Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κυνήγι
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 71

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2011 :  16:12:17  Εμφάνιση Προφίλ
@ KostasPVol

Εντάξει λοιπόν, δεν αποκλείεται να ήταν στημένο το θέμα. Τελικά οι τρεις παλικαράδες του βίντεο δεν ήταν κότες, αλλά ηθοποιοί που πληρώθηκαν από τις MΚΟ.
Βέβαια υπάρχει κι η άλλη περίπτωση, η κυρία που τράβηξε το βίντεο να είπε θα παίξω τη ζωή μου κορώνα-γράμματα, θα βρω κυνηγούς να τους...προκαλέσω (σιγά τη πρόκληση βέβαια, φαντάσου τι θα γίνει αν κάποιος προκαλέσει πραγματικά κυνηγούς έχοντας φανερά άδικο, μάλλον θα τον στήσουν στο απόσπασμα, πολλές δολοφονίες άλλωστε για άσχετα θέματα γίνονται με κυνηγετικά όπλα), κι αν γλυτώσω και δεν με πυροβολήσουν, ούτε με πατήσουν με το αυτοκίνητο, θα έχω ένα πολύ ωραίο βίντεο υπέρ των ΜΚΟ.

---Δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι το εχεις παρει τοσο στραβα το θεμα..Ειχες καποιο ασχημο προσωπικο περιστατικο οπου ειδες κυνηγο σε παρανομο μερος, του εκανες επιπληξη και γυρισε το οπλο κατα πανω σου να σε ντουφεκησει?? η απλα βλεπεις ανθρωπο με οπλο και σε πιανει φοβος?

.....Αυτό που δεν κατάλαβα είναι με ποιο παιδιάστικο σκεπτικό εσείς οι κυνηγοί βρίσκετε πως θα λειτουργήσει για να μη κοπούν οι χρηματοδοτήσεις. Θα μας λύσετε την απορία, ή θα συνεχίσετε να παίζετε με τη νοημοσύνη μας?

---Δεν βγαζω νοημα απο την παραπανω προταση. Για πια χρηματοδοτηση μιλας?? Ειλικρινα δεν καταλαβα τι θες να πεις!

Ωραία λοιπόν, αν κάποτε κάποιος σε βιντεοσκοπήσει για να έχει ντοκουμέντο για το κατά τη γνώμη του παράνομες πράξεις σου καθώς και για τη συμπεριφορά του απέναντί σου, να του σπάσεις τη κάμερα. Ο νόμος της ζούγκλας ταιριάζει στους κυνηγούς.

---Ας παρει εισαγγελικη αδεια να ερθει να με βιντεοσκοπησει...Ελευθερη βιντεοσκοπηση με το ετσι γουσταρω δεν προβλεπετε.

Να αποδεχτείς αυτός να σου σπάσει το όπλο για να πατσίσετε.

---Εχεις διαβασει την νομοθεσια περι οπλων??...
Δακτυλικα αποτυπωματα πανω σε οπλο απο ατομο που δεν εχει αδεια οπλοφοριας για το οπλο, παραλληλα με πυριτιδα στην κανη, ειναι νουμερο ενα αποδειχτικο στοιχειο, για αποπειρα δολοφονιας....Δεν νομιζω να θες να κατηγορηθεις για κατι τετοιο??
Γιαυτο ακομα και αν ειναι παρανομος ο κυνηγος μην ακουμπησετε το οπλο του για το καλο σας....
Εχω ξαναπει πολλες φορες επειδη κανεις δεν ειναι τελειος, αν βλεπετε παρανομιες καλεστε την Θηροφυλακη η την αστυνομια, και να ειστε παροντες!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2011 :  16:48:44  Εμφάνιση Προφίλ
Αμάν, τι τραβάμε εμείς οι χωρίς αδεια οπλοφορίας, δεν μπορούμε να δολοφονήσουμε νόμιμα. Πάω να βγάλω καμια αμέσως και όπως είμαι λίγο τρελούτσικος θα γίνει τις π...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vaios
Advanced Forum-Runner

Greece
227 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2011 :  21:20:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by kanivallos

Στο μάθημα της σεξολογίας στο σχολείο όταν ο καθηγητής είπε ότι ο άντρας είναι (ή πρέπει να είναι) ο κυνηγός, μερικοί το παρεξήγησαν και αποπροσανατολίστηκαν.
Συμβαίνουν αυτά...



