Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ποδηλατικές προπονήσεις Δρομέων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 54

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2009 :  13:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αριστοτελη καπως ετσι σκεφτομουν να πραξω και εγω..στις 3 μεσοβδομαδες προπονησεις ποσα χλμ κανεις φιλε;δηλ μαζι με το long run ξεπερνας τα 65-70 χλμ την εβδομαδα; χωρις να υπολογιζεις βεβαια τα ποδηλατικα χλμ.

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Juls
Advanced Forum-Runner

Afghanistan
229 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2009 :  14:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα πάρει κανένας μέρος στο Δίαθλο που θα γίνει στον Σχοινιά την Κυριακή?


Εγώ θα τρέξω στην μεσαία διαδρομή 5κ-40κ-10κ προκειμένου να κρατήσω δυνάμεις για τον Υμηττό την επόμενη Κυριακή


Edited by - Juls on 22/01/2009 14:27:23
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ttsog
Senior Forum-Runner

Greece


835 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2009 :  14:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Visit ttsog Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ θα τρέξω στο τελευταίο 10άρι μόνο στο Corporate. Δεν είμαι πολύ του ποδηλάτου και έχει και Υμηττό μετά... Αν ρίξεις μια ματιά στις λίστες συμμετοχών θα δεις πολλούς γνωστούς και από εδώ. Καλή αντάμωση με όλους!

"Πιο δύσκολο είναι να το σκεφτείς, παρά να το κάνεις..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2009 :  17:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@ Dimitris T

ΟΚ, τα προσμετράω λοιπόν με την αναλογία 1/3.
Δεν συζητάω όμως -προς το παρον τουλάχιστον- τη διπλή προπόνηση που ανέφερες.
Προχθές που το δοκίμασα, κατάστρεψα την tempo προπόνηση μου. Αισθάνθηκα "κομμένος" αλλά οχι "πιασμένος". Δεν τράβαγα αλλά και δεν ένοιωθα μθικούς πόνους πουθενά. Γι αυτό και απόρησα.



Listen to everyone, follow no one.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2009 :  18:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αριστοτέλη, φίλε μου

Να μην γίνομαι μάντης κακών, αλλά (μάλλον) ΔΕΝ κάνεις καλά...

Ο παππούλης ξέρει τι σου λέει με Χ χιλιόμετρα το Σάββατο και καπάκι 2Χ χιλιόμετρα την Κυριακή...

Απλά η λύση, που ακολουθείς, είναι καλύτερη από την "καθόλου το Σάββατο" ή το "γενικά καθόλου", που ακολουθώ εγώ αυτόν τον καιρό...

Από την άλλη, με 5 - 40 - 10 πως θα φυλάξεις δυννάμεις για τον Υμηττό φίλε juls???
Εγώ τις τελευταίες μέρες βλέπω στους εφιάλτες μου την αηφόρα του Υμηττού... (και την πήγα ΤΟΣΟ καλά όταν έτρεχα με τον Nikats και τον Περσέα... αλλά, μετά, σταμάτησα να την πηγαίνω καλά...)
Εν πάσει περιπτώσει την Κυριακή στον Σχοινιά θα φάει η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι!!!

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Από λαγονοκνημιαία ταινία πως τα πάτε οι ποδηλατούντες???
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DimitrisT
Forum-Runner

Greece
175 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2009 :  18:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΟΚ nikats, άλλωστε αν δεν έχεις σκοπό να κατέβεις άμεσα σε trail υπερμαραθώνιο, ή γενικά δύσκολο αγώνα βουνού μεγάλης διάρκειας δεν χρειάζεται να πάς σε τέτοιου είδους προπονήσεις. Έγώ τις εντάσσω στο πρόγραμμα πρίν πάω σε αγώνες τύπου Παρανεστίου ή Olympus marathon και κυρίως για να αποφύγω την υπερβολική μυοσκελετική καταπόνηση που αποφέρουν τα πάρα πολλά χιλιόμετρα τρεξίματος όταν προετοιμάζεσαι για τέτοιες συνθήκες αγώνα. Αυτό που ήθελα κυρίως να τονίσω, είναι ότι σε τέτοιου είδους διπλές προπονήσεις καλό είναι να προηγείται το τρέξιμο του ποδηλάτου.

