Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κυνήγι
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 71

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2012 :  16:10:11  Εμφάνιση Προφίλ
Απαγορευση θα επρεπε να δωθει για θηραματα τυπου ''Λαγος-Περδικα-Αγριογουρουνο'' και οσα παραμενουν στο νησι, κοινος ειναι ντοπιαρικα που λεμε,,,και δεν ειναι μεταναστευτικα...
Για ολα τα αλλα μεταναστευτικα θηρευσιμα (Ορτυκι-Τριγωνι-Μπεκατσα-Τσιχλα κτλπ) δεν υπαρχει λογος απαγορευσης γιατι ετσι και αλλιως οταν ερθουν στην Ελλαδα και περασουν απο την καμενη Χιο, δεν θα μεινουν στα καμενα γιατι πολυ απλα δεν ζει τιποτα εκει για τα πρωτα 2 χρονια...
Καλυτερα θα ειναι να ασχοληθουμε με το ποιος εκαψε την Χιο και τι σχεδιο ειχε κατα νου για να το κανει...(Μπιζνες αραγε....λεω εγω) Το κυνηγι παραμενει σταθερο χρονια.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2012 :  16:43:21  Εμφάνιση Προφίλ
Αφού λοιπόν όπως λες, μεταναστευτικά πουλιά δεν θα έχει, ποιος ο λόγος να επιτρέπεται το κυνήγι για τα μεταναστευτικά? Μήπως για να λένε οι κυνηγί πως βγήκαν για αυτά που επιτρέπεται (και σύμφωνα με τα λεγόμενά σου δεν θα υπάρχουν), και στη πραγματικότητα να στοχεύουν τα μη μεταναστευτικά, που δεν θα επιτρέπεται?

Ημίμετρα δεν χρειάζονται, καλώς ή κακώς το κυνήγι πρέπει να απαγορεύεται στην ευρύτερη περιοχή κάθε τόπου που μαστίζεται. Τώρα, αν κάποιος έχει τόση κάψα να συνεχίσει τη δραστηριότητά του, ας μετακομίσει, ή ας οργανώνει εκδρομές...

Σαφώς πρέπει να βρίσκονται ποιοι βάζουν τις φωτιές και για τι μπίζνες, αλλά είναι άσχετο με το θέμα. Από τη στιγμή που το νησί επλήγη, η άλλη μπίζνα, του κυνηγιού, πρέπει να σταματήσει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2012 :  17:08:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by KostasPVol

Αφού λοιπόν όπως λες, μεταναστευτικά πουλιά δεν θα έχει, ποιος ο λόγος να επιτρέπεται το κυνήγι για τα μεταναστευτικά? Μήπως για να λένε οι κυνηγί πως βγήκαν για αυτά που επιτρέπεται (και σύμφωνα με τα λεγόμενά σου δεν θα υπάρχουν), και στη πραγματικότητα να στοχεύουν τα μη μεταναστευτικά, που δεν θα επιτρέπεται?


---Εχει καει οριστικα ολο το νησι?
Τα μεταναστευτικα θα κατσουν σε μη καμενα μερη, αρα μπορει να συνεχιστει το κυνηγι τους.
quote:

Ημίμετρα δεν χρειάζονται, καλώς ή κακώς το κυνήγι πρέπει να απαγορεύεται στην ευρύτερη περιοχή κάθε τόπου που μαστίζεται.

---Μα δεν εγραψα το αντιθετο....Ισα ισα που ειπα οτι για τον ντοπιο πληθυσμο θηραματων πρεπει να δοθει απαγορευση να ηρεμησει ο τοπος....
quote:

Τώρα, αν κάποιος έχει τόση κάψα να συνεχίσει τη δραστηριότητά του, ας μετακομίσει, ή ας οργανώνει εκδρομές...

---Ζητας απο τους ντοπιους να παρουν τα ποδια τους να πανε αλλου να κανουν την δραστηριοτητα τους δλδ με λιγα λογια....
quote:

Σαφώς πρέπει να βρίσκονται ποιοι βάζουν τις φωτιές και για τι μπίζνες, αλλά είναι άσχετο με το θέμα. Από τη στιγμή που το νησί επλήγη, η άλλη μπίζνα, του κυνηγιού, πρέπει να σταματήσει.

