Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

katerina82
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2013 :  17:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit katerina82 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
utero γεια σου!!!εγω εκανα την επεμβαση τον περασμενο απριλιο.εκανα και εγω παροξυσμικες υπερκοιλιακες ταχυκαρδιες και μου καψαν ενα δεματιο.η αληθεια ειναι οτι δεν πονεσα και δεν αισθανθηκα τον καυτηριασμο,το μονο που με ενοχλουσε ηταν οταν μου προκαλουσε τις ταχυκαρδιες ο γιατρος και ενιωθα ξανα εκεινους τους γρηγορους παλμους αν και μου το τονισε ο κ. θεοδωρακης ο γιατρος μου οτι εμεις θα ξεκινησουμε την ταχυκαρδια και εμεις θα την σταματησουμε.μονο αυτη η αισθηση στην ουσια με (ζορισε).οσο αφορα το κρυο το παθαινω και γω.και μαλιστα πριν 2-3 εβδομαδες.και επειδη κανω και γυμναστικη σχεδον καθε μερα εχω παρατηρηση οτι το εχω παθει αλλα σπανια σε σχεση με την χαμηλη θερμοκρασια.αναλογα τι γυμναστικη κανεις και με τι ενταση χρονο κτλ.παντος μην ανγχωνεσε ειναι νωρις και δεν εχει στρωσει το ολο θεμα ακομη.πιθανο να χρειαζεται και 12 μηνες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ARIS45
Newbie Forum Runner

Greece


17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2013 :  23:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάνο , έχεις κάνει holter ρυθμού ώστε να αποτυπωθεί και να διακριβωθεί τι ακριβώς συμβαίνει , διότι μόνον αν καταγραφεί το επεισόδιο ο γιατρός σου θα μπορέσει να βρει τρόπο να σου λύσει το πρόβλημα και να σου καθορίσει φαρμακευτική αγωγή ( αν χρειάζεσαι ) ?.
Το holter είναι το πιο σπουδαίο εργαλείο για τον αρρυθμιολόγο .
Δεν είναι ανάγκη να ξοδέψεις σπουδαία χρήματα για να απολαύσεις ιατρική φροντίδα , είναι βασική υποχρέωση του κράτους να παράσχει τέτοιες παροχές σε αυτούς που το έχουν ανάγκη . Νομίζω ότι αν πάς σε κοντινό νοσοκομείο και κλείσεις πρωινό ραντεβού με αρρυθμιολόγο – ηλεκτροφυσιολόγο και του ζητήσεις να σε παρακολουθήσει και να σου βάλει holter ίσως είναι μια καλή αρχή . Κατά τα άλλα μάλλον ακολουθείς φυσιολογική πορεία , όλοι μας σχεδόν στην αρχή αντιμετωπίζουμε με θυμό και απελπισία το θέμα αλλά σιγά σιγά έρχεται η αποδοχή και η απομυθοποίηση και τελικά καταλαβαίνεις ότι δεν είναι και τόσο δραματικά τα πράγματα . Η περίπτωσή σου ίσως να είναι από τις πιο ελαφρές αφού αναφέρεις μόνον κάποιες συνεχόμενες έκτακτες που διαρκούν λίγα δευτερόλεπτα .
Είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις κάτι σοβαρό αλλά το υπερδιογκώνεις όπως εξάλλου κάνουμε όλοι μας όταν πρόκειται για τον εαυτό μας , δεν βλέπουμε καθαρά και αντικειμενικά τα πράγματα .

Katerina , utero όντως κατά τη διάρκεια της κατάλυσης υπάρχει αρκετός πόνος αλλά πολλά κέντρα εκχέουν μορφίνη ( σε εμένα τουλάχιστον αυτό έκαναν ) την ώρα του καψίματος , και μάλιστα ο γιατρός μου εξήγησε ότι αν νοιώθω πόνο να σηκώνω το χέρι ώστε η αναισθησιολόγος να αυξάνει τη δόση στιγμιαία . Αν μάλιστα τα σημεία που δίνουν έκτοπα είναι πολλά άρα και τα καψίματα πολλά κι αυτά πονάς όταν αναπνέεις ή βήχεις για μερικές μέρες μετά το ablation .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos80s
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2013 :  18:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα σας και παλι σας ευχαριστω για τις πολυτιμες καθοδηγησεις και συμβουλες σας.