φίλε και συντρέχτη Πατρίκ θα συμφωνήσω με τον ομόσταυλο σ'αυτό το φόρουμ κανίβαλλο σε υπερθετικό ίσως βαθμό , θάλεγα ..!

I start to run !

http://marathontrip4you.blogspot.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2011 :  23:10:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Apneafrog

Εχεις διαβασει την νομοθεσια περι οπλων??...
Δακτυλικα αποτυπωματα πανω σε οπλο απο ατομο που δεν εχει αδεια οπλοφοριας για το οπλο, παραλληλα με πυριτιδα στην κανη, ειναι νουμερο ενα αποδειχτικο στοιχειο, για αποπειρα δολοφονιας....Δεν νομιζω να θες να κατηγορηθεις για κατι τετοιο??
Γιαυτο ακομα και αν ειναι παρανομος ο κυνηγος μην ακουμπησετε το οπλο του για το καλο σας....




Θου, Κύριε, φυλακήν τω στόματί μου ...

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2011 :  23:41:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
---Δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι το εχεις παρει τοσο στραβα το θεμα..Ειχες καποιο ασχημο προσωπικο περιστατικο οπου ειδες κυνηγο σε παρανομο μερος, του εκανες επιπληξη και γυρισε το οπλο κατα πανω σου να σε ντουφεκησει?? η απλα βλεπεις ανθρωπο με οπλο και σε πιανει φοβος?
Όχι, δεν μου συνέβη να κάνω επίπληξη σε κάποιον, οπότε δεν ήταν δυνατό να γίνουν τα υπόλοιπα. Τις απειλές με το όπλο που είδαμε στο βίντεο σχολίασα καθώς δεν ήταν βέβαια μεμονωμένο περιστατικό όπως διαβάζουμε κατά καιρούς.
Δεν με πιάνει φόβος με την έννοια που το λες, αλλά ουδεμία όρεξη έχω να βρίσκομαι σε ένα μέρος που κατακλύζεται απο ομοβροντίες, χάνοντας την ευχαρίστηση της δραστηριότητας, και έχοντας διαρκώς στο νου μου αμφιβολίες κατά πόσο καλό σημάδι έχει ο κυνηγός, και αν είναι απ'αυτούς που όταν ακούσουν κίνηση, πρώτα πυροβολούν κι ύστερα κοιτάζουν τι ήταν.

quote:
.....Αυτό που δεν κατάλαβα είναι με ποιο παιδιάστικο σκεπτικό εσείς οι κυνηγοί βρίσκετε πως θα λειτουργήσει για να μη κοπούν οι χρηματοδοτήσεις. Θα μας λύσετε την απορία, ή θα συνεχίσετε να παίζετε με τη νοημοσύνη μας?

---Δεν βγαζω νοημα απο την παραπανω προταση. Για πια χρηματοδοτηση μιλας?? Ειλικρινα δεν καταλαβα τι θες να πεις!
Είχες αφήσει να εννοηθεί πως ίσως στήνονται βίντεο και δεν είναι τυχαίο που κάποιοι ενοχλήθηκαν που κόβονται χρηματοδοτήσεις. Και ρωτάω πως είναι δυνατό να μη κοπούν οι χρηματοδοτήσεις αν υπάρξουν τέτοια βίντεο, πραγματικά ή στημένα.


quote:
---Εχεις διαβασει την νομοθεσια περι οπλων??...
Δακτυλικα αποτυπωματα πανω σε οπλο απο ατομο που δεν εχει αδεια οπλοφοριας για το οπλο, παραλληλα με πυριτιδα στην κανη, ειναι νουμερο ενα αποδειχτικο στοιχειο, για αποπειρα δολοφονιας....Δεν νομιζω να θες να κατηγορηθεις για κατι τετοιο??
Γιαυτο ακομα και αν ειναι παρανομος ο κυνηγος μην ακουμπησετε το οπλο του για το καλο σας....
Εχω ξαναπει πολλες φορες επειδη κανεις δεν ειναι τελειος, αν βλεπετε παρανομιες καλεστε την Θηροφυλακη η την αστυνομια, και να ειστε παροντες!!
Δεν αμφισβητώ ότι αρκετά απ'αυτά ισχύουν. Όχι ότι είχα ιδέα, αλλά στην Ελλάδα τα παράλογα είναι λογικά. Κάποιος με ένα παράβολο και μια τζίφρα μπορεί να αλωνίζει, ο άλλος χωρίς αυτά μπορεί να πάει φυλακή. Ελλάδα.

