Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

maza
Advanced Forum-Runner

323 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/01/2011 :  09:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mcdemis
Σου εύχομαι σύντομα να βρείς λύση και να ξεπεράσεις το πρόβλημα σου. Το σημαντικότερο είναι αυτό που λες το ψυχολογικό. Αν έχουμε πίστη και ψυχολογία τότε μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τις μεγαλύτερες δυσκολίες και να ξεπεράσουμε τα πάντα. Αυτόν τον καιρό που αθλούμαι στα αερόβια και μόνο επίπεδα δεν είναι τελικά και τόσο άσχημο. Αισθάνομαι καλύτερα και έχει ανέβει και πάλι η ψυχολογία μου. Φυσικά με τίποτα δε συγκρίνεται αυτό που εγώ αντιμετωπίζω σε σχέση με όσα εσύ και οι άλλοι.
Επειδή η ζωή δε μας τα φέρνει πάντα όπως τα θέλουμε και τα φανταζόμαστε θα πρέπει να βρίσκουμε θετικά πράγματα μέσα από τις δυσκολίες και τις αναποδιές και να παίρνουμε κουράγιο για την συνέχεια.
Εύχομαι σε όλους και πάλι καλή χρονιά και με ανεβασμένη ψυχολογία και θετική σκέψη για καλύτερες μέρες στο μέλλον.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIAM09
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/01/2011 :  11:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,θα συμφωνήσω και εγω μαζί σου maza.Εγώ νιώθω ευτυχής που αντιμετώπισα την συγκεκριμένη πάθηση πρώτον γιατί ύστερα απο όλη αυτή την περιπέτεια βγήκα λίγο πιο δυνατή,δεύτερον είδα ποιοι πραγματικά με αγαπούν και με στηρίζουν και το βασικότερο κατά την περίοδο νοσηλείας μου είδα οτι υπάρχουν παθήσεις πιο επώδυνες,είτε ανίατες είτε με προδεδικασμένη εξέλιξη.Μcdemis μην απογοητεύεσαι γιατι η καλή ψυχολογία ειναι απαραίτητο εφόδιο για οποιοδήποτε πρόβλημα,είμαι σίγουρη οτι κάποια λύση θα υπάρχει ή για να το θέσω πιο σωστά κάποιος γιατρός θα βρεθεί για να βάλει τέλος στην μακρόχρονη ταλαιπωρία σου και οτι χρειαστείς,οι ομοιοπαθείς βρίσκονται εδώ.

O Θεός να φυλάει τα ποδαράκια μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

billz
Newbie Forum Runner

Greece
20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/01/2011 :  22:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σιγουρα υπαρχει λυση θελει λιγο υπομονη πιστευω προχωραει και η τεχνολογια ειναι με το μερος μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2011 :  10:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα

Με έχουν ταλαιπωρήσει αρρυθμίες κατά διαστήματα από το 2002.
Ψάχτηκα και ξαναψάχτηκα και οι αρρυθμίες έρχονταν και έφευγαν...

Τον Οκτώβρη του 2008 είχα πάλι πρόβλημα, αλλά ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟ και ΣΟΒΑΡο αυτή την φορά!!!
Απίθανους σφυγμούς (το καρδιοσυχνόμετρο την ώρα της προπόνησης έγραφε 220+ και για αρκετή ώρα!) ΚΑΙ ΠΟΝΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ την ώρα της έξαρσης του φαινομένου, πυ συνήθως εμφανιζόταν κατά την προπόνηση (παντα γλυρω στα 30 λεπτά!!!)

