Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Γιατι ξεκινησατε το τρεξιμο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 10

alexander
Forum-Runner

Greece


186 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2009 :  10:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κ να προσθέσω :
Nικητής είναι αυτός που τελειώνοντας μια διαδρομή είναι καλύτερος άνθρωπος...


RUN YOUR RUN...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

loukia
Newbie Forum Runner



3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/01/2010 :  18:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμένα πάντως το τρέξιμο μου το επιβάλλανε λόγω διπλής εγχείρισης στο γόνατο λόγω άλλου αθλήματος....
Κι από εκεί που το μισούσα και σε κάθε προπόνηση έκλεγα από νεύρα, θυμό και απογοήτευση, άρχισα σιγά σιγά να το συμπαθώ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

elton
The Shrink

Greece


1407 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/01/2010 :  23:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και που να δεις αργοτερα,οταν απο συμπαθεια θα εξελιχθει σε αρρωστημενο παθος...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgos1965
Senior Forum-Runner

579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2010 :  03:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΞΑΝΑΤΡΕΧΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 23 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΥΣΗΣ
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΑΛΛΟ ΑΘΘΛΗΜΑ
ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΟΤΕ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΣΟΥ ΜΕ ΑΚΡΙΒΙΑ ΔΕΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ
ΝΑ ΑΝΑΜΕΤΡΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ
ΝΑ ΣΥΓΡΙΘΕΙΣ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΣΟΥ
ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΑΘΛΗΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΥΕΞΙΑ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΔΥΝΑΤΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ!!!!!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thgor
Advanced Forum-Runner

258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2010 :  14:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατί ξεκίνησα το τρέξιμο?? Μα για να ξεφύγω από την καθιστική ζωή του γραφείου, από την οποία άρχιζα και έπηζα επικίνδυνα.

Τώρα πλέον είναι μέρος της ζωής μου και χαίρομαι ιδιαίτερα γι΄αυτό.
Υπέρατη πόρωση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2010 :  15:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκίνησα να τρέχω γιατί είχα απογοητευτεί απο τις εξετάσεις μου! Ο γιατρός έβλεπε ότι ερχόταν μπόρα μεγάλη, και μου είπε, αν το ΙΚΑ ήταν σωστό θα έπρεπε να μοιράζει διαδρόμους και όχι φάρμακα. Εντυπωσιάστηκα! Δεν είμαι και νέος (μόνο στη καρδιά). Έτσι ξεκίνησα το τρέξιμο κα ως δια μαγείας όλα ρυθμίστηκαν. Τώρα πια μου έγινε έμμονη ιδέα και μοιράζομαι την εμπειρία μου με φίλους. Αφήστε που με το τρέξιμο βελτιώθηκε η αντοχή μου στα βάρη και στα προβλήματα γενικότερα. Άν προσθέσεις και την αυτοπεποίθησή μετά από τον τερματισμό δύο μαραθωνίων, δεν πιάνομαι! Τα έχω όλα, υπάρχει κάτι καλύτερο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

elton
The Shrink

Greece


1407 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2010 :  15:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι υπαρχει.Ο τερματισμος στον τριτο μαραθωνιο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

yiorgos66
Forum-Runner

Greece


70 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2010 :  15:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γιατι με κυνηγαγαν οι μπατσοι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2010 :  16:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by yiorgos66

γιατι με κυνηγαγαν οι μπατσοι




Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

swtki
Senior Forum-Runner

991 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2010 :  18:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγγνώμη που θα ξεφύγω από το θέμα αλλά έχει σχέση:

λέμε τι καλό μας κάνει το τρέξιμο- η ευεξία που νιώθουμε,η αυτοπεποίηθηση, η αποβολή του άγχους κλπ κλπ Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα

ΑΛΛΑ

τι γίνεται ρε παιδιά όταν μας προκαλεί τραυματισμούς;;;;;;;
5 μήνες τώρα πονάνε τα γόνατα και δεν τρέχω....καλό το τρέξιμο αλλά μας κάνει και ανάπηρους! άλλος το γόνατο, άλλος τη μέση, άλλος τα shin splints.

