Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ivorteam vs Nikatsteam
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 298

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2009 :  09:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να δώ ποιός θα τα υπολογίζει αυτά στο κομπιούτερ του ταβερνιάρη, μετά τις τρείς το μεσημέρι, λιώμα και σουρωμένος. Να δώ!

"Life's a piece of shit,when you look at it.
Just remember that the last laugh is on you."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2009 :  10:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ ρε παιδιά χάθηκα λίγο.... Βασικά άμα είναι οι νετ χρόνοι να αργήσουν και να μην τους ξέρουμε την κρίσιμη ώρα, οι υπολογισμοί θα βασιστούν στους χρόνους που θα έχουν τα ρολόγια μας. Εμπιστοσύνη υπάρχει, άλλωστε όλα γίνονται για την πλάκα μας. Αν αλλάξει κάτι μετά (που δεν φαντάζομαι) τότε ας αρκεστούν οι νικητές στη δόξα... Άλλο τίποτε δεν μπορούμε να κάνουμε.

Sam για χρόνους και τέτοια σχετικά με μένα δεν ξέρω. Ημιμαραθώνιο αγωνιστικό δεν έχω κάνει ποτέ, ούτε 10άρι. Ενα 8άρι στο Δαφνί παλιά και ένα nike run και έναν Γοτργοπόταμο. Οι χρόνοι εκεί είναι πολύ καλύτεροι των χρόνων που έχω στους μαραθώνιους (αντίστοιχα). Φαίνεται ότι κάτι κάνω λάθος στην τακτική, ή ότι δεν έιμαι μοντέλο αντοχής. Όπως και να έχει, εγώ την ομάδα μου θα την κάψω φέτος, καθώς θα προέρχομαι από άλλον μαραθώνιο και αν τερματίσω θα είναι καλά. Να βελτιωθώ δεν το περιμένω.

Για γνώμη στη λεπτοέρεια των υπολογισμών πάλι δεν έχω. Δεν ξέρω ποιο είναι το πιο δίκαιο σύστημα. Σχετικά με το 10άρι και τους μαραθώνιους, υπάρχουν δύο φιλοσοφίες: α) η βελτίωση είναι βελτίωση και αφού μετράται ποσοστιαία, απλά προστίθεται ανεξαρτήτων απόστασης και β) άλλο μήλα άλλο πορτοκάλια, οπότε μπαίνουν δύο στοιχήματα. Για τον ΚΜΑ οι μπύρες και για το 10άρι τα εσπρεσσάκια μετά (ή οι επόμενες μπύρες...). Αλλά αφού εμείς δεν έχουμε 10άρηδες, τότε πάλι χαλάει το πράγμα. Δεν ξέρω.

Να καταλήξουμε λέω σε ένα σύστημα, ας πούμε το τελευταίο που προτάθηκε. Δίκαιο άδικο αυτό θα έιναι γιατί τελικά το παν είναι να βρεθούμε μετά τον αγώνα και να φάμε - πιούμε μαζί.


___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2009 :  10:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αριστοτέλη πόσο εκανες τον γοργοπόταμο, πόσο καιρό πριν το μαραθώνιο ήταν και πόσα χιλιόμτερα ήταν ακριβως? ....ΤΟ ότι οι χρόνοι σου στους μικρότερους αγώνες είναι πολύ καλύτεροι σχετικά απο το χρόνο σου στο μαραθώνιο ήμουν σίγουρος. Δε φταις εσύ και η αντοχη σου, έτσι συμβαίνει σε όλους τους νέους. Δεν είναι το ίδιο απλό να τρέξεις γρήγορα 10 ή και 15-20 χιλιόμετρα ...όσο το να ολοκληρώσεις τον (πρώτο σου μάλιστα) μαραθώνιο και να τρέξεις για πρώτη φορά στη ζωή σου 42,4 χιλ ...Και η αντοχή και η διατήρηση του ρυθμού για πολλά χιλιόμετρα είναι κάτι που έρχεται με τα χρόνια...

