Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ivorteam vs Nikatsteam
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 298

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2010 :  15:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Ivorman

quote:
Originally posted by Run Forest Run

Μιας και ξαναζεσταίνεται η συζήτηση για τον κανονισμό θα επαναφέρω την περσινή μου πρόταση. Είναι το απόλυτο σύστημα αφού είναι 100% απρόβλεπτο, τίμιο, αδιάβλητο και δεν χωράει κανένα στήσιμο.
Σας το θυμίζω γιατί πολλοί θα το έχετε ξεχάσει.

Ο κάθε δρομέας νέος η έμπειρος δηλώνει μέχρι κάποια ημερομηνία τον χρόνο που προβλέπει ότι θα κάνει στον αγώνα.
Κερδίζει η ομάδα που έχει την μικρότερη απόκλιση στην πρόβλεψη. Όλοι 10αριδες μετράνε σαν έναν μαραθωνοδρόμο όπως πέρσι.

Μην ξεχνάμε ότι Μαραθώνιος σημαίνει πρώτα απ όλα αυτογνωσία.


ΠΑΝΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΜΕΤΡΟΝ ΕΣΤΙΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ



Ειλικρινά Μπάμπη, δεν τη θυμόμουνα καθόλου αυτή την πρότασή σου, η οποία μου αρέσει πάρα πολύ, κυρίως για δύο λόγους :

Α. Είναι μέσα στο πνεύμα του αθλητισμού που κάνουμε (ανταγωνιζόμαστε μόνο τον εαυτό μας και κανέναν άλλον, ψάχνοντας τα προσωπικά μας όρια), και
Β. Είναι πολύ πιο εύκολο να βγάλουμε αποτελέσματα στην ταβέρνα, αφού δεν χρειαζόμαστε πι-σι και εξέλ με φόρμουλες.

Θα πρότεινα μάλιστα, η θετική απόκλιση (μεγαλύτερος χρόνος από αυτόν που έχει κάποιος δηλώσει) να μετράει διπλά, ενώ η αρνητική απόκλιση, κανονικά, για να μην ξεχνάμε ότι είναι αγώνας, έ? Η ομάδα με το μεγαλύτερο άθροισμα απόκλισης, χάνει.

Τι λέτε?


IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!



Τουναντίον! Εγώ θα πρότεινα Θα πρότεινα η θετική απόκλιση (μεγαλύτερος χρόνος από αυτόν που έχει κάποιος δηλώσει) να μετράει απλά, ενώ η αρνητική απόκλιση να είναι αυτή που θα μετράει διπλά, για να μην βάζουμε χρόνο παραπάνω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2010 :  15:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
μουμπλε μουμπλε

__________________________
Χλιμίτζουρες: γράφουν ιστορία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2010 :  15:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thrax

μουμπλε μουμπλε

__________________________
Χλιμίτζουρες: γράφουν ιστορία





http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2010 :  15:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τώρα που το σκέφτομαι, ένα άλλο πολύ θετικό του Μπάμπιου συστήματος είναι και το υπαρξιακό δίλημμα που θα φέρει στην επιφάνεια … Είμαι στο τέλος της διαδρομής, βλέπω ότι έχω δυνάμεις, αλλά αν τα δώσω όλα, θα κάνω μεν καλύτερο χρόνο από ότι υπολόγιζα αλλά από την άλλη θα με κράζει η ομάδα μου για τους βαθμούς απόκλισης, θα πλερώσω μπυρίτσες και θα τρώω καζούρα από τους «άλλοι» για όλη την υπόλοιπη σεζόν. Καλόοοοοοοο

Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them? A desire, a dream, a vision…
Muhammad Ali

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2010 :  15:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μωρε ας εκανα εγω κατω απο 4 ωρες και μετα θα κερναγα ουτως ή αλλως...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2010 :  15:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Laga

