Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κυνήγι
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 71

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/02/2014 :  22:36:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Fidelio

Apneafrog
Πρώτα απ' όλα χαίρομαι επιτέλους που αποφάσισες να επιστρέψεις στην συζήτηση με την φωνή της δικής σου λογικής και εμπειρίας και όχι με copy-pastes από κυνηγιτικά κατατόπια. Είναι ρε παιδί μου σαν να σου ζαλίζω τον έρωτα για τον θεό με αναφορές από την βίβλο. Ε δεν γίνεται συζήτηση έτσι. Οχι τίποτε άλλο αλλα ένιωθα οτι μετατράπηκες σε ένα είδος κυβερνητικού εκπροσώπου παρα να διατηρείς την δική σου προσωπικότητα.


---Η δική μου εμπειρία στο κυνήγι δεν απέχει πολύ από τα στοιχειά που έχω παρεθεσει...Είμαι έξω στα βουνά όποτε είμαι για κυνήγι και μπορώ να έχω άποψη αν όντως αυτά που γραφοντε είναι έγκυρα η όχι...
Σίγουρα ο χώρος των κυνηγών έχει μολυνθεί όπως όλοι οι χωροι από '''παράσιτα'', άλλα δεν είναι όλοι έτσι!!!

Μου φάνηκε λογικότερο τα στοιχειά που σας έλεγα να μην ήταν από εμένα αλλά από κάποιους ποιο αρμόδιους με το θέμα.....
Φανταστείτε να σας έλεγα χωρίς στοιχειά για παράδειγμα...''Παιδιά τα αγριογουρουνα έχουν αυξηθεί....'' Θα ήταν λογικό να έρθετε να μου πείτε ...ωπα ρε μεγάλε αλωνίζεις όλη μέρα και μετράς αγριογουρουνα?....
Όταν όμως σας δίνω στοιχειά του δασαρχείου, η παγκοσμίων οργανισμών για τα ΘΗΡΕΎΣΙΜΑ, τα στοιχειά έχουν εγκυρότητα.....
Φυσικά ο καθένας μπορεί να τα αμφισβητήσει όσο θέλει, αλλά καλό θα ήταν να μην τα ισοπεδώνουμε όλα..

quote:
Originally posted by Fidelio
Το επιχειρημά σου , πιο πίσω στην συζήτηση , οτι κυνηγάς επειδή σου αρέσει είναι αρκετό. Στο είπα , αλλά δεν το κατάλαβες. Δεν είμαι υποχρεωμένος όμως , όσοι τέλος πάντων δεν γουστάρουν το κυνήγι , να αποδεχθούμε αυτό το πράγμα ως ένα ευγενές σπορ, ως μια χρήσιμη πρακτική για την φύση.
Καλά ουτε λόγος να γίνεται , νομίζω οτι απορίπτεται πριν καλά καλά τοποθετηθεί κανείς ακόμα και αν μιλάμε για κυνηγό που είναι νομάς από την Μογγολία. (εκεί δεν είναι δυνατόν να σταματήσουν το κυνήγι, είναι σαφές αυτό. Εξάλλου αυτό που ονομάζουμε εξέλιξη δεν συμβαίνει ταυτόχρονα στην φύση. Η αλλαγή ξεκινά από μια μικρή εστία και αν όντως αυτό χρειάζεται να γίνει εξαπλώνεται με πολύ αργό ρυθμό στον υπόλοιπο πλανήτη.) Οσον αφορά τη νόηση η εξελιξή της συνέβει παράλληλα με τα υπόλοιπα επιπεδα, δεν έγινε τώρα. Δεν μας φώτησε δηλαδή ξαφνικά το άγιο πνεύμα, είναι διαδικασία αδιάκοπη όπως είναι και σε επιπεδο βιολογικό , χημικό και κβαντικό απαρχής του κόσμου. Εκτούς αυτού δεν την ανέφερα για να αντιπαρέλθω στο ζήτημα με τους πολλαπλασιαζόμενους αγροιοχροιρους, αλλά για μιλήσαμε για εξέλιξη. Εχει σημασία ο τρόπος σκέψης όταν πετάμε στο τραπέζι έννοιες όπως, φύση, εξέλιξη, προγόνους, ιστορία κτλ. όπως κάνουν οι μερικοί σε διάφορες επιστολές που στέλνουν σε υπουργούς και λοιπους. :p


