Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κυνήγι
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 71

Bilanakis
Newbie Forum Runner

43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2010 :  12:19:34  Εμφάνιση Προφίλ
Α ρε λεβέντες κυνηγοί το χόμπι σας κάνετε και εσείς
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bilanakis
Newbie Forum Runner

43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2010 :  13:32:22  Εμφάνιση Προφίλ
ΟΙ Κυνηγοί της πατρίδας μας είναι λεβέντες όπως και οι δρομείς αγώνων και καλύτεροι ακόμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

george-s
Senior Forum-Runner

Greece


443 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2010 :  15:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit george-s Προσωπική Σελίδα
Αγαπητέ Apneafrog δεν βλέπω να κατανοείς την οπτική γωνία των διαφορετικών απόψεων περί κυνηγιού.
Για εμένα οι δήθεν τεκμηριωμένες μπαρούφες του δασολόγου δεν εχουν καμμία αξία καθώς εχω ιδία αποψη .
στα βουνά και την φύση στην οποία εχω γνωρίσει ανθρώπους με ευαισθησίες για το πιο μικρό λουλουδάκι και κάθονται και το ζωγραφίζουν και το φωτογραφίζουν γιατι ξέρουν οτι ο ανθρωπος ειναι τόσο κτητικός που στο τέλος θα τα καταστρέψει ολα.
Μάθε απο ανθρώπους που εχουν φάει την ζωή τους σκεπτόμενοι για το περιβάλλον οπως ο Τσίπηρας ή ο Σφήκας και ο Χατζηβαρσάνης και μετά να ερθει ο κάθε τυχάρπαστος να μας πει αν ωφελεί το κυνηγι.
Γενικά σε βλέπω φορέα copy-paste και οχι να κατέχεσαι απο εμπειρική αποψη. Σου προτείνω αντι για εκστρατεία ενημέρωσης των μη-κυνηγών οτι το κυνήγι δςν βλάπτει, να αφιερώσεις χρόνο στην ενημέρωση των κυνηγών περι της "σπατάλης της φύσης" που προκαλούν. Και επειδή βγαίνεις στο βουνό θα
ήθελα την αποψη σου περι μονοπατιών. Ειναι καλό τα κλειστά μονοπάτια στην Ελλάδα να τα περπατάμε ή οχι;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bilanakis
Newbie Forum Runner

43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2010 :  18:18:22  Εμφάνιση Προφίλ
Α ρε Λεβέντες κυνηγόπουλα να σας έχει ο Θεός καλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2010 :  18:31:25  Εμφάνιση Προφίλ
@george-s

Αγαπητέ Apneafrog δεν βλέπω να κατανοείς την οπτική γωνία των διαφορετικών απόψεων περί κυνηγιού.
----Την εχω κατανοησει αγαπητε μου εδω μεσα!!

Για εμένα οι δήθεν τεκμηριωμένες μπαρούφες του δασολόγου δεν εχουν καμμία αξία καθώς εχω ιδία αποψη .
----Αν ειχες να μου δειξεις κατι ποιο τεκμηριωμενο θα το διαβαζα ευχαριστα.

στα βουνά και την φύση στην οποία εχω γνωρίσει ανθρώπους με ευαισθησίες για το πιο μικρό λουλουδάκι και κάθονται και το ζωγραφίζουν και το φωτογραφίζουν γιατι ξέρουν οτι ο ανθρωπος ειναι τόσο κτητικός που στο τέλος θα τα καταστρέψει ολα.
----Ειλικρινα ευχαριστω τον θεο που δεν με εκανε τοσο ευαισθητο ανθρωπο.....

Γενικά σε βλέπω φορέα copy-paste και οχι να κατέχεσαι απο εμπειρική αποψη. Σου προτείνω αντι για εκστρατεία ενημέρωσης των μη-κυνηγών οτι το κυνήγι δςν βλάπτει, να αφιερώσεις χρόνο στην ενημέρωση των κυνηγών περι της "σπατάλης της φύσης" που προκαλούν.
----Τι αλλο θα διαβασω!!....Πως θα μπορουσα να σας δωσω τοσα στοιχεια η μαλλον, ειναι δυνατον να τα θυμαμαι ολα.
Δεν κανω καμια εκστρατεια φιλε μου. Εχω ζητησει μαλιστα να γινει διαγραφη του λογαριασμου μου και απλα θα παρακολουθω το site χωρις να γραφω σε συζητησεις σας πια.

Η αποψη μου για τα μονοπατια.

