Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Αρχισαμε να ζηταμε το δικιο μας για τα σκυλια ..
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 7

TRYPOKARYDOS
Elite Forum-Runner



1213 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 12/02/2009 :  22:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επίσκεψη της σελίδας του TRYPOKARYDOS.  Απάντηση σε αποστρόφους
Το προβλημα των σκυλιων ειναι θεμα που συζητιεται σε ολα τα δρομικα φορουμς παγκοσμιως, οπως εχουμε κανει και αλλες φορες εδω...

Σημερα το απογευμα παω στο πεδιο του Αρεως να κανω το τρεξιμο μου, οπως καθε απογευμα συναντησα παλι εκει φιλους δρομεις που τρεξαμε λιγα χιλιομετρα μαζι, μετα καποιοι εφυγαν , επεσε και το σκοταδι, μειναμε να τρεχουμε μονοι μας εγω και ο glou-glou απο εδω μεσα.

Στο πεζοδρομιο λοιπον επι της Αλεξανδρας (αφου μεσα στο παρκο δεν μπορουμε να τρεξουμε, τρεχουμε γυρω απο αυτο), κοντα στο αγαλμα της Αθηνας ερχεται ενας σκυλος μεγαλοσωμος και πεφτει πανω μας.Γαυγισε μεν , δεν μας δαγκωσε δε, μετα πηγε σε εναν γερο που ηταν το αφεντικο του. Σε παλαιοτερες διαφωνιες με δρομεις ο γερος υποστηριζε οτι δεν ηταν δικος του ο σκυλος.

Του λεω λοιπον , δικος σου ειναι ο σκυλος; Λεει ναι γιατι;
Δεν ξερεις οτι πρεπει να τον εχεις με λουρι;

Συνεχιζει αυτος , μπα; ποιος το λεει;

Μην τα πολυλεω αναλυτικα και κουραζω στην αναγνωση, παντως οι διαλογοι ανετα μπορουσαν να βγαινουν απο εργο του Ψαθα.


Εμαθα λοιπον οτι δεν ειναι υποχρεωμενος να φερει λουρι ο σκυλος του, οτι δεν ειναι υποχρεωμενος να τον εχει εμβολιασει και να εχει μαζι του το βιβλιαριο του σκυλου, οτι εγω ειμαι παρανομος που τρεχω στο πεζοδρομιο, αφου δεν ειναι αθλητικος χωρος. Οτι εγω τον ενοχλω που τρεχω γιατι τον χτυπαει ο....αερας μου.Οτι αν με δαγκωσει ο σκυλος και πεθανω μονο τοτε ειναι υπευθυνος και ενα ακομα καλο οτι φταιει η μανα μου που δε με εμαθε να μη φοβαμαι τα σκυλια.Και στον γλου γλου τα ιδια ελεγε



Επεμενε εντονα οτι δεν υπαρχουν νομοι τετοιοι και αφηνε να εννοηθει οτι η μονη υποχρεωση προς τον σκυλο ηταν να τον ταιζει.. Προτεινα λοιπον να καλεσω την αστυνομια οπου και εκει το επαιζε τρελος. Παω στο περιπτερο , εξηγω στον περιπτερα οτι δεν εχω μαζι μου χρηματα αλλα θελω να κανω μια κληση στην αστυνομια για να χρησιμοποιησω το τηλεφωνο, οκ


Με εντονο αλλα οχι προσβλητικο υφος του τονισα οτι σεβομαι την ηλικια του που μου το παιζει τρελος , αλλα αν ξαναμιλουσε για τη μανα μου θα τον κατεβαζαν οι μπατσοι απο το αγαλμα του Κωνσταντινου.

Ετσι χαλασαμε το τρεξιμο μας , περιμεναμε με διαπληκτισμους το περιπολικο κανα μισαωρο, εκανε δυο φορες αυτος προσπαθεια να φυγει( ο σκυλος μια ηρεμος μια στην τρελα του)..

