Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Γιατι ξεκινησατε το τρεξιμο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 10

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2009 :  10:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω απο μικρος ημουν νευροσπαστο και δεν μπορουσα να κατσω με τιποτα και ετσι διοχετευα την ενεργεια μου στον αθλητισμο παιζοντας μπαλα και αργοτερα μπασκετ αλλα ενας τραυματισμος στον αστραγαλο με ακινητοποιησε στο κρεβατι για 2 μηνες λογω και λαθος εκτιμησης της καταστασης απο τον γιατρο.Οταν επεστρεψα στο μπασκετ ειχα χασει πολυ απο την δυναμη μου το αλμα μου κτλ και δεν το ευχαριστιομουν πλεον με αποτελεσμα να τα παρατησω ολα.Καποια στιγμη μετα απο περιπου ενα χρονο και ενω ειχα "σαπισει" τελειως ειπα να ξεκινησω λιγο να τρεχω για να ξεσκουριασω.Ετσι αρχισα σιγα σιγα με 10 γυρους και ολο και ανεβαζα σταδιακα τρεχοντας μετα απο 4-5 μηνες 4 φορες την εβδομαδα 30-35 χλμ την εβδομαδα.
Καποια στιγμη ακουσα για τον 10αρι της κλασσικης και αποφασισα να παω να τρεξω.Ειχα βαλει στοχο να κανω 40 λεπτα και τελικα εκανα 38,30 με αποτελεσμα να με τσιμπησει και μενα ο προπονητης που τσιμπησε τον Σωτηρη και το νερο μπηκε στο αυλακι.
Βεβαια εδω και 1 χρονο ανακαλυψα ρηξη στο χονδρο του ισχιου με αποτελεσμα την οριστικη απαγορευση απο τον γιατρο να τρεχω.
Ξεκινησα κολυμβητηριο και κουτσοτρεχω γιατι μου ειναι δυσκολο να το αφησω τελειως.


Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2009 :  10:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Για επιβίωση (πρέπει να τρέχεις για τα θηράματα σου) και κατόπιν για τέρψη (να προλάβεις να αρπάξεις από τα μαλλιά αυτή που διαλέγεις και όχι αυτή που σου αφήνουν)
Γιατί συνεχίζω?? (μάλλον εξακολουθώ να θέλω να ζω εντόνως & ευχάριστα)

"Το χειρότερο σημάδι των καιρών μας είναι ότι το χαρτί της τουαλέτας γίνεται όλο και πιο χοντρό, ενώ το χαρτί των βιβλίων όλο και πιο λεπτό"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Juls
Advanced Forum-Runner

Afghanistan
229 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2009 :  11:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από μικρός στα βάσανα, πιτσιρικάς (6 ετών) έκανα ενόργανη στον «Άρη Νικαίας» αλλά ο πρωταθλητισμός ειδικά σε τέτοιες ηλικίες με έκανε να τα παρατήσω τελείως στα μέσα του γυμνασίου, λίγο αργότερα στο λύκειο ξεκίνησα πυγμαχία στο ίδιο αθλητικό κέντρο- ομάδα και πολύ σύντομα το γύρισα στο kickbox.

Το 98 με άδεια από τον προϊστάμενο μου και πατέρα του Σάββα από επάνω (μικρός που είναι ο κόσμος!!) κατέβηκα σε αγώνες με την Εθνική στην Ταϊλάνδη.

Εκεί τελείωσε και η ενεργός δράση μου μια και πλέων σε ηλικία πάνω από 26-27 και με επαγγελματικές υποχρεώσεις δεν υπάρχει χώρος για διπλές τετράωρες προπονήσεις, ο οργανισμός έχει πάψει να επανακτά δυνάμεις όπως στα 20 και το σώμα πονάει μόνιμα.
Αυτό που μου έμεινε από τις προπονήσεις ήταν η αίσθηση και η μυρωδιά του βουνού το πρωί. Αυτό το κράτησα και έτσι συνέχισα να τρέχω 1-2 φορές την εβδομάδα.

Μετά έτρεξα το 2001 τον πρώτο μου μαραθώνιο με πολύ βροχή και τέλος πολύ πόνο 4.40 κουτσαίνοντας …..

Εκτωτε έτρεχα όχι συστηματικά λόγο υποχρεώσεων και έκανα και κάνα ποδήλατο και πολύ enduro,.

