Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Λαγονοκνημιαία ταινία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 19

Brazil
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 14/11/2009 :  19:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ και τρεις εβδομάδες μου διεγνώσθη λαγονοκνημιαία ταινία. Στον ημιμαραθώνιο Ελευσίνα-Μέγαρα, στο 11χλμ έβγαλα φουσκάλα στο δεξί πόδι με αποτέλεσμα να "ρίξω" το βάρος στο αριστερό και λόγω κακής εργοφυσιολογίας την έπαθα... Εχω κάνει περίπου 10 επισκεψεις στον φυσιοθεραπευτή, αλλά όταν πηγαίνω στο γύπεδο για να δοκιμάσω το πόδι, στα 5 λεπτά με αναγκάζει να σταματήσω. Γνωρίζει κανείς πόσο καιρό κρατάει αυτή η ιστορία...


Edited by - Brazil on 14/11/2009 20:11:05

jkassot
Advanced Forum-Runner

Greece


226 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2009 :  21:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν το έπαθα εγώ πριν ενάμιση χρόνο μου κράτησε περίπου ένα μήνα κατά τον οποίο περιόρισα τα εβδομαδιαία χιλιόμετρα σε λιγότερο από 40. Έκανα το πολύ 6Κ την φορά και σε ρυθμό αρκετά χαλαρό. Δεν χρειάστηκε να κάνω φυσιοθεραπεία, ούτε πήγα σε γιατρό.
Καθώς η ενόχληση υποχωρούσε σταδιακά αύξανα τόσο τα χιλιόμετρα όσο και την ένταση μέχρι που ενανήλθα στην πρότερη κατάσταση.
Νομίζω ότι το έπαθα όταν αύξησα απότομα τον όγκο χιλιομέτρων και την ένταση ενώ ακόμη ήμουν αρχάριος και το μυϊκό μου σύστημα χαλαρό.
Όμως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ίσως η βλάβη που έπαθε η δική σου λαγοκνημιαία να είναι περισσότερο ή λιγότερο σοβαρή από τη δική μου και να χρειάζεται διαφορετική αντιμετώπιση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2009 :  21:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δημήτρη περαστικά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Brazil
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2009 :  22:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
jkassot σε ευχαριστώ για την ενημέρωσή σου, αλλά εγώ όταν προσπαθώ να τρέξω, πριν περάσουν 10 λεπτά και αφού κάνω διατάσεις ο πόνος με σταματά (στο σημείο του γονάτου). Και να φανταστείς ότι δεν πηγαίνω κάτω απο 7 το χλμ. Στο δεύτερο 400άρι με ενοχλεί τόσο που δεν μπορώ να συνεχίσω. Θα πάω αύριο μια βόλτα στο γύπεδο και θα προσπαθήσω ξανά. Και κάτι τελευταίο. Στο μέλλον θα έχω ευπάθεια;

brazil

Edited by - Brazil on 14/11/2009 22:48:21
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Brazil
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2009 :  22:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κώστα, ευχαριστώ για την ευχή και συγχαρητήρια για την επιδοσή σου στο Μαραθώνιο!!!

brazil
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2009 :  23:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κι εγώ σ'ευχαριστώ Δημήτρη!

Δες κι αυτά:

http://www.runningnews.gr/snitzforum/topic.asp?TOPIC_ID=3004

http://www.runningnews.gr/snitzforum/topic.asp?TOPIC_ID=773

http://www.runningnews.gr/snitzforum/topic.asp?TOPIC_ID=273

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Brazil
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2009 :  23:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κώστα όλα αυτά είναι αρκετά ενημερωτικά και ενδιαφέροντα και μπορώ να πω, πως πήρα λίγο κουράγιο. Οχι ότι είμαι ο μόνος που το έχω, αλλά βλέπω ότι 3 εβδομάδες δεν βελτιώνεται και ήμουν έτοιμος να κάνω μαγνητική μήπως έχω μερική ρήξη μηνίσκου. Ευχαριστώ και πάλι!

brazil
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2009 :  00:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τίποτα Δημήτρη, εύχομαι να περάσει σύντομα! Πάντως αν κάνεις και μαγνητική, δεν έχεις να χάσεις κάτι. Εκτός κι αν είναι απόλυτα σίγουρο ότι δεν έχει να προσφέρει κάτι επιπλέον.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2009 :  10:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
περαστικα συνονοματε...τοχα το μαη επι 1,5 δεν ετρεχα, ειχα προβλημα ακομα και να περπατησω στην αρχη.πηρα αντιφλεγμονωδη απο το γιατρο μου.
δες στο runnersworld.com youtube.com (γραψε ITBS SYNDROME) ασκησεις διατασεων, οπως και τα αρθρα που σου δωσε ο κωστας.θελει υπομονη, ξεκουραση,πολλες διατασεις.μην τρελαινεσαι, μπορα ειναι θα περασει...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Brazil
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2009 :  18:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Δημήτρη από τη Σπάρτη όντως είδα αυτά που προτείνεις και μπορώ να πω ότι με ενημέρωσαν αρκετά. Σας ευχαριστώ όλους, οι συμβουλές και οι προτάσεις σας ήταν καλύτερες απ' όλες τις συνεδρίες στον φυσιοθεραπευτή. Αύριο που θα πάω στο γύπεδο για να δοκιμάσω το πόδι θα σας ενημερώσω πως τα πήγα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2009 :  19:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
προς θεου δεν υποκαθιστουμε ειδικους..εννοειται πως οσα λεμε ειναι συμπληρωματικα...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDROSG
Senior Forum-Runner