Χθες επεστρεψα απο τον καρδιολογο ο οποιος μου εκανε καρδιογραφημα και doppler εγχρωμο καρδιας. Τα βρηκε ολα φυσιολογικα ευτυχως και μου ειπε πως δεν μπορει να δει την προπτωση μητροειδους που μου ειχε πει ενας αλλος...Τι να πω.

Για τις αρρυθμιες και αυτος τις απεδωσε στο αγχος και μου συνεστησε να παιρνω μισο inderal των 40mg 2 φορες την ημερα, οπως ειπε ειναι και για αγχολυτικη δραση. Δεν μου συνεστησε περαιτερω εξετασεις, ουτε holder ρυθμου ουτε ηλεκτροφυσιολογικο ελεγχο τουλαχιστον για την ωρα. Θα δω πως θα παει και με το inderal και θα δω αν θα προχωρησω τελικα να βαλω holder μπας και μου εντοπισει τελικως τις αρρυθμιες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Giovanni
Forum-Runner

Greece
51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2013 :  20:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Panos80s, ευχάριστα τα νέα φίλε! Μπορεί οι γιατροί που έχεις δει να διαφωνούν ως προς την πρόπτωση, ωστόσο νομίζω συμπίπτουν ως προς την ομαλή φυσιολογία της καρδιάς σου, αλλά και την επίδραση του άγχους στην περίπτωσή σου. Μακάρι με τη βοήθεια των φαρμάκων να μπορέσεις να ηρεμήσεις και να μπεις σε κλίμα Χριστουγέννων!!! Όλα καλά! Να περάσεις ξέγνοιαστα τις γιορτές και από το νέο έτος συνεχίζεις με το καλό τον προληπτικό έλεγχο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2013 :  09:35:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απο εμένα τις καλύτερες ευχές γεμάτες υγεία και φυσικά πάντα σε φλεβόκομβο !!
Χρονια πολλά και καλά σε όλους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2013 :  18:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ .
PANOS ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟΣ . ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ .
ΣΤΑΤΟΥΣ ΦΙΛΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ .
ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ .



fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Giovanni
Forum-Runner

Greece
51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/01/2014 :  09:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλη την παρέα!
Εύχομαι από καρδιάς καλή χρονιά, με υγεία, πολλή αγάπη, καλούς φίλους και αγνά συναισθήματα! Η ευχή για υγεία ακούγεται κοινότυπη ίσως, αλλά τουλάχιστον σε αυτό το forum αποκτά ιδιαίτερη σημασία... Καλούς σφυγμούς λοιπόν!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/01/2014 :  21:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχομαι σε ολες τις φιλες και τους φιλους Καλή χρονιά καλύτερη απο την προηγουμενη με υγεια χαρα και αγάπη .
Τζιοβάνι ευχαριστω για τις ευχες ανταποδίδω !!!

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2014 :  08:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα στην παρέα. Εύχομαι σε όλους χρόνια πολλά με υγεία. Οι καλές καρδιές (σαν τις δικές μας), δεν χρειάζεται να πέφτουν σε αρρυθμίες για να καταγράφουν τις "ευαισθησίες" τους. Επίσης, εύχομαι να μπορέσουμε να διατηρήσουμε την αξιοπρέπειά μας, σε μία χώρα που κάνει ό,τι μπορεί για να την αφαιρέσει απο τους κατοίκους της. Και όσοι ισχυρίζονται ότι η αξιοπρέπεια δεν χάνεται, ας σκεφτούν τους άνεργους, τους ανασφάλιστους και αυτούς που χάνουν τα σπίτια τους.
Αγάντα....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2014 :  10:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μιά καλημέρα με τις καλύτερες ευχές για μιά χρονιά χωρίς "παντός τύπου αρρυθμίες" πχ ιδιοπαθείς - οργανικές - πολιτικές κλπ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2014 :  15:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με χαρα να σας πληροφορισω οτι εκλεισα 24 μήνες ( 2 χρονια) ΧΩΡΙΣ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΡΥΘΜΙΕΣ. ΗΔΗ ΠΙΝΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΟΥΣΚΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΟΥ ΕΞΟΔΟ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 1 ΠΟΤΗΡΙ ΚΡΑΣΙ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ . Πιεση σταθερη 12- 8

