Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Αρχισαμε να ζηταμε το δικιο μας για τα σκυλια ..
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 7

Faith No More
Senior Forum-Runner



604 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2009 :  22:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by TRYPOKARYDOS

quote:
Originally posted by Faith No More

Λάμπρο (που χάθηκες?) το μηχάνημα με τον υπέρηχο που το βρίσκει κανείς?



Εγω το ειχα πάρει απο ενα μαγαζι με ηλεκτρικα - ηλεκτρονικα επι της πατησιων, απεναντι απο το τοτε "Μινιον". Νομιζω λεγεται "ακτινιον" το μαγαζι που σου λεω, παντως αν και η αποτελεσματικοτητα της συσκευης ειναι υπο αμφισβητηση , νιωθεις οτι κουβαλας κατι χρησιμο επανω σου.

Ο Έρωτας ειν' ο ύστατος παράνομος.



Έχεις δίκιο ..απλώς νιώθεις ότι κάτι κουβαλάς για ασφάλεια..θα το τσεκάρω το μαγαζί..ευχαριστώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lampros Runner
Senior Forum-Runner

Greece


846 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/02/2009 :  18:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Lampros Runner

quote:
Originally posted by Faith No More

Λάμπρο (που χάθηκες?) το μηχάνημα με τον υπέρηχο που το βρίσκει κανείς?

Εχει το νοσοκομειο Γ.Γενηματας, το οτι χαθηκα, αφου γυρισα ολα τα νοσοκομεια με την μανα μου, (ευτηχως τωρα ειναι καλα) λεω δεν βαζω και την κορη μου για σκωληκοιδιτη τωρα που γυριζει! (ευτηχως και εκει ολα καλα!!). Αφου να φανταστεις τωρα στις αποκριες σκεφτομαι να ντυθω γιατρος!

Anima Sana In Corpore Sano

Φιλε ενοουσες τον υπερηχο για τα σκυλια ε? Λαθος απαντηση σου εδωσα βλεπεις φιλε δυστηχως εχω κολησει με τα νοσοκομεια. Να σας ευχαριστησω ομως για την κατανοηση και την συμπαρασταση σας για ακομα μια φορα! Υ.Γ. Ουφ εχω βαρεθει να ακουω συνεχεια περαστικα, σαν το καλημερα μου εχει γινει σε συχνοτητα. Αλλα ειπαμε οτι δεν μας σκοτωνει μας κανει πιο δυνατους.. Καζαντζακης

Anima Sana In Corpore Sano
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/02/2009 :  19:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mη κάνεις και συ ρε Λάμπρο το ΄να ρεκόρ διαδρομής πάν' απ' τ' άλλο ρε γμτ. Σε ματιάσαμε!

Listen to everyone, follow no one.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/02/2009 :  20:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
λαμπρο θα γυρισει ο τροχος..

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lampros Runner
Senior Forum-Runner

Greece


846 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2009 :  16:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα με δειτε στο 20αρι στο ΣΔΥΑ θα εχω κομποσχοινια τον βαφτηστικο σταυρο μου ενα μεγαλο ματι μπλε και στο παγουρι μου θα εχω αγιασμο θα φτυσω και 3 φορες πισω μου και θα ερθω και με το αμαξι της δουλειας μου! Ε οχι οτι ειμαι και προληπτικος, απλως παιρνω τα μετρα μου

Anima Sana In Corpore Sano
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2009 :  21:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο σκύλος θέλει χαλαρότητα και κανά γλυκόλογο, ούτε πέτρες ούτε σπρέι. Αν επιμείνει να γαβγίζει, χαμήλωσε και κατέβα στο επίπεδό του όσο το δυνατόν και να δεις που θα κουνάει την ουρά του χαρούμενο. Η αρχή είναι κάνε "φίλους", δεν χρειάζονται και άλλοι εχθροί..........και ας είναι σκύλος.Τα σκυλιά εκ φύσεως, δεν είναι άγρια, ο άνθρωπος τα αγριεύει

ΤΡΕΧΩ-ΤΡΕΧΕΙΣ-ΤΡΕΧΕΙ!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2009 :  17:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια θα μπορουσε να μας πει κανεις ποιοι ειναι οι νομοι για τα σκυλια ωστε να ξερω και εγω σε περιπτωση παρομοιου περιστατικου;


See ya at the finish line dudes
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nata23
Advanced Forum-Runner

Greece


360 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2009 :  22:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Ο σκύλος θέλει χαλαρότητα και κανά γλυκόλογο, ούτε πέτρες ούτε σπρέι. Αν επιμείνει να γαβγίζει, χαμήλωσε και κατέβα στο επίπεδό του όσο το δυνατόν και να δεις που θα κουνάει την ουρά του χαρούμενο. Η αρχή είναι κάνε "φίλους", δεν χρειάζονται και άλλοι εχθροί..........και ας είναι σκύλος.Τα σκυλιά εκ φύσεως, δεν είναι άγρια, ο άνθρωπος τα αγριεύει

ΤΡΕΧΩ-ΤΡΕΧΕΙΣ-ΤΡΕΧΕΙ!!



