Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κυνήγι
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 71

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2012 :  15:48:57  Εμφάνιση Προφίλ
Δικαίωμα στη χρήση όπλου.
Δικαίωμα στο κυνήγι θηραμάτων.
Λοιπόν είναι πολύ ηδονιστικό να σκοτώνεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2012 :  13:09:07  Εμφάνιση Προφίλ
Ειδικό θηραματοπόνο της Κυνηγετικής Ομοσπονδίας περιμένει σήμερα ο Κυνηγετικός Σύλλογος προκειμένου να τεκμηριώσει και επιστημονικά την άποψή του ότι δεν πρέπει να απαγορευτεί το κυνήγι στις περιοχές που δεν έχουν καεί.

www.alithia.gr

"Et in Arcadia ego"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gia ta xalia irtha
Senior Forum-Runner

Greece


704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/08/2012 :  21:21:26  Εμφάνιση Προφίλ
Ειναι πολυ ενδιαφερον που πολλοι εδω μεσα δειχνουν τοση ζεση για θεματα που αφορουν το περιβαλλον.Χαιρομαι παρα πολυ δεν ειχα αντιιληφθει οτι στην Ελλαδα υπαρχουν τοσοι οικολογικα σκεπτομενοι ανθρωποι
Ακομη και ο apneafrog που απο το ονομα του φανταζομαι αγαπαει και το ψαροντουφεκο,ειναι απο τους κομιλφω κυνηγους που δυστυχως σπανιζουν..
Δεν θα βρεθει κοινο καναλι επικοινωνιας ομως..
Απο την μια ειναι η Διαδικασια της Δαρβινικης φυσικης επιλογης που πρεσβευει ο απνεα(που διαφωνω γιατι το κυνηγι ειναι μονο διασκεδαση πλεον και οχι επιβιωτικη αναγκη) και απο την αλλη η αποψη που βασιζεται στην αναφαιρετο δικαιωμα της ζωης του καθε εμβιου οργανισμου,οπου κανενας δεν εχει δικαιωμα να αφαιρεσει.Ειδικοτερα ενος ζωου που δεν ειναι ουτε κατωτερο ουτε εχει προορισμο να βρισκεται στην υπηρεσια του ανθρωπου οποιασδηποτε μορφης(που συμφωνω)
Παντως επαναλαμβανω και παλι χαιρομαι που σε αυτο το φορουμ(και απο αλλες συζητησεις)βλεπω πως υπαρχουν ανθρωποι με ευαισθησιες επιχειρηματα ηθος και σκεπτικισμο σε θεματα που αφορουν τα συμβια οντα και το περιβαλλον μας.

amor fati
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/08/2012 :  23:08:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by gia ta xalia irtha

Ακομη και ο apneafrog που απο το ονομα του φανταζομαι αγαπαει και το ψαροντουφεκο,ειναι απο τους κομιλφω κυνηγους που δυστυχως σπανιζουν..

---Πρεπει να εισαι ο μονος εδω μεσα που καταλαβες οτι εχω σχεση και με θαλασσα.

quote:

Δεν θα βρεθει κοινο καναλι επικοινωνιας ομως..


---Σημασια εχει οτι υπαρχει διαλογος και διαφορετικες αποψεις.
Ο τριτος που μας διαβαζει κρινει..και διαλεγει, τι του αρεσει και τι οχι.
Στην τελικη υπαρχει κατι κοινο, ειμαι και εγω μαραθωνοδρομος, τουλαχιστον σε αυτο το σημειο εχω 'κοινες' ανησυχιες με τους διαφωνουντες.
[/quote]
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gia ta xalia irtha
Senior Forum-Runner