Εχω κανει πολλες κουβεντες με ανθρωπους της επαρχιας για το θεμα αυτο.
Γενικοτερα οσοι ζουσαν στην επαρχια (οι περισσοτεροι παλαιοτερα), ανέβαιναν-περπατουσαν-διεσχιζαν μονοπατια για να καλύπτουν βασικές βιοτικές τους ανάγκες (κυνήγι, υλοτομία, βοσκή, καλλιέργειες κ.ά.). Ανέβαιναν ακόμα ή διέσχιζαν τα βουνά και για εμπόριο (κυρίως οι ορεινές φυλές), για πόλεμο , αλλά και για θρησκευτικούς λόγους (τελετές, ανέγερση ναών, ιερών, βωμών κ.ά.)
Σημερα περαν απο τα γνωστα σε ολους τους ορειβατες ανοιχτα μονοπατια υπαρχουν και αλλα κρυφα-κλειστα πες το οπως θες, τα οποια γνωριζουν μονο βοσκοι και ντοπιοι.
Τωρα για το αν πρεπει να τα περπαταμε οι αποψεις διιστανται.
Κατ εμε αν το μονοπατι εχει κλεισει τελειως απο δεντρα-θαμνους-κτλπ καλο θα ειναι αν καποιος θελει να το διασχισει να φροντισει να τα παρακαμψει....
Γενικοτερα εμενα δεν με ενοχλουν τοσο πολυ τα μονοπατια οσο οι δρομοι που ξεφυτρωνουν καθε τοσο και λιγακι.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bilanakis
Newbie Forum Runner

43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2010 :  11:20:40  Εμφάνιση Προφίλ
ΟΙ Έλληνες κυνηγοί είναι Παλλικάρια και Λεβέντες καλά θα κάνουν ορισμένοι να μην τους πιάνουν τόσο εύκολα στο στόμα τους. Επιτελούν σημαντικότατο έργο για την πατρίδα μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2010 :  13:08:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Bilanakis

ΟΙ Έλληνες κυνηγοί είναι Παλλικάρια και Λεβέντες καλά θα κάνουν ορισμένοι να μην τους πιάνουν τόσο εύκολα στο στόμα τους. Επιτελούν σημαντικότατο έργο για την πατρίδα μας.


[size=3][/size=3 Γράψε ότι επιτελούν και κοινωνικό έργο ντέέέέ, με τα γουρούνια στα καπώ των ΙΧ!!!!!!!!!
Τα γέλια μ΄έχουν πιάσει!!!!!!!!!!!
Κάποια σχέση με τα παλληκάρια της φακής;;;;;
(Να μην πώ το άλλο με τους λέβεντες και παρεξηγηθείς!!!!)
Καλύτερα να μεταφερθείτε σε κανένα φόρουμ με κυνηγούς να πείτε τον πόνο σας.

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Speedy
Road Runner

Greece


2750 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2010 :  13:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Speedy Προσωπική Σελίδα
Σπουδαίο κυνηγετικό κατόρθωμα
http://www.news247.gr/a/4!120590

Ο θαρραλέος άγνωστος οπλοφόρος, δεν πυροβόλησε μόνον και σκότωσε τη νεαρή αρκούδα στο Νεστόριο της Καστοριάς, αλλά σε επίδειξη των κηνυγετικών ικανοτήτων του, ακρωτηρίασε το αυτί της, προφανώς για τρόπαιο του κατορθώματος.

Η νεαρή αρκούδα ηλικιας 3-4 ετών βρέθηκε νεκρή από μέλη της περιβαλλοντικής οργάνωσης Καλλιστώ και από την ιατροδικαστική εξέταση διαπιστώθηκε ότι την είχαν σκοτώσει πριν από περίπου ένα μήνα.

Σύμφωνα με εκπροσωπο της οργάνωσης τα τελευταία δύο χρόνια σκοτώθηκαν 23 αρκούδες μόνο στην περιοχή της Πίνδου, ενώ ο δράστης και τα κίνητρά του παραμένουν άγνωστα.

Η οργάνωση αναφέρει ακόμη ότι μέχρι σήμερα δεν έχει βρεθεί και δεν έχει καταδικαστεί κανένας υπαίτιος παρόλο που τα περιστατικά παράνομης εξόντωσης αρκούδων αυξάνονται διαρκώς, ξεπερνώντας τα 120 τα τελευταία 15 χρόνια

Μιλώντας στο ΑΠΕ η υπεύθυνη ενημέρωσης της «Καλλιστώ», Ηλιάνα Μπουσιάκη, ανέφερε ότι η αρκούδα είναι απόλυτα προστατευόμενο είδος και η εξόντωσή της διώκεται ποινικά.

