Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ποδηλατικές προπονήσεις Δρομέων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 54

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2009 :  21:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά ρε παιδιά. Ξέρετε τα βρογχοδιασταλτικά σπρέυ βοηθάνε στην αυξημένη πρόσληψη οξυγόνου, οπότε καλό κάνουν. Και εγώ ανησυχώ καθώς έχω αλεργική βρογχίτιδα από τη γύρη των άτιμων των φυτών. Για να δούμε πως θα τα βολέψω τον Απρίλιο...

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2009 :  14:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αριστοτέληηηηηηηηηη!!!
Θάνοοοο!!!

ΗΡΘΕ ΤΟ ΜΩΡΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τώρα ακριβώς του βγάζω τα "pampers"!!!

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Ρε παιδιά!!! Αυτό το μωρό ήρθε με λάστιχα SLICK!!!
Λες να θυμηθώ τα νιάταμου, που οδηγούσα στην βροχή με slicks???
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2009 :  16:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
με γεια φιλαρακο, καλες βολτες

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimis7
Senior Forum-Runner

Greece


807 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2009 :  16:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα. Ποιο ποδήλατο πήρες και από που;;;

Όσο ζω μαθαίνω,πιστεύω, ελπίζω και τρέχω!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2009 :  17:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ Δημήτρηδες!!!

Πήρα το SCOTT CR1 PRO (μέγεθος 54) από τον Παναγιώτη Βοσνίδη στην Αλεξανδρούπολη (!!!)

Η εξυπηρέτηση εξαιρετική!!!

Το μωρό περιμένει να κάνει μια γύρα στο τετράγωνο...
Εντυπώσεις μετά τα πρώτα 400 μέτρα!!!

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimis7
Senior Forum-Runner

Greece


807 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2009 :  18:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη και πάλι καλορίζικο το νέο καμάρι σου. Πλέον σε βλέπω να μη θέλεις να κατέβεις με τίποτα από το ποδήλατο!!!
Πιστεύω ότι το ποδήλατο το αγόρασες από πολύ καλό κατάστημα. Ο Παναγιώτης είναι πολύ καλός άνθρωπος και εξυπηρετικότατος. Από εκεί αγόρασα το πρώτο μου ΜΤΒ και το ποδήλατο της γυναίκας μου.
Εύχομαι σύντομα να πάρεις μέρος και στους αγώνες που γλυκοκοιτάζεις!!!

Όσο ζω μαθαίνω,πιστεύω, ελπίζω και τρέχω!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2009 :  19:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη αδερφέ μου χαίρομαι πολύ για πάρτη σου. Με γεια το μωρό, καλοτάξιδο και πάντα ορεξάτος να είσαι για προπονήσεις και αγώνες. Δεν μπορώ να περιμένω το καλοκαίρι να βρεθούμε να περπατήσουμε μαζί τα μωρά...

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2009 :  23:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά, καλησπερίζω (ή καλημερίζω???)

Λοιπόν...

Μόλις γύρισα από μια πρώτη βόλτα...

Δυστυχώς (πάντα για τα δικά μου μέτρα και σταθμά...) φοβάμαι πως την πάτησα!!!

Αφού σκέφτηκα έτσι... κι αλλιώς... άκουσα τα έτσι και τα αλλιώς (δηλ. διάβασα...) πήρα, όπως ήδη σας είχα πει, ποδήλατο με 2 δίσκους 50-34 και 10 ταχύτητες (από γρανάζι 25 έως 11)...

Τελικά, πάντα κατ' εμένα, οι 2 δίσκοι είναι μεγάλη μ@$#%ία!!!

Ειδικά οι 50-34 έχουν τεράστια διαφορά "στροφαρίσματος", οπότε δεν παίζει να αλλάξεις "ομαλά" δίσκο, διότι αυτομάτως βρίσκεσε με αντίσταση 50/34 περισότερη (ανεβάζοντας) ή 34/50 λιγότερη (κατεβάζοντας)...
Εμ! Τι σκατά μαθηματικός και πρωταθλητής στα αυτοκίνητα είμαι???
Σ@#$ά είμαι... αφού, ό,τι εγώ δίδασκα επί 25 χρόνια στους άλλους, το παρέβλεψα!!!

Για κανονικούς ποδηλάτες η απόλυτη λύση είναι μία: 3 δίσκοι!!!
Πάει και τελίωσε!!!
Κι άμα ΔΕΝ τους έχει δοκιμάσει κάποιος, ας μην λέει πως οι 2 είναι μιά χαρά!!!
Αμα ήταν έτσι, στην Formula 1 θα είχαν ακόμα κιβώτια ταχυτήτων με 4 ταχύτητες και όχι με 7!!!
Και στα ποδήλατα δεν θα έσπαγαν το κεφάλι τους να φτιάξουν συστήματα με 3 δίσκους!!!

