Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Σύνδρομο κοιλιακών -προσαγωγών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 11

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2015 :  22:20:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήγα σε χειρουργό στο νοσοκομείο και μετά από ψηλάφηση έκρινε ότι δεν έχω βουβωνοκήλες,το ίδιο και ένας φυσίατρος που επισκέφθηκα το ίδιο απόγευμα.
Ο χειρουργός είπε επίσης ότι οι ενοχλήσεις που έχω στη περιοχή κάτω κοιλιακών-προσαγωγών μπορεί να προέρχονται από κάποιο νεύρο της σπονδυλικής στήλης.
Ο αδερφός μου μίλησε με φυσικοθεραπευτές και του είπαν ότι η μέση-δισκοκήλη ευθύνονται για τα συμπτώματα και μου έφαγε το κεφάλι να κάνω μαγνητική.
Έχω διαβάσει τα περί λαγονοψοίτη και πόνου στη μέση,αλλά δε διαγνώστηκα με πρόβλημα στο λαγονοψοίτη (στο σήκωμα του γόνατου με αντίσταση κανένα πρόβλημα).
Επίσης οι ενοχλήσεις που έχω προηγήθηκαν πολύ χρονικά σε σχέση με το λουμπάγκο.
Τη περασμένη Δευτέρα είπα να τρέξω χαλαρά 30 λεπτά και όλα χειροτέρεψαν πόναγα και στη μέση και ταυτόχρονα και μπροστά στους κοιλιακούς.
Τώρα είμαι καλύτερα.
Έκανα και το λάθος με υπόδειξη του φυσικοθεραπευτή να πω στην ελεγκτή ιατρό (που πήγα να θεωρήσω τις τις φυσικοθεραπείες που μου έδωσε ο φυσίατρος για σύνδρομο κοιλιακών-προσαγωγών) ότι το έπαθα από το τρέξιμο και μου απάντησε να σταματήσω να τρέχω αφου μου δημιουργεί προβλήματα.

same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2016 :  20:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν μετά από πολύ καιρό ταλαιπωρίας μπορώ να πω ότι έχω δει αισθητή βελτίωση.
Οι διαγνώσεις ήταν 2 σύνδρομο κοιλιακών-προσαγωγών και λαγονοψοϊτης.
Ακολουθώντας οδηγίες ιατρού ξεκίνησα ενδυνάμωση ποδιών και planks αλλά και από μόνος μου ενδυνάμωση στήθους,πλάτη,κοιλιακούς, ραχιαίους, διατάσεις κοιλιακών μπροστινών και πλαγίων και διατάσεις λαγονοψοϊτη.
Αρχικά χαλάρωσε ο λαγονοψοϊτης και δε μου τράβαγε τη μέση και τώρα όταν τον διατείνω δεν έχω καμμία αντίσταση.
Η τελευταία ενόχληση που είχα πρόσφατα και με προβλημάτιζε ήταν κοντά στο βουβωνικό σύνδεσμο και με τράβαγε κάθε που καθόμουνα στη θέση του οδηγού.
Οι εξωτερικοί κοιλιακοί που φτάνουν ως τη βουβωνική χώρα ακόμη δεν έχουν αποκατασταθεί πλήρως και σε ένα τέμπο που έκανα δεν ανταποκρίθηκαν καλά και με ενόχλησαν μετά.
Επίσης ελλάτωσα το καφέ γιατί έκανα κατάχρηση και με επιβάρυνε με 2 τρόπους: υπερένταση και αφυδάτωση.
Το καλό είναι ότι μπορώ και τρέχω ξανά και άρχισα να ανεβάζω χιλιόμετρα αν και δεν έχω ακόμα στο μυαλό συμμετοχή μου σε αγώνες γιατί η ένταση με προβληματίζει.



same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georun
Forum-Runner

Greece


198 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2016 :  09:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα .αν θα δεις παλαιοτερα ,ειχα κι εγω θεματα οπως τα δικα σου!δεν ειχα διαγνωσθει με το συνδρομο ,αλλα ...τελως παντων με υπομονη και αντιμετωπιση οπως τα περιγραφεις ολα πανε καλα,εως του σημειου που θα κανω καμια ..ταρζανια!εμενα με ενοχλουν τα barpees μερικες φορες γιαυτο και τα αποφευγω!ο γιατρος(ορθοπεδικος)που πηγα μου ειπε ακριβως αυτα που σου ειπαν κ σε σενα για την μεση!κατα ταλλα με υπομονη κ θα περασει!!
αν με επερνε απο κατω που λενε θα ειχα σταματησει το τρεξιμο.
αλλα εδω και 4 χρονια περιπου τρεχω και μαλιστα ...<ανεβαινω> σταδιακα
.γιαυτο υπομονη και ολα καλα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kostasxalarosxiastos
Elite Forum-Runner