Greece


704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/08/2012 :  23:27:52  Εμφάνιση Προφίλ
Το παλευω φετος λιγο το ψαροτουφεκο τελειως ερασιτεχνικα(χωρις βαρη).. και οψομεθα
Θεωρω το ψαροτουφεκο πιο φυσικο κυνηγι ,πιο αθλημα σιγουρα με ισους ορους θηρευτη θηραματος, που δεν σου δινεται η δυνατοτητα να θηρευσεις 10δες ζωα οπως με την καραμπινα που εχει αλλο βεληνεκες και βλητικη ικανοτητα
Βεβαια και παλι αυτο οσο και αν το θεωρω σπορ δεν παυει να ερχεται σε αντιθεση με την ακρως φιλοζωικη και σχεδον αντισπισιστικη συνειδηση μου..αλλα ανθρωπινο ζωο ειμαι και ιδιωμα μου οι εσωτερικες συγκρουσεις και αντιφασεις...
quote:
Originally posted by Apneafrog

quote:
Originally posted by gia ta xalia irtha

Ακομη και ο apneafrog που απο το ονομα του φανταζομαι αγαπαει και το ψαροντουφεκο,ειναι απο τους κομιλφω κυνηγους που δυστυχως σπανιζουν..

---Πρεπει να εισαι ο μονος εδω μεσα που καταλαβες οτι εχω σχεση και με θαλασσα.

quote:

Δεν θα βρεθει κοινο καναλι επικοινωνιας ομως..


---Σημασια εχει οτι υπαρχει διαλογος και διαφορετικες αποψεις.
Ο τριτος που μας διαβαζει κρινει..και διαλεγει, τι του αρεσει και τι οχι.
Στην τελικη υπαρχει κατι κοινο, ειμαι και εγω μαραθωνοδρομος, τουλαχιστον σε αυτο το σημειο εχω 'κοινες' ανησυχιες με τους διαφωνουντες.


[/quote]

amor fati
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/08/2012 :  09:15:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by gia ta xalia irtha

Το παλευω φετος λιγο το ψαροτουφεκο τελειως ερασιτεχνικα(χωρις βαρη).. και οψομεθα
Θεωρω το ψαροτουφεκο πιο φυσικο κυνηγι ,πιο αθλημα σιγουρα με ισους ορους θηρευτη θηραματος, που δεν σου δινεται η δυνατοτητα να θηρευσεις 10δες ζωα οπως με την καραμπινα που εχει αλλο βεληνεκες και βλητικη ικανοτητα


---Η εμπειρια μου με την θαλασσα απο το 1993 μου λεει οτι, τα θηραματα ειναι πολυ περισσοτερα με το ψαροντουφεκο απο οτι στο κυνηγι.
Στο κυνηγι, ναι μεν υπαρχει το βεληνεκες οπως λες,αλλα υπαρχουν πολλοι παραγοντες που παιζουν ρολο μεχρι να χτυπηθει το θηραμα...., στο ψαροντουφεκο υπαρχουν οι αδυναμιες των ψαριων και η τεχνικη του ψαροντουφεκα που φερνει θηραματα με τα χρονια...
Για εμενα και οι 2 δραστηριοτητες, εφοσον προκειτε για θηραμα, ειναι ιδιες και δεν τις ξεχωριζω.

quote:
Βεβαια και παλι αυτο οσο και αν το θεωρω σπορ δεν παυει να ερχεται σε αντιθεση με την ακρως φιλοζωικη και σχεδον αντισπισιστικη συνειδηση μου..αλλα ανθρωπινο ζωο ειμαι και ιδιωμα μου οι εσωτερικες συγκρουσεις και αντιφασεις...



---Τηρωντας το 'μετρο', μπορεις να ξεπερασεις τις εσωτερικες συγκρουσεις και αντιφασεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/08/2012 :  11:03:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Apneafrog

quote:
Originally posted by gia ta xalia irtha

Το παλευω φετος λιγο το ψαροτουφεκο τελειως ερασιτεχνικα(χωρις βαρη).. και οψομεθα
Θεωρω το ψαροτουφεκο πιο φυσικο κυνηγι ,πιο αθλημα σιγουρα με ισους ορους θηρευτη θηραματος, που δεν σου δινεται η δυνατοτητα να θηρευσεις 10δες ζωα οπως με την καραμπινα που εχει αλλο βεληνεκες και βλητικη ικανοτητα


