Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κυνήγι
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 71

Bilanakis
Newbie Forum Runner

43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2010 :  20:15:09  Εμφάνιση Προφίλ
ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ!!!

ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ!!!

ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΠΟΥΡΝΟ ΠΟΥΡΝΟ ΘΑ ΓΕΜΙΣΩ ΤΙΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ ΜΟΥ [???] ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΥΣ ΚΟΝΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΟΥΡ ΓΙΑ ΤΑ ΒΟΥΝΑ!!!!

ΜΠΑΜ ΚΑΙ ΜΠΟΥΜ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΡΘΙΟ!!!!

ΟΛΕ!!!

ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΔΡΟΜΟΥ ΕΤΣΙ?

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

algas
Newbie Forum Runner

Greece
15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2010 :  20:46:21  Εμφάνιση Προφίλ
Ivorwoman και rockoskin ακομα εχω τις επιφυλαξεις μου για το αν ο συγκεκριμενος ειναι κυνηγος.

Όπως σωστα έγραψε ο apneafrog το κυνήγι έληξε στις 28/2. Και μαλιστα για τα μισά ειδη ειχε τελειώσει στις 10/2.

Οπότε το οτι θα παει κάποιος αυριο να κυνηγησει και μαλιστα με τους 2 "πακιστανους του" δεν θα έλεγα πως δεν αποτελει αξιόπιστη ένδειξη για το οτι ειναι κυνηγος...μήπως διασκεδάζει με όλους μας...?

Ακομα και αν ειναι ομως ειναι κατά δήλωση λαθροθήρας οποτε δεν έχει καμία σχέση με τα όσα υποστηρίζουμε οι άλλοι δύο που (ευτυχώς) διακρίνετε οτι διαφέρουμε από την παραπάνω προσέγγιση...

Θα ξαναγράψω πως εγώ συμμετέχω στη συζήτηση για να υποστηρίξω αυτά που έγραψα ...και όχι μεμονωμένες περιπτώσεις πόσω μάλλον παράνομες...

Και αν ο George-s και ο rockoskin ανακαλέσουν τα περι σκουπιδιών και κορόιδων, τότε δε θα σας ενοχλήσω άλλο...

Πέρασε μια βδομάδα περίπου και δεν έχει υπάρξει καμία αναφορά που να καταρρίπτει κάτι απο το κειμενο μου...

Να φανταστώ οτι ο bilanakis ειναι το επιχείρημά σας ή μήπως έχετε και κάτι καλύτερο...?

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

algas
Newbie Forum Runner

Greece
15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2010 :  20:52:58  Εμφάνιση Προφίλ
"ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΠΟΥΡΝΟ ΠΟΥΡΝΟ ΘΑ ΓΕΜΙΣΩ ΤΙΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ ΜΟΥ [???] ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΥΣ ΚΟΝΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΟΥΡ ΓΙΑ ΤΑ ΒΟΥΝΑ!!!!

ΜΠΑΜ ΚΑΙ ΜΠΟΥΜ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΡΘΙΟ!!!!

ΟΛΕ!!!

ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΔΡΟΜΟΥ ΕΤΣΙ?"


Ξαναδιαβάζοντας τα παραπάνω θα έλεγα πως σίγουρα δεν είναι κυνηγός και μιας και εγώ έχω δηλώσει μη δρομέας νομίζω πως με την κατάληξη ειρωνεύεται τον apneafrog...

Βλέπεις rockoskin ποσο μπορεί να μπερδευτεί μια συζήτηση μεταξύ αγνώστων όταν γίνεται χρήση του συνδυασμού ανωνυμίας-ειρωνίας?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bilanakis
Newbie Forum Runner

43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2010 :  21:05:37  Εμφάνιση Προφίλ
ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΝ ΤΗ ΓΕΝΕΣΕΙ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΟΣΤ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΟΤΑΝ ΑΝΕΒΗΚΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΡΑΦΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ.

ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΠΛΗΡΕΣΤΑΤΗΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΣ!!!

ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΦΑΚΕΛΛΑΚΙΑ ΚΛΠ???

ΕΓΩ ΣΑΣ ΕΦΤΑΙΞΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΘΟΡΜΗΤΙΣΜΟ ΜΟΥ?

ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥΛΙΑ ΣΚΟΤΩΝΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!!!!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bilanakis
Newbie Forum Runner

43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2010 :  21:15:11  Εμφάνιση Προφίλ
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΜΕΝΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΩΜΑ.

ΠΑΡΑ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΡΓΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΤΕΛΕΣΟΥΜΕ

[ΑΝΤΙΞΟΕΣ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ-ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑ- ΕΛΛΕΙΨΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΚΡΑΤΟΣ- ΨΕΥΔΕΙΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ]

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΑΓΩΝΑΣ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΟΣΜΑΚΗΣ.

ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΥΝΗΓΙ ΟΥΔΕΙΣ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ.

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑΚΙΣ ΠΙΟ ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΩΦΕΛΙΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

algas
Newbie Forum Runner

Greece
15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2010 :  22:14:12  Εμφάνιση Προφίλ
Επειδη προσωπικά σέβομαι τον καθένα που συμμετέχει εδώ, και πριν επαναλάβω τις επιφυλάξεις μου για τη δική σου συμμετοχή, θα ήθελα να μας πεις τι θα κυνηγησεις αυριο πουρνο πουρνο και πως σε βοηθούν στο κυνήγι αυτο οι πακιστανοι...

Μετά αν θελεις μας λες και κανα δυο πραγματα για τα ζωάκια και τα πουλάκια τα οποία σκοτώνεις και αναφέρεις και τα μοντέλα απο τις "καραμπινες" σου και ελπίζω πως τότε θα αρθούν (η θα επιβεβαιωθούν?) οι επιφυλάξεις μου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bilanakis
Newbie Forum Runner

43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2010 :  22:51:07  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ.

ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΨΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ ΤΥΠΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΤΕΛΛΑ ΕΙΔΗ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΠΟΥΡΝΟ ΠΟΥΡΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΕΙΣΕΙ Ή

ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΠΕΙΣΕΙ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΑΥΤΟ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΥΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΥΒΑΛΑΝΕ ΤΟ ΝΕΡΟ.


Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΘΑ ΣΚΟΤΩΣΩ.....

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2010 :  22:57:03  Εμφάνιση Προφίλ
Καταρχάς algas το φόρουμ δεν είναι "δικό" κανενός, οπότε δεν χρειάζεται κάθε φορά να ζητάς την έγκρισή μας για να γράψεις. Άλλωστε τη φίμωση των απόψεων των άλλων τη θέλουν αυτοί που έχουν άδικο, και ευτυχώς δεν βρισκόμαστε σε τέτοια θέση. Αλλά και άδικο να έχουμε σε κάποιο θέμα, σε κανέναν δεν θα βάλουμε φίμωτρο.

Όσο για τις μελέτες και τα στοιχεία που λες ότι παραθέτεις ενώ εμείς δεν παραθέτουμε, είναι μερικά πράγματα που δεν χρειάζονται μελέτη. Είναι αυταπόδεικτα. Υπαρχουν μελέτες που "αποδεικνύουν" ότι οι τηγανητές πατάτες και το φαστ φουντ κάνει τεράστιο καλό στην υγεία. Τι να καθήσουμε να συζητήσουμε για τέτοιες μονομερείς μελέτες? Αν έρθει κάποιος και μας λέει ότι ο ήλιος δύει απ'την ανατολή, τι να συζητήσουμε? Δηλαδή τόσο δύσκολο είναι να αντιληφθείτε την τεράστια όχληση που προξενείτε στο περιβάλλον? Σε ζώα και ανθρώπους. Το ξέρεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που αναγκάζονται να μη κάνουν τη βόλτα τους σε ένα βουνό ή σε ένα δάσος, επειδή υπάρχει η τρομοκρατία του κυνηγιού? (πρέπει να παίξει κάποιος τη ζωή του κορώνα γράμματα για να μπει στην εμπόλεμη ζώνη). Ξέρεις τι στρες δημιουργείται σε ΟΛΑ τα ζώα (βλέπεις τα "μη θηρεύσιμα" δεν το ξέρουν ότι δεν αποτελούν στόχο ώστε να κυκλοφορούν ελεύθερα) που επί έξι μήνες το χρόνο βρίσκονται στη δική τους "Παλαιστίνη"?

