Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ivorteam vs Nikatsteam
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 298

Run Forest Run
Advanced Forum-Runner



359 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2009 :  23:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με τα 10ρια θα υποχωρήσω αν και δεν μου αρέσουν οι εξαιρέσεις να χαρεί κι ο αρχηγός σας που τρέχει 10αρι.

Με τον μαραθώνιο δέξου και συ ρε αδελφέ το tool http://www.runningtimes.com/Article.aspx?ArticleID=6765 η διάλεξε όποιο άλλο θες από http://www.runningforfitness.org/calc/rp.php ή http://www.runbayou.com/jackd.htm εκτός Purdy formula και θα βάλουμε +10λεπτα επιπλέον λόγω κλασσικής.

Δηλ όλοι αυτοί που φτιάξανε τα tools μετά από χρόνια στους στίβους και χρόνια μετρήσεων είναι μακάκες και συ σήμερα το βράδυ ανακάλυψες τη σωστή φόρμουλα?

Αποφάσισε μόνος σου τι θα βάλεις και ότι θες θα το δεχτούμε.


ΚΤΩΜΕΝΟΣ ΗΔΟΥ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2009 :  00:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Run Forest Run

Με τα 10ρια θα υποχωρήσω αν και δεν μου αρέσουν οι εξαιρέσεις να χαρεί κι ο αρχηγός σας που τρέχει 10αρι.

Με τον μαραθώνιο δέξου και συ ρε αδελφέ το tool http://www.runningtimes.com/Article.aspx?ArticleID=6765 η διάλεξε όποιο άλλο θες από http://www.runningforfitness.org/calc/rp.php ή http://www.runbayou.com/jackd.htm εκτός Purdy formula και θα βάλουμε +10λεπτα επιπλέον λόγω κλασσικής.

Δηλ όλοι αυτοί που φτιάξανε τα tools μετά από χρόνια στους στίβους και χρόνια μετρήσεων είναι μακάκες και συ σήμερα το βράδυ ανακάλυψες τη σωστή φόρμουλα?

Αποφάσισε μόνος σου τι θα βάλεις και ότι θες θα το δεχτούμε.


ΚΤΩΜΕΝΟΣ ΗΔΟΥ



Τι να σου πω τώρα? Αφού σου εξήγησα ότι εάν το ψάξεις και διαβάσεις θα δεις και εσύ ότι αυτά ισχύουν ΜΟΝΟ για εμπειρους δρομείς...Δε με πιστεύεις. Δυστυχώς ΔΕΝ το έχεις ψάξει και επιμένεις... ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΕ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ (που μάλιστα έχει τρέξει μόλις 2-3 φορές στη ζωή του πάνω από 20 χιλ. στα 2-3 λονγκ ραν της προετοιμασίας τους) με βάση αυτά τα εργαλεία. ΔΕ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ...ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΟ ΛΕΝΕ.

Αυτοί είναι οι χρόνοι που πρέπει να έχει ένας ολοκληρωμένος έμπειρος δρομέας μαραθωνίου... Δε ξέρω πως αλλιώς να στο πω.

Δε σημαίνει ότι ο κάποιος που έχει τα 10km σε 30 λεπτα θα τρέξει το μαραθώνιο σε 2.18! Σημαίνει ότι κάποιος που τρέχει το μαραθώνιο σε 2.18 ...πρέπει να είναι άνετος να τρέξει τα 10κ σε 30 λεπτά. Εάν κατά τη διάρκεια της προτοιμασίας του δοκιμάσει να τα τρέξει για να δει που βρίσκεται και δε μπορέσει, δε προκειται να κάνει 2.18 ...τοσο απλά. Ρώτα τον speedy ή όποιον άλλο θες εάν δε με πιστεύεις...

Από όλα αυτά που ανέφερες μόνο το purdy + 10 Λεπτά ...μπορεί να έχει μια κάποια λογική στη περίπτωση μας


* ...Ξέρεις πόσους έλληνες έχουμε που τρέχουν τα 10κ σε 32.30? ...Ξέρεις πόσους έχουμε αντίστοιχα που τρέχουν τον μαραθώνιο κάτω από τις 2.30?

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.

