Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ποδηλατικές προπονήσεις Δρομέων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 54

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2009 :  15:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad

50 x 34, 11 - 25

Πολύ σωστός.

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2009 :  15:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Thanks Mtbiker!

Αν και μετά από αρκετή σκέψη (και excel...) οδηγήθηκα σ' αυτήν την επιλογή, ρώτησα σχετικά και στο cyclist-friends, γιατί, όσο περισότερες απόψεις ακούς από έμπειρους στο θέμα, τόσο περισότερα στοιχεία έχεις στην διάθεσή σου, για να κρίνεις...

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2009 :  17:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη είδα το ideal onroad 2003 (!) να έχει ξεμείνει απούλητο σε μεγάλο νούμερο (60) που τυγχάνει να είναι το δικό μου. Μόνο 300 ευρώ το έδινε και δεν το ε΄χια δει... Φτου!
Με γεια το κουρσάκι. Τούρμπο θα είσαι. Για Γρεβενά - Λαμία (7/6) έχω κατασταλάξει, οπότε αν μπορείς να συμπορευτούμε (αν δεν βαριέσαι να με περιμένεις στις ανηφόρες...).
Παπούτσια road είναι σαν σανίδια από κάτω και δεν κάνουν για τίποτε άλλο παρά μόνο για ποδήλατο. Εγώ θέλω στα διελλείμματα των brevet και ότι άλλο κάνω τεσπα, να πηγαίνω και στο wc ή να παραγγέλνω και κανένα σουβλάκι ρε παιδί μου. Οπότε πάω για MTB παπούτσι, αν και είναι πολύ βαριά αδερφέ μ!
Καλές ανηφόρες!
Αριστοτέλης

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2009 :  18:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αριστοτέλη!

Ευχαριστώ για τις ευχές!!!

Αντί για Ολυμπο, εμείς θα κανουμε "Map descending" ...

Αλλά να ψήσω την κυρά μου, να μας κάνει service!!!
Μην μείνουμε στην ερημιά και μας φάνε οι αρκούδες!!!

Οντως τα road παπουτσάκια είναι απαράδεκτα για οτιδήποτε πλην του "γύρνα-γύρνα"!

Τώρα, όμως, για πες μου: Γιατί τόσο μεγάλο νούμερο (60) σου ταιριάζει στο ideal????
Εδώ με το SCOTTάκι μου, παίρνω 54 και είμαι 1,79-1,80!...

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2009 :  18:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αριστοτέλη!

Ξέχασα να σε ρωτήσω:
Τι γρανάζωμα έχεις εσύ στο δικό σου?
Και τι δίσκους?
Και πως τα πας στις ανηφόρες??????????

Διότι, από την εμπειρία που έχω από το άλλο μου ποδήλατο (KONA SUTRA) με δίσκους 30(!)- 42 - 52 και πίσω γρανάζωμα 11 - 32(!!!), σε βεβαιώνω πως ανεβαίνοντας στον Υμηττό μου έβγαινε η ψυχή ανάποδα και ανησυχώ λιγάκι για τον συνδυασμό 34-50 και 11-25...

Αντώνης Δραγώνας

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2009 :  18:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad

Αριστοτέλη!

Ξέχασα να σε ρωτήσω:
Τι γρανάζωμα έχεις εσύ στο δικό σου?
Και τι δίσκους?
Και πως τα πας στις ανηφόρες??????????

Διότι, από την εμπειρία που έχω από το άλλο μου ποδήλατο (KONA SUTRA) με δίσκους 30(!)- 42 - 52 και πίσω γρανάζωμα 11 - 32(!!!), σε βεβαιώνω πως ανεβαίνοντας στον Υμηττό μου έβγαινε η ψυχή ανάποδα και ανησυχώ λιγάκι για τον συνδυασμό 34-50 και 11-25...

Αντώνης Δραγώνας





Αντώνη, είμαι 1.93 με μακρυά χέρια (τιραμόλα), οπότε το νούμερό μουείναι γύρω στο 60. έχω δύο δίσκους στο onroad. Μου βάζεις δύσκολα τώρα, καθώς δεν έχω ιδέα (ideal έχω) από τεχνικά ζητήματα. Ψάχνοντας στο σάιτ της ideal βρήκα τα ακόλουθα:

RD-FD-SHIFTERS
TIAGRA-4500 RD & FD
CRANKSET-BB
TIAGRA-4550 COMPACT FC w/BB, TIAGRA-4500 STi & FD, SHIMANO-HG50 CASSETTE & HG-53 CHAIN

Αν έβγαλες άκρη πες μου να ξέρω...

