Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ποδηλατικές προπονήσεις Δρομέων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 54

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2009 :  21:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αριστοτέλη, αγόρι μου!

Σου στέλνω από καρδιάς άπειρες ευχές για ό,τι καλύτερο...

αλλά...

πες μου σε παρακαλώ...

τα καϋμένα τα (πρώην) δρομικά σου μπούτια (sorry για την "κάπως" έκφραση, αλλά όντας το κύριο εργαλείο για το τρέξιμο τα λέω έτσι... για να γεμίζει το στόμα μου...) πως νιώθουν με τόσο ποδήλατο τα έρημα???????????????????????????????

Τα δικά μου στις 3 μέρες έβγαλαν λευκή σημαία!!!

Με 2 μέρες ποδήλατο και τρέξιμο (~20 χλμ + 6 χλμ τρέξιμο) έσκασε μύτη στο μέσο της εσωτερικής μεριάς στο κάθε μπούτι, Ο ΠΟΝΟΣ!!!!!!!... και. μετά, ούτε περπάτημα!!! (με δυσκολία...)

Πέστε μου εσείς οι μεικτοί (2ποδοι και 2 ροδοι) από την εμπειρία σας τι παίζει στις μεικτές φάσεις!...

Ευχαριστίες (και ξανά ευχές προς όλους)

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Εχω προβληματισθεί ΠΟΛΥ... τόσο που πολύ το σκέφτομαι το μικρό Σχίνιαθλον στις 25...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2009 :  21:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by THANOS_KTM

quote:
Originally posted by thrax

Κατάθεση ποδηλατικής εμπειρίας (φρέσκιας) που αποδεικνύει αυτό που έλεγα, ότι δηλαδή το ποδήλατο δεν είναι χειμερινό σπορ. Σήμερα πρωί στις 8 με - κάμποσο έκανα 35 χιλιομετράκια. Το μεγαλύτερο μέρος του δρόμου χωρίς πάγο ευτυχώς. Αλλά πάγωσε το είναι μου. Από πάνω έβαλα όπως είπατε, αντιανεμικό από μέσα και από πάνω μπουφάν (και μέσα από το μπουφάν μακρυμάνικη μπλούζα και πουλόβερ) και πράγματι κάτι έγινε εκεί. Αλλά παγώσανε τα πόδια μου! Εννοώ κάτω χαμηλά. Φορούσα τα παλιά μου τα καγιάνο και βαμβακερές κάλτσες και τα έπαιξα. Μαρτύριο μιλάμε. Και τα χέρια μου παγώσανε, παρά τα μηχανόβια γάντια μου που ξέμειναν από άλλες εποχές... Οπότε τι κάνουμε παιδιά όταν έχει κρύο; Φοράμε αρβύλες και οχτώ κάλτσες;





Ααα εσύ είσαι ήρωας.
Λοιπόν...για τα πόδια,πάρε κάλτσες από ορειβατικά είδη και φόρεσε και καλύματα παπουτσιών σαν αυτά τα δικά μου και θα είσαι άρχοντας.

ΛΟΑΣΔΑ




το ποδι δικο σου θανο ???



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

abat
Advanced Forum-Runner

Greece
357 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2009 :  22:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι μικτές προπονήσεις προσφέρουν εξαιρετική φυσική κατάσταση γιατί προπονούνται διαφορετικές ομάδες μυών. Όταν θα προσθέσεις και κολύμπι θα είσαι έτοιμος για τρίαθλο
Εάν αρχίσεις και το καγιάκ για adventure race
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2009 :  22:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
I love it!!!

yeeeeeaaaaaaaaaaaaaa!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2009 :  09:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by rockonskin

quote:
Originally posted by THANOS_KTM

quote:
Originally posted by thrax

Κατάθεση ποδηλατικής εμπειρίας (φρέσκιας) που αποδεικνύει αυτό που έλεγα, ότι δηλαδή το ποδήλατο δεν είναι χειμερινό σπορ. Σήμερα πρωί στις 8 με - κάμποσο έκανα 35 χιλιομετράκια. Το μεγαλύτερο μέρος του δρόμου χωρίς πάγο ευτυχώς. Αλλά πάγωσε το είναι μου. Από πάνω έβαλα όπως είπατε, αντιανεμικό από μέσα και από πάνω μπουφάν (και μέσα από το μπουφάν μακρυμάνικη μπλούζα και πουλόβερ) και πράγματι κάτι έγινε εκεί. Αλλά παγώσανε τα πόδια μου! Εννοώ κάτω χαμηλά. Φορούσα τα παλιά μου τα καγιάνο και βαμβακερές κάλτσες και τα έπαιξα. Μαρτύριο μιλάμε. Και τα χέρια μου παγώσανε, παρά τα μηχανόβια γάντια μου που ξέμειναν από άλλες εποχές... Οπότε τι κάνουμε παιδιά όταν έχει κρύο; Φοράμε αρβύλες και οχτώ κάλτσες;