Edited by - sam on 16/09/2009 00:24:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Run Forest Run
Advanced Forum-Runner



359 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2009 :  00:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφου σου ειπα αποφασισε οτι θες.
Βαλε την φορμουλα σου.
Πολύ το κουρασαμε μην πω πολύ το μαμισαμε._




ΚΤΩΜΕΝΟΣ ΗΔΟΥ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2009 :  01:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οκ ...για να διευκολύνουμε και τον δημήτρη και να μη κάνει υπολογισμούς μόνος του (είναι και φιλόλογος):

το Purdy απο εδώ http://www.runningforfitness.org/calc/rp.php συν 5 λεπτά επιπλέον (να το σπάσουμε) λόγω κλασσικής και να είναι στη κριση του Δημήτρη να αναπροσαρμόζει το όριο εάν το νομίζει.

Επίσης για δική σας ασφάλεια και επειδή θέλουμε να είμαστε όσο γίνεται πιο δίκαιοι, η θετική φραγή βελτίωσης ειδικά στους νέους του μαραθωνίου να γίνει επίσης 5% έτσι ώστε ακόμα και λίγο λάθος να έχει εκτιμηθει κάποιος, εάν τελικά κάνει μισή ώρα κάτω απο το όριο αναφοράς (κάτι που δεν είναι λογικό), να μην επιβραβευτεί για αυτό αλλά μόνο για τα 10-15 λεπτά που θα του βγαίνουν μέχρι τη φραγή, κάτι που θα έπερνε δηλαδή ακόμα και πιο κάτω να ήταν ο χρόνος αναφοράς...

Ας βάλει και κάπου πλέον ο Δημήτρης συγκεντρωμένους όλους τους κάνόνες να τους γνωρίζουμε ολοι

1) φραγές +10/-5% για τους παλιούς, +5%/-5% για τους νέους
2) χρόνοι αναφοράς για τους νεους ΚΜΑ* απο Purdy (http://www.runningforfitness.org/calc/rp.php) + 5 λεπτά. Στα 10k συγκεκριμένοι αντρών/γυναικών


και όσο για το τρόπο προσθήκης ποσοστών (κάπου έχει γράψει τη πρόταση του ο Μπάμπης) ...Βέβαια ο τρόπος του θα ήταν δίκαιος έαν ΚΑΙ οι δύο ομάδες κατέβαζαν ΙΣΟΥΣ δρομείς στα 10κ. Τώρα και μετά την δήλωση του νίκου να μη κατεβάσουν εκείνοι δρομείς στα 10κ ο τρόπος του Μπάμπη απλά βεβαιώνει ότι όποια ομάδα δηλώσει έστω και ΕΝΑΝ δεκάρη θα χάσει όποιες και να είναι οι βελτιώσεις των μαραθονοδρόμων της.

Πιο συγκεκριμένα ο μπάμπης έγραψε
quote:

3. Υπολογισμός αποτελέσματος. Άθροισμα μεταβολής χρόνων μαραθώνιων επί 42,2 και μεταβολής χρόνων 10αριού επί 10 δια του συνολικού αριθμού μελών της ομάδας. Πχ έχουμε σε ομάδα 4 δρομείς. 2 μαραθώνιο (ο Α με βελτίωση 12% και ο Β με επιδείνωση 4% ) και 2 10αρι (ο Γ με βελτίωση 7% και ο Δ εγκαταλείπει ). Εχουμε (42,2*10(φραγή) - 42,2*4 +10*7 – 10*10(φραγή))/4= 55,8. Η ομάδα με το μεγαλύτερο score κερδίζει.
με τιμή
Babis


Δηλαδή εάν είχαμε 2 ομάδες Α+Β με δύο δρόμείς η καθεμία στο μαραθώνιο που έχουν βελτίωση όλοι τους από 5%...το αποτέλεσμα θα ήταν για τη καθε ομάδα:

(42,2*5 + 42,2*5) / 2 = 211

...και θα είχαμε τη λογική ισοπαλία.

Εάν στη Β ομάδα προστεθεί όμως και ένας δεκάρης με 5% βελτίωση και αυτός, αντι να έχουμε και πάλι ισοπαλία που θα ήταν και το λογικό ...θα εχουμε τελικά για τη Β ομάδα:

(42,2*5 + 42,2*5 + 10*5) / 3 = 157!

