Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κυνήγι
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 71

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2013 :  20:06:50  Εμφάνιση Προφίλ
Διαφωνώ κάθετα

Μία Nikon
είναι καλύτερη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2013 :  20:08:54  Εμφάνιση Προφίλ
ή πιο καλή
μία Canon
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2013 :  20:18:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Gypaetos

@KostasPVol
Δεν είναι άστοχη η σύγκριση με τα αυτοκίνητα για τους εξής λόγους:
-Τα αυτοκίνητα προέκυψαν εδώ και κάτι παραπάνω από έναν αιώνα, το κυνήγι (και η διατροφή με κρέας) υπάρχει από καταβολής.
-Τα αυτοκίνητα έχουν ΥΠΕΡπολλαπλάσια θύματα από το κυνήγι (δεν υπάρχει σύγκριση).
-Σίγουρα πολλοί θα σου πουν ότι δεν είναι απαραίτητα τα αυτοκίνητα, να επιστρέψουμε στη φύση, ότι μολύνουν το περιβάλλον, θα σου μιλήσουν για τα τροχαία, την ηθική του Πρωταγόρα ή του Επίκουρου, τα Μάταλα κ.λπ κ.λπ.
Προφανώς για τους περισσότερους (και για μένα) το κυνήγι είναι κάτι μακρινό και σίγουρα καθόλου απαραίτητο, ενώ το αυτοκίνητο κοντινό, καθημερινό και αναγκαίο, αλλά εγώ αναφέρθηκα ειδικά για το επιχείρημα περί ασφάλειας και ατυχημάτων. Στο ζήτημα αυτό, λοιπόν, πράγματι μπορώ να σκεφτώ πάρα πολλές δραστηριότητες με πάρα μα πάρα πολύ περισσότερους κινδύνους, θανάτους, ατυχήματα, τραυματισμούς κ.λπ. που όμως συνεχίζουν και υπάρχουν. Για μένα είναι κάπως προσχηματικό και υποκριτικό να στρέφεται κανείς ειδικά κατά του κυνηγιού, επικαλούμενος κακή εφαρμογή των νόμων κ.λπ., λες και σε όλες τις άλλες δραστηριότητές μας οι Έλληνες (για να το εξειδικεύσω) είμαστε νομοταγείς κα υπεύθυνοι (πάρε παράδειγμα την οδήγηση). Επίσης δεν συμφωνώ με το να ζητάμε (δε μιλάω ειδικά για εσένα, εννοείται, αλλά γενικά) την κατάργηση του κυνηγιού επειδή δεν κυνηγάμε και άρα δεν έχει προσωπικό κόστος, και να μην ζητάμε την καθολική απαγόρευση του καπνίσματος π.χ. (αν δεν σου αρέσει το παράδειγμα των αυτοκινήτων), που 100% βλάπτει, κατά τεκμήριο σκοτώνει πολύ πιο πολύ (και πιο πολλούς και αθώους φυσικά) από ό,τι το κυνήγι. θα μου πεις ΟΚ, να το καταργήσουμε καθολικά κι αυτό, αλλά εδώ δεν θα βρεις πολλούς να συμφωνούν μαζί σου, γιατί ακριβώς αυτό θίγει (;) την ελευθερία του ατόμου και (κυρίως) γιατί αυτό θα ξεβολέψει πολλούς αντίθετα με το κυνήγι που αφορά σε περιορισμένο κύκλο ανθρώπων.
Νομίζω ότι για πολλούς η αντίθεση με το κυνήγι ξεκινά από την αντίθεση στην κουλτούρα των όπλων, κάνω λάθος; Προφανώς και δεν συμφωνώ με την γενικευμένη οπλοκατοχή, αλλά δε νομίζω προσωπικά ότι έχουμε φτάσει και στο σημείο εκείνο, ως κοινωνία και ως χώρα, που δεν τα έχουμε πλέον ανάγκη.

