Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

katerina82
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2014 :  10:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit katerina82 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
eleni.p περιεργες αναπνοες μεταφορικα βασικα το λεω ετσι.απλα οταν επερνα μεγαλη αναπνοη εκανα συστολες ακομα και την ταχυκαρδια μου ειχε ξεκινησει. αυτο και καποιες φορες σα να μου κοβοταν η αναπνοη κατι τετοιο,και ανασκελα να με παρει ο υπνος δεν μπορω μου συμβαινει αυτο σαν να κοβεται η αναπνοη και πεταγομε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Giovanni
Forum-Runner

Greece
51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2014 :  11:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλες και όλους!
katerina82, καλό θα ήταν να αναφέρεις ό,τι αισθάνεσαι στο γιατρό σου. Ωστόσο εγώ οφείλω να διευκρινίσω ότι αναφέρθηκα σε διαταραχές αναπνοής κατά τη διάρκεια του ύπνου (υπνική άπνοια). Αν λοιπόν ενδεχομένως ο συντροφός σου ή όποιος άλλος μπορεί να βρίσκεται στο σπίτι ενώ εσύ κοιμάσαι, έχει παρατηρήσει ότι σου κόβεται η αναπνοή ή ότι δυσκολεύεσαι να αναπνεύσεις στη διάρκεια του ύπνου σου, τότε καλό θα ήταν να ψαχτείς προς αυτή την κατεύθυνση. Αν οι δυσκολίες στην αναπνοή είναι κατά τη διάρκεια της ημέρας ή όταν ξαπλώνεις ανάσκελα ενώ είσαι ξύπνια, τότε ίσως υπάρχει κάποιο ανατομικό ΩΡΛ πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να επισκεφθείς έναν ΩΡΛ για εξέταση και πιο συγκεκριμένες πληροφορίες, και να μην περιμένεις να το πεις στον καρδιολόγο σου παρά μόνο όταν θα έχεις τα συμπεράσματα του εξειδικευμένου ιατρού. Θα πρότεινα επίσης να μπεις στο site που πρότεινα στο προηγούμενο post μου και να ρίξεις μια ματιά στα ερωτηματολόγια προς αναζήτηση πιθανών συμπτωμάτων.

Χαιρετώ σας όλους! Καλό υπόλοιπο εβδομάδας!
G.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

katerina82
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2014 :  12:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit katerina82 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Giovanni ευχαριστω για τα οσα ειπες.τωρα καποιος να μου πει οτι ακουσε κατα την διαρκεια του υπνου κατι οχι δεν ετυχε να μου πει.ωστοσο εχω ξυπνησει ενω εχει σταματησει να το πω η αναπνοη μου ναι, και πανικοβληθηκα και οχι μια φορα.η πρωτη μου ταχυκαρδια στα 18 μου οταν πηγα για υπνο το βραδυ και εκει που ξαπλωσα χασμουρηθηκα και απο αυτη την αναπνοη που τραβηξα απο το στομα αυτοματα μου κοπηκε το χασμουρητο και ξεκινησε η ταχυκαρδια υπερκοιλιακη να τονισω.κατα την διαρκεια της μερας δεν παρατηρησα κατι οταν ξαπλωνω ανασκελα ειδικα ναι εκει που ειμαι ηρεμη σαν να μου σταματα η αναπνοη και πεταγομε η αληθεια ειναι οτι πρεπει να παω σε εναν ειδικο γιατι αυτα που ανεφερα μου εχουν πει οτι τα παθενουν κι αλλοι και χωρις να εχουν καποιο θεμα ειτε απο θεμα κουρασης η απο στρες κτλ.ευχαριστω και θα ριξω και μια ματια στο site προτεινες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

magia34
Newbie Forum Runner



27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2014 :  00:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ!!!ΧΑΘΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΨΑΧΝΟΜΟΥΝΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΟΥ!!! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΛΑ ΝΕΑ..............Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΙ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΕΣ ΣΑΝ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ!!!ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΠΑΝΤΟΣ !!!ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΧΑΠΙΑ ISOPTIN KAI RYTHMONORN TAXYKARDIES ΒΕΒΑΙΑ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΛΥΣΗ ΣΤΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ ΜΕ ΕΦΡΑΙΜΙΔΗ....!!ΑΦΟΡΗΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΣΦΥΞΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 200 ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΝΟ ...ΕΧΩ ΛΙΩΣΕΙ ...ΒΛΕΠΩ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΑΝ ΒΑΡΥΠΟΙΝΙΤΗΣ.......ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ Η ΡΗΜΑΔΑ......