---Μπιζνα το κυνηγι??? Φιλε απεχεις πολυ απο τα ηθη και εθιμα του τοπου σου....εκτος αν εισαι αυθεντικος Αθηναιος οποτε σε καταλαβαινω λιγο....
[/quote]

Edited by - Apneafrog on 28/08/2012 22:48:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2012 :  20:55:50  Εμφάνιση Προφίλ
Οι Χιώτες κυνηγοί καθόσον στη πελιοψηφία τους οικονομικά ευκατάστατοι, συχνά "μεταναστεύουν" και σε άλλους κυνηγότοπους (Λήμνο, Έβρο, Πελοπόννησο). Δεν πρόκειται να χάσουν τη "διασκέδασή" τους...
(ένας περαστικός κάτοικος της Χίου για 5 χρόνια)

"Et in Arcadia ego"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2012 :  20:59:15  Εμφάνιση Προφίλ
Η καταστροφή της Χίου από τις φωτιές είχε ως αποτέλεσμα το θάνατο μεγάλου μέρους της πανίδας των περιοχών που επλήγησαν. Από τα ζώα που γλίτωσαν το θάνατο, άλλα προσπαθούν πληγωμένα να επιβιώσουν κι άλλα, όπως τα πτηνά, να βρουν καταφύγιο σε γειτονικές περιοχές. Με αυτή την τραγική εξέλιξη γίνεται πλέον επιτακτική η ανάγκη να απαγορευτεί αμέσως το κυνήγι σε ολόκληρο το νησί της Χίου.

Δυστυχώς η ολική απαγόρευση κυνηγιού για τη Χίο κράτησε μόνο μια εβδομάδα και από την προσεχή Δευτέρα 27/8 το κυνήγι θα ξεκινήσει κανονικά στο νησί. Έστω και την τελευταία στιγμή οι Οικολόγοι Πράσινοι επαναφέρουν την πρόταση τους και απευθύνουν έκκληση στην Διεύθυνση Δασών Χίου να προχωρήσει στην οριστική απαγόρευση του κυνηγιού στη Χίο. Συντασσόμαστε με το σχετικό αίτημα των 9 μεγάλων οικολογικών οργανώσεων αλλά και της σχετικής επιστολής της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας και της Πανελλαδικής Συντονιστικής Επιτροπής Ζωοφιλικών Σωματείων.

Είναι αναγκαίο να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στο νησί για την επανάκαμψη της πανίδας μετά τις φωτιές. Αυτό δεν μπορεί να επιτευχθεί χωρίς προστασία των περιοχών που δεν έχουν καεί και πού αποτελούν καταφύγιο πανίδας παγιδευμένα πλέον σε νησίδες άκαυτων βιοτόπων. Ουσιαστικά το κυνήγι εκεί αποτελεί γενοκτονία, περισσότερο απ” ότι στα καμένα. Αν δεν επιζήσει ικανός αριθμός άγριας πανίδας εκεί, δεν θα μπορέσει ποτέ να γίνει ποτέ αναπληθυσμός των καμένων περιοχών. Η μερική και κατά τόπους απαγόρευση μόνο στις καμένες περιοχές είναι ανεπαρκής για τη σωτηρία της λιγοστής πανίδας που διασώθηκε.

Εκτιμούμε ότι με την εβδομαδιαία απαγόρευση κυνηγιού η Διεύθυνση Δασών παρεκκλίνει από την αποστολή της που είναι η προστασία των δασών και της πανίδας και μετατρέπεται σε κέντρο εξυπηρέτησης συμφερόντων ισχυρών κυνηγετικών ομάδων που πιέζουν για συνέχιση του κυνηγιού, παρά την αντίθετη γνώμη της τοπικής κοινωνίας. Παράλληλα μικροκομματικά – ψηφοθηρικά συμφέροντα οδηγούν στη σιωπή του πολιτικού κόσμου του νησιού απέναντι στο πρόβλημα. Για εμάς το θέμα αποτελεί καταστρατήγηση του δικαιώματος για αυτοδιοίκηση και επιλογή του τρόπου ανάπτυξης μιας τοπικής κοινωνίας που πολύ σωστά επιθυμεί ήπια, οικολογική ανάπτυξη και οικοτουρισμό και όχι εξόντωση της πανίδας που έχει καταφύγει στην περιοχή της.