Τώρα που το σκέφτομαι, ένα άλλο πολύ θετικό του Μπάμπιου συστήματος είναι και το υπαρξιακό δίλημμα που θα φέρει στην επιφάνεια … Είμαι στο τέλος της διαδρομής, βλέπω ότι έχω δυνάμεις, αλλά αν τα δώσω όλα, θα κάνω μεν καλύτερο χρόνο από ότι υπολόγιζα αλλά από την άλλη θα με κράζει η ομάδα μου για τους βαθμούς απόκλισης, θα πλερώσω μπυρίτσες και θα τρώω καζούρα από τους «άλλοι» για όλη την υπόλοιπη σεζόν. Καλόοοοοοοο

Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them? A desire, a dream, a vision…
Muhammad Ali





Γι' αυτό είπα η αρνητική απόκλιση να μετράει μισή ή έστω μονή, ενώ η θετική, διπλή. Ο Σαμ κατάλαβε το πνεύμα μου. Όχι ότι πιστεύω ότι κάποιος θα χαλούσε το χρόνο του για να μη δώσει βαθμούς ποινής στην ομάδα του (μην τρελλαθούμε κιόλας...), αλλά ο κανονισμός να λειτουργεί μόνο θετικά στο μυαλό μας, δηλ. να σκιστούμε να πιάσουμε τον χρόνο που δηλώσαμε, γιατί η θετική απόκλιση, μετράει διπλή. Τουλάχιστον το τελευταίο (διπλή η σχετική απόκλιση), πιστεύω ότι θάπρεπε να ισχύσει.


IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2010 :  16:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad

Στέφανε... όλες οι μεγαλοφυείς ιδέες χρειάζονται κάποιο χρόνο, για να τις αποδεχθεί ο λαός!!!

Επίσης, για να τις αποδεχθεί, χρειάζεται και να μπορεί να τις ακούσει ή, στην περίπτωσή μας, να τις διαβάσει!!!

Σκέψου ότι εγώ, που την έγραψα την πρότασή μου, έκανα 10 λεπτά για να την ξαναβρώ...

Λοιπόν, για όποιον ενδιαφέρεται να την διαβάσει, είναι στην σελίδα 213 (!!!) στις 6-9-2010!!!

aad

ΥΓ: Αμα την ενστερνισθείτε μην μου σφυρίξετε!!!... Θα έχω ακούσει τις επεφημίες σας!!!



Αντώνη μου, καλός είναι ο κανονισμός που προτείνεις, αλλά ειλικρινά, είναι εκτός πνεύματος της κόντρας των ομάδων. Γιατί, εσύ έφτιαξες έναν πραγματικό δρομικό κανόνα σύγκρισης, που κάνει ελκυστικότερους τους γρήγορους κάθε κατηγορίας και λιγότερο ελκυστικούς τους αργότερους.

Εμείς όμως θέλουμε ΟΛΟΙ να μετράμε στα αποτελέσματα ενεργά και όχι να γίνουμε θεατές στην κόντρα των 15 καλύτερων της ομάδας. Παλιοί και νέοι στον ίδιο χαβαλέ, με ίσες πιθανότητες και δυνατότητες να επηρεάσουν το τελικό αποτέλεσμα.

Άσε που με το σύστημά σου, εκτός πολλών απροόπτων, και αν δεν επιλεγούν οι ομάδες έτσι ώστε ΕΠΙΤΗΔΕΣ το αναμενόμενο άθροισμα χρόνων να είναι πολύ κοντά, το αποτέλεσμα θα είναι γνωστό πριν τον αγώνα.


IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2010 :  16:11:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο ίβορ έχει δίκιο... (άσε που είναι και Ο Αρχηγός οπότε ο λόγος του είναι ιερός). Και στοίχημα, και βαθμοί στην ομάδα ...και σπάσιμο των προσωπικών ορίων εάν είναι η μέρα μας.

