Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Λαγονοκνημιαία ταινία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 19

Alexia
Forum-Runner

Greece
94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2009 :  13:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να σας πώ ότι ξεπέρασα το προβληματάκι στο γόνατο πολύ γρήγορα ! αν και την ίδια μέρα που μου εμφανίστηκε τόλμησα να κάνω βάρη στα πόδια "παίζοντας" με την ακεραιότητα μου.Με πάγο και massage είναι ok ! Aύριο θα τρέξω , οπότε θα δω αν υπάρξει καμία περαιτέρω ενόχληση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rroyk
Newbie Forum Runner



47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2009 :  11:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
kanena adiflegmonwdes gnwrizei kapoios -a?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2009 :  12:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Voltarin Retard 75mg ή 100mg

Μια φορά την ημέρα (μεσημέρι μετά το φαγητό) για 10 μέρες.

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

TRYPOKARYDOS
Elite Forum-Runner



1213 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2009 :  12:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Visit TRYPOKARYDOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rroyk

kanena adiflegmonwdes gnwrizei kapoios -a?



Σε ιατρικα ζητηματα , φαρμακα κτλ.. η πρωτη σου πηγη συμβουλων και ενημερωσης καλυτερα να ειναι ο γιατρος και οχι το φορουμ.
Σιγουρα απο μαρτυριες αλλων παιρνουμε μια γενικη εικονα , αλλα ..εκαστος στο ειδος του.

Κατα τα αλλα καλως ηρθες στο φορουμ και απο μενα.


Ο Έρωτας ειν' ο ύστατος παράνομος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2009 :  14:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλως ηρθες...οπως τα ειπε ο γιωργος,πρωτα ο γιατρος...περαστικα...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sabbas1
Advanced Forum-Runner

Greece
247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2009 :  14:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad

Voltarin Retard 75mg ή 100mg

Μια φορά την ημέρα (μεσημέρι μετά το φαγητό) για 10 μέρες.

Αντώνης Δραγώνας


ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΚΙΝΔΥΝΕΥΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ!!
Εχε υποψη σου πως υπάρχουν άνθρωποι που υπέστησαν αναφυλακτικο σοκ ή υπερτασική κρίση απο την παραπάνω ουσία που συνέστησες!
Εκτός κι αν είσαι γιατρός αλλά και πάλι θα έπρεπε να είχες πάρει ιστορικό απο τον ασθενή σου.. ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ!

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2009 :  15:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Sabbas1!!!

Χαλάρωσε λιγάκι!!!

Μόνο ένας κρετίνος θα πάρει "επισφαλές" ή επισφαλές σκεύασμα, επειδή το διάβασε στο Forum...

Αρκεί να διαβάσει κανένας στα εμπεριεχόμενα "χαρτάκια" τα διάφορα σχόλια και παρενέργειες, για να φύγει τρέχοντας...

Η αναφορά σχείζεται μόνο με την θετική δραστικότητα (πάνω μου) και με τίποτ' άλλο...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Εδώ κι εκεί, που θα έπρεπε να με ρωτάτε(νε) τι να κάνετε, πάλι δε με ρωτάτε(νε)... γιατί όλοι τα ξέρουν όλα (και πεταλώνουν και τον ψύλλο...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rroyk
Newbie Forum Runner



47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2009 :  19:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΩΡΓΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΜΑ.ΠΑΙΔΙΑ ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ ΜΙΑ ΕΡΩΡΗΣΗ ΕΚΑΝΑ.ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΚΙΝΔΥΝΕΥΜΕΝΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ.ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2009 :  20:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντωνη αυτο το γαμωφαρμακο,το πηρε η Γιωτα για δυο βδομαδες,επαθε αυτο ακριβως που ειπε ο σαββας και παραμονες μαραθωνιου,δυο μερες πριν την Παρασκευη,την εβγαλα στο Ζανειο οπου την πηγε το 166,αστο καλυτερα,εχει δικιο ο ανθρωπος,οσο για τη δραστικοτητα πανω σου,φυσικα δεν εισαι κριτηριο,εχω μαθει πως κατεβαζεις γατοκεφαλα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sabbas1
Advanced Forum-Runner

