Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ποδηλατικές προπονήσεις Δρομέων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 54

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2009 :  21:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ασε ρε σαμ με τον φλωρο.....

εγω αυτα που κανει απο το 0,01 μεχρι το 2,18 τα κανω για προθερμανση....πριν παω στη δουλεια



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Agiofws
Forum-Runner

176 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2009 :  11:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Agiofws Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σε όλους τους ενδυνάμει ποδηλάτες... :


Για trail running τι είδους ποδηλατικές προπονήσεις είναι σωστές ενόψει ολύμπου ?

Ποδήλατο Δρόμου η MTB ?
Το "στροφαρισμα" στο πετάλ να είναι Βαρύ ? η ελαφρύ ?

Και ποσα km ... ?

Πόση διάρκεια ?

Ποσες φορες την εβδομάδα ?

Και ποσο καιρό πριν τον αγώνα να σταματισουμε το ποδήλατο ?

Ανηφόρες ? η επίπεδη προπόνηση ?

Στους πόσους παλμούς ? κλπ ...


*έχω πάρει μια κούρσα εδώ και 2 μήνες ... μου αρέσει όταν κάνω βόλτες κλπ ... απλά Θελό να ξέρω τι να κάνω ώστε να βοηθήσω λίγο τις επιδόσεις στο trail running αν είναι εφικτό αυτό με το ποδήλατο ... :)





http://taygetosmarathon.com

Edited by - Agiofws on 03/05/2009 11:55:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Cantina
Newbie Forum Runner

Greece
1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2009 :  12:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ποδήλατο εγώ θα το χρησιμοποιούσα (MTB η κούρσα..) ως αποθεραπεία.. μετά από δύσκολες προπονήσεις βουνού...

Όσο για τις προπονήσεις σου ... θα έκανα 5 long runs με συνδυασμό ποδηλάτου και τρεξίματος ... αναλυτικότερα ...

συνολικά 5 ώρες προπονήσεις (long runs...)

1h ποδήλατο 65%
1h τρέξιμο 75%
1h ποδήλατο 65%
1h τρέξιμο 75%
1h ποδήλατο 65%



Cantina - Δημοτικό στάδιο Σπάρτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2009 :  12:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Με την ελάχιστη εμπειρία μου θα σου πω για το πάτημα. Ελαφρύ πάτημα και υψηλές περιστροφές είναι προπόνηση για βελτίωση αντοχής. Βαρύ πάτημα με λιγότερες περιστροφές είναι προπόνηση δύναμης. Ξεκίνησα - όπως οι περισότεροι αρχάριοι - με βαριά πατήματα και κατέληξα σε ελαφριά με υψηλή περιστροφή. Είναι η καλύτερη τεχνική για μεγάλες αποστάσεις.

Συνδύασα ποδήλατο στην προπόνησή μου για μαραθώνιο. Δεν είδα κάποια ορατή βελτίωση στην ταχύτητα ή στην αντοχή - ούτε ανέμενα άλλωστε. Πιθανόν όμως, επειδή έκανα πιο πλήρη προπόνηση να δυνάμωσα το σώμα μου και να απέφυγα τραυματισμούς. Δεν πιστεύω λοιπόν ότι θα δεις τρομερή αλλαγή μέχρι τον ΟΜ. Θα χτίσεις όμως καλύτερη βάση γενικά. Εκτός και αν σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις, οπότε πρέπει να κάνεις μόνο τρέξιμο και το ποδήλατο αυστηρά 1 μέρα τη βδομάδα σαν cross training για αποθεραπεία.

Λόγω της φύσης του ορεινού τρεξίματος, οι ανηφόρες ποδηλατικά θα σου κάνουν καλό, ανεξάρτητα αν κάνεις κούρσα ή ΜΤΒ. Θα σου δυναμώσουν τους τετρακέφαλους και αυτό θα σε βοηθήσει γενικώς. Προσοχή όμως. Μην το παρακάνεις και φορτώσεις πολύ όγκο προπόνησης, καθώς ο συνδυασμός ποδήλατο και τρέξιμο μπορεί να σου βγάλει προβλήματα (π.χ. λαγονοκνημιαία).

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2009 :  19:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αριστοτέλη, καλησπέρα!!!

Ηγγικεν η ώρα, φίλε μου!!!

Την άλλη Κυριακή πάμε για το "μεγάλο" Σχοίνιαθλο...