Ηρθε το περιπολικο, κατεβαινει ο συνοδηγος μου λεει τι εγινε; Του λεω εγω πηρα τηλεφωνο, με ρωταει τι εγινε; Του λεω κοιτα να δεις , ο κυριος απο εδω εχει αυτο το σκυλι, το οποιο επεσε πανω μου και επιμενει οτι δεν υπαρχει νομος σχετικος με λουρι και φιμωτρο και οτι εγω ειμαι ο παρανομος που τρεχω στο πεζοδρομιο. Σε δαγκωσε; μου λεει. Οχι , αλλα δεν γινεται να συνεχιστει αυτο. Μου λεει ενταξει ασε τους νομους θα του τους πω εγω με εχει δαγκωσει και μενα σκυλος και εχεις δικιο. Δωσε μου τα στοιχεια σου. Του λεω θα στα δωσω αν και οπως με βλεπεις δεν εχω επανω μου κατι να στα επαληθευσει. Δεν πειραζει λεει και εγραψε τα στοιχεια μου οπως του τα ειπα. Ο οδηγος με ρωτησε τι θελω να του κανουν. Λεω απλα μια επιπληξη ρε παιδια απλα να καταλαβει οτι δεν ειναι οπως μας τα λεει.

Τον καλει αυτος που ειχε βγει εξω απο το περιπολικο και εκει ο γερος πουλαγε πνευμα
οτι τα ζωα μονο στο μετρο πρεπει να ειναι δεμενα, οτι αυτοι λενε οτι τους κατεβει κτλ.

Με τα πολλα ο οδηγος με καλεσε απο τη δικη του μερια, μου ειπε οτι θα φαει μηνυση επειδη κανει τον χαζο και προκαλει και απλα αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να καλουμε την αστυνομια καθε φορα που θα γινεται κατι τετοιο .

Ειναι απιστευτες οι κουβεντες που ανταλαξαμε σε ολη τη φαση. με τιποτα δεν μπορω να το μεταφερω εδω μεσα στην αληθινη του μορφη.

Παντως με αυτον τον τροπο καναμε μια αρχη στο παρκο διεκδικοντας το δικιο μας με πιο "επισημο" τροπο.


Να το δοκιμασουμε και σε αλλες περιοχες;



Ο Έρωτας ειν' ο ύστατος παράνομος.

Faith No More
Senior Forum-Runner



604 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2009 :  22:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Fίλε Tryp σε θαυμάζω για την υπομονή σου..το τι μακάκες συναντάω στην Ποσειδώνος και πόσες φορές έχω βρεθεί σε θέση να πέφτουν πάνω μου σκυλιά το φαντάζεσαι..Αλλά έχω υποσχεθεί ότι την επόμενη θα έχουμε κλωτσιές στον ιδιοκτήτη..Δοκίμασε επίσης βράδυ στου Ζωγράφου να δεις τί γίνεται (Πανεπιστημιούπολη)..Δε χαλάει το τρέξιμο φίλε..αυτό θα γίνει..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lampros Runner
Senior Forum-Runner

Greece


846 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2009 :  23:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν σου εχει εξηγησει ο φιλος σου ο Αδαμ το μυστικο με τους υπερηχους? Εγω πιστευω πιο πολυ σε εκνευρισε η σταση του χλιμητζουρα παρα ο κακομηρης ο σκυλος του.

Anima Sana In Corpore Sano
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

reladic
Senior Forum-Runner

479 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2009 :  23:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σύμφωνοι παιδία και εγώ μαζί σας,το μεγαλήτερο βάρος του προβλήματος όμως βρίσκετε στα αδέσποτα,εκεί τι κάνεις??
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2009 :  23:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευτυχώς που γίνονται κάποιες κινήσεις από μερικούς θαρραλέους, διότι όντως το κακό έχει παραγίνει... Εδω στην Παν/πολη και Πολ/πολη που τρέχουμε χρόνια, πολλές φορές έχουμε γίνει κακοί με διάφορους μαλάκες που δεν εννοούν να καταλάβουν.
Τέλος πάντων, σε επικίνδυνη φάση εάν κάνεις ότι πιάνεις πέτρα ή κανά στυλιάρι (αν υπάρχει...) συνήθως φεύγουν...
Την ακούμε από τα αφεντικά βέβαια...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

TRYPOKARYDOS
Elite Forum-Runner



1213 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2009 :  23:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit TRYPOKARYDOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Lampros Runner

Δεν σου εχει εξηγησει ο φιλος σου ο Αδαμ το μυστικο με τους υπερηχους? Εγω πιστευω πιο πολυ σε εκνευρισε η σταση του χλιμητζουρα παρα ο κακομηρης ο σκυλος του.