quote:
---Ας παρει εισαγγελικη αδεια να ερθει να με βιντεοσκοπησει...Ελευθερη βιντεοσκοπηση με το ετσι γουσταρω δεν προβλεπετε.
Δεν ξέρω από νομοθεσία, αλλά εμένα μου φαίνεται θεμιτό κάποιος να βιντεοσκοπήσει σε μια διένεξη ωστε να έχει αποδεικτικά στοιχεία, με τη προυπόθεση ότι αυτό γίνεται εν γνώση του άλλου, και σε τυχόν δημοσιοποίησή του βίντεο, να αποκρύπτονται στοιχεία (πρόσωπο κλπ) του άλλου (όπως και έγινε με το βίντεο αυτό). Άλλωστε γι'αυτό υπάρχουν τα δικαστήρια, αν ο άλλος θίγεται, θα μπορέσει να διεκδικήσει αποζημείωση.

Edited by - KostasPVol on 16/02/2011 23:43:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/02/2011 :  09:21:07  Εμφάνιση Προφίλ
@ KostasPVol

Δεν με πιάνει φόβος με την έννοια που το λες, αλλά ουδεμία όρεξη έχω να βρίσκομαι σε ένα μέρος που κατακλύζεται απο ομοβροντίες, χάνοντας την ευχαρίστηση της δραστηριότητας, και έχοντας διαρκώς στο νου μου αμφιβολίες κατά πόσο καλό σημάδι έχει ο κυνηγός, και αν είναι απ'αυτούς που όταν ακούσουν κίνηση, πρώτα πυροβολούν κι ύστερα κοιτάζουν τι ήταν.

--- Τωρα αμα σου πω οτι συμφωνω και εγω τι θα μου πεις...Αυτος ειναι ενας λογος που φροντιζω να μην υπαρχει αλλος τριγυρω μου οταν ειμαι σε κυνηγι.

Δεν αμφισβητώ ότι αρκετά απ'αυτά ισχύουν. Όχι ότι είχα ιδέα, αλλά στην Ελλάδα τα παράλογα είναι λογικά. Κάποιος με ένα παράβολο και μια τζίφρα μπορεί να αλωνίζει, ο άλλος χωρίς αυτά μπορεί να πάει φυλακή. Ελλάδα.

--- Κοιτα δεν ειναι τοσο ελευθερα τα πραγματα για να παρεις αδεια....περνας γιατρο, σου περνανε κοσκινο το Ποινικο μητρωο, δινεις εξετασεις στο Δασαρχειο και μετα σου δινουν αδεια. Βεβαια θα μου πεις οτι επειδη ειμαστε στην Ελλαδα ολα μπορουν να παρακαμφθουν..
Απο την αλλη αυτος με την τζιφρα που λες δεν αλωνιζει για να σκοτωνει κοσμο....

Είχες αφήσει να εννοηθεί πως ίσως στήνονται βίντεο και δεν είναι τυχαίο που κάποιοι ενοχλήθηκαν που κόβονται χρηματοδοτήσεις. Και ρωτάω πως είναι δυνατό να μη κοπούν οι χρηματοδοτήσεις αν υπάρξουν τέτοια βίντεο, πραγματικά ή στημένα.

---Υποθετω οτι μιλας για τις χρηματοδοτησεις που περνουν οι (Μη Κυβερνητικες Οργανωσεις)ΜΚΟ, επειδη οι Κυνηγετικοι Συλλογοι ΔΕΝ χρηματοδοτουνται.
Με ρωτας λοιπον πως ειναι δυνατο να μη κοπουν οι χρηματοδοτησεις των ΜΚΟ αν υπάρξουν τέτοια βίντεο, πραγματικά ή στημένα.?? Δεν ξερω να σου απαντησω!