Αυτό που με τρομάζει είναι το παγωμένο νερό , καθώς η άδεια τσέπη μου δεν μου επιτρέπει πολυτέλειες από νεοπρεν...
Την Παρασκευή έκανα στον Σχοινιά ψυχρολουσία 15-20 λεπτάκια και σήμερα, μετά τα 17,1 χλμ του Ψαχνά - Χαλκίδα, πήγα στις Αλυκές της Χαλκίδας, όπου ΔΟΞΑΣΤΗΚΑ !!! (σαφώς περισότερο από το 1:21:15 του τρεξίματος...)
Είμουνα ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟΣ... (μέσα στο νερό!)
Εγώ και ο Βοριάς και τα (θαλασσο)αρνάκια...
15 λεπτάκια και 300 απλωτές μετά βγήκα κατεψυγμένος σαν καλαμαράκι...
Τόσο κατεψυγμένος, που στον αέρα ένιωθα (ένιωθα ???) όπως και στο νερό...

Από την άλλη τα 60 χλμ με το κουρσάκι βγαίνουν...
Φυσικά με (γενικά) ελαφρό προς μέτριο πάτημα...
Το πρόβλημα στον Σχοινιά είναι ο αέρας, που σίγουρα θα σε βρει και θα σε φρενάρει σε μεγάλο κομμάτι του κύκλου των 10 χλμ...
Η δοκιμή της Παρασκευής (30 χλμ) δείχνει ~2:07 για 60 χλμ μοναχικής ποδηλασίας!...
Αμα παίξει "ρολόϊ" σαφώς και θα είναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ, αλλά, έχω διαβάσει κάπου, ότι στο Τρίαθλο το "ρολόϊ" ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ !!!
(ενώ στο προηγούμενο Σχοίνιαθλο οι γρήγοροι έκαναν ρολόϊ...)

Τα 15 χλμ τρέξιμο για κερασάκι στην τούρτα δεν ξέρω πως θα βγουν...
Θα σου πω την άλλη Κυριακή το απόγευμα.

Οπως, επίσης, έχω πει και αλλού, οι θερμιδικες απαιτήσεις του "μεγάλου" Τριάθλου ξεπερνάνε αυτές του Μαραθώνιου... (>4500 θερμίδες).
Να δω πως θα τις αναπληρώσω, ενώ θα ποδηλατώ και θα τρέχω...
Αλλιώς προβλέπω ΤΟΝ ΤΟΙΧΟ μέσα στο 15άρι...

Οσον αφορά, τώρα, στα οφέλη από την (σχετικά εντατική) ποδηλασία με διάρκεια περισότερο από 1 ώρα (ΚΑΙ με ανηφορικά) η άποψή μου είναι, πως η προσθήκη της με έκανε να περιορίσω ή και να σταματήσω την έντονη τάση για περπάτημα, που παρουσίαζα στο τρέξιμό μου, όταν ζοριζόμουνα και ανέβαιναν οι σφυγμοί μου!!!
Πες μου κι εσύ, Αριστοτέλη, αν έχεις παρατηρήση λιγότερη "φυγομαχία" στο τρέξιμο, από τότε που κάνεις και συστηματικό ποδήλατο!...

Α! και κάτι άλλο!!!
Τι ταχύτητες αναπτύσσουν τα επιθετικά βρωμομαντρόσκυλα???
Ξέρει κανείς?
Γιατί στο 5ο χιλιόμετρο του γύρου στον Σχοινιά έχει 3-4 τέτοια και αναμένεται να τα συναντήσω(συναντήσουμε) και να μας βάλουν στο κυνήγι 6 φορές τον καθένα!!! (βρήκαν παιχνίδι special!!!)

