Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ivorteam vs Nikatsteam
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 298

DIMITRISKAL
Senior Forum-Runner

Greece
676 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2010 :  16:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Laga

quote:
Originally posted by dpkouk

φιλε μεχρι κι εγω το καταλαβα το συστημα βαθμολογησης...ωραιο φαινεται.με τους πρωταρηδες τι γινεται; τι λενε οι αρχηγοι;;;

καλα την μπυρα την εχεις εξασφαλισει στα σιγουρα...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...


Μπράβο για την προσπάθεια, είναι αρκετά δικαιότερη από αυτή που υπάρχει μέχρι τώρα-που φυσικά ήταν μία πολύ καλή αρχή και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις με όσους την έκαναν πέρυσι-αλλά οι κανονισμοί βγαίνουν για να βελτιώνονται και να αλλάζουν.
Εας απαντήσει ο μοναδικός αρχηγός επί του θέματος γιατί αυτός ο απαίσιος ο άλλος(δεν αναφέρω καν το όνομα του) έχει άλλα πράγματα στο μυαλό του που δεν έχουν καμία σχέση με ευγενή άμυλα

(όλα τα υπόλοιπα γίνονται σύμφωνα με τα συστήματα που έχετε υιοθετήσει μέχρι τώρα)



"Ποτέ μα ποτέ σε έναν Μαραθώνιο μην πηγαίνεις γρήγορα τα πρώτα χιλιόμετρα" !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2010 :  17:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω προσωπικά (ως ένας απο τους βασικούς συντελεστές της φόρμουλας της περσινής βαθμολόγησης) δεν έχω κανενα πρόβλημα να αλλάξουν οι κανονισμοί και δε πρόκεται να "παρεξηγηθώ" καθόλου.

Όμως τα πράγματα ΔΕΝ είναι έτσι απλά και για αυτό όποιος ασχοληθεί με αυτό να ξέρει ότι θα πρέπει να υπολογίσει ΠΟΛΛΟΥΣ περισσότερους παραμέτρους...

Υπάρχουν θέματα όπως
α) τι γίνεται με τους πρωτάρηδες? (τι σημαίνει το "όπως ίσχυε μέχρι τώρα" ...Πως θα ενωθούν τα 2 συστήματα?)
β) τι γίνεται με τους δεκάρηδες και τους πεντάρηδες (και τους πρωτάρηδες εκεί επίσης)

και γ) ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ...το βασικό μας μέλημα δεν είναι να βγει το απόλυτο σύστημα βαθμολόγησης, ούτε το πιο δίκαιο απο πλευράς δυνατοτήτων και γρηγοράδας (ειδάλλως θα αρθροίζαμε απλά τους χρόνους και θα έβγαινε νικήτρια η πιο γρήγορη ομάδα) ...Το μέλημα μας είναι το σύστημα να είναι όσο το δυνατόν πιο απρόβλεπτο ώστε να έχει και νόημα η αντιπαράθεση. Εάν εγώ έχω κάνα δύο παραπάνω των 3 ωρών στην ομάδα μου και ο άλλος έχει των 4.00 στη θέση τους ...η διαφορά των 60-120 πόντων μπορεί να είναι ανυπέρβλητη όσες βελτιώσεις (ακόμα και των +10/15 λεπτών που είναι συνήθως και οι μεγαλύτερες) να υπάρξουν εκατέρωθεν. Με λίγα λόγια έαν ακολουθήσουμε χοντρικά το σύστημα που αναφέρθηκε, πιθανότατα κάνωντας απο τώρα μια αναγωγή κάποιος στις συνθέσεις των δύο ομάδων να βρει τέτοιες διαφορές που το αποτέλεσμα να είναι προφανές απο πριν (ίσως και όχι βέβαια ...δε το έχω κάνει)

Σε κάθε περίπτωση και επειδή είναι τέτοιο το πνεύμα της αντιπαράθεσης (για το χαβαλέ και μόνο) καλύτερα το σύστημα να προσεγγίζει όσο το δυνατόν τη φιλοσοφία του απρόβλεπτου (ακόμα και του στριψίματος του νομίσματος) καθώς δεν έχει πραγματικά καμία σημασία ποιος θα νικήσει όση πλάκα και να κάνουμε μεταξύ μας...

