Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

billz
Newbie Forum Runner

Greece
20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2011 :  21:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παντος γενικοτερα πολυς κοσμος θελει να κανει abletion αυτο ειδα τωρα τελευταια,για να δουμε τη νεα θα υπαρξουνε,80% επιτυχια λενε και πανω απο 80 αναλογα τον γιατρο ,τη λετε εσεις?
και κατι αλλο παρενεργιες μπορει να υπαρξουνε ?και ποτε?
τα φωτα σας παρακαλω..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maemo
Newbie Forum Runner



8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2011 :  12:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμαι 31 χρονών και παιδεύομαι και γω από κολπική μαρμαρυγή. Όλα ξεκίνησαν πέρυσι το καλοκαίρι, που το έπαθα πρώτη φορά, δεν έδωσα σημασία αλλά μετά από 2 ώρες που συνεχιζόταν τελικά κατέληξα στο νοσοκομείο, όπου δεν πρόλαβαν να την εντοπίσουν γιατί είχε υποχωρήσει. Φυσικά δεν έδωσα σημασία και πάλι πριν από 4.5 εβδομάδες περίπου, είχα ένα επεισόδιο το οποίο κράτησε περίπου 2 μέρες. Βασικά την δεύτερη μέρα που άρχισα να κλατάρω αποφάσισα να πάω σε έναν καρδιολόγο, οπότε και την διέγνωσε αυτός. Από τότε κάθε εβδομάδα παθαίνω 1 με 2 φορές, αλλά συνήθως κρατάει μερικά λεπτά, καθότι παίρνω 2x100mg ρυθμονόρμ και σαλοσπιρ. Γενικά αυτό τον μήνα έκανα σωρεία από εξετάσεις, μέχρι και στεφανιογράφημα και μόνο το θάλιο έδειξα μια ισχαιμία στην αριστερή κοιλία και αυτό μόνο μετά από 14 λεπτά τεστ αντοχής με 180 σφιγμούς, ενώ σε ηρεμία δεν υπάρχει καμία ισχαιμία. Τέλος πάντων για να μην πολυλογώ, δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα υγείας (τουλάχιστον εμφανές), ανέκαθεν γυμναζόμουν και περπατούσα, δεν έχω κάνει καταχρήσεις στην ζωή μου, ούτε στην διατροφή, ούτε πουθενά (καπνίζω αλλά ελάχιστα, 3 τσιγάρα και αν την μέρα).

Διάβασα το θέμα αυτό και καταλαβαίνω τους περισσότερους από εσάς και μιας και θα το διαβάσει και κάποιος μελλοντικά, είπα να πω και γω την δική μου άποψη. Αν και διάβασα εδώ για επεμβάσεις κλπ, εγώ είμαι κάθετα αντίθετος σε αυτό, εκτός και αν είναι η τελευταία επιλογή. Γι' αυτό τον λόγο δεν εμπιστεύομαι να πάω και σε έναν τέτοιο γιατρό ο οποίος κάνει αυτές τις επεμβάσεις, γιατί εννοείται θα με βάλει σε μια τέτοια διαδικασία χωρίς να εξαντλήσει ή να ψάξει τα βαθύτερα αίτια, καθότι από τις επεμβάσεις αυτές κερδίζουν. Φυσικά δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο εκτός από παρακολούθηση και επισκέψεις σε διάφορους γιατρούς, μέχρι να βρεθεί κάποιος ο οποίος έχει το ενδιαφέρον πραγματικά να ασχοληθεί με το πρόβλημά σου και να θέλει να ψάξει τις αιτίες χωρίς να αποσκοπεί στην εκμετάλλευση του προβλήματος σου.

Έτσι όπως τα βλέπω εγώ τα πράγματα πάντως είναι λίγο διαφορετικά απ' ότι οι υπόλοιποι. Θέλω να πω ότι εννοείται ότι όταν με πιάνει η κρίση αγχώνομαι και αισθάνομαι άσχημα, θα ψαχτώ και με τους γιατρούς και θα διαβάσω και τα φόρουμ που γράφουν κάποιοι άλλοι το αντίστοιχο πρόβλημά τους. Αλλά από την άλλη να πα να @#$@#θεί, δεν μπορώ να σκέφτομαι κάθε φορά αν θα πεθάνω, αν θα κάνω θρόμβο και αν θα μείνω, ας γίνει ότι θέλει. Και όταν με πιάνει αυτό το πράγμα, όπως και να νιώθω το κρατάω μέσα μου και δεν καταλαβαίνει κανείς τίποτα και κάνω υπομονή μέχρι να τελειώσω την δουλειά και να πάω σπίτι να κοιμηθώ. Μακάρι να είχαμε τα μέσα να είμαστε χαλαροί, να μην είχαμε το άγχος, να είχαμε τον γιατρό 24/7 δίπλα μας, αλλά δεν γίνεται.