Αυτά και τα λέμε

Αντώνης Δραγώνας

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2009 :  16:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη γεια,
Καλή επιτυχία στο Σχοίνιαθλο. Σε θαυμάζω που συμμετάσχεις, καθώς δεν ξέρω να κολυμπώ και πριν μάθω θα περιοριστώ σε όνειρα διαθλητικά. Το κρύο νερό δεν σε φοβίζει, παρά μόνο σε πορώνει. Μην μασάς! Οι ποδηλατικές σου επιδόσεις είναι άριστες. Πας με μέσο όρο 30, εγώ μόνο με 20 σε μεικτή διαδρομή και ευχαριστημένος είμαι. Είσαι σε καλή κατάσταση. Ακολούθα την ίδια τακτική που κάνεις μαραθώνιο: χαλαρά και σταθερά στην αρχή και στο τέλος (15Κ) μαλλιοκούβαρα! Όσο για τροφοδοσίες και άλλα, να κάνεις ότι κάνουν οι άλλοι. Πρώτη φορά είνια και σίγουρα κάτι θα αντιμετωπίσεις που δεν το περοιμένεις, οπότε χαλάρωσε.
Επίσης τα μαντρόσκυλα θα εκτονωθούν με τους πιο γρήγορους και όταν θα περνάς εσύ θα βαριούνται. Εκτός και ακολουθούν τακτικές αγέλης, όπου απομονώνουν το αργό και άπειρο μέλος του κοπαδιού για να το φάνε με την ησυχία τους!
Τώρα όσο αφορά για τα κέρδη της ποδηλασίας στη δρομική προετοιμασία: απλά δεν ξέρω. Ίσως να ισχύει όπως τα λες. Και εγώ για πρώτη φορά δεν περπάτησα σε μαραθώνιο, αλλά τον έβγαλα σαν τρένο! Σίγουρα τα πόδια μου τα νιώθω διαφορετικά, ενώ δεν ανέβασα παλμούς, ούτε στο τέλος. Η μείωση της ταχύτητάς μου ήρθε σαν επακόλουθο των πονεμένων μυών και ποδιών και όχι από λαχάνιασμα. Αυτό δεν ξέρω αν οφείλεται στο ποδήλατο ή στη γενικότερη προετοιμασία μου και στην αυξανόμενη πλέον εμπειρία. Το μόνο σίγουρο έιναι ότι η προετοιμασία με ποδήλατο βγήκε πιο άνετα και πιο ευχάριστα. Για τον επόμενο μαραθώνοιπ σκοπεύω να ακολουθ'ησω το ίδιο μοτόβο, με ένταξη όμως πιο "ποιοτικών" δρομικών προπονήσεων.
Περιμένω νέα από το Σχοίνιαθλο!



___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Juls
Advanced Forum-Runner

Afghanistan
229 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2009 :  12:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Agiwfos για τον ΟΜ το προπονητικό που ακολουθούσα (από RUNNER MAG) έχει μια φορά την εβδομάδα αντί για 10αρι χαλαρό, 20χιλ MTB cross-country, σαν εναλλακτική προπόνηση-αποθεραπεία και για να σπάει η μονοτονία του καθημερινού τρεξίματος.

Για τον αγώνα το μόνο που θα σε βοηθήσει-προπονήσει-βελτιώσει είναι το τρέξιμο.

@Aad καλό αγώνα να έχεις και να το ευχαριστηθείς (που θα το ευχαριστηθείς σίγουρα)
Μερικά Tip που πολύ πιθανό να έχεις ακούσει ή διαβάσει αλλά βοηθάνε πολύ.

Κάνε προθέρμανση στους ώμους σου πριν από το κολύμπι και προσπάθησε να φύγεις (τρέχοντας έως να σου φτάσει το νερό σχεδόν στο στήθος) μπροστά στην εκκίνηση γιατί αλλιώς θα φας πολύ κλωτσιά, όσο και να «δώσεις» στο κολύμπι θα έχεις χρόνο να πάρεις ανάσες στην αλλαγή και δεν θα σε δυσκολέψει καθόλου η αλλαγή στο ποδήλατο,
στο ποδήλατο κρέμασε επάνω κάνα Gel, και βάλε ισοτονικό στο παγούρι είναι πολύ εύκολος ο ανεφοδιασμός λόγο του ότι είναι ελευθέρα τα χέρια σου, πριν τον τερματισμό προσπάθησε να χαλαρώσεις πάτημα και να στροφάρεις χαλαρά για να προετοιμάσεις την αλλαγή,
σε αυτό το σημείο τα πόδια σου θα συνεχίσουν να κάνουν ποδήλατο στα πρώτα 100 μέτρα στο τρέξιμο (χεχεχε) αλλά κάνε υπομονή θα περάσει γρήγορα και θα έρθεις στα ίσια σου, Εδώ νομίζω ότι θα μαζέψεις πολύ κόσμο.




Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2009 :  12:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά...ο Σταμούλης για τον Ολυμπο κάνει 3-4 προπονήσεις την εβδομάδα ποδήλατο...εε κάτι θα ξέρει.!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2009 :  12:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by THANOS_KTM

Παιδιά...ο Σταμούλης για τον Ολυμπο κάνει 3-4 προπονήσεις την εβδομάδα ποδήλατο...εε κάτι θα ξέρει.!!


Βρήκες και συ το κατάλληλο παράδειγμα...

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Juls
Advanced Forum-Runner

Afghanistan
229 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2009 :  13:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by THANOS_KTM

Παιδιά...ο Σταμούλης για τον Ολυμπο κάνει 3-4 προπονήσεις την εβδομάδα ποδήλατο...εε κάτι θα ξέρει.!!




Thano ελπίζω όντως να ξέρει κάτι…. εδώ και 1,5 μήνα είμαι με τρελό πόνο στην μέση και στο αριστερό ισχίο με αποτέλεσμα να τρέχω δυο φορές την εβδομάδα, και να κάνω ποδήλατο (που δεν με ενοχλεί) κάθε μέρα.

