Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

melpo1
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/01/2014 :  01:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop στεναχωρήθηκα παρα πολύ όμως εύχομαι και προσεύχομαι όλα να πάνε καλά και θα πάνε. Να σκεφτεσαι πάντα θετικά. Πιστεύω οτι όλο το φόρουμ είναι κοντά σου γιατί είσαι η ψυχή του. Καλέ μας Στράτο ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2014 :  10:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop
δεν σε φοβαμαι. εισαι οδοστρωτηρας φιλε. φυσικά και προσευχομαστε να πανε ολα καλα, οπως και θα γινει.
υποθετω οτι αυτο που συνεβει ειναι ασχετο με την ΚΜ.
οπως και ναχει ειναι δεδομενο οτι ολα θα πανε καλυτερα και απο οτι περιμενεις !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2014 :  09:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ FULLSTOP !!
(αν και ειναι εξασφαλισμενη)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mam2be
Newbie Forum Runner

39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2014 :  13:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Fullstop περαστικά εύχομαι να πάνε όλα καλά και να το ξεπεράσεις γρήγορα!!!

Πανο δεν υπάρχουν νομίζω ριπές κολπικής μαρμαρυγής απλά οι ριπές όπως και οι έκτακτες (οι πολλές και συχνές) και οι ταχυκαρδίες είναι προδιαθεσιακοι παράγοντες για κολπική μαρμαρυγή.Έχω όχι φυσικά κάθε μέρα αλλά μια δυο φορες το μηνα ριπες. Εκτακτες καθημερινα αλλα το εχω πλεον αποδεχθει αλλες μερες ειναι περισσοτερες αλλες λιγοτερες. Δε με ενοχλουν πια. Επισης μετα τα 50 αυξανονται οι πιθανοτητες σε ολους να εμφανισουν αρρυθμια και περισσοτερο σε αυτους που εχουν προδιαθεση..Για κοιλιακη ταχυκαρδια αν δεν εχεις ιδιαιτερα προβληματα μη το πολυσκεφτεσαι το εχω ψαξει και πρεπει να εχεις συγκεκριμενο καρδιολογικο προβλημα για να κανεις κοιλιακες αρρυθμιες
Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν μαρμαρυγη και δε το νιωθουν καν…Ειχαμε προσφατα παει σε μια συγκεντρωση και ηταν ενας κυριος γυρω στα 40 . Το φερε η κουβεντα μου λεει εχω κολπικη μαρμαρυγη αλλα δε νιωθω τιποτα το ανακαλυψαν τυχαια γιατι ειμαι αιμοδοτης. Εχω χρονια μου λεει δε ξερω από ποτε…του λεω σοβαρα??πιανω σφυγμο …χαλι μαυρο…
Δε ξερω τι να πω τυχεροι στην ατυχια τους…

Fullstop και παλι περαστικα ευχομαι!!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos80s
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2014 :  19:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop, καλη επιτυχια και γρηγορη αναρωση ευχομαι μεσα απο την καρδια μου.
Δυστυχως τα πραγματα δεν πανε καλα και για μενα. Προχθες στο λεωφορειο ενω καθομουν με την γυναικα μου με επιασε μια εντονη δυσφορια. Δεν μπορουσα να παρω ευκολα ανασες και στην στιγμη με επιασε μια μεγαλη ταχυκαρδια. Μαλλον φλεβοκομβικη καθως οι παλμοι ανεβαιναν σταδιακα...
Οταν κατεβηκα απο το λεωφορειο η δυσπνοια συνεχιστηκε και μαλιστα αισθανθηκα πολυ λιγο κατω απο το στερνο και λιγο δεξια κατι σαν πονο η καψιμο η σφιξιμο δεν μπορω να το περιγραψω ακριβως το οποιο μου εφερε αμεσα δυσπνοια μεγαλη....Πανικοβληθηκα και αρχισα να τρεχω γρηγορα και πηγα σπιτι μου...