Anima Sana In Corpore Sano



Δε πιανει παντα .. το θεμα ειναι να μαθουν και αυτοι τις υποχρεωσεις τους. Η αλλη ταιζει με γατοτροφες του σουπερμαρκετ τις γατες στη μεση του πεζοδρομιου για να τις βλεπει να τρωνε. Αν της πεις ταιζε τες στην ακρη , βριζει μεχρι και τα εγγονια σου.

Μια φορα ενας σκυλος τα εκανε στη μεση του πεζοδρομιου και ρωταω τη γιαγια , ποιος θα καθαρισει τα κακα του σκυλου τωρα; και μου απαντησε με ενα υφος που με εβαλε πραγματι στη θεση μου, εγω θα τα μαζεψω . Ντραπηκα ζητησα συγνωμη και της ειπα οτι ειναι απο τις εξαιρεσεις και πραγματι στην αλλη στροφη ελειπε η γιαγια ο σκυλος και οτι μπορει να ειχε αφησει ο σκυλος εκει.Οι πιο πολλοι απαξιουν και γι αυτο.

Ο Έρωτας ειν' ο ύστατος παράνομος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Faith No More
Senior Forum-Runner



604 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2009 :  23:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λάμπρο (που χάθηκες?) το μηχάνημα με τον υπέρηχο που το βρίσκει κανείς?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Faith No More
Senior Forum-Runner



604 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2009 :  23:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mastrolefteris

Ευτυχώς που γίνονται κάποιες κινήσεις από μερικούς θαρραλέους, διότι όντως το κακό έχει παραγίνει... Εδω στην Παν/πολη και Πολ/πολη που τρέχουμε χρόνια, πολλές φορές έχουμε γίνει κακοί με διάφορους μαλάκες που δεν εννοούν να καταλάβουν.
Τέλος πάντων, σε επικίνδυνη φάση εάν κάνεις ότι πιάνεις πέτρα ή κανά στυλιάρι (αν υπάρχει...) συνήθως φεύγουν...
Την ακούμε από τα αφεντικά βέβαια...



Την τελευταία φορά κάπως έτσι αντέδρασα..Σε ό,τι αφορά τα αδέσποτα Ζωγράφου δε νομίζω να έχει πρόβλημα όσο στην παραλιακή..στην Ποσειδώνος γίνεται πάρτυ..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2009 :  23:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για ολα φταινε οι ιδιοκτητες των σκυλων σε οτιδηποτε συμβαινει σε τετοιες περιστασεις. Παρολα αυτα ας σκεφτουμε και την αναγκη του ζωου να κινηθει και αυτο ελευθερα χωρις λουρι. Απλα το σφαλμα που κανουν πολλοι ιδιοκτητες ειναι οτι δεν προβλεπουν την αντιδραση του ζωου τους ειδικα σε πολυσυχναστους χωρους και ελευθερωνουν το σκυλι σε μερη που δε θα επρεπε. Τωρα για το που ξεκιναν οι ελευθεριες του ενος και που σταματαν του αλλου ειναι μεγαλη ιστορια. Αυτο που χρειαζεται ειναι αμοιβαια κατανοηση και υποχωρητικοτητα και του δρομεα και του 'αφεντικου' με μεγαλυτερο βαρος στο δευτερο.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2009 :  23:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα σκυλια δε φταινε ποτε σε τιποτα...

Τα μεγαλα αδεσποτα των πολεων ειναι τελειως ακακα και εντελως φοβισμενα σκυλια. Οσοι εχουν σκυλια μπορουν να καταλαβουν αυτο που λεω. Απλα θελει να ξερεις πως να 'συμπεριφερθεις'.

Τα μικρα 'ιδιοκτητα' σκυλακια για μενα ειναι τα πιο επικινδυνα για να σου επιτεθουν!!! Εννοειτε οτι και αυτο ισχυει και για τα 'μεγαλα'!