---Η εμπειρια μου με την θαλασσα απο το 1993 μου λεει οτι, τα θηραματα ειναι πολυ περισσοτερα με το ψαροντουφεκο απο οτι στο κυνηγι.
Στο κυνηγι, ναι μεν υπαρχει το βεληνεκες οπως λες,αλλα υπαρχουν πολλοι παραγοντες που παιζουν ρολο μεχρι να χτυπηθει το θηραμα...., στο ψαροντουφεκο υπαρχουν οι αδυναμιες των ψαριων και η τεχνικη του ψαροντουφεκα που φερνει θηραματα με τα χρονια...
Για εμενα και οι 2 δραστηριοτητες, εφοσον προκειτε για θηραμα, ειναι ιδιες και δεν τις ξεχωριζω.

quote:
Βεβαια και παλι αυτο οσο και αν το θεωρω σπορ δεν παυει να ερχεται σε αντιθεση με την ακρως φιλοζωικη και σχεδον αντισπισιστικη συνειδηση μου..αλλα ανθρωπινο ζωο ειμαι και ιδιωμα μου οι εσωτερικες συγκρουσεις και αντιφασεις...



---Τηρωντας το 'μετρο', μπορεις να ξεπερασεις τις εσωτερικες συγκρουσεις και αντιφασεις.




To "μέτρο" έχει αντικατασταθεί προ πολλού από τις ακραίες συμπεριφορές. Ζούμε σε "εποχές των άκρων".

"Et in Arcadia ego"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/08/2012 :  11:13:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by skiritis
To "μέτρο" έχει αντικατασταθεί προ πολλού από τις ακραίες συμπεριφορές. Ζούμε σε "εποχές των άκρων".


---Τοτε εγω ζω στην δικια μου εποχη...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2012 :  11:18:04  Εμφάνιση Προφίλ
Οποιος θελει διαβαζει για την Χιο...



http://www.orion.net.gr/index.php?m=2&c=act/2012/chios.htm

Edited by - Apneafrog on 31/08/2012 11:43:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saridis
Senior Forum-Runner

Greece
606 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2012 :  12:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit saridis Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by Apneafrog

Οποιος θελει διαβαζει για την Χιο...



http://www.orion.net.gr/index.php?m=2&c=act/2012/chios.htm



+10000000000000000000000000000000000000000000000
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gia ta xalia irtha
Senior Forum-Runner

Greece


704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2012 :  14:05:08  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφωνω εν μερει,αλλα το κειμενο ειναι ανθρωποκεντρικο..
quote:
Originally posted by Apneafrog

Οποιος θελει διαβαζει για την Χιο...



http://www.orion.net.gr/index.php?m=2&c=act/2012/chios.htm



amor fati
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2012 :  18:59:08  Εμφάνιση Προφίλ
Αξιώθηκα να διαβάσω το λινκ από το κυνηγετικό σάιτ που παρέθεσε ο Apneafrog. Περίμενα να διαβάσω τις γνωστές τετριμένες αναλύσεις που καταλήγουν όπως πάντα ότι το κυνήγι είναι ευλογία, ότι το κυνήγι βάλεται από τους εχθρούς του που βλέπουν μόνο τα εγκλήματα των κυνηγών και παραβλέπουν τα εγκλήματα των υπολοίπων ευεργετών της φύσης, κουλουπού, κουλουπού, κουλουπού. Πράγματι, όλα αναγράφονται εκεί όπως αναμενόταν, ένα προς ένα.

Ας πει όμως επιτέλους κάποιος στους συντάκτες του κειμένου που δημοσίευσαν και σχετικές φωτογραφίες, καθώς και σε όποιον κυνηγό επικαλείται αυτό το επιχείρημα, ότι το να διατυμπανίζεις το καλό που κάνεις, ταϊζοντας τα ταλαιπωρημένα ζώα, ή ελευθερώνοντας εκτρεφόμενα υποψήφια θηράματα, ότι όταν το κάνεις επί σκοπού να έχεις στο μέλλον υλικό για κυνήγι, δεν είναι πράξη επαίνου, αλλά δόλου (έστω καλώς εννοούμενου ΑΝ θεωρήσουμε ότι το κυνήγι είναι ηθικό). Αν εγώ εκτρέφω ένα αρνί ή μια κότα, για να τα φάω μελλοντικά, θα είμαι γελοίος αν αναρτώ φωτογραφίες που θα με δείχνουν ότι τα φροντίζω. Όπως κι αν καλλιεργώ λαχανικά προς βρώση, θα το κάνω όχι για να εμπλουτίσω τη χλωρίδα της χώρας, αλλά για να τρώω. Η αυτοπαρουσίαση των ευεργετημάτων των κυνηγών, είναι όμοια με αυτή συζύγων επιχειρηματιών, που εξωραϊζουν την αμφιλεγόμενη δραστηριότητά τους στα τεκταινόμενα της χώρας μας, κάνοντας καλές πράξεις και αγαθοεργήματα, για να τα προβάλλουν στα κανάλια ιδιοκτησίας τους.

