Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ποδηλατικές προπονήσεις Δρομέων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 54

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2009 :  18:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερίζω τους εν οτιδήποτε συναθλητές! (εν δρόμω, εν Υμηττώ, εν Χριστώ...)

Νικόλαε, για το 10ρακι στον Λυκαβητό θα δούμε...

Αλλά θα μας τρελλάνεις με τα 36 χλμ σε μια (1) ώρα??????

Ποιός είσαι μεγάλε??? Ο lans???

Εκτός κι αν τόχετε βάλει σκοπό να αδειάσω (κι άλλο) την (ούτως ή άλλως άδεια) τσέπη μου, για να ξαναπάρω ένα κουρσάκι!!!!!!!!

Α! παιδιά... για θυμίστε μου λίγο τα νούμερα: 54 - 56 - 58 και τις αντιστοιχίες τους με ύψος!!!
Επίσης ποιό είναι το αξιοπρεπές βάρος για ένα λογικού κόστους (???) κουρσάκι την σήμερον ημέραν???

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ1: Αριστοτέλη είμαι απόλυτα μαζί σου!!!
Αυτές τις μέρες, που ψυχολογικά είμαι χάλια κι άμα τσιτωθώ κι άλλο (έστω και για να βγάλω πρόγραμμα τρεχάλας...) θα σκάσω βροντερά, όπως σου είπα, απλά ΔΕΝ τρέχω!!!

ΥΓ2: Προβλέπω πως η τσέπη μου δεν θα γλιτώσει μετά τις 10δες προσπεράσματα, που θα φάει η αστραφτερή (ασημένια!) ποδηλατάρα μου την Κυριακή...


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2009 :  19:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad

Καλησπερίζω τους εν οτιδήποτε συναθλητές! (εν δρόμω, εν Υμηττώ, εν Χριστώ...)

Νικόλαε, για το 10ρακι στον Λυκαβητό θα δούμε...

Αλλά θα μας τρελλάνεις με τα 36 χλμ σε μια (1) ώρα??????

Ποιός είσαι μεγάλε??? Ο lans???


Αντώνης Δραγώνας







Σε υπολογίζω για παρέα την Πέμπτη Αντωνάκη.
Όσο για τα 36Κ/60min τα έκανα σε στατικό ποδήλατο.

Listen to everyone, follow no one.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2009 :  21:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δημήτρη συμφωνώ με αυτό που λες και χαίρομαι που πας καλά. Δες στο σαν πείραμα, λέω να δοκιμάσω λίγες βδομάδες το συνδυασμό αυτό. Ως τώρα οι πιέσεις που νιώθω είναι λίγο διαφορετικές λόγω ποδηλάτου, αλλά αυτό μου δίνέι την άισθηση της πιο πλήρους προπόνησης, οπότε και μόνο γι αυτό είμαι ικανοποιημένος. Θα δω πως πάνε και οι δρομικές μου επιδόσεις στις επόμενες βδομάδες και θα επανέλθω.
Αν κατάλαβα καλά πλαισιώνεις τα long run με πόδήλατο. Μην ξεχνάς και μια μέρα να την έχεις off όπως λέει και ο παπούλης. Το cross δεν είναι ξεκούραση!

Αντώνη αν αγαπάς τα ...σου μην πάρεις κούρσα, γιατί μετά θα πρέπει να πάρεις και μαξιλαράκια και σέλες και κολάν και και και .... Μεγάλη λούμπα το ποδήλατο παιδιά. Έπεσα και όλο δίνω (γουστάρω σαν τρελός όμως)!

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimis7
Senior Forum-Runner

Greece


807 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2009 :  22:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αριστοτέλη clipless πετάλια και παπούτσια ποδηλασίας αγόρασες;;;

Όσο ζω μαθαίνω,πιστεύω, ελπίζω και τρέχω!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2009 :  22:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νικόλαε?

Παραμονή του Υμηττού (του "Ε"μεττού..., όπως τον έλεγε μικρή η κόρη μου...) θα πάμε εμείς στον Λυκαβητό???

Εκτός κι αν θα μου έχεις καμμια θυλική έκπληξη στο Licabettus..., οπότε είμαι μέσα απνευστί!!!

Για να δούμε πως θα είμαστε μέχρι τότε...

Αντώνης Δραγώνας

Αριστοτέλη... ούτως ή άλλως, για να μν διαλύσω τα @#$% μου, κάνω λίγο πίσω (!!!) και στηρίζομαι στα κολομέρια και στα οστά της λεκάνης (!!!)... οπότε χάνω αυτά και μειώνω τις συνέπειες στα άλλα...