Με τα πολλα, το περιστατικο περασε και επανηλθε παλι σημερα.. Ενω λοιπον ημουν σε ενα σουπερ μαρκετ εντελως ξαφνικα αισθανθηκα παλι αυτο τον "πονο" η σφιξιμο στο στερνο το οποιο αμεσα και το τονιζω αυτο γιατι δεν προλαβα καν να αγχωθω απο την στιγμη που το ρνιωσσα,μου εφερε δυσπνοια, δυσφορια και εντονη ταχυκαρδια. Πανικοβληθηκα βγηκα αμεσως απο το σουπερ μαρκετ και ετρεξα στην κυριολεξια στα επειγοντα που ευτυχως εφημερευαν σχετικα κοντα στην περιοχη μου. Μεχρι να φτασω δυστυχως η δυσφορια και ο πονος ειχαν φυγει, οποτε και το καρδιογραφημα που μου κανανε εκει δεν εδειξε κατι. Ο καρδιολογος που εφημερευε μου ειπε οτι μαλλον προκειτε για μικρα στιγμιαια ισχαιμικα επεισοδια του μυοκαρδιου και πρεπει αμεσα να υποβληθω σε στεφανιογραφια για να δουν ποιο ακριβως αγγειο η αγγεια παρουσιαζουν στενωσεις. Γνωριζετε καποιο κεντρο δεδομενου οτι και τα οικονομικα μου ειναι σε τραγικη κατασταση που θα μπορουσα να κανω την συγκεκριμενη εξεταση; Σας ευχαριστω πολυ και ευχομαι σε ολους σας οτι καλυτερο

Edited by - Panos80s on 03/02/2014 19:18:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2014 :  07:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Panos80s, γιατί πρέπει να είναι "κάποιο κέντρο" το μέρος που θα κάνεις την στεφανιογραφία? Μόνο αν είσαι ανασφάλιστος μπορώ να δικαιολογήσω την ερώτησή σου. Σε προτρέπω να απευθυνθείς σε δημόσιο νοσοκομείο, και σου συστήνω τον Ευαγγελισμό, το οποίο έχει 2 καρδιολογικές κλινικές, επανδρωμένες με εξαιρετικούς επιστήμονες και έχει σύγχρονο εξοπλισμό. Πριν 33 μήνες εκανα στον Ευαγγελισμό ablation για κολπική μαρμαρυγή, από τότε δεν ξαναείχα επεισόδιο, και το κόστος καλύφθηκε απο τον ασφαλιστικό μου οργανισμό (ΟΑΕΕ πρώην ΤΕΒΕ).
Αγάντα......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

eleni.p
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2014 :  16:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα και απο μενα, ειμαι πολυ χαρουμενη που επεσα σ αυτο το φορουμ και διαβαζω τις εμπειριες σας,εχω και εγω υπερκοιλιακη ταχυκαρδια και σκεφτομαι να κανω και εγω ablation, δυσκολη αποφαση γμτ!! εχω γυρισει πολλους καρδιολογους ενας απ αυτους τους καρδιολογους ετυχε να εχει και αυτος υπερκοιλιακη, και μου ειπε εχω κανει πολλα ablation αλλα εγω προτιμησα να πινω χαπια (?!).Σημερα πηγα στον ευαγγελισμο και ειδα τον Κ.Σιδερη υστερα απ ολα αυτα τα καλα λογια που ακουσα απ ολους σας για την ομαδα του Ευαγγελισμου πραγματι πολυ καλος και μου τα ειπε πολυ καλα,,,η δικη σας εμπειρια απο ablation με υπερκοιλιακη ποια ειναι ???σας ευχαριστω !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2014 :  09:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
eleni.p
κάθε φορά που έχουμε new entry στο forum πραγματικά προβληματίζομαι και αυτό διότι αντιλαμβάνομαι τι διαστάσεις έχει πάρει αυτή "η επιδημία".
σε οτι αφορά το ablation για υπερκοιλιακή , δεν έχω άποψη δεδομένου οτι ablation εχω κάνει , αλλά για κολπική μαρμαρυγή.
σού εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή με σκοπό να απαλλαγείς μιά και καλή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Giovanni
Forum-Runner

