Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ποδηλατικές προπονήσεις Δρομέων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 54

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2011 :  15:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Ivorman

Λόγω τραυματισμού, προς το παρόν κάνω μόνο κολύμπι και ποδήλατο και λίγο περπατοτρέξιμο. Θα αργήσω να ξεκινήσω την προετοιμασία για την κλασική και σκεφτόμουν να κάνω παράλληλα και ποδήλατο, για να συμπληρώνω την χαμένη προπόνηση. Σκεφτόμουν να το σταματούσα 4 εβδομάδες πριν τον αγώνα. Είναι αργά?

IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!


Δεν νομίζω να "δουλεύει" έτσι Γιάννη.
Το θέμα είναι η επικάλυψη της ποδηλασίας με το πρόγραμμα μαραθωνίου.
Αν είσαι σε φουλ πρόγραμμα,το ποδήλατο θα σε κουράζει,και δεν θα
πηγαίνεις φρέσκος στο επόμενο τρέξιμο.Δεν εννοώ βέβαια στροφάρισμα
αποκατάστασης αλλά κανονική επιβάρυνση.
Αν όμως εννοείς ότι λόγω τραυματισμού θα τρέχεις λίγο και θα συμπλη-
ρώνεις ώρες με ποδήλατο,τότε οκ,αλλά μην περιμένεις και ρεκόρ!

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2011 :  16:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mtbiker

Αν όμως εννοείς ότι λόγω τραυματισμού θα τρέχεις λίγο και θα συμπλη-
ρώνεις ώρες με ποδήλατο,τότε οκ,αλλά μην περιμένεις και ρεκόρ!




Αυτό ακριβώς εννοώ Σωτήρη. Απόλυτα κατανοητό ότι δεν θα περιμένω ρεκόρ, αλλά το ερώτημά μου παραμένει. Μέχρι πόσο κοντά στον μαραθώνιο πιστεύεις ότι θα μπορώ να κάνω ποδήλατο, χωρίς να επηρεάσει, αρνητικά πια, τον αγώνα?


IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2011 :  16:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τότε είναι ειδική περίπτωση,δεν θα σε επηρεάσει το ποδήλατο
αλλά η έλλειψη των δρομικών km.
Άρα δεν πρέπει να το σταματήσεις πολύ νωρίς γιατί θα έχεις
έλλειψη αερόβιας προπόνησης.Νομίζω 4-5 μέρες πριν,καλά θα είναι.

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2011 :  17:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mtbiker

Τότε είναι ειδική περίπτωση,δεν θα σε επηρεάσει το ποδήλατο
αλλά η έλλειψη των δρομικών km.
Άρα δεν πρέπει να το σταματήσεις πολύ νωρίς γιατί θα έχεις
έλλειψη αερόβιας προπόνησης.Νομίζω 4-5 μέρες πριν,καλά θα είναι.

Pain is temporary.
Trophies last forever !



Σε ευχαριστώ πολύ Σωτήρη!!!


IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/07/2011 :  12:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιάννη!...

Το τρέξιμο θέλει τρέξιμο, το ποδήλατο θέλει ποδήλατο, το κολύθμπι θέλει κολύμπι κλπ κλπ...

Επιπρόσθετα, με το ποδήλατο πχ θα πρέπει να σώσεις τα γόνατά σου από τα ποδηλατικά σύνδρομα...
Μην τα απαρριθμήσω εδώ ΟΛΑ!!!


Τώρα, από την άλλη μεριά έχει φάση και το ποδήλατο, όταν κοντράρεσαι και τα "χώνεις" με (δηλ. "στα χώνει"!!!...) μια καλή παρέα

Πχ... σήμερα το πρωί κατά τις 5:30 κάπου στα Ανω Λιόσια προς Θρακομακεδόνες (στην τελευταία μεγάλη βόλτα των ποδηλατών της Παρασκευής) σταμάτησα σε ένα φούρνο να πάρω μια (μπαγιάτικη) τυρόπητα και μέχρι να μου την δώσει η φουρνάρισα πέρασε ένας μήνας και το (αργό!!!) κομβόϊ χάθηκε...
Και μετά με την τυρόπιτα στον σάκκο έψαχνα να τους βρω και στροφάριζα σαν να με κυνηγούσαν 1000 διάβολοι, αλλά κινιόμουνα σε λάθος δρόμους...
Οταν βρήκα κάποια στιγμή τον δρόμο, μου λένε κάποιοι ποδηλάτες, που απλά γύριζαν σπίτι τους, ότι οι άλλοι πέρασαν πριν 20 λεπτά και δεν τους προλαβαίνω με τίποτα!!!
Μπου-χα-χα!!!
Αμα ήταν κανονικοί ποδηλάτες δενθα τους προλάβαινα, αλλά σε 5΄ τους είχα μαζέψει, πέρασα το μπατσικό της ουράς σαν σφαίρα κι αυτό τα πήρε στο κρανίο και σφύραγε με την μπουρού και μέχρι την πλατεία της Βαρυμπόμπης τους είχα περάσει όλους...

