Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ποδηλατικές προπονήσεις Δρομέων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 54

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2009 :  15:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ταυτόχρονη αλλαγή και δίσκου και γραναζιού????
!!!!!!
Αυτό θέλω να το δω και να το ακούσω!!!

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikosxios
Forum-Runner

Greece


70 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2009 :  11:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[Χαιρετώ την παρέα....!!!
Γνωρίζετε κάποιο τρόπο να ρυθμίσω (σέλα & τιμόνι) στο ΜΤΒ ποδήλατο μου σύμφωνα με το ύψος μου? Θα προτιμούσα αν υπάρχει κάποιο σχεδιάγραμμα.
Ευχαριστώ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2009 :  21:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΥΨΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΙΜΟΥ ΜΕ ΝΕΟ ΠΟΥ ΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ Ή ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ TO DOUBLE GEM ΤΗΣ TRANZ-X.ΠΡΙΝ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΟΥ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.ΕΓΩ ΕΧΩ 1 ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ (BERRETA 26΄΄) ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ FITNESS (IDEAL NEON 2002)ΣΕ ΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΠΡΟΣ 180€!!!!!(ΤΙΜΗ ΤΟ 2002 700€)!!!ΤΟ BERRETA ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΤΟ ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ ΟΜΩΣ ΤΟ ΝΕΟΝ ΘΕΛΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΣΤΥΛ ΧΡΗΣΗΣ.

ΤΡΕΧΩ-ΤΡΕΧΕΙΣ-ΤΡΕΧΕΙ!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2009 :  08:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Με περηφάνεια και ικανοποίηση θέλω να σας ανακοινώσω την πρώτη μου σαβούρδα! Χτες το βραδάκι στο χωριό Σιτοχώρι του Έβρου, στην κεντρική οδό μπροστά στο κατάμεστο καφενείο του χωριού. Πλήρως εξοπλισμένος με κράνος, γυαλιά αντανεμικά και λοιπά τζιμπράνγκαλα, ξεκούμπωσα από αριστερά και έγειρα δεξιά σταματημένος. Ευτυχώς η προσγείωση ήταν ήπια. Είχε και δύο σκυλιά πιο πέρα που γέλαγαν και αυτά.

___________________
against the wind...

Edited by - thrax on 28/03/2009 08:18:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2009 :  10:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αριστοτελη ξερεις πως παει αυτο ε...μετα την πρωτη ερχονται κ αλλες!!!




Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimis7
Senior Forum-Runner

Greece


807 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2009 :  20:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους. Πριν από 2 μήνες είχα αγοράσει το παρακάτω HT MTB
http://www.ktm-bikes.at/2009/at/detailBike.php?Bike=ultraflite&kat=Sport
και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω το παρακάτω ποδήλατο
http://www.ktm-bikes.at/2009/at/detailBike.php?Bike=lycan40&kat=Enduro
Με το ποδήλατο που έχω μέχρι τώρα έχω μείνει ικανοποιημένος αλλά θέλω να πάρω το FS για να πάω άνετα σε μονοπάτια και να κινούμαι οπουδήποτε στο βουνό. Οι αναρτήσεις του είναι αέρος και με διαδρομές 120mm και ανήκει στην κατηγορία All Mountain. Αξίζει τον κόπο;;;
mtbiker και ThanosKTM οι γνώμες σας θα με βοηθήσουν πάρα πολύ. Το ποδήλατο θα το αγοράσω από το Βόλο μιας και το ποδηλατάδικο θα πάρει το υπάρχον ποδήλατο και θα πληρώσω μόνο τη διαφορά η οποία είναι περίπου 900€. Το FS έχει πολύ καλό σκελετό, με ανοδίωση στο χρώμα, πιστεύω ότι για την τιμή του έχει πολύ καλά περιφερειακά και αργότερα μπορώ να τα αναβαθμίσω.
Το σκεπτικό μου απλά είναι ότι με το συγκεκριμένο ποδήλατο θα μπορώ να κάνω τα πάντα και να πάω όπου θέλω στο βουνό χωρίς να το σκεφτώ και θα μπορώ με κάποιες αναβαθμίσεις να το κρατήσω για αρκετά χρόνια (όσο αντέξει δηλαδή).