καπου ειχαμε ξαναγραψει για το θεμα των σκυλιων νομιζω...



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saligkari
Advanced Forum-Runner

Greece


367 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2009 :  00:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απ' ότι βλέπω, το ένδοξο το πάρκο μας είχε άλλη μια "ενδιαφέρουσα" ιστορία κ γω την έχασα! Ο κόσμος εκεί είναι τέτοιος που καλύτερα να μιλάς στο σκύλο παρά στο "ζώο" το αφεντικό του! Αναγνωρίζω το δικαίωμα στην ελευθερία που έχουν τα σκυλιά κ πραγματικά λυπάμαι που πρέπει να είναι διαρκώς δεμένα. Όμως επειδή είναι ώρες-ώρες πραγματικά απρόβλεπτα κ σε αυτό φταίνε ξεκάθαρα τα αφεντικά τους, είναι σαφές ότι πρέπει να παραμείνουν δεμένα. Όσο άκακα κ αν είναι ή φαίνονται.
Από την άλλη Τρυπο, επειδή τυχαίνει να έχω τρέξει μαζί σου στο πάρκο κ έχω δει την αντίδρασή σου όταν βλέπεις σκύλο, θα σου πρότεινα να χαλαρώσεις λίγο, για το δικό σου καλό. Ξέρεις πώς ήσουν; Το σκυλάκι τότε είχε γυρίσει κ μας χάζευε κ συ τινάχτηκες ολόκληρος κ το κοίταζες με τέτοιο μίσος... Όσο δίκιο κ αν έχεις, δ θα προστατεύσεις τον εαυτό σου με μια τέτοια στάση απέναντι στο σκύλο (γτ αυτό είναι το θέμα, πώς θα προστατευτείς) δεδομένου ότι η στάση σου χαρακτηριστικά ερεθίζει τους σκύλους. Αυτό είχε γίνει κ τότε, το σκυλάκι μας είχε πάρει από πίσω κ συγκεκριμένα εσένα (εεε, δ το πάω πονηρά!!!) Προς Θεού, δ σου λέω ότι φταίς σε κάτι, για να μην παρεξηγηθώ, απλά προσπάθησε να χαλαρώσεις κ θα δεις πόσο θα "χαλαρώσει" κ η στάση τους απέναντί σου! Εγώ που τρέχω χαλαρή, ποτέ δ με έχει πειράξει σκύλος εκεί αλλά κ όπου αλλού έχω τρέξει, παρόλο που τουλάχιστον 3 φορές θυμάμαι να πέφτω πάνω τους με δύναμη την ώρα που έκανα διαλλειματική κ μου πετάχτηκαν. Πόνεσα, μα δ έδωσα σημασία, συνέχισα σα να μην τρέχει τπτ κ ούτε καν με ακολούθησαν. Αυτά τα λέω γτ κ να καταφέρουμε να δέσουμε όλους τους ιδιόκτητους σκύλους, πάντα θα υπάρχουν κ οι αδέσποτοι...

Ο πιο όμορφος αγώνας είναι αυτός της ζωής...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2009 :  00:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
+1



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

TRYPOKARYDOS
Elite Forum-Runner



1213 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2009 :  00:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit TRYPOKARYDOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by saligkari