---Η λογική μου είναι απλή. Είμαστε στην κορυφή της ζωικής αλυσίδας σαν άνθρωποι και ρυθμίζουμε και την αλυσίδα...
Η λογική σου/σας είναι εξίσου απλή....Βγαζεται τον άνθρωπο από την ζωική αλυσίδα (Σαν νοήμον ον) και αφήνεται στην φύση την ρύθμιση της αλυσίδας...
Για έμενα όμως, επειδη η φύση ακολουθεί βάρβαρους τρόπους, αυτό στο μυαλό μου (το δολοφονικό) δεν φαίνεται λογικό....Αν σταματήσει ο άνθρωπος τον θάνατο όλων των ζωών έστω και σταδιακά όπως είπες.....τότε τον έλεγχο θα πάρει το επόμενο επίπεδο στην αλυσίδα....Τα θηλαστικά δλδ....Είναι πολύ απλά τα πράγματα.


quote:
Originally posted by Fidelio
Να σου πω γιατί σε ενοχλεί η φράση. Είναι γιατί δεν είσαι σε θέση να κάνεις την συναισθηματική συνδεση. Προφανώς δεν φταις εσύ για αυτό γιατί έτσι έμαθες(ολοι έτσι μάθαμε , έτσι και εγώ - δες παρακάτω). Τώρα όμως που σου δείχνω την πορτα μπορεί αργότερα να αποφασίσεις οτι έφταιγες. Κανένα πρόβλημα , ξέρεις πόσες φορές το εχω πει στον εαυτό μου και ακόμα χτυπάω το κεφάλι μου ; Χα! (Χερομαι που σε διασκέδασε το βιντεάκι με τον συγγενή μας. )


---ΝΑΙ το κυνήγι είναι πάρα πολύ βάρβαρο.....Σας το λέω εγώ γιατί έχουν πεθάνει στα χέρια μου θηράματα...Το βλέμμα μου έχει συναντηθεί με θήραμα που πεθαίνει πολλές φορές....Είμαι μέρος της αλυσίδας όμως δεν με ενοχλεί το κυνηγι....Δεν με ενοχλεί να βλέπω το λιοντάρι να κατασπαράζει ζωντανή την αντιλόπη......Δεν με ενοχλεί να βλέπω καρχαρία να βουτάει φώκια.....Δεν με ενοχλεί να βλέπω γλάρο να βουτάει ψάρια.....
Και φυσικά δεν με ενοχλεί να βλέπω την μαϊμού να πατάει την σκανδάλη (έχω λιώσει στο γέλιο το βλέπω συνεχεία)....
Γιατί ποιος σας είπε ότι ο κυνηγός ΔΕΝ κυνηγιέται!!!!!

quote:
Originally posted by Fidelio
Σημείωση: Παρόλο που απευθύνομαι σε εσένα και σε πρώτο προσωπο πρέπει να σου πω οτι δεν είναι αυτός ο σκοπος μου. Νομίζω οτι καταφέρνω να δημιουργώ συνειρμούς και σε λοιπες σιγανοπαπαδιές που μας διαβάζουν και τρώνε ποπ-κορν. Εσύ βέβαια σε αντίθεση με εκείνους έχεις το κότσια να μάχεσαι και να ξέρεις οτι το εκτιμώ αφάνταστα.