Ετσι, λοιπόν, μετά από 2 χρόνια με 3 δίσκους στο άλλο μου ποδήλατο, την μάσησα ο κρετίνος και βρέθηκα με 2 και "μακρυνούς" σε σχέση...

Αμ το άλλο????
Στο άλλο μου ποδήλατο (half the price!!! ) με 3 κατηγορίες "χειρότερο" σύστημα γραναζιών - αλλαγών είχα διαπιστώσει, ότι σε ακραίους συνδυασμούς δίσκων - γραναζιών βρίσκει η αλυσίδα στον "οδηγό" της (μπροστινό derailleur -> εκτροχιαστής -> αυτό που τραβάει την αλυσίδα και αλλάζουν οι δίσκοι...)
Οπότε, είχα μεν ονομαστικά 3(δίσκοι)x9(γρανάζια)=27 επιλογές, αλλά, ουσιαστικά, είχα διαθέσιμες (χωρίς τρίψιμο και τρίξιμο αλυσίδας) καμμιά 20αριά!
Τώρα πόσες έχω???
Αμ δεν έχω 2x 10=20... Εχω 14!!!
6 με τον μικρό δίσκο και 8 με τον μεγάλο!!! (μετά η αλυσίδα "βρίσκει"...)

Αντε, τώρα, να πούμε και το καλύτερο...
Με το half the price άλλο μου ποδήλατο, είχα πιάσει μεγίστη ταχύτητα 50χλμ/ώρα (το λέει το GARMIN και πολύ πειστικά...), ενώ με το double the price και -4,5 κιλά μωρό έπιασα 49...

Κατά τα άλλα είναι πολύ ελαφρύ (κάτω από 8,5 κιλά με πετάλια), πολύ όμορφο, αντέχει (???... αυτό θα το δούμε...) στα φρεάτια της Κηφισίας... και έχει "δύσκολη" σέλα κι ας λέει το τέστ ότι μοιάζει με την πολυθρόνα του δοκιμαστή!!!!!!!!!

Αδέρφια μου εν Χριστώ και εν δρόμω...
Ακούστε την συμβουλή μου: 3 δίσκοι στο κουρσάκι και ξερό ψωμί!!!!!!

Αυτά... (πάω τώρα να μεθύσω... )

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Η αλλαγή σε 3δισκο θέλει μισή περιουσία!!!!!!!!!!!!!!
Α! και αύριο το ξημέρωμα στον ποδηλατά (...) γιατί ο μοχλός αλλαγής σε μικρό δίσκο δεν κάνει το προβλεπόμενο "σλαπ", αλλά "ΣΚΡΑΤΣ"...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2009 :  07:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη δεν ξέρω πολλά από ποδήλατα και βρέθηκα και εγώ με 2 δίσκους μακρυνούς σε απόσταση, ακριβώς όπως και εσύ.

Θέλει μια περίοδο συνήθειας για να να βρεις τι σου ταιριάζει σε συνδυασμό δίσκου - κασέτας και επίσης να συνηθίσεις τη σέλλα. Εμένα με βολέυει μέσα στην πόλη και για έξω μέχρι να βρω ήπιες ανηφόρες, ο μεγάλος δίσκος μπροστά και το δεύτερο πιο μεγάλο γρανάζι της κασέτας. Επειδή είναι και ελαφρύ το άτιμο, με την παραμικρή πεταλιά απογειώνεται χωρίς να κουράζει. Στις πιο σοβαρές ανηφόρες ή στον κόντρα αέρα ή όταν η κούραση κάνει βαριά τα πόδια, βάζω μικρό δίσκο και μεσαίο γρανάζι στην κασέτα, ενώ για γερές ανηφόρες πάω στα μεγάλα γράνάζια πίσω και δεν καταλαβαίνω τίποτε. Θέλω να πω ότι σαφώς οι 3 δίσκοι είναι πιο άνετοι, αλλά αν συνηθίσεις τους δύο είναι το ίδιο πράγμα σχεδόν και θα σε συμβούλευα να μην βιαστείς να προσθέσεις δίσκο. Σκέψου ότι έχοντας τρεις δίσκους, το "στράβωμα" της αλυσίδας για μικρά γρανάζια με μεγάλο δίσκο (μια κατάσταση που εγώ χρειάζομαι συνέχεια) είναι πολύ πιο μεγάλο από όταν έχεις δύο δίσκους.