Αυτό λέω στο μπάμπη. Ότι το εργαλείο σε νέους είναι πολύ φιλόδοξο οπότε μη το κάνουμε εμείς ακόμα περισσότερο...

Με το σύστημα τα έχουμε βρει στα πάντα. Έαν τελευταίο τσεκάρουμε και φεύγουμε για τελικό!

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.

Edited by - sam on 24/09/2009 10:45:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2009 :  11:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τον αγώνα του Γοργοπόταμου τον έκανα το 2007, σχεδόν δυο χρόνια πριν. Ήμουν ακόμα αρχάριος τότε. Χρόνος 1.27.45. Απόσταση δεν ξέρει κανείς ακριβώς. Οι διοργανωτές έλεγαν 16500 αλλά τα GPS συνδρομεών έδειξαν λίγο πάνω από 15000.

Πάμε γα τελικό λέμε!!! Γουστάρω το βιντεάκι του Faith no more. Πάει για να γίνει ο ύμνος της ομάδας μας....

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2009 :  11:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά θα πέσει το δολάριο;

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2009 :  11:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikats

Να δώ ποιός θα τα υπολογίζει αυτά στο κομπιούτερ του ταβερνιάρη, μετά τις τρείς το μεσημέρι, λιώμα και σουρωμένος. Να δώ!



Ποιός άλλος, ο referee dpkouk!!

Δημήτρη ανέλαβες βαρύ έργο! Δεν είναι αργά να αλλάξεις γνώμη και να έρθεις στην ομάδα μας!

________________________

Μα να'τη, έρχεται που ξεπροβάλει σαν ποδοβολητό σελήνης!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2009 :  11:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΟΚ ο "Αδέκαστος Μπάρας" λοιπόν....

"Life's a piece of shit,when you look at it.
Just remember that the last laugh is on you."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2009 :  11:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα πέσει τελικά το δολλάριο;

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2009 :  11:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thrax

Τον αγώνα του Γοργοπόταμου τον έκανα το 2007, σχεδόν δυο χρόνια πριν. Ήμουν ακόμα αρχάριος τότε. Χρόνος 1.27.45. Απόσταση δεν ξέρει κανείς ακριβώς. Οι διοργανωτές έλεγαν 16500 αλλά τα GPS συνδρομεών έδειξαν λίγο πάνω από 15000.

Πάμε γα τελικό λέμε!!! Γουστάρω το βιντεάκι του Faith no more. Πάει για να γίνει ο ύμνος της ομάδας μας....

___________________
against the wind...



Με τα σίγουρα και βεβαιωμένα στοιχεία που μας έδωσες μας έκανες τη δουλειά πανεύκολη...

Anyway ....thanks

Υ.Γ. ...για 17άρι δε διαφημίζεται ο γοργοπόταμος?

edit: Αποκλείεται να ήταν 15άρι γιατί είδα ότι οι πρώτοι αναγνώστου, τζαναβάρας το τερμάτισαν σε 58,51 ...Εάν ήταν 15άρι σημαίνει σχεδόν 4/χιλ. Αυτοί δε περπατάνε τόσο αργά... Μάλλον για πιο κοντά στο 16,5 - 17άρι μου κάνει που σημαίνει 3,28 το χιλιόμετρο (φυσιολογικός ρυθμός για τους πρώτους που ωστόσο και πάλι δεν είναι γρήγορος).

Εάν ήταν ωστόσω 16500 και τα έκανες σε 1.27.45 τότε ο ημί σου με τον ίδιο ρυθμό θα έβγαινε σε 1.52.15 ...και κανονικά με το εργαλείο purdy έπρεπε να είχες μαραθώνιο ακριβώς 4.10 (βάλε και το δίλεπτο και επαληθεύτηκες στο δευτερόλεπτο). Και από όσο κατάλαβα ο αγώνας του γοργοποτάμου ήταν ένα χρόνο πριν το μαραθώνιο σου οπότε δεν είναι και το καλύτερο παράδειγμα. Εάν είχες πιο κοντινό αγώνα στο μαραθώνιο, θα έδειχνες πολύ πιο βελτιωμένος και ο "στόχος" σου στο εργαλείο θα ήταν πολύ χαμηλότερος

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.

