Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Συναντήσεις - Προπονήσεις
 Προπόνηση στη Θεσ/νίκη (Θέρμη- Χορτιάτης-Σέιχ Σου)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 20

2mints
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/06/2010 :  14:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@adonioskar.
Ωραίος!! Το πιό σημαντικό είναι ότι το ευχαριστήθηκες. Καλώς ήρθες λοιπόν.
Νομίζω ότι έκανες περίπου 10 χλμ. Τα νουμερα που διάβασες δεν δείχνουν απόσταση. Καλό είναι να ξεκινάς πολύ χαλαρά τα πρώτα 15'.

_____________________
...λάθη στραβά και πάθη
μ’έβγαλαν σωστό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

coolsmf79
Advanced Forum-Runner

Greece


249 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/06/2010 :  18:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit coolsmf79 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν πάς απο περαιβού μέχρι του πυλώνες της ΔΕΗ που διασχίζουν τη μεγάλη αντιπυρική ζώνη που σε ανεβάζει μέχρι το φράγμα της Εξοχής θα δείς κάπου σε ένα μεγάλο βράχο κοιτάζωντας στα αριστερά σου με κόκκινο σπρευ γραμμένο τον αριθμό 4. Εκεί είσαι ήδη στα 4 χιλιόμετρα απόστασης αν αρχίσεις να μετράς απο την γέφυρα της περαιβού πάνω απο τον περιφερειακό. Απο εκεί για να φτάσεις στο ιστιοφόρο-καράβι θέλεις περίπου άλλα τόσα (4 χιλ.).Οπότε Γέφυρα Περαιβού-Ιστιοφόρο και πάλι πίσω΄περαιβού Σύνολο 8+8 = 16 χιλιόμετρα. Για να μη γυρίσεις απο τον ίδιο δρόμο που είναι και πιο βαρετό μπορείς να μπείς σε ένα μονοπάτι (Μ5) που ξεκινάει απο το ιστιοφόρο και ανεβαίνει πιο πάνω και απο εκεί να πάρεις το δρόμο της επιστροφής. Απο το ιστιοφόρο αν συνεχίσεις μπορείς να βγείς σε ένα πυροφυλάκιο-παρατηρητήριο και απο εκεί αν συνεχίσεις βγαίνεις πάνω σε άσφαλτο στο Στρατόπεδο Παπασχάλη (νομίζω) κάτω απο τον δρόμο για Χορτιάτη (εννοείται έχεις περάσει ήδη το πανόραμα. Απο το ιστιοφόρο μέχρι εκεί στο στρατόπεδο είναι άλλα 5 χιλιόμετρα και 5 να γυρίσεις πίσω = 10...Γενικά αν θές αποστάσεις έχεις μπόλικες διαδρομές εύκολες, δύσκολες, ανηφορικές, κατηφορικές...χρόνο να έχεις να σηκώνεσαι νωρίς το πρωί και να μη ξεχνάς να πέρνεις και ενεργειακή τροφή μαζί σου γιατί εγώ την έπαθα μια φορά και ξεχάστηκα και μετά απο 4 ώρες εκεί πάνω μόνο με νερό δε είναι και ότι καλύτερο...να σημειώσω ότι έχει βρύση στο ιστιοφόρο και σε ένα άλλο μονοπάτι που ανεβαίνει για το Φιλλίπειο οπότε μπορείς να ανεφοδιαστείς και εκεί...ελπίζω να βρεθούμε καμιά φορά...καλές προπονήσεις !!!