Greece
51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2014 :  10:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
eleni.p, καλημέρα!
Πράγματι η ομάδα του Ευαγγελισμού είναι εξαιρετική. Να ξέρεις πως όπως και αν προχωρήσεις, θα είσαι σε καλά χέρια. Τόσο ο κ. Σιδέρης, όσο και οι υπόλοιποι γιατροί δείχνουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και σίγουρα, τουλάχιστον, δείχνουν να έχουν κίνητρο να επιτυγχάνουν στις υποθέσεις που αναλαμβάνουν. Αυτό υπαγορεύει η δική μου εμπειρία από τη συγκεκριμένη καρδιολογική κλινική.
Ως υποβληθείς σε ablations τόσο για κολπική μαρμαρυγή όσο και για κολπική ταχυκαρδία, θα σου μεταφέρω τα όσα ο δικός μου γιατρός μου έχει πει. Η κατάλυση της κολπικής ταχυκαρδίας είναι πιο δύσκολη περίπτωση λόγω των πολλών μεμονωμένων εστιών που πρέπει να εντοπιστούν και καυτηριαστούν. Οι πιθανότητες οριστικής επίλυσης του όποιου προβλήματος είναι κατάτι χαμηλότερες από εκείνες της κολπικής μαρμαρυγής. Το θετικό είναι ότι η κολπική ταχυκαρδία δεν εγκυμονεί σοβαρότερους κινδύνους για την υγεία ή τη ζωή του ασθενούς. Η δε διαδικασία διαρκεί περίπου 4 ώρες κατά μ.ό., με τοπική αναισθησία, μέτρια αίσθηση των καυτηριασμών (κάυσος στο στήθος) κατά τη διάρκεια του ablation, εξαιρετική υποστήριξη από το υπόλοιπο προσωπικό του Αιμοδυναμικού Εργαστηρίου του Ευαγγελισμού, και εξιτήριο την επόμενη ημέρα.
Σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία, μπορώ να σου πω ότι με το πρώτο ablation η κολπική μαρμαρυγή καταλύθηκε πλήρως. Μετά το δεύτερο χρονικά, για την κολπική ταχυκαρδία, συνεχίζω κι έχω ενοχλήσεις. Αρχικά κρίθηκε καλό να συνεχίσω χωρίς φαρμακευτική αγωγή. Έπειτα από 2 εβδομάδες όμως, κι ενώ οι ενοχλήσεις ήταν πολύ έντονες, έκανα έκτακτη εισαγωγή, έμεινα μέσα περίπου δύο 24ωρα και μου χορήγησαν Angoron ενδοβλεβίως. Συνεχίζω έκτοτε (εδώ και 3 μήνες) με χάπια. Η βελτίωση είναι αισθητή, ωστόσο δεν έχω απαλλαγεί εντελώς, ενώ δεν λείπουν και οι στιγμές έντασης, "βγαλμένες από τα παλιά". Ίσως μάλιστα χρειαστεί να υποβληθώ κάποια στιγμή σε ένα ακόμη ablation για τον ίδιο λόγο.
Όπως πάντα λέμε, κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και η έκταση του προβλημάτος στην κάθε καρδιά ποικίλει. Θα σου σύστηνα να αφεθείς στις υποδείξεις του γιατρού που εμπιστεύεσαι περισσότερο, μια και έχεις απευθυνθεί σε διάφορους. Και μη φοβάσαι τίποτα. Επικεντρώσου στον τελικό σου στόχο (ανακούφιση από τα συμπτώματα) και αντιμετώπισε αμφότερα τα ενδεχόμενα (ablation ή χάπια) ως τα μέσα της οριστικής επιτυχίας. Η όποια μικρή ταλαιπωρία του ablation διαρκεί ελάχιστα. Η ελπίδα που προσφέρει όμως -όπως και τα χάπια βέβαια, ανάλογα με το μέγεθος του προβλήματος- είναι αναλογικά υπερμεγέθης.
Καλή απόφαση, καλή συνέχεια, και εδώ είμαστε για όποια άλλη πληροφορία χρειαστείς...
G.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