Υπομονή και καλή ανάρρωση εύχομαι σε όλους και μην ξεχνάτε ότι η μαρμαρυγή κρατάει πόσο, μερικά λεπτά, ώρες, μέρες; Ο υπόλοιπος χρόνος είναι δικός σας να κάνετε ότι θέλετε. Δεν λέω μην το ψάξετε το πρόβλημά σας ή να μην ασχοληθείτε, ακριβώς το αντίθετο, κάν' τε το και μην το παραμελείτε, όπως έκανα εγώ τον πρώτο καιρό, αλλά μην αφήνετε να ελέγχει αυτό την ζωή σας.

Το πρόβλημα με τα χάπια (ρυθμονόρμ) είναι ότι μάλλον μου έχουν προκαλέσει διαταραχές στο στομάχι. :p Άσε που μάλλον φέρνουν και συχνοουρία.

Edited by - maemo on 16/03/2011 12:21:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

billz
Newbie Forum Runner

Greece
20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2011 :  22:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μακαρι παντως να πετυχαινε σε ολους η επεμβαση αυτη ..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2011 :  10:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ maemo

Χωρίς να θέλω να γίνομαι κουραστικός,
ΤΟΝΙΖΩ:

ΚΟΨΤΕ ΤΙΣ ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΦΕΔΕΣ!!!

Και τα 2, ειδικά τις σοκολάτες, τις έχω καρατσεκάρει και μου προκαλούν ΑΜΕΣΑ αυτήν την φρικτή κατάσταση!!!

Αυτά!!!

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

billz
Newbie Forum Runner

Greece
20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2011 :  14:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
kafe decafeine pino ego kala paei me decafeine.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2011 :  11:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για περισσότερες πληροφορίες επί του θέματος ακόμα και προσωπικές εμπειρίες ή εξελίξεις που υπάρχουν στην θεραπεία της μαρμαρυγής δείτε εδώ http://www.a-fib.com/ .

ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2011 :  20:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σας...Διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον το θέμα αυτό.Είμαι 25 χρονών και υποφέρω από αρρυθμίες και ταχυκαρδία (παντα παίζω στο νούμερο 220 και 230 παλμούς)...Το κακό είναι οτι για να μου σταματήσει η ταχυκαρδία πρέπει να παω σε νοσοκομείο και να μου χορηγήσουν αδενοσίνη η οποία είναι ότι χειρότερο για εμένα..Η ταχυκαρδία εμφανίστηκε όταν ήμουν 15 χρονών και έπειτα από εξετάσεις έγινε και η διάγνωση..Περίσσεια ιστού στη μιτροείδη βαλβίδα και μικρή ανεπάρκεια μιτροειδούς και τριγλώχινας βαλβίδας.Σε ηλικία 19 χρόνων νοσηλεύτηκα για μια εβδομάδα στο νοσοκομείο λόγω τησ τροπονίνης που είχε αυξηθει σημαντικά...Είχα ταχυκαρδία 230 παλμούς και αποφάσισα να παω στο νοσοκομείο έπειτα από 8 ωρες από τη στιγμη που ξεκίνησε( ήμουν μικρή και ατρόμητη)...Τοτε βίωσα για πρώτη φορά το αίσθημα που σου δίνει η αδενοσίνη..Ήταν πολύ τρομαχτικό..