Δεν ξέρω από νομοθεσία, αλλά εμένα μου φαίνεται θεμιτό κάποιος να βιντεοσκοπήσει σε μια διένεξη ωστε να έχει αποδεικτικά στοιχεία, με τη προυπόθεση ότι αυτό γίνεται εν γνώση του άλλου, και σε τυχόν δημοσιοποίησή του βίντεο, να αποκρύπτονται στοιχεία (πρόσωπο κλπ) του άλλου (όπως και έγινε με το βίντεο αυτό). Άλλωστε γι'αυτό υπάρχουν τα δικαστήρια, αν ο άλλος θίγεται, θα μπορέσει να διεκδικήσει αποζημείωση.

--- Πολυ λεπτο το θεμα με τις καμερες...Εμενα προσωπικα με ενοχλει ειτε εχω, ειτε δεν εχω δικιο, να βλεπω τον αλλο να με βιντεοσκοπει χωρις να τον γνωριζω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/02/2011 :  16:50:35  Εμφάνιση Προφίλ
Apneafrog

έχω μία ερώτηση:
γνωρίζεις κανέναν άνθρωπο στον κόσμο, που την ώρα που διαπράττει κάποια παρανομία, θα φωνάξει και κάμερα να τον βιντεοσκοπήσουν;

είναι λίγο κουραστικό να πρέπει να εξηγούμε τα αυτονόητα. πως θα μπορέσω να αποδείξω ότι ήσουν παράνομος αν δεν σε βιντεοσκοπήσω; με αυτά που λες συμπεράνω ότι θα πρέπει να χτυπήσω φιλικά την πλάτη του βιαστή την ώρα που βιάζει και να τον ρωτήσω αν επιθυμεί να τον τραβήξω σε κάμερα για να έχω πειστήρια και να δικαιωθεί η κοπέλα.
ΕΛΕΟΣ!!! ΛΙΓΟ ΛΟΓΙΚΗ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/02/2011 :  18:16:28  Εμφάνιση Προφίλ
@ skull
γνωρίζεις κανέναν άνθρωπο στον κόσμο, που την ώρα που διαπράττει κάποια παρανομία, θα φωνάξει και κάμερα να τον βιντεοσκοπήσουν;
είναι λίγο κουραστικό να πρέπει να εξηγούμε τα αυτονόητα. πως θα μπορέσω να αποδείξω ότι ήσουν παράνομος αν δεν σε βιντεοσκοπήσω;

---Αν μιλαμε για το κυνηγι ειναι αυτονοητο οτι παιρνεις τηλ την θηροφυλακη η την αστυνομια και κανεις επωνυμη καταγγελια, δεν χρειαζεται καν να μιλησεις με τον κυνηγο, απλα εισαι παρων!!....

και δεν χρειαζετε με αυτά που λες συμπεράνω ότι θα πρέπει να χτυπήσω φιλικά την πλάτη του βιαστή την ώρα που βιάζει και να τον ρωτήσω αν επιθυμεί να τον τραβήξω σε κάμερα για να έχω πειστήρια και να δικαιωθεί η κοπέλα.
ΕΛΕΟΣ!!! ΛΙΓΟ ΛΟΓΙΚΗ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ

---Δηλαδη εσυ μου λες οτι αμα δεις βιαστη, θα τον τραβας βιντεο για να αποδειξεις οτι βιαζε την κοπελα....χαχαχαχα...συγνωμη αλλα εγω θα τον σπασω στο ξυλο...
---Δες λιγο διαφορετικα την λογικη γιατι την εχεις παρει στραβα....

Edited by - Apneafrog on 17/02/2011 19:46:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/02/2011 :  20:29:32  Εμφάνιση Προφίλ
Apneafrog
ξαναλέω, είναι κουραστικό να μιλάς για το αυτονόητο.
το παράδειγμα είναι τυχαίο, μην πιάνεσαι από αυτό. στην λογική εστιάζω.