Προτείνω επίσης η απόκλιση να ισχύει με τον ίδιο τρόπο και για τους δεκάρηδες (να μην κάνουμε αναγωγές σε χιλιόμετρα κτλ, κτλ) ...Ο χρόνος στο δεκάρι είναι πιο εύκολο να προβλεφτεί και αλοίμονο εάν εκεί πέσει κάποιος έξω 15 λεπτά όπως είναι πολύ πιθανό να συμβεί στον μαραθώνιο (ας πρόσεχε σε αυτή τη περίπτωση και ας φάει δέκα πέντε λεπτα ποινή )

Όμως για τον ίδιο λόγο (το ότι είναι πιο εύκολο να προβλέψει κάποιος το χρόνο του στο δεκάρι και άρα να έχει πολύ μικρή ποινή ...δεν είναι σωστό να μπουν τα δεκάρια ατομικά στον συνολικό μέσο όρο (η ομάδα με τους περισσότερους δεκάρηδες θα έχει σήμαντικό πλεονέκτημα) ...Το σωστό είναι ο μέσος όρος των δεκαριών να μπαίνει μια φορά στον συνολικό μέσο όρο

Λέω Μέσος Όρος και όχι άρθροισμα γιατί το άρθροισμα προυποθέτει ότι οι ομάδες κατεβαίνουν με ακριβώς ίσα μέλη (το οποίο δεν είναι σίγουρο). Οπότε θα είναι είτε ο μέσος όρος ...είτε αρθροίζουμε αριθμό μελών ίσο με αυτόν της μικρότερης ομάδας (ακόμα καλύτερα για αυτήν που έχει περισσότερους, οι τελευταίοι 2,3,5 να αρθροίζονται ως ο μέσος όρος τους ...ώστε να μην μαζέψει κάποια ομάδα εκ του ασφαλούς 50 μέλη και να αρθροιστούν οι 20 καλύτεροι ...Με τον τρόπο που λέω οι 19 μετράνε και οι υπόλοιποι 31 θα βγάλουν έναν μεγαλύτερο μέσο όρο ποινής απο τον 20ο και έτσι θα μετρήσει αρκετά)


Τι λες Μπάμπη που χεις και την πατέντα?


---------------------------------

IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!

Edited by - sam on 14/09/2010 16:14:21
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2010 :  16:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγω τα μαθηματικα δεν τα κατεχω,ταφηνω στους ειδικους που περσι μας εβγαλαν ασπροπροσωπους..

αλλα αντωνη το δικο σου μοντελο ερχεται σε κοντρα με τη λογικη του χαβαλε,της ισονομιας και του απροβλεπτου οπως προειπαν τα παιδια.γιαυτο ελα να δουμε αυτο που δουλευουν σταματης-μπαμπης και μετα ολοι μαζι να πιουμε τις μπυριτσες μας

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2010 :  16:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωστός ο Σάμ. Μπάμπη?


IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2010 :  16:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατάφερα να ξεκλέψω χρόνο και να διαβάσω τις τελευταίες σελίδες...(χρονιάρα μέρεα χθές,γαρ....).
ΚΑτ' αρχάς να τονίσω για μιά ακόμα φορά, οτι σκοπός μας ιναι ο χαβαλές. Ππο πάντων...οπότε Αντώνάκη αν θές, κάνε μια ομάδα να "παίξουμε" ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗ ΚΛΑΣΣΙΚΗ. Μαζί σου εγώ.../εμείς;
Ευχαριστώ κατόπιν τον Λάμπρο για τον χρόνο που διάθεσε για να κάνουμε εμείς πιο "ρεαλιστικά" την πλάκα μας και ΦΥΣΙΚΑ και ειναι καλεσμένος ως μέλος πλέον της ελλανοδίκου επιτροπής, να βοηθήσει τον Αδέκαστο εκείνο το μεσημέρι.
Στο δια ταύτα, θεωρώ πως όσο λιγώτερο περίπλοκο ειναι ενα σύστημα και κατανοητό, τόσο πιο ευκολα γίνεται δεκτό απ τη μεγάλη πλειοψηφία των μελών των δύο ομάδων.
Το εν λόγω "Μπάμπιο" σύστημα, φαίνεται να έχει σαφείς προσδιορισμούς όσν αφορά τους χρονικούς στόχους των αγωνιζομένων.
Αν λοιπον, συμφωνήσουν οι "μαθηματικοί" των Ομάδων, θα παρακαλούσα τον Αδέκαστο και τον Λάμπρο να το καθαρογράψουν ωστε πλέον μέχρι το ερχόμενη ΔΕΥΤΕΡΑ να έχουμε καταλήξει.