---Δεν με ενοχλεί το πρώτο πρόσωπο Fidelio...


quote:
Originally posted by Fidelio
Ααα, τώρα μάλιστα. Είπες μεγάλη κουβέντα. Οχι για το πως θα αλλάξεις γνωμη στα ζώα, αυτο δεν γίνεται αλλά στο πως θα ανεχθείς όλη αυτήν την βαρβαρότητα στην φύση.
Δύσκολο πράγμα , εγώ δεν την αντέχω πολλές φορές. Τι να κάνουμε, παλεύουμε...


---Ωπ να η διαφορά μας....Εγώ έχω αποδεχτεί την βαρβαρότητα της φύσης. Δεν μου έχει δείξει σημάδια αρμονίας..όλα γινοντε με βάρβαρο τρόπο!! Νιώθω απλά σαν μέρος της φύσης..την έχω από πάνω μου....ξέρω ανά πάσα στιγμή ότι μπορεί να με σκοτώσει....άλλα μπορώ και εγώ να κυνηγήσω ...

quote:
Originally posted by Fidelio
Εμείς δεν χρειαζόμαστε άλλο να τα σκοτώνουμε. Αυτό είναι όλο. Να σου θυμίσω οτι είπα πιο πριν πως (ειμαι 40 ετών) για 36 χρόνια έχω ακολουθήσει κανονικά κρεοφαγική διατροφή όπως οι περισσότεροι. Εκατσα , τα μέτρησα και το σταμάτησα. Κανένα περαιτέρω δράμα.
Τα ζώα έχουν ένα άλοθι, τα σαρκοφάγα-παμφάγα. Το προφανές. Αν θες όμως τα αφήνουμε να αποφασίσουν μόνα τους, θα τους πάρει πολύ καιρό πιστεύω μέχρι να καταλάβουν νοήματα που καταλαβαίνουμε εμείς οι άνθρωποι. (η ευχή μας και η κατάρα μας )


---Έχουν άλλοθι να ζήσουν ΝΑΙ. Σταματάμε να τα σκοτώνουμε ΟΛΑ όμως όχι επιλεκτικά!! ούτε κουνούπι!! Είσαι σίγουρος για αυτό? Έχεις βάλει τον νου σου να σκεφτεί τι θα ακολουθήσει??...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2014 :  09:34:38  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν ασχολούμαι τόσο με την αμφισβήτηση στοιχείων αλλά με τον τρόπο χρήσης τους για την ανάπτυξη επιχειρημάτων. Το γεγονός οτι κάποιοι "αρμόδιοι" μας λένε πως το κυνήγι είναι προστατευτικό εργαλέιο της φύσης μόνο για αστείο μπορούμε να το εκλάβουμε. Είναι τρομερό να σκεφτεί κανείς ότι όλο αυτό το παιχνίδι αφορά μια ολοκληρη βιομηχανία ...

quote:
Originally posted by Apneafrog
---Η λογική μου είναι απλή. Είμαστε στην κορυφή της ζωικής αλυσίδας σαν άνθρωποι και ρυθμίζουμε και την αλυσίδα...


Αυτό είναι μια μπαρούφα και μισή που την έχει ξεχιλώσει ο κόσμος σαν το σώβρακο του παγκαλου.

Η κορυφή της τροφικής αλύσιδας είναι ένας τρόπος για να περιγράψουμε έναν Α βιολογικό κύκλο. Οχι για επιτελέσει οδηγός επιβίωσης της SAS. Οι βιολόγοι το ξέρουν , αυτό που δεν ξέρουν επίσης οι υπόλοιποι είναι πως εδώ δεν μιλάμε για ιεραρχεία με την έννοια που προσδίδεται σε ένα κοινωνικό ή πολιτικό σύστημα. Δεν αποσκοπουσαμε ποτέ συνειδητά να γίνουμε οι βασιλιάδες του ζωικου κόσμου , απλώς πολαπλλασιαστηκαμε τόσο απότομα γιατί γ@μήσαμε τα πάντα (Τι ρυθμίζομυε λέει; Την αλύσιδα;..) με τον πολιτισμό μας ακούσια και εκουσια σαν ένας ιος. Ρώτα ένα λιοντάρι αν πιστεύει το ίδιο οτι είναι ο βασιλιάς των ζώων , να δεις τι θα σου πει.

quote:
Η λογική σου/σας είναι εξίσου απλή....Βγαζεται τον άνθρωπο από την ζωική αλυσίδα (Σαν νοήμον ον) και αφήνεται στην φύση την ρύθμιση της αλυσίδας...