Impossible is Nothing
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

adonioskar
Newbie Forum Runner



10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2010 :  14:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@2mints, @coolsfm79
ευχαριστώ για τις πληροφορίες και την ενθάρρυνση.ελπίζω να τα καταφέρω βάζοντας στόχους και για κάπως πιο μεγάλες αποστάσεις, πέρα των 10χλμ....μήπως και μπορέσω να συμμετέχω στον άεθλο την άνοιξη...κι αργότερα σε κανένα χρόνο ίσως και σε κανένα μαραθώνιο?? ή μήπως πήρα πολύ ψηλά τον αμανέ..??χεχε! πάντως το χαίρομαι πάρα πολύ και δεν το περίμενα ...βεβαίως πιστεύω ότι η εξερεύνηση του βουνού θέλει χρόνο ,κυρίως για να αισθανθώ πιο άνετα στις προσπάθειες μου αλλά και...άφοβα..τολμώ να πω...Μπορεί λοιπόν να σας πετύχω πάνω στο βουνό κάποια στιγμή,αλλά πως θα καταλάβουμε ο ένας τον αλλον αυτό είναι ένα θέμα.
PS: ερώτηση/ Τίθενται κάποια ζητήματα επικινδυνότητας (οποιασδήποτε ) για κάποιον που τρέχει ολομόναχος στο συγκεκριμένο βουνό ...αν και δεν ένιωσα κάπως ....αλλά απλά ρωτώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

2mints
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2010 :  14:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κανένας κίνδυνος πέρα από την κοινή λογική για μιά "βόλτα" στην εξοχή.
Όσο για μενα, στο Σέιχ σου με βλέπω αρχές Σεπτέμβρη ξανά.
Καλό καλοκαίρι και καλά "ψαχουλέματα" στο Σέιχ σου (που λέει και μιά φίλη).

_____________________
...λάθη στραβά και πάθη
μ’έβγαλαν σωστό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sigmanilla
Newbie Forum Runner

16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2010 :  13:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα !! Ψάχνω γκρουπ για τρέξιμο στο Σεϊχ Σου αυτή την Κυριακή το πρωί (μεθαύριο), όχι και πολύ πρωί όμως =), και γιατί όχι και για την μεθεπόμενη, κτλ. Δεν έχω ξαναπάει, και δεν ξέρω διαδρομές. Η εμπειρία μου με βουνό συγκεκριμένα είναι ελάχιστη, αλλά έχω τρέξει Μενδενίτσα 2 φορές. (γενικότερα το επίπεδό μου είναι κοντά στο 5,00/κμ για 10-15χλμ, οτιδήποτε παραπάνω θα με βόλευε =)

Για μεταφορικό υπάρχει πρόβλημα προς το παρόν (Καλαμαριά μένω), ακούω προτάσεις =)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papous
Newbie Forum Runner

Greece
15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2010 :  18:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν θελεις επικοινωνησε με 2310243610 Τασος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stefrun
Senior Forum-Runner

New Zealand


563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2010 :  22:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την ομορφη θεα ετσι κι αλλοιως την περιμενα . Εκεινο που μου εκανε εντυπωση ηταν οι πραγματικα εγκαρδιοι χαιρετισμοι των συντρεχτων / πεζοπορων . Λειπει αυτο στα περισσοτερα μερη .

" running up that hill "


Edited by - stefrun on 03/09/2010 22:35:16
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

coolsmf79
Advanced Forum-Runner

Greece


249 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2010 :  22:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit coolsmf79 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ θα πάω αύριο Σάββατο για Long Run γύρω στις 2:30 ώρες με μέτριο ρυθμό και για 24 χιλιόμετρα συνολική απόσταση...Τώρα που έπεσε και η θερμοκρασία λέω να πάω κατά τις 8:30-9:00 με 22-24 βαθμούς εκείνη την ώρα είναι τέλεια...άντε να ανέβει μέχρι 28...τίποτα δεν είναι μπροστά στους 35-38 του καλοκαιριού...Θα ξεκινήσω όμως απο Αγ. Παύλο στη βάση της πυροσβεστικής, θα πάρω το μονοπάτι που πάει άσπρη πέτρα, μετά Καράτεπέ κορυφή και απο εκεί στη βορειανατολική είσοδο του Σέιχ σου απο την Εξοχή, απο εκεί μονοπάτι ξανά για το υδραγωγείο της εξοχής και απο εκεί μονοπάτι ξανά για το καράβι και ξανά πίσω...αν κάποιος με δεί θα φοράω μάυρο κόκκινο κολάν Salomon μέχρι το γόνατο, μάυρο άσπρη αμάνικη φανέλα ή κόκκινη (δε ξέρω ποια βρωμάει πιο πολύ απο τις προηγούμενες προπονήσεις) και ζώνη υδροδοσίας...δε τις πλένω και κάθε μέρα)...ίσως βρεθούμε για όποιον θα ναι πάνω...στο τέλος σταματάω στη βάση της πυροσβεστικής για διατάσεις γύρω στα 30 λεπτά.