Στη πραγματικότητα με το τρόπο του μπάμπη ακόμα και 6,9% να είχαν βελτίωση ΚΑΙ οι δύο μαραθωνοδρόμοι της Β ομαδας, ακριβώς επειδή προστέθηκε ένας δεκάρης (θετικός μάλιστα με 5%) πάλι η β ομαδα θα έχανε απο τους χειρότερους μαραθωνοδρόμους της Α! ...Δε συζητάω καν τη περίπτωση που έχουμε 3-4 δεκάρηδες! Η Β ομάδα δε κερδίζει ούτε με 15% βελτίωση των 2 μαραθωνοδρόμων της έναντι της απλής βελτίωσης 5% των 2 δρομέων της Α ομάδας...(και έχουμε και τη φραγη του 10%)

Είναι εμφανές ότι με το τρόπο που πρότεινε ο Μπαμπης δεν υπάρχει νόημα να βάλουμε κανένα στοίχημα αφού είναι μαθηματικά βέβαιο ότι και μία ώρα κάτω να κάνουμε οι μαραθωνοδρόμοι θα χάσουμε.

Καταλαβαίνω βέβαια τη λογική που ήθελε να εκφράσει ο μπάμπης ωστόσω η φόρμουλα του δεν έχει εφαρμογή εάν δεν έχουν και οι δύο ομάδες ίσους ακριβώς δρομείς (και μαραθωνοδρόμους ΚΑΙ δεκάρηδες)

Η μονάδική περίπτωση να συγκριθούμε είναι

είτε Α) προσθέτοντας όλα τα ποσοστά βελτίωσης (μαραθώνιο, δεκάρια κλπ) και να βγάζουμε τον μέσο όρο (στη περίπτωση αυτή στο παράδειγμα μου θα εξακολουθούσε να υπάρχει ισοπαλία)

είτε Β)(για να μειώσουμε την βαρύτητα των δεκαριών και να μη συγκρινονται αυτά ισότιμα με τον μαραθώνιο) να προσθέτουμε στις βελτιώσεις που βγάζουν τον γενικό Μ.Ο. μία φορά μονο το Μ.Ο. όλων των δεκαριών όπως είχα πρότεινει και αρχικά και είναι το πιο δίκαιο. Δηλαδή στην ομάδα μας όπως είναι τώρα με 5 μαραθωνοδρόμους και 3 δεκάρηδες, και οι τρεις δεκάρηδες μαζί (ο μ.ο. τους που θα προστεθεί) θα διαμορφώσουν μόνο το 1/6 της βαθμολογίας μας. Αυτό είναι ακριβώς στη λογική που θέλει ο μπάμπης και συγγνωμη που εξηγώ ΞΑΝΑ τα παραδείγματα ΤΟΟΟΣΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ (και εγώ κουράζομαι) ...αλλα προφανώς κάποια πράγματα έχουν παρανοηθεί ...


και αφού μου δόθηκε το ελεύθερο από τον Μπάμπη διαλέγω τον Β τρόπο που είναι ο πιο δίκαιος για αυτούς οπότε


3) κερδίζει ο καλύτερος Μ.Ο. όλων των βελτιώσεων (ο επιμέρους Μ.Ο. όλων των δεκάρηδων προστίθεται μια φορά στο σύνολο)


Παρακαλώ εάν ξεμπερδέψαμε και με αυτό να αναλάβουν οι επόμενες επιτροπές για τα υπόλοιπα θέματα ...εμείς ξεθεωθήκαμε.

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.

Edited by - sam on 16/09/2009 03:15:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2009 :  03:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν, Κύριοι
Ότι ιατρικές εξετάσεις περίμενα βγήκαν μια χαρά. Κάτι ψιλά απέμειναν. (και μια εγχείρηση χολής της μάνας μου)
Επιστρέφω. Μόνο που με έχετε καταμπερδέψει. TI ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ; Aποφασίστε για να δούμε και μεις τι θα κάνουμε. Διότι δεν πρόκειται να μείνω έξω από την μάχη.
Μόνο που προειδοποιώ. Βελτίωση από μένα φέτος μην περιμένετε. Μετα από 10 χρόνια νομίζω πως ήλθε η ώρα της κατηφόρας. Αποφασίστε το σύστημα βαθμολόγησης για να δω τι με παιρνει να κάνω (να μην γίνω και βάρος)
Παρακαλώ κατασταλάξτε.