πως θα πιστοποιηθεί μία καταγγελία όταν θα έχει διαπραχθεί και τελειώσει μέχρι να φτάσει η εκάστοτε υπεύθυνη υπηρεσία;

επειδή όμως εστιάζεις στο παράδειγμά μου για τον βιασμό (και όχι στην ουσία) θα σου απαντήσω εξίσου λαϊκά.
έστω ότι γίνεσαι μάρτυρας ενός βιασμού και τυχαίνει να έχεις κάμερα. τυχαίνει όμως να είσαι γυναίκα, ή ανάπηρος ή ό,τι άλλο θες, και δεν μπορείς να τα βάλεις με τον βιαστεί. τι θα κάνεις;
και μη μου πεις ότι θα φωνάξεις την αστυνομία, αυτονόητο είναι. αλλά είναι εξίσου αυτονόητο να έχει φύγει ο βιαστείς πριν φτάσει η αστυνομία. τότε;
αλλά σου ξαναλέω μην κολλάς στα παραδείγματα. η ουσία παίζει ρόλο.
έτσι και εδώ. η ουσία είναι ότι κάποιοι διαπράττουν μία παρανομία. γι' αυτήν συζητάμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2011 :  08:49:55  Εμφάνιση Προφίλ
@skull

ξαναλέω, είναι κουραστικό να μιλάς για το αυτονόητο.
το παράδειγμα είναι τυχαίο, μην πιάνεσαι από αυτό. στην λογική εστιάζω.
πως θα πιστοποιηθεί μία καταγγελία όταν θα έχει διαπραχθεί και τελειώσει μέχρι να φτάσει η εκάστοτε υπεύθυνη υπηρεσία;

---Εφοσον λοιπον προκειται για παραβαση στο κυνηγι, γιατι αυτο ειναι και το θεμα μας, ο μονος νομιμος τροπος για να επιβεβαιωσεις την παραβαση, σου ειπα οτι ειναι να καλεσεις την θηροφυλακη επωνυμα και να εισαι παρων. Δεν χρειαζεται καν να μιλησεις με τον κυνηγο. Ο κυνηγος δεν μπορει να φυγει τοσο γρηγορα ετσι ωστε να μην προλαβει να τον 'Δει' η θηροφυλακη...
Και αν θες να το κανεις καλυτερα, τραβα μια φωτογραφια (Επιτρεπετε δεν μπορει κανεις να σου πει κατι!!!) τον κυνηγο μεσα στην απαγορευμενη περιοχη και μια το αυτοκινητο του το οποιο θα ειναι εκει κοντα σιγουρα...
Φροντισε μονο να εισαι σιγουρος/η οτι ειναι απαγορευμενη η περιοχη γιατι διαφορετικα θα εχεις Θεμα...


επειδή όμως εστιάζεις στο παράδειγμά μου για τον βιασμό (και όχι στην ουσία) θα σου απαντήσω εξίσου λαϊκά.
---Εμεις οι κυνηγοι ειμαστε ''Λαικα'' παιδια και μας αρεσει να μαθαινουμε απο εσας που κοιτατε την 'ΟΥΣΙΑ' των πραγματων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2012 :  01:24:59  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.runningnews.gr/item.php?id=12220
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2012 :  10:55:05  Εμφάνιση Προφίλ
Ανυποχώρητος στο ενδεχόμενο απαγόρευσης του κυνηγίου σε ολόκληρο το νησί της Χίου φέτος, λόγω της καταστροφικής πυρκαγιάς, παρουσιάστηκε με δηλώσεις του στην ΑΛΗΘΕΙΑ, ο Πρόεδρος του Κυνηγετικού Συλλόγου, Νίκος Μπουμπάρης, λέγοντας ότι σήμερα θα συνεδριάσει το Διοικητικό τους Συμβούλιο και θα καταθέσουν πρόταση επί του θέματος. Σύμφωνα με τον Νίκο Μπουμπάρη οι κυνηγοί συζητούν μόνο τη μείωση εξόδων κυνηγίου. Ωστόσο πληθαίνουν οι φωνές, ανάμεσά τους και ο Ζαννής Κλειδάς, για 11 χρόνια στο παρελθόν πρόεδρος των κυνηγών, που εξέφρασε την άποψη ότι τουλάχιστον για φέτος δεν πρέπει να επιτραπεί το κυνήγι του ενδημικού θηράματος.