Οχι η λογική μου δεν είναι αυτή. Δεν έχεις καταλάβει τίποτα. Η λογική μου είναι αυτή:



Σου βάζω μια εικόνα , για να μην καταχωρήσω 1000 λέξεις. :p

quote:
Αν σταματήσει ο άνθρωπος τον θάνατο όλων των ζωών έστω και σταδιακά όπως είπες.....τότε τον έλεγχο θα πάρει το επόμενο επίπεδο στην αλυσίδα....Τα θηλαστικά δλδ....Είναι πολύ απλά τα πράγματα.



Ελπίζω να μην εννοείς τους αγροιοχοιρους. Πλακίτσα...


quote:
---Δεν με ενοχλεί το πρώτο πρόσωπο Fidelio...



Επιμένω και έχει σημασία αυτό που σου λέω και για τους δυό μας. Δεν απευθύνομαι σε σένα. Είναι ένα δικό μου ξέσπασμα με αφορμή του βήματος που μας προσφέρει το διαδύκτυο. Το οποίο εκτός απο μειονεκτήματα έχει και πολλά θετικά γνωρίσματα.

quote:
---Έχουν άλλοθι να ζήσουν ΝΑΙ. Σταματάμε να τα σκοτώνουμε ΟΛΑ όμως όχι επιλεκτικά!! ούτε κουνούπι!! Είσαι σίγουρος για αυτό? Έχεις βάλει τον νου σου να σκεφτεί τι θα ακολουθήσει??...



Πάνω σε αυτό αλλά και σχετικά με την βαρβαρότητα της φύσης...

Χμ, με έχεις παρεξηγήσει. Δεν είμαι κάποιος γκουρού θιβετιανός που δεν επιτρέπεται να σκοτώσει έναν κουνούπι ακόμα και στην καλύτερη δεν μου χαλάει τον ύπνο. :p Δεν αρνούμε το δικαιωμα να αμύνεται ο άνθρωπος απέναντι στους κινδυνους της φύσης (Στο κουνούπι ή στην μέδουσα.). Είναι πολύ λογικό να αμυνθώ απέναντι σε μια αρκουδα, ή έναν λύκο στο μονοπάτι, αλλά είναι πολύ λογικό προτίστως να μην υποτιμώ τον χώρο τους.

Την βαρβαρότητα στην οποία αναφέρθηκα πιο πριν την συνδέω περισσότερο με τις πρακτικές του ανθρώπου. Δεν θα σοκαριστώ να δω ένα λιοντάρι να κατατροπωνει μια αντιλόπη. Μπορώ να σου πω οτι θαυμάζω τις ικανότητες και των δύο για τους ευνόητους διαφορετικους κατα περίπτωση λόγους. (Εχεις δει φαντάζομαι σε αργή κινηση τις αλτικές ικανότητες της αντιλόπης.)
Εκείνο που με σοκάρει είναι η βαρβαρότητα του ανθρώπινου πολιτισμου, που είναι μέρος της φύσης. Δεν αντέχω να βλέπω έναν άνθρωπο να σφαζει στο γόνατο ένα κατσίκι ( το έχω δει μικρός) και ο λόγος είναι γιατί αυτό δεν χρειάζεται να γίνει.

Δεν έχω τις ίδιες απαιτήσεις από το λιοντάρι μας (το ευχαριστούμε πολύ για την παραχώρηση δικαιωμάτων στην ανάπτυξη της συλογιστικής μου.)