Εμπειρικά στις ανηφόρες λέμε καλά, αν και η έλλειψη μεσαίου δίσκου με ψιλοζορίζει. Προσπαθώ να βάζω και τον μικρό δίσκο με μικρό γρανάζι πίσω, αλλά με βολεύει καλύτερα η χρήση του μεγάλου με μεγάλο γρανάζι πίσω.

Το καλά που λέω σε σύγκριση με το EZIGO που έχει και διπλάσια κιλά...

Θα ρωτήσω πάντως και θα μάθω...

Η ασχετοσύνη μου αποκαλύφτηκε!

Αριστοτέλης



___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2009 :  20:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αριστοτέλη

Απ' όσο λέει το Internet, (SHIMANO TIAGRA FC-4550) COMPACT είναι 2 δίσκοι,αυτοί οι 50 - 34, που παράγγειλα κι εγώ.
Και το SHIMANO HG-50 CASSETTE είναι πίσω σετ 9 γραναζιών (με δόντια από 12-23 έως 12-28(!))...
Μακάρι να έχεις το 12-28, δηλ το μεγαλύτερο γρανάζι να είναι 28, που σημαίνει ότι βοηθάει πολύ στις ανηφόρες!!! (αλλά πολύ αμφιβάλλω, ότι έχεις 28...)

Που λες, Αριστοτέλη, τα πράγματα στις ανηφόρες είναι ζόρικα!!!
Οι φίλοι μας οι ποδηλάτες έχουν ΠΟΛΥ γερά πόδια!!!
Και το Γρεβενά - Λαμία έχει σπουδαίες ανηφόρες...
Αλλά, μην ανησυχείς...
Αμα λάχει ξέρουμε τον τρόπο!!!
Σε καμμιά τεράστια ανηφόρα ΞΕΚΑΒΑΛΑΜΕ και το τρέχουμε σπρώχνοντας και τους περνάμε ΟΛΟΥΣ!!!
Σωστά???

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Αμα ευκαιρήσεις μέτρα τα πίσω δόντια του πιο μικρού και του μεγαλύτερου γραναζιού και, επίσης, κρέμασε το ποδήλατό σου σε κανταράκι να μου πεις τι βάρος δείχνει!...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thanasis
Advanced Forum-Runner

297 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2009 :  20:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Thanasis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Thrax
Στις ανηφόρες βάζουμε μικρό δίσκο(μπροστά) και το δεύτερο πιο μεγάλο γρανάζι (πίσω). Ειναι η πιο ξεκούραστη επιλογή. Δεν βάζουμε μικρό μπροστά και μεγάλο πίσω ή μεγάλο μπροστά και μικρό πίσω γιατί οταν σταυρώνει η αλυσίδα έχει φόβο να βγεί. (Στα πολύ δύσκολα και για λίγο δεν είναι κακό να το κάνουμε και αυτό αλλά για λίγο.)
Οcompact είναι 34-50 και κατά την γνώμη μου είναι η καλύτερη επιλογή για έναν μη αθλητή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2009 :  22:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε παιδιά εγώ έχω εσωτερικό δίσκο 150 GB και εξωτερικό 500άρι. Είναι καλοί για ανηφόρες???

Μη σπαταλάτε την περιφρόνηση σας. Υπάρχει μεγάλος αριθμός ανθρώπων που τη χρειάζεται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2009 :  07:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη διαφώτιση. Μιλάτε δηλαδή για αριθμό δοντιών ανα γρανάζι και όχι για περιφέρεια στήθους, μέσης, γοφών. Το μεγάλο γρανάζι της κασέτας έχει 26 δόντια. Πήγα και το μέτρησα τώρα. Να το ζυγίσω δεν μπορώ. Το κόβω γύρω στα 10 κιλάκια. Αλλά στο περίπου και συγκρίνοντας με το EZIGO που είναι γύρω στα 18.

Θανάση ευχαριστώ για τη συμβουλή. Θα μιλάς μάλλον για χοντρή ανηφόρα. Στις ήπιες κλίσεις που γενικά έχω ως τώρα αντιμετωπίσει δεν βάζω το μικρό δίσκο και όταν τον βάζω τον συνδυάζω με μικρά πίσω (δηλαδή πιο βαριά). Φαντάζομαι ότι στις αληθινές ανηφόρες θα βάλω το συνδυασμό που λες.