Πάντως, η ενσωμάτωση 1-2 προπονήσεων ποδηλασίας στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα τρεξίματος εμένα με βοήθησε πολύ.

aad, σχετικα με την λαγονοκνημιαία, δεν με έχει ενοχλήσει μέχρι στιγμής (σταυρώνω δάκτυλα αυτήν την στιγμή...). Αλλά, εξαρτάται πολύ απο την σωματοδομή, και πάντα φροντίζω να κάνω ενα 5λεπτο κρύο ντούς στα πόδια μου μετά απο καθε είδους προπόνηση. Βοηθάει πολύ λέει η δική μου εμπειρία....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2009 :  19:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μολις αγορασα ποδηλατο .....(καλα σαν 5χρονο νιωθω) οχι κατι σπουδαιο, ισα για το cross training..αυριο ξεκιναω, τρεμε αρμστρονγκ

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2009 :  19:39:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by DimitrisT

ΟΚ nikats, άλλωστε αν δεν έχεις σκοπό να κατέβεις άμεσα σε trail υπερμαραθώνιο, ή γενικά δύσκολο αγώνα βουνού μεγάλης διάρκειας δεν χρειάζεται να πάς σε τέτοιου είδους προπονήσεις. Έγώ τις εντάσσω στο πρόγραμμα πρίν πάω σε αγώνες τύπου Παρανεστίου ή Olympus marathon και κυρίως για να αποφύγω την υπερβολική μυοσκελετική καταπόνηση που αποφέρουν τα πάρα πολλά χιλιόμετρα τρεξίματος όταν προετοιμάζεσαι για τέτοιες συνθήκες αγώνα. Αυτό που ήθελα κυρίως να τονίσω, είναι ότι σε τέτοιου είδους διπλές προπονήσεις καλό είναι να προηγείται το τρέξιμο του ποδηλάτου.

Πάντως, η ενσωμάτωση 1-2 προπονήσεων ποδηλασίας στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα τρεξίματος εμένα με βοήθησε πολύ.





Εντέλει DimitrisT κρατάω τα ως άνω.
Εφ όσον προετοιμάζομαι για την Μεσσήνη, αφήνω το ποδήλατο για το βραδάκι, δεδομένου οτι προπονούμαι ως επι το πλείστον τις πρωινές ώρες.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Καλή δύναμη.


Listen to everyone, follow no one.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2009 :  19:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:

Τώρα μου έβαλες και την παράμετρο "στατικό" που είναι τελείως
διαφορετικό απο το πραγματικό.Καταρχήν δεν νομίζω οι ενδείξεις του
να είναι ακριβείς.21Κ σε 35min είναι πολύ ένταση.Πέρα από τα νούμερα
του κοντέρ,για να αντικαταστήσεις κανονική προπόνηση τρεξίματος δεν
το βλέπω.Για αντικατάσταση ελαφριάς δρομικής προπόνησης οκ,σε σχέση
1:1,5 και στους καρδιακούς παλμούς που θα έτρεχες.
Εκεί πάντως που ωφελεί το ποδήλατο ένα δρομέα,είναι μεγάλες αερόβιες
βόλτες >3ωρ. και αυτό για μυοσκελετική οικονομία.Αλλά τέτοιες σε στατικό αποκλείεται να κάνεις.

Pain is temporary.
Trophies last forever !