Impossible is Nothing
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sugar
Elite Forum-Runner

Greece


2249 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2010 :  20:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΙ ΓΩ ΞΕΚΙΝΩ ΤΑ ΛΟΓΚ ΡΑΝ ΑΠΟ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΑΒΒΑΤΟ Η ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ...ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΡΕΑ ΓΙΑ 2.30 Η ΤΡΙΩΡΟ....ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΗΛ????

sugar
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

coolsmf79
Advanced Forum-Runner

Greece


249 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2010 :  21:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit coolsmf79 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πήγα Σάββατο κατά τις 11...Διαδρομή Αγ. Παύλος-Μονοπάτι Άσπρη πέτρα - Γιαννούλα - Μονοπάτι - Κάράβι - Επιστροφή για Περαιβού (25 Χιλιόμετρα)...Την Τετάρτη που μας πέρασε ήμουνα με άλλα 2 άτομα ... για 13 χιλιόμετρα...μάλλον μες τη βδομάδα θα με ειδοποιήσουν να ξαναβρεθούμε για κανένα 14 άρι ... αλλά αν θές και ΣΚ εγώ κάνω περίπου 2:30- 3 ώρες...αν και αυτή τη βδομάδα έχω στόχο να πέσω σε συνολικά χιλιόμετρα ... βδομάδα αποκατάστασης και ξεκούρασης ... τηλ 6948 594455 (Σάκης)...όποτε θές πάρε !

Impossible is Nothing
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sigmanilla
Newbie Forum Runner

16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2010 :  17:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας παιδιά, ευχαριστώ για όσους απάντησαν. Τελικά βουνό δεν πήγα και τώρα πρέπει να κοπούν τα 'long runs' μου. Πολλά χλμ τρέχετε... Καλή συνέχεια!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sugar
Elite Forum-Runner

Greece


2249 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2010 :  13:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χθες κυριακη τελευταιο λονκγ ραν απο αγιο παυλο πυροσβεστικη...εξοχη..ασβεστοχωρι..χορτιατη..παρκο χορτιατη..συνολο 18 αναβαση και 18 καταβαση...03.13 τελικος χρονος παμε καλα...ΣΑΚΗ θα παρω τηλ να κανονισουμε για παρεα για δικη σου διαδρομη να μαθω και αλλες διαδρομες οκοκο???

sugar
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Anthimox
Newbie Forum Runner

Greece
4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2010 :  12:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάθε Κυριακή κάνω long run ~ 15-18χιλ. Ο ρυθμός μου όμως είναι πολύ αργός 7΄30"-8΄00" /χιλ.
Κι επειδή δεν είμαι fun του "πιο καλή η μοναξιά" ψάχνω παρέα.
Όποιος ενδιαφέρεται και δεν έχει πρόβλημα με τον αργό ρυθμό ας επικοινωνήσει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sugar
Elite Forum-Runner

Greece


2249 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2010 :  13:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by papous

Αν θελεις επικοινωνησε με 2310243610 Τασος

...Ε ΟΧΙ και παππους ρε Τασο

sugar
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

coolsmf79
Advanced Forum-Runner

Greece


249 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2010 :  10:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit coolsmf79 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Προς το παρόν αυτή την εβδομάδα θα αποφύγω Long Run λόγω πιασίματος απο τον Αλεξάνδρειο...Θα κάνω εναλλακτική προπόνηση με λίγο Yoga και χαλαρά τρεξιματάκια...την άλλη εβδομάδα όμως ΣΚ 23-24/10 θέλω να πάω για κανένα 20-25 άρι στη διαδρομή του Άεθλου και ότι καιρό ας κάνει...με ένα φίλο πιθανόν...όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσουμε (6948594455 Σάκης)...καμιά φορά με την παρέα τα χιλιόμετρα βγαίνουν πιο εύκολα !

Impossible is Nothing
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 20 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000