Εμείς ξέρουμε τούτο:

Η Γη δεν ανήκει στον Άνθρωπο,
αλλά ο Άνθρωπος ανήκει στην Γη.
Κάθε κακό που βρίσκει τη Γη,
βρίσκει και τον Άνθρωπο.
Και κάθε πλήγμα του Ανθρώπου
στο Υφάδι της Ζωής,
είναι πλήγμα ενάντια στον εαυτό του. (Ινδιάνικη ρήση)

Οικολόγοι Πράσινοι Χίου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2012 :  21:32:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by skiritis

Οι Χιώτες κυνηγοί καθόσον στη πελιοψηφία τους οικονομικά ευκατάστατοι, συχνά "μεταναστεύουν" και σε άλλους κυνηγότοπους (Λήμνο, Έβρο, Πελοπόννησο). Δεν πρόκειται να χάσουν τη "διασκέδασή" τους...
(ένας περαστικός κάτοικος της Χίου για 5 χρόνια)

"Et in Arcadia ego"



Δλδ, επειδη καποιοι μπορει να ειναι ευκαταστατοι, τους απαγορευουμε την ''διασκεδαση'' οπως λες...
Ειναι σαν να μου λες οτι, ενας Δημος νησιου σταματαει την λειτουργια ολων των περιοχων αθλησης.....και σου λεει τραβα σε αλλο νησι να τρεξεις γιατι στο νησι μας απαγορευεται...
Ωραιο σκεπτικο εχεις...
Επαναλαμβανω,
Το κυνηγι πρεπει να σταματησει στα καμενα και για καποια χρονια για τα ντοπια θηραματα, για να ανακαμψει ο τοπος.
Οριστικη απαγορευση κυνηγιου μονο μπιζνα οικολογικων μου μυριζει....
Εχω περασει και εγω για 7 μηνες απο το νησι σαν Δοκιμος αξιωματικος..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2012 :  21:52:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by KostasPVol

Αφού λοιπόν όπως λες, μεταναστευτικά πουλιά δεν θα έχει, ποιος ο λόγος να επιτρέπεται το κυνήγι για τα μεταναστευτικά? Μήπως για να λένε οι κυνηγί πως βγήκαν για αυτά που επιτρέπεται (και σύμφωνα με τα λεγόμενά σου δεν θα υπάρχουν), και στη πραγματικότητα να στοχεύουν τα μη μεταναστευτικά, που δεν θα επιτρέπεται?

Ημίμετρα δεν χρειάζονται, καλώς ή κακώς το κυνήγι πρέπει να απαγορεύεται στην ευρύτερη περιοχή κάθε τόπου που μαστίζεται. Τώρα, αν κάποιος έχει τόση κάψα να συνεχίσει τη δραστηριότητά του, ας μετακομίσει, ή ας οργανώνει εκδρομές...

Σαφώς πρέπει να βρίσκονται ποιοι βάζουν τις φωτιές και για τι μπίζνες, αλλά είναι άσχετο με το θέμα. Από τη στιγμή που το νησί επλήγη, η άλλη μπίζνα, του κυνηγιού, πρέπει να σταματήσει.

+1

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2012 :  01:58:22  Εμφάνιση Προφίλ
Παρότι Apneafrog τα περισσότερα των λεγομένων σου στερούνται επιχειρημάτων ή είναι γενικόλογα (όπως συνήθως), απαντώ.

quote:
---Εχει καει οριστικα ολο το νησι?
Τα μεταναστευτικα θα κατσουν σε μη καμενα μερη, αρα μπορει να συνεχιστει το κυνηγι τους.
Ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι οι όλοι οι κυνηγοί θα σέβονταν τη μερική απαγόρευση και δεν θα αυθαιρετούσαν στοχεύοντας τα πάντα (βάζω στοίχημα ότι οι περισσότεροι θα έκαναν το δεύτερο), είναι ανήθικο να υπάρχει αυτή η όχληση στις σωσμένες περιοχές, που θα επιβαρύνει όλα τα είδη. Μου θυμίζει περιπτώσεις, όπου μετά από τεράστιες καταστροφές, πχ σεισμούς, "άνθρωποι" σπεύδουν να εκμεταλευτούν τον πόνο του συνανθρώπου τους, κάνοντας πλιάτσικο.

quote:
Τώρα, αν κάποιος έχει τόση κάψα να συνεχίσει τη δραστηριότητά του, ας μετακομίσει, ή ας οργανώνει εκδρομές...
---Ζητας απο τους ντοπιους να παρουν τα ποδια τους να πανε αλλου να κανουν την δραστηριοτητα τους δλδ με λιγα λογια....
Αν ζητούσα κάτι, θα ζητούσα την ολική απαγόρευση του κυνηγιού σε όλη τη Γη. Μιλάω όμως με βάση τα ισχύοντα, και όχι το τι θα ήθελα. Ε πως να το κάνουμε, όταν ένας τόπος βρίσκεται σε μακροχρόνια κατάσταση έκτακτης ανάγκης, πρέπει να σταματήσουν επ αόριστον όλες οι δραστηριότητες που συντελούν στη περαιτέρω επιδείνωση. Ε, αν κάποιος δεν μπορεί να τη σταματήσει, ας πάει αλλού. Αλίμονο αν βάζουμε τα χόμπυ και τα σπορ (έτσι τα αποκαλούνε άλλωστε), πάνω από τις έκτακτες συνθήκες.