Οι γιατροί απεφάνθησαν σε κάποια φάση, ότι δεν επιτρέπεται να τρέχω περισότερο από 400 μέτρα συνεχόμενα, λόγω διατάσεως του δεξιού κόλπου!!!!!!! (δηλαδή αρχή καρδιακής ανεπάρκειας!)
(Η απαράσεκτη αυτή διάγνωση οφειλόταν σε απελπιστικά λάθος εκτίμηση της εικόνας του υπέρηχου καρδιάς!!!!!!!!!!!!! )
Και, φυσικά, ότι κινδυνεύω ανά πάσαν στιγμή από κάποια εμβολή λόγω των έντονων αρρυθμιών!!! (ορθότατη επισήμανση)

Τελικά ΔΕΝ σταμάτησα την προπόνηση (με δική μου ευθύνη)...
Σύντομα με (αρχικά αρκετή σκέψη δική μου και) την πολύτιμη βοήθεια του φίλου και συνδρομέα Βαγγέλη Μπατζόγλου προέκυψε, ότι δεν έχω διάταση του δεξιού κόλπου!
Παρ' όλα αυτά οι αρρυθμίες με είχαν ταράξει!!!
Στο ιατρικό έλεγχο του Μαραθώνιου της Αθήνας το 2009 οι γιατροί φρίκιασαν από τις απεικονιζόμενες αρρυθμίες κα με ΔΙΕΤΑΞΑΝ να ΜΗΝ ΤΡΕΞΩ!...
Εγώ, φυσικά, έτρεξα (και έμεινα από αριστερό γόνατο στο 37,5...)

Αλλά (σύντομα):
ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΕΛΕΙΩΣ
τους καφέδες ΚΑΙ () τις σοκολάτες!!!
Α! salospir πίνω ακόμα (κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε!!!)

Αν και το ΑΓΧΟΣ μου δεν μειώνεται, αλλά χτυπάει συνεχώς "κόκκινο" (και "κεραμιδί"!!!) οι αρρυθμίες μου έχουν μειωθεί στο ελάχιστο, σε σημείο να τις ξεχνάω μέχρι, μετά από κατανάλωση σοκολάτας (ή καφέ) να μου ξαναθυμίσουν, ότι πρέπει να προσέχω...

Αυτά σας τα είπα, όχι, φυσικά, γιατί εξηγούν ή λύνουν το δικό σας πρόβλημα, αλλά γιατί είναι η δική μου δυσάρεστη εμπειρία...

Αυτά

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ1: Αυτές τις γιορτινές μέρες, που "χτύπησα" πάλι μαζικά σοκολάτες υγείας Παυλίδου και τούρτες σοκολάτας, ξανάρχισα να "χάνω τους χτύπους", αλλά είμαι βέβαιος, ότι η αποχή μου από την σοκολάτα θα διορθώσει τα πράγματα!...

ΥΓ2: Επίσης, τις ΠΟΛΥ δύσκολες μέρες που ζούμε, να ξέρετε ότι είναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ εως ΑΔΥΝΑΤΟ για πολλούς (για μένα σίγουρα) να εμπλακούν σε μία αέναη αναζήτηση θεραπείας με συνεχείς επισκέψεις σε γιατρούς ή/και ιδρύματα υγείας κι αυτό καθαρά για λόγους κόστους!!!
Αρα είμαι ευτυχής και ευγνώμων στην φύση, που μου επέτρεψε μόνο με την στέρηση σοκολάτας και καφέ να είμαι σχεδόν εντάξει!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

billz
Newbie Forum Runner

Greece
20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2011 :  18:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αυτο με τον καφε εχεις δικιο εγω πλεον πινω μονο decafeine γαλλικο η εσπρεσο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maza
Advanced Forum-Runner

323 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2011 :  19:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για πόσους καφέδες μιλάμε ? 1 Μεγάλο Γαλλικό οι 10 φραπέδες? Και αυτό πάλι με τους υπέρηχους πως γίνεται ρε παιδιά να μην μπορούν να τους δουλέψουν σωστά και να σου λένε έχει υπερτροφία και μετά ο άλλος να λέει δεν έχεις???? Για να βρείς άκρη πρέπει να πας σε 10 ιδικούς!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2011 :  22:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πρόβλημα με τους υπερήχους έχει ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ ΑΙΤΙΑ!!!

Επειδή η συσκευή που "διαβάζει" τα όργανα έιναι ΜΑΚΡΥΑ και ΥΠΟ ΓΩΝΙΑ με αυτά, ουσιαστικά στην οθόνη προβάλλεται η "ΣΚΙΑ" τους...