Φίλε Αντώνη ξέρω ότι οι ποδηλάτες είναι ποδηλάτες και εγώ δεν είμαι. Θα γίνω όμως, που θα πάει. Μια χαρά θα πάμε στο brevet. Άλλωστε δεν είναι ανταγωνιστικό και αυτό είναι που μου αρέσει πάρα πολύ στην ιστορία. Για να δούμε πως θα βγει. Προσπαθώ να φτιάξω ένα πλάνο προπόνησης. Έχω 8 βδομάδες καιρό μετά το μαραθώνιο και επειδή οι 2 πρώτες θα είναι αποκατάσταση, μου μένουν 6. Μόλις το οριστικοποιήσω θα το ποστάρω για συμβουλές από τους πιο έμπειρους.

Κανίβαλε με τέτοιο ετγαλείο δεν φοβάσει τίποτα..

Άντε να βγω τώρα για βόλτα με 0 βαθμούς και χιονόνερο για 2 - 2,5 ώρες ποδήλατο. Αν επιστρέψω θα σας πω πως ήταν.

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2009 :  18:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αριστοτέλη???

Εζησες???

Πες μας πως ήταν η κατεψυγμένη βόλτα!
Απόσταση, ρυθμός κλπ κλπ...

Τι ποδαροχιλιόμετρα προβλέπεις για αύριο?

Εγώ κάτι σκέφτομαι για long-run των 24 - 26χλμ (πω! πω!... ) και μούχουν κοπεί τα πόδια!!!
Σήμερα είχε 13χλμ τσούκου - τσούκου και δεν πήγε άσχημα... μάλιστα είχα πολύ χαμηλούς σφυγμούς... 5:10 - 5:15 με <150!... και σε μικρές κλίσεις...
Λες να έχει αρχίσει να αποδίδει καρπούς η "ποιοτική" προπόνηση???
(δηλαδή να βάζω 5 - 10χλμ σε ρυθμό πιό γρήγορο από τον ρυθμό Μαραθωνίου... εν προκειμένω 4:45/χλμ ή και πιο κάτω...)
Αυτό που με "γεμίζει δέος" είναι η μεγάλη απόσταση... τα 30 και τα 32 και τα 42 χλμ... και ευτυχώς που τα έχω ήδη βγάλει (5 φορές ως τώρα) και, τουλάχιστον, ξέρω ότι "τα έχω" ()

Τελικά, αφού και ο αγώνας που με ενδιαφέρει είναι ο Μαραθώνιος της Μεσσήνης, απεφάσισα να ΜΗΝ παω στον αγώνα βουνού στην Πεντέλη, γιατί δεν χωράνε πολλά καρπούζια στην ίδια μασχάλη και, κυρίως, γιατί χωρίς long-run των 30+ ΔΕΝ βγαίνει ο Μαραραθώνιος...

Τα λέμε

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Θέλω πολύ να κάνω μια έρευνα με την βοήθεια όλων μας και να συγκρίνω τις επιδόσεις του καθενός μας στους επικείμενους Μαραθώνιους με τα long-run, που έχει κάνει!... οπότε θα ανοίξω και σχετικό θέμα!...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2009 :  23:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad

Αριστοτέλη???

Εζησες???

Πες μας πως ήταν η κατεψυγμένη βόλτα!
Απόσταση, ρυθμός κλπ κλπ...

Τι ποδαροχιλιόμετρα προβλέπεις για αύριο?

Εγώ κάτι σκέφτομαι για long-run των 24 - 26χλμ (πω! πω!... ) και μούχουν κοπεί τα πόδια!!!
Σήμερα είχε 13χλμ τσούκου - τσούκου και δεν πήγε άσχημα... μάλιστα είχα πολύ χαμηλούς σφυγμούς... 5:10 - 5:15 με <150!... και σε μικρές κλίσεις...
Λες να έχει αρχίσει να αποδίδει καρπούς η "ποιοτική" προπόνηση???
(δηλαδή να βάζω 5 - 10χλμ σε ρυθμό πιό γρήγορο από τον ρυθμό Μαραθωνίου... εν προκειμένω 4:45/χλμ ή και πιο κάτω...)
Αυτό που με "γεμίζει δέος" είναι η μεγάλη απόσταση... τα 30 και τα 32 και τα 42 χλμ... και ευτυχώς που τα έχω ήδη βγάλει (5 φορές ως τώρα) και, τουλάχιστον, ξέρω ότι "τα έχω" ()

Τελικά, αφού και ο αγώνας που με ενδιαφέρει είναι ο Μαραθώνιος της Μεσσήνης, απεφάσισα να ΜΗΝ παω στον αγώνα βουνού στην Πεντέλη, γιατί δεν χωράνε πολλά καρπούζια στην ίδια μασχάλη και, κυρίως, γιατί χωρίς long-run των 30+ ΔΕΝ βγαίνει ο Μαραραθώνιος...