Ααα εσύ είσαι ήρωας.
Λοιπόν...για τα πόδια,πάρε κάλτσες από ορειβατικά είδη και φόρεσε και καλύματα παπουτσιών σαν αυτά τα δικά μου και θα είσαι άρχοντας.

ΛΟΑΣΔΑ




το ποδι δικο σου θανο ???




Mπαα...ντρέπομαι να τα ξυρίσω.

ΛΟΑΣΔΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimis7
Senior Forum-Runner

Greece


807 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2009 :  12:56:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιας και το ποδήλατο που πήρα πριν από λίγο καιρό έχει γίνει σμπαράλια άρχισα να ψάχνω για νέο ποδήλατο (θέλω να ελπίζω ότι δε θα αργήσει πολύ καιρό η αποζημίωση από το ατύχημα που είχα, γιατί αλλιώς δε με βλέπω σύντομα να αγοράζω νέο).
Θα ήθελα τη γνώμη σας για 2 ποδήλατα: το ΚΤΜ Ultra Flite και το Specialized Stumpjumper FSR. Το 1ο είναι Hardteil ενώ το 2ο είναι FS. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να πάρω ένα αξιόπιστο ΜΤΒ κυρίως για προπονήσεις σε ανηφόρες(βουνό και χώμα ή κύρια χρήση του και ελάχιστα σε άσφαλτο). Αυτό που έχω προσέξει είναι ότι μου αρέσουν περισσότερο οι αναβάσεις και λιγότερο οι καταβάσεις. Σε αυτό μάλλον συμβάλει και το γεγονός ότι στις αναβάσεις βλέπω και τα μεγαλύτερα οφέλη από την προπόνηση με το ποδήλατο. Τα ποδάλατα είναι τα παρακάτω:
http://www.ktm-bikes.at/2009/at/detailBike.php?Bike=ultraflite&kat=Sport

http://www.specialized.com/bc/SBCBkModel.jsp?spid=39192&eid=95

Όσο ζω μαθαίνω,πιστεύω, ελπίζω και τρέχω!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2009 :  14:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Aν το θέλεις μόνο για ανηφόρα το ΚΤΜακι είναι μονόδρομος.

ΛΟΑΣΔΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2009 :  16:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει και ένα Rocky Mountain ETSX70 ενός φίλου
στο Βόλο ,που μπορείς να δεις και δοκιμάσεις από
κοντά.

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2009 :  17:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad

Αριστοτέλη, αγόρι μου!

Σου στέλνω από καρδιάς άπειρες ευχές για ό,τι καλύτερο...

αλλά...

πες μου σε παρακαλώ...

τα καϋμένα τα (πρώην) δρομικά σου μπούτια (sorry για την "κάπως" έκφραση, αλλά όντας το κύριο εργαλείο για το τρέξιμο τα λέω έτσι... για να γεμίζει το στόμα μου...) πως νιώθουν με τόσο ποδήλατο τα έρημα???????????????????????????????

Τα δικά μου στις 3 μέρες έβγαλαν λευκή σημαία!!!

Με 2 μέρες ποδήλατο και τρέξιμο (~20 χλμ + 6 χλμ τρέξιμο) έσκασε μύτη στο μέσο της εσωτερικής μεριάς στο κάθε μπούτι, Ο ΠΟΝΟΣ!!!!!!!... και. μετά, ούτε περπάτημα!!! (με δυσκολία...)

Πέστε μου εσείς οι μεικτοί (2ποδοι και 2 ροδοι) από την εμπειρία σας τι παίζει στις μεικτές φάσεις!...

Ευχαριστίες (και ξανά ευχές προς όλους)

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Εχω προβληματισθεί ΠΟΛΥ... τόσο που πολύ το σκέφτομαι το μικρό Σχίνιαθλον στις 25...



