.
Ευχομαι να ειστε ολοι καλα.
Ο λογος που γραφω ειναι οτι βλεπω δυστηχως νεους φιλους και φιλες στη περεα.Θελω να τους δωσω κουραγιο και δυναμη και να τους πω την αποψη μου για αλλη μια φορα,μετα απο 2 αποτυχημενα αμπλεισον.
Δεν το μετανιωσα που τα εκανα γιατι απο τις 30 μερες του μηνα ειχα κρισεις τις 24 και τωρα εχω, με φαρμακευτικη αγωγη,πολλη λιγες(ενω
πρωτα δεν επιαναν καν τα φαρμακα τωρα πιανουν εχω παρει τα παντα!)
Πιστευω δηλαδη οτι αξιζει αν σε ενοχλει και δεν εχεις μια καλη πποιοτητα ζωης!Αν με ρωτησετε αν θα εκανα και τριτο η απαντηση μου ειναι ΝΑΙ αν δεν ειχα μια καλη ποιοτητα ζωης!
Ειμαι γρηγορος(135-140 σφυγμους)και τα καταλαβαινω ολα.
Αν ομως δεν την καταλαβαινα γιατι υοαρχουν ανθρωποι που δεν την καταλαβαινουν δεν θα εκανα τιποτα να την αναταξω!
Με λιγα λογια ειναι η παθηση της μακροζωηας(με την σωστη αγωγη)αλλα οταν σε ενοχλει στη ζωη σου ειναι η παθηση της ταλαιπωριας!
Ευχομαι να μην σας κουρασα!Ακομα περιμενω να πιουμε αυτο το καφεδακι ελπιζω μετα τις γιορτες να γινει!
Καλες γιορτες σε ολους με ΥΓΕΙΑ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

utero
Newbie Forum Runner

1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2013 :  23:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα.. Εντυπωσιαστηκα απο το ποσος κοσμος γνωριζει για το ablation εδω και γι αυτο ηρθα..Εχω δυο ερωτησεις και θα θελα πολυ να μου απαντησει οποιος γνωριζει. Ειμαι 30 κ εκανα ablation πριν 7 μερες με τον κ Ευφραιμιδη γιατι ειχα παροξυσμικες υπερκοιλιακες ταχυκαρδιες απο τα 14 μου.. Η πρωτη ερωτηση που μου δημιουργηθηκε διαβαζοντας τα ποστ ειναι "μονο εγω πονεσα;;;" Γενικα αντεχω τον πονο, κι ομως εβαλα τα κλαματα την ωρα της εξετασης γιατι ενιωθα να μου σφιγγουν και να μου κατακαινε την καρδια οταν μου καυτηριαζαν... Και η δευτερη:ειναι φυσιολογικο να νιωθω δυσφορια και σφιξιμο σε δυσκολες συνθηκες πχ πολυ κρυο ή εντονη γυμναστική; Υπαρχει μεταβατικη περιοδος για να "συνελθει" η καρδια;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2013 :  09:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
utero
καλημερα. το σχεδον σιγουρο ειναι οτι θα νοιωθεις διαφορα (συνηθισμενα και ασυνηθιστα) για καποιο χρονικο διαστημα μετα το ablation. τουλαχιστον αυτο εχει συμβει στους περισσοτερους εδω μεσα μετα απο τετοια επεμβαση. και οπως συνηθιζω να λεω : αυτο θα συμβαινει μεχρι να κατσει η μπιλια... οποτε μην ανησυχεις.
xristo
νομιζω οτι εισαι απο τους πιο ταλαιπωριμενους του forum και ομως δινεις απεριοριστο κουραγιο σε ολους. να σε εχει ο Θεος καλα ρε φιλε.
τα δικα μου : μονον καποιες εκτακτες και τιποτε αλλο (δοξα τω Θεω) ελπιζω στα καλυτερα για ολους σας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Giovanni
Forum-Runner