Όπως τα λές τα έχω επισημάνει και αυτό θα ακολουθήσω οπως έγραψα και πιο πάνω.
Μια ένσταση έχω σε οτι αφορά στο "1:1,5". Ισως να πρέπει να κάνω κάποιες δοκιμές ακόμα, ειδικά με τον επιλογέα δυσκολίας του μηχανήματος ("ποδήλατο" δεν μου ΄ρχεται εύκολα να το αποκαλώ). Ας το δουλέψω λίγο ακόμα και τα ξαναλέμε.
Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Listen to everyone, follow no one.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2009 :  22:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

αριστοτελη καπως ετσι σκεφτομουν να πραξω και εγω..στις 3 μεσοβδομαδες προπονησεις ποσα χλμ κανεις φιλε;δηλ μαζι με το long run ξεπερνας τα 65-70 χλμ την εβδομαδα; χωρις να υπολογιζεις βεβαια τα ποδηλατικα χλμ.

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Δημήτρη, αν ακολουθήσω το πρόγραμμα που κάνω (Hal Higdon, Intermediate II) ο όγκος της προπόνησης βγαίνει πάνω κάτω όσο λες, αλλά από τη μέση και μετά. Τώρα, λέω να μειώσω λίγο τα δρομικά χιλιόμετρα και να τα αντικαταστήσω με συντελεστή 3 με ποδηλατικά. Από 12 - 16 Κ τη βδομάδα δηλαδή. Αλήθεια, ποιο ποδήλατο πήρες; Με γεια και καλές βόλτες.

Αντώνη, δεν κατάλαβα καλά τι μου είπες. Εννοείς ότι το ποδήλατο δεν αντικαθιστά το τρέξιμο του Σαββάτου σαν προπόνηση; Ο φόρτος του ΣΚ όμως μου έπεφτε ήδη πολύς. Στην προηγόύμενη προετοιμασία (Κλασσική) με κούραζε πολύ και σε πολλές περιπτώσεις δεν το έκανα (το Σάββατο) ή το έκανα σε λάθος ρυθμό. Είπα λοιπόν να μειώσω λίγο το φόρτο των δρομικών χιλιομέτρων και να τα αντικαταστήσω με ποδηλατικά για ποικιλία (χ3). Ο φόβος μου είναι μήπως το παρακάνω. Αν μειώνω ένταση με τον τρόπο αυτό, έχει καλώς.


___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2009 :  22:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikats

quote:

Τώρα μου έβαλες και την παράμετρο "στατικό" που είναι τελείως
διαφορετικό απο το πραγματικό.Καταρχήν δεν νομίζω οι ενδείξεις του
να είναι ακριβείς.21Κ σε 35min είναι πολύ ένταση.Πέρα από τα νούμερα
του κοντέρ,για να αντικαταστήσεις κανονική προπόνηση τρεξίματος δεν
το βλέπω.Για αντικατάσταση ελαφριάς δρομικής προπόνησης οκ,σε σχέση
1:1,5 και στους καρδιακούς παλμούς που θα έτρεχες.
Εκεί πάντως που ωφελεί το ποδήλατο ένα δρομέα,είναι μεγάλες αερόβιες
βόλτες >3ωρ. και αυτό για μυοσκελετική οικονομία.Αλλά τέτοιες σε στατικό αποκλείεται να κάνεις.

Pain is temporary.
Trophies last forever !




Όπως τα λές τα έχω επισημάνει και αυτό θα ακολουθήσω οπως έγραψα και πιο πάνω.
Μια ένσταση έχω σε οτι αφορά στο "1:1,5". Ισως να πρέπει να κάνω κάποιες δοκιμές ακόμα, ειδικά με τον επιλογέα δυσκολίας του μηχανήματος ("ποδήλατο" δεν μου ΄ρχεται εύκολα να το αποκαλώ). Ας το δουλέψω λίγο ακόμα και τα ξαναλέμε.
Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Listen to everyone, follow no one.



Nikats μην πατήσεις το κουμπί που λέει turbo boost!!!

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2009 :  08:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αριστοτέλη

Παππούλη αποκαλώ τον Hal Higdon!!!

