Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ivorteam vs Nikatsteam
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 298

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2009 :  15:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dimosthenis

Μια ερώτηση προς τους λογιστές των δύο ομάδων.
Αν αποφασίσω να τρέξω στα 10 χιλιόμετρα θα θεωρηθώ νεοεμφανιζόμενος και ο χρόνος μου θα συγκριθεί με τα 56:00;
Και αν ναι το +10% που θα έχω με τι συντελεστή πολ/ζεται;



Βλέπε Purdy (παίζει και προς τα κάτω).

Βέβαια, στο Runningforfitness, αναφέρει ότι το Purdy δεν το λαμβάνει υπ' όψη, λόγω παλαιότητας και διαφορετικών αποτελεσμάτων που δίνει σε σύγκριση με τα νεότερα υπολογιστικά μοντέλα. Αντ' αυτού, χρησιμοποιεί τον μέσο όρο των άλλων μοντέλων ΕΚΤΟΣ του Purdy, το οποίο αναφέρει, αλλά δεν λαμβάνει υπ΄ όψη (average prediction excluding Purdy). Κάνω λάθος?

Π.χ. http://www.runningforfitness.org/calc/rp.php?metres=5000&hr=0&min=25&sec=00&age=48&gender=M&Submit=Calculate


Μυαλό χορτάτο, κορμί μαμάτο - Ivorteam

Edited by - Ivorman on 25/09/2009 16:00:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2009 :  16:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχεις τρέξει δεκάρια μέσα στο 2008 βρε δημοσθένη? Γιατί μας παιδεύεις?

Άλλωστε όταν μπορούν να εκτιμηθουν και άλλες αποστάσεις στο purdy είναι στη κρίση του διαιτητή να τσεκάρει διάφορες και να διαλέξει την πιο αυστηρή είτε πάμε προς τα κάτω είτε προς τα πάνω



------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2009 :  16:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

quote:
Originally posted by Dimosthenis

Μια ερώτηση προς τους λογιστές των δύο ομάδων.
Αν αποφασίσω να τρέξω στα 10 χιλιόμετρα θα θεωρηθώ νεοεμφανιζόμενος και ο χρόνος μου θα συγκριθεί με τα 56:00;
Και αν ναι το +10% που θα έχω με τι συντελεστή πολ/ζεται;



Θα συγκριθεί με το περσινό σου δεκάρι ΚΜΑ όπως της κουκουβάγιας. Εάν δεν έχεις περσινο δεκάρι ΚΜΑ με το καλύτερο περσινό σου δεκάρι ...Πρωτοεμφανιζόμενοι αυτοί που ΔΕΝ είχαν τρέξει πέρσι δεκάρι (επίσημα ΚΑΙ αγωνιστικά). Εάν δεν είχες τρέξει δεκάρι πέρσι, αλλά είσαι τρανταχτό παράδειγμα (ο dimosthenis π.χ.) θα σου ορίσει ο αγωνοδίκης έναν δίκαιο χρόνο στόχο για το δεκάρι σου (τα 32 λεπτά π.χ. ) σύμφωνα με τις επιδόσεις σου σε άλλες αποστάσεις πέρσι.

Το +10 δε πολλαπλασιάζεται με κανέναν συντελεστή. Όλες οι βελτιώσεις/μειώσεις των "δεκαριων" της ομάδας σου βγάζουν έναν κοινό μέσο όρο που προστίθεται ως ΜΙΑ μονάδα στις βελτιώσεις/επιδεινωσεις των μαραθωνίων για να βγει ο Γενικός Μέσος Όρος. Ανώτατο όριο ειδικά για τον μέσο όρο όλων των δεκαριών είναι το 5%.


------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.



Sam το παράσδειγμα το ανέφερα στην προσπάθειά μου να καταλάβω το σύστημα "βαθμολόγησης". Με διαφώτισες αρκετά. Ετσι κι αλλιώς μαραθώνιο θα τρέξω. Α, και να βάλω και λίγο να δουλέψει ο διαιτητής αν και οφείλω να ομολογήσω πως τον βρίσκω άψογο στα καθήκοντά του (και έτσι πρέπει να είναι αφού το λαμόγιο αυτοδιορίστηκε.)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2009 :  16:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Ivorman
Κάνω λάθος?


.."κάνεις" "λάθος". Μη μας μπλέκεις και συ βρε ιβορ! Κάτι τέτοια περιμένουν οι απέναντι για να πιαστούν πάλι απο μισή σου κουβέντα και να αρχίσουν να ψάχνουν για μυστικές επιστημονικές φόρμουλες που θα τους βολευουν όσο πιο πολύ γίνεται, ενώ έχουμε καταλήξει... Διαλέγουμε το Purdy όχι επειδή είναι το καλύτερο σύστημα στο κόσμο, αλλά επειδή πλησιάζει περισσότερο απο τα υπόλοιπα στις επιδόσεις των ΝΕΩΝ που κάνουν πρώτη τους φορά μαραθώνιο. Τα υπόλοιπα ίσως να είναι χρήσιμα για ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ δρομείς αλλα σε νέους άπλά δε λειτουργούν...