Τα λέμε

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Θέλω πολύ να κάνω μια έρευνα με την βοήθεια όλων μας και να συγκρίνω τις επιδόσεις του καθενός μας στους επικείμενους Μαραθώνιους με τα long-run, που έχει κάνει!... οπότε θα ανοίξω και σχετικό θέμα!...



Αντώνη γεια,
Ευτυχώς το χιόνι άρχισε στα τελευταία 10Κ της βόλτας οπότε γύρισα χωρίς προβλήματα. Ο εξοπλισμός και η εμπειρία μου πλέον στη χειμερινή ποδηλασία βοηθούν να μην έχω πρόβλημα. Έκανα 45Κ, τα μισά με κόντρα βοριά και αργά και τα άλλα μισά πιο γρήγορα με καλύτερες κλίσεις και βοήθεια του αέρα. Όμως γενικά πήγα αργά. Με κούρασε πολύ η αίσθηση στα χέρια, πόνος στους καρπούς και στους ώμους και η αίσθηση της σέλας ακόμη είναι δυσάρεστη παρά τις ενισχύσεις. Τα πόδια δεν με κούρασαν, ούτε είχα κάποιο πρόβλημα παλμών. Αυτή τη φορά πήγα με υψηλότερο cadense και σε τελική ανάλυση είναι πιο ξεκούραστο. Θα το δουλέψω και άλλο μέχρι να βρω το στυλ που μου ταιριάζει.

Αύριο έχω 30,5 long. Και εγώ το φοβάμαι αν και ξέρω ότι το έχω. Όμως νιώθω καλά. Δεν ξέρω αν η διαφορετική προπόνηση που κάνω θα με φέρει καλύτερα στον αγώνα, αλλά η προετοιμασία είναι πιο ξεκούραστη και η προπόνηση πιο πλήρης. Θα δείξει.

Οι επιδόσεις που μου περιγράφεις είναι πολύ καλές. Ειδικά οι χαμηλοί παλμοί σε ρυθμό κάτω από 5. Σε μεάν δεν το έχω δει ποτέ. Σου εύχομαι καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στη Μεσσήνη.

Για τα long σου απάντησα στο σχετικό thread. Άκουσα ότι υπάρχουν διαφορετικές σχολές. Κάποιοι κάνουν πολύ ποιότητα και μειώνουν τον όγκο. Άλλοι φορτώνουν χιλιόμετρα και κάποιες σχολές μάλιστα κάνουν πάνω από 42Κ στην προετοιμασία. Ο παπούλης μοιάζει να αποδίδει πάντα καθώς έχει γενικά χαμηλές εντάσεις και αρκετά χιλιόμετρα. Για να δούμε.
Πάω για ύπνο να βγάλω την πρώτη μου 30άρα σε αυτήν την προετοιμασία.
Καλό βράδυ! Αριστοτέλης

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2009 :  17:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αριστοτέλη, καλησπέρα!

Πως πήγε το 30άρι??????

Εγώ (όπως έγραψα κι αλλού) εγκατέλειψα (το 24άρι...) στο 17...
Και πάω τώρα (μετά 4 ώρες...) για συνέχεια... (~12χλμ αν μου το επιτρέψουν οι πατούσες μου...)

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Εχεις πάρει κολάν ποδηλατικό με ενίσχυση στα "επικίνδυνα" σημεία?
Από πάνω τι φοράς?
Κάνε μου μια απαρρίθμηση του εξοπλισμού σου!... (η εμπειρία σου είναι πολύτιμη!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2009 :  19:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη γεια,

Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να συνεχίσεις το τρέξιμο τόσο λίγες ώρες μετά το άλλο τρέξιμο, όταν μάλιστα αναγκάστηκες να σταματήσεις λόγω πόνου. Πρόσεξέ το.

