Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ποδηλατικές προπονήσεις Δρομέων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 54

polyenios
Forum-Runner

Greece
193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2009 :  18:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad

Καλημερίζω και εύχομαι χρόνια καλά (και πολλά)

Επαναφέρω μετά από αρκετή απραξία το θέμα του ποδηλάτου...

Μετά από πολύ καιρό έκανα ένα 60άρι, έτσι για να δω τι γίνεται και ΠΩΣ γίνεται...
Μια και θέλω να πάω στο μεγάλο τρίαθλο στις 10 του Μάη...
(κούνια που με κούναγε...)

Που λέτε, πλάκα είχε το 60άρι, στον Θεσσαλικό κάμπο με λίγες ανηφοροκατηφόρες...
Αυτό που παρατήρησα και θέλω να ακούσω τις εμπειρίες σας είναι σχετικά με τους σφυγμούς, που κατέγραψε το σφυγμόμετρό μου...
Το περισσότερο μέρος της διαδρομής το έβγαλα με έως 130 σφυγμούς (παρά το κόντρα βοριαδάκι) και μέση ταχύτητα ~27 χλμ/ ώρα...
Πάντως, κυρίως, φρόντισα να ρολάρω αβίαστα χωρίς να νιώθω "πιασμένους" τετρακέφαλους...

Οπότε, αν θέλετε, πέστε μου οι πιο έμπειροι τι παίζεται σχετικά με τους σφυγμούς και τι βελτίωση στη μέση ταχύτητα μπορείς να πετύχεις, άμα αυξήσεις τους σφυγμούς σε "αγωνιστικό" επίπεδο (πχ ~160 για μένα...), αλλά και σε τι κατάσταση καταλήγεις μετά τα 60 χλμ σε αυξημένη ένταση...

Αυτά και θα επανέλθω δριμύτερος...

Αντώνης Δραγώνας




Αντώνη αν πεταλάρεις για 60χλμ με 160 σφυγμούς θα υποφέρεις στο τρέξιμο (αν τρέξεις μετά...) Τέτοια πίεση παίζει σε πρωταθλητές. Στο ποδήλατο οι σφυγμοί είναι 8-10 πιο κάτω από το τρέξιμο. Έχε το υπόψη. Νομίζω ότι με λίγο μεγαλύτερη πίεση από αυτό που περιγράφεις (όπως λέει ο MTBiker κανονικά χρειάζονται περισσότερες λεπτομέρειες) θα είσαι μία χαρά να τρέξεις αξιοπρεπώς και σύμφωνα με το πως θα το θες εσύ. Αλλά δεν χρειάζεται να είσαι παρατεταμένα σε 160 σφιγμούς! Επίσης... θυμήσου ότι παίζει και κολύμπι πριν... 1500μ...

polyenios, polyfotos, polyelaios, poluxronos, poluxromos, polu....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2009 :  21:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά ευχαριστώ

Mtbiker, τις σχέσεις τις συνήθισα, αφού πρώτα έβαλα λίγο χέρι στα ρυθμιστήρια και "ήρθαν" τα ντεραγιέ στη θέση τους... (ή διόρθωσα την βλάβη που προκάλεσε κάποιο άταχτο πιτσιρίκι στο "ποδήλατο σαλονιού"... )
Βασικά, στο ίσωμα που περιέγραψα (Κέδρος - Καρδίτσα - Τρίκαλα - Λιγαριά), τελικά χρησιμοποίησα μόνο τον μεγάλο δίσκο με ποικιλία γραναζιών και ταξιδέψαμε χαρούμενα...
Με την ΕΞΑΙΡΕΣΗ της απίστευτης ενόχλησης σε ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΠΙΣΘΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ... καθώς καβαλούσα τόσην ώρα μόνο με κολάν τρεξίματος... (αχ! βαχ! ...)
Να μάθω να μην ξεχνάω στην Αθήνα το σωβρακάκι με τα σφουγγαράκια...

Μια απορία που έχω για το Τρίαθλο, είναι τι παίζεται με τα σφουγγαράκια, που προφανώς χρειάζονται στο ποδηλατικό τμήμα σε σχέση με το κολύμπι (βλέπε ΝΕΡΟ) και με το τρέξιμο, όπου, μάλλον, τα σφουγγαράκια περισσεύουν!!!