quote:
Μπιζνα το κυνηγι??? Φιλε απεχεις πολυ απο τα ηθη και εθιμα του τοπου σου....εκτος αν εισαι αυθεντικος Αθηναιος οποτε σε καταλαβαινω λιγο....
Ατυχής η αναφορά σε πόλεις κλπ. Δεν χρειάζεται να μαλώνουμε οι Έλληνες μεταξύ μας ακόμη και για τη καταγωγή. Τέλος πάντων, αφού θέλεις να βγάζεις συμπεράσματα από τη καταγωγή, σε διαβεβαιώ ότι δεν έχω από την Αθήνα. Άρα μπορείς να δώσεις περισσότερη βαρύτητα στα λεγόμενά μου, εφόσον η Αθηναική καταγωγή σε προδιέθετε αρνητικά.
Από τα ήθη και έθιμα του τόπου μου (Βόλος), αν βέβαια μπορεί το κυνήγι να υπαχθεί σε αυτά, δεν απέχω, ως παρατηρητής εννοώ, καθώς ουκ ολίγες φορές τα συναντώ στο διάβα μου, ενώ συγγενής μου υπήρξε κυνηγός, οπότε είχα την ευκαιρία μικρός να διαπιστώσω ακόμη καλύτερα για το τι αηδία πρόκειται.
Το κυνήγι πως να το κάνουμε, μπίζνα είναι(βασικό επιχείρημα για τη μη απαγόρευση του κυνηγιού είναι τα έσοδα κι ο τζίρος όσων το εμπορεύονται. Οφελούνται από αυτό, από το πιο μικρό κατάστημα κυνηγετικών ειδών, μέχρι και κάτι μεγαλοεφημερίδες που μας κάνουν πλύση εγκεφάλου κάθε βδομάδα με τις διαφημίσεις για τα κυνηγετικά ένθετα). Να διευκρινίσω, ότι μια μπίζνα από μόνη της, δεν είναι εξ ορισμού αρνητική, υπάρχουν και καλές μπίζνες. Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε με μια άκρως βλαπτική και ανήθικη.


quote:
Ειναι σαν να μου λες οτι, ενας Δημος νησιου σταματαει την λειτουργια ολων των περιοχων αθλησης.....και σου λεει τραβα σε αλλο νησι να τρεξεις γιατι στο νησι μας απαγορευεται...
Ωραιο σκεπτικο εχεις...
Μάλλον εσύ ωραίο σκεπτικό έχεις. Και για ποιο λόγο να σταματήσει κάποιος Δήμος τη λειτουργία όλων των περιοχών άθλησης? Αδυνατώ να βρω κάποιο λόγο ζωτικού ενδιαφέροντος για να γίνει αυτό. Αλλά, ναι, αν υπάρξει κάποτε κάποια κατάσταση τόσο έκτακτης ανάγκης που το επιβάλει, ναι, όσοι θέλουν να αθληθούν, να πάνε αλλού.

quote:
Οριστικη απαγορευση κυνηγιου μονο μπιζνα οικολογικων μου μυριζει....
Καλά τα γενικόλογα, καλό να ρίχνει κάποιος άδεια για να πιάσει γεμάτα, αλλά για εξήγησέ μας, πως θα τα οικονομήσουν οι οικολογικές οργανώσεις από την οριστική απαγόρευση του κυνηγιού? Από τη πώληση εργόχειρων για πλέξιμο στους πρώην κυνηγούς, που θα βρουν άλλη απασχόληση?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2012 :  09:11:25  Εμφάνιση Προφίλ

Κυριακή, 26 Αυγούστου 2012- 08:30
Εκατοντάδες κυνηγοί συγκεντρώθηκαν στις 6.00 το πρωϊ στο πάρκινγκ της Φάρκαινας, ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα του Κυνηγετικού Συλλόγου, για να συμμετέχουν οργανωμένα στο τάϊσμα κυρίως περδικών στις καμένες εκτάσεις.Πολλοί τόννοι σιτάρι ήταν φορτωμένοι σε φορτηγά και οι κυνηγοί μοιράστηκαν την τροφή για να τη ρίξουν στα καμένα βουνά κατά ομάδες.