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.

Edited by - sam on 25/09/2009 16:11:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2009 :  16:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Δεν έχεις τρέξει δεκάρια μέσα στο 2008 βρε δημοσθένη? Γιατί μας παιδεύεις?

Άλλωστε όταν μπορούν να εκτιμηθουν και άλλες αποστάσεις στο purdy είναι στη κρίση του διαιτητή να τσεκάρει διάφορες και να διαλέξει την πιο αυστηρή είτε πάμε προς τα κάτω είτε προς τα πάνω



------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.



Δεν τρέχω κάτω από ημί
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2009 :  16:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dimosthenis

Ετσι κι αλλιώς μαραθώνιο θα τρέξω αλλά το πράγμα αποκτά ενδιαφέρον.
Κύριε διαιτητά τι χρόνο αναφοράς θα μου βγάλετε στο δεκάρι; (Διότι το Purdy είναι αρκετά αυστηρότερο όταν από μεγαλύτερες αποστάσεις πας στις μικρότερες και αρκετά ελαστικό για το ανάποδο.)



Ίσα-ίσα, που στην περίπτωσή μας (δηλ. μαραθώνιου πολύ δύσκολου) σε ευνοεί, γιατί αντί να βάλουμε 3:20, θα βάζαμε τον χρόνο σου σε κάποιον επίπεδο μαραθώνιο, που θα ήταν καλύτερος και θα έβγαζε καλύτερο 10άρι απ' ότι τώρα, με τον χρόνο του ΚΜΑ.

Ας μη το λέμε Purdy, γιατί μόνο Purdy δεν είναι. Είναι το race time predictor του Runningforfitness.


Μυαλό χορτάτο, κορμί μαμάτο - Ivorteam
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2009 :  16:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμαι εκτός στατιστικών διότι τους γρηγορότερους χρόνους τους κάνω συνήθως στην κλασσική.
Π.χ. στη Μεσσήνη φέτος έκανα 3:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2009 :  16:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Ivorman

quote:
Originally posted by Dimosthenis

Ετσι κι αλλιώς μαραθώνιο θα τρέξω αλλά το πράγμα αποκτά ενδιαφέρον.
Κύριε διαιτητά τι χρόνο αναφοράς θα μου βγάλετε στο δεκάρι; (Διότι το Purdy είναι αρκετά αυστηρότερο όταν από μεγαλύτερες αποστάσεις πας στις μικρότερες και αρκετά ελαστικό για το ανάποδο.)



Ίσα-ίσα, που στην περίπτωσή μας (δηλ. μαραθώνιου πολύ δύσκολου) σε ευνοεί, γιατί αντί να βάλουμε 3:20, θα βάζαμε τον χρόνο σου σε κάποιον επίπεδο μαραθώνιο, που θα ήταν καλύτερος και θα έβγαζε καλύτερο 10άρι απ' ότι τώρα, με τον χρόνο του ΚΜΑ.

Ας μη το λέμε Purdy, γιατί μόνο Purdy δεν είναι. Είναι το race time predictor του Runningforfitness.


Μυαλό χορτάτο, κορμί μαμάτο - Ivorteam



Τώρα είδα το post σου Sam, δεν είχα αντιληφθεί τι παίζει με το Purdy μέσα στον κυκεώνα των posts.


Μυαλό χορτάτο, κορμί μαμάτο - Ivorteam
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2009 :  16:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dimosthenis

quote:
Originally posted by sam

Δεν έχεις τρέξει δεκάρια μέσα στο 2008 βρε δημοσθένη? Γιατί μας παιδεύεις?

Άλλωστε όταν μπορούν να εκτιμηθουν και άλλες αποστάσεις στο purdy είναι στη κρίση του διαιτητή να τσεκάρει διάφορες και να διαλέξει την πιο αυστηρή είτε πάμε προς τα κάτω είτε προς τα πάνω



------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.



Δεν τρέχω κάτω από ημί



Σίγουρα βρε δεν έχεις τεστάρει τον εαυτό σου αγωνιστικά σε δεκάρι? Παράξενο μου φαίνεται. Τι καλύτερο ημί εχεις (μέχρι φέτος πλέον ...γιατί στο purdy τσεκάρουμε μέχρι 30/09)?

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2009 :  16:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dimosthenis

Είμαι εκτός στατιστικών διότι τους γρηγορότερους χρόνους τους κάνω συνήθως στην κλασσική.
Π.χ. στη Μεσσήνη φέτος έκανα 3:22



Άάάά, ας μην ήσουν τόσο γρήγορος κύριε Δημοσθένη μας, δεν φταίμε εμείς (και κυρίως, ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΧΕΣ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!!!).