βάζω στοίχημα ότι πολλοί εδώ μέσα διαφωνούν με αυτό. και εγώ εν μέρει.

train hard and go home...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jkassot
Advanced Forum-Runner

Greece


226 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2009 :  23:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όσον αφορά τα αδέσπωτα, συνήθως όταν είναι μόνα τους δεν ενοχλούν τους δρομείς, πιθανόν να φοβούνται. Πολύ συχνά όμως συχνάζουν σε 'αγέλες' των 3 ή και περισσότερων και τότε εάν ο 'αρχηγός' σηκωθεί και κινηθεί προς τον δρομέα τότε όλα τον ακολουθούν. Σε αυτή την περίπτωση ακόμη και εάν δεν σε δαγκώσουν ή καν σε ακουμπίσουν ή γεμίσουν σάλια, οι παλμοί χτυπάνε κόκκινο και περνάει ώρα να ηρεμήσεις και να ξαναβρείς τον ρυθμό σου.
Έχουν υπάρξει μεμονωμένες περιπτώσεις (τουλ. 2 γνωστοί μου) που ακόμη και ένα μόνο του αδέσποτο τους έχει επιτεθεί και δαγκώσει, πιθανότατα επρόκειτο για ζώα με επιληψεία ή άλλη παρόμοια πάθηση.
Έχουν υποπέσει στην αντίληψή μου κάποια άτομα τα οποία πηγαίνουν με τρόφιμα (κυρίως αποφάγια) και συντηρούν συστηματικά αυτές τις 'αγέλες' αδέσποτων. Κατά τη γνώμη μου δεν νομίζω ότι αυτή η πρακτική συνιστά ζωοφιλία. Η μεγαλούπολη δεν είναι το φυσικό περιβάλλον αυτών των ζώων. Εάν κάποιος είναι ζωόφιλος θα πρέπει να αναλαμβάνει την πλήρη ευθύνη του ζώου και να το διατηρεί σε ελέγχόμενο χώρο και όχι να ασχολείται μαζί του ευκαιριακά.
Κατά τη δικιά μου πάντα γνώμη δεν θα πρέπει να υπάρχουν αδέσποτα ζώα στις μεγάλες πόλεις. Τα χωριά είναι άλλη περίπτωση καθώς αυτά μπορούν να αυτοσυντηρηθούν κυνηγώντας στην ύπαιθρο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2009 :  00:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Ο σκύλος θέλει χαλαρότητα και κανά γλυκόλογο, ούτε πέτρες ούτε σπρέι. Αν επιμείνει να γαβγίζει, χαμήλωσε και κατέβα στο επίπεδό του όσο το δυνατόν και να δεις που θα κουνάει την ουρά του χαρούμενο. Η αρχή είναι κάνε "φίλους", δεν χρειάζονται και άλλοι εχθροί..........και ας είναι σκύλος.Τα σκυλιά εκ φύσεως, δεν είναι άγρια, ο άνθρωπος τα αγριεύει

ΤΡΕΧΩ-ΤΡΕΧΕΙΣ-ΤΡΕΧΕΙ!!



Επρεπε να ήσουν πέρυσι στο μέρος που τρέχουμε στην Πάτρα όπου είχαν μαζευτεί καμμιά 15αριά αδέσποτα και γινόταν της Κορέας κάθε μέρα απότ ις επιθέσεις να δω τι θα 'λεγες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2009 :  17:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
dimostheni έχεις δίκιο για τις αγέλες. Ομως δεν μοιάζουν οι αγέλες των σκύλων με τους αντίστοιχους όχλους των ανθρώπων? Και αυτοί "κατασπαράζουν" τα πάντα στο διάβα τους και είναι επίσης κατακριτέοι.
Φυσικά και δεν έπρεπε να υπάρχουν αδέσποτα, αλλά υπάρχουν. Και βέβαια δεν φταίνε αυτά.
Το σίγουρο είναι ότι η επιθετική συμπεριφορά από μέρους μας σίγουρα δεν θα οφελήσει αυτόν που θα περάσει μετά από εμάς. Διαφωνείτε?
Kανένας με σκύλο στο forum???