Οι περισσότερες τοποθετήσεις είναι εκτός θέματος. Τέλος πάντων, ας ξανατοποθετηθώ για πολλοστή φορά.
Άλλο το κυνήγι στην αρχαιότητα, άλλο αυτό που γίνεται τώρα με τον εξοπλισμό και τη τεχνολογία που έχει μετατρέψει το κυνήγι σε άνιση μάχη και σε στυγνή δολοφονία (συγνώμη από όσους ενοχλούνται για την έκφραση, αλλά έτσι το βλέπω και έτσι το λέω).

Το αν "πολλοί θα μου πουν ότι δεν είναι απαραίτητα τα αυτοκίνητα, να επιστρέψουμε στη φύση, ότι μολύνουν το περιβάλλον, θα μιλήσουν για τα τροχαία, την ηθική του Πρωταγόρα ή του Επίκουρου, τα Μάταλα κ.λπ ", ποια σχέση μπορεί να έχει με το θέμα? Αν το πιστεύουν, ας το πούνε. Αλλά τι σχέση μπορεί να έχει με τα υπέρ και κατά του κυνηγιού. Μια και αναφέρθηκες, κι εγώ ενοχλούμαι που όλοι οι δρόμοι και τα πεζοδρόμια έχουν πήξει στο αυτοκίνητο. Αν περνούσε από το χέρι μου, θα περιόριζα τα αυτοκίνητα και τη παραγωγή αυτών στο έν τρίτο. Φτάσαμε στο σημείο πολλές οικογένειες να έχουν ένα ιχ για κάθε μέλος τους. Αλλά δεν κολλάει η συζήτηση με το θέμα. Κι αν κάποτε φτιάξω σχετικό ποστ, δεν θα το συσχετίσω με το...κυνήγι. Αλλιώς σε κάθε θέμα που δημιουργείται, αντί σχετικών επιχειρημάτων, να αναφερόμαστε σε ένα άσχετο θέμα ότι έπρεπε να μας ενδιαφέρει κι αυτό.

Και το ότι τα αυτοκίνητα έχουν υπερπολλαπλάσια θύματα από το κυνήγι, κι αυτό εννοείται ισχύει, αλλά κι αυτό είναι εκτός θέματος. Το ένα δεν δικαιολογεί το άλλο. Έγραψα χθες ένα κατεβατό ότι άλλο οι "αναγκαίες απώλειες" στο βωμό του κοινού αγαθού της μετακίνησης, και άλλο οι απώλειες τρίτων για το χόμπυ άλλων. Για να το πω κι αλλιώς, τι τύχη θα μπορούσε να είχε οδηγός που προκάλεσε τροχαίο, αν έλεγε στο δικαστήριο, "αυτό που έκανα σας πείραξε, τους άλλους που σκότωσαν οι κυνηγοί που εκπυρσοκρότησε το όπλο ή που νόμιζαν ότι σημάδευαν αγριογούρουνο, τι τους κάνατε?" Ή αν ο κυνηγός που σκότωσε τον περαστικό, έλεγε στο δικαστήριο, τόσα τροχαία γίνονται, ε, καιρός ήταν να γίνει και ένα κυνηγετικό ατύχημα.

Και το κάπνισμα είναι πρόβλημα ιδίως το παθητικό, κατά τη γνώμη μου το κάπνισμα μένει ζωντανό όχι επειδή το θέλουν οι καπνιστές αλλά επειδή το θέλουν οι εταιρείες καπνού (μάλλον και οι φαρμακευτικές για έχουν πελατεία). Αλλά και αυτό είναι εκτός θέματος. Το ένα δεν δικαιολογεί το άλλο. Αν φέρνουμε άσχετα παραδείγματα, τότε να αρχίσουμε να μπαίνουμε σε κάθε θέμα και να αρχίζουμε: Σε ένα θέμα για τα ασίκς: "Ναι, καλά τα ασίκς. Αλλά δεν είπες τίποτα για τα αντίντας. Δηλαδή αυτά δεν είναι καλά?" Σε ένα για διαλλειματικές: "Καλή η διαλλειματική που πρότεινες, αλλά αν δεν κάνεις λογκ ραν, δεν πας μπροστά". Αν και τέτοιες συζητήσεις θα ήταν πιο σχετικές, παρά οι συγκρίσεις που γίνονται εδώ.