Κυριακή, 26 Αυγούστου 2012- 08:29
Οπως εξήγησε ο Πρόεδρος του Συλλόγου Ν. Μπουμπάρης αλλά και μέλη του Δ.Σ. το ενδημικό θήραμα πέρδικες και λαγοί δεν μπορούν από τη φύση τους να μετακινηθούν παρά λίγες εκατοντάδες μέτρα από τον τόπο που γεννήθηκαν και ζούν. Σε λίγο διάστημα δεν θα έχουν πρόβλημα καθώς ειδικά η πέρδικα σκαλίζοντας θα βρεί τροφή, κάτι που δεν μπορεί να γίνει όμως τώρα, που ο μόνος τρόπος να επιβιώσουν είναι από τον καρπό, που θα ρίξουν οι κυνηγοί.










Κυριακή, 26 Αυγούστου 2012- 08:17
Ο Σύλλογος θεωρεί ότι δεν έχει κανένα νόημα η ολική απαγόρευση κυνηγίου, που ζητούν διάφορες κρατικοδίαιτες όπως τις χαρακτήρισαν περιβαλλοντικές οργανώσεις, που επιπρόσθετα, όπως είπαν δεν είδαν σε καμμιά πυρκαγιά, καθώς έτσι κι' αλλιώς απαγορεύεται το κυνήγι στις πληγείσες από την πυρκαγιά περιοχές.


www.alithia.gr

"Et in Arcadia ego"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2012 :  09:15:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Apneafrog

quote:
Originally posted by skiritis

Οι Χιώτες κυνηγοί καθόσον στη πελιοψηφία τους οικονομικά ευκατάστατοι, συχνά "μεταναστεύουν" και σε άλλους κυνηγότοπους (Λήμνο, Έβρο, Πελοπόννησο). Δεν πρόκειται να χάσουν τη "διασκέδασή" τους...
(ένας περαστικός κάτοικος της Χίου για 5 χρόνια)

"Et in Arcadia ego"



Δλδ, επειδη καποιοι μπορει να ειναι ευκαταστατοι, τους απαγορευουμε την ''διασκεδαση'' οπως λες...
Ειναι σαν να μου λες οτι, ενας Δημος νησιου σταματαει την λειτουργια ολων των περιοχων αθλησης.....και σου λεει τραβα σε αλλο νησι να τρεξεις γιατι στο νησι μας απαγορευεται...
Ωραιο σκεπτικο εχεις...
Επαναλαμβανω,
Το κυνηγι πρεπει να σταματησει στα καμενα και για καποια χρονια για τα ντοπια θηραματα, για να ανακαμψει ο τοπος.
Οριστικη απαγορευση κυνηγιου μονο μπιζνα οικολογικων μου μυριζει....
Εχω περασει και εγω για 7 μηνες απο το νησι σαν Δοκιμος αξιωματικος..




Ωραία σύγκριση...Δηλ. είναι το ίδιο να διασκεδάζεις σκοτώνοντας ζώα και το ίδιο αθλούμενος (π.χ.τρέχοντας) εκτός κι αν τρέχοντας "σκοτώνουμε" την ώρα μας...

"Et in Arcadia ego"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2012 :  10:15:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by KostasPVol
Παρότι Apneafrog τα περισσότερα των λεγομένων σου στερούνται επιχειρημάτων ή είναι γενικόλογα (όπως συνήθως), απαντώ.

---Αυτος ειναι ο απλος τροπος για να 'μηδενιζεις' την γνωμη καποιου που δεν συμβαδιζει με την δικια σου...
Εχουμε φαγωθει αρκετα σε 26 σελιδες δεν χρειαζεται να το παμε αλλο....
Εχουμε διαφορετικες αποψεις αλλα μεχρι εκει.....στην τελικη δεν θα χωρισουμε χωραφια...


quote:
Ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι οι όλοι οι κυνηγοί θα σέβονταν τη μερική απαγόρευση και δεν θα αυθαιρετούσαν στοχεύοντας τα πάντα (βάζω στοίχημα ότι οι περισσότεροι θα έκαναν το δεύτερο), είναι ανήθικο να υπάρχει αυτή η όχληση στις σωσμένες περιοχές, που θα επιβαρύνει όλα τα είδη. Μου θυμίζει περιπτώσεις, όπου μετά από τεράστιες καταστροφές, πχ σεισμούς, "άνθρωποι" σπεύδουν να εκμεταλευτούν τον πόνο του συνανθρώπου τους, κάνοντας πλιάτσικο.