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι τέτοιες πλάκες δύσκολα τις κάνεις με το τρέξιμο!!!
Δηλ. στο τρέξιμο, να τα χώνεις "μανιακά" σε παρατεταμένη ανηφόρα ΔΕΝ σε παίρνει!!!
Στο ποδήλατο σε παίρνει (μάλλον) περισσότερο!!!
Ε... πως να στο πω???
Μοιάζει με την φάση που στο 38 - 40 ενός Μαραθωνίου περνάς 100άδες δρομείς, που τα έχουν "φτύσει" με εξωφρενικούς ρυθμούς...

Από την άλλη έχω τώρα παγάκια και στα 2 γόνατα και περιμένω (από τον Θεό!!!) την ίαση των ταλαιπωρημένων ιστών και χόνδρων...

Μην το ψάχνεις!!!

Οτιδήποτε έχει κόντρα και για την κόντρα χρησιμοποιείς το σώμα σου και ΟΧΙ (ΚΑΙ) μηχανή, ενέχει και εμπεριέχει κίνδυνο για σωματική (σου) φθορά...
Δηλ. τι ενέχει???
Η φθορά είναι βέβαιη...
Πιθανότητα 99%...

Αρα???
Τι κάνουμε???

Πάμε ΧΑΛΑΡΑ, για να πηγαίνουμε συνέχεια!!!
Αμα το τσιτώνεις, διασκεδάζεις ΠΟΛΥ, αλλά για λίγο χρόνο!!!
Understand???

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ1: Μα τον Τουτατή, δεν θυμάμαι από πότε είχα να δω την ανατολή, χωρίς να έχω κλείσει καθόλου μάτι!!!

ΥΓ2: Ψάχνω παρέα για αύριο τα ξημερώματα για (ποδηλατικό!) Πανόρμου - Σούνιο - Λαύριο (Ναυτικός Ομιλος για "μπλούμ"...)

ΥΓ3: Κατεβαίνοντας (γρηγορούτσικα...) την Κηφισίας κατά τις 7 παρά με πέρασαν 3 ποδηλάτες, που πήγαιναν:
Μαρούσι - παραλιακή - Λαγονήσι - ΣχΟΙΝΙΑ (!!!... ) και πίσω!!!
Ιωάννη???
Είπες τίποτα??????????????


ΥΓ4: Η πατούσα ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ!!!
Πάτημα και κατσαβίδιασμα!!!
Κατσαβίδιαζε εσύ (πατούσα) και θα πάρω (σιγά-σιγά) τα Brevet παραμάζωμα, για να αντιληφθείς, ότι ΔΕΝ εξαρτώμαι από σένα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/07/2011 :  14:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη
στο ποδήλατο δεν σε πειράζει η πατούσα;
Εμένα άρχισε να με τσιτώνει και το ψιλοέκοψα.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/07/2011 :  15:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασίλη!

Σε τσιτώνει, διότι στο μέρος, που έχεις το πρόβλημα, περνάει η πίεση από το πάτημα του πεντάλ!!!

Εγώ ένιωσα σ' εκείνο το σημείο έντονη ενόχληση σήμερα το πρωί, καθώς πίεζα δυνατά, για να φτάσω σπίτι μου, όσο πιό γρήγορα γνόταν, οπότε, σε συνδυασμό με τα "κουμπωτά" παπούτσια, η περιοχή της πατούσας (πίσω από τα δάχτυλα) εκεί που υπάρχει το κούμπωμα, είχε ερεθιστεί έντονα από το "πάτα πάτα- πίεζε" και σχεδόν πονούσε!!!
Αρα εσύ πιθανότατα εισπράττεις σημαντική ενόχληση στο σημείο, όπου έχεις το πρόβλημα!!!

Πάντως το μέρος, όπου υπάρχει το πρόβλημα μου (από τα "σκασμένα" φουσκάκια απορρόφησης κραδασμών), δηλ. στο πίσω και κάτω εσωτερικό μέρος της φτέρνας μου, δεν δέχεται καθόλου φόρτωμα, οπότε όλα είναι εντάξει σχετικά με αυτό!

