Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κυνήγι
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 71

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  12:47:07  Εμφάνιση Προφίλ
Rigelian

Sam, όπλο μπορεί να είναι ο,τιδήποτε. Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ. ΔΕΝ δέχομαι ότι το αγκίστρι ΔΕΝ είναι όπλο. Να μη μιλήσω για δυναμίτη... Να πω και για για την απίστευτη όχληση που προκαλούν οι ψαράδες στην Μαρίνα Αλίμου, όπου τρέχω. Ο ερασιτέχνης ψαράς δεν το κάνει για βιοποριστικούς λόγους!

Επιπλέον η διαφορά αλιείας/ψαρέματος είναι, κατά τη γνώμη μου, πολύ όμοια με τη διαφορά σφαγείων/κυνηγιού. Δεχόμαστε να σκοτώσουμε για να φάμε, συνολικά και γενικά. Αλλά όχι ανεξέλεγκτα.

Έχετε συναντήσει το αρνάκι ζωντανό πριν τη σούβλα; Μετά, το έχετα αλατίσει, σκορδάκια στα μπουτάκια κτλ;
---Εγω παντως το εχω κανει

Apneafrog: Δεν μιλάω για ζώνες αλλά για περιοχές, κάτι σαν κυνηγετικά πάρκα, οριοθετημένα, με εισόδους/εξόδους, μερικών δεκάδων στρεμμάτων έκτασης. Υπήρχε κάποτε στην Πεσσάδα της Κεφαλλονιάς. Αλλά και ολική απαγόρευση του κυνηγιού δεν θα ήταν καθόλου μα καθόλου άσχημη.

Νομίζω, μάλιστα, ότι συνολικά, ως κοινωνία, θα είχαμε περισσότερα οφέλη παρά ζημίες από μια ολική απαγόρευση. (υπάρχουν και τα σκοπευτήρια, για όσους θέλουν να ασχολούνται με όπλα)

---Νομιζεις καλα ειπες.....Πριν καποια χρονια 6-7 , η Γερμανικη κυβερνηση εδωσε διαταγη να μειωθει ο πληθυσμος της φασσας γιατι εκαναν τεραστιες καταστροφες στις καλλιεργιες καλαμποκιου με αποτελεσμα να βλεπουμε σε φωταγραφιες με μπολντοζες απο δηλητηριασμενα πουλια να πηγαινουν προς καταστροφη και καψιμο.....
Σας λεει κατι μηπως αυτο......
Εχετε παρει χαμπαρι τι 8α γινει αν αφαιθουν ανεξελεγκτα τα πουλια αυτα...
Οι τσιχλες μεσα σε μια χρονια πολυ ευκολα δεν θα αφησουν καρπο ελιας!
Οι φασσες-Ορτυκια-Τρυγονια θα φανε οτι καλαμποκι υπαρχει
Οι λαγοι-περδικες-αγριογουρουνα θα καταστρεψουν οτι καλλιεργια βρουν μπροστα τους..
Ο ρολος του κυνηγιου ειναι ρυθμιστικος γιατι δεν θελετε να το κατανοησετε αυτο το πραγμα....Προτιματε την λυση της Γερμανιας!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  12:48:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Rigelian

Sam, όπλο μπορεί να είναι ο,τιδήποτε. Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ. ΔΕΝ δέχομαι ότι το αγκίστρι ΔΕΝ είναι όπλο. Να μη μιλήσω για δυναμίτη... Να πω και για για την απίστευτη όχληση που προκαλούν οι ψαράδες στην Μαρίνα Αλίμου, όπου τρέχω. Ο ερασιτέχνης ψαράς δεν το κάνει για βιοποριστικούς λόγους!

Επιπλέον η διαφορά αλιείας/ψαρέματος είναι, κατά τη γνώμη μου, πολύ όμοια με τη διαφορά σφαγείων/κυνηγιού. Δεχόμαστε να σκοτώσουμε για να φάμε, συνολικά και γενικά. Αλλά όχι ανεξέλεγκτα.