Απ' ότι βλέπω, το ένδοξο το πάρκο μας είχε άλλη μια "ενδιαφέρουσα" ιστορία κ γω την έχασα! Ο κόσμος εκεί είναι τέτοιος που καλύτερα να μιλάς στο σκύλο παρά στο "ζώο" το αφεντικό του! Αναγνωρίζω το δικαίωμα στην ελευθερία που έχουν τα σκυλιά κ πραγματικά λυπάμαι που πρέπει να είναι διαρκώς δεμένα. Όμως επειδή είναι ώρες-ώρες πραγματικά απρόβλεπτα κ σε αυτό φταίνε ξεκάθαρα τα αφεντικά τους, είναι σαφές ότι πρέπει να παραμείνουν δεμένα. Όσο άκακα κ αν είναι ή φαίνονται.
Από την άλλη Τρυπο, επειδή τυχαίνει να έχω τρέξει μαζί σου στο πάρκο κ έχω δει την αντίδρασή σου όταν βλέπεις σκύλο, θα σου πρότεινα να χαλαρώσεις λίγο, για το δικό σου καλό. Ξέρεις πώς ήσουν; Το σκυλάκι τότε είχε γυρίσει κ μας χάζευε κ συ τινάχτηκες ολόκληρος κ το κοίταζες με τέτοιο μίσος... Όσο δίκιο κ αν έχεις, δ θα προστατεύσεις τον εαυτό σου με μια τέτοια στάση απέναντι στο σκύλο (γτ αυτό είναι το θέμα, πώς θα προστατευτείς) δεδομένου ότι η στάση σου χαρακτηριστικά ερεθίζει τους σκύλους. Αυτό είχε γίνει κ τότε, το σκυλάκι μας είχε πάρει από πίσω κ συγκεκριμένα εσένα (εεε, δ το πάω πονηρά!!!) Προς Θεού, δ σου λέω ότι φταίς σε κάτι, για να μην παρεξηγηθώ, απλά προσπάθησε να χαλαρώσεις κ θα δεις πόσο θα "χαλαρώσει" κ η στάση τους απέναντί σου! Εγώ που τρέχω χαλαρή, ποτέ δ με έχει πειράξει σκύλος εκεί αλλά κ όπου αλλού έχω τρέξει, παρόλο που τουλάχιστον 3 φορές θυμάμαι να πέφτω πάνω τους με δύναμη την ώρα που έκανα διαλλειματική κ μου πετάχτηκαν. Πόνεσα, μα δ έδωσα σημασία, συνέχισα σα να μην τρέχει τπτ κ ούτε καν με ακολούθησαν. Αυτά τα λέω γτ κ να καταφέρουμε να δέσουμε όλους τους ιδιόκτητους σκύλους, πάντα θα υπάρχουν κ οι αδέσποτοι...

Ο πιο όμορφος αγώνας είναι αυτός της ζωής...



Ενταξει την τεταρτη φορα που θα με δαγκωσει σκυλος θα κανω οτι δεν εγινε τιποτα ..

Ο Έρωτας ειν' ο ύστατος παράνομος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2009 :  00:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δοκιμασε να τον δαγκωσεις εσυ πρωτος!!!


πλακα κανω! οντως ειναι πολλες οι φορες που σε εχουν δαγκωσει. ειχα 18 χρονια σκυλο κ δε με εχει δαγκασει ποτε σκυλι ισως επειδη εχω μεγαλυτερη εξοικείωση με αυτα. εχει καποιο δικιο παντως το saligkari, οσο πιο χαλαρος εισαι τοσο πιο ευκολα τα απωθεις...



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Speedy
Road Runner

Greece


2750 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2009 :  00:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Speedy Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασικά ο Τρυποκαρυδος πρέπει να χαλαρώσει το στυλ του για να τρέξει και καλυτερα.

Οσον αφορα τα σκυλιά μια χαρά είναι, το μονο λάθος που κάνει είναι που δεν κρατάει δυο πετρόνια, ένα σε κάθε χέρι. Να δούμε τοτε αν θα τον πλησιαζε σκυλι.
Εγώ αυτο το συστημα εφάρμοσα μια χρονιά στο χωριό και καθάρισα οριστικά με τα σκυλιά (και αναιμακτα βεβαιως, χωρις να χρειαστει να χρησιμοποιήσω αυτα που κραταγα)
Δοκιμάστε το!
+ οτι θα δυναμωσετε και τα χερια σας ετσι

- - - - -
Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό>>>Speedy

Fan of Facebook? Become a Fan of RunningNews.gr:
http://www.facebook.com/pages/wwwRunningNewsgr-/58982730906
and join group "Running":
http://www.facebook.com/group.php?gid=9116289321
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2009 :  01:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δε χρειάζεται καν η πέτρα, η κίνηση μόνο του χεριού αρκεί.


Μη σπαταλάτε την περιφρόνηση σας. Υπάρχει μεγάλος αριθμός ανθρώπων που τη χρειάζεται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 7 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000