Τον τελευταίο χρόνο έχω πωρωθεί και τρέχω σε ποιο συστηματική βάση, ακολούθησα ένα προπονητικό που βρήκα στο web και έκανα την κλασική 3,46 έτρεξα στον Υμηττό πολύ καλά και πλέον ο στόχος μου είναι ένας αξιοπρεπής τερματισμός τον Μαραθώνιο του Ολύμπου

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Queen
Senior Forum-Runner



647 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2009 :  19:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατί δεν ήθελα να επιβαρύνω τον πατέρα μου με επιπλέον έξοδα γυμναστηρίου. Γιατί ήταν το μόνο άθλημα στο οποίο μπορούσα να ξεδίνω και να ξοδεύω όλη αυτή την ενέργεια που είχα συσσωρευμένη....Για αρκετό καιρό έτρεχα πάρα πολύ, όσο πιο δυνατά μπορούσα, κάθε μέρα, όλη μέρα...Είχα μεγάλο πρόβλημα στα νύχια των ποδιών μου, αλλά δε μ'ένοιαζε. Φυσικά, υπήρχαν κι άλλοι πολλοί λόγοι κι έτσι το τρέξιμο έγινε αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μου. Τώρα; Γιατί απλά έτσι....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2009 :  21:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Juls

Από μικρός στα βάσανα, πιτσιρικάς (6 ετών) έκανα ενόργανη στον «Άρη Νικαίας» αλλά ο πρωταθλητισμός ειδικά σε τέτοιες ηλικίες με έκανε να τα παρατήσω τελείως στα μέσα του γυμνασίου, λίγο αργότερα στο λύκειο ξεκίνησα πυγμαχία στο ίδιο αθλητικό κέντρο- ομάδα και πολύ σύντομα το γύρισα στο kickbox.

Το 98 με άδεια από τον προϊστάμενο μου και πατέρα του Σάββα από επάνω (μικρός που είναι ο κόσμος!!) κατέβηκα σε αγώνες με την Εθνική στην Ταϊλάνδη.

Εκεί τελείωσε και η ενεργός δράση μου μια και πλέων σε ηλικία πάνω από 26-27 και με επαγγελματικές υποχρεώσεις δεν υπάρχει χώρος για διπλές τετράωρες προπονήσεις, ο οργανισμός έχει πάψει να επανακτά δυνάμεις όπως στα 20 και το σώμα πονάει μόνιμα.
Αυτό που μου έμεινε από τις προπονήσεις ήταν η αίσθηση και η μυρωδιά του βουνού το πρωί. Αυτό το κράτησα και έτσι συνέχισα να τρέχω 1-2 φορές την εβδομάδα.

Μετά έτρεξα το 2001 τον πρώτο μου μαραθώνιο με πολύ βροχή και τέλος πολύ πόνο 4.40 κουτσαίνοντας …..

Εκτωτε έτρεχα όχι συστηματικά λόγο υποχρεώσεων και έκανα και κάνα ποδήλατο και πολύ enduro,.

Τον τελευταίο χρόνο έχω πωρωθεί και τρέχω σε ποιο συστηματική βάση, ακολούθησα ένα προπονητικό που βρήκα στο web και έκανα την κλασική 3,46 έτρεξα στον Υμηττό πολύ καλά και πλέον ο στόχος μου είναι ένας αξιοπρεπής τερματισμός τον Μαραθώνιο του Ολύμπου





στον Πλάτωνα ίδια εποχή πρέπει να ήμουνα και εγώ... Μη μου πεις ότι πήγαινες και στο 1ο/6ο κορυδαλλού (νομίζω έτσι λεγόταν ...κάτι πρώην "φυλακές" στη πέτρου ράλλη)

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zink
Forum-Runner

Greece


131 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2009 :  07:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μέχρι τα 39ιά μου (2005) ασχολιόμουν λίγο μόνο με μπάσκετ λόγω του ότι έπαιζα από τα 13 ετών μέχρι 23.
Το τρέξιμο ούτε πο το είχα κατα νου, μέχρι που τον Μάρτη του 2005 όταν είχα ένα σοβαρό επεισόδιο με την υγεία μου(εγκεφαλικό).
Μπήκα στο νοσοκομείο 95 κιλά (1,88 ύψος), ο γιατρός μου είπε να εγκαταλείψω την καθστική ζωή και να αρχίσω το περπάτημα.
ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ!!! Γίνεται το κλικ στον εγκεφαλό μου και αρχίζω να προσπαθώ να τρέχω, στην αρχή 3 γύρους με το ζόρι τρέξιμο μετά περπάτημα και ξανα τρέξιμο ΜΑΡΤΥΡΙΟ στην αρχές.Σιγά- σιγά άρχισα να γνωρίζω και έμπειρους δρομείς και ΨΥΧΑΡΕΣ!!!!!,ΝΑΙ το στάδιο του Κορυδαλλού έχει αρκρτούς από αυτούς ευτυχώς οι οποίοι μου μετέδωσαν το πνεύμα και την δύναμη του τρέχω,και έχω φτάσει σήμερα να κάνω 50-60 χιλιόμετρατηνβδομάδ+ έναν Βοτανικό (2,5 -3)ώρες Σ.Κ. (Σήμερα 80-81 κιλά)
Ελπίζω να μην κούρασα αλλά τελικά ένα έχω να σας δηλώσω ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΘΕΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΗΣ.