Edited by - sam on 24/09/2009 12:04:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2009 :  12:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thrax

Θα πέσει τελικά το δολλάριο;

___________________
against the wind...




Μπορεί είμαστε κοντά στον "πάτο" και να βλέπουμε διακυμάνσεις.
Μπορεί και όχι.

Edited by - Rigelian on 24/09/2009 12:04:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Plesia
Senior Forum-Runner

Germany


598 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2009 :  13:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να συνοψίσω τα δικά μου εγώ:

1. Ψάχνω για μέρος στην περιοχή Μοναστηράκι-Θησείο
2. Το ταβερνομάγαζο να είναι κοντά σε σταθμό metro
3. Θα "κλείσω" για 20 άτομα
4. Ώρα άφιξης τί να δηλώσω? 14.00? 15.00?


Επειδή δεν είμαι πολύ καλός γνώστης της περιοχής (γεννημένη και μεγαλωμένη γαρ στα εξωτερικά) θα ήθελα όλοι σας να μου στείλετε τις προτάσεις σας, που θα εξετάσω εξονυχιστικά και θα καταλήξω σε 3 να προτείνω.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2009 :  13:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οντας θεωρητικος θα ηθελα τις τελικες προτασεις επι του συστηματος μαζεμενες γιατι μπερδευτηκα με τα τελευταια

υγ επιτελους το αρτεμης εγινε αδεκαστος μπαρας...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2009 :  13:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχει αλλάξει τίποτα ...μην ανησυχείς εσύ ...Αντε να έχεις στην αρχή λίγο δουλειά για να βγάζεις 3-4 χρόνοςυ στόχους για τους νέους (που και εκεί δούλεψα για σένα και απάιτησα να βγαίνουν απο το εργαλείο να μην χρειάζεται να υπολογίζεις τίποτα)

Στο τέλος σε πέντε-δέκα λεπτά θα βγεί το αποτέλεσμα ...Ίσως να σου στείλω και ένα excell (μπορεί να είναι λίγο πορτοκαλί βέβαια ) να τα κάνεις γρήγορα

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2009 :  14:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Δεν έχει αλλάξει τίποτα ...μην ανησυχείς εσύ ...Αντε να έχεις στην αρχή λίγο δουλειά για να βγάζεις 3-4 χρόνοςυ στόχους για τους νέους (που και εκεί δούλεψα για σένα και απάιτησα να βγαίνουν απο το εργαλείο να μην χρειάζεται να υπολογίζεις τίποτα)

Στο τέλος σε πέντε-δέκα λεπτά θα βγεί το αποτέλεσμα ...Ίσως να σου στείλω και ένα excell (μπορεί να είναι λίγο πορτοκαλί βέβαια ) να τα κάνεις γρήγορα
------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.



ναι φιλαρακο γιατι δεν θελω να γινει λαθος...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2009 :  15:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Plesia

Για να συνοψίσω τα δικά μου εγώ:

1. Ψάχνω για μέρος στην περιοχή Μοναστηράκι-Θησείο
2. Το ταβερνομάγαζο να είναι κοντά σε σταθμό metro
3. Θα "κλείσω" για 20 άτομα
4. Ώρα άφιξης τί να δηλώσω? 14.00? 15.00?


Επειδή δεν είμαι πολύ καλός γνώστης της περιοχής (γεννημένη και μεγαλωμένη γαρ στα εξωτερικά) θα ήθελα όλοι σας να μου στείλετε τις προτάσεις σας, που θα εξετάσω εξονυχιστικά και θα καταλήξω σε 3 να προτείνω.









Εγω προτεινα ηδη τον Ηλια διπλα στον Αγιο Αθανασιο κοντα στον σταθμο του θησειου.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 298 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000