Ρίγκο ξαναδιάβασε με ...Πάλι το ίδιο πράγμα με μένα λές. Φυσικά και δε μιλάμε ούτε για το δυναμίτη, ούτε καν για το αγκίστρι στη περιοχή των λουομένων κτλ τκλ. Οι ερασιτέχνες ψαράδες ωστόσο είναι (για την ίδια τη φύση ειδικά) συντριπτικά λιγότεροι απο τους επαγγελματίες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  13:00:05  Εμφάνιση Προφίλ
Να σου συμπληρώσω Ρίγκο ότι με τις τιμές που έχουν φτάσει τα ψάρια (στην Ελλάδα μάλιστα!!! που έχει μια απο τις μεγαλυτερες ακτογραμμες παγκοσμίως) ακόμα ο εραστιτέχνης ψαράς θα σου έλεγε ότι το κάνει βιοποριστικά

Σε κάποιες περιπτώσεις μόνο έτσι έχει ελπίδα να φάει οικονομικά ψάρι (και πιστεύω συμφωνούμε ότι το ερασιτεχνικό ψάρεμα ως "χόμπι" κοστίζει ασύγκριτα λιγότερο απο το ερασιτεχνικό κυνήγι ...όπου επιπροσθέτως το ένα κιλο κρέας καθαρισμένο και έτοιμο για κατανάλωση κοστίζει στο σουπερ μάρκετ λίγα ευρώ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  13:17:36  Εμφάνιση Προφίλ
sam
Ξεκίνησες κάπως έτσι

quote:Originally posted by Apneafrog
Αν λοιπόν κύριοι "οικολόγοι" θέλετε να βγουν τα εισαγωγικά από τον τίτλο σας και να έχετε το δικαίωμα σε αυτόν παρατείστε τις βλακείες και δείτε τα πραγματικά προβλήματα της χώρας στην οποία ζείτε.
...υποθέτω λοιπόν έχεις δεδομένο ότι όσοι οικολόγοι (με "") ενδιαφέρθηκαν για την απαγόρευση του κυνηγιού είναι το λιγότερο βλάκες και άσχετοι...


---------Δεν ειναι δικα μου τα λογια εβαλα ενα κειμενο καποιου Δασολογου δες καλυτερα στην αρχη

quote:Originally posted by Apneafrog
----Ανεφερα οτι θα συνεχισω την παραδοση του τοπου μου!! Εαν το κρατος αποφασισει την απαγορευση του θα συμορφωθω και εγω με την αποφαση. Αλλα οσο υπαρχει νομικο πλαισιο απο πισω που μου επιτρεπει την δραστηριοτητα αυτη και εγω κρινω οτι ειναι σωστη δεν θα την σταματησω ητε εσενα σου αρεσει ητε οχι!!!

Προς το παρόν και για το επόμενο διάστημα νομίζω δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο άρα θα πρέπει να σταματήσεις μέχρι νεωτέρας... σωστά?

-------Καπως ετσι ακουγετε μεχρι νεοτερας δεν εχει δοθει ακομα επισημα απαγορευση!! Και αν συμβει θα ειναι για λιγες μερες, εχει ξαναγινει το ιδιο πραγμα περυσι και προπερσι γιατι ειναι αβασημοι οι λογοι!!!

Επίσης,

quote:Originally posted by Apneafrog
1)Φροντιζει την ασφαλεια σου....Πιστεψε με καλυτερα να μην βρεθεις μπροστα σε αλλαφιασμενο αγριογουρουνο που διωκετε απο σκυλια..
2)Υπαρχουν πολλα οπλα στην παγανα και ειναι καλυτερα να μην κυκλοφορει κοσμος γενικοτερα.
3) Ειναι το ιδιο με μια ομαδα που παει και πιανει ενα βραχο και κανει αναρρηχηση και για λογους δεοντολογιας δεν μπορεις να πας να τους πεις φυγετε απο εδω να ανεβω εγω.......
4) Ειναι το ιδιο με ενα γηπεδο ποδοσφαιρου που δεν μπορεις να πας και να διωξεις τους αλλους για να παιξεις εσυ.....

Θα ήθελα να μάθω και το νομικό πλαίσιο που κατοχυρώνει αυτές τις συμπεριφορές γιατί εγώ εξακολουθώ να νομίζω ότι σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται η απαίτηση των κυνηγών για αποκλειστική πρόσβαση στη δημόσια περιουσία σε αντίθεση με τα παραδείγματα που ανάφερες (και τα οποία δεν ισχύουν μάλιστα)


-----Δεν μπορει κανεις να σου απαγορευση την εισοδο, εαν παθαινες κατι ομως πηγαινες γυρευοντας γιατι σε ειχαν ενημερωση για την δραστηριοτητα!!!!


quote:Originally posted by Apneafrog
----Πια συμπεριφορα μου σε προσβαλε σαν ατομο?



