Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ivorteam vs Nikatsteam
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 298

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2009 :  13:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξερω ... τους αγαπαω και του δύο
Παντως ξερω οτι και να γινει, το ξερω οτι στο τελος θα τρεξουμε παρεα ολοι μαζι




________________________________________________________________________
...και τι ζητάω, τι ζητάω, μια ευκαιρια στον παραδεισο να πάω...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2009 :  13:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk
..γιατι δεν εχετε ως κριτηριο την περσινη επιδοση του κμα για οσους εχουν;


Μα αυτό ακριβώς είπαμε. Μιλάμε για βελτιώσεις όχι για απόλυτους χρόνους... οπότε όλα είναι ανοικτά.


quote:
Originally posted by Ivorman
Πρέπει να βρούμε φόρμουλα να βαθμολογηθούν όλοι όσοι είναι σε θέση αυτήν την περίοδο να αγωνιστούν και για να μην το μπερδεύουμε πολύ το πράγμα, και λόγω εγγυρότητας αποτελεσμάτων, προτείνω στους απέναντι να βαθμολογηθούν και το 5άρι και το 10άρι της 8/11.


Λοιπόν να ανακεφαλαιώνουμε τους κανόνες που έχουμε προτείνει συν κάποιες επιπλέον δικές μου προτάσεις για να το κάνουμε όσο πιο μαζικό γίνεται.

Ίσως φανούν λίγο περίπλοκοι αρχικά αλλά αυτό δε συμβαίνει γιατί μου αρέσει να σας/με παιδεύω αλλά για να είναι όσο το δυνατόν πιο δίκαιοι και απρόβλεπτο το αποτέλεσμα και να δείχνει μια πραγματική δυναμική ΟΛΗΣ της ομάδας... Στη πράξη δε νομίζω πάντως ότι είναι τόσο μπλεγμένοι!


Οι ομάδες θα έχουν τμήματα ΚΜΑ, ΚΜΑ* (πρωτοεμφανιζόμενων), 10k και 5k.


Ο μέσος όρος των βελτιώσεων θα οριστεί ως εξής:

Στη σούμα για να βγει ο ΓΕΝΙΚΟΣ Μ.Ο. θα μπουν:


- Οι βελτιώσεις των ΚΜΑ μείον τη μία καλύτερη για "λόγους ασφαλείας" και μέχρι 6 βαθμολογούμενες επιδόσεις για να διατηρηθεί μια ανώτατη αναλογία με τους "νέους".

εάν π.χ. έχουμε 5 στην ομάδα θα μετρήσουν οι 4. Εάν έχουμε 7 οι 6, εάν έχουμε 9 πάλι οι 6, κοκ ...Εάν μέσα σε αυτές υπάρχει αρνητική βελτίωση (κάποιος έκανε μία ώρα παραπάνω γιατί σταμάτησε στο πικέρμι για μπριζόλες) θα προστίθεται στον μέσο όρο ως "0" όσο και να ήταν αυτή.

- συν 2 φορές τον συνολικό Μ.Ο. της ομάδες ΚΜΑ*

μετράμε στους άντρες το 4.15 ως μέτρο σύγκρισης. Επειδή θεωρούμε ότι το 3.45 είναι μια "απόλυτη" είσοδος για προτοεμφανιζόμενο στο μαραθώνιο -υπάρχουν και εξαιρέσεις φυσικά αλλά σπάνιες στο επίπεδο μας- τον μέσο όρο θα βγάλουν μόνο οι χρόνοι μέχρι 4.15 + 30 = 4.45 για να υπάρχει αντιστοιχία

Στις γυναίκες το μέτρο σύγκρισης θα είναι το 4.40 και κατ'αντιστοιχία το 5.20 ανώτατο όριο

Εάν ο συνολικός μέσος όρος της ΚΜΑ* είναι αρνητικός (ή δε κατεβάζει τμήμα η ομάδα) θα προστίθεται στο γενικό Μ.Ο. ως "0" (δύο φορές το 0)

- συν μία φορά τον Μ.Ο. της ομάδας 10k και 5κ

εδώ το μέτρο σύγκρισης θα είναι

για τους "νέους" τα 56' (μέχρι 1.05) για τα 10κ
και τα 27' (μέχρι 32') για τα 5κ

για τις "νέες" τα 60' (μέχρι 1.10') για τα 10κ
και τα 29' (μεχρι 35') για τα 5κ

για όσους είναι έμπειροι θα είναι ο χρόνος της περασμένης χρονιάς (ΕΑΝ ΩΣΤΟΣΟ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ των ορίων για τους νέους, δηλαδή εάν ήταν 58' πέρσι για τα 10κ τότε φέτος θα θεωρείται και για αυτούς ως χρόνος σύγκρισης τα 56' όπως και στους "νέους") ...Εάν δεν είχαν τρέξει πέρσι στους αγώνες τις κλασσικής αλλά είχαν άλλους αγώνες τότε θα θεωρείται το καλύτερο περσινό τους επίσημο δεκάρι/πεντάρι και πάλι με την προυπόθεση αυτό να είναι μικρότερο των ορίων των "νέων" ειδάλλως μπαίνουν μαζί με τους νέους)