---Εφοσον εχει δωθει απαγορευση για το ντοπιο θηραμα δεν βρισκω λογο οχλησης...Υπαρχει και η θηροφυλακη μην τα ισοπεδωνεις ολα..

quote:
Αν ζητούσα κάτι, θα ζητούσα την ολική απαγόρευση του κυνηγιού σε όλη τη Γη.

---Καλα δεν περιμενα να μου πεις και κατι αλλο

quote:
Μιλάω όμως με βάση τα ισχύοντα, και όχι το τι θα ήθελα. Ε πως να το κάνουμε, όταν ένας τόπος βρίσκεται σε μακροχρόνια κατάσταση έκτακτης ανάγκης

---Η Χιος δεν ειναι σε κατασταση εκτατης αναγκης απο πλευρας θηραματος και ουτε προκειται να ειναι, διοτι ειναι κλασικο περασμα χιλιαδες χρονια τωρα....επετρεψε μου να ξερω κατι παραπανω καθοτι εχω κυνηγησει στο νησι...

quote:
πρέπει να σταματήσουν επ αόριστον όλες οι δραστηριότητες που συντελούν στη περαιτέρω επιδείνωση. Ε, αν κάποιος δεν μπορεί να τη σταματήσει, ας πάει αλλού. Αλίμονο αν βάζουμε τα χόμπυ και τα σπορ (έτσι τα αποκαλούνε άλλωστε), πάνω από τις έκτακτες συνθήκες.

---Αν θες να κανεις κατι για να δεις περισσοτερη ζωη....τοτε σταματα την μπιζνα της καταπατησης εδαφων και επενδυσεων σε μερη φυσικου καλους.....Ενας λογος που το κυνηγι θα σταματησει να υπαρχει, ειναι γιατι σε καποια χρονια ΔΕΝ θα υπαρχει μερος παρθενο μη καταπατημενο ουτε για να το δουμε. Ολα τα αλλα που λες δεν εχουν νοημα...


quote:
Ατυχής η αναφορά σε πόλεις κλπ. Δεν χρειάζεται να μαλώνουμε οι Έλληνες μεταξύ μας ακόμη και για τη καταγωγή. Τέλος πάντων, αφού θέλεις να βγάζεις συμπεράσματα από τη καταγωγή, σε διαβεβαιώ ότι δεν έχω από την Αθήνα. Άρα μπορείς να δώσεις περισσότερη βαρύτητα στα λεγόμενά μου, εφόσον η Αθηναική καταγωγή σε προδιέθετε αρνητικά.
Από τα ήθη και έθιμα του τόπου μου (Βόλος), αν βέβαια μπορεί το κυνήγι να υπαχθεί σε αυτά, δεν απέχω, ως παρατηρητής εννοώ, καθώς ουκ ολίγες φορές τα συναντώ στο διάβα μου, ενώ συγγενής μου υπήρξε κυνηγός, οπότε είχα την ευκαιρία μικρός να διαπιστώσω ακόμη καλύτερα για το τι αηδία πρόκειται.Το κυνήγι πως να το κάνουμε, μπίζνα είναι(βασικό επιχείρημα για τη μη απαγόρευση του κυνηγιού είναι τα έσοδα κι ο τζίρος όσων το εμπορεύονται. Οφελούνται από αυτό, από το πιο μικρό κατάστημα κυνηγετικών ειδών, μέχρι και κάτι μεγαλοεφημερίδες που μας κάνουν πλύση εγκεφάλου κάθε βδομάδα με τις διαφημίσεις για τα κυνηγετικά ένθετα). Να διευκρινίσω, ότι μια μπίζνα από μόνη της, δεν είναι εξ ορισμού αρνητική, υπάρχουν και καλές μπίζνες. Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε με μια άκρως βλαπτική και ανήθικη.