Σκέψου πόσο μακρουλή είναι η σκιά σου, όταν πχ δύει ο ήλιος και προσπίπτει με μεγάλη γωνία πάνω σου!!!
Το ίδιο και η "σκιά" των οργάνων μακραίνει...
Οπότε χρειάζεται ερμηνεία προσεκτική της εικόνας!!!
Ακόμα και αν ο θώρακάς σου έχει κάποια ανατομική ιδιομορφία (όπως ο δικός μου) η "σκιά" προβάλλεται πολύ πιό μακρουλή, εξ ου και η διάταση του δεξιού κόλπου (ΚΑΙ στο συνολικό μέγεθος ΚΑΙ στο πάχος του τοιχώματος!!!)

Ετσι ο γιατρός πρέπει να σκέφτεται ΚΑΙ σαν Φυσικός, όταν ερμηνεύει την εικόνα!!!

Αυτά...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Για να βεβαιωθώ, ότι είμαι εντάξει έκανα ενδοοισοφαγικό υπέρηχο, αλλά το παλούκι, που μου έβαλαν, μου έκανε ζημιά στον οισοφάγο, και 15 μήνες μετά ΔΕΝ έχει περάσει ακόμα!!!
Απελπισία...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Yianvla
Forum-Runner

176 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2011 :  22:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλλά εσύ του δίνεις και καταλαβαίνει Αντώνη...να είσαι καλά....και όλα τα παιδιά με προβλήματα υγείας ή τραυματισμούς! (ο Γιάννης είμαι Αντώνη....είχαμε κάτσει μαζί στο τραπέζι μετά τον φετινό Μαραθώνιο...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maza
Advanced Forum-Runner

323 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2011 :  09:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για τον υπερηχο το λεω γιατι και εγώ έπαθα τα ίδια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2011 :  11:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά εγώ ευτυχώς δεν μου έχει τύχει το θέμα της αποκλισης που περιγραφετε με τον υπερηχο παρά μόνο εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις για το αν θα έπρεπε να κάνω ablation.
Aad όντως η σοκολάτα και εμένα με επηρέαζε παρα πολυ πριν κάνω τις δυο επεμβάσεις μάλιστα το 2005 τον Δεκέμβρη πήγα για πρώτη φορά στο νοσοκομείο με κολπικη μαρμαρυγη ενω πριν είχα φάει 5-6 σοκολατάκια (Τυχαίο;-δεν νομίζω ) και απο τότε παρατήρησα το πόσο πολυ με πειράζει η σοκολάτα το οποίο ανέφερα τότε στον γιατρό και μου το επιβεβαίωσε ότι ιατρικά συμβαίνει και μαλιστα εκεινη την περιοδο γινοταν μια ερευνα για αυτο ακριβωσ το θεμα χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι οποίος τρώει σοκολάτα θα πάθει μαρμαρυγη.Για καφέ εκτός απο decaf δεν το σκέφτομαι καν για να πιω.Μετα τις δυο επεμβάσεις με πειράζει πολυ λιγότερο εώς καθόλου .
Το θέμα με τους γιατρούς είναι ότι μια διαγνωση (ανησυχητικη) απαιτεί συνήθως μια δεύτερη γνώμη η οποία θα φερει μια τριτη κ.ο.κ και έτσι ξεκινάει το πανηγύρι και τρελαινεσαι.Το καλύτερο είναι αυτό που είπες Aad εντοπίζουμε αν κάτι μας πειράζει και το μετριαζουμε ή ακόμα το αποφεύγουμε τελείως τουλάχιστον ότι μπορούμε απο μόνοι μας να το κάνουμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2011 :  12:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μariam όντως το όλο θέμα είναι μια δοκιμασία που σε κάνει να αναθεωρεις πολλά πράγματα μα πάνω απο όλα δοκιμάζονται έντονα οι ψυχικές σου δυνάμεις.Έχω συμβιβαστεί κατα κάποιο τροπο με το πρόβλημα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα σταματήσω να επιδιώκω την καλύτερη δυνατή θεραπεία.
quote:
Originally posted by MARIAM09