Προσωπικά δε με πρόσβαλε κάτι, ούτε οι "καναπεδοαποψεις" ούτε οι -άστοχες- ειρωνείες για την επαφή των υπολοίπων εδώ με τη φύση. Με ενοχλεί ωστόσο το να μην μπορεί να αποδέχθει κάποιος ότι ΝΑΙ, η κοινωνία μπορεί κάποια στιγμή να του αποαγορεύσει κάτι εάν κρίνει αναλόγως. Θεωρώ τη θέση αυτή αντικοινωνική και επικίνδυνη. Φυσικά έχει δικαίωμα ο καθείς να αντιδράσει με τα νόμιμα μέσα που διαθέτει, ωστόσο το να δηλώνεις "Το θέτε δε το θέτε το κυνήγι...μπλα μπλα μπλα" δεν ακούγεται ωραία.

------Δες σε αλλο ποστ ειπα οτι αν το κρατος δωσει απαγορευση τοτε και εγω θα συμορφωθω με την αποφαση!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  13:18:26  Εμφάνιση Προφίλ
Apneafrog, η γνώμη μου είναι ότι οι κυνηγοί δεν μπορεί και δεν πρέπει να έχουν ρυθμιστικό ρόλο. Ναι, προτιμώ τη λύση της Γερμανίας. Όπως ακριβώς προτιμώ οι μυοκτονίες να γίνονται από τα ειδικά συνεργεία και όχι από τον καθένα μας ως χόμπυ. Επίσης προτιμώ να εξολοθρευτούν τα περιστέρια από τις πόλεις (βρώμικα και πολύ πιο επικίνδυνα από τα ποντίκια) με ειδικούς τρόπους από τις αρμόδιες αρχές και όχι με καραμπίνες από τον κάθε έναν, κυνηγό ή μη. Όπως προτιμώ τα ζώα προς σφαγή να θανατώνονται με τον πλέον ανώδυνο τρόπο.

Sam, μικρές οι διαφωνίες μας, θα το συζητήσουμε τρώγοντας stake tartare!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

george-s
Senior Forum-Runner

Greece


443 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  13:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit george-s Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by Rigelian

Apneafrog, η γνώμη μου είναι ότι οι κυνηγοί δεν μπορεί και δεν πρέπει να έχουν ρυθμιστικό ρόλο. Ναι, προτιμώ τη λύση της Γερμανίας. Όπως ακριβώς προτιμώ οι μυοκτονίες να γίνονται από τα ειδικά συνεργεία και όχι από τον καθένα μας ως χόμπυ. Επίσης προτιμώ να εξολοθρευτούν τα περιστέρια από τις πόλεις (βρώμικα και πολύ πιο επικίνδυνα από τα ποντίκια) με ειδικούς τρόπους από τις αρμόδιες αρχές και όχι με καραμπίνες από τον κάθε έναν, κυνηγό ή μη. Όπως προτιμώ τα ζώα προς σφαγή να θανατώνονται με τον πλέον ανώδυνο τρόπο.

Sam, μικρές οι διαφωνίες μας, θα το συζητήσουμε τρώγοντας stake tartare!


Στην γνωστή ταβέρνα "το στέκι των κυνηγών".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  13:26:16  Εμφάνιση Προφίλ
Rigelian

Apneafrog, η γνώμη μου είναι ότι οι κυνηγοί δεν μπορεί και δεν πρέπει να έχουν ρυθμιστικό ρόλο. Ναι, προτιμώ τη λύση της Γερμανίας. Όπως ακριβώς προτιμώ οι μυοκτονίες να γίνονται από τα ειδικά συνεργεία και όχι από τον καθένα μας ως χόμπυ.

-----Τωρα με μπερδευεις λιγο. Προτιμας τα ειδικα συνεργεια να εξολοθρευουν θηραματα στο καλαθι των αχρηστων απο το να αφησουμε τους κυνηγους να τα καρπωθουν........


Επίσης προτιμώ να εξολοθρευτούν τα περιστέρια από τις πόλεις (βρώμικα και πολύ πιο επικίνδυνα από τα ποντίκια) με ειδικούς τρόπους από τις αρμόδιες αρχές και όχι με καραμπίνες από τον κάθε έναν, κυνηγό ή μη. Όπως προτιμώ τα ζώα προς σφαγή να θανατώνονται με τον πλέον ανώδυνο τρόπο.
-----Φιλε ο θανατος ειναι θανατος ητε ειναι ανωδυνος ητε οχι.
Ξεκαθαριστε την θεση σας.....