Τον Ιανουάριο που μας πέρασε ηταχυκαρδία μου εμφανίστηκε και πάλι..Αλλά αυτή τη φορα πήγα αμέσως στο νοσοκομείο..Η ταχυκαρδία πάλι δεν σταματουσε με τίποτα και έτσι αποφάσισαν πως έπρεπε να μου χορηγήσουν αδενοσίνη...Μόνο που αυτή τη φορά άκουσα να λένε πως μαζί με την αδενοσίνη να ετοιμάσουν ανδρεναλίνη και ατροπίνη σε περιπτωση που μετά την αδενοσίνη δεν επανέλθει η καρδιά μου από μόνη της...Τότε πραγματικά ένιωσα πολύ ασχημα...Η πρωτη δόση αδενοσίνης δεν μου στάματησε την ταχυκαρδιά αλλα η δεύτερη την στάμάτησε και ευτυχώς δεν χρειάστηκε ούτε η ατροπίνη όυτε η ανδρεναλίνη...Τότε υποσχεθηκα στον εαυτό μου να κάνω ablation... Το είχαμε συζητήσει και με τον καρδιολόγο μου αλλά φοβόμουν να το επιχειρήσω..
Μετά από την τελευταία φορα το αποφάσισα όμως...
Στις 19 Απριλίου θα κάνω το ablation στον Ευαγγελισμό... Ο γιατρός μου είπε πως στουσ νέους ανθρώπους έχει μεγάλο ποσοστό επιτυχιάς...Αλλα φοβάμαι πραγματικά την όλη διαδικάσια...Όσο φτάνει ο καιρός να γίνει νιώθω πωσ πάω στο εκτελεστικό απόσπασμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2011 :  22:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Polyxeni την ίδια ακριβώς διάγνωση στα 18 μου είχα και εγώ (περίσσεια ιστού στη μιτροείδη βαλβίδα και μικρή ανεπάρκεια μιτροειδούς και τριγλώχινας βαλβίδας).Μην φοβάσαι καθόλου εάν ο γιατρός είναι έμπειρος (και ξέρω ότι στον Ευαγγελισμό είναι έμπειροι γιατροί όπως οι κ.Σιδέρης και Ευφραιμίδης, ο κίνδυνος στο ablation να σου συμβεί κάτι κακό είναι πολύ μικρός, μικρότερος ακόμα και από άλλες επεμβάσεις ρουτίνας.Θα σου πώ μόνο ότι μετά τα 2 ablation που έχω κάνει η μαρμαρυγή σταμάτησε τελείως, μόνο αυτό να σκεφτείς πόσο μεγάλη ανακούφιση θα σου προσφέρει και θα αλλάξει η ζωή σου τότε δεν έχεις να ανησυχείς για τίποτα!!!!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ (που θα την έχεις) και περιμένουμε νέα σου!!!!
quote:
Originally posted by Polyxeni

Καλησπέρα σας...Διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον το θέμα αυτό.Είμαι 25 χρονών και υποφέρω από αρρυθμίες και ταχυκαρδία (παντα παίζω στο νούμερο 220 και 230 παλμούς)...Το κακό είναι οτι για να μου σταματήσει η ταχυκαρδία πρέπει να παω σε νοσοκομείο και να μου χορηγήσουν αδενοσίνη η οποία είναι ότι χειρότερο για εμένα..Η ταχυκαρδία εμφανίστηκε όταν ήμουν 15 χρονών και έπειτα από εξετάσεις έγινε και η διάγνωση..Περίσσεια ιστού στη μιτροείδη βαλβίδα και μικρή ανεπάρκεια μιτροειδούς και τριγλώχινας βαλβίδας.Σε ηλικία 19 χρόνων νοσηλεύτηκα για μια εβδομάδα στο νοσοκομείο λόγω τησ τροπονίνης που είχε αυξηθει σημαντικά...Είχα ταχυκαρδία 230 παλμούς και αποφάσισα να παω στο νοσοκομείο έπειτα από 8 ωρες από τη στιγμη που ξεκίνησε( ήμουν μικρή και ατρόμητη)...Τοτε βίωσα για πρώτη φορά το αίσθημα που σου δίνει η αδενοσίνη..Ήταν πολύ τρομαχτικό..

