Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ποδηλατικές προπονήσεις Δρομέων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 54

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2009 :  07:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα

Κωστή, που εντοπίζεις την μεγαλύτερη ενόχληση στο γόνατο σου???

Εγώ νιώθω έναν "πόνο περιοστίτιδας (???)" στο δεξί γόνατο στο μέσα πλάι της επιγονατίδας...
Αυτός ο πόνος μου εμφανίσθηκε και (φυσικά!) δυνάμωσε από τις χωμάτινες διαδρομές των τελευταίων 40 ημερών... (Μαίναλο -> σχεδόν τίποτα, Alpamayo -> έντονη ενόχληση και Ανοπαία Ατραπός -> εντονη και παραμένουσα ενόχληση) και, τώρα, με "κόβει" και σε ασφάλτινο τρέξιμο...

Πάντως, όπως διαβάζει κανείς σε διάφορες αναφορές στο Internet, οι γονατόπονοι στην ποδηλασία εμφανίζονται ΚΑΙ από λάθος θέση του σώματος/ ποδιών σε σχέση με το σύστημα πεντάλια - σέλα!!! (πρέπει το γόνατο και το σημείο στήριξης-πίεσης της πατούσας στο πεντάλ, να είναι στην ίδια κατακόρυφο... όπως και η σέλα στο σωστό ύψος, ώστε να τεντώνει το πόδι όσο πρέπει και, αντίστοιχα, να μην κάμπεται υπερβολικά στην άνω θέση του!!!)

Στο τέλος της προχτεσινής βόλτας μέσα στο parking του Vive Mar έσπρωχνα το ποδήλατό μου κουτσαίνοντας και, εύλογα, με ρώταγαν κάποια παιδιά "όλα καλά???"... "μιά χαρά!" απαντούσα (και 2 τρομάρες...)

Ωρες - ώρες σκέφτομαι, πως είναι τελείως αμφίβολο το για πόσο χρόνο θα μου κάνουν την χάρη τα πόδια (-> ΓΟΝΑΤΑ...) μου να υπακούουν και να (με) υπηρετούν στις τρεχαλοεξορμήσεις μου και ιδρώνω στην σκέψη της υπορεωτικής παύσης της τρεχάλας...

Από την άλλη, σε σχέση με την ερώτηση που έκανα για την αντιστοιχία ποδηλάτου - τρεξίματος, εκτιμώ πως η αντιστοιχία αυτή σε απόσταση είναι σαν να έχεις τρέξει με (σχετικά) γρήγορο tempo (πχ για μένα ~5:15/χλμ) ίσο χρόνο με τον χρόνο της (έντονης) ποδηλασίας...
Οπότε προκύπτει μια σχέση απόστασης 1/2,5...

Αυτά και τα ξαναλέμε...

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2009 :  11:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad

Καλησπέρα


ΥΓ: Επίσης, καθώς από την βιασύνη μου να ξεκινήσω υπό βροχήν προς το σημείο συνάντησης/ εκκίνησης ξέχασα στο σπίτι τα παπούτσια που κουμπώνουν, διαπίστωσα έκπληκτος, ότι με τα απλά παπούτσια (Salomon XT Wings!!!) οι σύνδεσμοί μου και στα 2 γόνατα καταπονήθηκαν πολύ περισότερο από την προηγούμενη βόλτα, που είχα κάνει με τα κουμπωτά!!!



Γιατί σου έκανε εντύπωση αυτό?
Λογικό είναι...μικρότερη επιφάνεια επαφής,"διαφορετικό" πάτημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2009 :  13:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by THANOS_KTM
...μικρότερη επιφάνεια επαφής,"διαφορετικό" πάτημα.



Και Τράβηγμα(!)

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Faith No More
Senior Forum-Runner



604 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2009 :  16:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη χαιρετώ..
Περισσότερο για πόνο τενοντίτιδας μου κάνει στο γόνατο...σήμερα θα το αφήσω και αύριο ξαναδοκιμάζω...τελευταία τρέχω σε άμμο συνδυασμό άσφαλτο κ.ο.κ. και μάλλον κάπως έτσι θα προέκυψε..απλά δεν περίμενα επιδείνωση με το ποδήλατο (οι γνώσεις μου περί σωστής στάσης ποδηλασίας ούτε καν πλησιάζουν τις δικές σου - κάτι έμαθα σήμερα...)..

_________________________________________
..δημήτρης πουλικάκος κ΄ οι άσσοι του καράτε #2..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DIMITRISKAL
Senior Forum-Runner

Greece
676 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2009 :  00:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad

Καλησπέρα

Μια και έχουμε νεοφώτιστο στον χώρο των ποδηλατών, τον φίλο μας τον Δημήτρη τον Καλλιμάνη, ας μας πει την γνώμη του για το 58άρι, που έγραψε χτες στο Sunset Ride (Βούλα - Σαρωνίδα και πίσω... και άλλα 4+4 χλμ ο Δημήτρης...)...

Για να ακούνε οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι...

Κι ας μας πει και την αίσθησή του για την αντιστοιχία τρεξίματος - ποδηλασίας όσων αφορά τα διανυόμενα χιλιόμετρα (ειδικά με τον ΤΡΕΛΛΟ ΚΟΝΤΡΑ ΑΕΡΑ , που φυσούσε χτες!!!)

Αριστοτέλη! Βάλε κι εσύ το "λιθαράκι" σου στην κουβέντα!!!

