Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ποδηλατικές προπονήσεις Δρομέων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 54

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2011 :  18:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη
μετράς παλμούς; Αυτοί θα σου δείξουν που είσαι.
Αν μπείς στη λογική των ποδηλατάδων ..............................βράστα.
Οταν μουδιάζουν οι τετρακέφαλοι κατεβάζουμε σχέση για να πάμε πιό άνετα. Αν δεν έχουμε να κατεβάσουμε σταματάμε και απολαμβάνουμε το τοπίο ή αλλάζουμε ποδηλατική παρέα γιατί πάμε για ξελίγωμα!!!
Κατέβασε σχέση στην ανηφόρα όταν δεν μπορείς. Μην αγωνίζεσαι με μεγαλύτερη σχέση γιατί θα μένεις πάντα πίσω και καταιδρωμένος. Δεν έχω κάνει πολύ ποδήλατο αλλά ακόμα ψάχνομαι να βρώ την κατάλληλη σχέση στις ανηφόρες. Να προσέχεις όταν κάνεις αλλαγή με ορθοπέταλο. Τα γρανάζια και η αλυσίδα την πληρώνουν!!!

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2011 :  20:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασίλη

Μετά το πλακωμένο ανηφορικό χιλιόμετρο το Garmin έδειχνε 150 σφυγμούς...
Αλλά οι τετρακέφαλοι είχαν μουδιάσει...

Εσύ και ο Αριστοτέλης, που έχετε τρελλαθεί στις ποδηλατάδες, έχετε σκεφτεί την "αναλογία" των ποδηλατικών χιλιομέτρων προς δρομικά (τρεχαλο)χιλιόμετρα???

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2011 :  22:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά όχι γιατί νομίζω είναι διαφορετικά πράγματα. Ακούω για 1 πρός 2 ή 1 πρός 3 (τρέξιμο ποδήλατο) αλλά δεν το νομίζω. Πιστεύω ότι την πραγματική αναλογία θα στη δείξει το καρδιοσυχνόμετρο για τον ίδιο χρόνο προπόνησης (όχι απόστασης).
Αν ποδηλατείς π.χ. με 130 ΜΚΣ και τρέχεις με 130 ΜΚΣ δεν είναι το ίδιο;
Και μη νομίζεις ότι δεν τα παίζω με 2ωρο ποδηλασίας και ΜΚΣ 130!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2011 :  23:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είδες, που το λες κι εσύ Βασίλη?

Αν τρέξεις 2 ώρες με 130 σφυγμούς, σκουπίζεις τον ιδρώτα σου και είσαι σαν να μην ετρεξες καθόλου!

Ενώ με 130 ΜΚΣ στο ποδήλατο, πας για αναστήλωση!!! (περίπου)

Το ποδήλατο (μου) ανεβάζει λιγότερους σφυγμούς, πριν αρχίσω να μένω από μυικό κάματο!
Γενικά, πάντως, εκτιμώ, ότι ένα καλοπατημένο ποδηλατικό 20άρι πρέπει να προσομοιάζει σε κόπωση με ένα καλοτρεγμένο 10άρι (κοντά στο ατομικό σου ρεκόρ!)

Καθώς η πατούσα μου με πρόδωσε ΚΑΙ σήμερα και δεν έκανα ούτε 200 μέτρα τρέχοντας (απλά ΔΕΝ πατιότανε!!!), ψήνομαι να πάω για καμμιά "σκληρή" ποδηλατάδα την Τετάρτη προς Σαρωνίδα κατά το σούρουπο...
Οπότε θα σας πω τα νέα...

Αυτά και καλό βράδυ

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2011 :  23:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad


Με μεγάλο πίσω γρανάζι 25 και δίσκο 34 μερικές χοντρές ανηφόρες δεν βγαίνουν με αργό πεντάλ, γιατί σε κάθε ΑΡΓΗ στροφή των πενταλιών νιώθω μεγάλη αντίσταση, αλλά, φυσικά, αν γυρίζω τα πεντάλια πιό γρήγορα, σε 200-300 μέτρα τα φτύνουν τα πόδια μου!!!
Λες απλά να χρειάζεται μεγαλύτερο 1ο γρανάζι πίσω???



Βάλε κασσέτα 11-28.Θα χάσεις λίγο όσον αφορά την ομαλή
διαδοχή των σχέσεων,αλλά θα σε βοηθήσει πολύ στην ανηφόρα.