Τον Ιανουάριο που μας πέρασε ηταχυκαρδία μου εμφανίστηκε και πάλι..Αλλά αυτή τη φορα πήγα αμέσως στο νοσοκομείο..Η ταχυκαρδία πάλι δεν σταματουσε με τίποτα και έτσι αποφάσισαν πως έπρεπε να μου χορηγήσουν αδενοσίνη...Μόνο που αυτή τη φορά άκουσα να λένε πως μαζί με την αδενοσίνη να ετοιμάσουν ανδρεναλίνη και ατροπίνη σε περιπτωση που μετά την αδενοσίνη δεν επανέλθει η καρδιά μου από μόνη της...Τότε πραγματικά ένιωσα πολύ ασχημα...Η πρωτη δόση αδενοσίνης δεν μου στάματησε την ταχυκαρδιά αλλα η δεύτερη την στάμάτησε και ευτυχώς δεν χρειάστηκε ούτε η ατροπίνη όυτε η ανδρεναλίνη...Τότε υποσχεθηκα στον εαυτό μου να κάνω ablation... Το είχαμε συζητήσει και με τον καρδιολόγο μου αλλά φοβόμουν να το επιχειρήσω..
Μετά από την τελευταία φορα το αποφάσισα όμως...
Στις 19 Απριλίου θα κάνω το ablation στον Ευαγγελισμό... Ο γιατρός μου είπε πως στουσ νέους ανθρώπους έχει μεγάλο ποσοστό επιτυχιάς...Αλλα φοβάμαι πραγματικά την όλη διαδικάσια...Όσο φτάνει ο καιρός να γίνει νιώθω πωσ πάω στο εκτελεστικό απόσπασμα...



ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

billz
Newbie Forum Runner

Greece
20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2011 :  21:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΠΟΛΥΞΕΝΗ ευχομαι 100% επιτυχια στην επεμβαση,μη φοβασαι καθολου ολα καλα θα πανε,ο κυριος μανωλης θα στην κανει?
αν θες στειλε μ ενα μαιλ vasilissz@yahoo.gr na epikinonisoume ok perimeno
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2011 :  23:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!!!!Ήδη αισθάνομαι περισσότερο θάρρος...Το Ablation θα μου το κάνει ο κ.Ευφραιμίδης...Έχω ακούσει ότι έχει μεγάλη εμπειρία σε αυτό και μου τον πρότεινε ο καρδιολόγος μου...
Σίγουρα θα σας στείλω να σας περιγράψω την εμπείρια μου όταν όλα θα έχουν τελειώσει....!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIAM09
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2011 :  19:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εκανα ablation οπως έχω προαναφέρει πριν 7 χρόνια περίπου,στα 23 μου,στον Ευαγγελισμό απο τον κ.Ευφραιμίδη,πολύ καλός γιατρός,είμαι σίγουρη οτι θα κάνει το καλύτερο για σένα,μην ανησυχείς,όλα θα πάνε καλά.Καλή επιτυχία και απο εμένα.

O Θεός να φυλάει τα ποδαράκια μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

billz
Newbie Forum Runner

Greece
20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2011 :  18:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Polyxeni

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!!!!Ήδη αισθάνομαι περισσότερο θάρρος...Το Ablation θα μου το κάνει ο κ.Ευφραιμίδης...Έχω ακούσει ότι έχει μεγάλη εμπειρία σε αυτό και μου τον πρότεινε ο καρδιολόγος μου...
Σίγουρα θα σας στείλω να σας περιγράψω την εμπείρια μου όταν όλα θα έχουν τελειώσει....!!!


οποτε στον ευαγγελισμο μαλλον ειναι πιο καλα ..για να δουμε..ολα καλα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2011 :  23:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
MARIAM09 μετα το ablation τέρμα τα προβληματά σου...Σε συζητησή μου με τον κ. Ευφραιμίδη μου είπε πως στους νέους ανθρώπους το ablation εχει 99% επιτυχία. Στο 99% υπάρχει ίαση του προβλήματος...
Σε ευχαριστω πολύ και εσένα για τις ευχές σου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIAM09
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  17:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι Πολυξένη μετα το αblation ολα πηγαν δοξα τον Θεο καλά,τωρα πλέον εχω σταματήσει καιτην φαρμακευτική αγωγή,μόνο τους πρωτους μήνες της εγκυμοσύνης είχα καποια προβλήματα αλλα ήταν αναμενόμενο να συμβεί.Σήμερα ευτυχώς ολα είναι οκ,και τους καφέδες μου πίνω (με μέτρο) και τις σοκολάτες μου τρώω και το σημαντικότερο μπορω να τρέχω καθε μερα.Ευχομαι και σε εσενα τα καλύτερα..........

O Θεός να φυλάει τα ποδαράκια μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/04/2011 :  21:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το Ablation έγινε...Σήμερα επέστρεψα σπίτι μου.Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον κ.Εφραιμίδη,στον κ.Λέτσα και σε όλη την ομάδα.!!!!Όλα πήγαν περίφημα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000