Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ivorteam vs Nikatsteam
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 298

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  18:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και όχι όλοι οι "μαραθώνιοι" είναι έτσι....

...απλά κάποιοι μερσεντάκηδες που έμαθα ότι θα "αγκομαχάνε" να τερματίσουν...

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  18:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αστα αυτά τα .."Κετσπάγια".
Αλλο μπάλα κι άλλο Καβάλα, αφού θες να τ΄ακούσεις και σύ.-

"....και τέλος-τέλος, αν υπόθεσις δεν τραβάει χαβαλέ, εδώ την πουλεύω στο αμέσως και ανεπιστρεπτί. Καθότι γκρίνια και κόνξες έχω και στο τσαρδί μου αμα λάχει....!"Ν.Τσιφ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  19:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υμηττος 14 σεπτ. 2009

Eκ της Συντονιστικής Επιτροπής της NikatsTeam:



Κύριοι

Επειδή δεν βλέπω κίνηση από SAM και αφού θέλουμε σχετικούς χρόνους ιδού πρόταση χωρίς κενά και εξαιρέσεις και αυθαίρετους χρόνους αναφοράς για τους νέους.
1. Μετράνε όλοι οι χρόνοι απλά υπάρχει φραγή στη βελτίωση επιδείνωση στο 10%. 10% είναι πολύ μεγάλη βελτίωση για κάποιον που τρέχει δεύτερη φορά μαραθώνιο. Αν το ξεπεράσει σημαίνει ότι είτε την προηγούμενη χρονιά τα παράτησε είτε ότι δεν είχε τραυματιστεί. 10% επιδείνωση σημαίνει ότι υπάρχει τραυματισμός ή και εγκατάλειψη.
2. Όσοι δεν έχουν προηγούμενο αγώνα μαραθώνιου με βάση την καλύτερη επίδοση τους σε ημιμαραθώνιο υπολογίζουμε με κάποιο tool πχ http://www.runningtimes.com/Article.aspx?ArticleID=6765 τον χρόνο αναφοράς που θα συγκριθεί ο αθλητής. Αν δεν έχει ούτε ημιμαραθώνιο με τον μεγαλύτερο αγώνα του έως 10αρι. Αν δεν έχει τρέξει ούτε ένα 10αρι του συνιστούμε να μην συμμετάσχει με την μία σε μαραθώνιο και δεν τον βάζουμε σε ομάδα να τον τσιτώσουμε περισσότερο εμείς. Τα ίδια ισχύουν για όσους θα τρέξουν σε δεκάρι μόνο που το κατώτερο όριο αγώνα πάει στα 3 χλμ.
3. Υπολογισμός αποτελέσματος. Άθροισμα μεταβολής χρόνων μαραθώνιων επί 42,2 και μεταβολής χρόνων 10αριού επί 10 δια του συνολικού αριθμού μελών της ομάδας. Πχ έχουμε σε ομάδα 4 δρομείς. 2 μαραθώνιο (ο Α με βελτίωση 12% και ο Β με επιδείνωση 4% ) και 2 10αρι (ο Γ με βελτίωση 7% και ο Δ εγκαταλείπει ). Εχουμε (42,2*10(φραγή) - 42,2*4 +10*7 – 10*10(φραγή))/4= 55,8. Η ομάδα με το μεγαλύτερο score κερδίζει.
Κάντε όποια παρατήρηση νομίζετε για να καταλήξουμε σε κάποια λύση/πρόταση.

με τιμή
Babis

"....και τέλος-τέλος, αν υπόθεσις δεν τραβάει χαβαλέ, εδώ την πουλεύω στο αμέσως και ανεπιστρεπτί. Καθότι γκρίνια και κόνξες έχω και στο τσαρδί μου αμα λάχει....!"Ν.Τσιφ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  19:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγώ είπα ότι θα συμφωνήσω και δε θα ασχοληθώ ότι και να πείτε οπότε δε το διαβάζω καν... Η μόνη παρατήρηση είναι ότι το εργαλείο που αναφέρθηκε όπως και όλα τα παρόμοια εργαλεία είναι για τα σκουπίδια εάν θέλετε να ορίσετε το χρόνο αναφοράς κάποιου ΝΕΟΥ... Αυτά λειτουργούν (και παλι με πολύ ασάφεια) μόνο σε πολύ έμπειρους δρομείς.. Στους νέους (αλλά και σε οποιοδήποτε πιστεύω που βρίσκεται ακόμα σε διαδικασία "ανάπτυξης") είναι πολύ αισιόδοξα για τον εκτιμώμενο χρόνο μαραθωνίου ...Είναι πολύ πιο έυκολο να έχει προλάβει να κάνει κάποιος νέος 49-50 λεπτά στο δεκάρι αλλά στο πρώτο του μαραθώνιο να του ζητάμε να βελτιώσει τις 4.00 ώρες δε στέκει...