Greece
51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2013 :  10:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Utero, καλημέρα!
Μια και είμαστε κοντά σε ηλικία, αλλά και επειδή προσφάτως υποβλήθηκα κι εγώ σε ablation για τον ίδιο ακριβώς λόγο, επέτρεψέ μου να σου πω πως όχι, δεν ήσουν η μόνη που πόνεσες. Τουλάχιστον εγώ δεν το ένιωσα ως πόνο καθεαυτό, αλλά ως μία πολύ έντονη δυσφορία σε όλο τον κορμό μου κατά τη διάρκεια των καυτηριασμών. Γι' αυτό και ο γιατρός με ρωτούσε τακτικά αν είμαι καλά και αν άντεχα να συνεχίσουμε ή επιθυμούσα να κάνει μικρές διακοπές μεταξύ των (αρκετών) καυτηριασμών.
Ως προς τη μετεπεμβατική πορεία, ο statusquo εχει απόλυτο δίκιο. Σίγουρα τις πρώτες ημέρες δεν πρέπει να καταπονηθείς ιδιαίτερα, ακόμη κι αν νιώθεις ότι έχεις δυνάμεις. Επομένως νομίζω η έντονη γυμναστική, ακόμη και η πιο χαλαρή, μπορεί να περιμένει λιγάκι... Το κρύο και οι καιρικές διακυμάνσεις εμένα τουλάχιστον δεν μου έχουν δημιουργήσει ιδιαίτερο πρόβλημα, αρκεί βεβαίως να είσαι προστατευμένη και όχι εκτεθειμένη σε χαμηλές θερμοκρασίες. Θα πρότεινα γενικώς τον πρώτο μήνα να είσαι ιδιαίτερα προσεκτική, αν και μάλλον κάθε οργανισμός έχει τις δικές του άμυνες και χρειάζεται τη δική του περίοδο αποκατάστασης... Νομίζω η όποια μεταβατική περίοδος, προκειμένου η καρδιά να "συνέλθει" πλήρως, ανάλογα βεβαίως και με την ποιότητα και αποτελεσματικότητα του ablation, μπορεί ίσως να ταυτιστεί με τη διάρκεια της αντιπηκτικής αγωγής, ίσως και έτι περαιτέρω... Και πάλι βέβαια τονίζω πως μεταφέρω τη δική μου εμπειρία... Σου εύχομαι πάντως σε κάθε περίπτωση ταχεία ανάρρωση και γρήγορα ξανά στις επάλξεις!!! Και ψυχραιμία και υπομονή πάνω απ' όλα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos80s
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2013 :  17:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια δεν την παλευω αλλο...Οι εκτακτες συστολες και γενικοτερα οι αρρυθμιες με εχουν τσακισει...Με εχουν επηρεασει τοσο πολυ ψυχολογικα που πλεον δεν μπορω να χαιρομαι με τιποτα.

Τις προαλλες εκει που ημουν ξαπλωμενος , κατα τις 3 τα μεσανυχτα, με πιανει για 5-6 δευτερολεπτα ενα αισθημα πως να το περιγραψω...Σαν να εχω συνεχομενα αρρυθμο σφιγμο..Προλαβαινω να ψιλαφησω τον σφυγμο μου και καταλαβαινα οτι εκανα εκτακτες την μια επανω στην αλλη. Γυρισα λιγο πλευρο και περασανε..Αυτα τα δευτερολεπτα μου φανηκανε αιωνες ομως...Εκεινο το βραδυ δεν αντεξα ξεσπασα σε κλαμματα, και η ψυχολογια μου κυριολεκτικα μηδενιστηκε. Να σημειωσω οτι αυτο τον αρρυθμο χτυπο τον ειχα παθει αλλες 2 φορες μεσα σε μια βδομαδα. Την μια οταν εκανα δουλειες και εσκυψα για να πιασω κατι, και την αλλη οταν παλι ημουνα ξαπλωμενος στο κρεββατι.

Την επομενη ημερα, εκει που ημουν σε ενα μαγαζι με ρουχα με την γυναικα μου με πιανουν 2 εκτακτες συστολες μεμονωμενες αυτη την φορα, και φυσικα περιττο να αναφερω πως το πηρα...Ολη την υπολοιπη μερα ημουν χαλια.
Και σημερα παλι επανω στην βολτα μου ενιωσα 2 εκτακτες..
Ολο αυτο το πραγμα με εχει τσακισει ψυχολογικα. Δεν ξερω τι να κανω πραγματικα και οταν το νιωθω μερικες φορες λεω απο μεσα μου "θεε μου αν ειναι να παθω ανακοπη καντο τωρα και μην με ταλαιπωρεις αλλο.."
Ειμαι παντρεμενος και τελευταια οπως καταλάβαινεται εχω και θεματα με την γυναικα μου γιατι ειμαι συνεχεια μεσα στην στεναχωρια.
Δεν εχω τις δυναμεις και το κουραγιο να περασω ablation ενω ξερω καλα μεσα μου οτι μαλλον αυτο πρεπει να κανω.
Τελευταιο υπερηχο καρδιας εκανα περσι τον Αυγουστο σε ενα νοσοκομειο απο τις πολλες φορες που εχω παει στα επειγοντα.
Τις 2 φορες που εκανα holder εκεινη την ημερα δεν ειχα εκτακτη και δεν την πιασανε. Δυστυχως τωρα που εχω μεγαλη εξαρση δεν εχω καμια οικονομικη δυνατοτητα για αλλες εξετασεις οντας στην ουσια ανεργος.
Πραγματικα δεν ξερω κι εγω τι εχει περασει απο το μυαλο μου. Απο στεφανιαια νοσο μεχρι μυοκαρδιοπαθεια και κολπικη μαρμαρυγη. Οι σκεψεις αυτες, ο φοβος, και η απαισιοδοξια μου μερικες φορες με κανουν να φτανω στα ορια μου και να θελω να βαλω τελος στην ζωη μου.
Συνεχεια οταν βγαινω δεν περναω καλα γιατι σκεφτομαι την καρδια και ποτε θα παθω παλι αρρυθμιες. Το μυαλο μου ειναι συνεχως εκει.
Συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα παιδια, αλλα πραγματικα δεν αντεχω αλλο αυτο το πραγμα που ζω.