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2014 :  10:25:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Gypaetos

(Και) εγώ προέτρεψα να διαβάσουν οι αναγνώστες το εγωιστικό γονίδιο, αλλά ούτε δικό μου είναι!



E, δεν είμαστε ίσα κι όμοια!

Πάω να διαβάσω τα υπόλοιπα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2014 :  10:49:16  Εμφάνιση Προφίλ
Μετά τη ''Γκέμμα'' που πρότεινε ο Νίκος Π.
να ριχτώ να διαβάσω και το ''Εγωιστικό Γονίδιο''!!!

του Rigelian? του Ντόκινς; ή κάποιου άλλου;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2014 :  12:08:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Fidelio

Δεν ασχολούμαι τόσο με την αμφισβήτηση στοιχείων αλλά με τον τρόπο χρήσης τους για την ανάπτυξη επιχειρημάτων. Το γεγονός οτι κάποιοι "αρμόδιοι" μας λένε πως το κυνήγι είναι προστατευτικό εργαλέιο της φύσης μόνο για αστείο μπορούμε να το εκλάβουμε. Είναι τρομερό να σκεφτεί κανείς ότι όλο αυτό το παιχνίδι αφορά μια ολοκληρη βιομηχανία ...


---Άρα δεν δέχεσαι στοιχειά σαν επιχειρήματα από την επιστημονική κοινότητα που ασχολείται με το θέμα και ορίζεις δικούς όρους και επιχειρήματα?

quote:
Originally posted by Fidelio
Αυτό είναι μια μπαρούφα και μισή που την έχει ξεχιλώσει ο κόσμος σαν το σώβρακο του παγκαλου.
Η κορυφή της τροφικής αλύσιδας είναι ένας τρόπος για να περιγράψουμε έναν Α βιολογικό κύκλο. Οχι για επιτελέσει οδηγός επιβίωσης της SAS. Οι βιολόγοι το ξέρουν , αυτό που δεν ξέρουν επίσης οι υπόλοιποι είναι πως εδώ δεν μιλάμε για ιεραρχεία με την έννοια που προσδίδεται σε ένα κοινωνικό ή πολιτικό σύστημα. Δεν αποσκοπουσαμε ποτέ συνειδητά να γίνουμε οι βασιλιάδες του ζωικου κόσμου , απλώς πολαπλλασιαστηκαμε τόσο απότομα γιατί γ@μήσαμε τα πάντα (Τι ρυθμίζομυε λέει; Την αλύσιδα;..) με τον πολιτισμό μας ακούσια και εκουσια σαν ένας ιος. Ρώτα ένα λιοντάρι αν πιστεύει το ίδιο οτι είναι ο βασιλιάς των ζώων , να δεις τι θα σου πει.



---Μα εγώ δεν είπα ποτέ μου ότι ορίζουμε-ρυθμίζουμε την φύση σαν κυνηγοί!!! Η φύση είναι πάνω από όλους μας!!!... Αν θελήσει αύριο το πρωί θα μας διαλύσει όλους.
Υποστηρίζω ότι συμβάλουμε στην ρύθμιση του ζωικού βασιλείου σαν 'ανθρώπινα όντα-ζώα' στην κορυφή της αλυσίδας, την οποία η ίδια η φύση όρισε....Η φύση με εξέλιξε έως το 4 επίπεδο όπως λες? Δεν φτάσαμε μόνοι μας εδώ επειδή το θέλαμε...

quote:
Originally posted by Fidelio
Οχι η λογική μου δεν είναι αυτή. Δεν έχεις καταλάβει τίποτα. Η λογική μου είναι αυτή:
Σου βάζω μια εικόνα , για να μην καταχωρήσω 1000 λέξεις. :p