Αρα...
Ολα εξαρτώνται από το τι "βρωμόχαρτο" θα τραβήξει ο καθένας μας!!!

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/07/2011 :  20:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad

Από την άλλη έχω τώρα παγάκια και στα 2 γόνατα και περιμένω (από τον Θεό!!!) την ίαση των ταλαιπωρημένων ιστών και χόνδρων...




Βρε χείμαρρε , κατάφερες να φλερτάρεις τραυματισμό και με το
ποδήλατο?
Κάπως πρέπει να συγκρατηθείς!

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/07/2011 :  21:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και το δικό μου "βρωμόχαρτο" Αντώνη με έχει αποκλέισει πολλούς γύρους από την παρτίδα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2011 :  00:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε mtbiker,

οι μηνίσκοι μου είναι, ούτωσ ή άλλως, και οι 4 OFF...
Οπότε, όσο νάναι, το σύστημα υπερφορτώνεται λιγάκι...

Από την άλλη, που ξέρεις...
Μπορεί να "βγάζω" πολλά Watts, οπότε "παίρνουν" τα σημεία τριβής!!!


Είδομεν!

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Δεν βρήκα κανένα πρόθυμο για πρωινό Σούνιο, οπότε ίσως να το ρίξω στον ύπνο, αντί να κάνω "άθλους" μέσα στον καύσωνα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2011 :  09:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη όπως πάντα. Δυναμικός και ανταγωνιστικός!Ξέρεις να ξεπερνάς τους τραυματισμούς με εναλλακτική προπόνηση και χιούμορ!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2011 :  11:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το παλεύω, Νίκο!...

Πάντως, και αυτό είναι δεδομένο, με το ποδήλατο μπορείς να "τα χώσεις" για χιλιόμετρα όσο αντέχουν οι τετρακέφαλοί σου!!!
Και όχι όσο αντέχει η αναπνοή σου!!!
Καλό, ε??????


Μόνο στην Ανάβαση της προηγούμενης Τετάρτης "έμεινα" ΚΑΙ από τα δύο (2) συστήματα ακριβώς στο 5ο χιλιόμετρο και σταμάτησα () για να πέσουν (λίγο) οι σφυγμοί...

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2011 :  12:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έτσι είναι Αντώνη. Είναι στιγμές που η αερόβια μηχανή καταρρέει...[xx(].Σήμερα στις 7 έχω ένα ανηφορικό όάρι και θα την τεστάρω στα red limits![}:)]! Στον περσινό αντίστοιχο αγώνα ξεκίνησα με 3:30,γρήγορα δηλαδή, για να μην προλάβει ν ανέβει το γαλακτικό.Κάπου στο 5 χλμ. το καρδιοαναπνευστικό σύστημα δεν άντεξε και το τελευταίο χλμ. ήταν μαρτυρικό και επώδυνο...

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2011 :  23:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν...

Φίλοι και φίλες!!!


Το 1ο μου Brevet ολοκληρώθηκε ΕΠΙΤΥΧΩΣ!!!

Θέση (ουσιαστικά... ταυτόχρονου τερματισμού) 40 στους 60...
Δεν είναι ακριβώς αντιπροσωπευτική, διότι, λόγω ποικίλων καθυστερήσεων (περίμενε τους άλλους, σταμάτα εδώ για νερό, εκεί για αναψυκτικό, λίγο Super Market κλπ κλπ) χάθηκε μπόλικος χρόνος...

Το εντυπωσιακό της υπόθεσης είναι, ότι για να καλυφθεί η ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ διαδρομή σε ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ (πολύ ζέστη + κόντρα αέρας!!!) κατέβαλες ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΝΤΟΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ (έως και ΟΡΙΑΚΗ!!!) για 9 (καθαρές) ή περισσότερες ώρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν εννοώ, ότι πήγαινα στο αναερόβιο κατώφλι μου (170 σφυγμούς) επι 9+ ώρες, αλλά ότι το σύνολο του σώματός μου, από τους τετρακέφαλους έως τον ποπό μου (πολύ ταλαιπωρία!!!) και την πλάτη μου και τα μπράτσα μου και τις παλάμες μου κλπ κλπ, λειτουργούσε ΠΟΛΥ ΤΣΙΤΩΜΕΝΑ!!!
Εντυπωσιακό!!!