Edited by - Panos80s on 10/12/2013 17:43:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2013 :  22:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα απαντησω μονο στον Πανο .
Πριν παθω κολπικη μαρμαρυγή ειχα 9000 αρυθμίες και ζεύγη αρυθμιων το 24 ωρο .ε blocker B τους εριξα στους 700-800 .
Δεν 2χεις λογο με λιγες αρυθμίες να πανικοβάλεσαι.
Ηρεμισε ολοι οι ανθρωποι εχουν αρυθμιες και μεχρι 400-500 ειναι ανευ σημασιας .
Χρήστο φιλε καλά να περνάς και χαιρομαι που εισαι καλύτερα.
Στατους καλησπερα φίλε .Στα αλλα παιδια δεν ξερω τι να απαντησω γιατι ablation δεν εχω κανει
Περαστικα σε ολους


fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2013 :  09:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Panos80
ρε συ τι ειναι αυτα που λές ? sorry για το υφος αλλα δεν το πας καλά το καράβι! με κάποιες εκτακτες το εβαλες κατω ? οπως λεει και ο Fullstop ολος ο κοσμος εχει εκτακτες και το τελευταιο που χρειαζεσαι ειναι να το αντιμετωπιζεις ετσι.
εσυ οντας "νεος ασθενης" εννοω νεοεισερχομενος στην βλακεια της ΚΜ ,μπορεις να αντιμετωπισεις το θεματακι σου παιρνοντας αντιαρρυθμικα (κατοπιν υποδειξης του γιατρου σου) μιας και ο οργανισμος σου πρεπει να ειναι λογικα, παρθενος (φαρμακευτικα).
Θα σε συμβουλευα (οπως λενε τελευταια) να το παρεις αλλιως !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Giovanni
Forum-Runner