----Η εικόνα του κύκλου αντί της πυραμίδας που θες να έχεις δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματικοτητα όμως....Η εικόνα σου δείχνει ένα χάος, και αναιρεί αυτόματα το 4 επίπεδο εξέλιξης που εσύ υποστήριξες. Αν ήταν λογική αυτή η εικόνα τότε θα πήγαινες για καφεδάκι με το λιοντάρι και θα λέγατε τα νέα σας.....

quote:
Originally posted by Fidelio
Πάνω σε αυτό αλλά και σχετικά με την βαρβαρότητα της φύσης...
Χμ, με έχεις παρεξηγήσει. Δεν είμαι κάποιος γκουρού θιβετιανός που δεν επιτρέπεται να σκοτώσει έναν κουνούπι ακόμα και στην καλύτερη δεν μου χαλάει τον ύπνο. :p Δεν αρνούμε το δικαιωμα να αμύνεται ο άνθρωπος απέναντι στους κινδυνους της φύσης (Στο κουνούπι ή στην μέδουσα.). Είναι πολύ λογικό να αμυνθώ απέναντι σε μια αρκουδα, ή έναν λύκο στο μονοπάτι, αλλά είναι πολύ λογικό προτίστως να μην υποτιμώ τον χώρο τους.
Την βαρβαρότητα στην οποία αναφέρθηκα πιο πριν την συνδέω περισσότερο με τις πρακτικές του ανθρώπου. Δεν θα σοκαριστώ να δω ένα λιοντάρι να κατατροπωνει μια αντιλόπη. Μπορώ να σου πω οτι θαυμάζω τις ικανότητες και των δύο για τους ευνόητους διαφορετικους κατα περίπτωση λόγους. (Εχεις δει φαντάζομαι σε αργή κινηση τις αλτικές ικανότητες της αντιλόπης.)


---Εδώ θα δεχτώ ότι έχεις επιλέξει να είσαι διαφορετικός. Είναι αναπόσπαστο δικαίωμα σου. Πρέπει όμως και εσύ όπως και εμείς να συμβιώνουμε μαζί....
Αλλιώς πάλι αναιρείτε η εικόνα του κύκλου που ποσταρες....γιατί μας πετάς εκτός κύκλου......άρα επιλέγεις εσύ ποιοι θα παραμείνουν στον κύκλο....

quote:
Originally posted by Fidelio
Εκείνο που με σοκάρει είναι η βαρβαρότητα του ανθρώπινου πολιτισμου, που είναι μέρος της φύσης. Δεν αντέχω να βλέπω έναν άνθρωπο να σφαζει στο γόνατο ένα κατσίκι ( το έχω δει μικρός) και ο λόγος είναι γιατί αυτό δεν χρειάζεται να γίνει.
Δεν έχω τις ίδιες απαιτήσεις από το λιοντάρι μας (το ευχαριστούμε πολύ για την παραχώρηση δικαιωμάτων στην ανάπτυξη της συλογιστικής μου.)


---Μου δίνεις την εντύπωση ότι δεν νιώθεις μέρος της φύσης η δεν έχεις καταλάβει καλά την 'βαρβαρότητα της φύσης'....
Αυτό που θα σου κάνει σίγουρα μεγάλο καλό θα είναι να πάρεις ένα σακίδιο και να φύγεις 'μόνος' για ένα ~10 ήμερο (θα σου έλεγα προς προς Άγραφα μεριά) και να μείνεις έξω στα βουνά δίχως να βλέπεις άνθρωπο, δίχως τηλέφωνα......τότε μόνο θα καταλάβεις τι σημαίνει ''Η φύση έχει βάρβαρους τρόπους''...
Και για να σε προλάβω το έχω κάνει και χωρίς όπλο μάλιστα!! Γύρισα και ήμουν τόσο τρομαγμένος από αυτά που είδαν τα μάτια μου που όταν αντίκρισα τα πρώτα σπίτια μετά από μέρες ένιωσα τεράστια γαλήνη και ζεστασιά στην σιγουριά της πόλης....!!!