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2011 :  23:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad


Αν τρέξεις 2 ώρες με 130 σφυγμούς, σκουπίζεις τον ιδρώτα σου και είσαι σαν να μην ετρεξες καθόλου!

Ενώ με 130 ΜΚΣ στο ποδήλατο, πας για αναστήλωση!!! (περίπου)

Το ποδήλατο (μου) ανεβάζει λιγότερους σφυγμούς, πριν αρχίσω να μένω από μυικό κάματο!


Αυτό συμβαίνει γιατί 1)δεν έχεις ποδηλατικά χλμ στα πόδια σου
και 2)δεν βγαίνεις με ποδηλατική νοοτροπία.Δοκίμασε να πας με
ποδηλάτη που θα κάνει τέμπο σε ανηφορική διαδρομή και θα τους
ανεβάσεις και τους παλμούς.Αν δοκιμάσεις και mtb,τότε θα τους
ανεβάσεις λίγο παραπάνω.

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2011 :  08:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη
μη ξεχνάς ότι είσαι δρομέας και όχι ποδηλάτης. Αν ποδηλατούσες συνέχεια και που και που, έτρεχες, η αναλογία δεν θα ήταν η ίδια. Ανέβαινα σε βουνό και κάποια στιγμή με πέρασε γνωστός μου ποδηλάτης που κάνει όλες τις ανηφόρες με ορθοπέταλο (!!!!!!) και ενώ εγώ είχα ΨΟΦΗΣΕΙ (και χωρίς ορθοπέταλο) αυτός πήγαινε άνετος. Τον ακολούθησα για 1 χλμ και όταν τσέκαρα ΚΣ έβλεπα 182!!!!!!!!!! Σταμάτησα και έκανα διάλλειμα.
Οταν κάνω τις διαδρομές μου με περίπου 20-26 χλμ/ω και οι φανατικοί του ποδηλάτου πηγαίνουν στον ίδιο δρόμο με 35-40 χλμ/ω (αυτό φαίνεται γιατί δεν μπορώ να τους φτάσω) δείχνει ότι είναι και θέμα εξοικίωσης των μυών με το συγκεκριμένο άθλημα.
Να σκεφτείς ότι ποδηλατώ αραιά και που επί 4 χρόνια και τώρα άρχισα να μπαίνω στο νόημα του ορθοπέταλου!!! Οταν μου το λέγανε γελούσα.

Τουλάχιστον διατηρούμε το αερόβιο μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Φαντάσου να μην μπορούσαμε να κάνουμε ποδήλατο........
Σύντομα θα αλλάξω τις ρόδες μου με shimano ultegra και ελπίζω να πετάει.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2011 :  13:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αριστοτέλη, Βασίλη!

Μέχρι πόσα χλμ κάνετε σε κάθε βόλτα???

Αριστοτέλη!
Πέρισυ (πρόπερσυ) είχες κάνει τον Γύρο της Ζήρειας????????? (120 χλμ)

Τι έχετε κάνει με την απίστευτη ενόχληση, που προκαλεί η σέλα???
Εγώ έχω πάρει ένα "σώβρακο" με ενσωματωμένο μαξιλαράκι, αλλά μετά από κανένα 2ωρο η κατάσταση είναι ανυπόφορη!

Οταν είμουνα 15, πήγαινα 3 φορές την βδομάδα στον Μαραθώνα μετ' επιστροφής και ούτε μαξιλαράκια φορούσα, ούτε τίποτα!!!
Και είχα 10 ταχύτητες (5 x 2) και ανέβαινα τα πάντα...
Μέχρι και ανηφόρα με το "χαραχτό" οδόστρωμα!!!

Φυσικά η απάντηση στην τελευταία αναφορά μου είναι προφανής...

Απ' όσο θυμάμαι, το 2009, που το είχα ρίξει () στο τρίαθλο, μάλλον είχα καλύτερη συνολική κατάσταση...
Το 60άρι το είχα κάνει σε 1:55, ενώ χτες το βράδυ έκανα 40 χλμ σε 2:23 (μαζί με τις στάσεις!!!)