---Μαλιστα, ισοπεδωνεις για αλλη μια φορα, μια ασχολια χιλιαδων χρονων, επιλεγμενη απο εκατομυρια ανθρωπους.
Πληρωνουμε το κρατος για να εχουμε αδεια καθε χρονο απο την τσεπη μας.
Πληρωνουμε την θηροφυλακη για να προσεχουν κατι αχρηστους απο την τσεπη μας.
Πληρωνουμε τροφες για ταισμα απο την τσεπη μας.
Απελευθερωνουμε καινουργια θηραματα σε τοπους.
Εχουμε συμμετοχη σε φυσικες καταστροφες, που ηταν οι οικολογικες στις φωτιες ρε φιλε?
και ολα αυτα απο την τσεπη μας και εσενα σε πειραξαν τα μαγαζακια με τα κυνηγετικα ειδη!!!
Ασε μας ρε φιλε που θα μου πεις και μπιζνα το κυνηγι.


quote:
Μάλλον εσύ ωραίο σκεπτικό έχεις. Και για ποιο λόγο να σταματήσει κάποιος Δήμος τη λειτουργία όλων των περιοχών άθλησης? Αδυνατώ να βρω κάποιο λόγο ζωτικού ενδιαφέροντος για να γίνει αυτό. Αλλά, ναι, αν υπάρξει κάποτε κάποια κατάσταση τόσο έκτακτης ανάγκης που το επιβάλει, ναι, όσοι θέλουν να αθληθούν, να πάνε αλλού.

---Παραδειγμα ηταν για να σου δωσω να καταλαβεις και να νιωσεις πως θα ηταν αμα σου εκοβαν την δραστηριοτητα σου...

quote:
Καλά τα γενικόλογα, καλό να ρίχνει κάποιος άδεια για να πιάσει γεμάτα, αλλά για εξήγησέ μας, πως θα τα οικονομήσουν οι οικολογικές οργανώσεις από την οριστική απαγόρευση του κυνηγιού? Από τη πώληση εργόχειρων για πλέξιμο στους πρώην κυνηγούς, που θα βρουν άλλη απασχόληση?


---Ελα μεγαλε αστω....κοιτα ΟΙΚΟΤΟΥΡΙΣΜΟΣ η νεα μοδα...χαχαχα
Ο οικοτουρισμός στοχεύει στο σεβασμό του φυσικού περιβάλλοντος, μέσω της επιβολής καθεστώτος προστασίας, και στην οικονομική στήριξη της τοπικής κοινωνίας, από την ανάπτυξη τουριστικών δραστηριοτήτων. Για τους επισκέπτες, ο οικοτουρισμός προσφέρει διασκέδαση, μέσω της οργάνωσης δραστηριοτήτων αναψυχής, και συμβάλλει στην ανάπτυξη περιβαλλοντικής τους ευαισθητοποίησης, από την παροχή δραστηριοτήτων περιβαλλοντικής γνώσης και προγραμμάτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης.
Παρατήρηση πουλιών, πανίδας, χλωρίδας, επισκέψεις υγροβιότοπων, συμμετοχή σε αθλήματα περιπέτειας (ράφτινγκ, πεζοπορία, αλεξίπτωτο πλαγιάς), πολιτιστικές περιηγήσεις (εκκλησίες, μονές, μνημεία, γεφύρια, παραδοσιακά κτίρια), γευσιγνωσία (οινοποιεία, βιολογικά, τοπικά προϊόντα, παραγωγή μελιού) καθώς και μαθήματα παραδοσιακών δραστηριοτήτων (αργαλειός, ελληνικοί χοροί) είναι κάποιες από αυτές.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2012 :  10:21:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ωραία σύγκριση...Δηλ. είναι το ίδιο να διασκεδάζεις σκοτώνοντας ζώα και το ίδιο αθλούμενος (π.χ.τρέχοντας) εκτός κι αν τρέχοντας "σκοτώνουμε" την ώρα μας...
"Et in Arcadia ego"



---Εγω την εχω ''σκοτωσει'' πολλες φορες παντως ρε γαμωτο....Πως θα γινει να τρεχω οικολογικα χωρις να την σκοτωνω.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2012 :  13:13:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
---Αυτος ειναι ο απλος τροπος για να 'μηδενιζεις' την γνωμη καποιου που δεν συμβαδιζει με την δικια σου...
Θα ήθελα να μη τη μηδενίζω, αλλά μάλλον μηδενίζεις από μόνος σου τα λεγόμενά σου, όταν συγκρίνεις το κόψιμο του κυνηγιού (για λόγους έκτακτης ανάγκης) με το κόψιμο του αθλητισμού, όταν κρίνεις τα λεγόμενα από το αν ο συνομιλητής είναι...αυθεντικός Αθηναίος.
Θα μπορούσα στο νέο σου κείμενο να απαντάω πάλι εκτενώς, θα αρκεστώ όμως σε κάποια τρανταχτά.