Και λες κι όλας ότι ελπίζεις "η επόμενη τοποθέτηση να στηρίζεται σε επιχειρήματα και δεδομένα και όχι σε προσωπικές απόψεις - βιώματα". Δηλαδή αν δεν μιλήσουμε βάσει των προσωπικών βιωμάτων που συναντούμε καθημερινά, βάσει τι θα μιλήσουμε?

Όσο για τις μελέτες που παρουσιάζεις, αν μη τι άλλο είναι μονομερείς ως υπέρμαχος του κυνηγιού, και όχι ουδέτερες. Εξ ου και δεν αναφέρεις για την -δεδομένη- ρύπανση από το πλαστικό και το μολύβι των σφαιρών, ενώ δεν το σχολίασες ούτε και όταν σου το έγραψα δύο σελίδες πριν.

Για τη διαχείριση των πεύκων κλπ που αναφέρεις, έχεις δίκιο ότι το κράτος καταφεύγει σε βιαστικές και λάθος λύσεις. Πλην όμως είναι παντελώς άσχετο το θέμα αυτό με το κυνήγι ώστε να το προσθέτεις στη συζήτηση περί κυνηγιού.

Ελευθερία στη φύση, ελευθερία σε όλους να κινούμαστε ελεύθερα στη φύση χωρίς την ενόχληση, τον κίνδυνο και το "θέαμα" του κυνηγιού.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

algas
Newbie Forum Runner

Greece
15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2010 :  23:49:00  Εμφάνιση Προφίλ
Κώστα,

Όσο για τις μελέτες και τα στοιχεία που λες ότι παραθέτεις ενώ εμείς δεν παραθέτουμε, είναι μερικά πράγματα που δεν χρειάζονται μελέτη. Είναι αυταπόδεικτα. Υπαρχουν μελέτες που "αποδεικνύουν" ότι οι τηγανητές πατάτες και το φαστ φουντ κάνει τεράστιο καλό στην υγεία. Τι να καθήσουμε να συζητήσουμε για τέτοιες μονομερείς μελέτες? Αν έρθει κάποιος και μας λέει ότι ο ήλιος δύει απ'την ανατολή, τι να συζητήσουμε?

Κυρίως παραθέτω στοιχεία και οχι μελέτες. Οι λιγες αναφορές σε μελέτες αφορούν σε πράγματα που δεν απαιτείται "μαγείρεμα".Συμφωνώ όμως οτι μια μελέτη "στήνεται" εύκολα οποτε ας αφαιρέσουμε αυτά τα κομμάτια. Υπάρχουν όμως στοιχεία τα οποια οπως έγραψα διασταυρώνονται εύκολα και η εμμονή μου σε αυτά οφείλεται στο οτι πιστεύω πως είναι σημαντικά σε μια συζήτηση για το κυνήγι.
Τα νούμερα για παράδειγμα δεν προκύπτουν απο μελετες.
Θα συμφωνούμε φαντάζομαι πως ο πρώτος που πλήττεται απο το κυνήγι ειναι τα ζώα.

Ποιά ζωα?

Ποια ειναι η πληθυσμιακή κατάσταση αυτών?

Τίθεται θέμα μείωσης του πληθυσμού μακροπρόθεσμα ή οι ετήσιες απώλειες λόγω θήρας αντικαθίστανται απο την αναπαραγωγή?