N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"

Edited by - nikats on 14/09/2010 16:46:16
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2010 :  16:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χρονιάρα μέρα η χθεσινή γαρ.... τη σημερινή όμως δε θα θες να τη θυμάσαι με τίποτα μετά το αποψινό sex :)

---------------------------------

IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2010 :  17:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το sex το 'φχαριστιέσαι στο κρεβάτι ή ...στον καναπέ;;;;


N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"

Edited by - nikats on 14/09/2010 17:09:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2010 :  17:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikats

Κατάφερα να ξεκλέψω χρόνο και να διαβάσω τις τελευταίες σελίδες...(χρονιάρα μέρεα χθές,γαρ....).
ΚΑτ' αρχάς να τονίσω για μιά ακόμα φορά, οτι σκοπός μας ιναι ο χαβαλές. Ππο πάντων...οπότε Αντώνάκη αν θές, κάνε μια ομάδα να "παίξουμε" ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗ ΚΛΑΣΣΙΚΗ. Μαζί σου εγώ.../εμείς;
Ευχαριστώ κατόπιν τον Λάμπρο για τον χρόνο που διάθεσε για να κάνουμε εμείς πιο "ρεαλιστικά" την πλάκα μας και ΦΥΣΙΚΑ και ειναι καλεσμένος ως μέλος πλέον της ελλανοδίκου επιτροπής, να βοηθήσει τον Αδέκαστο εκείνο το μεσημέρι.
Στο δια ταύτα, θεωρώ πως όσο λιγώτερο περίπλοκο ειναι ενα σύστημα και κατανοητό, τόσο πιο ευκολα γίνεται δεκτό απ τη μεγάλη πλειοψηφία των μελών των δύο ομάδων.
Το εν λόγω "Μπάμπιο" σύστημα, φαίνεται να έχει σαφείς προσδιορισμούς όσν αφορά τους χρονικούς στόχους των αγωνιζομένων.
Αν λοιπον, συμφωνήσουν οι "μαθηματικοί" των Ομάδων, θα παρακαλούσα τον Αδέκαστο και τον Λάμπρο να το καθαρογράψουν ωστε πλέον μέχρι το ερχόμενη ΔΕΥΤΕΡΑ να έχουμε καταλήξει.

N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"





Μετά χαράς αλλά για να είμαστε εντάξει να τοποθετηθεί και ο έτερος των αρχηγών. Και ο Δημήτρης βεβαίως, βεβαίως...

Πέρα από την πλάκα ίσως ένας (δηλαδή Ο) Ελλανοδίκης είναι αρκετός, μην μπλεχτούμε και κάνουμε τα πράγματα περίπλοκα χωρίς λόγο. Εξάλλου οι περισσότεροι δεν με γνωρίζετε καν και τα καθήκοντα βοηθού Ελλανοδίκη προϋποθέτουν εμπιστοσύνη

Ότι πείτε... Οπου και αν χρειάζεται κάποια βοήθεια είμαι μέσα. Κατά τα άλλα προτείνω ο Δημήτρης να δρα αυτόνομα, όπως μέχρι τώρα, και ότι χρειατεί μου το λέει...



Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them? A desire, a dream, a vision…
Muhammad Ali

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2010 :  18:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikats

Το sex το 'φχαριστιέσαι στο κρεβάτι ή ...στον καναπέ;;;;


N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"




Εξαρτάται φίλε μου νίκο απο το αν "δροσίζομαι" ή "ζορίζομαι" ...Όταν δροσίζομαι παντού ωραίο είναι ...όταν ζορίζομαι όμως (και έχω υπόψη μου κάποιους ανεπίσημους καλοκαιρινούς πρωταθλητες κόσμου που θα ζοριστούν πολύ σήμερα)

---------------------------------

IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 298 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000