www.alithia.gr

"Et in Arcadia ego"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2012 :  10:57:41  Εμφάνιση Προφίλ
Η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία απέστειλε επιστολή στην Εισαγγελέα Χίου Εμμανουέλα Κετσιαντζή ζητώντας να παρέβει ώστε «να σταματήσει η θήρα στο νησί της Χίου τουλάχιστον για χρονικό διάστημα πέντε (5) ετών, έως ότου ανακουφιστεί η πανίδα που έχει υποστεί βαρύτατο πλήγμα μετά την καταστροφική πυρκαγιά«. Η Ομοσπονδία που αντιπροσωπεύει πάνω από 85 νόμιμα και ενεργά σωματεία θεωρεί ανεπαρκές το χρονικό διάστημα απαγόρευσης του κυνηγιού και (μέχρι τις 27/8 σύμφωνα με την ανακοίνωση της Δ/νσης Δασών) και υποστηρίζει ότι επειδή οι πυρκαγιές έκαψαν υπερβολικά μεγάλες εκτάσεις έχει μειωθεί σημαντικά ο πληθυσμός των ειδών και τα ζώα που έχουν απομείνει απειλούνται εκ νέου από το κυνήγι με αποτέλεσμα να υπάρχει σοβαρός κίνδυνος εξαφάνισής τους, εάν επιτραπεί το κυνήγι στις περιοχές που κατέφυγαν τα ζώα αναζητώντας καταφύγιο.

Όπως σημειώνει η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία, απαγορεύσεις έχουν γίνει και σε άλλα μέρη της Ελλάδας (Γαύδο, Κορινθία, Αρκαδία) και θεωρεί «ανήθικο» το κυνήγι ταλαιπωρημένων ζώων που έχουν χάσει τις περιοχές όπου ζουν και αναπαράγονται.

Διαβάστε εδώ ολόκληρη την ανακοίνωση.


"Et in Arcadia ego"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2012 :  10:59:52  Εμφάνιση Προφίλ
Ενώ τα πύρινα μέτωπα στο νησί της Χίου μαίνονται για έκτη συνεχή ημέρα και η πυρκαγιά έχει ήδη καταστρέψει περισσότερα από 140 χιλιάδες στρέμματα δασικής και γεωργικής γης, η Διεύθυνση Δασών Χίου θεώρησε επαρκή την αναστολή του κυνηγιού για έξι μόνο μέρες! Συγκεκριμένα, προχώρησε στην αρχή αυτής της εβδομάδας στην έκδοση απόφασης αναστολής του κυνηγιού η οποία θα είναι σε ισχύ μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα 27 Αυγούστου.

Σύμφωνα με τις περιβαλλοντικές οργανώσεις Αρκτούρος, Αρχέλων, Ελληνική Εταιρεία Περιβάλλοντος και Πολιτισμού, Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης, Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία, Καλλιστώ, Δίκτυο Μεσόγειος SOS, MΟm-Εταιρία Μελέτης και Προστασίας της Μεσογειακής Φώκιας και WWF Ελλάς η απόφαση αυτή είναι υποκριτική και περιβαλλοντικά απαράδεκτη. Η αναστολή του κυνηγιού για ικανό χρονικό διάστημα είναι ένα από τα απολύτως απαραίτητα και επείγοντα μέτρα για τη σταδιακή αποκατάσταση της άγριας πανίδας μετά από πυρκαγιά.