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Σε μια καλή ανηφόρα ~ +500 μέτρα (από Κέδρο προς Σμόκοβο) ομολογώ , ότι εντυπωσιάστηκα από το "ανέβασμα" του ποδηλάτου με 11 - 12 χλμ/ ώρα με αποφασιστικό αλλά πάντα σταθερό (και καθιστό) πενταλάρισμα με 25 πίσω και τον 30άρι δίσκο εμπρός... (είπαμε... άμα βρίσκουμε όμορφα πράγματα τα χαιρόμαστε και τα λέμε και στους φίλους μας!!!)...
Μάλιστα την ανάβασή μου ΔΕΝ την σταμάτησε η κόπωση (ούτε το νερό που ΔΕΝ είχα πάρει μαζί μου, γιατί στην άκρη του δρόμου είχε παντού πηγές, αλλά δεν σταμάταγα...) αλλά 5 (ΠΕΝΤΕ) τερατομαντρόσκυλα... , εξ αιτίας των οποίων έγινα στήλη άλατος για τουλάχιστον 3 λεπτά της ώρας και, μετά ανέστρεψα πρύμναν!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2009 :  09:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad



Μια απορία που έχω για το Τρίαθλο, είναι τι παίζεται με τα σφουγγαράκια, που προφανώς χρειάζονται στο ποδηλατικό τμήμα σε σχέση με το κολύμπι (βλέπε ΝΕΡΟ) και με το τρέξιμο, όπου, μάλλον, τα σφουγγαράκια περισσεύουν!!!





Αντώνη πήγαινε πάρε ένα τριαθλητικό κολάν που έχει μαξιλαράκια αλλά είναι ποιό "μικρά" από το ποδηλατικά κ δεν ενοχλούν στο τρέξιμο.

ΛΟΑΣΔΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2009 :  19:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θάνο, αν μπορείς, υπόδειξέ μου κάποια Αθηναϊκή διεύθυνση, για να πάω να δοκιμάσω και να πάρω τέτοιο τριαθλητικό κολάν!...

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2009 :  21:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Θέλω και γω - προτιμώ ιντερνετική διεύθυνση...

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2009 :  21:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.wiggle.co.uk/c/triathlon/10/Tri_Suits/

http://www.chainreactioncycles.com/Categories.aspx?CategoryID=1439



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2009 :  07:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by rockonskin

http://www.wiggle.co.uk/c/triathlon/10/Tri_Suits/

http://www.chainreactioncycles.com/Categories.aspx?CategoryID=1439







Αυτά είναι ολόσωμα. Σε σορτσάκια ξέρει κανείς αν υπάρχει κάτι; Ρωτάω γιατί τα ολόσωμα δεν με βολέυουν καθόλου...

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2009 :  09:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad

Θάνο, αν μπορείς, υπόδειξέ μου κάποια Αθηναϊκή διεύθυνση, για να πάω να δοκιμάσω και να πάρω τέτοιο τριαθλητικό κολάν!...




Aντώνη κ Αριστοτέλη..... το Orca tο δικό μου το πήρα από το http://www.worldofbike.gr/gr/,αλλά από ότι ξέρω τώρα τα έχει το www.cyclist.gr στην Βάρη.

ΛΟΑΣΔΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ILIAS
Forum-Runner

Switzerland


187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2009 :  22:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είναι ακριβως προπονηση αλλα δείτε τι κανει ο ανθρωπος...Τα λογια ειναι περιττα
http://www.youtube.com/watch?v=Z19zFlPah-o
το link παιζει μόνο σε HD

Edited by - ILIAS on 30/04/2009 22:59:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2009 :  23:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...απίστευτος!

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2009 :  23:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αριστοτελη αν ψαξεις εκει νομιζω εχει κ μονο σορτσακια



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2009 :  08:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Thanos και rockonskin σας ευχαριστώ. Πράγματι έχει και σορτσάκια κατάλληλα στο σαιτ που είπατε. Τώρα ψάχνω τα λεφτά που μου λείπουν...

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2009 :  09:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ILIAS

Δεν είναι ακριβως προπονηση αλλα δείτε τι κανει ο ανθρωπος...Τα λογια ειναι περιττα
http://www.youtube.com/watch?v=Z19zFlPah-o
το link παιζει μόνο σε HD



Σιγά! Δεν βλέπετε ότι χάρη στο ειδικό ποδήλατό του τα κάνει όλα αυτά;
Αν του έδινα το δικό μου, θα τα έκανε;
Αν ερχόταν στην Ελλάδα θα τολμούσε να τα κάνει;
Ας μου δώσει το δικό του να δείτε τι μαγικά θα κάνω!

Άσε που ο τύπος είναι και παράνομος. Η αφαίρεση πινακίδας σήμανσης τιμωρείται με 2 χρόνια φυλάκιση!

Πέρα από την πλάκα, το πιο ωραίο είναι στο 5:06 - 5:15! Τους έστειλε αδιάβαστους τους περατικούς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

swtki
Senior Forum-Runner

991 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2009 :  12:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ρε παιδιά, είναι δυνατόν; Και η μέση του;;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2009 :  13:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
βάσικα τώρα που το ξαναείδα έχει δίκιο ο diamantis... σιγά το πράμα...

άσε που αυτό που κάνει στο 1,01 (http://www.youtube.com/watch?v=Vb-HqZQ4YyE&feature=related) το χω κάνει και εγώ ακριβώς ίδιο. Και όσο για αυτό που κάνει στο 2,02 δε το έχω δοκιμάσει αλλά άμα το δοκιμάσω είμαι σίγουρος ότι θα το κάνω πολυυυυύ πιο εντυπωσιακό

Πλάκα πλάκα όμως, και τι πόδια πρέπει να έχει ο τυπάς

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 54 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000