Καλημέρα,θα συμφωνήσω και εγω μαζί σου maza.Εγώ νιώθω ευτυχής που αντιμετώπισα την συγκεκριμένη πάθηση πρώτον γιατί ύστερα απο όλη αυτή την περιπέτεια βγήκα λίγο πιο δυνατή,δεύτερον είδα ποιοι πραγματικά με αγαπούν και με στηρίζουν και το βασικότερο κατά την περίοδο νοσηλείας μου είδα οτι υπάρχουν παθήσεις πιο επώδυνες,είτε ανίατες είτε με προδεδικασμένη εξέλιξη.Μcdemis μην απογοητεύεσαι γιατι η καλή ψυχολογία ειναι απαραίτητο εφόδιο για οποιοδήποτε πρόβλημα,είμαι σίγουρη οτι κάποια λύση θα υπάρχει ή για να το θέσω πιο σωστά κάποιος γιατρός θα βρεθεί για να βάλει τέλος στην μακρόχρονη ταλαιπωρία σου και οτι χρειαστείς,οι ομοιοπαθείς βρίσκονται εδώ.

O Θεός να φυλάει τα ποδαράκια μου.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

angie
Advanced Forum-Runner



244 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2011 :  01:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο χειρισμός του υπερήχου εξαρτάται αποκλειστικά απο τις γνώσεις και την ικανότητα του καρδιολόγου. Απλά κάποιοι έχουν ασχοληθεί περισσότερο με το αντικείμενο (όπως άλλοι με τις αρρυθμίες ενώ αλλοι με το αιμοδυναμικό εργαστήριο, κ.ο.κ.) και η διάγνωσή τους είναι πιο αξιόπιστη.
Σίγουρα η καφείνη επηρεάζει πολύ τις αρρυθμίες, ειδικά αν κάποιος έχει ευαισθησία, και μπορέι να αποτελέσει προκλητικό παράγοντα έκτακτων παλμών την ώρα που κάποιος άλλος με 10 καφέδες δε νιώθει την παραμικρή ενόχληση.
Εχοντας κάνει ablation το 1998 γνωρίζοντας τους πιθανούς κινδύνους για επιπλοκές, απαλλάχτηκα εν μέρει από το πρόβλημά μου. Εφόσων υπάρχουν ενδείξεις και αν οι άλλες θεραπευτικές μέθοδοι αποβούν ανεπιτυχείς, είναι μια λύση αρκετά αποτελεσματική, ανάλογα με το σημείο της καρδιάς που έχει το πρόβλημα και πρέπει να καυτηριαστεί. Οπως όλες τις επεμβάσεις όμως εγκυμονεί κινδύνους που θα πρέπει να εκτιμήσουν μαζί ιατρός και ασθενής κατά πόσο το επιθυμητό αποτέλεσμα είναι πιο πιθανό από κάποιο ανεπιθύμητο. Ασφαλώς όμως χρειάζεται να είναι σίγουρος κανεις για την ικανότητα, την εμπειρία και τις γνώσεις του καρδιολόγου του... η εμπιστοσύνη και η ασφάλεια προέχουν σε αυτή τη σχέση ιατρού- ασθενή...

Life is too short to be postponed...

Edited by - angie on 12/01/2011 01:50:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

billz
Newbie Forum Runner

Greece
20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2011 :  17:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχοντας κάνει ablation το 1998 angie
??? pou ekanes an epitrepete?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

angie
Advanced Forum-Runner



244 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2011 :  20:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Billz έκανα στον Ευαγγελισμό. Εμενα Πτολεμαίδα τότε και με σύστησαν σε ιατρό εκεί...και πράγματι έμεινα πολύ ευχαριστημένη από το επίπεδο. Επίσης, είχα την τιμή όταν διορίστηκα τον επομενο χρονο εκεί να συνεργαστώ με τους ίδιους ιατρούς.

Life is too short to be postponed...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

billz
Newbie Forum Runner

Greece
20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2011 :  22:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευαγγελισμο ε?εχω ακουσει καλα λογια .εισαι ακομα εκει δουλευεις εκει?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000