Υ.Γ.1 Nikats μπράβο που κατάλαβες (πριν από κάμποσες σελίδες) πως είμαι στρέιτ και μοντελοπνίχτης αν και όχι τόσο ψηλός όσο ο συνάδελφος ποινικολόγος..
Υ.Γ.2 Περιμένω τι θα γίνει με τους κανόνες. Ελπίζω να τα πούμε με αρκετούς στα Γιάννινα.
Υ.γ.3 Τελικά έχω μπερδευτεί. ποιές φιλοσοφίες ζωής και προπόνησης συγκρούονται; (Με απλά λόγια γιατί μόλις γύρισα από ουζοποσία και αύριο θα έχω Hangover)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2009 :  03:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia

quote:
Originally posted by sam

(*) θα πρέπει ίσως όμως να υπάρξει ανακατανομή των ομάδων με διαφορετικά κριτήρια (ορισμός π.χ.) σε αυτή τη περίπτωση ώστε να είναι όσο το δυνατόν ισοδύναμες ...ή ίσως ακόμα και με κλήρωση...



Highschool flashback: Πάντα με διάλεγαν από τους τελευταίους στο σχολείο, όταν χωρίζαμε ομάδες στα αθλήματα....

________________________

Μα να'τη, έρχεται που ξεπροβάλει σαν ποδοβολητό σελήνης!



Εμένα που με διάλεγαν πάντα τελευταίο τι να πω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2009 :  08:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν το πολυκατάλαβα το σύστημα, βαριέμαι να το ψάξω περαιτέρω, ούτως ή άλλως μην περιμένετε από μένα χρόνο κάτω από τα 56', πλάκα να κάνουμε, να το ευχαριστηθούμε και καλά να περάσουμε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2009 :  09:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μολονότι μαθηματικός αδυνατώ να παρακολουθήσω το σύστημα επιλογής - αξιολόγησης - βαθμολόγησης, που προτείνουν οι Μασόνοι της Διαπλοκής Sam + ΣΙΑ...

Ασε, που με το καινούργιο ευφυολόγημα με κούφαναν και με κλάδεψαν τελίως!!!...

Λέει ο ποιητής:
"Αμα βελτιωθείς "ΠΟΛΥ"... ΔΕΝ θα υπολογίσουμε τον χρόνο, που έκανες (και ξεπατώθηκες!!!), αλλά τον χρόνο, που εμείς σου επιτρέπουμε να κάνεις!!!"

Καλώ όλους τους δρομείς (και την λαίκή βάση) να παρατήσει μόνους τους Νονούς της Διαπλοκής και να συσπειρωθεί γύρω από τον αγνό ΑΡΧΗΓΟ "Πονεμένο Αχίλλειο", που, αν μη τι άλλο, σε 10 γραμμές κατέθεσε ένα πλήρες και κατανοητό σύνολο κανόνων, για να ξέρουν όλοι που βαδίζουν (που ΤΡΕΧΟΥΝ ελπίζω!!!) και αν θα πιούν μπύρες ή αν θα τις πληρώσουν...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Ενα lag παρατηρώ στις εγγραφές μελών, αλλά, καθώς οι μέρες θα περνάνε, περιμένω μαζική προσέλευση αγνών μαραθονοδρόμων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2009 :  09:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=62594&cid=25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2009 :  10:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=62594&cid=25



Coach, δεν ήξερα ότι εκτός από το "Ivorman" είχες και άλλο ψευδώνυμο και ότι ασχολείσαι με την ζυθοποιία!!

Τι long run, gelάκια και πράσιν'άλογα!!

Respect!!

________________________

Μα να'τη, έρχεται που ξεπροβάλει σαν ποδοβολητό σελήνης!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2009 :  10:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ουτε Χριστό δεν έχω καταλάβει.
Προτείνω να τεθεί το θέμα σε ψηφοφορία. ΔημΟκρατικά.
1 Babis tools
2 Sam formula

Kαι αποφασίζουμε μέχρι τη Δευτέρα. Να επιστρέψουν και οι αποστολές των ομάδων (ΑΕΚ απο Λιβερπουλ, Rnews απο Γιάννενα κ.λ.π.).
ΣΥΜΦΩΝΟΙ;
(σιγά μη πάρω κι απάντηση. Μωρέ καλά κάνω και ειμαι σε συζητήσεις με τον Αντωνάκη και τον Σωκράτη!)


