Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κυνήγι
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 71

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2013 :  15:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα
Καλέ ηρεμήστε όλοι σας,τι πάθατε Χριστουγεννιάτικα;;;παπαπαπα

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2014-ΕΛΑΙΩΝ ΓΗ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 2/8/2014
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2013 :  15:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
Γαλοπούλα ή αργριογούρουνο για το χριστουγεννιάτικο τραπέζι;

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2013 :  15:28:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by xipolitakos

Γαλοπούλα ή αργριογούρουνο για το χριστουγεννιάτικο τραπέζι;

___________________
Run Natural... run Bare



Τα παραπανω συν
-Ριζότο με μπεκάτσεs
-Πέρδικες σε κρούστα
-Τσίχλες στιφάδο με ρύζι
-Φασα με νεροκαρδαμο σοτε και σαλτσα.

Εχω και αλλα θελετε?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2013 :  15:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
Δίκαννο, τόξο, δόρυ, χασαπομάχαιρο, μπαλτάς.
Όλα κάνουν την ίδια δουλειά.
Είτε πρόκειται για ανάγκη είτε για διασκέδαση...
Σκοτώνω για να φάω, σκοτώνω για να βγάλω ανάλογο κέρδος, σκοτώνω για να περάσει ευχάριστα η ώρα μου...


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2013 :  15:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
Όλα καλά!
Και μέτρον άριστον!
Οι υπερβολές βλάπτουν το ζωικό βασίλειο και το στομάχι μας!

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2013 :  15:53:09  Εμφάνιση Προφίλ
Εδώ πάνω μάλλον είμαι από τους λίγους που δεν κυνηγάνε. Οι διαπιστώσεις μου από τις ιστορίες τους είναι οι παρακάτω:
- Ελάχιστοι έως απειροελάχιστοι σέβονται τους νόμους του κυνηγιού.
- Ελάχιστοι σέβονται τον αριθμό των θηραμάτων που δικαιούνται(το ίδιο και οι ψαράδες).
- Γίνεται χρήση φυσιγγίων με βεληνεκές 100μ
- Χρησιμοποιούνται κατά κόρον μηχανές αναπαραγωγής ήχων και ομοιώματα για να παρασύρουν τα πουλιά.
- Δεν υπάρχει η ηθική "δεν ρίχνω σε μάνα με το αγριογουρουνάκι".
- Η θηροφυλακη συχνά απειλείται εμμέσως αν γράψει κάποιον.
- Σκοτώνονται μεταξύ τους.
- Με έχουν πυροβολήσει ενώ έτρεχα σε ζώνη πυροπροστασίας, ευτυχώς δεν ήμουνα πολύ κοντά (100-150 μ).
- Ελάχιστος σεβασμός για τα "εργαλεία" τους, δηλαδή τα σκυλιά.
- Δεν καταλαβαίνουν ότι η αλόγιστη συνεχής χρήση των αγροτικών και τζιπ στο βουνό τρομάζει τα θηράματα και ρίχνουν τζάμπα φυσίγγια.
- Δεν μπορώ να καταλάβω τους "άρχοντες" και την λογική τους με τα αγριογούρουνα στο καπό του αγροτικού και τα αίματα να τρέχουν.



Ακόμα και αν μου έλεγαν ότι είναι διασκέδαση ή χόμπι το θεωρώ λίγο ..............ανώριμο.





Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2013 :  16:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by gargadua

Εδώ πάνω μάλλον είμαι από τους λίγους που δεν κυνηγάνε. Οι διαπιστώσεις μου από τις ιστορίες τους είναι οι παρακάτω:
- Ελάχιστοι έως απειροελάχιστοι σέβονται τους νόμους του κυνηγιού.
- Ελάχιστοι σέβονται τον αριθμό των θηραμάτων που δικαιούνται(το ίδιο και οι ψαράδες).
- Γίνεται χρήση φυσιγγίων με βεληνεκές 100μ
- Χρησιμοποιούνται κατά κόρον μηχανές αναπαραγωγής ήχων και ομοιώματα για να παρασύρουν τα πουλιά.
- Δεν υπάρχει η ηθική "δεν ρίχνω σε μάνα με το αγριογουρουνάκι".
- Η θηροφυλακη συχνά απειλείται εμμέσως αν γράψει κάποιον.
- Σκοτώνονται μεταξύ τους.
- Με έχουν πυροβολήσει ενώ έτρεχα σε ζώνη πυροπροστασίας, ευτυχώς δεν ήμουνα πολύ κοντά (100-150 μ).
- Ελάχιστος σεβασμός για τα "εργαλεία" τους, δηλαδή τα σκυλιά.
- Δεν καταλαβαίνουν ότι η αλόγιστη συνεχής χρήση των αγροτικών και τζιπ στο βουνό τρομάζει τα θηράματα και ρίχνουν τζάμπα φυσίγγια.
- Δεν μπορώ να καταλάβω τους "άρχοντες" και την λογική τους με τα αγριογούρουνα στο καπό του αγροτικού και τα αίματα να τρέχουν.



