Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κυνήγι
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 71

Bilanakis
Newbie Forum Runner

43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2010 :  17:52:27  Εμφάνιση Προφίλ
ΡΕ ΟΥ ΡΕ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skrivi
Advanced Forum-Runner

222 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2010 :  18:49:55  Εμφάνιση Προφίλ
Από τα χειρότερα είδη στον άνθρωπο είναι οι κυνηγοί - ιδιαίτερα δε εκείνοι που υποστηρίζουν ότι είναι και οικολόγοι! Δεν υπάρχει πιο δειλό πράγμα από το να σκοτώνεις ζώα που δεν μπορούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους, στήνοντας καρτέρια και άλλα τέτοια. Απαγόρευση του κυνηγιού τώρα και παντού! Όσον αφορά τους δρομείς, που δεν τους συγκρίνω με τους κυνηγούς, αλλά το αναφέρω συμπληρωματικά, υπάρχουν εκατοντάδες ψώνια και ακόμα χειρότερα τύποι τελείως κομπλεξικοί. Έτρεχα τις προάλλες και είχα μπροστά μου έναν παππού 60 χρόνων, με το κολάν του κ.λπ. και πιο μπροστά ένα κοριτσάκι 10 χρόνων έκανε ποδήλατο. Ο τύπος πρόγκηξε το κοριτσάκι και τσαμπουκαλεύτηκε ακόμα και στους γονείς του, επειδή "του χάλαγε την προπόνηση". Τον έκραξα φυσικά. Για να μην αναφερθώ σε στρατιωτικούς, αστυνομικούς και άλλους, που σε πολλές περιπτώσεις έχουν χόμπι τους το τρέξιμο...





Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ksp
Forum-Runner



174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2010 :  19:30:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by skrivi

Δεν υπάρχει πιο δειλό πράγμα από το να σκοτώνεις ζώα που δεν μπορούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους, στήνοντας καρτέρια και άλλα τέτοια.





Ακριβώς!
Αν τοσο θελουν να κυνηγησουν, επειδη ειναι και τα προτογονα ενστικτα, ας κυνηγησουν οπως οι προτογονοι. Με τη σφεντονα και με το τοξο τους, οχι τα υπερσυγχρονα οπλα, τα 4x4, τα σουπερ εκπαιδευμενα σκυλια και ενα καρο αλλα.

Να νιωσουν την αδρεναλίνη οταν θα εμφανιστει καμια αρκουδα μπροστα τους, οπως ακριβως εμφανιζονται εκεινοι μπροστα στα αγριογουρουνα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

IVORWOMAN
Forum-Runner

Greece


113 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2010 :  23:29:35  Εμφάνιση Προφίλ
@ Algas
Γιατί πιστεύεις (όπως και ο Apneafrog,παλιότερα)ότι όλοι εμείς οι πολέμιοι του κυνηγιού,δεν έχουμε βγει ποτέ μας από την πόλη και ότι η μόνη μας επαφή με το περιβάλλον είναι η οθόνη της τηλεόρασης;Δεν είναι λίγο αυθαίρετο και προσβλητικό;Α... και μακάρι την επόμενη φορά που θα
ρώταγες παιδάκια για τα ζώα,να σου τύχαιναν τα δικά μου!
@ Apneafrog
Πάντως, εμένα η γιαγιά μου στο χωριό,όταν έσφαζε μια κότα μιά φορά στις 15 για να ταισει τα έξι στόματα της οικογένειάς της,δεν νομίζω ότι το ΄κανε ούτε από χόμπι,ούτε για την ευχαρίστησή της!Όσο γι΄αυτούς που το κάνουν σήμερα είναι πολλοί οι λόγοι και τόσο αυτονόητοι που νομίζω ότι συζητάμε σαχλαμάρες...Λόγοι οικονομικοί (γιατί να το πληρώσουν διπλάσιο στο χασάπη,όταν έχουν δικά τους) και ποιότητας(ξέρεις τι το έχεις ταίσει,είναι αγνό,χωρίς ορμόνες και φάρμακα).
Τέλος,το αντίθετο του "ευαίσθητος" είναι το "αναίσθητος",αλλά εγώ το κατακρίνω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

algas
Newbie Forum Runner

Greece
15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2010 :  01:29:34  Εμφάνιση Προφίλ
ivorwoman,