Δυστυχώς (κατά την άποψή μου) το μουλάρι (το σώμα μας) μαθαίνει να τρέχει και να αντέχει τρέχοντας...

Οταν το φθινόπωρο μου βγήκαν εβδομάδες με 80 και 90 χιλιόμετρα, η κούραση (ΚΑΙ η πίεση!!!) ήταν μεγάλη, αλλά και τα αποτλέσματα ορατά!!!
Πρόσθεσε και την πανέξυπνα εντεταγμένη ποιοτική προπόνηση!!! (ανηφόρες - ρυθμός - ταχύτητες σε 800αρια...)

Εδώ είμαι κι εδώ είσαι και μετά την Μεσσήνη θα τα πούμε επί αποτελεσμάτων...

Τώρα, που ΔΕΝ αντέχω την πίεση της συστηματικής προπόνησης του παππούλη και ξαναγύρισα στα 30 χλμ/ εβδομάδα + (λίγο - 20χλμ) ποδήλατο, ΔΕΝ θα έρθει το 3:30, αλλά και το 3:45 φαίνεται μακρυνό...

Από την άλλη ο φίλος μας ο Nikats, που έκανε το προηγούμενο Σάββατο 32χλμ και πιθανότατα θα κάνι κι αυτό το Σάββατο κλπ κλπ, δημιουργεί την υποδομή για να ρίξει τον χρόνο του στον Μαραθώνιο και να τον τελιώσει και πιο εύκολα...

Συμπερασματικά θα έλεγα:
Θέλεις ανετότερο τρέξιμο και καλύτερες επιδόσεις?
Βάλε κι άλλα χιλιόμετρα στις πατούσες σου...
(Και καθ' οδόν βάλε και δύναμη + ταχύτητα...)

Την Κυριακή το απόγευμα θα σας πω εντυπώσεις από το Σχινιαθλον... την μικρή απόσταση (φυσικά!!!!!!!!!)

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Και την άλλη Κυριακή (να είμαστε καλά) θα φανεί από τις επιδόσεις των κολητών, πόσο σωστές είναι οι εκτιμήσεις μου!!! (ο Nikats θα κάνει PB με κάτω από 1:55!!! κι εγώ θα κάνω "γλωσσογιάλισμα μονοπατιού"...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2009 :  09:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Αντώνη σε χαιρετώ και σε ευχαριστώ για τις συμβουλές,

δεν ξέρω αν στο δικό μου σώμα η αύξηση των χιλιομέτρων σε 80+ θα έχει θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα. Συμφωνώ πως θέλει πολλά χιλιόμετρα και ποιοτική προπόνηση για να ρίξεις το χρόνο σε επίπεδα 3.45 και 3.30 που αναφέρεις. Έκανα 4.11 και ομολογώ ότι θα ήθελα να έβλεπα 3.59.59 αλλά δεν έπαθα και τίποτε. Το έχω φιλοσοφήσει το πράγμα και έχω αποφασίσει ότι η καλή επίδοση αν θέλει να έρθει ας έρθει. Στον τελευταίο μαραθώνιο, τα ΣΚ της προετοιμασίας αντί για ευχαρίστηση με γέμιζαν αγωνία. Και ο λόγος ήταν η προπόνηση του Σαββάτου, που με έφερνε την Κυριακή κουρασμένο για long run. Άρα μία απόφαση που πήρα ήταν να περνάω πιο όμορφα στα long. Μια δεύτερη απόφαση που πήρα εδώ και καιρό είναι να εντάξω ποδήλατο στις δρομικές μου προπονήσεις, καθώς το γουστάρω πολύ και το χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς συνέχεια και επειδή δεν κρύβω πως τα συνδυασμένα αθλήματα μου γεννούν δέος και θαυμασμό. Δεν μείωσα λοιπόν τα long, τα αύξησα μάλιστα σε 3 32άρια όπως λέει το πρόγραμμα, αλλά το Σαββατιάτικο race pace το αντικατέστησα με ποδήλατο δρόμου. Δεν είναι ξεκούραστο το ποδήλατο δρόμου αν το κάνεις και γρήγορα. Αλλά πιστεύω πως η εκγύμνασή μου είναι τώρα πιο πλήρης. Και ας μην κατέβω ποτέ τις 4 ώρες. Δεν με πειράζει, αρκεί να νιώθω ότι προπονούμαι σωστά και ότι κατι αλλάζω κάθε φορά... Ελπίζω να μην κάνω κάτι λάθος. Θα δείξει στη συνέχεια από τις δυνάμεις που θα έχω και από την επίδοση που θα κάνω στο Μεγαλέξανδρο στις 12/4.