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  13:37:37  Εμφάνιση Προφίλ
Apneafrog συγγνώμη τότε για τη παρανόηση αλλά και εσύ όταν παραθέτεις το κείμενο κάποιου καλό θα ήταν να βάζεις και "..."

Το να πεις "διαβάστε και την άποψη κάποιου που ίσως είναι και πιο αρμόδιος" δεν σημαίνει αυτόματα ότι μεταφέρεις απόψεις άλλου. Το τρίτο πρόσωπο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να δοθεί έμφαση όταν κάποιος κάνει εισαγωγή σε μια κουβέντα

Τέλοσπάντων.

Απο τα υπόλοιπα θα σχολιάσω ΄μόνο το "αν πάθαινα κάτι" ...Ακριβώς επειδή δε θέλω να πάθω κάτι και προφανώς και οι ίδιοι οι κυνηγοί παραδέχονται ότι η δραστηριότητα τους είναι επικίνδυνη για τους τριγύρω πιστεύω ότι σε μια πολιτισμένη κοινωνία καταρχάς θα έπρεπε να απαγορευτεί το κυνήγι εκεί που όντως μπορεί να περιδιαβαίνουν και άλλοι και εάν επιτρέπεται κάπου, αυτό να είναι σε ελεγχόμενους χώρους όπου θα μου απαγορεύοταν ΕΜΕΝΑ βάσει νομοθεσίας η είσοδος. Με τα όπλα δε παίζουμε και ούτε θέλω να αφήσω την ασφάλεια μου στην εγκράτεια, την εμπειρία και την οξυδέρκεια του κάθε τυχόντα (δε τον ξέρω και απο χθες τον καθέναν για να τον εμπιστεύομαι) που έχοντας ένα όπλο στο χέρι μπορεί να νομίσει ότι ο θάμνος που βρίσκομα απο πίσω του κρύβει λαγούμι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

george-s
Senior Forum-Runner

Greece


443 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  13:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit george-s Προσωπική Σελίδα
Η λύση υπάρχει και εχει εκφραστεί κατα καιρούς σε πιο προηγμένες κοινωνίες απο την δική μας.
Το Game farming δίνει μεγάλη δυνατότητα στην φύση και στον κυνηγό για αυξημένες επιτυχίες και ασφαλή χρήση των οπλων.
Αυτό που δεν γίνεται ειναι ο συμβιβασμός απο την μεριά των κυνηγών και μιας και βλέπεις οτι σε λίγο καιρό θα εισαστε μειοψηφία και κοινωνικά απομονωμένοι (για παράδειγμα ουτε ενας δεν εγραψε κατι υπέρ του κυνηγιού εδω μέσα) θα υπάρξουν συγκρούσεις που θα σας περιορίσουν με βάναυση νομοθεσία, (πχ. το διαταγμα τώρα) με προδιαγεγραμένο αποτέλεσμα να τραβηχτούν οι δυο πλευρές στα άκρα. Και οπως ξέρεις τα άκρα βλάπτουν.
Θα πω και πάλι οτι τα οπλα σκτοτώνουν, μην τα υποτιμάτε.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  13:58:50  Εμφάνιση Προφίλ
sam

Απο τα υπόλοιπα θα σχολιάσω ΄μόνο το "αν πάθαινα κάτι" ...Ακριβώς επειδή δε θέλω να πάθω κάτι και προφανώς και οι ίδιοι οι κυνηγοί παραδέχονται ότι η δραστηριότητα τους είναι επικίνδυνη για τους τριγύρω πιστεύω ότι σε μια πολιτισμένη κοινωνία καταρχάς θα έπρεπε να απαγορευτεί το κυνήγι εκεί που όντως μπορεί να περιδιαβαίνουν και άλλοι και εάν επιτρέπεται κάπου, αυτό να είναι σε ελεγχόμενους χώρους όπου θα μου απαγορεύοταν ΕΜΕΝΑ βάσει νομοθεσίας η είσοδος. Με τα όπλα δε παίζουμε και ούτε θέλω να αφήσω την ασφάλεια μου στην εγκράτεια, την εμπειρία και την οξυδέρκεια του κάθε τυχόντα (δε τον ξέρω και απο χθες τον καθέναν για να τον εμπιστεύομαι) που έχοντας ένα όπλο στο χέρι μπορεί να νομίσει ότι ο θάμνος που βρίσκομα απο πίσω του κρύβει λαγούμι