Για δες στο Internet τι πήρα ο @#$%^&...
KONA SUTRA με 3 δίσκους και 27 (3χ9) ταχύτητες, τιμόνι κούρσας, δισκόφρενα και λάστιχα διπλής προσωπικότητας...
Αποτέλεσμα... Μάλον δεν κάνει τίποτα σωστά, αλλά όλα από λίγο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2009 :  22:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη αυτό το Kama Sutra είσαι σίγουρος ότι είναι ποδήλατο; Εγώ άλλο έχω ακουσει. Λοιπόν σοβαρά το είδα στο σάιτ και μου φάνηκε πολύ καλό. Έχεις και τα δυο δικά μου ποδήλατα σε ένα.

Dimis7 δεν τα πήρα αυτά, πως μου ξεφύγανε; Πήρα όμως κάτι overshoes, κράνος, κολάν με αφρολέξ, κάλυμμα σέλλας με αφρολέξ, μαντίλα, σκουφάκι για κάτω από το κράνος, προσαρμογέα βαλβίδας για τα λάστιχα και παντελόνι ποδηλασίας απο πάνω. Δεν το γλυτώνω το διαζύγιο!

ΥΓ Πήρα και αυτό το φωσφοριζέ γιλέκο για να μην βρεθώ κάτω από καμία βουλγάρικη νταλίκα.. Όταν βγαίνω από το σπίτι μοιάζω με εξωγήινο και οι μαμάδες μαζεύουν τα παιδιά τους!

___________________
against the wind...

Edited by - thrax on 23/01/2009 22:28:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimis7
Senior Forum-Runner

Greece


807 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2009 :  22:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οπότε πρέπει να αγοράσεις ακόμα: clipless πετάλια, ποδηλατικά πετάλια, γάντια, τρόμπα, τσαντάκι για τη σέλα, πολυεργαλείο.

Όσο ζω μαθαίνω,πιστεύω, ελπίζω και τρέχω!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2009 :  22:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλά έκανα και δεν είχα μπει καθόλου σε αυτό το θρεντ...

μπήκα τώρα, διάβασα λίγο ...και κατάλαβα τι θα γίνει!

Θα με καταστρέψετε!!! ...άντε πάλι άλλα έξοδα για ποδήλατα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2009 :  10:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αριστοτέλη,

Αυτό το 2 σε 1 είχα εκτιμήσει ιδιαίτερα και το διάλεξα...
Μετά από μια ζωή πάνω σε πανάρχαια Peugeot κουρσάκια (του 1975!!! και του 1989!)

Απλά... οπως έλεγα και νωρίτερα... πεταλάρω και ΔΕΝ βγάζει ταχύτητα!!!

Εχεις μετρήσει ταχύτητα με ποδήλατο δρόμου προσφατα???

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2009 :  13:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη γεια,
μόλις γύρισα από μια βόλτα 40Κ. Στο γυρισμό είχα τον αέρα κόντρα και τα έφτυσα. Λοιπόν μέση ταχύτητα είχα 22,2 χλμ/ω. Σε κάτι γρήγορα ελαφρά κατηφορικά σημεία που έβαλα και τις "μεγάλες" ταχύτητες, είδα κάποια στιγμή - με κίνδυνο, καθώς το GPS το έχω στον καρπό - ότι είχα πιάσει τα 38 χλμ/ω. Μάλλον αργά όλα αυτά για σένα. Από ότι κατάλαβα ο πήχυς πρέπει να είναι ψηλά... Εμένα πάλι η ποδηλατική μου εμπειρία είναι καθαρά τουριστική και εμπεριέχει μπόλικα τσίπουρα... Με κούρσα ήταν η τρίτη μου βόλτα.
Πάντως αν συγκρίνω την κούρσα με το trekking που έχω, με παρόμοια ένταση είναι 15-20 λεπτά πιο γρήγορη η πρώτη στα 40 Κ. Εσένα όμως η Kona το μοντέλο που έχεις το κατατάσσει στα road bikes. Πρέπει να είναι ανώτερο από ένα trekking.

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2009 :  13:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παιδες,

παρα τη σχετικη καταπονηση με το ποδηλατο ψες, το -30 βγηκε (λεω - για τυχον αποκκλισεις). αριστοτελη οντως καταλαβα οτι μια μερα πρεπει ναναι οφ, οπως λεει ο παπους, και μαλλον θαναι πριν τη μεγαλη αποσταση. και το λεω τουτο γιατι χτες με πιασε κρυος ιδρωτας το βραδυ που νιωθα πιασμενος. ελεγα τι μακακια εκανα κλπ, εβριζα και πώς θα βγει το 30αρι.τεσπα βγηκε αν κι ενιωθα κομματι κουρασμενος μετα το 25ο.ισως εφταιγε και το σακι που ψιλοεγερνε κι ηθελε σφιξιμο. α! το ποδηλατο ειναι μπερετα, 18 ταχυτ, 150 γιουρα.μαλλον θα το πασαρω στη συμβια αν δω οτι κολλαω με οπως εσεις και θα παρω αλλο.. προσεχως ομως.