Greece
247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2009 :  18:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακούστε μια μικρή ιστοτριούλα(και δυστηχώς τέτοιες υπάρχουν πολλές):
Αντρας 47 ετών επικοινωνεί με φίλο του ορθοπεδικό και του λέει πώς τον πονάει η μέση του εδώ και 4 ημέρες, αυτός του λέει να πάρει το χ αντιφλεγμονώδες και ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ να τον εξετάσει.
Ο πόνος όντως υποχώρησε και ο φίλος μας θεώρησε καλό να συνεχίσει την αγωγή που του συνέστησε ο φίλος του γιατρός με αποτέλεσμα 4 ημέρες μετά ΣΠΑΕΙ Η ΚΟΙΛΙΑΚΗ ΑΟΡΤΗ και φυσικά ο άνθρωπος πέθανε σε έλαχιστα λεπτά! Δεν έπασχε απο οσφυαλγία αλλά από φλεγμονώδης διήθηση του χιτώνα της κοιλιακής αορτής , που την προκαλούσε το ανεύρυσμα.
Ο φίλος του γιατρός να βοηθήσει δεν ήθελε? Φυσικά.
Το ΜΣΑΦ που έλαβε επικάλυψε μια πολύ σοβαρή νόσο καιτελικά το πλήρωσε αυτό με την ζωή του ο ασθενής? Φυσικά.
Θα έπρεπε να τον αφήσει ο φίλος του να πονάει? ΝΑΙ
Με προσεκτική εξέταση-αξιολόγηση θα μπορούσε να διαπιστωθεί αν όχι το ίδιο το ανέυρυσμα αλλά η κακοήθεια της οσφυαλγίας κι έτσι να παραπεμφθεί για περισσότερη διερεύνηση.
Γιαυτό λοιπόν φίλοι μου ΔΕΝ ΧΑΛΑΡΩΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ όταν επρόκειτο για τέτοιου είδους ζητήματα, γιατί ναι μεν είναι εξαιρετικά σπάνιο να συμβεί κάτι τέτοιο αλλά ΣΠΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ._

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2009 :  18:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντε να του πεις του σαββα πως εχει αδικο

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spyros1976
Senior Forum-Runner

889 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2009 :  18:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή ένα φάρμακο δεν είχε παρανέργειες σε αυτόν που το πήρε δε σημαίνει οτι δεν έχει και στους υπόλοιπους. Γι' αυτό καλό είναι να μην προτείνουμε φάρμακα αν θέλουμε να μη γίνουμε επικίνδυνοι για την υγεία των άλλων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2009 :  19:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κύριοι

ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΦΑΡΜΑΚΑ

ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ

Και ΚΟΨΤΕ τους σχετικούς αφορισμούς, γιατί, σε πρώτη ευκαιρία, θα γίνουμε από (2) χωριά χωριάτες...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ1: Ηδη ΔΗΛΩΣΑ, ότι αν κάποιος είναι τόσο ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ Μ@ΛΑΚΑΣ, ώστε να ενεργήσει βασιζόμενος μόνο σε κυκλοφορούσες απόψεις, που θα υποπέσουν στην αντίληψή του, εκτός από ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ Μ@ΛΑΚΑΣ είναι και άξιος της μοίρας του!!!
Επιπρόσθετα θεωρώ ότι κατ' ελάχιστον η μέση νοημοσύνη χαρακτηρίζει τους αναγνώστες του forum αυτού...

ΥΓ2: Sabas1...
Να (σου) κάνω κι εγώ μια ερώτηση - διαπίστωση?
Οταν εγώ ακολούθησα την σύσταση του δικού μου γιατρού και έλαβα το σχετικό σκεύασμα, πιθανότατα θα μπορούσα να τα τινάξω για τον ίδιο λόγο, με αυτόν που περιγράφεις.
Ή όταν πάρεις ακετυλοσαλυκιλικό οξύ, μπορείς να βρεθείς με μία τρύπα ΝΑ στον βλενογόνο του στομάχου... Να συνεχίσω, λοιπόν, να το παίρνω? (πάντα καθ' υπόδειξιν θεράποντος ιατρού)

ΥΓ3: Το πασίγνωστο ελληνικό ρητό λέει: "ου μπλέξεις"
Επειδή συμφωνώ, ότι είναι πολύ ταιριαστό σε διάφορες περιπτώσεις, την κόβω την κουβέντα για τα γιατροσόφια...
Αλλά, ΚΟΨΤΕ κι εσείς τόυς αφορισμούς, όπως είπα και πιό πάνω.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sabbas1
Advanced Forum-Runner

Greece
247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2009 :  20:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad

Κύριοι

ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΦΑΡΜΑΚΑ

ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ

Και ΚΟΨΤΕ τους σχετικούς αφορισμούς, γιατί, σε πρώτη ευκαιρία, θα γίνουμε από (2) χωριά χωριάτες...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ1: Ηδη ΔΗΛΩΣΑ, ότι αν κάποιος είναι τόσο ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ Μ@ΛΑΚΑΣ, ώστε να ενεργήσει βασιζόμενος μόνο σε κυκλοφορούσες απόψεις, που θα υποπέσουν στην αντίληψή του, εκτός από ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ Μ@ΛΑΚΑΣ είναι και άξιος της μοίρας του!!!
Επιπρόσθετα θεωρώ ότι κατ' ελάχιστον η μέση νοημοσύνη χαρακτηρίζει τους αναγνώστες του forum αυτού...