Edited by - magia34 on 29/03/2014 01:01:51
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

katerina82
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2014 :  12:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit katerina82 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
magia να πας να το κανεις μη μασας!θα ρθει και η μερα αυτη.και γω περυσι τετοι καιρο ημουν στην αναμονη.ολα θα πανε καλα!υπερκοιλιακες κανεις εσυ?και ο γιατρος σου εχω ακουσει οτι ειναι καλος.εγω με τον κ.θεοδωρακη το εκανα εξισου καλος,και ειναι σημαντικο να ειναι εμπειροι οι γιατροι στο κομματι ablation.εδω ειμαστε για οτι θελεις να ρωτησεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

magia34
Newbie Forum Runner



27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2014 :  14:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τον ξερω τον θεοδωρακη εκανε μια φιλη μου σ αυτόν!!!!νομιζω πως καιγω είμαι σε εμπειρα χερια δεν φοβάμαι όλα καλα θα πανε χειροτερα από αυτό που περναω δε θα μια!!!να σαι καλα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2014 :  10:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Magia34
όλα θα πάνε όπως θα το επιθυμούσες. Θα δείς !
θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η αναμονή σε σκοτώνει και όχι η ιδέα της επέμβασης.

αλλά είπαμε , Magia35 και όχι 34 !! Καλή Επιτυχία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

magia34
Newbie Forum Runner



27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2014 :  16:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ειπαμε αγαπημενε statusquo μεγαλωσα αλλα μην το κανεις θεμα!!!!πλακα κανω....ε τι να αλλαξω το user name mou!!!δεν εχω σκοπο να ξερεις!!!εξαλλου με πειμενει από το service και μια ολοκαινουρια καρδια χωρις ταχυκαρδίες νεανικοτατη μονο με 60σφυξεις το ανωτερο στην ηρεμια!!!!οποτε για πολλα χρονια θα είμαι 34 μη σου πω και πιο κατω!!!!xixi...............
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2014 :  01:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπεριζω το φορουμ μετα απο πολυ καιρο .,ετα απο μια δευτερη επεμβαση που εκανα στο στηθος στην παλια τομη (σημερα θα κοψω τα ραμματα) ελπιζω οτι θα παρει τελος ο γολγοθας μου και θα επανελθω σιγα σιγα στην καθημερινοτητα. Τωρα ευτυχως μπορω.και γραφω και με τα δυο μου χερια γιατι το δεξι μου ειχε σοβαρο προβλημα μετα την επεμβαση .ΑΔΕΛΦΙΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΠΑΛΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙΔ δοξαζω τον θεο που μου εδωσε δυναμη να πολεμιζω για την ζωη μου και σημερα να eimai me tην οικογενεια μου. Βεβαιως μετα την επεμβαση ειχα κολπιλη μαρμαρυγη και μαλιστα αρκετες φορες . Τωρα ειμαι καλα χωρις καμμια αρυθμια αλλα με angoron 1φορα την ημερα και tildiem 3x1. Οπως καταλαβαινεται δεν μπορω πλεον να κανω ablation μετα την εγχειρηση ανοικτης καρδιας και 4απλο bypass. Σε αυτη την περιπτωση προτιμω να περασω στο σταδιο της μονιμης μαρμαρυγης για να σταματησω το angoron που ειναι φαρμακο με πολλεςeπιπλοκες και να μεινω μονο συος b blockers. . Το ρυθμονορμ δεν μπορει να με βοηθησει πλεον που με κρατησε 2 χρονια χωρις καμμια αρυθμια και ειχα μια καλη ποιοτητα ζωης με τους γνωστους περιοριορισμους... Εκανα στεφανιογραφημα απο τον καρπο και μαλλον καπως ετσο θα ειναι και το ablation σε μεγαλυτερο χρονο . Εκτος απο ενα καψιμο στην τομη λογω φαρμακου δεν ενιωσα τιποτα αλλο .
ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΟΤΙ Η ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ ΟΠΩς ΕΣΩΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ . ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΜΕ ΒΑΡΦΑΡΙΝΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΑΛΟΣΠΙΡ ΠΑΙΔΙΚΟ .(λογω της 2ης επεμβασης κανω ηπαρινη 2 φορες την ημερα)
ΔΕΙΤΕ ΠΟΛΥ ΨΥΧΡΑΙΜΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΡΥΘΜΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ. Α ΚΑΝΠΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΕΣ ΚΑΡΔΙΟΠΑΘΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ .
ΕΥΧΟΜΑΙ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ . Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΑΘΗΣΗΣ ΜΑΣ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

eleni.p
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2014 :  01:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μ αρεσει που ειμαστε εδω και μοιραζομαστε τα ιδια προβληματα..για να ειμαστε ακομη εδω παει να πει οτι τα προβληματα μας ειναι ανουσια,,,,και οπως λενε και οι εναλλακτικοι μια καρδια που χτυπαει γρηγορα ειναι υγεια !!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