Έχω σκυλιάσει τόσο με την @@κια, που θα στηθώ στην εκκίνηση του αγώνα ακόμα και άμα τον τρέξω με «Π».





Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2009 :  13:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Juls

quote:
Originally posted by THANOS_KTM

Παιδιά...ο Σταμούλης για τον Ολυμπο κάνει 3-4 προπονήσεις την εβδομάδα ποδήλατο...εε κάτι θα ξέρει.!!




Thano ελπίζω όντως να ξέρει κάτι…. εδώ και 1,5 μήνα είμαι με τρελό πόνο στην μέση και στο αριστερό ισχίο με αποτέλεσμα να τρέχω δυο φορές την εβδομάδα, και να κάνω ποδήλατο (που δεν με ενοχλεί) κάθε μέρα.

Έχω σκυλιάσει τόσο με την @@κια, που θα στηθώ στην εκκίνηση του αγώνα ακόμα και άμα τον τρέξω με «Π».




Μη μασάς...μια χαρά θα τα πάς...απλά βάλε πολύ ανηφόρα στο ποδήλατο(χωρίς ορθοπέταλο αν μπορείς)και θα είσαι ΟΚ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2009 :  16:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θασο πηγε κανεις απο εδω?



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2009 :  23:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια και μιλάμε για προπονήσεις - βόλτες, να σας πω και γω για μία που έκανα σήμερα με άλλους δύο παρέα. Πήγαμε από Ορεστιάδα - Μεταξάδες - Μικρό Δέρειο - Μέγα Δέρειο - Αισύμη - Αλεξανδρούπολη. Σύνολο 148 χιλιόμετρα με θετική ανάβαση 1780μ. Τώρα νιώθω σαν να έχω τρέξει μαραθώνιο και βάλε. Μας έκανε και ψητούς ο ήλιος. Αλλά η διαδρομή δεν παίζεται!

Πως πήγε το Σχοίνιαθλο για όσους συμμετείχαν; Αντώνη;

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/05/2009 :  08:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μεγάλεεεεεεεεεεε!!!

Το έκανες το Brevet τελικά!!!

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Το υδροδοχείο πλάτης χρειάζεται ΚΑΙ στους ποδηλάτες...
Υπογραφή aad...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/05/2009 :  10:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα Αντώνη,

ήταν κάτι σαν brevet τελικά, αν και 50 χιλιόμετρα λιγότερο. είχε όμως πολύ βουνό! Η εμπειρία σαν βόλτα και αθλητική δραστηριότητα μοναδική. Με πολύ λίγα λόγια, καρδιοαναπνευστικά ένας έμπειρος δρομέας δεν έχει κανένα πρόβλημα, ακόμα και όταν το ανάγλυφο γίνεται έντονο. Πάντα υπάρχουν ισιάδια και κατηφορίτσες να πέσουν οι παλμοί. Επίσης έκανα πολλές σύντομες στάσεις στις ελάχιστες σκιές που συναντήσαμε. Αυτό που είναι επίπονο είναι η μυϊκή κούραση. Όπως και στον μαραθώνιο, θέλει ρέγουλα στην αρχή, απαλά τις ανηφόρες με ρυθμό. Πήγα γενικά πολύ καλά, είχα και καλό ποδήλατο. Κάποια στιγμή όμως τα γόνατα (και μόνο αυτά) με πέθαναν στον πόνο, γύρω στο 105 χλμ. Το πρόβλημα μάλλον πρήλθε από τη συνεχή καταπόνηση στο ίδιο σημείο λόγω του κουμπώματος των πεταλιών. Έκανα μερικά χιλιόμετρα ξεκούμπωτος και ποδηλατούσα με το πέλμα και μου πέρασε ο πόνος. Από τροφοδοσία, ισχύει ότι και στο μαραθώνιο: τζελάκια και μπάρες και πολύ νερό. Ισοτονικό δεν πήρα, καθώς δεν κουβαλούσα υγρά πέραν του παγουριού, αλλά δεν χρειάστηκαν. Σημερα νιώθω λες και με έχει πατήσει τρένο, αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο.

Τα συμπράνγκαλα τα κουβάλησα σε ένα ωραίαο σακιδιάκι πλάτης που έχω για ορεινό τρέξιμο. Ελαφρύ, χωρίς να μου ιδρώνει την πλάτη. Τέλειο.

Άντε του χρόνου σε κανένα brevet!

ΥΓ. Η επιστροφή πίσω στην Ορεστιάδα έγινε με ΚΤΕΛ. Βάλαμε τα ποδήλατα στην μπαγκαζιέρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Οι άνθρωποι εκεί ήταν ευγενέστατοι και μας βοήθησαν να τα ασφαλίσουμε από ζημιές κατά τη διαδρομή.

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 54 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000