Πραγματικά ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΣΕΙ (στην περιπτωσή μου) πράγματι ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!!

ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΔΡΟΜΟ Η ΛΑΓΚΑΔΙ ΑΤΡΕΧΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Juls
Advanced Forum-Runner

Afghanistan
229 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2009 :  13:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

[quote]
στον Πλάτωνα ίδια εποχή πρέπει να ήμουνα και εγώ... Μη μου πεις ότι πήγαινες και στο 1ο/6ο κορυδαλλού (νομίζω έτσι λεγόταν ...κάτι πρώην "φυλακές" στη πέτρου ράλλη)



Sam, όχι σχολείο πήγαινα Νίκαια και μετά στο «κεντρικό» στον κορυδαλλό στην πλατεία Μέμου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2009 :  00:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από τα 22 μέχρι τα 36 καπνιστής (2 πακέτα ημερησίως). Το 2000 μου την βάρεσε ένα απόγευμα, ήπια τον καφέ μου έκανα το τσιγάρο μου και πήγα για βελονισμό όπου και το έκοψα. 15 ημέρες μετά έκανα τους πρώτους 2 γύρους σε γήπεδο και πέθανα.Πείσμωσα και συνέχισα μέχρι πέρυσι που έφτανα τα 12 κμ και το θεωρούσα πολύ καλό. Ξαναπείσμωσα από το site και θέλω να τρέξω μαραθώνιο. Μέγιστη απόσταση σήμερα 34 κμ και 40-60 κμ εβδομαδιαίως.
Σίγουρα κάτι μου φταίει αν δεν τρέξω ή δεν κάνω ποδήλατο σχεδόν σε καθημερινή βάση.
Επειδή το τελευταίο το έχω διαβάσει σε πολλούς φορουμίστες, μήπως όσοι τρέχουν είναι λίγο λοξοί;

ΤΡΕΧΩ-ΤΡΕΧΕΙΣ-ΤΡΕΧΕΙ!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2009 :  00:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Από τα 22 μέχρι τα 36 καπνιστής (2 πακέτα ημερησίως). Το 2000 μου την βάρεσε ένα απόγευμα, ήπια τον καφέ μου έκανα το τσιγάρο μου και πήγα για βελονισμό όπου και το έκοψα. 15 ημέρες μετά έκανα τους πρώτους 2 γύρους σε γήπεδο και πέθανα.Πείσμωσα και συνέχισα μέχρι πέρυσι που έφτανα τα 12 κμ και το θεωρούσα πολύ καλό. Ξαναπείσμωσα από το site και θέλω να τρέξω μαραθώνιο. Μέγιστη απόσταση σήμερα 34 κμ και 40-60 κμ εβδομαδιαίως.
Σίγουρα κάτι μου φταίει αν δεν τρέξω ή δεν κάνω ποδήλατο σχεδόν σε καθημερινή βάση.
Επειδή το τελευταίο το έχω διαβάσει σε πολλούς φορουμίστες, μήπως όσοι τρέχουν είναι λίγο λοξοί;
ΤΡΕΧΩ-ΤΡΕΧΕΙΣ-ΤΡΕΧΕΙ!!



Παρών.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Momo
Senior Forum-Runner

Barbados


602 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2009 :  00:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Gargadua, σου φαίνεται πιο φυσιολογικό και .."ίσιο" το να αφήνει κανείς το κορμί του να γερνάει από αχρηστία και να εκτονώνει την περισσευούμενη φυσιολογική του ενέργεια σε άσκοπα νεύρα, αγένειες, μηχανικό άδειασμα του ψυγείου κ.ο.κ; Αν αυτό είναι το φυσιολογικό, I'd rather stay here with all the madmen...