Επίσης για το θόρυβο στις αλλαγές, αυτό το είχα και γω στην αρχή. Όταν αλλάζω δίσκο θέλει να πιέσω δύο φορές το λεβιέ, καθώς η απόσταση είναι μεγάλη. Ότι και να είναι πάντως δεν φαίνεται σοβαρό. Κάποια λίπανση ή ρύθμιση θ ατο λύσει το πρόβλημα.

Για την τελική δεν ξέρω. Αυτές οι ταχύτητες που περιγράφεις για μένα είναι πολύ μεγάλες. Το πιο πολύ που έχω δει είναι 40. Στις κατηφόρες σίγουρα θα μπορώ και παραπάνω αλλά το πάω σιγά σιγά και δεν βιάζομαι. Με ενδιαφέρει περισσότερο να μπορέσω να ποδηλατώ για πιο πολύ ώρα και μετά να αυξήσω ένταση. Πάντως η τελική είναι θέμα 100 παραμέτρων και όχι μόνο του οχήματος, οπότε...

Θέλω να πω φίλε μου, πως και εγώ είχα απογοητευτεί με την κούρσα στην αρχή και αναζητούσα το παλιό μου όχημα. Δώσε του μια ευκαιρία του νέου να προσαρμοστεί σε σένα... Κάνε 5 - 10 βόλτες ακόμα, κάνε και καμία μακρυνή και μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις.

Φιλικά

Αριστοτέλης

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2009 :  08:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αριστοτέλη, καλημέρα

Ολο το Σχίνιαθλο (20+ χλμ) το έκανα με τον μεσαίο δίσκο (42 στο παλιό μου ποδήλατο) και γρανάζια 11-32 (δεν θυμάμαι να χρησιμοποίησα το 11!!!)

Ατό το παράδειγμα το δίνω, για να δείξω ότι, πράγματι, συνήθως δουλεύεις με ένα κύριο δίσκο και τους άλλους (άλλον) για ειδικές περιπτώσεις (ανηφόρες, κατηφόρες, κλπ κλπ...)

Στην περίπτωση των compact δίσκων (34-50) φαίνεται πως από την κατασκευή του συστήματος (κεντράρισμα αξόνων - εκτροχιαστή -> τρίξιμο-τρίψιμο + θόρυβοι) καταλήγει κύριος δίσκος (δηλ με περισσότερες επιλογές γραναζιών) να είναι ο 50 (!!!)...
Αυτός γενικά είναι ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΣ ("δίνει" πολλές στροφές στον πίσω τροχό!) κι αυτό δυσκολεύει την χρήση του ποδήλατου...

Εν πάσει περιπτώσει, πάντα πρέπει να βρεις τα "χούγια" της μηχανής σου, αλλά, στην περίπτωσή μου, μου την έχω "σπάσει" εγώ ο ίδιος, που παρέβλεψα αυτά που ξέρω ("όσο περισότερες σχέσεις, τόσο καλύτερα αντιμετωπίζεις διαφοροποιημένες οδικές συνθήκες")

Και, σε επίπεδο εφαρμογής, δεν ξέρω αν μπορείς με 34(μπρος) - 25(πίσω) να ανέβεις Πάρνηθα και να μην χάσεις τα μπούτια σου!!!
Πάντως Τουρκοβούνια ΔΕΝ ανεβαίνεις (εκεί που κατοικώ εγώ...)

Είδωμεν...
Πάω τώρα στον ποδηλατά για τα ΚΡΑΤΣ-ΚΡΟΥΤΣ...

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2009 :  11:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταρχήν καλορίζικο.
Οσο για τους 2 δίσκους...θα τους συνηθίσεις,σιγά-σιγά.Βέβαια μην πριμένεις να είναι το ίδιο ανετοι στην ανηφόρα όσο οι 3 δίσκοι...αλλά με την πίεση θα βελτιωθείς κ εσύ κ κάποια στιγμή δεν θα σου κάνει μεγάλη διαφορά.


ΛΟΑΣΔΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2009 :  14:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαιρετώ!

Ο ποδηλατάς με καθησύχασε...
Το ΚΡΑΤΣ στο κατέβασμα δίσκου είναι από το ελατήριο του εκτροχιαστή και το ΚΡΑΤΣ είναι κανονικό... Εντάξει αυτό!...
Επίσης:
Για τον συνδυασμό μικρού δίσκου με μικρό γρανάζι, στον οποίο συνήθως βρίσκει η αλυσίδα στον εκτροχιαστή υπάρχει το εξής κόλπο:
Κουνάς ΛΙΓΟ την μανέτα ανεβάσματος στον μεγάλο δίσκο και ο εκτροχιαστής κουνιέται προς αυτόν και ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ το σούρσιμο και η ενόχληση ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΔΙΣΚΟ!!! (Αριστοτέλη!!! Αμα σου τρίζουν οι συνδυασμοί "μικρός δισκος + μικρό γρανάζι" κάνε αυτό το κόλπο και θα βρεις το χαμόγελό σου!!!