Δε νομιζω πως απο τα γραφομενα μου προκυπτει πως θεωρω οτι καποιος δεν έχει επαφη με το περιβαλλον...μιλησα για αποξένωση σε επιπεδο πλειοψηφιας...ουτε θεωρω πως αντικυνηγος = κατι αρνητικο...δεν έχω πρόθεση να χαρακτηρισω κανεναν, ουτε αυτους που με ειρωνεύτηκαν, ούτε αυτούς που με θεωρουν βαρβαρο κλπ...κατανοώ απολυτα τη στάση της κοινής γνώμης για το κυνηγι...το μοντέλο του κυνηγου που υποστηριζουμε ο Γιάννης κι εγω δε γινεται αντιληπτο γιατι ακριβως σέβεται την παρουσια και την περιουσια των άλλων και δε θα το δειτε ποτε...δεν επιδεικνύεται και δεν υπερβάλλει...διακατέχεται απο σεβασμό στον εαυτό του, τους γύρω του και τη φύση...και τη βιώνει μεσα απο το κυνηγι σε μια διαδικασια που δε μπορω να σας μεταφέρω και ουτε προκειται να δειτε ποτε για τους παραπάνω λογους...δε μπορω να πω οτι ειναι η πλειοψηφια αλλα ουτε συμβαίνει το αντίθετο...

Εκτιμώ πως τα παιδιά κάποιου δρομέα που έχει επαφη με τη φυση θα έχουν αυξημενες γνωσεις για το περιβάλλον σε σχέση με άλλα, αλλά νομιζεις πως αυτά τα παιδιά(όπως καιτα δικά σου) εκφράζουν την πλειοψηφια???
Θα χαρώ με πάσα ειλικρίνεια αν κάνω λάθος εδω...Η σχετική αναφορά δεν έγινε χάριν εντυπώσεων, αλλά γιατί αυτήν την αίσθηση αποκομίζω προσωπικά...

Στη συζήτηση με τις κότες, τα τοξα και τις αρκούδες πραγματικα δε μπορω να ακολουθησω...το έκανα φοιτητης οταν αντιμετώπιζα αντιστοιχες αντιδράσεις στο άκουσμα κυνηγος, αλλά τωρα με συγχωρειτε αλλα δε θα μπω στον κοπο...

Θα επαναλάβω για πολλοστή φορά πως συμμετέχω σε αυτον το διαλογο για να αρθεί ο χαρακτηρισμός σκουπίδια σε πράγματα που έγραψα και όχι για να υποστηριξω το κυνήγι...ειναι προφανες πως δεν υπάρχει δυνατότητα διαλόγου πανω σε αυτο το θεμα...το ανέφερα εξάλλου και στα πρώτα μηνύματά μου...

Οι ηθικοι αυτουργοί όμως της παρουσίας μου εδω (george-s και rockoskin) δε έφεραν ακόμη κάποιο επιχείρημα που να επιβεβαιώνει τους χαρακτηρισμούς τους...

Επειδη πάντως διαπιστώνω μεγάλη σύγχυση για το τι ειναι κυνηγι μιας και οι αναφορές γινονται για συγκεκριμενα φαινομενα θα επαναλάβω την πρόταση να μη γενικεύουμε γιατι έτσι δεν οδηγούμαστε πουθενα...

Όσοι θα επιθυμούσατε να απαγορευτεί παντού το κυνήγι, ή υποστηριζετε πως οι κυνηγοι ταυτιζονται με βιαστες, εγκληματιες κλπ, η τους θεωρειτε (πιο ευγενικο?) δειλούς και χειροτερη ομάδα ανθρώπων πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι κερδίζετε με το να το δηλώσετε σε ένα φορουμ δρομέων...

Είναι σαν να έγραφε ο apneafrog η εγω σε ένα κυνηγετικο φορουμ πως θα έπρεπε να απαγορευτεί η διέλευση δρομέων απο τα βουνά...άστοχο δηλαδή...

Προσωπικά έχω τη διάθεση να ανταλλάξουμε απόψεις με επιχειρήματα οχι μονο για το κυνήγι αλλά και για τη διαχείριση του περιβάλλοντος ευρύτερα...¨Ετσι πιστεύω πως θα μπορούσε να μεινει κατι σε ολους μας...