Αν δεν τα κυνηγούσαμε τι θα συνέβαινε με τον πληθυσμό τους?(υπερπληθυσμός?κατάρρευση?ζημιές σε αγροτική και δασική γη?επίδραση σε άλλα είδη-ανταγωνισμός?)

Ποιά άλλα εκτός από τα θηρεύσιμα επηρεάζονται (όπως σωστά αναφέρεις)

Με ποιον τροπο επηρεάζονται αυτά...κλπ κλπ...

Γνωριζεις τις απαντήσεις στα παραπάνω?

Δηλαδή τόσο δύσκολο είναι να αντιληφθείτε την τεράστια όχληση που προξενείτε στο περιβάλλον? Σε ζώα και ανθρώπους. Το ξέρεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που αναγκάζονται να μη κάνουν τη βόλτα τους σε ένα βουνό ή σε ένα δάσος, επειδή υπάρχει η τρομοκρατία του κυνηγιού? (πρέπει να παίξει κάποιος τη ζωή του κορώνα γράμματα για να μπει στην εμπόλεμη ζώνη). Ξέρεις τι στρες δημιουργείται σε ΟΛΑ τα ζώα (βλέπεις τα "μη θηρεύσιμα" δεν το ξέρουν ότι δεν αποτελούν στόχο ώστε να κυκλοφορούν ελεύθερα) που επί έξι μήνες το χρόνο βρίσκονται στη δική τους "Παλαιστίνη"?

Συμφωνώ σε όλα αλλά πρόκειται για ειδική περίπτωση. Σε περιπτώσεις σαν τον Υμηττό απαιτείται χωροθέτηση. Να σημειώσω όμως πως εδώ υπάρχει κενό νόμου. Εγώ για παράδειγμα αν δω άλλο άνθρωπο στο βουνο, σχεδον ντρέπομαι που με βλέπει με το οπλο (επειδη κυνηγος = βαρβαρος)
και σταματώ καθε κινηση, αφηνω το οπλο κατω αδειο και γενικα προσπαθω να μην αποτελέσω "απειλη". Πολλά απο αυτά που κανω δε χρειάζονται αλλά επειδη ο κοσμος βλέπει οπλο, προσπαθω να προλαβω καθε προκληση φοβου ή αναστάτωσης...Αν δε στραβώσει ο άλλος θα πω καλημέρα με χαμογελο και αν έχει και ορεξη θα πω και δυο κουβέντες...
Το θέμα ειναι πως τα παραπάνω ειναι σπάνια γιατι στην επαρχία δε συμπίπτει η παρουσία κυνηγών με δρομεις-ορειβάτες κλπ ή συμβαίνει σπάνια (καμια σχέση με αυτό που περιγράφετε εσεις εδω...)


Και λες κι όλας ότι ελπίζεις "η επόμενη τοποθέτηση να στηρίζεται σε επιχειρήματα και δεδομένα και όχι σε προσωπικές απόψεις - βιώματα". Δηλαδή αν δεν μιλήσουμε βάσει των προσωπικών βιωμάτων που συναντούμε καθημερινά, βάσει τι θα μιλήσουμε?

Αυτό το λεω γιατι (το ειπα πολλες φορες) δεν υποστηριζω άμεσα το κυνηγι εδω , αλλα το κειμενο μου που χαρακτηριστηκε καπως...
Σέβομαι απόλυτα τα βιώματά σας και δεν πιστέυω πως τιθεται ζήτημα αμφισβήτησης στο οτι ειναι αναφαιρετο δικαίωμα καθενος να μπορεί να απολαμβάνει τη φύση ανενόχλητος...προσωπικά τον Υμηττό τον έχω δει μονο απο ...κατω και δε γνωριζω τι ακριβώς αντιμετωπίζετε οταν τον διατρέχετε...