eleni.p
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2014 :  13:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας εύχαριστω παρα πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας GIOVANNI ειχα την εντυπωση οτι η υπερκοιλιακη ηταν πιο ευκολη υποθεση απ οτι η κολπικη μαρμαρυγη...και να σας ρωτησω κατι αλλο ..? τοσες ωρες που διαρκει η επεμβαση ειμαστε ακινητοι ??πφφφφ σορρυ αλλα ντρεπομουν να το ρωτησω αυτο στο γοατρο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Giovanni
Forum-Runner

Greece
51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2014 :  15:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
eleni.p, όπως σου είπα, μεταφέρω ότι μου είπε ο δικός μου γιατρός, ο οποίος δήλωσε ότι προτιμά τα ablations ΚΜ. Κάθε γιατρός βέβαια φαντάζομαι ότι μπορεί να έχει... τις δικές του προτιμήσεις.
Όσο για την ακινησία, μην το σκέφτεσαι καθόλου. Τόσο η όλη διαδικασία, όσο και η μέθη που θα σου χορηγούν, θα σε κάνουν και την αίσθηση του χρόνου να χάσεις και να μην έχεις πολλές δυνάμεις και όρεξη να σηκωθείς από το κρεβάτι. Η ακινησία μάλλον είναι λίγο πιο κουραστική μετά την επέμβαση, αφού μέχρι και αργά το βράδυ (ή το επόμενο πρωί, για μεγαλύτερη ασφάλεια) δεν θα επιτρέπεται να σηκωθείς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

eleni.p
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2014 :  15:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σ ευχαριστω GIOVANNI !!! η ακινησια μετα δε με τρομαζει ,,τιποτα δε με τρομαζει μετα...τις ωρες μεσα στο χειρουργειο τρεμω !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

eleni.p
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2014 :  16:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σ ευχαριστω GIOVANNI !!! η ακινησια μετα δε με τρομαζει ,,τιποτα δε με τρομαζει μετα...τις ωρες μεσα στο χειρουργειο τρεμω !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

eleni.p
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2014 :  17:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και επίσης να ρωτήσω κάτι παιδιά εχεί καταφυγει κανενας σε ομοιπαθητικο ??ή μπαρουφες ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

katerina82
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/02/2014 :  18:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit katerina82 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
eleni.p γεια σου!εκανα ablation τον περασμενο απριλιο εκανα και γω υπαρκοιλιακη ταχυκαρδια.το εκανα στο ωνασειο και ο γιατρος μου ειναι ο κυριος θεοδωρακης.εντοπισαν ενα δεματιο και μου το καψαν.εχω να σου πω πως δεν ποναει τουλαχιστον εμενα.οντως δεν πρεπει να κινησε εκεινη την ωρα αλλα το μονο που δε θα σε νοιαζει θα ειναι αυτο.εγω προσωπικα σκεφτομουνα θα κανω οτι ειναι να κανω στην ουσια θα ξαπλαρεις απλα.και απο κει και περα θα σε φτιαξουν οι γιατροι.ειχα τρελλο ανγχος και γω αλλα σκεψου πως θα ειναι το να απαλλαγεις απο αυτο.μη φοβασαι το εκανα και γω αυτο ετρεμα αλλα οι γιατροι που ανανερονται εδω μεσα ειναι απο τους καλυτερους.φυσικα και ο κ.θεοδωρακης απο την εμπειρια μου.οτι θελεις ρωτα σε καταλαβαινουμε απολυτα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000