Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ποδηλατικές προπονήσεις Δρομέων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 54

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2008 :  22:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mtbiker

quote:
Originally posted by thrax

Με αφορμή το παραπάνω ποστ του φίλου dimis7 αλλά και όλα τα προηγούμενα και εν όψει αποταμίευσης, έχω ένα σημαντικό ερώτημα: Κούρσα ή mountain? Τι λέτε;

___________________
against the wind...



Με το mtb κάνεις δρόμο-με την κούρσα δεν κάνεις χώμα.


Pain is temporary.
Trophies last forever !




+1



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2008 :  00:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά ευχαριστώ!

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2008 :  11:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimis7

Θάνο το αγόρασα το ΚΤΜ και ένα έχω να πω: αυτοί οι Αυστριακοί είναι κορυφαίοι! Το ποδήλατο είναι όλα τα λεφτά και μπορείς να πας οπουδήποτε με αυτό(χωματόδρομο, μονοπάτι). Από σήμερα και πέρα είμαι φανατικός της ΚΤΜ και όπως λεν και οι Γερμανοί: "Einmal KTM immer KTM"!!!
ΥΓ: Θάνο ποιο μοντέλο της ΚΤΜ έχεις και πιο σκέφτεσει να πάρεις(κάτι ανέφερες για FS);;;


Dimis καλορίζικο το ποδήλατο και καλές βόλτες....όντως οι αυστριακοί κάνουν ωραία πράγματα.
Σε αυτό που με ρώτησες....ΚΤΜ είναι η μηχανή μου που τρέχω στους αγώνες.
Το ΜΤΒ μου είναι Fimas και η κούρσα Eddy Merckx...για το FS σκέφτομαι να πάρω TREK.

ΛΟΑΣΔΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2008 :  11:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thrax

Με αφορμή το παραπάνω ποστ του φίλου dimis7 αλλά και όλα τα προηγούμενα και εν όψει αποταμίευσης, έχω ένα σημαντικό ερώτημα: Κούρσα ή mountain? Τι λέτε;



Με ένα ΜΤΒ και λάστιχα δρόμου κάνεις την προπονησούλα σου άνετα..και έχεις και τα λάστιχα βουνού,όταν θέλεις να πατήσεις χώμα.
Αν τα πράγματα "σοβαρέψουν"..τότε η κούρσα είναι μονόδρομος.

ΛΟΑΣΔΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2008 :  13:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ ξανά παιδιά. Αυτό που ζητώ μάλλον περισσότερο είναι ένα ποδήλατο που να "χτυπά" χιλιόμετρα. Να μπορώ δηλαδή να κάνω μεγάλες αποστάσεις. Πάω μάλλον για κούρσες έτσι; Είδα λίγο στο ιντερνετ και βρήκα 3 κατηγορίες: road bikes, road bikes TT και hybrid bikes. Οι πρώτες 2 κατηγορίες ήταν απλησίαστες οικονομικά για τα δικά μου στάνταρ. Η τρίτη είναι πιο προσιτή. Τι λέτε εσείς, ποιες οι διαφορές τους;

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2008 :  13:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thrax

Ευχαριστώ ξανά παιδιά. Αυτό που ζητώ μάλλον περισσότερο είναι ένα ποδήλατο που να "χτυπά" χιλιόμετρα. Να μπορώ δηλαδή να κάνω μεγάλες αποστάσεις. Πάω μάλλον για κούρσες έτσι; Είδα λίγο στο ιντερνετ και βρήκα 3 κατηγορίες: road bikes, road bikes TT και hybrid bikes. Οι πρώτες 2 κατηγορίες ήταν απλησίαστες οικονομικά για τα δικά μου στάνταρ. Η τρίτη είναι πιο προσιτή. Τι λέτε εσείς, ποιες οι διαφορές τους;



Mη μπλέκεις με όλα αυτά...το βασικό είναι το σωστό μέγεθος ποδηλάτου.
Βρές ένα μεταχειρισμένο και θα είσαι Οκ.

ΛΟΑΣΔΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thanasis
Advanced Forum-Runner

297 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2008 :  14:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Thanasis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Thrax
Μια φθηνή κούρσα κοστίζει 500-600 ευρώ.
Δεν ξέρω πόσα θέλεις να διαθέσεις αλλά αξίζει να τα δώσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2008 :  16:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Με τόσα όσα λες Θανάση συμβιβάζομαι. Θάνο φοβάμαι να πάρω μεταχειρισμένο, δεν ξέρω. Το σωστό μέγεθος πως το καταλαβαίνω; Τι κατηγορίες - μεγέθη υπάρχουν;

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thanasis
Advanced Forum-Runner