quote:
Η Χιος δεν ειναι σε κατασταση εκτατης αναγκης απο πλευρας θηραματος και ουτε προκειται να ειναι, διοτι ειναι κλασικο περασμα χιλιαδες χρονια τωρα....επετρεψε μου να ξερω κατι παραπανω καθοτι εχω κυνηγησει στο νησι...
Αλίμονο, δεν με απασχολεί και δεν μίλησα για το αν η Χίος είναι σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης από πλευράς θηράματος. Αυτό έλειπε, να με απασχολεί η κατάσταση από το αν βρει να σκοτώσει ο κάθε σπόρτσμαν. Για κατάσταση έκτακτης ανάγκης γενικά μιλάω, μη τα βλέπεις όλα από τη κυνηγετική σκοπιά.
Σου επιτρέπω να ξέρεις κάτι παραπάνω. Μια και βρέθηκες στο νησί, θα είδες το πέρασμα των αγριούρουνων και των λαγών που έρχονται κολυμπόντας.

quote:

Πληρωνουμε το κρατος για να εχουμε αδεια καθε χρονο απο την τσεπη μας.
Πληρωνουμε την θηροφυλακη για να προσεχουν κατι αχρηστους απο την τσεπη μας.
Πληρωνουμε τροφες για ταισμα απο την τσεπη μας.
Απελευθερωνουμε καινουργια θηραματα σε τοπους.
Έεεεεελα. Πληρώνετε από τη τσέπη σας, γιατί?
Κάτι μου λέει ότι το κάνετε για να κυνηγάτε, και για να ανανεώνονται τα θηράματα που κατακρεουργείτε.
Αξίζετε έπαινο!!!!!!!!!!!!!


ΥΓ. Ένα εκατομμύριο φορές προτιμότερη η 'μπίζνα' του οικοτουρισμού από τη μπίζνα του κυνηγιού. Όπως είπα, υπάρχουν μπίζνες καλώς εννοούμενες, και μπίζνες κακώς εννοούμενες.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2012 :  14:42:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Θα μπορούσα στο νέο σου κείμενο να απαντάω πάλι εκτενώς, θα αρκεστώ όμως σε κάποια τρανταχτά.


---Οπως καταλαβαινεις και εγω εν συνεχεια, θα μπορουσα να ανταποδωσω τις απαντησεις αλλα δυστυχως θα γραφουμε και θα ''πλακωνομαστε'' πολλες μερες...
Δεν υπαρχει νοημα δεν υπαρχει γεφυρα επικοινωνιας..

quote:
Αλίμονο, δεν με απασχολεί και δεν μίλησα για το αν η Χίος είναι σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης από πλευράς θηράματος. Αυτό έλειπε, να με απασχολεί η κατάσταση από το αν βρει να σκοτώσει ο κάθε σπόρτσμαν. Για κατάσταση έκτακτης ανάγκης γενικά μιλάω, μη τα βλέπεις όλα από τη κυνηγετική σκοπιά.
Σου επιτρέπω να ξέρεις κάτι παραπάνω. Μια και βρέθηκες στο νησί, θα είδες το πέρασμα των αγριούρουνων και των λαγών που έρχονται κολυμπόντας.


---Ακομα και να εγινε οταν ημουν εκει δεν το ειδα...
Γιατι αναφερεις το περιστατικο με μπερδεψες?

quote:

Έεεεεελα. Πληρώνετε από τη τσέπη σας, γιατί?

---Αμφιβαλεις?

quote:

Κάτι μου λέει ότι το κάνετε για να κυνηγάτε, και για να ανανεώνονται τα θηράματα που κατακρεουργείτε.
Αξίζετε έπαινο!!!!!!!!!!!!!


---Για να ανανεωνονται τα ντοπια θηραματα σε περιοχες που καηκαν-καταστραφηκαν....απο καποιους που γουσταρουν εναλακτικες μπιζνες...καλη ωρα Χιος.
Τα μεταναστευτικα ειναι αφθονα ακομα!!!...

quote:

ΥΓ. Ένα εκατομμύριο φορές προτιμότερη η 'μπίζνα' του οικοτουρισμού από τη μπίζνα του κυνηγιού. Όπως είπα, υπάρχουν μπίζνες καλώς εννοούμενες, και μπίζνες κακώς εννοούμενες.

---Καλες μπιζνες τοτε....

Edited by - Apneafrog on 26/08/2012 15:40:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2012 :  15:25:00  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν συνεχίζω να απαντώ, μια και, είτε δεν καταλαβαίνεις, είτε κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.

Καλές μπίζνες στο κυνήγι λοιπόν, μια και οικοτουρισμό μπορεί να μην έχουμε, κυνήγι πάντως έχουμε!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 71 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000