Αυτά ...και δείτε πως θα το φτιάξετε εάν το αλλάξετε.

---------------------------------

IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!

Edited by - sam on 13/09/2010 17:33:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2010 :  17:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή η προσπάθεια του Λάμπρου και όντως, κάτι έχει να πει.

Με την μέθοδο που προτείνει όμως, η εύνοια των κανονισμών μετατοπίζεται από τους νέους σχετικά δρομείς που έχουν μεγάλα περιθώρια βελτίωσης, στους έμπειρους με μικρούς χρόνους, ακόμη και αν τους χειροτερέψουν λίγο.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά έχει προβλεφτεί από τους υπάρχοντες κανονισμούς, περιορισμός στους πρωτάρηδες να μην παίρνουν το μέγιστο 10% (που είναι εύκολο να πιάσουν μία χρονιά), παρά μόνο μέχρι 5%. Έ, αν κάποιος πιάσει 10% βελτίωση και δεύτερη χρονιά σερί, είναι γιατί το αξίζει και δούλεψε πάρα πολύ και όχι γιατί είναι νέος δρομέας ή οι κανονισμοί είναι άδικοι.

Πάντως ΕΜΕΙΣ, δεν κυνηγάμε μέλη που να ταιριάζουν στους κανονισμούς...


IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoyfio
Senior Forum-Runner

United Kingdom


574 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2010 :  17:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit zoyfio Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

...με τους πρωταρηδες τι γινεται;τι λενε οι αρχηγοι;;;


http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Με πρόλαβες dpkouk! Αυτό θα ρωτούσα κι εγώ, γιατί είμαι πρωτάρα στον ΚΜΑ και με βλέπω να την κάνω με ελαφρά... εάν δεν θεσπίσει η επιτροπή κανέναν κανονισμό για τους πρωτάρηδες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2010 :  18:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους


Για τους πρωτοεμφανιζόμενους ο Δημήτρης είχε ποστάρει το παρακάτω το οποίο και βρήκα λογικό...

β) Για τους πρωτοεμφανιζόμενους σε μαραθώνιο που δεν έχουν παλαιότερο χρόνο, ορίζουμε έναν προσωπικό χρόνο αναφοράς με βάση τη καλύτερη φετινή τους (μέχρι 30/9) επίδοση σε μικρότερη απόσταση (ημι, 10κ κλπ) με τη βοήθεια του εργαλείο Purdy απο εδώ (http://www.runningforfitness.org/calc/rp.php) + 2 λεπτά λόγω δυσκολίας κλασσικής.

Για τα υπόλοιπα που λέει ο Γιάννης και ο Σταμάτης εννοείται πως δεν έχω κάτι σοβαρό να απαντήσω... Η λύση που προτείνω αυτή τη στιγμή είναι τελείως μπακαλίστική. Απλά με προβλημάτισε ο τρόπος που μαζεύουν βαθμούς (που δεν μαζεύουν δηλαδή) οι γρήγοροι δρομείς. Αν μπορούσα να επεξεργαστώ ως προς όλες τις παραμέτρους σε μια ώρα ένα τέτοιο θέμα θα ήμουν πολύ υπερήφανος για τον εαυτό μου...

Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them? A desire, a dream, a vision…
Muhammad Ali

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2010 :  18:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
προτεινω τα μαθηματικα μυαλα να το δουν..και συνυπολογιζοντας τον περσινο κανονα του 10% μαλλον βγαινει ακρη..

