Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ποδηλατικές προπονήσεις Δρομέων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 54

Initiative
Advanced Forum-Runner



216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2014 :  23:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχω δυο αποριες αν μπορει να με βοηθησει καποιος, η μια ειναι γιατι σε ποδηλατο δεν ανεβαινουν οι παλμοι μου και δε λεω μονο στη χαλαρη βολτα αλλα ακομα και εντονα να προσπαθησω(έχω ενα mtb),γενικα εχω αισθηση οτι κουραζομαι πολυ πιο νωρις (οσον αφορα τους παλμους) και η αλλη ειναι οτι παρολο που θεωρω το ποδηλατο σαν αποσυμπιεση-αποθεραπεια απο τα χιλιομετρα του τρεξιματος νιωθω οτι μου βγαζει ενα προβλημα στο δεξι γονατο,σαν να υπαρχει ενα τραυματισμος απο παλια και καθε φορα που κανω να μου τον θυμιζει(θεση σελας και cadence πιστευω οτι ειναι σωστο).Σας συμβαινει κατι απο αυτα τα δυο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2014 :  19:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επιτέλους ανάσταση σήμερα.
50 χλμ σε 01:53 με 26,9 ταχύτητα και 371 +υψομετρική. Το γόνατο δεν κλώτσησε οπότε είμαι σε καλό δρόμο.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2014 :  21:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άλλη 1 δυνατή προπονησούλα σε ύψωμα. Μου έφυγε ο πάτος........................
http://connect.garmin.com/activity/500045442
Άλλη 1 φορά θαύμασα τη θέα από ψηλά. Ήταν πανέμορφα!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDROSG
Senior Forum-Runner

Greece
640 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2014 :  23:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θα την πω την αμαρτία μου. Εδώ κι ένα μήνα μετά το 24ωρο του Ελληνικού δεν έχω τρέξει ούτε χιλιόμετρο. Μόνο ποδήλατο βουνού. Ε, λοιπόν ούτε σε μια ποδηλατάδα δεν ένιωσα ότι έκανα προπόνηση, τουλάχιστον όπως την καταλάβαινα τρέχοντας. Απ' την άλλη έφυγαν τα πιασίματα στα πόδια εντελώς, κάθε πρωί σηκώνομαι λες και δεν έχω κάνει τίποτα από καταπόνηση την προηγούμενη μέρα. Η ποδηλατάδα, σημειώστε, γίνεται τις περισσότερες φορές σε τεχνικό έδαφος, ακόμα και σε πίστα μοτοκρός. Αρχίζω να καταλαβαίνω πως εργοφυσιολογικά, πέρα από την όποια φαρμακοδιέγερση, είναι δυνατή η ημερήσια επαναλαμβανόμενη μακριά ποδηλατοδρομία από τους αθλητές-ποδηλάτες σε χιλιόμετρα απίστευτα ακόμα και για επαγγελματίες Αφρικανούς δρομείς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/05/2014 :  09:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μόνο να σκεφτείς ότι στις κατηφόρες δεν δουλεύεις και τόσο πετάλι(άσφαλτος) ενώ όταν τρέχεις ανηφόρα-κατηφόρα δεν έχει διαφορά.......
Βέβαια είναι η καλύτερη μορφή προπόνησης αν δεν μπορείς να τρέχεις. Οι 4κέφαλοι καλά την ακούνε!!!

Και 1 άλλη ερώτηση.
Χρησιμοποιείτε τα ειδικά παπούτσια ή με τα κοινά αθλητικά;
Προσωπικά αν και κάτοχος κούρσας δεν χρησιμοποιώ τα ειδικά παπούτσια. Εδώ οι φίλοι ποδηλάτες με "κράζουν". Έχει τόση διαφορά όσο λένε; Αξίζει τα λεφτά που χρειάζονται ή "ε, μη τρελαθούμε κιόλας!".

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 16/05/2014 09:11:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/05/2014 :  14:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασίλη, δε θα τρελαθούμε κιόλας, αλλά αξίζουν τα λεφτά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/05/2014 :  15:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μου μιλάνε για 30-40% παραπάνω απόδοση. Έχετε διαπιστώσει κάτι τέτοιο;
Με ενδιαφέρει η γνώμη ενός δρομέα-ποδηλάτη και όχι ενός ποδηλάτη μόνο. Οι ποδηλάτες έχουν συγκεκριμένες απόλυτες ιδέες. Για να κάνεις ποδήλατο πρέπει να είναι όλα "ειδικά".

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/05/2014 :  16:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ ήμουν κάποτε ποδηλάτης (mountain αλλά δεν έχει σημασία) και το έριξα στο τρέξιμο.. μπορώ να πω;

Ναι αξίζουν τα ειδικά παπούτσια (ενvοώντας παπούτσια με cleats ε;) γιατι η κίνηση είναι push-pull δεν είναι μόνο push όπως με κανονικά παπούτσια. Εφόσων στο pull γυμνάζεις γλουτιαίους τότε αξίζει και δρομικά

Edited by - trickster on 16/05/2014 16:21:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/05/2014 :  16:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
για εναλλακτική προπόνηση ή απλά ως κάτι συμπληρωματικό θα το ενέτασσα στην περίφημη ΠΡΟΓΕΡΜΑ του Germanou αλλά και από την άλλη τί δεν είναι ΠΡΟΓΕΡΜΑ?