Οι ανηφόρες ήταν εντυπωσιακές και οι κατηφόρες τρομακτικές...
Πόσες φορές μπήκε "τοξικός" ιδρώτας στο μάτι μου και πήγα μονόφθαλμος για ώρα!!!
Μας επετέθησαν κοντά στην κορυφή της 1ης ανηφόρας (Ελαφος, 12 χλμ, μέση κλίση 8%!!!!!!!) αλογόμυγες-βαμπίρ και μας τσιμπούσαν ποδηλατώντας!!!
Ο ήλιος έλιωνε την άσφαλτο σε βουνό και κάμπο...
Ο αέρας προέκυψε ΒΑ 5αρης και μας τάραξε στο 75% της διαδρομής!!!
Η 2η ανηφόρα από Πλαταμώνα προς Καλλιπεύκη μήκους 24 χλμ και ανλαβασης πάνω από 1000 μέτρα (με μέση κλίση για μεγάλα διαστήματα 8 - 10%) μέσα σε φουλ καλοκαιριάτικη κάψα ήταν σχεδόν 2 ώρες (+) προσπάθεια στο 95% του συστήματος!!! (τόχει φαίνεται ο Ολυμπος αυτό!...)
Ασύληπτη η κατάβαση από Καλιπεύκη προς τον κάμπο της Λάρισας, όπου "τρως" τα 800 από τα 1060 μέτρα σε ~13 χλμ με φουρκέτες στην σχεδόν "κατακόρυφη" πλαγιά του βουνού!!!!

Τα τελευταία χλμ στον κάμπο βασανιστικά καθώς οι ανηφόρες, που ανέβαινα όλη μέρα προσπερνώντας τους πάντες (αντιλαμβάνεσθε, ότι τίμησα και εκπροσώπησα επάξια τον κόσμο των δρομέων στον γειτονικό κόσμο των -τρελαμένων- ποδηλατών), με είχαν κουράσει και σε συνδυασμό με τον κόντρα (!!!) αέρα και τον ταλαιπωρημένο ποπό μου έκαναν τα 20 χλμ μια μικρή κόλαση...

Πάντως...
Τέλος καλό όλα καλά!!!

Συμπερασματικά αυτά τα Brevet(s) των 200 χλμ είναι κοντά στα όρια του ερασιτέχνη ποδηλάτη, όπως ο Μαραθώνιος είναι κοντά στα όρια του ερασιτέχνη δρομέα!...
Από κει κα πάνω, μάλλον, οι καταπονήσεις πρέπει να γίνονται βάρβαρες...

Επόμενη ποδηλατική εμπειρία:
Ενα special ΣΚ (10 και 11 Σεπτεμβρίου) σε Σχοινιά και παραλιακή, όπου το Σάββατο στο κωπηλατοδρόμιο του Σχοινιά έχει ατομική χρονομέτρηση 10 χλμ και αργότερα σιρκουί 40 - 50 χλμ (στην γνωστή διαδρομή του τριάθλου ) και την Κυριακή έχει αγώνα αντοχής Ακρόπολη - Σούνιο (εκκίνηση στις 9:00 το πρωί)...
Ελάτε να μας (με) χειροκροτήσετε!!!

και...

Μεθεπόμενη (Θεού θέλοντος) ποδηλατική εξόρμηση:
Στις 18 Σεπτεμβρίου Ανάβαση Φυλής!!!
(αν και είχα κερδίσει τα 1300 κ.εκ. του Group A στην 1η Ανάβαση Φυλής το 1985 -!!!... υπήρχε έτος 1975???- δεν είμαι σίγουρος, αν μπορώ να δρέψω δάφνες στην επερχόμενη ποδηλατική ανάβαση... αλλά θα παλέψω για το καλύτερο!!!)

Αυτά

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Γιάννη (Ivorman)
Μετά από αρκετό (και ζόρικο) ποδήλατο σε διαβεβαιώ, ότι ΜΟΝΟ με την ποδηλατική προπόνηση (με κουρσάκι!!!) ΔΕΝ πρόκειται να κολώσω σε καμμία δρομική ανηφόρα!!!
Οι μύες, που δρουν για την ανύψωση του μηριαίου προς τον κορμό, έχουν γίνει TURBO μετά από τόση προπόνηση!!!
Τώρα για την αντοχή του μυοσκελετικού μου σε πολλά δρομικά χλμ δεν ξέρω...
Πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω, αλλά μετά από 120+ μέρες η φτέρνα μου συνεχίζει να είναι όπως την μέρα, που μου παρουσίασε το πρόβλημα..., οπότε δεν μπορώ (ακόμα) να το δοκιμάσω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

psaras
Senior Forum-Runner

Denmark


559 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2011 :  08:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit psaras Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπράβο Αντώνη με το καλό και για Σπαρτακιαδα σύντομα!

Manolis Psaradakis
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 54 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000