Εννοώ, ότι πήγα Πανόρμου - Σχοινιά (στον Μωραΐτη) και έφτασα κατά τις 7:45 και ξεκίνησα να επιστρέψω κατά τις 8:45...
Και ατύχησα τελείως!!!
Εκανα περισότερες στάσεις απ' ότι κάνω στον Μαραθώνιο!!!
Είχαν μουδιάσει οι τετρακέφαλοι και η σέλα με είχε σκοτώσει...
Επίσης (αυτό για τους Μαραθωνοδρόμους) τόση τρομακτική εντύπωση δεν μου είχαν προκαλέσει ΠΟΤΕ οι κλίσεις τις Κλασσικής!!!
Χτες, ίσως επειδή με το ποδήλατο είναι άμεσα αισθητές οι αλλαγές κλίσεις του δρόμου, εντυπωσιάσθηκα και "φρίκιασα" από τις κλίσεις από την Νέα Μάκρη και μετά!!!
Αξίζει τον κόπο να κάνει κανείς την Κλασσική με ποδήλατο, προκειμένου να αντιληφθεί σε τι ΒΟΥΝΟ ανεβαίνει!!!

ΟΚ
Ας τελειώσω τον μονόλογό μου και ας ελπίσω, να ξαναδουλέψει η πατούσα μου, για να τρέχω περισότερο και να ποδηλατώ λιγότερο...

Αντώνης Δραγώνας

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2011 :  13:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα είναι αρκετά πιο εύκολο ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ το τρέξιμο στην ανηφόρα απο τη ποδήλασία.... Στη δεύτερη περίπτωση πρέπει να ΚΟΥΒΑΛΗΣΕΙΣ και κάτι έξτρα μαζί σου το οποιο η βαρύτητα το παει προς τα πίσω (...το οποίο δεν συμβαίνει στο ίσιωμα όπου τσουλάς μαζί του και στη κατηφόρα όπου πλέον εκεί σε πάει)

Συμφωνώ ωστόσο με τον Βασίλη ότι η αναλογία προσπάθειας είναι πολύ μεγαλύτερη του 2 προς 1 για το ποδήλατο/τρέξιμο .. (σε χρόνο και χιλιόμετρα)

Προχθές έκανα με γκρουπ (με τράβηξαν είναι η αλήθεια) 47 χιλιόμετρα ποδήλατο σε περίπου 1.40 (με 2 μικρές στάσεις των 5 λεπτών) με μέσο όρο 28+km/h και τα περισσότερα απο αυτά σε σταθερό ρυθμό 2 λεπτά το χιλιόμετρα (30χιλ/ώρα)

Και ενώ τώρα ξεκινάω το ποδήλατο και πιθανότατα δεν έχω κάνω ποδήλατο περισσότερες απο 20 φορές τα τελευταία 20 χρόνια και όμως βγήκε... Αμφιβάλλω εάν -απροπόνητος και στη κατάσταση που είμαι τώρα- θα ήμουν πιο ξεκούραστος (το αντίθετο μάλιστα) μετά απο 16 χιλιόμετρα τρέξιμο (1/3) στα 6m/km (3 φορές πάνω)

Και όπως είπα δεν είμαι κανένας έμπειρος ποδηλάτης (σίγουρα όχι τόσο ...όσο δρομέας)

...άρα τουλάχιστον 3 προς 1 θα έλεγα ότι είναι η αναλογία για τους έμπειρους ποδηλάτες...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2011 :  14:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη
άμα σου πεί ο Τέλης τα χλμ που κάνει μάλλον θα πέσουμε κάτω και οι 2!!!!
Προσωπικά κάνω 40-50 χλμ ή για κάτι γρήγορο (όταν δεν φτάνει ο χρόνος) κάνω 20αρι.
Εκεί είναι και οι χρόνοι μου σαν τους δικούς σου.
Για την σέλα τώρα, επειδή μου έμπαινε στα πισινά και με τα ποδηλατικά σορτσάκια δεν παρατήρησα να διευκολύνουν σε κάτι, την άλλαξα με σέλα trekking και βελτιώθηκε λίγο περισσότερο η κατάσταση. Μη νομίζεις όμως, πάλι για 2ωρο ποδηλασίας θα υπάρχουν διαστήματα που σηκώνομαι (όχι για ορθοπέταλο) αλλά για να ξεπιάνομαι. Είναι θέμα χρονικής εξοικείωσης με την ενόχληση.
Συμπέρασμα: Κάνε ορθοπέταλο!!!!!! Τουλάχιστον δεν θα πιάνεσαι από τη σέλα!!!!!!
Για τις ανηφόρες πραγματικά, ενώ έτρεχα στο βουνό άνετα (σιγά ρε μεγάλε, ποιός είσαι;) με το ποδήλατο ζοριζόμουνα πολύ. Αυτός και είναι ο λόγος που θέλω να αλλάξω τους τροχούς με κάτι ελαφρύτερο. Ελαφραίνει η κινούμενη μάζα.
Για την αναλογία εξακολουθώ να πιστεύω ότι εξαρτάται από τους παλμούς, όχι μόνο τον ΜΟ αλλά και την χρονική διάρκεια των υψηλών παλμών.
Ολα τα υπόλοιπα Αντώνη μου............συνήθεια είναι.