Παράδειγμα εγώ θα είχα χρόνο αναφοράς για να "βελτιώσω" τις 3 ώρες και τα 48 λεπτά εάν ήμουν νέος και πιάνατε το δεκάρι μου και άντε 3-4 λεπτά πιο πάνω εάν πιάνατε τον ημί μου

Απο την άλλη φτιάξτε τα όπως θέλετε ...Απλά τα κενά "που δεν υπάρχουν" να κλείσετε

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  19:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αποφασίστε και ποιο δεκάρι θα πιαστεί? Αρκετοί πέρσι τρέξαμε μαραθώνιο με 3-4 μήνες τρεξίματος στα πόδια μας) ...Εάν μου ζητάγατε το ΠΡΟ-πέρσινο δεκάρι μου λοιπόν για να βγάλετε το χρόνο αναφορά μου θα είχα όντως εντυπωσιακή βελτίωση καθώς πρόπερσι τα δέκα χιλιόμετρα δε τα έκανα σε δύο ώρες ούτε με το λεοφωρείο!


....αχ πόσο δύσκολο είναι να κάνεις ένα σύστημα χωρίς τρύπες τελικά...

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.

Edited by - sam on 14/09/2009 19:41:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  19:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mάστα. Πάει και τούτο, ετσι; κοινά αποδεκτόν τίποτα. Σαν τη Παπαρήγα και το debate το καταντήσαμε.
Πάει καλά......... υπάρχει στο συρτάρι μου μιά τελευταία πρόταση.
Είναι όμως "προχωρημένη". Πολύ. Τη χρησιμοποιούσαμε στο τέννις και παίζεται και στα "στοιχήματα" όταν πρόκειται για αγώνες στους οποίους λαμβάνουν μέρος πολλοί και διαφορετικής δυναμικότητας αντίπαλοι (πχ. αγώνες F1, ιπποδρομίες κ.λ.π.). δεν έχω αναφερθεί σ΄αυτο λόγω του οιτ ισως να "ξενίσει" κάποιους αμύητους. Δεν έχει όμως να κάνει με πολύπλοκους υπολογισμούς και μαθηματικά. Ασε που έχει χαβαλέ στη επιλογή της.
Θα τη φυλάξω γι αργότερα....


"....και τέλος-τέλος, αν υπόθεσις δεν τραβάει χαβαλέ, εδώ την πουλεύω στο αμέσως και ανεπιστρεπτί. Καθότι γκρίνια και κόνξες έχω και στο τσαρδί μου αμα λάχει....!"Ν.Τσιφ.

Edited by - nikats on 14/09/2009 19:52:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  19:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ συμφώνησα ...Δεν είπα πάει! Απλά κλείστε τις τρύπες τώρα που η καυτή πατάτα ήρθε στα χέρια σας

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  19:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΛΑΘΟΣ!!!!!!!

έβαζα τα στοιχεία μου στα μίλια!!!!

¨Οταν τα έβαλα στα χιλιόμετρα είδα το φως το αληθινό!

Σύμφωνα με το δεκάρι μου πρέπει να βελτιώσω το 3.38!!!!!

Ενώ κάποιος που έχει κανει 50 λεπτά το δεκάρι πρέπει να βελτιώσει το 3.54!!!

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  19:53:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

ΛΑΘΟΣ!!!!!!!

έβαζα τα στοιχεία μου στα μίλια!!!!

¨Οταν τα έβαλα στα χιλιόμετρα είδα το φως το αληθινό!

Σύμφωνα με το δεκάρι μου πρέπει να βελτιώσω το 3.38!!!!!

Ενώ κάποιος που έχει κανει 50 λεπτά το δεκάρι πρέπει να βελτιώσει το 3.54!!!

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.


Το πιάσαμε το υπονοούμενο.....ΟΚ. Πάει κι αυτό λοιπόν.


"....και τέλος-τέλος, αν υπόθεσις δεν τραβάει χαβαλέ, εδώ την πουλεύω στο αμέσως και ανεπιστρεπτί. Καθότι γκρίνια και κόνξες έχω και στο τσαρδί μου αμα λάχει....!"Ν.Τσιφ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  19:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δε κάνεις μια ..κοπτοραπτική ΕΣΥ, που 'σαι και της σχολής;

"....και τέλος-τέλος, αν υπόθεσις δεν τραβάει χαβαλέ, εδώ την πουλεύω στο αμέσως και ανεπιστρεπτί. Καθότι γκρίνια και κόνξες έχω και στο τσαρδί μου αμα λάχει....!"Ν.Τσιφ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  20:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
O τρόπος αξιολόγησης θα κυκλοφορήσει σε .xls με 15σέλιδο manual???
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Run Forest Run
Advanced Forum-Runner



359 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  20:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

ΛΑΘΟΣ!!!!!!!