"....και τέλος-τέλος, αν υπόθεσις δεν τραβάει χαβαλέ, εδώ την πουλεύω στο αμέσως και ανεπιστρεπτί. Καθότι γκρίνια και κόνξες έχω και στο τσαρδί μου αμα λάχει....!"Ν.Τσιφ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2009 :  10:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Run Forest Run

Με τα 10ρια θα υποχωρήσωΑντε με έπεισε και μένα, να μη χαλάσουμε τη πλάκα αν και δεν μου αρέσουν οι εξαιρέσεις να χαρεί κι ο αρχηγός σας που τρέχει 10αρι.

Με τον μαραθώνιο δέξου και συ ρε αδελφέ το tool http://www.runningtimes.com/Article.aspx?ArticleID=6765 η διάλεξε όποιο άλλο θες από http://www.runningforfitness.org/calc/rp.php ή http://www.runbayou.com/jackd.htm εκτός Purdy formula και θα βάλουμε +10λεπτα επιπλέον λόγω κλασσικής.

Δηλ όλοι αυτοί που φτιάξανε τα tools μετά από χρόνια στους στίβους και χρόνια μετρήσεων είναι μακάκες και συ σήμερα το βράδυ ανακάλυψες τη σωστή φόρμουλα?

Αποφάσισε μόνος σου τι θα βάλεις και ότι θες θα το δεχτούμε.


ΚΤΩΜΕΝΟΣ ΗΔΟΥ



"....και τέλος-τέλος, αν υπόθεσις δεν τραβάει χαβαλέ, εδώ την πουλεύω στο αμέσως και ανεπιστρεπτί. Καθότι γκρίνια και κόνξες έχω και στο τσαρδί μου αμα λάχει....!"Ν.Τσιφ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2009 :  11:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας εχω κουρασει εγω αλλα ΜΕ ΕΧΕΤΕ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ!!! ..Τι δε καταλαβαίνετε?

- Μετράμε τις βελτιώσεις απο τον προηγούμενο ΚΜΑ μαραθώνιο.


OXI τους απόλυτους χρόνους.


- Για τους πρωτοεμφανιζόμενους που δεν έχουν παλαιότερο χρόνο, θα βγάζουμε τον προσωπικό τους χρόνο αναφοράς με βάση τη καλύτερη φετινή επίδοση τους σε ημι ή 10κ με τη βοήθεια του εργαλείο Purdy απο εδώ (http://www.runningforfitness.org/calc/rp.php) + 5 λεπτά λόγω κλασσικής. Πάνω εκεί θα βλέπουμε εάν έχουν "βελτίωση" ή όχι

κατόπιν απαίτησης του μπάμπη να μην τους συγκρίνουμε πάνω σε έναν αυθαίρετο χρόνο αναφοράς που είχα προτείνει εγώ και ο οποίος μπορεί να ευνοεί κάποιους και να αδικεί κάποιους άλλους...

- Η ανώτερη βελτίωση που θα λογίζεται είναι το 10%. Αντίστοιχα η κατώτερη αρνήτικη βελτίωση που θα λογίζετε είναι το -5%.

Εάν κάποιος κάνει πιο πάνω μάλλον σημαίνει ότι πέρσι περπάταγε ή είχε πρόβλημα και μέχρι 10% θα δεχόμαστε. Αντίστοιχα Μην κάψει όλη την ομάδα κάποιος που θα περπατάει φέτος

- Ειδικά για τους νέους μαραθωνοδρόμους η ανώτερη θεωρητική βελτίωση είναι για αυτούς 5%.

..επειδή η βελτίωση τους στηρίζεται σε έναν σχετικό χρόνο αναφοράς που μπορεί να μην έχει εκτιμηθεί σωστά. Πιστεύω ότι εάν κάποιον τον "εκτιμούσαμε" αρχικα με το tool για 4.15" αλλά αυτός κάνει κάτω απο 3.50 μάλλον δεν τον είχαμε εκτιμήσει σωστά, παρά έκανε μια ΥΠΕΡΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ. Για να μη γκρινιάζετε λοιπόν μετά για τέτοια πράγματα (μιας και εμείς έχουμε του "νεους" μπαίνει και αυτός ο όρος

- Στα 10χιλ. τα όρια αναφοράς στους πρωτοεμφανιζόμενους είναι 56 λεπτά στους άντρες, 60 λεπτά στις γυναίκες.