-----ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι δεν παιζουμε με τα οπλα!!
-----Περισσοτερους κινδυνους θα βρεις ανεβαινοντας-κατεβαινοντας ενα βουνο παρα απο τα οπλα κυνηγων, ουτε κατα διανοια δεν θα στραφουν κατα πανω σου απο κυνηγο.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  14:04:51  Εμφάνιση Προφίλ
Apneafrog, είμαι ξεκάθαρος: Προτιμώ τα ειδικα συνεργεια να εξολοθρευουν θηραματα στο καλαθι των αχρηστων απο το να αφησουμε τους κυνηγους να τα καρπωθούν. Ακριβώς. Διότι προσπαθώ να σκέφτομαι πιο γενικά, να βλέπω τις συνέπειες μια νοοτροπίας και όχι μόνο μιας πράξης, να δω το παρακάτω, το μετά από το προφανές.

Με δεδομένο ότι το κρέας είναι το βασικό στοιχείο της διατροφής μας και ότι θα προέλθει από τον θάνατο ζώων, έχει τεράστια διαφορά η μεταχείρισή τους από αυτούς που η δουλειά τους είναι να τα θανατώνουν. Είναι δείγμα ανθρώπινου χαρακτήρα, σεβασμού και πολιτισμού. Θέση ξεκάθαρη.

Είναι λίγο υπεραπλουστευμένη η άποψη "ο θάνατος είναι θάνατος" και μπορεί να οδηγήσει σε επικίνδυνα μονοπάτια...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  14:13:41  Εμφάνιση Προφίλ
Rigelian
Apneafrog, είμαι ξεκάθαρος: Προτιμώ τα ειδικα συνεργεια να εξολοθρευουν θηραματα στο καλαθι των αχρηστων απο το να αφησουμε τους κυνηγους να τα καρπωθούν. Ακριβώς. Διότι προσπαθώ να σκέφτομαι πιο γενικά, να βλέπω τις συνέπειες μια νοοτροπίας και όχι μόνο μιας πράξης, να δω το παρακάτω, το μετά από το προφανές.
Με δεδομένο ότι το κρέας είναι το βασικό στοιχείο της διατροφής μας και ότι θα προέλθει από τον θάνατο ζώων, έχει τεράστια διαφορά η μεταχείρισή τους από αυτούς που η δουλειά τους είναι να τα θανατώνουν. Είναι δείγμα ανθρώπινου χαρακτήρα, σεβασμού και πολιτισμού. Θέση ξεκάθαρη.

----Θεση δικια σου και σεβαστη!! οχι απαραιτητα σωστη ομως προσπαθησε να το καταλαβεις

Είναι λίγο υπεραπλουστευμένη η άποψη "ο θάνατος είναι θάνατος" και μπορεί να οδηγήσει σε επικίνδυνα μονοπάτια...

----Λες να χαθω μεσα τους.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  14:25:49  Εμφάνιση Προφίλ
george-s

Η λύση υπάρχει και εχει εκφραστεί κατα καιρούς σε πιο προηγμένες κοινωνίες απο την δική μας.
Το Game farming δίνει μεγάλη δυνατότητα στην φύση και στον κυνηγό για αυξημένες επιτυχίες και ασφαλή χρήση των οπλων.
Αυτό που δεν γίνεται ειναι ο συμβιβασμός απο την μεριά των κυνηγών και μιας και βλέπεις οτι σε λίγο καιρό θα εισαστε μειοψηφία και κοινωνικά απομονωμένοι (για παράδειγμα ουτε ενας δεν εγραψε κατι υπέρ του κυνηγιού εδω μέσα) θα υπάρξουν συγκρούσεις που θα σας περιορίσουν με βάναυση νομοθεσία, (πχ. το διαταγμα τώρα) με προδιαγεγραμένο αποτέλεσμα να τραβηχτούν οι δυο πλευρές στα άκρα. Και οπως ξέρεις τα άκρα βλάπτουν.
Θα πω και πάλι οτι τα οπλα σκτοτώνουν, μην τα υποτιμάτε.