- - - - -
Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό>>>Speedy
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2010 :  13:58:44  Εμφάνιση Προφίλ
τοχω ξαναπει..μεγαλη τυχη για τους κοινωνους τετοιων ιδεων η δημοκρατια του φορουμ...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bilanakis
Newbie Forum Runner

43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2010 :  14:08:20  Εμφάνιση Προφίλ
ΟΙ Κυνηγοί είναι αναπόσπαστο κομμάτι της Ιστορίας μας σαν έθνος πολύ παλιότερα από τους Δρομείς προϋπήρχαν κυνηγοί. Προσφέρουν τα μέγιστα στην πατρίδα μας και επιτελούν Και σημαντικό κοινωνικό έργο. Η πλεον κοινωνικά αναγνωρισμένη τάξη.
ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΗΡΩΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΛΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

george-s
Senior Forum-Runner

Greece


443 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2010 :  14:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit george-s Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by Apneafrog

Η αποψη μου για τα μονοπατια.

Εχω κανει πολλες κουβεντες με ανθρωπους της επαρχιας για το θεμα αυτο.
Γενικοτερα οσοι ζουσαν στην επαρχια (οι περισσοτεροι παλαιοτερα), ανέβαιναν-περπατουσαν-διεσχιζαν μονοπατια για να καλύπτουν βασικές βιοτικές τους ανάγκες (κυνήγι, υλοτομία, βοσκή, καλλιέργειες κ.ά.). Ανέβαιναν ακόμα ή διέσχιζαν τα βουνά και για εμπόριο (κυρίως οι ορεινές φυλές), για πόλεμο , αλλά και για θρησκευτικούς λόγους (τελετές, ανέγερση ναών, ιερών, βωμών κ.ά.)
Σημερα περαν απο τα γνωστα σε ολους τους ορειβατες ανοιχτα μονοπατια υπαρχουν και αλλα κρυφα-κλειστα πες το οπως θες, τα οποια γνωριζουν μονο βοσκοι και ντοπιοι.
Τωρα για το αν πρεπει να τα περπαταμε οι αποψεις διιστανται.
Κατ εμε αν το μονοπατι εχει κλεισει τελειως απο δεντρα-θαμνους-κτλπ καλο θα ειναι αν καποιος θελει να το διασχισει να φροντισει να τα παρακαμψει....
Γενικοτερα εμενα δεν με ενοχλουν τοσο πολυ τα μονοπατια οσο οι δρομοι που ξεφυτρωνουν καθε τοσο και λιγακι.....



Ειναι φανερό οτι βγαίνεις στο βουνό και εχεις επαφή με την φύση.
Η άποψη σου συγκλίνει με τις απόψεις των ανθρώπων που αγαπουν τη φύση.Γιατί βρε παιδάκι μου δεν βλέπεις λιγο πιο μακρυά; καλή η παράδοση αλλά εδω΄εχουμε νεκρούς (ανθρώπους και ζώα).
Κάντο σαν άσκηση του μυαλού, μπες στον τρόπο σκέψης των μή κυνηγών και ίσως να βρείς απαντήσεις. Δεν ειναι 2 οχθες και μόνο..
Εσύ σίγουρα δεν εισαι ακραίος δες το δικό σου μετερίζι.
Τους "εργολάβους οικολόγους" θα τους αναλάβουν αλλοι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bilanakis
Newbie Forum Runner

43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2010 :  17:49:26  Εμφάνιση Προφίλ
Μπράβο στο Ελληνικό Δημόσιο που αναγνωρίζει στο έπακρον στην Πατρίδα Μας τα δικαιώματα των Ελλήνων Κυνηγών σε μεγάλο βαθμό πρωτοπορίας σε όλα τα σύγχρονα Ευρωπαικά Κράτη δίνοντάς το δικαίωμα στα Κυνηγόπουλα της Πατρίδας μας να απολαμβάνουν με μεγάλη ευχαρίστηση αυτό που τους αρέσει. Και πολλαπλάσια Μπράβο αφού αφουγκράζονται τις ανησυχίες των κυνηγών αδιαφορώντας για κομματικά οφέλη.

ΖΗΤΩ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2010 :  19:48:13  Εμφάνιση Προφίλ
@ george-s

Ειναι φανερό οτι βγαίνεις στο βουνό και εχεις επαφή με την φύση.
----Παραεχω θα ελεγα... Αν καταφερω μαλιστα να φυγω απο Αθηνα στο αμεσο μελλον τοτε θα εχω ακομα περισσοτερο...

Η άποψη σου συγκλίνει με τις απόψεις των ανθρώπων που αγαπουν τη φύση.Γιατί βρε παιδάκι μου δεν βλέπεις λιγο πιο μακρυά; καλή η παράδοση αλλά εδω΄εχουμε νεκρούς (ανθρώπους και ζώα).
----Ειμαι υπερ της παραδοσης σε μεγαλο βαθμο....ειμαι εναντιων σε οτιδηποτε παει να αλλαξει τις παραδοσεις της Ελλαδιτσας...