τα πράγματα εδώ είναι πιο απλά. ΤΟ ΓΙΑΤΙ? ΤΟ ΠΩΣ? κλπ...ας μη το τραβήξουμε άλλο. Είναι ένας κοινά αποδεκτός μέσος όρος για πρωτοεμφανιζόμενους εάν δείτε τα αποτελέσματα παλαιότερων χρόνων. Κάποιοι πιο γρήγοροι θα πάνε πιο κάτω, κάποιοι άλλοι θα πάνε πιο πάνω (ο ρίγκο π.χ.) και θα έχουμε μια ισορροπία. Βάσει tool εδώ δε μπορούμε να προβλέψουμε. άντε να βρούμε τους μικρότερους αγώνε...άντε να τσεκαρουμε ειδικές περιπτώσεις κλπ. ΕΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΝΤΕ ΤΟ

- Ο Μ.Ο. που θα βγάλει τον νικήτή βγαίνει αθροίζοντας τις βελτιώσεις και διαιρώντας δια τον αριθμό τους με τη σημείωση ότι οι αποδόσεις των 10κ θα μπουν στη σούμα μία φορά (ο επιμέρους Μ.Ο. όλων των δεκάρηδων)

έτσι βγαίνει πάντα ο Μ.Ο. στα μαθηματικά ...Ομως επειδή οι δεκάρηδες δε πρέπει να έχουν την ίδια βαρύτητα με τους μαραθωνοδρόμους και να μπορούν να διαμορφώνουν αποτέλεσμα οι τρεις δεκάρηδες π.χ. (το ζήτησε και ο μπαμπης) και επειδή και η απόδοση τους είναι και λίγο πιο απρόβλεπτη αυτοί θα προστίθονται στο σύνολο ως ο συνολικός τους μέσος όρος. Στη ιβορτιμ π.χ. όπως είναι τώρα (5 μαρ., 3 δεκάρηδες ...η απόδοση των δεκάρηδων δεν θα είναι τα 3/8 του συνόλου αλλά και οι τρεις μαζί (ο μέσος όρος τους) το 1/6)


ΑΥΤΑ ...Τα αναλύω για τελευταία φορά ενώ είναι 8 γραμμές στη πραγματικότητα. Εάν δε τα καταλαβαίνετε ..συγγνώμη αλλά ΔΕ ΘΕΛΕΤΕ να τα καταλάβετε.

Η φόρμουλα που προτεινε ο μπάμπης ήταν καλή αλλά μόνο εάν και οι δύο ομαδες κατέβαζαν ίδιο αριθμό δρομέων σε όλα τα τμήματα. Στη περίπτωση μας δεν έχει εφαρμογή γιατί εάν μια μόνο ομάδ έχει ένα-δυο δεκάρηδες θα χάσει ακριβώς για αυτό το λόγο ακόμα και να είναι ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ οι βελτιώσει των μαραθονοδρόμων της απο την άλλη ομάδα. ΣΑΣ έδωσα παράδειγμα. Εάν δε με πιστεύετει υπλογίστε το μόνοι. Απέναντίας αυτά που κατέληξα εγώ κατόπιν των προτάσεων του μπάμπη είναι στην ίδια λογική (μικρότερη βαρύτητα για τους δεκάρηδες, όρια βελτιώσεων, επιδεινώσεων) αλλά χωρίς το πρόβλημα στη περίπτωση μας...

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.

Edited by - sam on 16/09/2009 11:31:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Evita
Elite Forum-Runner

Botswana


1076 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2009 :  11:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Evita Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Η αναγαμιά εχει χτυπήσει κόκκινο,είναι πια ηλίου φαεινώτερον.

Όσο ωραία και αν είναι τα πεύκα, είναι κατά κάποιον τρόπο, ένας επιπλέον επιβαρυντικός παράγοντας, για την εξάπλωση των πυρκαγιών
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2009 :  11:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
For the record, εγώ συμφωνώ με την πρόταση του sam!

________________________

Μα να'τη, έρχεται που ξεπροβάλει σαν ποδοβολητό σελήνης!

Edited by - Koukouvagia on 16/09/2009 11:21:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 298 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000