Ακόμα και αν μου έλεγαν ότι είναι διασκέδαση ή χόμπι το θεωρώ λίγο ..............ανώριμο.





Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.





Για αυτό και λάβαμε τα μέτρα μας στο Καστόρι μεθαύριο στον αγώνα,για να μην πυροβολήσουν κανέναν δρομέα
Στείλαμε έγγραφα στους αρμόδιους φορείς για αυτό το θέμα

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2014-ΕΛΑΙΩΝ ΓΗ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 2/8/2014
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2013 :  16:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
Και νομίζεις ότι θα τερματίσεις χωρίς να πέσει μπαλωθιά;

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2013 :  17:21:43  Εμφάνιση Προφίλ
Προσπαθώ να διακρίνω αξιοπρέπεια μπροστά στην εικόνα ενός κυνηγού. Αλλά δεν γίνεται τίποτα.Το μόνο που μπορώ να διακρίνω στο χαμόγελο του ενώ ποζάρει μπροστά στο νεκρό θυραμά του ή να το κρατά ανάποδα απο τα πόδια, είναι ψυχασθένεια.

Ας μην μιλήσουμε για τα αυτονόητα. Ενα μόνο πράμα, τι στο διάλο ρομαντισμό βρίσκει ένας χομπιστας κυνηγός σκοτώνοντας ένα ζωντανό πλάσμα ; Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει;


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2013 :  18:19:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

Ρε συ fidelio, έτσι από περιέργεια...
Όλες αυτές τις φορές που απροκάλυπτα και αβίαστα καταφέρεσαι (ουσιαστικά βρίζεις) κατά διαφόρων "ομάδων", έχεις σκεφτεί ποτέ ότι προφανώς προσβάλεις πολύ κόσμο εδώ μέσα;
Ή δεν σε απασχολεί καν;

"My sport is your sport's punishment"






Ελα ντέ...

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2013 :  18:36:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by mbair

Βλεπω η αντικυνηγετικη προπαγανδα κατα των ΜΟΝΑΔΙΚΩΝ προστατων της φυσης, και οχι των κατα πληρωμη οκολογων,συνεχιζει ακαθεκτη..




Και είναι σίγουρο πως για την χλωρίδα και την πανίδα κάνουν πολλά περισσότερα οι κυνηγετικές οργανώσεις ανα την ελλάδα,παρά οι ¨"δήθεν¨"οικολόγοι(όχι όλοι).
Απο Δράμα είμαι και η γυναίκα μου απο Γιάννενα,ξέρω αρκετά πράγματα(όσο και άν αυτό δυσαρεστεί κάποιους).Ξέρω ποιός νοιάζεται για την φύση,το βουνό,το δάσος ,απο αγάπη και όχι απο συμφέρον.
Είπαμε όμως.Σε κάθε περίπτωση,σε κάθε ομάδα,υπάρχουν οι σωστοί,υπάρχουν και οι ΚΑΦΡΟΙ.

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GEO27107
Forum-Runner

Greece
130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2013 :  18:53:12  Εμφάνιση Προφίλ
Για τον fidelio.Aς μου πια η διαφορά του κυνηγού η του ψαρά που σκοτώνει το θήραμα η το ψάρι με τις μεγάλες μονάδες παραγωγής κρέατος η ψαριών η με τις ψαρότρατες που διαλύουν τα πάντα στο πέρασμα τους, γιατί δεν είδα να γράφεις κάτι γιαυτούς.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2013 :  21:04:05  Εμφάνιση Προφίλ
Η εικόνα στην προηγούμενη σελίδα είναι ένα μεγάλο λαθός. Αυτή η εικόνα μας επιβάλει να τερματίσουμε σαν κοινωνία αυτό το σπορ μια για πάντα.
Είτε ήταν κυνηγός, είτε τσοπάνης είτε μελισοπαραγωγός είναι το ένα και το ίδιο. Η δολοφονία ενός τόσο μοναδικού και σπάνιου πλάσματος που τόσο πολύ μας μοιάζει, είναι το γεγονός, κι εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε.
Για να σταματήσει λοιπόν αυτό το αρκουδοκυνηγητό κι η εξάλειψη του είδους αυτού και πολλών άλλων επειλούμενων ειδών, πρέπει να απαγορευτούν τα όπλα, το κυνήγι κι όλα τα συναφή με το σκότωμα, θέλετε τη γνώμη μου; τουλάχιστον των θηλαστικών.
Τώρα οι κυνηγοί, οι άνθρωποι κυνηγοί, δε μπορούν να καταλάβουν το κακό που κάνουν! θα καταλάβαιναν αν έβλεπαν το έργο αυτό με τα μάτια του θηράματος. Τα αισθήματα ξέρετε δεν είναι ανθρώπινη αποκλειστικότητα.