Greece


1976 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2016 :  08:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
19 μηνες εκτος απο το συνδρομο. Μαιος 2014 Δεκεμβριος 2015. Αποκατασταθηκα κανοντας καθημερινα κολυμβηση και σταδιακα δουλευοντας κοιλιακους ραχιαιους ασκησεις πλανκ. Τωρα πια κανω ενδυναμωση απαγωγων προσαγωγων, συμμετεχω σε αγωνες και σιγα σιγα ανεβαινω. Υπομονη πιστη μεθοδικοτητα. Το κολυμπι στη θαλασσα με εσωσε. Τωρα πια εχω αποκτησει νεο ερωτα Μαραθωνια κολυμβηση ανοιχτης θαλασσης.


AVE, SALVE,XAΙΡΕ, ΣΠΟΛΛΑΤΗ, ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΣ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2016 :  10:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrianak
Forum-Runner

80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2017 :  13:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επαναφέρω αυτό το θέμα για να ρωτήσω όλους αυτούς που είχανε το πρόβλημα προσαγωγών αν είχανε πόνο και στους γλουτούς διότι εμένα ναι μεν ξεκίνησε με πόνο στο προσαγωγό και δυσκαμψία καθώς και πόνο στη βουβωνική περιοχή αλλά το τελευταίο διάστημα εξελίχθηκε προφανώς με πόνο και στους γλουτούς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2017 :  14:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πόνο δεν είχα αλλά μικρή ενόχληση στο σημείο που ο γλουτός συναντά το δικέφαλο και ευαισθησία όταν πίεζα με το χέρι το γλουτό ψηλά και στο πλάι.
Δοκίμασε διατάσεις όλων των μυών της περιοχής για να προσδιορίσεις ακριβώς τι πονάει.
Αυτή τη στιγμή έχω ακόμη ενόχληση δεξιά από τους κοιλιακούς και όταν κάνω διατάσεις γλουτών αυτή η πλευρά είναι πιό σφιχτή.


same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2017 :  03:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι γλουτοι εχουν αμεσοτατη σχεση με το λεγομενο συνδρομο κοιλιακων προσαγωγων καθως στους περισσοτερους ειναι το πιο βασικο κομματι της θεραπειας.
Δυστυχως ελαχιστοι συναδελφοι πηγαινουν εκει γι αυτο και χρονιζουν απιστευτα τετοια περιστατικα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrianak
Forum-Runner

80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2017 :  11:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας προφανώς δεν έχει γίνει σωστή θεραπεία για να συνεχίζετε αυτή η κατάσταση εδώ και ένα χρόνο! Ορθοπεδικός που με είδε το τελευταίο διάστημα μου ανέφερε ότι οι εξετάσεις πχ υπέρηχος η μαγνητική τομογραφία μπορεί να δείξει συγκεκριμένη βλάβη μυών αν γίνει στο σωστό σημείο. Απο την εξέταση που μου έκανε εντόπισε πρόβλημα στον ορθό κοιλιακό και με έστειλε να κάνω άλλο ένα υπέρηχο σε αυτό το σημείο. Δεν έχω κάνει ακόμα την συγκεκριμένη εξέταση, απλά θέλω να ρωτήσω σε όσους έχουν περάσει ή περνούν παρόμοια κατάσταση τι τελικά βοηθάει στην αντιμετώπιση του προβλήματος; Όλα όσα έκανα μέχρι τώρα δεν βοήθησαν, αντιθέτως η κατάσταση χειροτέρεψε διότι δημιουργήθηκε πόνος και στους γλουτούς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/04/2017 :  15:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εκτός της βοήθειας από το φυσικοθεραπευτή έκανα ενδυνάμωση πόδια,κορμό,λίγο στήθος-πλάτη,πλανκς,διατάσεις πάντα κοιλιακών-ραχιαίων,πόδια (δικέφαλοι,τετρακέφαλοι,προσαγωγοί-απαγωγοί,γάμπες,γλουτοί,λαγονοκνημιαία,κτενίτη μυ http://www.docpods.com/images/Groin-Stretch-Sitting-WEB.jpg)
Κοιλιακούς έκανα προσέχοντας να μη συμμετέχει ο λαγονοψοϊτης (κατά το δυνατόν).
Χρειάζεται πολύς χρόνος και υπομονή,επίσης απέφυγα τις εντάσεις για αυτό και είμαι ακόμη αργός.