Κατά τα άλλα:
Ελληνική σημερινή τιμή για αλλαγή σε τριπλό 427€
Και ο μικρός (30 δόντια) του τριπλού "τραβάει" 12% καλύτερα από τον 34άρι...
Κι αν βάλεις και γρανάζια 12-27, με το 27άρι και 30άρι δίσκο έχεις
18,5% καλύτερο "τράβηγμα"... αλλά μέχρι εκεί!!!

Αυτά τα ολίγα!

Προς στιγμήν συντηρώ και εξασκώ τα μπύτια μου για τον Μαραθώνιο της Μεσσήνης... οπότε ίσως συγκρατηθώ...

Μετά, πρώτα ο Θεός, βλέπουμε... καθώς έχει τον Μάη Τρίαθλο στον Σχοινιά και τον Ιούνιο το Brevet, που λέμε με τον Αριστοτέλη να πάμε...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Αριστοτέλη?
Γρήγορες προπονήσεις κάνεις???
Ρωτάω, διότι παρατηρώντας εμένα βλέπω, ότι το ποδήλατο μου "κόβει" ταχύτητα στο τρέξιμο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

swtki
Senior Forum-Runner

991 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2009 :  14:48:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε aad, τι βασανίζεσαι με τους τροχούς και τα γρανάζια; Μήπως τελικώς είσαι κρυφοποδηλάτης αντί για δρομέας; Έτσι κι αλλιώς το ποδήλατο δεν το κάνουμε εμείς οι δρομείς σαν εναλλακτική για την καταπόνηση του τρεξίματος (έτσι φαντάζομαι!). Σάμπως εγώ που έχω ποδήλατο με 3 δίσκους νιώθω πιο τυχερός από εσένα; Ωραάι τα λές και τα αναλύεις αλλά επειδή από μαθηματικοκατάσταση δεν πάω καλά, δεν κατάλαβα τίποτα! Απλώς ότι ίσως είμαι τυχερός που έχω 3 δίσκους.
Κι εγώ κάποια στιγμή είπα να αλλάξω ρόδες και όταν είδα 200 ευρώ είπα "υπ0άρχει λόγος; Δρομέας είμαι. Την πλάκα μου κάνω με το ποδήλατο"!
Πάντως εγώ είμαι χαρούμενος που δεν έχω φάει τούμπα από το ποδήλατο από πέρσυ τον Απρίλιο! By the way, την Κυριακή είδα κάποιον ποδηλάτο "κουμπωμένο", που έπεσε στο Χαλάνδριο, στο φανάρι. Μάλλον πήγαινε για να μην σταματήσει καθόλου μέχρι να γίνει πράσινο πάλι, αλλά το ριμάδι, δεν έγινε πράσινο, αυτός είχε ελαττώσει ταχύτητα και....&^*#$%^*^, πάρτον κάτω. Και καλά εγώ. Καταλάβα γιατί. Οι άμοιροι οι οδηγοί από πίσω που ήταν σταματημένοι θα σέφτηκαν ότι έπαθε την καρδιά του (που να ξέρουν για παππούτσια που κουμπώνουν!).

Ρε σεις, μήπως ήταν κάποιος από εδώ που έπεσε;;; Δεν τον ρώτησα και πως τον λένε!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2009 :  17:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad


Κατά τα άλλα:
Ελληνική σημερινή τιμή για αλλαγή σε τριπλό 427€
Και ο μικρός (30 δόντια) του τριπλού "τραβάει" 12% καλύτερα από τον 34άρι...
Κι αν βάλεις και γρανάζια 12-27, με το 27άρι και 30άρι δίσκο έχεις
18,5% καλύτερο "τράβηγμα"... αλλά μέχρι εκεί!!!


Και δεν έπαιρνες ένα mtbάκι με 22-32-44 και 11-32 και με 2 ψιλά
λαστιχάκια να σκαρφαλώνεις τοίχους ?Φοβήθηκες μήπως εξαντλήσεις
το 11-44? Και τι έγινε?

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2009 :  18:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σόρρυ παιδιά, το μόνο δίσκο που ξέρω είναι αυτός της εκκλησίας.
Αντώνη, μη χαλιέσαι βρε, αν είναι να μεθύσουμε βοηθάω κι εγώ!!!

Μη σπαταλάτε την περιφρόνηση σας. Υπάρχει μεγάλος αριθμός ανθρώπων που τη χρειάζεται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 54 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000