Φιλια σε ολους δεν σκαω για τιποτα

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Giovanni
Forum-Runner

Greece
51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2014 :  23:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eviva Fullstop!!!
Η χαρά σου προσφέρει ανακούφιση σε όλο το forum. Πόσο μάλλον όταν τα έχεις καταφέρει με συντηρητική αγωγή...
Εύχομαι η απουσία επεισοδίων να παγιωθεί και αυτά τα "άνετα" χρόνια να πολλαπλασιαστούν!
Πιες και κανένα ποτηράκι στην υγειά μας! Έχουμε στεγνώσει...
G.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hara
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2014 :  23:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΓΕΡΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ
ΕΚΑΝΑ ABLATION TO ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΤΗΣ 02-12-2013 ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΝΩ ΤΟ ΡΥΘΜΟΝΟΡ 300gr1χ2. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ . Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΠΑΩ ΑΘΗΝΑ ( ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΩ ΜΗΝΑ ) ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΩ ΤΟΝ ΦΕΦΡΟΥΑΡΙΟ
ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΧΙ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΕΧΕΙΣΩ ............
ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΑBLATION ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΕΡΝΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ;
ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ;
ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑBLATION ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΕΡΜΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΙΝΤΡΟΜ . ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15-20ΜΕΡΕΣ ΞΑΝΑ ΕΚΑΝΑ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΣΑΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΝΤΙΡΡΙΘΜΥΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ;( ΜΗΠΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ........) ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΕΤΥΧΕ ( ΠΟΣΟ ΦΟΒΑΜΑΙ !!!!!)
ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ . ΙΣΧΥΕΙ ; ΠΑΝΤΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΗΝΑΣ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΠΗΡΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ ΠΙΣΩ ....................

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2014 :  14:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΧΑΡΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ . ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ABLATION .
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ? ΕΚΑΝΕ ΠΑΛΙ ΠΝΕΥΜΟΝΙΚΕΣ ΦΛΕΒΕΣ ?
ΠΡΙΝ ΤΟ ABLATION ΕΠΕΡΝΕΣ ΡΥΘΜΟΝΡΜ ? ΑΝ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΠΟΣΟ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ . ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ Η ΔΟΣΗ ΣΕ ΚΡΑΤΑΓΕ ΣΕ ΡΥΘΜΟ .!!!!.
ΜΑΚΑΡΙ ΕΙΣΑΙ ΕΤΣΙ ΠΑΝΤΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΑΦΟΥ ΚΟΨΕΙΣ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΑΝΤΙΑΡΥΘΜΙΚΑ .
ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ ΡΥΘΜΟΝΟΡΜ 300 Χ 2 ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΦΗΜΑ . ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΕΤΣΙ
Νικο - Στατους και οποιος αλλος φιλος η φιλη θελει προτεινω ακομα μια συναντηση
Καλη συνεχεια

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2014 :  09:32:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερίζω τους καλόκαρδους με τις ευαισθησίες τους.
Χαρά, μετά την πρώτη σου ανάρτηση δεν απάντησες σε ερωτήσεις μελών του forum. Τώρα στην 2η ανάρτηση σου, σε προτρέπω να απαντήσεις στις σωστές ερωτήσεις του fullstop. Οσο για τα φάρμακα που ρωτάς, μετά το ablation που έκανα (5ος του 2011), δεν ξαναπήρα αντιαρυθμικά παρά μόνο σιντρόμ για 1-2 μήνες. Παρόλα αυτά όμως, καθότι ο καθένας μας είναι μοναδικός (που είσαι Χρηστάρα-ψυχάρα), μη βιαστείς να εκλάβεις
την περίπτωσή μου σαν κανόνα.
Fullstop, συμφωνώ με την συνάντηση και αναμένω.
Αγάντα.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000