Όσο ζω μαθαίνω,πιστεύω, ελπίζω και τρέχω!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2009 :  21:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν Dimis ,
Τα έχουμε πει και παραπάνω σε αυτό το thread.
Ένα αναρτησάτο ποδήλατο κατηγορίας all mountain
προσφέρει ποιότητα ποδηλασίας πολύ ανώτερη από ένα ht,
εκτός ίσως αγώνα xc.Όμως προσοχή.Με την προυπόθεση ότι
έχουμε αξιόλογη πίσω ανάρτηση που δίνει καλές δυνατότητες
ρυθμίσεων,και το πιο σημαντικό έχουμε την υπομονή και την
όρεξη να μάθουμε να τη ρυθμίζουμε σε διαφορετικές καταστάσεις.
Άν καβαλήσεις κακορυθμισμένο fs θα σιχαθείς την ποδηλασία.
Τώρα στα συγκεκριμένα που δίνεις,δεν είναι εύκολο να σου πω
αν αξίζει η τράμπα.Δεν μπορείς να πουλήσεις το Ht ώστε να έχεις
επιλογές στο fs?Από τον Παύλο θα το πάρεις?Το ht,που δεν σου άρεσε
μέχρι τώρα?Είναι σύνθετο θέμα,πρόσεχε γιατί χάνεις λεφτά κάνοντας
βιαστικές επιλογές.



Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimis7
Senior Forum-Runner

Greece


807 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2009 :  22:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
mtbiker καλησπέρα, το ποδήλατο το πήρα από τον Παύλο και εκεί θα κάμω την τράμπα.
Το ΗΤ δεν μου άρεσε καθόλου σε πετρόκηπους, σε έντονα κατηφορικά και ανηφορικά κομμάτια με πέτρες ή νεροφαγώματα, σε μονοπάτια και σε μεγάλες βόλτες(τις οποίες προτιμώ) ήταν αρκετά κουραστικό. Όσον αφορά ανηφόρες(χωρίς όμως νεροφαγώματα ή πέτρες) και καλά πατημένα κομμάτια, όπως οι χωματόδρομοι, το ποδήλατο πάει σφαίρα. Θέλω, όμως, να μπορώ να πηγαίνω με άνεση παντού στο βουνό.
Ο Παύλος μου πρότεινε να πάρω το Cannondale Rush 5 αλλά τα χρήματα είναι ένα χιλιάρικο παραπάνω και το ποδήλατο είναι Single Pivot.
Εάν μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο αυτό που αναφέρεις για τη ρύθμιση των αναρτήσεων θα το εκτιμούσα πολύ.

Όσο ζω μαθαίνω,πιστεύω, ελπίζω και τρέχω!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2009 :  22:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι ρυθμιζοντας τις διαδρομες των αναρτησεων αναλογα με το πεδιο που θελουμε να κινηθουμε εχουμε το αντιστοιχο αποτελεσμα.




Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2009 :  23:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Dimis αυτό ήθελα να ακούσω για το ht από σένα.Είσαι έτοιμος-
ψημένος για fs.Προχώρα στην αλλαγή.Για την ανάρτηση μη φοβάσαι
θα μάθεις τα "χούγια" της.Το ποδήλατο του link έχει σύστημα
four bar,αρκετά φιλικό και αποδεκτό αμορτισέρ.Για τα άλλα
περιφερειακά ψάξε τα εσύ να δεις τι παίζει.
Καλές βόλτες..........

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2009 :  23:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι είναι ο πετρόκηπος?
Σε όλα έχουμε τρέξει, άμα είναι να τρέξουμε καμμιά φορά και σε κανένα πετρόκηπο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimis7
Senior Forum-Runner

Greece


807 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2009 :  23:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
mtbiker σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές και εύχομαι το Σαββατοκύριακο που έρχεται να κανονίσουμε για προπόνηση στο Πήλιο είτε με τα ποδήλατα είτε τρέχοντας. Επίσης, θέλω να σε ευχαριστήσω για το γεγονός ότι μου σύστησες τον Παύλο, διότι είναι σωστός επαγγελματίας και γνώστης του αντικειμένου.