----250.000 εγγεγραμενοι κυνηγοι στους συλλογους (που σημαινει αδεια κατοχης οπλου) δεν ειναι μειοψηφία για εμενα, ειναι ενα μεγαλο κοματι της Ελληνικης κοινωνιας.
----Εχεις λανθασμενη αποψη αν πιστευεις οτι υποτιμαμε τα οπλα.Και να στο πω και αλλιως γνωριζουμε πολυ περισσοτερο τη ζημια μπορουν να κανουν απο καποιον που ουτε εχει δει ποτε του!!
----Σε ενα δημοκρατικο κρατος παντα υπαρχουν συγκουσεις, αν το κρατος πει οχι στο κυνηγι τοτε θα σταματησει. Η ζημια που θα γινει μετα ομως (γιατι θα γινει τεραστια) θα την αναλαβετε ολοι εσεις που το ζητησατε..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  15:45:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Apneafrog

Πριν καποια χρονια 6-7 , η Γερμανικη κυβερνηση εδωσε διαταγη να μειωθει ο πληθυσμος της φασσας γιατι εκαναν τεραστιες καταστροφες στις καλλιεργιες καλαμποκιου με αποτελεσμα να βλεπουμε σε φωταγραφιες με μπολντοζες απο δηλητηριασμενα πουλια να πηγαινουν προς καταστροφη και καψιμο.....
Σας λεει κατι μηπως αυτο......
Εχετε παρει χαμπαρι τι 8α γινει αν αφαιθουν ανεξελεγκτα τα πουλια αυτα...
Οι τσιχλες μεσα σε μια χρονια πολυ ευκολα δεν θα αφησουν καρπο ελιας!
Οι φασσες-Ορτυκια-Τρυγονια θα φανε οτι καλαμποκι υπαρχει
Οι λαγοι-περδικες-αγριογουρουνα θα καταστρεψουν οτι καλλιεργια βρουν μπροστα τους..
Ο ρολος του κυνηγιου ειναι ρυθμιστικος γιατι δεν θελετε να το κατανοησετε αυτο το πραγμα....Προτιματε την λυση της Γερμανιας!!!!

Τελικά για να εναλλακτική διατροφή κυνηγάτε, ή για να σώσετε τις ελιές της ανθρωπότητας?

Σύμφωνα με το παράδειγμα που ανέφερες, πρόβλημα υπήρξε στη Γερμανία μόνο με τις φάσσες, και δεν προέκυψαν τα αλυσιδωτά προβλήματα που εικάζεις. Το πρόβλημα μάλιστα λύθηκε έστω και με βάναυσο τρόπο. Λογικό να μη παρουσιαστούν τα αλυσιδωτά προβλήματα, μια κι η φύση αυτορυθμίζεται και θα επιβιώνει ο αριθμός που έχει προβλέψει η φύση. Όπως γίνεται πχ στα Εθνικά πάρκα και Εθνικούς δρυμούς των χωρών όπου χωρίς καμμία παρέμβαση, δεν παρουσιάζεται το παραμικρό πρόβλημα. Αλλά στο κάτω κάτω αν προκύψει πρόβλημα ας δίνει τη λύση το κράτος κι όχι ο κάθε αυτοαποκαλούμενος ρυθμιστής.

Παραδεχτείτε ότι κυνηγάτε επειδή σας αρέσει το αίμα, κι ό,τι δικαιολογία βρίσκετε για ρύθμιση, εναλλακτική διατροφή κλπ είναι για να κοροϊδεύετε τον εαυτό σας. Ακόμη περιμένω απάντηση στο χθεσινό που έγραψα:
quote:
quote:Originally posted by Apneafrog

Φίλε ttsog,

Αν οι ''αρχές και η παράδοση'' των λαων πανε κατα διαολου τοτε και ο λαος παει κατα διαολου.......
Λυπάμαι πολύ αλλά δεν πρόκειται ποτέ να δεχθώ ένα "χόμπυ" που σκοτώνεις το οτιδήποτε για να περάσεις καλά...
----Σεβαστη η αποψη σου...

Εδώ βρίσκεται όλο το ζουμί. Ουσιαστικά παραδέχεσαι ότι δεν το κάνεις για εναλλακτική διατροφή, αλλά "για να περάσεις καλά". Αν ας πούμε έλεγε κάποιος σε σένα ή σε οποιονδήποτε άλλο κυνηγό, θα σου φέρνω κάθε βδομάδα τα διπλάσια αγριογούρουνα, πέρδικες κλπ απ'όσα πιάνεις, θα γλυτώσεις έτσι κόπο και χρήμα, και δεν θα ξανακυνηγήσεις, είμαι ΒΕΒΑΙΟΣ ότι θα αρνούσουν και θα προτιμούσες να συνεχίσεις το κυνήγι. ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δεν θα βρισκόταν που να δεχτεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  16:49:29  Εμφάνιση Προφίλ
Έϊ, ψιτ, κυνηγοί,
paintball δοκιμάσατε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 71 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000