Δε λέω, ωραίο το τρέξιμο, αλλά είναι το ίδιο το τρέξιμο που με έχει αφήσει εκτός για τόσο καιρό.




Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2010 :  18:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by swtki
λέμε τι καλό μας κάνει το τρέξιμο- η ευεξία που νιώθουμε,η αυτοπεποίηθηση, η αποβολή του άγχους κλπ κλπ Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα

ΑΛΛΑ

τι γίνεται ρε παιδιά όταν μας προκαλεί τραυματισμούς;;;;;;;
5 μήνες τώρα πονάνε τα γόνατα και δεν τρέχω....καλό το τρέξιμο αλλά μας κάνει και ανάπηρους! άλλος το γόνατο, άλλος τη μέση, άλλος τα shin splints.

Δε λέω, ωραίο το τρέξιμο, αλλά είναι το ίδιο το τρέξιμο που με έχει αφήσει εκτός για τόσο καιρό.



"Παν μέτρον άριστον" ή στη δημοτική μεθερμηνευόμενον:
"Είπαν του χαζού να χέσει και ξεκολιάστηκε"

_____________________________________________________________________________________
Κι ακόμα δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς μπορεί να πεθάνει μιά γυναίκα που αγαπιέται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2010 :  18:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχουν και άλλα αθλήματα όπως οι μπύρες και οι μπριζόλες, τα διηγήματα του Γιάννη του Περιπατητη.................δεν χάθηκε ο κόσμος!!!

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoyfio
Senior Forum-Runner

United Kingdom


574 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2010 :  21:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit zoyfio Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by swtki

Συγγνώμη που θα ξεφύγω από το θέμα αλλά έχει σχέση:

λέμε τι καλό μας κάνει το τρέξιμο- η ευεξία που νιώθουμε,η αυτοπεποίηθηση, η αποβολή του άγχους κλπ κλπ Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα

ΑΛΛΑ

τι γίνεται ρε παιδιά όταν μας προκαλεί τραυματισμούς;;;;;;;
5 μήνες τώρα πονάνε τα γόνατα και δεν τρέχω....καλό το τρέξιμο αλλά μας κάνει και ανάπηρους! άλλος το γόνατο, άλλος τη μέση, άλλος τα shin splints.

Δε λέω, ωραίο το τρέξιμο, αλλά είναι το ίδιο το τρέξιμο που με έχει αφήσει εκτός για τόσο καιρό.








Προφανώς δεν σταμάτησες έγκαιρα, όταν το σώμα σου έδινε τα πρώτα σημάδια κόπωσης και τραυματισμού. Στα λέω για να τα ακούω κι εγώ και όχι για να σου κάνω κήρυγμα! Όλοι λίγο-πολύ την έχουμε πατήσει κάπως έτσι ειδικά όταν προετοιμαζόμαστε για κάποιον μεγάλο και δύσκολο στόχο και όσο και να'ναι κάπου θα υπερβάλουμε. Οπότε εκεί τίθεται το θέμα: γιατί τρέχουμε;
Για την υγεία μας ή για να αποδείξουμε κάτι στον εαυτό μας ή/και στους υπόλοιπους;
Πάντως οι τραυματισμοί είναι μέσα στο παιχνίδι, όταν ασχολείσαι με κάποιο άθλημα. Κι εγώ έχω ραγίσει αστράγαλο από πτώση σε επικεφαλής αναρρίχηση , αλλά μόλις έγινα καλά ξανασκαρφάλωσα. Απλά ήταν αφορμή για να είμαι πιο προσεκτική και ίσως πιο συντηρητική στο μέλλον. Τότε είχα "πλακωθεί" στις έλξεις στο μονόζυγο, στους κοιλιακούς και στις ασκήσεις εδάφους, γιατί είχα τρελαθεί που δεν μπορούσα να τρέξω.
Μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα μέχρι να γίνουν καλά τα γόνατά σου, τα οποία θα σε κρατήσουν σε μία σχετικά καλή κατάσταση μεχρι να ξαναρχίσεις το τρέξιμο. Υπομονή και περαστικά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thepharmacist
Forum-Runner