Επίσης ας πει κάποιος σε όσους γράφουν ή αναπαράγουν τέτοια κείμενα, να μη ξαναγράφουν για τη δημιουργία εντυπώσεων, επιχειρήματα όπως αυτό: "Πόσο μάλλον να τους απασχολήσει το μέλλον των επαγγελματιών που το αντικείμενό τους σχετίζεται άμεσα ή έμμεσα με το κυνήγι, από τα καταστήματα πώλησης εξοπλισμού μέχρι τα μικρά καφενεία των χωριών, οι οποίοι για πέντε χρόνια θα έπρεπε να μεταναστεύσουν από το νησί αν ήθελαν να επιβιώσουν."
Καλά, για τα καφενεία δεν το συζητά κανένας νοήμων για το αν θα έκλειναν σε περίπτωση που απαγορευόταν το κυνήγι. Αλλά για τα καταστήματα εμπορίας σχετικών ειδών, ας τους πει κάποιος ότι υπάρχουν και πιο απλές λύσεις από τη μετανάστευση. Αντί της μετανάστευσης για τη διατήρηση του ίδιου επαγγέλματος, πολύ λιγότερο κοστοβόρο είναι η παραμονή στην έδρα σου, και η αλλαγή επαγγέλματος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2012 :  19:41:57  Εμφάνιση Προφίλ
Δε μπορώ με καμιά δύναμη να μπω στο μυαλό αυτών των ανθρώπων ρε παιδιά.

Καταλαβαίνω το εξής:
Εντάξει, μικρός ήμουν στον παππού κι έιχε κότες και γαλοπούλες. ΟΙ γαλοπούλες είναι όμορφα ζώα και τις αγαπούσα. Όταν έσφαξε τη μία γαλοπούλα τα Χριστούγεννα, τρελάθηκα. Ίσως είανι ο λόγος που έγινα χορτοφάγος,
Αυτό που καταλαβαίνω και δεν καταλάβατε ακόμη είναι ότι το να αγαπάς το κατσικάκι και να το τρως από την στιγμή που δεν το σφαγιάζεις ή δεν είσαι εκεί την ώρα που του πετσοκόβουν το κεφάλι, το καταλαβαίνω. Δε βλέπεις, δε θες να ξέρεις. Το αγαπάς και το τρως. Αγάπη είνια και το καταλαβαίνω.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι συμβαίνει στο κεφάλι των κυνηγών που ταΐζουν τα ζώα που θα σκοτώσουν αύριο για διασκέδαση. Για την φωτογραφία. Μη μου πει κανείς ότι σκοτώνουν για να φαν. Τα λιοντάρια σκοτώνουν για να φαν. Οι σφάχτες σκοτώνουν για να κερδίσουν και να φαν. Ο κυνηγός σκοτώνει για να εκτονώσει το χόμπι του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2012 :  22:14:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by KostasPVol

Αξιώθηκα να διαβάσω το λινκ από το κυνηγετικό σάιτ που παρέθεσε ο Apneafrog. Περίμενα να διαβάσω τις γνωστές τετριμένες αναλύσεις που καταλήγουν όπως πάντα ότι το κυνήγι είναι ευλογία, ότι το κυνήγι βάλεται από τους εχθρούς του που βλέπουν μόνο τα εγκλήματα των κυνηγών και παραβλέπουν τα εγκλήματα των υπολοίπων ευεργετών της φύσης, κουλουπού, κουλουπού, κουλουπού. Πράγματι, όλα αναγράφονται εκεί όπως αναμενόταν, ένα προς ένα.