και φυσικα και δεν τιθεται θεμα αποχωρησεων λογω επιδοσης αντυ,την πλακα μας κανουμε..ασε που οι πρωταρηδες αξιζουν 1 επιπλεον μπραβο που ξεκινουν με κλασικη τους μαραθωνιους

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2010 :  18:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

και φυσικα και δεν τιθεται θεμα αποχωρησεων λογω επιδοσης αντυ,την πλακα μας κανουμε..ασε που οι πρωταρηδες αξιζουν 1 επιπλεον μπραβο που ξεκινουν με κλασικη τους μαραθωνιους

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Εννοείται βρε Άντυ, ότι είναι όπως τα λέει ο Δημήτρης. Και εγώ είμαι πρωτάρης, ούτε ημιμαραθώνιο αγωνιστικό δεν έχω τρέξει ποτέ. Εδώ πέρυσι έτρεξα πρώτη φορά στο 10άρι (εκεί να δεις καζούρα που άκουσα από τον αντίπαλο αρχηγό, που έχει ένα σωρό μαραθώνιους στη ζώνη του. Δύο εβδομάδες μετά όμως, τον πέρασα στο 10άρι του ΣΔΥΑ. Μεγάλες στιγμές λέμε!!!).


IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2010 :  20:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
100% στον Λάμπρο. Ουδεν μεμπτον η ακαταλαβίστικον στη θεωρία του. Προτείνω να το υιοθετήσουμε.

N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2010 :  20:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Ivorman

quote:
Originally posted by dpkouk

και φυσικα και δεν τιθεται θεμα αποχωρησεων λογω επιδοσης αντυ,την πλακα μας κανουμε..ασε που οι πρωταρηδες αξιζουν 1 επιπλεον μπραβο που ξεκινουν με κλασικη τους μαραθωνιους

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Εννοείται βρε Άντυ, ότι είναι όπως τα λέει ο Δημήτρης. Και εγώ είμαι πρωτάρης, ούτε ημιμαραθώνιο αγωνιστικό δεν έχω τρέξει ποτέ. Εδώ πέρυσι έτρεξα πρώτη φορά στο 10άρι (εκεί να δεις καζούρα που άκουσα από τον αντίπαλο αρχηγό, που έχει ένα σωρό μαραθώνιους στη ζώνη του. Δύο εβδομάδες μετά όμως, τον πέρασα στο 10άρι του ΣΔΥΑ. Μεγάλες στιγμές λέμε!!!).


IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!



N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DIMITRISKAL
Senior Forum-Runner

Greece
676 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2010 :  21:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το αντίθετο πρέπει να ισχύει. Ο Πρώτος μαραθώνιος πρέπει να πριμοδοτείτε με extra βαθμούς-μιλάμε τώρα για καινοτομίες σαν τους 2+ βοηθούς στο ποδόσφαιρο

"Ποτέ μα ποτέ σε έναν Μαραθώνιο μην πηγαίνεις γρήγορα τα πρώτα χιλιόμετρα" !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2010 :  21:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1. Οποιος πάει 1ος στο μαγαζί που θα μπυροσυγκρουστούμε, κερδίζει η ομάδα του. Τόσο απλά.
Αμα είναι μετά στο μαγαζί να προσπαθούμε να βρούμε τον νικητή.............................θα νυχτώσουμε. Ασε που δεν θα βγάλουμε άκρη.

2. Αλλη απλή μέθοδος είναι να αθροίσουμε όλους τους χρόνους των μελών των ομάδων ανεξαιρέτως αγώνα (ή εμπειρίας) και να βρούμε τον μέσο όρο.Αυτό όμως θα γίνει όταν βγούνε τα επίσημα αποτελέσματα για να είμαστε δίκαιοι.



Σ΄αρέσουν οι τζάμπα μπύρες;
NIKATS TEAM!!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2010 :  22:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να παίξουν οι αρχηγοί τάβλι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2010 :  22:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφού ο στόχος είναι να βρεθούμε, να τα πούμε και να διασκεδάσουμε τι τους θέλουμε τους κανονισμούς; Δηλαδή στη Μεσσήνη που βρεθήκαμε και τα περάσαμε μια χαρά (χωρίς κανόνες) άσχημα ήταν;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2010 :  22:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δηλαδή να παραδεχτούν την ήττα τους οι της νικατσομάδας από τώρα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2010 :  22:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
ζαμέ

__________________________
Χλιμίτζουρες: γράφουν ιστορία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 298 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000