Και εδώ εάν ο συνολικός Μ.Ο. είναι αρνητικός (ή δε κατεβάζει τμήμα η ομάδα*) θα προστίθεται στο γενικό Μ.Ο. ως "0" (μία φορά το 0)

----------------

(*)ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΩΣΤΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ...ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΙΣΟΠΛΗΘΕΙΣ (στην ανάγκη θα τους μοιράσουμε) ...και στη τελική μόνο τις μπύρες και το χύμα -νερωμένο- κρασί παίζουμε


Παράδειγμα: Εαν η ομάδα Α έχει 5 συμμετοχές στο ΚΜΑ (A1-A5), 2 στο ΚΜΑ* (A6-A7) και 3 στα 10κ/5κ (A8-A10) και οι βελτιώσεις ήταν αντίστοιχα:

A1 = 20% ...ως μεγαλύτερο βγαίνει έξω
A2 = 15%
A3 = 6%
A4 = 2%
A5 = -5% 0% ...ως αρνητικό


A6 = 4%
A7 = -5%


A8 = 22%
A9 = 10%
A10 = -8%


Ο γενικός Μ.Ο. θα είναι:
15% + 6% + 2% + 0 + 0% + 0% [αρνητικός Μ.Ο για τα ΚΜΑ*] + 8% [Μ.Ο. 10κ/5κ είναι (22+10-8)/3]


δηλαδή: 4,43% [(15+6+2+0+0+0+8) / 7]


ΤΟ σύστημα θα φανεί πολύ πιο απλό εάν απλά δίπλα στο όνομα στις συμμετοχές βάζουμε απο σήμερα το μέτρο σύγκρισης που ισχύει σύμφωνα με τους κανόνες

π.χ. [sam - KMA - 4.11.56] (μου φαίνεται ότι είναι τόσο το net ..θα το τσεκάρω)


....Λοιπόν τι λέτε???


(υ.γ. σορρυ για τις πολλές φορμουλες αλλά ως προγραμματιστής στην άλλη μου ζωή έχω ένα κόλλημα ...το ξέρω)

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.

Edited by - sam on 12/09/2009 13:44:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2009 :  13:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
για φιλολογος τα βασικα τα επιασα, ευγε σταμο...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2009 :  13:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ε-ΣΚΙ-ΣΕΣ!!!


Μυαλό χορτάτο, κορμί μαμάτο - Ivorteam moto
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2009 :  13:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Leonardo

Δεν ξερω ... τους αγαπαω και του δύο
Παντως ξερω οτι και να γινει, το ξερω οτι στο τελος θα τρεξουμε παρεα ολοι μαζι




________________________________________________________________________
...και τι ζητάω, τι ζητάω, μια ευκαιρια στον παραδεισο να πάω...





Όχι, όχι, μη κοιτάς τα πρόσωπα. Κοίτα την νοοτροπία, τις αξίες, (την ομάδα), τη γενική εικόνα...


Μυαλό χορτάτο, κορμί μαμάτο - Ivorteam moto
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2009 :  14:32:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Προτείνω αμέσως μετά τον αγώνα οι αομάδες να λύσουν τις εκκρεμμότητές τους σε ταβέρνα. Δυστυχώς την άλλη μέρα νωρίς νωρίς επιστρέφω στην έδρα μου και θα με βόλευε το σενάριο αυτό.

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Faith No More
Senior Forum-Runner



604 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2009 :  14:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thrax

Προτείνω αμέσως μετά τον αγώνα οι αομάδες να λύσουν τις εκκρεμμότητές τους σε ταβέρνα. Δυστυχώς την άλλη μέρα νωρίς νωρίς επιστρέφω στην έδρα μου και θα με βόλευε το σενάριο αυτό.

___________________
against the wind...




..αριστοτέλη για κοίτα να μείνεις στο faithnomoreσπιτο...

_____________________________________
..what u wanted 2 see good has made u blind
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2009 :  15:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
νομιζω οτι μετα τον αγωνα ή το αργοτερο το ιδιο βραδυ θα βολευε ιδιαιτερα τους εκτος αθηνων..κι εγω οπως ο τελης θα το κανονισω..

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2009 :  15:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thrax

Προτείνω αμέσως μετά τον αγώνα οι αομάδες να λύσουν τις εκκρεμμότητές τους σε ταβέρνα. Δυστυχώς την άλλη μέρα νωρίς νωρίς επιστρέφω στην έδρα μου και θα με βόλευε το σενάριο αυτό.

___________________
against the wind...




Αν και σου είμαι μουτρωμένος, νομίζω ότι αυτή είναι ίσως η μόνη βιώσιμη λύση στο θέμα, για τους μη διαμένοντες στην Αττική. Και είναι ευκαιρία να βρεθούμε όλοι.

