Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Φακός Κεφαλής (Headlamp)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

LouMou
Forum-Runner



69 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2014 :  14:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τον Tikka xp πάντως εγώ τον έχω πάρει πρόσφατα από το Alpamayo και για μικρά βραδυνά τρεξίματα στο βουνό είναι μια χαρά. Εύκολος στη λειτουργία χωρίς πολλά πολλά settings να σε ζαλίζουν.
Για τις ταχύτητες τις δικές μου πάντως για βραδυνά στην Πάρνηθα μια χαρά είναι τα lumens που δίνει :-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2014 :  15:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Κώστα ευχαριστώ και για τα λινκς που παρέθεσες.
Θα αρχίσω τις βραδυνές προπονήσεις 2/μήνα στο βουνό για να εξοικιωθώ με τις συνθήκες.Δεν έχω κατά νου κάποιο συγκεκριμένο αγώνα πχ στη ροδόπη/σφενδαμη.Προς το παρόν θέλω να βρω παρέα για το σέιχ σου κυρίως για την εμπειρία.
Αν πάρω τον καλό και ακριβό φακό μπορεί να μείνει και στο ράφι για αρκετό καιρό.Αν πάρω το φθηνό, τουλάχιστον θα έχω μία έγνοια λιγότερη.Λεφτά δεν υπάρχουν,άρα μάλλον συγκλίνω προς τον τικκα 2.
Αν προπονούμαι με παρέα θα έχω και περισσότερο φως
Στην τελική, ίσως να το αφήσω λίγο καιρό ακόμη και να πάρω τον ακριβό..
δεν ξέρω..σκέφτομαι φωναχτά..μάλλον γραπτά

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2014 :  17:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Βρες παρέα που να έχει φακό, ζήσε την εμπειρία μαζί, δοκίμασε τον αν μπορείς, και αποφάσισε.
Μην αγοράσεις από την αρχή κάτι φθηνό. Αν σου αρέσσει σίγουρα θα χρειαστεί να πάρεις κάτι καλύτερο και πάλι πεταμένα λεφτά θα είναι.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2014 :  12:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by rowergr

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Κώστα ευχαριστώ και για τα λινκς που παρέθεσες.
Θα αρχίσω τις βραδυνές προπονήσεις 2/μήνα στο βουνό για να εξοικιωθώ με τις συνθήκες.Δεν έχω κατά νου κάποιο συγκεκριμένο αγώνα πχ στη ροδόπη/σφενδαμη.Προς το παρόν θέλω να βρω παρέα για το σέιχ σου κυρίως για την εμπειρία.
Αν πάρω τον καλό και ακριβό φακό μπορεί να μείνει και στο ράφι για αρκετό καιρό.Αν πάρω το φθηνό, τουλάχιστον θα έχω μία έγνοια λιγότερη.Λεφτά δεν υπάρχουν,άρα μάλλον συγκλίνω προς τον τικκα 2.
Αν προπονούμαι με παρέα θα έχω και περισσότερο φως
Στην τελική, ίσως να το αφήσω λίγο καιρό ακόμη και να πάρω τον ακριβό..
δεν ξέρω..σκέφτομαι φωναχτά..μάλλον γραπτά

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος



...να σε βοηθήσω σε αυτήν τη "φωναχτή σκέψη"; Υπάρχουν 2 βασικοί λόγοι για να πάρεις φακό κεφαλής για το βουνό:

1) Νυκτερινές προπονήσεις είτε επειδή μερικές φορές δεν προλαβαίνεις να βγεις στο βουνό μέσα στην ημέρα, είτε επειδή θέλεις να "δοκιμαστείς" πριν από έναν νυκτερινό αγώνα. Συνήθως τέτοιες προπονήσεις είναι ολιγόωρης διάρκειας και η μικρή αυτονομία ενός φθηνού φακού επαρκεί. Η ένταση δέσμης, αλλά και κάποιες άλλες ευκολίες, όπως η διαμόρφωση της δέσμης (της μορφής και της έντασής της για παράδειγμα) αποτελούν έξτρα στοιχεία που μπορεί να σου κάνουν τη ζωή πιο εύκολη.

2) Συμμετοχή σε αγώνα βουνού που περιλαμβάνει και κίνηση μέσα στη νύκτα. Επειδή τέτοιοι αγώνες είναι πολύ μεγάλης διάρκειας και ενδέχεται να τρέχεις στο βουνό μια ολόκληρη νύκτα, τότε η αυτονομία ενός φακού αποτελεί μείζον θέμα, καθώς και η ευκολία στο να αλλάζεις μπαταρίες - όταν αυτό χρειαστεί. Οι ευκολίες επίσης που έχει κάποιος φακός είναι σημαντικά στοιχεία για να τον αγοράσει κάποιος.

Αν τώρα είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τρέξεις τέτοιον αγώνα στα επόμενα κάποια χρόνια, τότε και με ένα "υποδεέστερο" φακό μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου, αλλά αν ο αγώνας βρίσκεται στην άκρη του μυαλού σου, τότε αγοράζοντας έναν οικονομικό φακό...απλά θα πετάξεις τα χρήματά σου, αφού μετά θα αναγκαστείς από τις συνθήκες να πάρεις και τον ακριβότερο (οπότε θα βρεθείς με μια μικρή "συλλογή" από φακούς ;-)

Επειδή είπες ότι θέλεις να κάνεις νυκτερινό τρέξιμο και για την εμπειρία, έχε υπόψη σου ότι θεωρώ την παρέα απαραίτητη σε αυτήν την περίπτωση, καθώς αν μέσα στη νύκτα βρεθείς σε δύσκολη θέση (π.χ. τραυματισμός)...είναι απίθανο να σε βρει κάποιος στο μονοπάτι τέτοια ώρα!!! Οπότε η υπόθεση φακού και "βουνό-μονοπάτι" για μένα είναι στενά συνυφασμένη με την υπόθεση "αγώνας" - ως τελική κατάληξή του - και άρα η αγορά ενός καλού εργαλείου είναι μείζον σημασίας!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostask13
Advanced Forum-Runner

Greece
389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2014 :  15:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ ωραία το έθεσε το ζήτημα (για άλλη μία φορά) ο κύριος Trexantiris!

Εσείς χρησιμοποιείται φακό κεφαλής, και αν ναι έχετε βολευτεί κάποιον;

Rogergr: Επειδή καταλαβαίνω ότι δεν το βιάζεσαι, κοίταζε που και που στο ebay. Εγώ τον δικό μου τον είχα πάρει σφραγισμένο από Καναδά 50€ (συμπεριλαμβανομένων και των μεταφορικών). Έχοντας υπομονή και ψάχνοντας, μπορεί να βρείτε κάποια καλή περίπτωση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2014 :  15:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωστοί!

Θα το καθυστερήσω το θέμα για να πάρω κάτι καλό

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000