Greece
51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2013 :  12:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Panos 80s, δυο πραγματάκια μόνο βάσει της δικής μου εμπειρίας. Πρώτον, ό,τι γράφεις παραπέμπει σε άνθρωπο που προσπαθεί να αντιμετωπίσει το πρόβλημα μόνος του, δίχως αυστηρή ιατρική καθοδήγηση. Μιλάς για περιστασιακές εξετάσεις σε βάθος χρόνου, αν και αρκετές όπως διαβάζω σε προηγούμενα posts σου, για ΗΚΓ και holters δίχως σαφείς ανδείξεις, για κενά διαστήματα, για τη (μη) διαθεσή σου να υποβληθείς σε ablation. Όμως, φίλε, δίνεις πραγματικά την εντύπωση ότι αντιμετωπίζεις το όλο θέμα αποσπασματικά και μόνος σου. Θέλω να πιστεύω πως έχεις κάποιον σταθερό ιατρό που σε παρακολουθεί, παρόλ' αυτά αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο ίσως μπορεί καθένας εξ ημών να προτείνει κάποιον τέτοιο, εφόσον έχει παραγματικά ωφεληθεί. Μιλώ για αρρυθμιολόγο ή ειδικό καρδιολόγο, όχι ηλεκτροφυσιολόγο στην παρούσα φάση. Επίσης, αν καταλαβαίνω καλά, δεν έχεις κάνει εξετάσεις θυρεοειδούς... Μήπως θα έπρεπε να το δεις, αν δεν το έχεις κάνει ήδη;
Κάποια στιγμή αντιμετώπισα κι εγώ το δικό μου θέμα αποσπασματικά, απευθυνόμενος σε διαφορετικά νοσοκομεία και σε 6 διαφορετικούς ειδικούς, είτε αρρυθμιολόγους, είτε ηλεκτροφυσιολόγους, είτε καθηγητές. Συνειδητοποίησα κατόπιν ότι είχα 5 διαφορετικές απόψεις, οι οποίες με μπέρδευαν και με άγχωναν ιδιαίτερα, διότι είναι πραγματικά ψυχοφθόρο να κινείσαι στα όρια της ασάφειας και της επιστημονικής διχογνωμίας. Τότε ακριβώς αποφάσισα να ακολουθήσω τον ιατρό εκείνο που μου ενέπνεε την περισσότερη εμπιστοσύνη, να κάνω συστηματικά τις εξετάσεις μου καθ' υπόδειξήν του και να αφεθώ στα πορίσματά του. Θεωρώ επομένως ότι η καθοδήγηση ενός συγκεκριμένου ιατρού είναι ουσιώδης.
Κατά δεύτερον, όπως μου είχε επισημάνει κι εμένα ένας εκ των 6, το άγχος και οι αρρυθμίες / ταχυκαρδίες σχηματίζουν έναν φαύλο κύκλο. Το (υπερβολικό) άγχος προκαλεί αρρυθμίες και οι αρρυθμίες προκαλούν με τη σειρά τους άγχος για το τι πρόκειται να ακολουθήσει. Γι΄ αυτό και μου πρότεινε να πάρω αγχολυτικά, συμβουλή ωστόσο που δεν ακολούθησα. Όμως μου είχε πει κάτι ακόμη, αφότου απέκτησε μία ικανοποιητική (όχι πλήρη) εικόνα της λειτουργίας και μορφολογίας της καρδιάς μου. "Αυτό που έχεις μπορεί να σε οδηγήσει μέχρι και σε λιποθυμία, σε απώλεια αισθήσεων (και έως τότε είχα αρκετά προ-λιποθυμικά επεισόδια που με είχαν φοβίσει πολύ), αλλά όχι στο θάνατο". Αυτό μπορείς, πιστεύω, να φανταστείς πόσο πολύ με ανακούφισε. Σε κατανοώ λοιπόν απόλυτα όταν λες πως πέφτεις σε κατάθλιψη και κάνεις απαισιόδοξες σκέψεις όταν πιθανολογείς ανακοπή ή άλλα παρόμοια. Καταλαβαίνω επίσης ότι η κατάσταση ανεργίας εντείνει την ανησυχία σου, το άγχος, και ίσως και τις αρρυθμίες σου. Η αλήθεια είναι όμως, όπως έχουν πει και άλλοι φίλοι, ότι τα συμπτώματά σου εκ πρώτου ακούσματος δεν είναι τόσο ανησυχητικά. Ωστόσο μόνο οι συστηματικές ιατρικές υποδείξεις μπορούν να σου προσφέρουν τη γνώση και ψυχραιμία που χρειάζεσαι αυτή τη στιγμή. Μην εγκαταλείπεις λοιπόν τη θέληση για ζωή και δημιουργία, τη θετική στάση απέναντι στα πράγματα, ειδικά μάλιστα από τη στιγμή που είσαι και παντρεμένος και οφείλεις να προστατέψεις και το γάμο σου...
E-mail me ελεύθερα αν πιστεύεις ότι μπορώ να φανώ χρήσιμος σε κάτι... gio.nikola@yahoo.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos80s
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2013 :  17:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα παιδια και σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Giovanni, εν μερει εχεις δικιο. Τοσο καιρο δεν εχω σταθερο καρδιολογο - αρρυθμιολογο που να εμπιστευομαι και να μπορω να τον παρω τηλεφωνο να του ανοιχτω και να του μιλησω.

Ο οικογενειακος καρδιολογος που ειχανε οι γονεις μου οταν μου ειχε κανει τις εξετασεις και βγηκαν καθαρες, και τον επαιρνα τηλεφωνο οταν ειχα συμπτωματα, τα εριχνε ολα στο αγχος και αρνιοταν να συζητησει μαζι μου και μαλιστα εκνευριζοτανε και μου εκλεινε το τηλεφωνο!

Οπως καταλαβαινεις, δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να πηγαινω απο γιατρο σε γιατρο και να του εξιστορω τα παντα απο την αρχη. Σημερα παλι με την συνδρομη των γονιων μου , θα παω ξανα σε ιδιωτη, συμβεβλημενο με τον ΕΟΠΥΥ, να κανω παλι triplex και ΗΚΓ..Ομως δεν μου αρκει. Σκεφτηκα να κανω απευθειας ηλεκτροφυσιολογικο ελεγχο να εντοπιστει το προβλημα στην ριζα του επιτελους και να μην ταλαιπωρουμε αλλο με αυτο το προβλημα, χωρις ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ να μου εχει δωσει σαφη απαντηση. Αλλος ελεγε οτι ειναι απο την προπτωση, αλλος απο το αγχος....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000