Edited by - giorgosdelta on 18/12/2013 21:04:49
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2013 :  21:44:39  Εμφάνιση Προφίλ
Μεταξύ του κυνηγιού στην θάλασσα και στην ξηρά δεν υπάρχει διαφορά, απλώς το πρώτο το ονομάζουμε ..ψάρεμα. Για την κτηνοτροφία είναι πλέον ευρέως αποδεκτό (εχουν γίνει αγώνες για αυτόν τον σκοπό) οτι πλήττεται ο πλανήτης από τα "υποπροιόντα" της, περιβαλοντικά και οικονομίκά.
Το θέμα μου δεν είναι ακριβώς αυτό αν και καταλαβαίνω πως χρησιμοποιείται για επιχείρημα μπροστά στην προφανή αντίφαση. Το θέμα μου είναι και αφορμή πέρνω από την δολοφονία στον Γράμμο (ναι , ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ είναι και η εν ψυχρώ εκτέλεση μιας μάνας αρκουδας και του παιδιού της) πως για τον σημερινό υποτίθεται πολιτισμένο άνθρωπο το κυνήγι είναι μια ψυχασθενική πράξη. Οταν λέμε ψυχασθενική πράξη εννοούμε το φαινόμενο της απολύτου έλλειψης ενσυναίσθησης μπροστά στο φαινόμενο της ζωής. Είναι αυτό που λαμβάνει κανείς παρατηρώντας μια φωτογραφία σαν αυτή:



ή αυτή


ή αυτή



..ο τρόπος που χαμογελούν οι παραπάνω κυνηγοί πάνω από τα νεκρά θυματά τους δεν έχει καμία διαφορά από αυτον που χαρακτηρίζει έναν κατα συροή δολοφόνο ανθρώπων , ο οποίος δεν νιώθει την παραμικρή ενοχή. Μάλιστα το κάνει και για διασκέδαση, για πειραμα, για να περάσει ευχάριστα το ΣΚ του... ξέρω γω ή για να γιορτάσει το πάσχα. Ξέρεις την στιγμή εκείνη που κόβει το λαρύγγι ενός ζωντανου για να το ξεκοιλιάσει και να το σουβλίσει με χαμόγελο την κυριακή.

Αυτό είναι που δεν μπορώ να ανεχθώ όταν συζητάμε για ....ΚΥΝΗΓΙ!

Για την πρώτη φωτογραφία, όπου ποζάρει η καμένη πάνω από νεκρό λιοντάρι, είχα διαβάσει ένα κορυφαίο σχόλιο για την πάρτη της. Ηταν άκρως σαδιστικό (ξέρω οτι σε τρώει η περιεργεια να σου πω ) που μόνον ένας άνθρωπος μπορεί να σκεφτεί.

Λοιπον, εντάξει ας μην επεκταθούμε επι προσωπικού (περι προσβολών κτλ ). Είναι μάταιο , δεν περιμένω βέβαια να πιάνουν όλοι την μισανθρωπιά και είναι φυσικό απο εμένα τουλάχιστον να παρεξηγούνται οι αναγνώστες. Δεν απευθύνομαι σε κάποιον προσωπικά, είναι συμβολικός ο σχολιασμός και σα-τυ-ρι-κός !


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2013 :  02:49:59  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.trelokouneli.gr/dio-gourounia-ke-pente-thimata/

ΚΑΜΑΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΚΛΑΡΙΝΟΓΑΜΠΡΟΙ
Ετσι ικανοποιούν τα παλικάρια τον ανδρισμό τους. Σκοτώνοντας τα μωρά και καμαρώνοντας πανω από τα πτώματα. Τέτοιες σκηνές σε κάνουν να ντρέπεσαι που ανήκεις στο ανθρώπινο είδος. Δείτε πως καμαρώνουν για τα επιτευγματα τους, αυτή είναι η μαγκιά τους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 71 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000