όχι πολύ ποδώκης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2017 :  01:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητε Σακη ,σταματα να κανεις διατασεις.Και να θελει το σωμα σου να γινει καλα δεν το αφηνεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2017 :  08:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγνώμη spiros αλλά με μπέρδεψες,μετά από κάθε προπόνηση όλοι κάνουν διατάσεις γιατί έτσι είναι το σωστό και παγκοσμίως αποδεκτό.

Αν έχεις καινούριες γνώσεις πάνω σε αυτό πες μου περισσότερα.


όχι πολύ ποδώκης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2017 :  01:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σχεδον ολοι κανουν διατασεις αλλα αυτο ειναι απο τα μεγαλυτερα λαθη που γινονται και στις προπονησεις και στην αποκατασταση τραυματισμων.
Πλεον βεβαια ολο και περισσοτεροι παγκοσμιως μαθαινουν τι παιζει και τις εγκαταλειπουν, αλλα ειναι ελαχιστοι ακομα.
Εχω γραψει ξανα φιλε Σακη και εχω παρουσιασει ερευνες για το θεμα αυτο σε αλλα ποστ που εχω ανεβασει εδω στο φορουμ.
Περα απο αυτα η κλινικη μου εμπειρια μου επιβεβαιωνει τις τελευταιες αυτες ερευνες.Δε φτανει μονο η ερευνα και η θεωρια.Πρεπει και η καθημερινη πραξη να το αποδεικνυει.
Βεβαια ,οταν ολοκληρα επαγγελματα(φυσικοθεραπευτες,γυμναστες,δασκαλοι yoga,pilates κτλ) στηριζονται κατα κυριο λογο σε αυτες ειναι πολυ δυσκολο να περασει το αντιθετο.Ειτε εσκεμμενα(δεν ξερουμε να κανουμε κατι αλλο),ειτε λογω αγνοιας.
Mεχρι τη μερα λοιπον, που θα δω το σκυλο μου να κανει στατικη διαταση εγω διαταση δε δινω, ουτε κανω.Αυτο που φαινεται στα ζωα οτι τεντωνονται και μενουν λιγο εκει, ειναι στην πραγματικοτητα συσπαση μυικων ομαδων.

Edited by - spiros tsi on 14/04/2017 02:52:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2017 :  13:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με έβαλες σκέψεις τώρα και θα βάλω και δυναμικές διατάσεις προς αντικατάσταση των στατικών,ένα βήμα κάθε φορά.
Φυσικά αν μας έχουν πληροφορήσει λάθος για τις διατάσεις δε θα είναι το μόνο πράγμα που έχουμε μάθει και είναι λάθος και ψέμα.
Προσωπικά έχω αποδομήσει τα πάντα και είμαι οπαδός του


όχι πολύ ποδώκης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrianak
Forum-Runner

80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2017 :  12:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά από άπειρες εξετάσεις σε ειδικούς και απόκλιση διάφορων ασθενειών έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι όλα μοιάζουνε μεταξύ τους. Άρα πως θα ξεχωρήσεις μια πάθηση τόσο έυκολα για να ακολουθήσεις και την κατάλληλη θεραπεία; O τελευταίος που με είδε ήταν νευρολόγος ελέγξαμε με ηλεκτρομυογράφημα ποια νεύρα πιέζονται κι αν πιέζονται εξέταση που βγήκε καθαρή. Με έστειλε να κάνω μαγνητική πυέλου η οποία και αυτή βγήκε καθαρή και τώρα θέλει να κοιτάξει και το ενδεχόμενο αν έχω σκλήρυνση κατα πλάκας και να με βάλει να κάνω μαγνητική εγκεφάλου κτλ και εννοείτε δεν θα κάνω τπτ απο όλα αυτά γιατί πιστεύω είναι εντελός άσχετα με το πόνο που νιώθω και το πρόβλημα. Το τι έχω δεν το γνωρίζω το μόνο που ξέρω είναι δημιουργήθηκε μετά από πτώση στο έδαφος και ρωτώ μήπως μπορώ να κάνω κάποια ειδική γυμναστική, ασκήσεις που θα με βοηθήσουν διότι κανείς δεν βοήθησε μέχρι τώρα απο τους ΕΙΔΙΚΟΥΣ, ευχαριστώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 11 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000