-Apneafrog άλλο η θεωρία, άλλο η πράξη. Αυτό που ξέρω, είναι ότι όπου βρεθώ, κυνηγούς βλέπω, και μπάπα μπούπα ακούω. Κι αν το δεις καλύτερα, από τις 9 περιοχές που γράφεις, σχεδόν σε όλες το κυνήγι επιτρέπεται (όχι ότι δεν το ξέραμε δηλαδή).
Για τα 3 τελευταία quote που έκανες, αν προσέξεις θα δεις ότι κακώς αναφέρεσαι σε μένα, καθώς όπως τόνισα (και το ξεχώρισα βάζοντάς το με μικρότερα γράμματα) πρόκειται για κείμενο που αντέγραψα από το φμπ.
Μια και με ρώτησες πόσο θα ήθελα να περιοριζόταν ο χώρος που έχετε για κυνήγι, η απαντησή μου είναι, στο 0%. Αλλά μια και τα συμφέροντα αποκλείουν κάτι τέτοιο, άντε στο 1%, που και πάλι θα είναι ο πιο μεγάλος χώρος που δίνεται για την άσκηση κάποιου χόμπυ που επηρεάζει την ακεραιότητα και τη παρουσία τρίτων.

Και εγώ δεν έχω τίποτα μαζί σου, με το κυνήγι τα έχω, όχι με τους κυνηγούς, άσχετα αν είμαστε σε αντίθετη πλευρά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2013 :  20:37:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Apneafrog

quote:

Εντάξει,αυστηρός έλεγχος δέν μπορεί να υπάρξει.Κατανοητό.
ΑΥΣΤΗΡΗ ΤΙΜΩΡΙΑ ομως,
νομίζω μπορεί να υπάρξει.
έστω κάποια στιγμή.......(αισιόδοξοι είμαστε άλλωστε)

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.



Υπάρχει έλεγχος παιδιά αυστηρός μάλιστα....
Μακάρι να υπήρχαν άλλοι τόσοι θηροφυλακες....θα μπορούσαμε να προλάβουμε κάτι ΚΑΦΡΟΥΣ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ απο το να προκαλούν με τις πράξεις τους....


Δείτε μερικές από τις μηνύσεις από της κατά τόπους κυνηγετικές ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ

1. http://www.bkoa.gr/main/?cat=1
2. http://www.dkose.gr/deltia_typou/apogismos_thirofylakis_12.pdf
3. http://www.komthes.gr/news.htm
4. http://www.ekoepirus.gr/





Υπάρχει, αλλά όχι όσο θα έπρεπε.Και σαφώς οι τελευταίοι που έχουν ευθύνη είναι οι θηροφύλακες.Τι να πρωτοπρολάβουν οι άνθρωποι

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.


Edited by - ANASTASIOS on 21/12/2013 20:39:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2013 :  20:40:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by GERMANOS

ή πιο καλή
μία Canon




Ετσι πιστεύω και εγώ

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2013 :  21:31:25  Εμφάνιση Προφίλ
Αδυνατώ να εξηγώ πάλι τα ίδια και τα ίδια, οπότε όποιος θέλει να καταλάβει και δεν κατάλαβε, ας ξαναδιαβάσει ό,τι έχω γράψει. Όποιος δε μπορεί, λυπάμαι...
Μια τελευταία τοποθέτηση μόνο: όποιος δεν αντέχει τις φωτογραφίες των σκοτωμένων ζώων απ'το κυνήγι, να υποθέσω ότι δεν θα αντέχει και τις αντίστοιχες απ'τα σφαγεία. Αλλά εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί όλοι σχεδόν θέλουμε να τρώμε κρέας. Και άλλο ένα που θυμήθηκα: είναι πολύ πιο δίκαιο για το ζώο να προσπαθεί να επιβιώσει σε συνθήκες κυνηγιού παρά σε συνθήκες εκτροφείου-σφαγείου, ή διαφωνεί κανείς και σε αυτό;
Και η πλάκα είναι ότι όχι μόνο δεν είμαι κυνηγός, αλλά έχω να πιάσω όπλο από τη θητεία μου! Άντε, καλές γιορτές!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2013 :  22:57:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Gypaetos