ΤΡΕΧΩ-ΤΡΕΧΕΙΣ-ΤΡΕΧΕΙ!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2009 :  23:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

dimostheni έχεις δίκιο για τις αγέλες. Ομως δεν μοιάζουν οι αγέλες των σκύλων με τους αντίστοιχους όχλους των ανθρώπων? Και αυτοί "κατασπαράζουν" τα πάντα στο διάβα τους και είναι επίσης κατακριτέοι.
Φυσικά και δεν έπρεπε να υπάρχουν αδέσποτα, αλλά υπάρχουν. Και βέβαια δεν φταίνε αυτά.
Το σίγουρο είναι ότι η επιθετική συμπεριφορά από μέρους μας σίγουρα δεν θα οφελήσει αυτόν που θα περάσει μετά από εμάς. Διαφωνείτε?
Kανένας με σκύλο στο forum???

ΤΡΕΧΩ-ΤΡΕΧΕΙΣ-ΤΡΕΧΕΙ!!



Συμφωνούμε. Όσο τα κουταβάκια είναι χαριτωμένα τα παίρνουν διάφοροι για τα παιδιά τους. Μόλις μεγαλώσουν τα παρατάνε στους δρόμους. Αυτό εδώ γίνεται κατά κόρον. Αυτοί φταίνε.
Κάποιοι "φιλόζωοι" εδώ ερχόντουσαν που και που και άφηναν φαγητό στο μέρος που τρέχουμε. Ετσι μαζεύτηκε ολόκληρη αγέλη. Ξέρεις πολλοί είναι "φιλόζωοι" στα ξένα μέρη όμως. Μακριά από το σπίτι τους. Οταν δεν ερχόντουσαν τα σκυλιά πεινούσαν και αγρίευαν. Κάποιο κτήνος τους έριξε φόλες και τα σκότωσε. Στα δικά μου μάτια είναι το ίδιο ένοχοι και αυτοί που τα μάζεψαν εκεί αλλά δεν πήραν την ευθύνη να τα προστατέψουν από τον κάθε αγριάνθρωπο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2009 :  13:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
+100
Παραμένει όμως το θέμα πως να τα αντιμετωπίζουμε. Οταν είναι αγέλη, "εμπρός καλά μου ποδαράκια". Ομως για 1-2 αρκει να τους γλυκομιλήσεις. Ο σκύλος "μυρίζεται" τα συναισθήματά μας, ΠΡΟΣΟΧΗ. Δηλαδή αν φοβάσαι και κρατράς πέτρα δεν σημαίνει ότι έλυσες το πρόβλημα.Πάλι στο κυνήγι θα σε πάρει.

ΤΡΕΧΩ-ΤΡΕΧΕΙΣ-ΤΡΕΧΕΙ!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stpapadakis
Newbie Forum Runner

Greece


27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2009 :  10:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit stpapadakis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένα μήνα πριν τον φετινό μαραθώνιο της Αθήνας, στον τερματισμό ενός long run (στο 30 χλμ) με δάγκωσε ένα λυκόσκυλο.Ευτυχώς στον τερματισμό μας ήταν το Βενιζέλειο Νοσοκομείο Ηρακλέιου και πήγα γιά τα κλασικά... (ορός, γάζες, αντιβίωση). Η πλάκα ήταν όταν έτρεξα στην ΑΘήνα βελτιώσα τον χρόνο μου κατά 1 ώρα περίπου κια από τότε ψάχνω με μανία ξανά τον σκύλο αλλά δεν τον βρίσκω. Ευτυχώς μέχρι το Βερολίνο έχω πολύ χρόνο γιά ψάξιμο. Λέτε να την πάτησα σαν τον spiderman?

Μπιλ Ρότζερς:«Ακόμα και οι καλύτεροι μπορούν να αποτύχουν», «Η προσπάθεια που απαιτείται για να τερματίσεις είναι απίστευτη. Μπορείς να το δεις στο πρόσωπο κάθε δρομέα, ακόμα και σε αυτούς που είναι πρώτοι. Είναι ένα πολύ συναισθηματικό αγώνισμα. Μπορεί να ενθουσιαστείς εύκολα και να παρασυρθείς. Στο τέλος όμως η μητέρα φύση θα σου δείξει ποιος είναι το αφεντικό και... θα χτυπήσεις τοίχο».
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Theop
Newbie Forum Runner

Greece
25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2009 :  12:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Theop Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Ο σκύλος θέλει χαλαρότητα και κανά γλυκόλογο, ούτε πέτρες ούτε σπρέι. Αν επιμείνει να γαβγίζει, χαμήλωσε και κατέβα στο επίπεδό του όσο το δυνατόν και να δεις που θα κουνάει την ουρά του χαρούμενο.



gargadua, αν τύχει και έρθεις προς Τρίπολη έλα να πάμε μια προπόνηση στο Μαίναλο. Στη διαδρομή θα περάσουμε δίπλα από τρία μαντριά με 3-4 σκυλιά το καθένα. Να δούμε αν θα περάσεις μόνος σου από εκεί με χαλαρότητα και γλυκόλογα...

www.arcadiaimages.gr

Edited by - Theop on 31/12/2016 00:03:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 7 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000