Γεια σου ρε Αντώνη!

Δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλά δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα στα μπούτια, τουναντίον σταμάτησαν να πονάνε (μπούτια και γόνατα) όταν τρέχω... Όμως να δηλώσω ότι το δίτροχο ακόμα είναι συμπληρωματικό. Το τρέξιμο παραμένει και θα παραμείνει το κυρίως πιάτο. Κάνω ποδήλατο μια με δύο το πολύ φορές τη βδομάδα και όχι συνεχόμενα. Τα χιλιόμετρα είναι αρκετά, αλλά η ένταση πολύ μικρή. Μήπως το παράκανες και ξεκίνησες απότομα; Επίσης πάω κυρίως στο ίσιωμα.... Και βέβαια, το ποδήλατο το χρησιμοποιώ καθημερινά συνεχώς σε όλες μου τις μετακινήσεις, που όμως είναι πολύ σύντομες.

Κοντολογίς, κάνω ήπια ποδηλασία και νομίζω ότι τα προβλήματα που αναφέρεις σχετίζονται με απότομη ενασχόλιση με το άθλημα, αν κατάλαβα κάλά. Καλή συνέχεια και με το μαλακό!

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimis7
Senior Forum-Runner

Greece


807 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2009 :  22:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
mtbiker για τα Rocky Mountain και συγκεκριμένα για το ETSX έχω διαβάσει θετικά σχόλια. Μήπως μπορείς να μου πεις περίπου πόσο το δίνει ο φίλος σου;

Όσο ζω μαθαίνω,πιστεύω, ελπίζω και τρέχω!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2009 :  09:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Dimis τον ρώτησα και παίζουν 2 τιμές.
2-2,5 ανάλογα με ποιά εξαρτήματα θα επιλέξεις.Σε κάθε περίπτωση
καλά είναι να το δεις γιατί είναι super,και μπορείς και να επιλέξεις
σε ποιά σημεία του ποδηλάτου θες πιο πολύ ποιότητα.

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimis7
Senior Forum-Runner

Greece


807 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2009 :  11:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
mtbiker το είδα το ποδήλατο στο crc είναι κορυφή, αλλά ο προϋπολογισμός μου έχει ταβάνι τα 1100€. Με βλέπω να παίρνω το ΚΤΜ κάνοντάς του και κάποιες μικροαναβαθμίσεις.

Όσο ζω μαθαίνω,πιστεύω, ελπίζω και τρέχω!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2009 :  11:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimis7

mtbiker το είδα το ποδήλατο στο crc είναι κορυφή, αλλά ο προϋπολογισμός μου έχει ταβάνι τα 1100€. Με βλέπω να παίρνω το ΚΤΜ κάνοντάς του και κάποιες μικροαναβαθμίσεις.




Dimis το Rocky Mountain είναι κορυφή..αλλά για άλλη χρήση από αυτή που θέλεις να κάνεις εσύ.
Πάρε το ΚΤΜάκι και θα κάνεις την δουλειά σου μια χαρά.!!

ΛΟΑΣΔΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimis7
Senior Forum-Runner

Greece


807 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2009 :  11:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μία ακόμη ερώτηση. Εάν θελήσω να πάρω μέρος σε αγώνα ΜΤΒ Open Cup με το ΚΤΜ θα έχω πρόβλημα; Έχω βάλει στο μάτι τον αγώνα της Outsports στο Περτούλι τον Ιούλιο. Το ζήτημά μου είναι πάρω μέρος και να το ευχαριστηθώ, όχι να κάνω σούπερ χρόνους.

Όσο ζω μαθαίνω,πιστεύω, ελπίζω και τρέχω!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2009 :  11:53:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimis7

Μία ακόμη ερώτηση. Εάν θελήσω να πάρω μέρος σε αγώνα ΜΤΒ Open Cup με το ΚΤΜ θα έχω πρόβλημα; Έχω βάλει στο μάτι τον αγώνα της Outsports στο Περτούλι τον Ιούλιο. Το ζήτημά μου είναι πάρω μέρος και να το ευχαριστηθώ, όχι να κάνω σούπερ χρόνους.



Ανετα...όλοι οι "καλοί" με Hardtail τρέχουν στους αγώνες.
Και εγώ Hardtail έχω...


ΛΟΑΣΔΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 54 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000