Όσο ζω μαθαίνω,πιστεύω, ελπίζω και τρέχω!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2009 :  15:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Dimis το ΚΤΜακι αυτό είναι πολύ καλό για την "δουλειά" που το θέλεις.
Χτύπατο.!!!!

ΛΟΑΣΔΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimis7
Senior Forum-Runner

Greece


807 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2009 :  17:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι τρισευτυχισμένος, διότι σήμερα έκανα την τράμπα και πήρα το KTM LYCAN 4.0(MTB FS - All Mountain). Στις 14:00 πήγα την πρώτη μου βόλτα στην Όρθρυ(από τον Αλμυρό στον Πλάτανο από εκεί ανέβηκα στον Παλαιό Πλάτανο και περνώντας από το Εξωκκλήσι του Αγίου Αντωνίου πήρα το μονοπάτι του Γερακόλοφου που ανεβαίνει προς τους Κωφούς) για 90 λεπτά.
Το ποδήλατο είναι απλά φανταστικό!!! Στην ανηφόρα κινήθηκα αρκετά γρήγορα και ειδικά σε κομμάτια με φυτεμένες πέτρες και στους πετρόκηπους πέρασα με μεγάλη άνεση, ταχύτητα και το απόλαυσα. Στα ίδια σημεία όταν περνούσα με το ΗΤ έκανα ακροβατικά, πρόσεχα συνεχώς και διάλεγα την πορεία που έπρεπε να ακολουθήσω(η καρδιά μου βέβαια πήγαινε αρκετές φορές στην κούλουρη, γιατί φοβόμουν ότι θα αγόραζα μερικά οικόπεδα). Επίσης, τα χέρια μου γυμνάστηκαν μόνο στην κατηφόρα όπου πήγαινα με ταχύτητα που δεν πίστευα ότι θα μπορούσα να κινηθώ με ποδήλατο.
Το ποδήλατο πραγματικά οργώνει στο βουνό, δεν καταλαβαίνει τίποτα και κινείται με άνεση όπου θελήσεις. Κινήθηκα πάνω σε μονοπάτι, σε χωματόδρομο, σε χαλίκι, σε μονοπάτι με βράχια και το ποδήλατο με κέρδισε με τη συμπεριφορά του και μου έδινε αυτοπεποίθηση να δοκιμάσω και άλλα πράγματα. Βεβαίως κατά την κατάβαση έκανα και αλματάκια!
Επίσης, από τα περιφερειακά του έχω μείνει ευχαριστημένος, οπότε η αναβάθμιση κάποιων από αυτά θα αργήσει. Οι αναρτήσεις του έχουν 120mm διαδρομές και είναι πάρα πολύ καλές.
Τελικά όσο το ξανασκέφτομαι έκανα μεγάλη χαζομάρα που όταν καταστρέφηκε το KTM Prowler που είχα πήγα και αγόρασα το ΗΤ για να κινηθώ και καλά με μεγαλύτερη ταχύτητα.
Συμπέρασμα: Μπορεί με την όλη ιστορία να έχασα 200€ αλλά χαλάλι, διότι η χαρά και η ευχαρίστηση που μου προσέφερε από την πρώτη βόλτα είναι απερίγραπτη!!! Το συγκεκριμένο ποδήλατο είναι ακριβώς αυτό που ήθελα και φανταζόμουν.
ΥΓ: mtbiker ο Παύλος πραγματικά είναι πολύ καλός άνθρωπος και σωστός επαγγελματίας. Τώρα το μόνο που μένει είναι να κανονίσουμε για προπόνηση. ThanosKTM το ποδήλατο είναι κορυφή!

Όσο ζω μαθαίνω,πιστεύω, ελπίζω και τρέχω!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimis7
Senior Forum-Runner

Greece


807 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2009 :  17:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξέχασα να αναφέρω ότι παρήγγειλα κουκούλα προστασίας για το αυστριακό μου άτι και βάση στήριξης. Έτσι όσον αφορά τα ποδηλατικά αξεσουάρ είμαι κομπλέ!

Όσο ζω μαθαίνω,πιστεύω, ελπίζω και τρέχω!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 54 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000