________________________________________
It's never too late to have a happy childhood

Edited by - Momo on 16/04/2009 00:31:49
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stefrun
Senior Forum-Runner

New Zealand


563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2009 :  09:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Από τα 22 μέχρι τα 36 καπνιστής (2 πακέτα ημερησίως). Το 2000 μου την βάρεσε ένα απόγευμα, ήπια τον καφέ μου έκανα το τσιγάρο μου και πήγα για βελονισμό όπου και το έκοψα. 15 ημέρες μετά έκανα τους πρώτους 2 γύρους σε γήπεδο και πέθανα.Πείσμωσα και συνέχισα μέχρι πέρυσι που έφτανα τα 12 κμ και το θεωρούσα πολύ καλό. Ξαναπείσμωσα από το site και θέλω να τρέξω μαραθώνιο. Μέγιστη απόσταση σήμερα 34 κμ και 40-60 κμ εβδομαδιαίως.
Σίγουρα κάτι μου φταίει αν δεν τρέξω ή δεν κάνω ποδήλατο σχεδόν σε καθημερινή βάση.
Επειδή το τελευταίο το έχω διαβάσει σε πολλούς φορουμίστες, μήπως όσοι τρέχουν είναι λίγο λοξοί;

ΤΡΕΧΩ-ΤΡΕΧΕΙΣ-ΤΡΕΧΕΙ!!



Aγαπητέ gargadua εμείς λίγο λοξοί ?
Προφανώς έχεις παρανοήσει . Οι περισσότεροι είμαστε ΠΟΛΥ λοξοί
πράγμα που κατά την ταπεινή μου γνώμη και σύμφωνα με τα " ίσια " πρότυπα της εποχής είναι πολύ ενθαρυντικό
Επειδή πολλοί έτσι( για τους λόγους που ανέφερες )ξεκινήσαμε το τρέξιμο αρχίζω και υποπευομαι ότι το forum λειτουργεί και ως κέντρο ομαδικής ψυχανάλυσης ( μαραθωνοδρόμοι ανώνυμοι )
Το μόνο που μένει είναι να σηκωνόμαστε ένας ένας από την καρέκλα και να συστηνόμαστε
" με λένε Στέφανο και είμαι μαραθωνοδρόμος "

" running up that hill "


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Queen
Senior Forum-Runner



647 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2009 :  09:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ με τη Μomo. Το τρέξιμο μας κάνει πιο ευχάριστους ανθρώπους. (Δε θα πω καλύτερους, γιατί ο άνθρωπος δεν αλλάζει επειδή τρέχει...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

demain
Advanced Forum-Runner



277 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2009 :  10:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...και να εισαι ενταξει στα μυαλα σου,οταν τρεχοντας ολοι οι υπολοιποι σε κοιτανε σαν εξωγηινιο,και λενε: ρε τον αρρωστο κατι του την βαρεσαι και τρεχει..τα χανεις θες δε θες!
Δεν ξεχναω ποτε τα γεματα απορια και περιεργεια βλεματα οταν τρεχεις καπου στην επαρχια!!!...παει αυτος...

"use drugs to be a champion,drink water to be an athlete"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2009 :  10:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω περιγράψει σε άλλο φόρουμ ΠΩΣ ξεκίνησα να τρέχω, αλλά ποτέ δεν έγραψα το ΓΙΑΤΙ. Ίσως γιατί ούτε εγώ το ξέρω. Ίσως προσπαθώντας να ρεφάρω τα εφηβικά μου απωθημένα. θεωρούσα τον εαυτό μου μη αθλητή και νόμιζα ότι δεν είμαι για τέτοια. Ξεκινώντας στα 40 να τρέχω (ανάθεμά με κι αν ξέρω γιατί πήγα στο στάδιο την πρώτη μέρα και δεν πήγα στο καφενείο), είδα ότι μπορούσα να τρέξω. Και επειδή μπορώ, έβαλα πείσμα να βελτιωθώ και να τρέξω μια μέρα μαραθώνιο. Έχοντας σήμερα πλέον τρέξει τρεις μαραθώνιους δεν μπορώ να σταματήσω. Είναι η πρόκληση του στόχου, αλλά κυρίως η διαδρομή προς αυτόν που με κάνει να ευχαριστιέμαι οποιοδήποτε αποτέλεσμα, αρκεί να είμαι στην αφτηρία. Το είπε και ο ποιητής άλλωστε (Ιθάκη, πηγαιμός, κλπ).

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Queen
Senior Forum-Runner



647 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2009 :  10:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είδες τελικά, Thrax, οτιδήποτε και αν αποφασίσουμε να κάνουμε, μπορούμε....Πιστεύω ότι δεν είναι τόσο η δυσκολία του στόχου, όσο η απογοήτευση από την αποτυχία και το χρονικό διάστημα που πρέπει να περιμένεις μέχρι να τον πραγματοποιήσεις...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000