Μιά απόσταση 16 χλμ δεν μπορεί να συγκριθεί έτσι μεταξύ δρομέα και ποδηλάτη γιατί εξαρτάται από τις κλίσεις (υπερτερεί ο ποδηλάτης σε κατηφόρα αλλά και σε ίσιο δρόμο), από την σχέση γραναζιών του ποδηλάτη αλλά και από τις καιρικές συνθήκες (ο ούριος άνεμος ΠΑΝΤΑ βοηθάει τον ποδηλάτη).

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2011 :  16:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παίδες, κάπου είχα διαβάσει, ότι χοντρικά, η αναλογία είναι 1 χλμ κολύμπι = 4 χλμ τρέξιμο και 1 χλμ τρέξιμο = 4 χλμ ποδήλατο, όταν τα κάνεις με την ίδια περίπου ένταση. Ήταν τριαθλητικό σάϊτ και πολύ σωστά, προϋπέθεται την ίδια περίπου εξοικείωση με το κάθε άθλημα, από τον αθλητή. Από την άλλη βέβαια, κάπου έχω διαβάσει και την αναλογία 1 χλμ τρέξιμο = 3 χλμ ποδήλατο.


IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2011 :  16:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χωρις ναμαι ο πλεον σχετικος,κι εγω την αναλογια 1 προς 3 εχω ακουσει

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2011 :  20:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως παιδιά,

άμα το πιέζεις το πεντάλ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ως εκεί που αντέχεις, σου πετάγονται τα μάτια έξω!!!

Οταν πας LR με 6:00/χλμ, μπορείς να τελειώσεις 30άρι και να είσαι "κύριος" και "ατσαλάκωτος"!!!

Αμα κάνεις (πχ) ποδήλατο ΟΣΟ ΠΑΝΕ τα πόδια σου 60 χλμ (2 x 30) στην ίδια διαδρομή, που (θα) έκανες το 30άρι, δεν νομίζω ότι θα είσαι "ατσαλάκωτος" στο τέλος...
Λέω κάποια μέρα να πάω στο κοπυλατοδρόμιο στον Σχοινιά, να το δοκιμάσω ζωντανά...
Αλλά απο φθινόπωρο, για να δροσίσει και να αρχίσει () να δουλεύει και η πατούσα μου...

Αυτά

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Με βάση την χτεσινή εμπειρία μου προβληματίζομαι, αν το Σάββατο "λέει" να πάω με ποδήλατο στο Λαύριο για το βραδυνό τρέξιμο και να κάνω τον γύρο με το ποδήλατο ή θα έχω κουραστεί πολύ από το ταξίδι μέχρι εκεί και θα μου βγει ξυνός ο γύρος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2011 :  21:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαλαράάάάάάάάά.
Σήμερα βγήκα για 1 χαλαρώτατο 38 σε 1:22 και το απόλαυσα. Μουσικούλα, συννεφιά και απόλαυση. Τίποτα άλλο. Αμαν, όλα στο φούλ πρέπει να τα πηγαίνουμε;

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2011 :  21:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad


ΥΓ: Με βάση την χτεσινή εμπειρία μου προβληματίζομαι, αν το Σάββατο "λέει" να πάω με ποδήλατο στο Λαύριο για το βραδυνό τρέξιμο και να κάνω τον γύρο με το ποδήλατο ή θα έχω κουραστεί πολύ από το ταξίδι μέχρι εκεί και θα μου βγει ξυνός ο γύρος!



Να κάνεις τη Λαυρεωτική εκεί με ποδήλατο νομίζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! (τουλάχιστον όπως γράφεις ότι σε επηρρεάζουν οι ανηφόρες)

Για να ανέβεις πάνω στο πρώτο μισό θα κάνεις τόσο πετάλι που θα βλαστημίσεις την ώρα και τη στιγμή που διάλεξες ποδήλατο (χώρια που οι δρομείς θα πηγαίνουν πιο γρήγορα και απο σένα)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 54 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000