Όσο για τις μελέτες που παρουσιάζεις, αν μη τι άλλο είναι μονομερείς ως υπέρμαχος του κυνηγιού, και όχι ουδέτερες. Εξ ου και δεν αναφέρεις για την -δεδομένη- ρύπανση από το πλαστικό και το μολύβι των σφαιρών, ενώ δεν το σχολίασες ούτε και όταν σου το έγραψα δύο σελίδες πριν.

Για τις μελέτες δεν έχεις δικιο, αλλα οπως έγρψα παραπάνω δεν θα τις υποστηριξω.

Για τη ρύπανση από τους κάλυκες και το μόλυβδο έχεις δικιο και αποτελει παράλειψη το οτι δεν το επιβεβαίωσα εγκαιρα...
Προσωπικά κυνηγώ με δίκαννο εδώ και δύο χρονια για αυτόν ακριβώς το λογο...Δεν έχω αφήσει ούτε ένα κάλυκα έξω. Ξέρω οτι αυτό ισως ακομα δεν εφαρμόζεται μαζικά, αλλά αν δεις τη διαδικασία και την ύλη των εξετάσεων για να γινει κανεις κυνηγος, θα καταλάβεις πως ειναι προσωπική υπόθεση το σγκεκριμένο θέμα...
Κάπως έτσι όμως λειτουργούμε παντού...Μήπως σαν πολίτες διαχειριζόμαστε σωστά τα σκούπίδια μας?
Δεν το λέω για δικαιολογία, αλλά γιατί το πρόβλημα λύνεται με τον ίδιο τρόπο...παιδεια...οχι γενικα, συγκεκριμενα...


Για τη διαχείριση των πεύκων κλπ που αναφέρεις, έχεις δίκιο ότι το κράτος καταφεύγει σε βιαστικές και λάθος λύσεις. Πλην όμως είναι παντελώς άσχετο το θέμα αυτό με το κυνήγι ώστε να το προσθέτεις στη συζήτηση περί κυνηγιού.

Δεν το αναφέρω άμεσα για το κυνηγι αλλα έμμεσα γιατι υπήρξαν κάποιοι που αρνήθηκαν τον όρο διαχείριση. ήταν συμπληρωματικο παράδειγμα η αναφορά αυτή για να δειξω πως δε γινεται αυτη η συζήτηση χωρις την εννοια της διαχείρισης...

Ελευθερία στη φύση, ελευθερία σε όλους να κινούμαστε ελεύθερα στη φύση χωρίς την ενόχληση, τον κίνδυνο και το "θέαμα" του κυνηγιού.

Για τον κίνδυνο δεν τιθεται θεμα (συμφωνω)
Για την οχληση εξαρτάται ...Υπάρχει μια αποσταση ,πάνω απο την οποία δε θα χαρακτήριζα ενόχληση το κυνήγι δε θα πω νουμερο, απλα΄λεω ναι υπο ορους.
Για το θέαμα νομιζω πως καλύπτεται απο τα παραπάνω. Αν το κυνηγι γινεται σε αποσταση που δεν διατρέχει κανεις κινδυνο και δεν ενοχλει (τουλαχιστον άμεσα) τοτε νομιζω πως δε θα αποτελει και θεαμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

algas
Newbie Forum Runner

Greece
15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2010 :  23:56:46  Εμφάνιση Προφίλ
bilanakis,

Προσωπικά με έπεισες για την επαφή σου με το άθλημα..

Το οτι σε λίγες ώρες θα σκοτώσεις όμως δεν μπορώ να το εντάξω καπου και θα έλεγα πως οκ, μπορεις να διασκεδάσεις μαζι μας αλλά αυτο καπου ξεφεύγει...