Μυαλό χορτάτο, κορμί μαμάτο - Ivorteam
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2009 :  16:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dimosthenis

Είμαι εκτός στατιστικών διότι τους γρηγορότερους χρόνους τους κάνω συνήθως στην κλασσική.
Π.χ. στη Μεσσήνη φέτος έκανα 3:22



Anyway ...εάν έχεις 3.15 καλυτερο μαραθώνιο, θα είχες χρόνο στοχο στο δεκάρι τα 39.37. Εάν είχες κάπου καλύτερη απόδοση (π.χ. στα γιάννενα φέτος 2.10) ο στόχος σου θα ήταν τα 39.17...

Τα χεις τα 39.37??? (...που να το ξέρεις βέβαια εάν ποτέ δρε τρέχεις κάτω από ημι και ξαφνικά σου ήρθε η έμπνευση να το "φανταστείς" για να μας παιδεψεις)


------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.

Edited by - sam on 25/09/2009 16:21:39
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2009 :  16:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

quote:
Originally posted by Dimosthenis

quote:
Originally posted by sam

Δεν έχεις τρέξει δεκάρια μέσα στο 2008 βρε δημοσθένη? Γιατί μας παιδεύεις?

Άλλωστε όταν μπορούν να εκτιμηθουν και άλλες αποστάσεις στο purdy είναι στη κρίση του διαιτητή να τσεκάρει διάφορες και να διαλέξει την πιο αυστηρή είτε πάμε προς τα κάτω είτε προς τα πάνω



------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.



Δεν τρέχω κάτω από ημί



Σίγουρα βρε δεν έχεις τεστάρει τον εαυτό σου αγωνιστικά σε δεκάρι? Παράξενο μου φαίνεται. Τι καλύτερο ημί εχεις (μέχρι φέτος πλέον ...γιατί στο purdy τσεκάρουμε μέχρι 30/09)?

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.



Φέτος δεν έχω ούτε ημί κάνει. Το μικρότερο είναι το 30αρι στα Γιάννινα.
Αλλά προς θεού παιδιά δεν έχω σκοπό να ταλαιπωρήσω εσάς αλλά τον αγωνοδίκη ο οποίος σιωπά και φυγομαχεί και πάλι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2009 :  16:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Ivorman

quote:
Originally posted by Dimosthenis

Είμαι εκτός στατιστικών διότι τους γρηγορότερους χρόνους τους κάνω συνήθως στην κλασσική.
Π.χ. στη Μεσσήνη φέτος έκανα 3:22



Άάάά, ας μην ήσουν τόσο γρήγορος κύριε Δημοσθένη μας, δεν φταίμε εμείς (και κυρίως, ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΧΕΣ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!!!).


Μυαλό χορτάτο, κορμί μαμάτο - Ivorteam



Εεεεετσι γιατί μόνο τα λογιστικά χωρίς τα πειράγματα δεν έχουν πλάκα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2009 :  16:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dimosthenis

quote:
Originally posted by Ivorman

quote:
Originally posted by Dimosthenis

Είμαι εκτός στατιστικών διότι τους γρηγορότερους χρόνους τους κάνω συνήθως στην κλασσική.
Π.χ. στη Μεσσήνη φέτος έκανα 3:22



Άάάά, ας μην ήσουν τόσο γρήγορος κύριε Δημοσθένη μας, δεν φταίμε εμείς (και κυρίως, ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΧΕΣ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!!!).


Μυαλό χορτάτο, κορμί μαμάτο - Ivorteam



Εεεεετσι γιατί μόνο τα λογιστικά χωρίς τα πειράγματα δεν έχουν πλάκα



Και αυτό σωστό (εννογιότανε...).


Μυαλό χορτάτο, κορμί μαμάτο - Ivorteam
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2009 :  16:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εκτος απο ελλανοδικος (αυτοδιοριζομενη...) επιτροπη παραμενω και ενεργος αθλητης. ως εκ τουτου η μεσημεριανη σιεστα δεν ειναι δειγμα φυγομαχιας αλλα ειναι μερος της προετοιμασιας κι απαραιτητο συστατικο επιτυχιας.

ως προς το ζητημα που ανεκυψε σχετικα με τη δυνητικη συμμετοχη του αθλητου dimosthenis στην ομαδα των 10 χλμ εκ μερους της nikatsteam, κθοτι εγνωσμενος αθλητης και με 30+ συμμετοχες σε μαραθωνιους αγωνες εντος και εκτος συνορων και με επιδοσεις που αγγιζουν τις 3 ωρες και 20 λεπτα, τα κριτηρια σε περιπτωση συμμετοχης του στο 10αρι της κλασικης θα ηταν αντιστοιχα των επιδοσεων του ως και τις 30/9/2009 στη συγκεκριμενη αποσταση, υπολογιζομενα ελλειψει περσινης αντιστοιχης αποδοσης, με χρονομετρημενη συμμετοχη στον πιο προσφατο μαραθωνιο του (βιεννης αν ενθυμουμαι ορθως;;;;;)

υγ ακου λαμογιο...αλλα με οποιο δασκαλο λοχαγο καθησεις...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...

Edited by - dpkouk on 25/09/2009 16:43:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 298 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000