Και καλή επιτυχία στο Σχοίνιαθλο
___________________
against the wind...

Edited by - thrax on 23/01/2009 09:59:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2009 :  10:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad

Αριστοτέλη

Παππούλη αποκαλώ τον Hal Higdon!!!


Από την άλλη ο φίλος μας ο Nikats, που έκανε το προηγούμενο Σάββατο 32χλμ και πιθανότατα θα κάνι κι αυτό το Σάββατο κλπ κλπ, δημιουργεί την υποδομή για να ρίξει τον χρόνο του στον Μαραθώνιο και να τον τελιώσει και πιο εύκολα...


Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Και την άλλη Κυριακή (να είμαστε καλά) θα φανεί από τις επιδόσεις των κολητών, πόσο σωστές είναι οι εκτιμήσεις μου!!! (ο Nikats θα κάνει PB με κάτω από 1:55!!! κι εγώ θα κάνω "γλωσσογιάλισμα μονοπατιού"...)




Αντωνάκη, έλα να μου τα πείς αυτά τη ΠΕ στο Λυκαβηττό. Αντε να κάνουμε ενα 10αράκι εν όψη Υ.
Μην μπλέξω τα threads, έκανα ψες 36Κ σε μία ωρα ποδήλατο, τα πόδια οταν πάτησα πάτωμα το πρωί ηταν "φρέσκα" αλλά νοιώθω κόπωση στο περπάτημα σήμερα το πρωι. Πιστεύω πως κάτι απεκόμισα αν και με πόνεσε ο κ@λος μου μια ωρα τούκου-τούκου. Πάλι καλά που έφερε και ο Αριστείδης δίπλα μου το τρικυκλάκι του "...παέα μπαμπά..." και άντεξα.
Καλημέρα καλή δύναμη σ΄όλους, τα λέμε τ΄απόγιομα.


Listen to everyone, follow no one.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2009 :  18:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καταρχας σημερα εκανα ενα 15αρι ποδηλατο ευθεια, αν κι εριχνε παπαδες, κι ενιωσα αλλες ενοχλησεις απο το τρεξιμο οπως ηταν φυσικο.σημειωτεον οτι εχω να κανω ποδηλατο πανω απο 10 χρονια. το πιασιμο ηταν πανω απο τα γονατα, κι αυριο που χω το 30+ θα δουμε τι επιπτωση ειχε. λεω να το παω χαλαρα με το ποδηλατο, πριν και μετα τα long run.

οσο γιαυτο που λες αριστοτελη, θα συμφωνησω με τον αντωνη. για να βελτιωθει ο χρονος, η αντοχη χρειαζονται τα δρομικα χλμ.τα ποδηλατικα ειναι για cross training. δεκτο αυτο που λες για απολαυση, αλλα εγω κανοντας πχ πολυ ανηφορα και 70+ χλμ εβδομαδιαιως ενοψει μεσσηνης, τα 10αρια πλεον βγαινουν αερας. συν οτι προσεχω λιγο παραπανω τι τρωω. ως εκ τουτου θα κανω ποδηλατο συμπληρωματικα, μικρες αποστασεις και ποτε εις βαρος των δρομικων χλμ, ακολουθωντας κι εγω το ιδιο προγραμμα αριστοτελη του παπουλη

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 54 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000