Δεν ξέρω όμως σε τι κατάσταση και διάθεση θα βρίσκονται οι πιο πολλοί, μετά από έναν τόσο επίπονο αγώνα. Ίδωμεν.


Μυαλό χορτάτο, κορμί μαμάτο - Ivorteam moto
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2009 :  15:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επιφυλάσσομαι για αυριο. Μια μέρα λείπω και οι μηχανοραφίες πάνε σύννεφο.
Ουαί υμιν.
Ουαί.
Αυτό.Τίποτ' άλλο.

"Ημουν ο Χαμένος Ανθυπολοχαγός της Αλβανίας. Τώρα είμαι απλά....η Υπολοχαγός Νατάσσα"!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Run Forest Run
Advanced Forum-Runner



359 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2009 :  16:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γράφετε μόνοι σας τους πολύπλοκους κανονισμούς του συναγωνισμού, μετά τους ξαναλλάζετε επί τον πολυπλοκότερο. Σελίδες επί σελίδων κανονισμοί και εξηγήσεις που θέλουν συνταγματολόγο για να ερμηνευτούν. Μερικές παρατηρήσεις.

1. Φτιάχτε κάτι απλό. Το τρέξιμο είναι απλό και το απλό είναι ωραίο. Να μην θέλουμε 2 μέρες μετά τον αγώνα να βρούμε ποιος θα κεράσει.
2. Αν τρελαίνεστε με τα πολύπλοκα συστήματα φτιαχτέ ένα excelακι να ξέρουμε τι γίνεται.
3. Ολοκληρώσετε σύντομα την πρόταση σας, να κάνουμε και μεις τις τροποποιήσεις μας να κλείνουμε με τα διαδικαστικά.
4. Για τον όρο που βάλαμε με τα 150 κουτάκια μπύρα γιατί κάνετε την πάπια? Αυτοπροβάλλεστε για όμορφη ζωή με γυναίκες και μπύρες. Καλά για τις γυναίκες δεν πείθετε. Αν δεν μπορείτε ούτε για τις μπύρες αποδείξετε κάτι, τότε που διαφέρουμε? είναι σαν να παραδέχεστε ότι ανήκετε στη δική μας ομάδα.


ΚΤΩΜΕΝΟΣ ΗΔΟΥ

Edited by - Run Forest Run on 12/09/2009 16:42:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2009 :  17:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
- Ο "αγωνοδίκης" δημήτρης (που είναι και φιλόλογος) τους κατάλαβε οπότε κάτι άλλο φταίει εάν δε τους "πιάνεις"! :P
- σε δύο λέπτα βγαίνουν τα αποτελέσματα βρε γκρινιάρη... Άντε μόλις οριστικοποιηθούν θα σας φτιάξω και εξελάκι να μη παιδεύεστε και να βγουν σε ένα (ΑΛΛΩΣΤΕ και εγώ πιστεύω ότι την ίδια μέρα είναι η μοναδική ευκαιρία να το κανονίσουμε οπότε πρέπει να ναι άμεσο)
- Κάτσε να μιλήσει και ο λοχαγός και να κλείσουμε. Το θέμα είναι και να συμμετέχουν όλοι και να μην είναι δυνατόν ένας ή δύο μόνο να τραβήξουν (ή να κάψουν) την ομάδα μόνοι τους... Και επίσης αυτό να βοηθήσει ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ να έχουμε ένα κίνητρο παραπάνω και να τα πάμε ακόμα καλύτερα...
- τα "μυστικά" της προπόνησης μας δε τα βγάζουμε έτσι εύκολα στη γύρα... Πάντως για το γεγονός ότι εγώ τουλάχιστον έρχομαι με μια-δυο προπονήσεις τη βδομάδα (είτε γιατί τις άλλες μέρες δε προλαβαίνω από τη κραιπάλη, είτε γιατί έχω άλλα να κάνω) στο dailymile μπορείς να το τσεκάρεις....

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2009 :  17:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Φήμες που διαδίδονται ότι ο κανίβαλλος έχει δεχθεί προσφορές κάτω από το τραπέζι, προκειμένου να υλοποιηθούν κινήσεις εντυπωσιασμού, δεν έχουν ακόμη επιβεβαιωθεί.

________________________________________________________________________
Δε φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι δημόσιος υπάλληλος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2009 :  17:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...και στο κάτω κάτω όποιος και να κερδίσει το ίδιο δεν είναι?

Ας το έχουμε λοιπόν λίγο πιο "αόριστο" για να μην υπάρχει εμφανές φαβορί (όπως εάν λέγαμε π.χ. ο καλύτερος χρόνος κερδίζει.-) ώστε να έχει ακόμα πιο πολύ ενδιαφέρον...

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2009 :  17:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτι σαν το μαθηματικό τύπο του ΥΠΕΧΩΔΕ για τις δημόσιες εργολαβίες...

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 298 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000