Αδυνατώ να εξηγώ πάλι τα ίδια και τα ίδια, οπότε όποιος θέλει να καταλάβει και δεν κατάλαβε, ας ξαναδιαβάσει ό,τι έχω γράψει. Όποιος δε μπορεί, λυπάμαι...
Μια τελευταία τοποθέτηση μόνο: όποιος δεν αντέχει τις φωτογραφίες των σκοτωμένων ζώων απ'το κυνήγι, να υποθέσω ότι δεν θα αντέχει και τις αντίστοιχες απ'τα σφαγεία. Αλλά εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί όλοι σχεδόν θέλουμε να τρώμε κρέας. Και άλλο ένα που θυμήθηκα: είναι πολύ πιο δίκαιο για το ζώο να προσπαθεί να επιβιώσει σε συνθήκες κυνηγιού παρά σε συνθήκες εκτροφείου-σφαγείου, ή διαφωνεί κανείς και σε αυτό;
Και η πλάκα είναι ότι όχι μόνο δεν είμαι κυνηγός, αλλά έχω να πιάσω όπλο από τη θητεία μου! Άντε, καλές γιορτές!

Οπότε απέμεινε ένα τελευταίο επιχείρημα. Το οποίο ούτε αυτό μάλιστα είναι υπέρ του δίκαιου του κυνηγιού, αλλά της άποψης ότι ένα λάθος, δικαιολογείται όταν υπάρχει ένα άλλο λάθος. Το άλλο λάθος δικαιολογείται από το πρώτο, και πάει λέγοντας. Κάθε λάθος δικαιολογείται επειδή υπάρχουν και άλλα κακώς κείμενα σε άλλους τομείς.

Είναι ουτοπικό να προσδοκούμε κατάργηση της κτηνοτροφίας. Ίσως γίνει σε μια άλλη εποχή. Αν γινόταν, θα το δεχόμουν πολύ ευχαρίστως. Σύμφωνα με τις μελέτες, η κτηνοτροφία βλάπτει πάρα πολύ το περιβάλλον. Η δε διατροφή των ζώων εκτροφής στερεί απίστευτες ποσότητες καλλιέργειας τροφίμων από τον άνθρωπο. Για κάθε κιλό κρέας, χάνονται πολλαπλάσια κιλά καλλιεργήσιμων τροφίμων.
Τα θετικά της είναι:
-Ανώδυνος θάνατος για τα ζώα εκτροφής (φυσικά ΜΟΝΟ στις περιπτώσεις που αυτό δεν καταστρατηγείται)
-Δεν πέφτουν θύματα τα μικρά των ζώων, που με το κυνήγι χάνουν κι αυτά τη ζωή τους από ασιτία και έλλειψη προστασίας όταν σκοτώνονται οι γονείς τους.
-Δεν κινδυνεύουν τρίτοι από αστοχία αυτών που εκτελούν τα ζώα.
Υπάρχουν και τα μείον, με κυριότερο το "ντοπάρισμα" των ζώων εκτροφής με συνέπεια στις περισσότερες περιπτώσεις να τρώμε σαβούρα και επικίνδυνες τροφές. Αλλά αυτό είναι θέμα πολιτικής και θα μπορούσε να αλλάξει. Αλλά πολλά ζητάμε σε τέτοια κοινωνία που ζούμε...

Καλές γιορτές σε όλους!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2013 :  23:42:28  Εμφάνιση Προφίλ
Παιδιά,
Καλές γιορτές σε όλους!! Να είστε όλοι καλά με τις οικογένειες σας!!!
Καλές τουφεκιές στους κυνηγούς
Καλές φωτογραφίες στους οικολόγους.
Όπως καταλάβατε, εμείς δεν υπάρχει περίπτωση να βρούμε κοινό σημείο...
Το μόνο κοινό που έχουμε, είναι το τρέξιμο!! (Για αυτούς που απορούν είμαι ενεργός μαραθωνοδρομος ....τρέχω χωρίς όπλα μην φοβάστε!!)
Άμα εχετε πρόβλημα που βρίσκομαι στην κοινότητα σας πείτε μου να αποχωρήσω!!