Greece


146 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2010 :  21:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκίνησα να τρέχω γιατί κάποια στιγμή βαρέθηκα το περπάτημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

swtki
Senior Forum-Runner

991 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2010 :  22:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoyfio

quote:
Originally posted by swtki

Συγγνώμη που θα ξεφύγω από το θέμα αλλά έχει σχέση:

λέμε τι καλό μας κάνει το τρέξιμο- η ευεξία που νιώθουμε,η αυτοπεποίηθηση, η αποβολή του άγχους κλπ κλπ Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα

ΑΛΛΑ

τι γίνεται ρε παιδιά όταν μας προκαλεί τραυματισμούς;;;;;;;
5 μήνες τώρα πονάνε τα γόνατα και δεν τρέχω....καλό το τρέξιμο αλλά μας κάνει και ανάπηρους! άλλος το γόνατο, άλλος τη μέση, άλλος τα shin splints.

Δε λέω, ωραίο το τρέξιμο, αλλά είναι το ίδιο το τρέξιμο που με έχει αφήσει εκτός για τόσο καιρό.








Προφανώς δεν σταμάτησες έγκαιρα, όταν το σώμα σου έδινε τα πρώτα σημάδια κόπωσης και τραυματισμού. Στα λέω για να τα ακούω κι εγώ και όχι για να σου κάνω κήρυγμα! Όλοι λίγο-πολύ την έχουμε πατήσει κάπως έτσι ειδικά όταν προετοιμαζόμαστε για κάποιον μεγάλο και δύσκολο στόχο και όσο και να'ναι κάπου θα υπερβάλουμε. Οπότε εκεί τίθεται το θέμα: γιατί τρέχουμε;
Για την υγεία μας ή για να αποδείξουμε κάτι στον εαυτό μας ή/και στους υπόλοιπους;
Πάντως οι τραυματισμοί είναι μέσα στο παιχνίδι, όταν ασχολείσαι με κάποιο άθλημα. Κι εγώ έχω ραγίσει αστράγαλο από πτώση σε επικεφαλής αναρρίχηση , αλλά μόλις έγινα καλά ξανασκαρφάλωσα. Απλά ήταν αφορμή για να είμαι πιο προσεκτική και ίσως πιο συντηρητική στο μέλλον. Τότε είχα "πλακωθεί" στις έλξεις στο μονόζυγο, στους κοιλιακούς και στις ασκήσεις εδάφους, γιατί είχα τρελαθεί που δεν μπορούσα να τρέξω.
Μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα μέχρι να γίνουν καλά τα γόνατά σου, τα οποία θα σε κρατήσουν σε μία σχετικά καλή κατάσταση μεχρι να ξαναρχίσεις το τρέξιμο. Υπομονή και περαστικά!







Κι όμως, στάματησα αμέσως! αυτό είναι το περίεργο. Και ακόμη πιο περίεργο ότι δεν είχα τρέξει για αρκετούς μήνες και όταν ξεκίνησα πάλι, ξεκίνησα με μικρή ένταση και λίγα χιλιόμετρα ( 5, 7 μέχρι 10 έφτασα). Και μετά από έναν μήνα αργού και λίγου τρεξίματος, με έπιασε η ενόχληση. Το σταματήσα αμέσως.

Είναι άδικη η ζωή....

Άσε μου την έχει δώσει,κάνω βαράκια, παίρνω αντιφλεγμονώδη που μου έδωσε ο γιατρός, κάνω ποδήλατο αλλά προκοπή δεν βλέπω....

Έχουμε και μαραθώνιο το Νοέμβριο, όχι τίποτα άλλο!

Ουπς! Τον Οκτώβριο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000