---Πραγματι ολα οσα σε ενοχλουν γραφονται εκει μεσα...,ΑΛΛΑ ελπιζω να διαβασες και την αφορμή που αρπαξαν καποιοι ''Οικολογοι προστατες πουρναροκαλλιεργητες της πλακας'', για μια ψευδή και συκοφαντική επίθεση κατά των κυνηγών και ειδικότερα κατά των κυνηγών της Χίου...
Μην μου πεις οτι δεν το ειδες....σε εχω για ανοιχτομυαλο...
Σου θυμιζω λοιπον...
Γραφουν οι Οικολογουντες....«Την ώρα που η φωτιά κατακαίει την Χίο οι κυνηγοί θερίζουν τα τρυγόνια»
Ποσταρουν και τη σχετικη φωτογραφια....
Και αρχιζουν τα γνωστα παρατραγουδα.....
Η πραγματικότητα όμως δεν μπορεί να διαστρεβλωθεί....γιατι απλα ο ανθρωπος διαμένει και κυνηγά μόνιμα στη Θεσσαλονίκη από όπου ήταν και τα θηράματα της φωτογραφίας.....
Ας μην τα λεμε ολα λοιπον ΚΟΥΛΟΥΠΟΥ....ΚΟΥΛΟΥΠΟΥ... και οτι σε συμφερει....

quote:
..Ας πει όμως επιτέλους κάποιος στους συντάκτες του κειμένου που δημοσίευσαν και σχετικές φωτογραφίες, καθώς και σε όποιον κυνηγό επικαλείται αυτό το επιχείρημα, ότι το να διατυμπανίζεις το καλό που κάνεις, ταϊζοντας τα ταλαιπωρημένα ζώα, ή ελευθερώνοντας εκτρεφόμενα υποψήφια θηράματα, ότι όταν το κάνεις επί σκοπού να έχεις στο μέλλον υλικό για κυνήγι, δεν είναι πράξη επαίνου, αλλά δόλου (έστω καλώς εννοούμενου ΑΝ θεωρήσουμε ότι το κυνήγι είναι ηθικό).


---Κλασικα παλι επιλεκτικο διαβασμα.....
Την ώρα της πυρκαγιάς, την ώρα που οι κυνηγοί έτρεχαν να σβήσουν την φωτιά, κάποιοι άλλοι «αγωνιστές» έτρεχαν να ψάχνουν φωτογραφίες και να τις μεταδίδουν στο διαδίκτυο για να δημιουργούν εντυπώσεις σε βάρος των «δολοφόνων κυνηγών».
Και ναι ρε φιλε, ΧΙΛΙΕΣ φορες να κανεις κατι και να το δειχνεις, παρα να μενεις στην ΑΔΡΑΝΕΙΑ και να κοιμασαι οταν καταστρεφετε ενας τοπος...
ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΠΕΣΜΟΥ!!!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2012 :  22:36:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Δε μπορώ με καμιά δύναμη να μπω στο μυαλό αυτών των ανθρώπων ρε παιδιά.


---Γιωργο δεν σου ζηταει κανεις να μπεις στο μυαλο μας.
Αν εχεις αυτη την αποψη για τους κυνηγους, ειναι σιγουρα αναφαιρετο δικαιωμα σου.
Απο την αλλη ομως δεν ειμαι μονο εγω κυνηγος....ειναι εκατομμυρια ανθρωποι σε ολο τον πλανητη....

quote:
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι συμβαίνει στο κεφάλι των κυνηγών που ταΐζουν τα ζώα που θα σκοτώσουν αύριο για διασκέδαση.
Για την φωτογραφία. Μη μου πει κανείς ότι σκοτώνουν για να φαν. Τα λιοντάρια σκοτώνουν για να φαν. Οι σφάχτες σκοτώνουν για να κερδίσουν και να φαν. Ο κυνηγός σκοτώνει για να εκτονώσει το χόμπι του.


---Οχι φιλε τα τρωμε αυτα που σκοτωνουμε, οπως τρωμε και τις μπριζολες κτλπ...δεν ειναι ''δισκακια'' σκοποβολης να κανουμε χομπι...

Edited by - Apneafrog on 31/08/2012 22:40:47
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 71 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000