Κάντο σαν άσκηση του μυαλού, μπες στον τρόπο σκέψης των μή κυνηγών και ίσως να βρείς απαντήσεις. Δεν ειναι 2 οχθες και μόνο..
----Νομιζω ειναι θεμα επιλογης, εγω εχω επιλεξει να ειμαι στην μια οχθη και εσεις στην αλλη, χωρις να σημαινει οτι δεν σεβομαι την απεναντι οχθη. εσας δλδ.

Εσύ σίγουρα δεν εισαι ακραίος δες το δικό σου μετερίζι.
Τους "εργολάβους οικολόγους" θα τους αναλάβουν αλλοι.
----Δεν θελω ουτε καν να σκεφτομαι οτι ηρθαν καποιοι ξαφνικα απο το πουθενα και με προσχημα την οικολογια να θελουν να σταματησουν μια παραδοση εκατομυριων χρονων επειδη τους μυρισαν τα ευρουλακια.....

Και να σου πω και κατι. Αν διαπιστωθει οτι τα θηρευσιμα, προσεξε με, τα θηρευσιμα και οχι κυκνοι, αρκουδες, λυκοι, κτλπ που ουσιαστικα δεν απασχολουν πραγματικους κυνηγους, ειναι σε κινδυνο εξαφανισης τοτε εγω πρωτος που αντιδραω εδω μεσα θα σταματησω το κυνηγι.
Αχρηστοι και λαθροθηρες υπηρχαν και θα υπαρχουν παντα, γιατι παντουν υπαρχουν οι ''εξυπνακηδες''.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

algas
Newbie Forum Runner

Greece
15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2010 :  12:40:35  Εμφάνιση Προφίλ
Γειά και χαρά,
Γράφτηκα στο runningnews όχι γιατί είμαι δρομέας αλλά γιατί στη συζήτηση που σχετίζεται με το κυνήγι χαρακτηρήστικα ως "κορόιδο που λέει ατεκμηρίωτες μπαρούφες" μετά την ανάρτηση ενός άρθρου μου ("Βασικές Πληροφορίες για τη Θήρα στην Ελλάδα")που έγινε από το μέλος με το ονομα apneafrog.
Πριν τοποθετηθώ όμως σχετικά, θα ήθελα να ζητήσω την άδειά σας να πάρω μέρος στη συζήτηση μιας και κάνω μεν ορειβασία αλλά δεν είμαι δρομέας.
Σε περίπτωση που γίνει δεκτό το αίτημά μου θα επιχειρήσω (κόσμια όπως με χαρά είδα πως γίνεται στη συζήτηση σας) να αποδείξω πως δεν είμαι "κορόιδο", και δε λέω "ατεκμηρίωτες μπαρούφες". Μετά από αυτό θα ζητήσω τη διαγραφή μου.
Σε αντίθετη περίπτωση θεωρώ αυτονόητη τη διαγραφή μου και σας ζητώ συγγνώμη για την παρέμβαση.
Φιλικά,
Αλέξανδρος Γκάσιος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2010 :  13:01:30  Εμφάνιση Προφίλ
Πιστεύοντας ότι μιλάω για όλους σε αυτό εδώ το φόρουμ, δεν χρειάζεσαι κανενός την άδεια για να σχολιάσεις, με τον τρόπο και το ύφος που υιοθετείς στο πρώτο σου ποστ, για οτιδήποτε έχει συζητηθεί ή πρόκειται να συζητηθεί εδώ μέσα.

Καλωσορίζουμε με χαρά όλους τους συνομιλητές που μπορούν να υποστηρίξουν αυτό που θέλουν με επιχειρήματα, χωρίς να προσβάλουν ή να απαξιώνουν κανέναν. Το ίδιο προσπαθούμε να κάνουμε και εμείς.

Νομίζω ότι είναι προφανής μέχρι τώρα η αρνητική στάση του συνόλου των δρομέων αυτού του φόρουμ προς το κυνήγι και τους κυνηγούς, αλλά ο apneafrog μας έχει ακούσει μέχρι τώρα με υπομονή και μιλάει σωστά χωρίς κραυγές και αλαλαγμούς. Δεν θα μπορούσαμε να αρνηθούμε το βήμα σε κανέναν, μόνο και μόνο επειδή δεν έχει την ίδια άποψη με εμάς, ή το ίδιο χόμπυ με εμάς. Πάνω και πριν από δρομείς, είμαστε άνθρωποι, κοινωνικά όντα.


Χλιμίτζουρες Relay Team
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 71 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000