πέρα από την πλάκα, η διαφορά στην απόδοση είναι εμφανής αλλά από την άλλη νομίζω ότι ο στόχος του δρομέα στην ποδήλασία δεν είναι η ποδηλατική του βελτίωση όπως και το ότι δεν πρέπει να το παρακάνουμε με την εναλλακτική προπόνηση. Αν μπαίνουν τέτοιοι προβληματισμοί σε λίγο θα μπουν και άλλοι και αυτό δεν έχει τελειωμό

η δικιά μου φιλοσοφία είναι εξειδίκευση μόνο για το βασικό αγώνισμα αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό καθώς κάποιος άλλος μπορεί να είναι τελειομανής
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2014 :  09:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι για cleats μιλούσα. Βέβαια μου είπαν ότι υπάρχουν και οι καλουπιέρες. Μάλλον όμως θα πάω και για τα παπούτσια.
25χλμ χθές τα μισά με κόντρα δυνατό αέρα. Πρώτη φορά που οδήγησα σε κόντρα αέρα τέρμα σκυμμένος πιάνοντας τις κάτω μπάρες του τιμονιού και με ταχύτητες 29-33 χλμ!!! Έμεινα έκπληκτος.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2014 :  21:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάλι ποδηλατάκι σήμερα, σχεδόν 45 χλμ σε 01:41 με 26,5 μτ και 537 υψομετρική.
http://connect.garmin.com/activity/502889333

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/05/2014 :  21:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
25αρι ποδηλατικό αλλά 1 σύγκρουση με σκύλο 19, με ξενέρωσε εντελώς.
Ακριβό άθλημα η ποδηλασία αν κρίνω από τις τιμές ανταλλακτικών...........

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

apro
Newbie Forum Runner

Greece
13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/05/2014 :  14:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά δεν είδα αποδόσεις της τάξης του 30-40%. Έχοντας "τρέξει" το ποδηλατικό σκέλος τριάθλου με κανονικό παπούτσι και με "cleats" δεν διαπίστωσα δραματικές αλλαγές. Η διαφορά ήταν 20-25'' για 20χλμ διαδρομής... (

Έχω νοιώσει ότι βοηθάνε σε περιπτώσεις που πας με κόντρα αέρα για πολύ ώρα και οι τετρακέφαλοι κουράζονται / πιέζονται περισσότερο.

Τα παραπάνω είναι από προσωπική εμπειρία και τίποτα παραπάνω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimirunner
Forum-Runner

72 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/05/2014 :  15:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να βοηθήσω όπως μπορώ κι εγώ στο θέμα των ποδηλατικών παπουτσιών, το σίγουρο είναι ότι με κουμπωτά πετάλια εστιάζεις 100% στο πεταλάρισμα και όχι στο να διορθώνεις κάθε λίγο και λιγάκι την θέση επαφής του ποδιού με το πετάλι. Αυτό και μόνο λέει πολλά, ειδικά όταν κάνεις πολλά χιλιόμετρα. Τώρα, για να βγεις μια βόλτα στην παραλία για κανένα μισάωρο, αυτο τι κάνεις και με απλά αθλητικά παπούτσια. Για την σωστή θέση του κουμπώματος υπάρχουν αρκετά βίντεο που μπορείς να δεις και παρεις μια ιδέα.

Μπορείς επίσης να βάλεις τα διπλά πετάλια, που απο τη μια μεριά ειναι όπως όλα τα υπολοιπα για κανονικό παπούτσι και απο την άλλη ειναι για PD clips (για ποδηλατικά παπουτσια mountain). Με έχουν βολέψει πολύ απο τοτε που τα εβαλα στο κουρσάκι μου. Την μεριά με το κούμπωμα θα την έχεις για τις μεγάλες προπονήσεις όταν θα βγαίνεις εκτός πόλης, γιατί το βάλε-βγάλε στα φανάρια κτλ δεν ειναι ό,τι καλύτερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2014 :  17:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σχόλια από φίλους με κουμπωτά:
"Γιατί να πηγαίνεις σα 4χρονος όταν μπορείς να πας σα 2χρονος;"
"Χωρίς κουμπωτά; Περσινά ξινά σταφύλια"

κλπ κλπ
Για το στήσιμο του ποδιού στο πετάλι δεν θα έλεγα ότι είναι τόσο άβολο ή ότι ασχολείσαι συνέχεια μαζί του. Βέβαια σε κάτι μεγάλες ανηφόρες είναι ενοχλητικό.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 54 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000