Το δικό μου το 30άρι βγήκε, αλλά ήταν η πρώτη φορά που δεν ευχαριστήθηκα την προπόνηση. Είχε δυνατό παγωμένο βοριά και ξύλιασα, ενώ ο αέρας δεν με άφηνε και να τρέχω όπως ήθελα. Θερμοκρασία από 0 ως 2 και για 1 ώρα περίπου έριχνε χιόνι. Από το 15 και μετά σκέφτηκα τουλάχιστον 10 φορές να εγκαταλείψω, καθώς ένιωσα ότι κουραζόμουν. Όμως κατά περίεργο τρόπο δεν είχα λαχανιάσει και τα πόδια μου τώρα (6 ώρες μετά) πονούν λιγότερο από άλλες φορές. Τέλος πάντων η προπόνηση βγήκε αλλά με τρομερά αργό ρυθμό, πιο αργό από το επίεδο του long run που έχω υπολογίσει και εφαρμόζω. Έτρεχα για 3 ώρες και 1 τέταρτο. Από το μυαλό μου τις δύσκολες ώρες πέρασε και η ιδέα να σταματήσω τους μαραθώνιους και να τρέχω πιο λίγο για άσκηση μόνο... Εντάξει μετά μου πέρασε!

Δεν ξέρω αν η κόπωση αυτή οφείλεται στη χτεσινή ποδηλασία. Μπορεί να οφείλεται στον καπως κακό ύπνο των προηγούμενων ημερών, στο ότι την τετάρτη το παράκανα με ένα σωρό χαζά σπριντάκια και επιταχύνσεις στη λάσπη (!). Θα δω την άλλη βδομάδα που έχω long run 32K και θα σου πω.

Λοιπόν, να σου πω πως εξοπλίστηκα για να δεις τι καταναλωτικό ζώο είμαι. Πήρα τα ακόλουθα:
- Κολάν με μαξιλαράκι, ενώ παρήγγειλα και άλλο ένα για να έχω να αλλάζω
- Παντελόνι αντιανεμικό για από πάνω το χειμώνα
- Κράνος καινούριο, καθώς το παλιό δεν ήταν σόι
- Μαντήλα για προστασία του λαιμού και το καλοκαίρι της κεφαλής
- Σκουφάκι λεπτό για μέσα από το κράνος
- Κάλυμα παπουτσιών (σωτήριο!!!)
- Φωσφοριζέ γιλέκο
- Κάτι ισοθερμικές αδιαπέραστες κάλτσες που μου πέφτουν μικρές και τις χαρίζω
- Προσάρτιση βαλβίδας για να μπορώ να φουσκώνω την κούρσα και σε βενζινάδικο
- Κάλυμα σέλας με μαλακή ένδυση και αυλάκι για το γνωστό θέμα...
- Παρήγγειλα τζέρσευ ποδηλατικό, πολυεργαλείο με άλλεν και γυαλιά μεγάλα για τα γνωστά γκατζολόπτερα που όπου νά ναι θα σκάσουν μύτη.
- Παρήγγειλα πετάλια με κλιτς

Ακόμα θέλω
- παπούτσια (για τα πετάλια που λέγαμε)
- τρόμπα

Κατά τα άλλα, ο running εξοπλισμός που έχω για το χειμώνα είναι μια χαρά και για ποδήλατο. Σκουφιά, γάντια, αντιανεμικά, μακρυμάνικα και άλλα τέτοια.

Άντε καλή δύναμη

Αριστοτέλης

ΥΓ. Ακόμα δεν κατέληξα σε παπούτσια. Έχει κανείς καμιά πρόταση σε 50 ευρώ μάξιμουμ;


___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thanasis
Advanced Forum-Runner

297 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2009 :  21:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Thanasis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Thrax
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να αγοράσεις είναι τρόμπα δαπέδου γιατί στα βενζινάδικα δεν είναι σίγουρο οτι θα μπορείς να βάζεις 100-120 psi στα λάστιχα της κούρσας.
Παπούτσια στα 50 ευρώ μάλλον δύσκολα θα βρείς. Πιστεύω οτι το λογικό είναι να ψάξεις στα 70 ευρώ και μην αγοράσεις για αρχή απο το internet γιατί τα περισότερα παπούτσια κούρσας έχουν στενή φόρμα και αν δεν τα δοκιμάσεις μπορεί να σου δημιουργήσουν πρόβλημα.
Εγώ που έχω σχετικά φαρδύ πόδι φοράω spesialized. Έχω δοκιμάσει shimano , sidi , scott και pearl izumi αλλά μου ήταν στενά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 54 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000