Η διαχείριση τι λεει για αυτό το θέμα...
Κάποιοι συμμετέχουμε επώνυμα εδω σε μια διαδικασία ανταλλαγης αποψεων...
Η παραπάνω αναφορά συνάδει με το χαρακτήρα του φορουμ απο τη στιγμή που ειναι άσχετη με το θεμα και γινεται ανώνυμα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2010 :  01:35:35  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφωνούμε λοιπόν σε αρκετά σημεία algas. Και θεωρώ πως όποιες κι αν είναι οι απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτεις για τον πληθυσμό τον "θηραμάτων" κλπ, περνούν σε δεύτερη μοίρα μπροστά στις άλλες συνέπειες που προκαλούνται απ'το κυνήγι και τις δέχεσαι [ρύπανση, κίνδυνος, όχληση(το ότι εσύ και άλλοι σταματάτε το κυνήγι αν δείτε κόσμο είναι η εξαίρεση, εξάλλου τόσοι και τόσοι εξαιτίας αυτού δεν ανεβαίνουν στο βουνό), ακόμη και το "θέαμα" (πόσο ευχάριστο ή αηδιαστικό είναι για έναν μη κυνηγό να βλέπει ένα πουλί να πετάει, ν'ακούει τρία μπαμ και να κοιτάζει αν αυτό επέζησε.)]

Δεν έχω πάει στον Υμηττό. Το θέμα στο φόρουμ ξεκίνησε για το κυνήγι στον Υμηττό, αλλά επειδή ασχολείται πλέον με το κυνήγι γενικότερα, και για να μη γίνονται μπερδέματα, ας αλλάξει ο τίτλος του σε "κυνήγι".

Όσο για τον ανώνυμο, η ανωνυμία είναι κεκτημένο του ίντερνετ, και νομίζω δεν πρέπει να την απορρίπτουμε, ακόμη κι αν ενοχλεί (σε λογικά πλαίσια πάντα). Τα αόριστα και ανώνυμα κείμενα έχουν και την ανάλογη βαρύτητα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2010 :  08:19:20  Εμφάνιση Προφίλ
@ Bilanakis

Καλα καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα με τα γραφομενα σου....
Δεν εισαι κυνηγος σιγουρα.
Βεβαια μπορεις να γραφεις οτι θες γιατι δεν υπαρχουν κανονες, αλλα να ξερεις οτι κρινεσαι απο ολους για τα λεγομενα σου, εστω και ΑΝΩΝΥΜΑ!!!!

Με την ευκαιρια να σας συστηθω κιολας

Γιαννης Παπαδοπουλος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ksp
Forum-Runner



174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2010 :  08:49:14  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτο που προσωπικά αδυνατω να καταλάβω ειναι πώς ειναι δυνατο να αντλουν ευχαριστηση απο το θάνατο ζωων.
Βλέπεις το ζωάκι που ξεψυχησε απ τα σκαγια σου, σκοτώνεις κι άλλο, κι άλλο ένα.
Και φορτωμένος τρία πτώματα γυρνας σπίτι.

Και εισαι χαρουμενος που σκοτωσες τρια ζωάκια...

δεν ξερω... απλα δεν μπορω να καταλάβω αυτη την ευχαριστηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bilanakis
Newbie Forum Runner

43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2010 :  09:44:17  Εμφάνιση Προφίλ
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΥ ΑΕΡΑ.

ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ.

ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΩ ΦΥΣΙΚΑ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΜΟΥ ΚΟΝΤΑ.

ΕΔΩ ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ.

[ΘΕΩΡΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ ΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΦΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΤΑΙ ΣΕ ΘΕΜΕΛΙΩΔΕΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ]

ΜΑΚΑΡΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΛΥΣΕΙ.

ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΜΒΑΝΩ ΠΩΣ ΣΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΕΙΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΛΕΟΣ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΩ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ... ΕΛΕΟΣ.....





Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bilanakis
Newbie Forum Runner

43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2010 :  09:47:16  Εμφάνιση Προφίλ
ΤΑ ΑΡΘΡΑ 2 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 1 ΚΑΙ 5 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 1 ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΤΑΕΙ Η ΜΝΗΜΗ ΜΟΥ.

ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΞΩ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 71 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000