297 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2008 :  18:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Thanasis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Thrax
Το ideal tempo κοστίζει 600 ευρώ και είναι ενα συμπαθητικό ποδήλατο γι' αυτό που ζητάς.
Απ' οτι καταλαβαίνω ζείς Θράκη οπότε δεν μπορώ να σου προτείνω κατάστημα για να ρωτήσεις. Πιστεύω όμως οτι σίγουρα θα υπάρχει κάποιο εκεί που βρίσκεσαι.
Το μέγεθος λογικά θα το συζητήσεις με τον πωλητή του καταστήματος. Άλωστε σε αυτά τα χρήματα θα πρέπει ίσως να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς. Εγώ είμαι 1.78, η μέτρηση που έκανα έδειξε οτι θα έπρεπε να πάρω μέγεθος 54, αλλά επειδή η εταιρεία που πήρα ποδήλατο έβγαζε 51 και 55 αναγκαστικά πήρα το 55. Αν έδινα περισότερα χρήματα φυσικά σε κάποια άλλη εταιρία θα έπαιρνα 54 αλλά το ποσό που είχα δεν μου έφθανε να πάρω ακριβώς αυτό που ήθελα.
Παρ΄όλα αυτά κάνω περίπου 800-900 χλμ τον μήνα και με προετοιμασία με ποδήλατο , λόγω τραυματισμου στον αχίλειο, τον τελευταίο χρόνο και τρέξιμο μόνο τις τελευταίες 45 ημέρες πριν την κλασσική έκανα 6 λεπτά ρεκόρ.

Edited by - Thanasis on 09/12/2008 22:23:51
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimis7
Senior Forum-Runner

Greece


807 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2008 :  18:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Thrax για ποδήλατο IDEAL έχω να σου προτείνω ένα κατάστημα στην Αλεξανδρούπολη από το οποίο πήρα εγώ το IDEAL Pro Rider και το ποδήλατο της γυναίκας μου ένα IDEAL DAILY SPEED. Μπες στην ιστοσελίδα www.bike-center.gr . Εάν περάσεις από το μαγαζί ή τηλεφωνήσεις ζήτησε να μιλήσεις με τον Παναγιώτη Βοσνίδη για να σε εξυπηρετήσει(οι τιμές που θα βρεις στο συγκεκριμένο κατάστημα, όσον αφορά τα ποδήλατα της IDEAL, είναι καλύτερες και από τα καταστήματα των Αθηνών!!!).

Όσο ζω μαθαίνω,πιστεύω, ελπίζω και τρέχω!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimis7
Senior Forum-Runner

Greece


807 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2008 :  18:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Thrax με 650€ έχει το IDEAL ONROAD το οποίο είναι καλύτερο από το ΤΕΜΡΟ. Εάν το πληρώσεις μετρητοίς έχεις έκπτωση 10% και θα σου κάνουν και κάποια δωράκια(εμένα μου έδωσαν δώρο λιπαντικό, κλειδαριά και σαμπρέλα).

Όσο ζω μαθαίνω,πιστεύω, ελπίζω και τρέχω!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2008 :  21:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές και για την έρευνα αγοράς! IDEAL έχω και εγώ (EZIGO) που είναι city bike. Το tempo και το onroad μοντέλο τι διαφορές έχουν θα βρω. Το κατάστημα στην Αλεξανδρούπολη το ξέρω και έχω δοκιμάσει παλιά το EZIGO. Κατέληξα τελικά να το πάρω από ένα μαγαζί στην Ορεστιάδα, που φέρνει κυρίως ΙDEAL και αυτό, και όπου είμαστε οικογενειακώς πελάτες αφού πέρα από τα ποδήλατά μας αγοράζω και όλα τα δρομικά μου αξεσουάρ (Τζελάκια, ισοτονικό σε σκόνη, μπάρες, παλμογράφο και άλλα). Θα συγκρίνω τιμές, θα λάβω υπόψη μου και την έκπτωση στην Αλεξανδρούπολη και θα προχωρήσω ανάλογα. Με το μέγεθος δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω, καθώς είμαι λίγο ψιλόλιγνος. Πρέπει να ψάξω το σωστό μέγεθος και να δω αν το έχουν φαντάζομαι.

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2008 :  22:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τέλικά το ezigo είναι trekking και όχι city...

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2008 :  22:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.cyclingnews.gr/?id=1356&range=0

Χρήσιμο για τους ερασιτέχνες που επιλέγουν ποδήλατο.

"Eppur si muove"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimis7
Senior Forum-Runner

Greece


807 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2008 :  08:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θάνο καλημέρα. Από ό,τι καταλαβαίνω πας δηλαδή για TREK FUEL EX;;; Τι γνώμη έχεται για την εταιρία ROCKY MOUNTAIN και συγκεκριμένα για το μοντέλο ETSX 10;;; Ενδιαφέρεται να αγοράσει ο αδερφός μου ένα και αυτά που διαβάσαμε από το mbike ήταν αρκετά θετικά. Υπάρχει κάποιος που να έχει καβαλήσει τέτοιο ποδήλατο; Αξίζει να επενδύσει κάποιος σε χειροποίητο σκελετό;;;

Όσο ζω μαθαίνω,πιστεύω, ελπίζω και τρέχω!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 54 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000