υγ αντωνη αμα παω νοτη την παρασκ το βραδυ, λες να σερνομαστε παρεα την κυριακη στον υμηττο;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2009 :  14:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αριστοτέλη

Θύμισέ μου ποιό κουρσάκι έχεις!

Προ λες, προ ημερών γυρνώντας από Χαλάνδρι προς Πανόρμου (έιναι ~8 χλμ) είχα μπροστά μου έναν (μάλον) πιτσιρικά με ένα κουρσάκι...
Και όλο ζοριζόμουνα να μικρύνω κανένα μέτρο την αποσταση από αυτόν κι όλο έμενε ίδια ή και μου άνοιγε...

Οταν έκανα χιλιόμετρα με το παλιο Peugeot, δεν είχα βέβαια GPS, οπότε τι να πεις για ταχύτητα, αλλά είχα την αίσθηση, ότι το πεταλάρισμα έδινε και ταχύτητα, ενώ με το K(l)ama Sutra νομίζω μόνιμα, ότι σέρνομαι...

Από την άλλη, πριν 10 λεπτά έφτασα μέχρι την πόρτα του ποδηλατά, για να πάρω εδώ και τώρα ένα καινούργιο κουρσάκι, αλλά η φωνή της λογικής με γύρισε πίσω με κατεβασμένα φτερά... (και αυτιά...)
Κι άλλο 1000ρικο στακαλά καθούμενα θα μας κυνηγήσουν!!!

Μα πάλι ψήνομαι στο ζουμί μου, γιατί είμαι βέβαιος, ότι αύριο στον Σχινιά θα με περνάνε σαν σταματημένο κι όχι εξ αιτίας καλύτερης φυσικής κατάστασης!!!
(ΣΣΣΣ... μην μου πείτε πάλι το γνωστό: "τρέχουμε για την συμμετοχή και τον τερματισμό" κλπ κλπ... Σωστά, αλλά άμα κάνουμε κάτι καλό είναι και να την βρίσκουμε έντονα -μην το πω αλλιώτικα...-, δεν συμφωνείτε? )

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Τα ~23 χλμ μέση ταχύτητα είναι τέλεια αγαπητέ Αριστοτέλη...
Οι καταγραφές στο Garmin μου δίνουν κάτι άθλιες μέσες ταχύτητες, αλλά η στιγμή της αλήθειας απέχει μόλις 20 ώρες...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2009 :  14:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη, αν κατάλαβα καλά, ο πιτσιρικάς που ήταν μπροστά σου σου έριχνε μόνο επειδή είχε κουρσάκι και για κανέναν άλλο λόγο. Κάτι δεν είναι και αυτό;
Έχω το IDEAL ONROAD 2008, που το πήρα από φίλο ποδηλατά στα 650 και ύστερα από σύσταση φίλων του φόρουμ. Έσκασα και κανένα 150άρι τουλάχιστον για τα συναφή που απαιτούνται... Πρέπει να είναι ότι πιο φτηνό μπορεί να πάρει κανείς σε κούρσα.
Είμαι σίγουρος ότι στο Σχοίνιαθλο θα πας μια χαρά! Περιμένω με αγωνία να μάθω πως τα πήγες! Εγώ στο μεταξύ προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι η κούραση που νιώθω στα πόδια μου δεν θα με εμποδίσει σε τίποτε να βγάλω σωστά το long run της αυριανής ημέρας που θα είνια γύρω στα 26Κ. Για να δούμε!!!

___________________
against the wind...

Edited by - thrax on 24/01/2009 14:26:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2009 :  14:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δημήτριε!

Με το Σάββατο ρεπό (μετά τον Νότη) θα είσαι μια χαρά!!!

Αλλά, αν βγείτε για ψώνια...
Το πολύ περπάτημα βλάπτει σοβαρά την αντοχή...

Thanks Αριστοτέλη!!!
Σαφώς και θα τα πας μια χαρά!!!
Τα 26άρια (και τις 26άρες...) τα (τις) μασάμε!!!... Πολύ χαλαρά!!!

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2009 :  17:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μονο το περπατημα αντωνη; ο λογαριασμος της πιστωτικης να δεις τι χρονους θα με κανει να πιασω. σωστος χαϊλέ..

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 54 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000