Στη Χίο, όπως και σε κάθε φυσική περιοχή που πλήττεται από πυρκαγιά, η άγρια πανίδα υφίσταται σοβαρές επιπτώσεις και είναι ιδιαίτερα ευάλωτη: πολλά ζώα που δεν προλαβαίνουν ή δεν μπορούν να διαφύγουν αποτεφρώνονται, ενώ όσα επιβιώνουν χάνουν τους χώρους όπου τρέφονται, ξεχειμωνιάζουν και φωλιάζουν. Σε συνθήκες αποκατάστασης οικοσυστημάτων που έχουν πληγεί από πυρκαγιές, η θήρα συνιστά σοβαρό παράγοντα κινδύνου για τους πληθυσμούς της ορνιθοπανίδας, αλλά και για άλλες ομάδες πανίδας, τόσο εξαιτίας της άμεσης θανάτωσης των ατόμων όσο και εξαιτίας της όχλησης που προξενεί σε είδη που δεν αποτελούν στόχους. Επίσης, τόσο οι καμένες περιοχές, όσο και οι άκαυτες νησίδες βλάστησης και θέσεις με φυσική βλάστηση περιμετρικά των καμένων εκτάσεων, πρέπει να προστατευθούν, καθώς πρόκειται να αποτελέσουν την πηγή για τον επανεποικισμό των πυρόπληκτων περιοχών με είδη πανίδας αλλά και χλωρίδας.

Υπό αυτές τις σοβαρές συνθήκες είναι κρίσιμη η αναστολή της φετινής κυνηγετικής περιόδου σε ολόκληρο το νησί της Χίου και κυρίως στις άκαυτες εκτάσεις, έτσι ώστε να διασφαλισθούν ασφαλή καταφύγια για την άγρια ζωή. Ιδιαίτερη έμφαση πρέπει να δοθεί στην αυστηρή φύλαξη των άκαυτων νησίδων βλάστησης όπου από τις αρχές του Σεπτέμβρη θα σταθμεύσουν χιλιάδες μικρόπουλα κατά το μεταναστευτικό τους ταξίδι προς το Νότο και τα οποία αναμένεται να κινδυνεύσουν από την εκτεταμένη παράνομη συλλογή τους με ξόβεργες, μια πρακτική που συντελείται στη Χίο κάθε χρόνο.

Επικροτούμε την πρωτοβουλία του Κυνηγετικού Συλλόγου Χίου να παροτρύνει τα μέλη του να απέχουν από τη θήρα. Έχοντας την πεποίθηση ότι ιδιαίτερα αυτός συμμερίζεται την αγωνία μας για την επιβίωση της άγριας πανίδας τον καλούμε να συνηγορήσει στην παραπάνω πρόταση.

Καλούμε την κεντρική δασική υπηρεσία, την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, αλλά και την αρμόδια Αποκεντρωμένη Διοίκηση, να δώσουν εντολή για την επέκταση της απόφασης της Διεύθυνσης Δασών Χίου για τη φετινή κυνηγετική περίοδο. Υπενθυμίζουμε ότι μετά τις καταστροφικές πυρκαγιές του 2007, με την έλλειψη πολιτικής βούλησης από το τότε ΥΠΕΧΩΔΕ και τις περιφερειακές αρχές, αφέθηκε η απόφαση απαγόρευσης κυνηγιού αποκλειστικά στα κατά τόπους Δασαρχεία και δεν πάρθηκαν επαρκή μέτρα για όλες τις πυρόπληκτες περιοχές.

Η πολιτική απαξίωση που γνώρισε το περιβάλλον και η διαχείρισή του, ανεξαρτήτως κυβερνήσεων, τις τελευταίες δεκαετίες, αποτελεί αδιαμφισβήτητα τη βαθύτερη αιτία της οικολογικής και οικονομικής καταστροφής που βιώνει σήμερα η κοινωνία της Χίου. Η επόμενη μέρα και οι αποφάσεις που θα ληφθούν θα είναι αδιάψευστος μάρτυρας για το αν επιτέλους η καταστροφή μας διδάσκει, ή αν οδεύουμε, εν μέσω κρίσης, ολοταχώς προς την επόμενη.


"Et in Arcadia ego"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2012 :  11:12:53  Εμφάνιση Προφίλ
Μα είναι αναφαίρετο δικαίωμα των ανθρωποκυνηγών να αφουγκράζονται το περιβάλλον, να σφίγγονται, να συμμαδεύουν, να ιδρώνουν, να αγωνιούν, να ερεθίζονται, να πατούν την σκανδάλη και να εξιλεώνονται.
Δικαίωμα στην εκτόνωση.
Διακαίωμα στη χρήση των αγορασμένων με ΦΠΑ, όπλων.
Δικαίωμα στη χαρά και στη ζωή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 71 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000