eleni.p
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2014 :  01:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μ αρεσει που ειμαστε εδω και μοιραζομαστε τα ιδια προβληματα..για να ειμαστε ακομη εδω παει να πει οτι τα προβληματα μας ειναι ανουσια,,,,και οπως λενε και οι εναλλακτικοι μια καρδια που χτυπαει γρηγορα ειναι υγεια !!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2014 :  10:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop
καλημέρα Φίλε. Πραγματικά νοιώθω ήδη καλύτερα που σε βλέπω να γράφεις και που σε βλέπω ψυχολογικά πολύ δυνατό.
Το εχω ξαναγραψει , εισαι οδοστρωτηρας εσυ και δεν καταλαβαινεις απο τετοια.
Κοιτα να αναρώσεις γιατι θα πρεπει να ξαναβρεθουμε ολοι μαζι.
Magia34
και πάλι σου ευχομαι τα καλύτερα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

magia34
Newbie Forum Runner



27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2014 :  18:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μπραβο fullstop!!!να ταν η τελευταια δικιμασια που περασες σου!!!ατσάλινος από δω και περα!!!!!keep walking!!!!XAIROMAI ΠΟΛΥ ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΜΑΧΗΤΩΝ!!!ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΝ ΠΕΣΕΙΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΗΚΩΘΕΙΣ!!!!

Edited by - magia34 on 01/04/2014 18:07:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

magia34
Newbie Forum Runner



27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2014 :  01:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ρε σεις παιδια ειμαστε πολλοι μα παρα πολλοι τι ποσοστο 1 στους 100 αραγε!!!!πηγα να κανω εξετασεις αιματος για να εχω μια εικονα πριν μπω στον ευαγγελισμο και η μικροβιολόγος με ρωτουσε λεπτομερειες γιατι ανεκαθεν ειχε και αυτή το ιδιο θεμα με ταχυκαρδίες απλα μακρια από δω δυστυχως ηρθε και με άλλο πρόβλημα υγειας η γυναικα αντιμετωπη πολύ πιο σοβαρο και ετσι αυτό παραμεριστηκε..........τι να πω οπου το εμπιστεύομαι και μιλαω σε καποιον (γιατι ενταξει δεν το εκθετω και σε οποιον βρω τυχαια) εχουν να μου πουν για ένα φιλο που χει κατι παρομοιο στη δουλεια για την αδερφη του συζυγου με τις ιδιες περιγραφες ,με εναν γειτονα που χει κανει το ιδιο στον ευαγγελισμο τον πατερα , τον θειο , την ξαδερφη την κοπελα στο σουπερ μαρκετ που επεφτε ξερη από ταχυκαρδια........... αμέτρητα περιστατικα το ένα πισω από ταλλο!!!δεν ειμαστε τελικα λιγοι και σκορπιοι...πολλοι και μαζεμένοι.....ένα χωριο ανθρωποι που ζουμε την καθημερινοτητα μας....ααααααα κατι που ξεχναω να πω οι ταχυκαρδίες μου συμφωνα με την τελαυταια εκτιμιση των καρδιογραφημάτων είναι κολπικες ανηκουν στην 3 κατηγορια δηλαδή σ αυτές μαλλον που εχουν λιγοτερα ποσοστα επιτυχιας δηλαδή 75-80 δεν ξεκινουν πλεον ολες με εκτακτη συστολή οι σφυξεις φτανουν 180-200!!!(ενταξει εχω καταγεγραμμενο και 236)τι αλλα?α ναι!!!τα ρυθμονορμ δε με παινουν ουτε τα ισοπτιν ουτα τα ιντεραλ όλα όμως θα τα δουμε αναλυτικα στην χαρτογραφιση και την ηλ/κη μελετη.......................ως τοτε 12 και σημερα η ζωη είναι ωραια και όλα θα πανε καλα................!!!!!!!το πιστευω!!!!!!!!!!

Edited by - magia34 on 02/04/2014 01:48:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2014 :  09:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Magia34
η συχνότητα με την οποια συναντά κανεις ομοιοπαθείς ειναι εκπληκτική. για να σου δωσω μιά τάξη μεγέθους , στον Ομιλο Αντισφαίρησης Πατρων όπου ειμαι μέλος , υπάρχουν άλλα 3 ατομα με συχνα επεισόδια ΚΜ !!
Τελικά είμαστε πολλοί και η Παγκόσμια Ιατρική κοινότητα , μαθαίνω οτι εχει θορυβηθει κυρίως απο το γεγονός οτι η αντιμετώπιση όποιας μορφής αρρυθμίας , ειναι εξαιρετικά κοστοβόρα στα συστήματα υγείας.
Κατα τα άλλα, για άλλη μιά φορά, εύχομαι τα καλύτερα σε ό,τι αφορά το ablation.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000