ΥΓ2: Sabas1...
Να (σου) κάνω κι εγώ μια ερώτηση - διαπίστωση?
Οταν εγώ ακολούθησα την σύσταση του δικού μου γιατρού και έλαβα το σχετικό σκεύασμα, πιθανότατα θα μπορούσα να τα τινάξω για τον ίδιο λόγο, με αυτόν που περιγράφεις.
Ή όταν πάρεις ακετυλοσαλυκιλικό οξύ, μπορείς να βρεθείς με μία τρύπα ΝΑ στον βλενογόνο του στομάχου... Να συνεχίσω, λοιπόν, να το παίρνω? (πάντα καθ' υπόδειξιν θεράποντος ιατρού)

ΥΓ3: Το πασίγνωστο ελληνικό ρητό λέει: "ου μπλέξεις"
Επειδή συμφωνώ, ότι είναι πολύ ταιριαστό σε διάφορες περιπτώσεις, την κόβω την κουβέντα για τα γιατροσόφια...
Αλλά, ΚΟΨΤΕ κι εσείς τόυς αφορισμούς, όπως είπα και πιό πάνω.




Μην θυμώνεις κι εγώ προσωπικά σου ζητώ συγνώμη αν άθελά μου σε προσέβαλα, όμως όπως θα κατάλαβες τα ζητήματα των φαρμάκων είναι ιδιαίτερα λεπτά και πρέπει με πολλή σύνεση και φειδώ να τα χειριζόμαστε. Δεν έχω λόγους να αμφιβάλω για την ωριμότητά σου και την σύνεσή σου, ούτε βέβαια φταίς εσύ αν κάποιος μα....κας χαπακωθεί και πάθει κάτι! Θέλω απλώς , με την ευκαιρία να τονίσω Αντώνη πως όλοι εμεις που αγαπάμε την κίνηση , γινόμαστε πολλές φορές θύματα ενός συστήματος που υποστηρίζει την πολυφαρμακία-και δεν χρειάζεται να πούμε γιατί υποστηρίζεται τόσο το φάρμακο!!-όπου στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν χρειάζεται καν παυσίπονο!!!
Θέλει θάρρος όμως και "πολλά γκρίζα μαλλιά" να βγεί ο ασθενής απο το ιατρείο σου ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ ΦΑΡΜΑΚΟ(ΦΑΡΜΑΚΙ) ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ
Τώρα σε ότι αφορά την ερώτησή σου, αν ο γιατρός σου δεν σε εξέτασε και δεν έλαβε ιστορικό τότε ναι, κακώς, κάκιστα,σου χορήγησε ΜΣΑΦ. Αν βέβαια τηρήθηκε το πρωτόκολλο , το οποίο έχει διδαχθεί, τότε είναι δικαίωμά του να σου το χορηγήσει και δικαίωμά σου να αποφασίσεις αν θα το πάρεις ή όχι.
Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ, εκτός από την παρενέργεια που ανέφερες, η οποία είναι η ποιο αθώα , ευθύνεται για ενδοκρανιακές αιμορραγίες και ανοσοκαταστολή που οδηγούν σε συγκεκριμένες μορφές λευχαιμίας......
Δεν κινδυνολογώ, την πραγματικότητα καταγράφω, μια πραγματικότητα που επιμελως αποκρύπτεται για ευνόητους λόγους και ούτε αμφισβητώ την χρησιμότητα πολλών άλλων φαρμάκων στην ίαση πολύ σοβαρών νόσων.
Όσο μπορώ όμως προσπαθώ φίλους , ασθενείς και γνωστούς να τους ενημερώνω αποτρέποντάς τους έτσι από την πολυφαρμακία.

Και πάλι , ταπεινά συγνώμη αν αθελά μου σε πίκρανα, είμαι σίγουρος όμως ,πως σαν άνθρωπος της κίνησης και της συνεχούς προσπάθειας θα καταλάβεις. Καλό σου βράδυ.

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2009 :  09:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
sabbas1 για μενα εισαι σοβαρη φωνη στο forum , κι αν συνεχισει ο Αντωνης να αντιδρα παιδαριωδως,δεν θα τον αφησω να με ξανακερδισει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 19 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000