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2013 :  23:55:39  Εμφάνιση Προφίλ
Τα ξαναείπαμε, κανένα πρόβλημα δεν έχει κανένας για κανένα, καλό είναι να ακούγονται όλες οι απόψεις ώστε να σχηματίζουν όλοι, γράφοντες και αναγνώστες, καλύτερη άποψη. Άλλωστε όσα γράφω, δεν τα γράφω για να πείσω κάποιον ειδικά, ή εσένα που όπως φαίνεται είναι αδύνατο, αλλά για το ευρύτερο κοινό που παρακολουθεί και βλέπει πράγματα που πιθανώς του διαφεύγουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2013 :  00:02:16  Εμφάνιση Προφίλ
Οπότε:

ΝΗΣΤΕΥΣΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΜΗ ΝΗΣΤΕΥΣΑΝΤΕΣ
ΟΛΟΙ ΕΥΦΡΑΝΘΕΙΤΕ!!!

Το χοιρινό...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2013 :  00:09:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by GERMANOS

Οπότε:

ΝΗΣΤΕΥΣΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΜΗ ΝΗΣΤΕΥΣΑΝΤΕΣ
ΟΛΟΙ ΕΥΦΡΑΝΘΕΙΤΕ!!!

Το χοιρινό...




Τιμο,
Εμεις έχουμε τρέξει προπονητικά μαζί......
Και στο ΣΕΦ
Και στην Αμφιάλη
Και στο Θεμιστοκλειο....
Την επόμενη φορά θα σου συστηθω σαν κυνηγός να με καταλάβεις...


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2013 :  00:12:54  Εμφάνιση Προφίλ
Είσαι ο ''Φασαρίας'' του φόρουμ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2013 :  00:16:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by GERMANOS

Είσαι ο ''Φασαρίας'' του φόρουμ!!!



---Δεκτό το παρατσούκλι
Κατοχυρώνεται άμεσα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2013 :  00:31:07  Εμφάνιση Προφίλ
Τι να πεισεις αγαπητε Κωστα? Οι βωμολοχιες που δεχτηκαμε και τα κολαζ φωτογραφιων για πενταχρονα ως απαντηση σε τρανταχτα επιχειρήματα μας, εάν ανταπαντόταν με τον ιδιο τρόπο, θα ειχαν εκτραχυνει κατα πολυ την κατασταση.
Οφειλω να σου πω οτι δεν εκοψες το καρπουζι στην μεση στο να μετριασθει το υβρεολογιο, ασχετα με τις αποψεις σου που τις σεβομαι αν και δεν τις συμμεριζομαι.
Γαλλικα ξερουμε ολοι μας, απλα ορισμενοι προτιμουμε να μην πληκτρολογουμε προσβαλλωντας τον αλλον θρασυδειλα ...

Υ.Γ
Το μεγαλυτερο δε συμφερον αυτη τη στιγμη,σε μια οικονομια που λιμναζει, ειναι η αναπτυξη του αριθμου των απελπισμενων που τρεχουν και της οικονομικης δραστηριοτητας που αυτο αποφερει,γιατι ως κινημα δεν μπορει να περιγραφει τωρα, και δεν ειναι απαραιτητο οτι ολοι ακολουθουν τις αποψεις της δηθεν, αυτοπροσδιοριζόμενης, "οικολογικης" τρομοκρατιας.

quote:
Originally posted by KostasPVol

Τα ξαναείπαμε, κανένα πρόβλημα δεν έχει κανένας για κανένα, καλό είναι να ακούγονται όλες οι απόψεις ώστε να σχηματίζουν όλοι, γράφοντες και αναγνώστες, καλύτερη άποψη. Άλλωστε όσα γράφω, δεν τα γράφω για να πείσω κάποιον ειδικά, ή εσένα που όπως φαίνεται είναι αδύνατο, αλλά για το ευρύτερο κοινό που παρακολουθεί και βλέπει πράγματα που πιθανώς του διαφεύγουν.


Edited by - mbair on 22/12/2013 00:40:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2013 :  00:52:15  Εμφάνιση Προφίλ
Ξέρει κανείς πώς βγήκε η λέξη ''κυνηγός'';;;;;;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 71 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000