Greece
640 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2009 :  20:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Brasil, την έχω πατήσει κι εγώ πέρσι μ'αυτή τη ρημάδα την ταινία. Ανάμεσα στ'άλλα που έκανα είναι ότι ξέχασα για πολλούς μήνες το κατηφορικό τρέξιμο. Τώρα είμαι πολύ καλά, αλλά όταν "τσιμπάω" λίγο το ρυθμό στις κατηφόρες, ψιλοενοχλεί.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Brazil
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2009 :  00:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λέγε μου τέτοια τώρα Αλέξανδρε...πάντως σήμερα έκανα 4χλμ χαλαρά στο ταρτάν χωρίς ενόχληση. Δηλαδη πάντα στο μέλλον θα θέλει προσοχή;

brazil
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2009 :  11:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Brazil...

Μετά από πολύ σκέψη και μελέτη κατέληξα ότι είμαι ομοιοπαθής!!!
Μετά από 38 μήνες προπόνηση και αγώνες... ξαφνικά μου "έσκασε μύτη" κάπου στο 24-25 του Μαραθωνίου τς Αθήνας, με κούτσανε στο 31,5 και με έστειλε οριστικά σπίτι μου στο 37...

Αυτό που ΔΕΝ μπορώ να συνδέσω σωστά είναι ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ εμφανίσθηκε το πρόβλημα ακριβώς τώρα, που έκανα ό,τι κάνω πάντα (και, μάλλον, λιγότερη προπόνηση - επιβάρυνση) και ΔΕΝ εμφανίσθηκε νωρίτερα, όταν έκανα και πολλές υπερβολές!!!

Πάντως... η αίσθηση που δημιουργεί είναι ΠΟΝΟΣ "μουντός", αλλά "ΕΞΑΝΤΛΗΤΙΚΟΣ" και με αναγκάζει να σταματήσω να τρέχω...
Αυτό που με εντυπωσίασε και στον μαραθώνιο, όπου μου πρωτοεμφανίσθηκε το πρόβλημα, αλλά και σε ένα 10αράκι την περασμένη Πέμπτη και στον Γοργοπόταμο την περασμένη Κυριακή, είναι ότι, όσο αντέχεις να υπομείνεις τον πόνο και συνεχίζεις να τρέχεις, τρέχεις πονώντας!...
Αλλά, αν σταματήσεις, ΔΕΝ ξαναξεκινάς!!!
Πονούσα "κούφια" μέχρι το 31,5, όπου σταμάτησα για να κάνω (???) κάποιες διατάσεις, αλλά, μετά, ΔΕΝ μπορούσα (για ώρα) ούτε να περπατήσω!!!

Και χτες το βράδυ πάλι, βγήκα για να δω πως πάει στο τρέξιμο (γιατί πχ. τις σκάλες, που δεν μπορούσα ούτε να ανέβω, ούτε να κατέβω με "συνεχόμενα" βήματα, τώρα τις ανεβοκατεβαίνω προσεκτικά αλλά χωρίς έντονη ενόχληση...) και ο μουντός πόνος ήταν συνέχεια εκεί και κυρίως περπατούσα...

Θα προσθέσω κι άλλες διατάσεις και βλέπουμε...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Εχω τσαντιστεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, που με "έστειλε" το πρόβλημα στον Μαραθώνιο της Αθήνας και, επίσης, επειδή πάλι φέτος έχω πρόβλημα στην περίοδο (την μεταμαραθώνια), που παραδοσιακά πετυχαίνω τις καλύτερες επιδόσεις μου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2009 :  12:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
η κατηφορα αντωνη ειναι κυριως το προβλημα κι οχι η ανηφορα

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDROSG
Senior Forum-Runner

Greece
640 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2009 :  16:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μακριά από κατηφόρες, παίδες, όσο έχουμε σε έξαρση το πρόβλημα.Το καλοκαίρι, σε βασική προετοιμασία ορεινού αγώνα, ανέβαινα τις σκάλες σε πολυώροφο κτίριο-τα γνωστά σκαλάκια στην ορολογία μας- και επέστρεφα στο ισόγειο με το ...ασανσέρ!

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 19 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000