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Το βλαμμένο μου γόνατο (δεξί) υπέφερε χτες τα πάνδεινα και, σήμερα, ακόμα συνεχίζω να κουτσαίνω...
Επίσης, καθώς από την βιασύνη μου να ξεκινήσω υπό βροχήν προς το σημείο συνάντησης/ εκκίνησης ξέχασα στο σπίτι τα παπούτσια που κουμπώνουν, διαπίστωσα έκπληκτος, ότι με τα απλά παπούτσια (Salomon XT Wings!!!) οι σύνδεσμοί μου και στα 2 γόνατα καταπονήθηκαν πολύ περισότερο από την προηγούμενη βόλτα, που είχα κάνει με τα κουμπωτά!!!


1. 4+4 ακόμα από λάθος γιατί είμαι νέος
2. Αυτό δεν ήταν κόντρα που έζησα αλλά ανεμοστόβιλος
3. Είμαι λες και έχω τρέξει Μαραθώνιο
4. Πονάνε τόσο πολύ τα χέρια μου απο τον αγκώνα και κάτω που δεν μπορώ να ξεκλειδώσω την πόρτα του σπιτιού μου
5. Πονάει ο κ....ς μου

Πάντως ήταν απόλαυση

"Ποτέ μα ποτέ σε έναν Μαραθώνιο μην πηγαίνεις γρήγορα τα πρώτα χιλιόμετρα" !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2009 :  12:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα
ήθελα να σας ρωτήσω για πόνους στα οπίσθια μετά από 1 ώρα ποδηλασίας. Ποδήλατο:IDEAL NEON (fitness). Δοκίμασα κολάν χωρίς συνταρακτικά αποτελέσματα ενώ άλλαξα και την σέλα (είχε μία σέλα-στιλέτο)με πιό φυσιολογικό σχήμα και υφή.
Οφείλετε σε κάτι που δεν μπορώ να ανακαλύψω ή με την συνεχή χρήση ξεπερνάς τέτοια προβλήματα;
Πέρυσι με άλλο ποδήλατο τραβούσα 40-60 χλμ ημερησίως. Φέτος λόγω προετοιμασίας για μαραθώνιο μόνο 1 φορά την εβδομάδα για 1-1 1/2 ώρα.


ΤΡΕΧΩ-ΤΡΕΧΕΙΣ-ΤΡΕΧΕΙ!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2009 :  12:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
μια από τις νέες μου τρέλλες αφορά την αγορά - εύρεση παλιού ατσάλινου σκελετού για να χτίσω μόνος μου μια μπρεβετομηχανή. βρήκα από φίλο στη Χίο έναν σκελε΄τό Pinarello Forma. Τι λέτε; Ποια η γνώμη σας;

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2009 :  12:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thrax

μια από τις νέες μου τρέλλες αφορά την αγορά - εύρεση παλιού ατσάλινου σκελετού για να χτίσω μόνος μου μια μπρεβετομηχανή. βρήκα από φίλο στη Χίο έναν σκελε΄τό Pinarello Forma. Τι λέτε; Ποια η γνώμη σας;

___________________
against the wind...




To Forma δεν το ξέρω..αλλά τα Pinarello είναι πολύ ωραία ποδήλατα.!!
Αλλά γιατί ατσάλινο σκελετό?Θές να κουβαλάς ακόμα περισσότερο βάρος?
Βρεεε μπάς και είσαι μαζοχιστής?


Θα μου πείς τώρα ποιός από εμάς δεν είναι με αυτά που ασχολούμαστε?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stefrun
Senior Forum-Runner

New Zealand


563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2009 :  12:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
O ελαφρύς σκελετός προφανώς παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και αυτό όχι μόνο για την προπόνηση . Φαντάσου μετά να πρέπει να ανεβάσεις και το ποδήλατο 4 ορόφους

" so close , no matter how far "
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2009 :  12:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο σκελετός συμμετέχει στο βάρος του ποδηλάτου
σε ποσοστό ~15%.Οπότε αλλού ψάξτε τις λύσεις
για ελαφρύ ποδήλατο.

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2009 :  16:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τις γνώμες. Τον σκελετό τον ατσάλινο τον θέλω έτσι για γούστο. Λένε ότι έχει καλύτερη συμπεριφορά από τα άλλα υλικά σε μεγάλες αποστάσεις. Αλλά πιο πολύ ισχύει ότι απλά μου μπήκε στο κεφάλι η ιδέα αυτή και δεν λέει να βγει. Φυσικά θα κρατήσω το αλουμίνιο που έχω και το trekking για την πόλη. Θα έχω 3 ποδήλατα + το mtb της κόρης μου 4. Κάθε μέρα της βδομάδας θα καβαλάω και άλλο. Όταν θα φτάσω τον αριθμό των running ζαυγαριών παπούτσια που έχω, τότε θα το γυρίσω στις ιστιοσανίδες! Μην ψάχνετε λογική πίσω από τις σκέψεις και πράξεις ενός κολλημένου. Ψάνω ατσάλινο σκελετό σε 60 νούμερο. Αυτό να θυμάστε μόνο!

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Faith No More
Senior Forum-Runner



604 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2009 :  23:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
..παιδιά να ρωτήσω κάτι για λογαριασμό ενός φίλου ποδηλάτη: παπούτσι adidas ποδηλατικό είτε με Clips είτε χωρίς? Αν έχετε κάτι υπόψη..Ευχαριστώ..

__________________
..24houradrenalingirl
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2009 :  15:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&aid=308191&cid=191
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2009 :  17:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&aid=308191&cid=191



Α πα πα πα...
Και θα βρωμάνε ιδρωτίλα και θα έχουν έκπτωση.

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2009 :  18:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντί για να ξεκινήσω προετοιμασία για την Πόλη (<14 εβδομάδες), αποφάσισα να δοκιμάσω την τύχη μου στο γύρο της Ζήρειας την Κυριακή (19/7). 130Κ με πάνω απο 2000 μ. ανάβαση. Έρχεται κανείς για παρέα, μην μείνω μόνος με τους ποδηλάτες;

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 54 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000