Και επειδη αναφέρθηκαν και αυτά, θα πω πως ναι, ειναι πολλες οι φορές που αντι για οπλο κρατάω φωτογραφική (έχω φωτογραφήσει 192 ειδη πτηνών, μαλλον περισσότερα απο το μεσο ορο των δρομέων) και ναι έχω βρεθει 2 φορές κοντά σε αρκούδα χωρίς ομως τα συμπτώματα που ειπωθηκαν.
Τη μια ειχα οπλο αλλά δεν μου περασε απο το μυαλο να το στρεψω πανω στο ζωο (το οποιο ηταν σε αποσταση 5 μ. και σηκώθηκε ορθιο, ενω μετα συνέχισε το δρομο του) και την άλλη την κυνήγησα με τη φωτογραφική μου (ηταν καλοκαιρι)ενώ οι φιλοι μου τρέχανε προς την αντίθετη κατεύθυνση αλλά τελικά δεν μπορεσα να την αποθανατισω...

Να αναφέρω και το παρακάτω...
το ένα απο τα δυο χωριά απο τα οποία καταγομαι έχει 37 κατοικους...οι περισσοτεροι συνταξιουχοι ξεχασμενοι απο θεους κι ανθρώπους...καποιοι ειναι κυνηγοι (καμια δεκαρια)...οι άλλοι τους αποδεχονται χωρις επικριση γιατι έτσι έμαθαν αποπ παλια...εναλλακτικες πολλες δεν υπάρχουν και αν και δεν το κάνουν για ευρεση τροφης το θεωρω εξισου σημαντικο αν βρισκουν ενδιαφερον να κυνηγανε αρκει να γινεται νομιμα...
Οι πολλοί του χωριου που ζουνε στην αθήνα έχουνε ένα συλλογο...αυτος ο συλλογος εκανε προτασεις για πληρη απαγορευση του κυνηγιου στην περιοχη...η αποσταση χωριου - αθηνας ειναι πανω απο 500 χμ (στα Β. του Ν. Ιωαννινων)...Εκει εγω χανω την ευγένεια μου...δε με νοιαζει αν θα ηταν κυνηγι η ψαρεμα η ταβλι η τρέξιμο...το θεωρω φασισμο οι που έφυγαν για μεγαλύτερη άνεση να στερουν κάθε χαρα σε αυτούς που μεινανε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2010 :  08:28:43  Εμφάνιση Προφίλ
@ Apneafrog

....Τέλος,το αντίθετο του "ευαίσθητος" είναι το "αναίσθητος",αλλά εγώ το κατακρίνω...
----Εγω θα μεινω σε αυτο και θα σου πω οτι εγω ανηκω στους ''αναισθητους'' αφου το θετεις ετσι, ΑΛΛΑ, δεν κατακρινω τους ευαισθητους, ισα ισα το αντιθετο μου με κανει καλυτερο.....οπως εχω ξαναπει δεν φανταζομαι να ζω σε ενα κοσμο με μονο ''ευαισθητους''.....θα ηταν κολαση....

@ ksp

Αν τοσο θελουν να κυνηγησουν, επειδη ειναι και τα προτογονα ενστικτα, ας κυνηγησουν οπως οι προτογονοι. Με τη σφεντονα και με το τοξο τους, οχι τα υπερσυγχρονα οπλα, τα 4x4, τα σουπερ εκπαιδευμενα σκυλια και ενα καρο αλλα.
----Ειλικρινα ειμαι σιγουρος οτι αν ειμασταν στην εποχη που ζουσαν οι προτογονοι και με εβλεπες με τοξο στο χερι θα μου ελεγες σιγουρα ----> Αν θες τοσο πολυ να κυνηγησεις να πας στην εποχη που κυνηγουσαν με τις πετρες κτλπ.....Δεν φταιω εγω για την εξελιξη.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bilanakis
Newbie Forum Runner

43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/03/2010 :  11:09:39  Εμφάνιση Προφίλ
ΣΤΟ ΒΟΥΝ0 ΠΑΝΩ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΕΤΟΣ!!!

Ο ΓΕΡΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΛΛΑΝ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ


ΕΙΝΑΙ ΑΛΓΕΙΝΗ ΕΙΚΟΝΑ!!!