έβαζα τα στοιχεία μου στα μίλια!!!!

¨Οταν τα έβαλα στα χιλιόμετρα είδα το φως το αληθινό!

Σύμφωνα με το δεκάρι μου πρέπει να βελτιώσω το 3.38!!!!!

Ενώ κάποιος που έχει κανει 50 λεπτά το δεκάρι πρέπει να βελτιώσει το 3.54!!!




SAM μπορεί να μην εκτιμάς τα tools υπολογισμού χρόνων αλλά είναι η λιγότερo αυθαίρετη μέθοδος πρόβλεψης χρόνου. Το 4:15 που έβαλες σαν αναφορά είναι εντελώς αυθαίρετο. Επίσης τόσες μέρες επιμένατε για βελτίωση χρόνων αλλά το 4:15 είναι απόλυτο. Υπάρχουν και αλλά tools στο net. Βρες αν ξέρεις κάποιο καλύτερο. Κάνε συγκεκριμένες παρατηρήσεις βελτίωσης να κλείνουμε τα διαδικαστικά.

Είμαστε 55 μέρες απ τις εκλογές και ακόμη ψάχνουμε τον εκλογικό νόμο.

Edited by - Run Forest Run on 14/09/2009 20:31:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  20:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
βρε νικ δεν ριχνεις και την τελευταια προταση;

btw ο τελευταιος που μιλησε για τζιπ και cinquecento εχασε την υπερνομαρχια

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

inioxos
Advanced Forum-Runner



224 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  20:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
λοιπον σαν νεος: περυσι εκανα στο 10αρι 49:47 (καθαρος χρονος 11006 panagiotis papantonis)
τον Δεκ εκανα εγχειρηση στο γονατο, μετα ξαναετρεξα στο Nikerun στο Ιλιον σε 55+ και στον γυρο Ν.Σμύρνης 40'
το γονατο -λογω δουλειας(γονατισμα και σκαλα)- εχει πρηστει 2 φορές "καλά" και μερικες ακομα "λίγο"
για την προπονηση μου http://www.dailymile.com/people/inioxos και η τακτική που σκεφτομαι http://www.runningnews.gr/SnitzForum/topic.asp?TOPIC_ID=3633&whichpage=4 "καννιβαλικη συνταγή"
4:15 δεν με βλεπω , το 4:30 ειναι κρυφος ποθος (και παροτρυνση συναθλουμενων οτι μπορω),βασικα να τερματισω (οχι βεβαια σε δυο μερες)αλλά και να μην κοιμαμαι δυο μερες :)

η επιλογή της ομαδας δυσκολη :) απο κοντα εχω συναντησει -απο τους ήδη συμμετεχοντες- rigelian , koukouvagia

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  21:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by inioxos

λοιπον σαν νεος: περυσι εκανα στο 10αρι 49:47 (καθαρος χρονος 11006 panagiotis papantonis)
τον Δεκ εκανα εγχειρηση στο γονατο, μετα ξαναετρεξα στο Nikerun στο Ιλιον σε 55+ και στον γυρο Ν.Σμύρνης 40'
το γονατο -λογω δουλειας(γονατισμα και σκαλα)- εχει πρηστει 2 φορές "καλά" και μερικες ακομα "λίγο"
για την προπονηση μου http://www.dailymile.com/people/inioxos και η τακτική που σκεφτομαι http://www.runningnews.gr/SnitzForum/topic.asp?TOPIC_ID=3633&whichpage=4 "καννιβαλικη συνταγή"
4:15 δεν με βλεπω , το 4:30 ειναι κρυφος ποθος (και παροτρυνση συναθλουμενων οτι μπορω),βασικα να τερματισω (οχι βεβαια σε δυο μερες)αλλά και να μην κοιμαμαι δυο μερες :)

η επιλογή της ομαδας δυσκολη :) απο κοντα εχω συναντησει -απο τους ήδη συμμετεχοντες- rigelian , koukouvagia




Να πάς μαζί τους, Αφού ξερενόσαστε κιόλας...........
Χωρίς παρεξήγηση έτσι, πλάκα κάνουμε ΠΑΝΩ ΑΠ΄ ΟΛΑ.

"....και τέλος-τέλος, αν υπόθεσις δεν τραβάει χαβαλέ, εδώ την πουλεύω στο αμέσως και ανεπιστρεπτί. Καθότι γκρίνια και κόνξες έχω και στο τσαρδί μου αμα λάχει....!"Ν.Τσιφ.

Edited by - nikats on 14/09/2009 21:04:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 298 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000