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

algas
Newbie Forum Runner

Greece
15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/03/2010 :  17:56:41  Εμφάνιση Προφίλ
Γιάννη (apneafrog) με δεδομενο το γεγονος πως πραναγέλλθηκε επι της ουσιας απαγορευση κυνηγιου στον Υμηττο απο την αρμοδια Υπουργο αλλα και το οτι αυτοι που με προκάλεσαν να μπω σε αυτη τη συζήτηση απέχουν καθως φαινεται απο αυτη (και παραμένει ο συμπαθής bilanakis), θα αποσυρθώ όπως δεσμεύτηκα και στο πρωτο μηνυμα που έστειλα...

Σε προσκαλώ ομως να επικοινωνήσουμε μέσω της ιστοσελίδας απο την οποία βρήκες το κειμενο μου (τον Ωριωνα δηλαδη), οπου οι κυνηγοι που συμμετέχουν διατηρούν το επιπεδο που σε χαρακτήρισε και σενα σε αυτή τη συζήτηση και το οποίο αναγνωρίστηκε παρά τις οποιες διαφωνιες και απο τους δρομεις που φιλοξένησαν τις απόψεις μας...

Αν τιθεται θέμα αιτησης για τη διαγραφη, παρακαλώ τη διαχείριση να με διαγράψει απο μέλος και ευχαριστώ όσους παρά τις οποιες αντιθέσεις τοποθετηθηκαν χωρις χαρακτηρισμους και προκατάληψη...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/03/2010 :  19:33:15  Εμφάνιση Προφίλ
Αλέξανδρε,

Σε ευχαριστω για την προσκληση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/03/2010 :  21:48:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by perivleptos

(http://www.flickr.com/photos/perivleptos/2168212189/)

Περίβλεπτε γράφεις(!)στο flickr,δεν έχεις αφήσει τίποτα
να πέσει κάτω.
Το κέρδος μας από αυτό το Thread...

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/03/2010 :  23:07:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by mtbiker

quote:
Originally posted by perivleptos

(http://www.flickr.com/photos/perivleptos/2168212189/)

Περίβλεπτε γράφεις(!)στο flickr,δεν έχεις αφήσει τίποτα
να πέσει κάτω.
Το κέρδος μας από αυτό το Thread...

Pain is temporary.
Trophies last forever !




αυτοι ειναι 'κυνηγοι'!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bilanakis
Newbie Forum Runner

43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/03/2010 :  09:59:37  Εμφάνιση Προφίλ
ΕΝΑΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΓΕΡΟΣ 60 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΒΕΝΤΗΣ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ!!!

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΕΤΟΣ!!!


ΕΝΑΣ ΓΕΡΟΣ 60 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕ ΚΟΛΛΑΝ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΛΓΕΙΝΗ ΕΙΚΟΝΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΘΡΩΠΟΥΣ ΜΑΣ!!!


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bilanakis
Newbie Forum Runner

43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/03/2010 :  10:02:02  Εμφάνιση Προφίλ
ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ ΜΕ ΓΕΡΟΥΣ ΜΕ ΚΟΛΑΝ ΠΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝΕ!!!!

Ο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΛΑΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ!!!!

ΣΤΡΑΦΕΙΤΕ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ!!!!

ΤΟΠΟ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ!!!!!


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bilanakis
Newbie Forum Runner

43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/03/2010 :  10:15:36  Εμφάνιση Προφίλ
ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΔΕΝ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΗΛΙΚΙΕΣ!!!!

ΕΙΝΑΙ ΛΑΙΚΟ ΑΘΛΗΜΑ ΕΓΩ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΩ!!!!

ΕΝΑΣ ΓΕΡΟΣ ΜΕ ΚΟΛΛΑΝ ΤΥΛΙΓΜΕΝΟ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΙΚΟΝΑ!!!!

ΔΩΣΤΕ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!!!!

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΕΡΟΥΣ!!!!


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/03/2010 :  19:32:00  Εμφάνιση Προφίλ
Τρία πουλάκια κάθονται, στην άκρη στο ποτάμι...



(μέχρι να τα πυροβολήσει ο psyco killer Bilanakis...)



Χλιμίτζουρες Relay Team
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 71 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000