Θέλετε να σταματήσουμε να τρεφόμαστε η να σκοτώνουμε ζώα, αν όλοι πούνε ΝΑΙ, είμαι και εγώ μέσα και αμέσως αχρηστεύω τα όπλα μου!!.
ΑΛΛΑ δεν θα σκοτώνουμε ΤΙΠΟΤΑ όμως!!....Ούτε καν για άμυνα αλλιώς δεν έχει νόημα ο κύκλος ζωής που ποσταρες...
Προτού πάρετε όμως την απόφαση καθίστε να σκεφτείτε το ΧΑΟΣ που θα επικρατήσει!!
, η φύση δεν θα το ρυθμίσει αυτό να είστε σίγουροι πάντως, θα αφήσει το επόμενο είδος και ισχυρότερο να εξελιχθεί!!!

Θα μας φάνε οι λύκοι ρεεεεε....Αλλά εμείς ΔΕΝ πρέπει να σκοτώσουμε επειδή έτυχε να εξελιχτούμε στο 4 επίπεδο!! Μαντρώστε μας όλους μέσα σε οχυρωμένες πόλις γιατί μόνο έτσι θα γλιτώσουμε μετά.....


Καλή καρδιά πάντως....Ρε σεις 51 σελίδες φτάσαμε....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2014 :  14:42:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Apneafrog
---Άρα δεν δέχεσαι στοιχειά σαν επιχειρήματα από την επιστημονική κοινότητα που ασχολείται με το θέμα και ορίζεις δικούς όρους και επιχειρήματα?


Αρα δεν θες να επεξεργαστείς τις αντιφάσεις που δημιουργούνται μέσα σου - λογικό, θέλει χρόνο - με την θεμελίωση των αποψεών μου.

Για τις ανάγκες του παιχνιδιου: Κάνεις λάθος. Τα στοιχεία δεν είναι επιχειρήματα. Τα στοιχεία (αν είναι σωστά , αλλά για χάρη σου το προσπερνώ) είναι μερικά νουμερα τα οποία αξιολογούνται κατα το δοκουν. Στην περιπτωσή σας οτι το κυνήγι είναι ρυθμιστικό εργαλείο της φύσης. Προφανώς το γεγονός , όπως φαίνεται μέσα από την εξέλιξη των πραγμάτων τα τελευταία 10.000 χρόνια, οτι το κυνηγι είναι κατάλοιπο το κάνουμε γαργάρα γιατί είμαστε εθισμένοι με την συναφή ψευδο-κουλτούρα του κυρίαρχου της τροφικής αλυσίδας. (ο εθισμός δεν είναι πάντα κακό πράγμα, μην παρεξηγηθώ)

quote:
---Μα εγώ δεν είπα ποτέ μου ότι ορίζουμε-ρυθμίζουμε την φύση σαν κυνηγοί!!!


Να οι αντιφάσεις που λέγαμε. Πως δεν το 'πες. Εδώ μου παρέθεσες ολόκληρη υπουργική επιστολή για τους σωτήρες κυνηγούς της φύσης των ΗΠΑ και από την αρχή της συζήτησης μασάτε την τσίχλα του κυνηγού-φυσιολάτρη-προστάτη.

quote:
Αν ήταν λογική αυτή η εικόνα τότε θα πήγαινες για καφεδάκι με το λιοντάρι και θα λέγατε τα νέα σας.....



Ποιός σου είπε οτι αυτό δεν γίνεται. (κόιταξε εγώ γενικώς για καφέ δεν πηγαίνω ουτε με τα δίποδα, προτιμώ να περπατώ με τους τετράποδους φίλους μου μέσα στην φύση )

Λοιπον, ναι, ποιος σου είπε οτι δεν υπάρχει αυτό; Δες λίγο αυτό το βίντεο:

http://www.youtube.com/watch?v=Zd97TnKlRZM

Πες μου τώρα πραγματικά οτι δεν το θαύμασες!

quote:
Πρέπει όμως και εσύ όπως και εμείς να συμβιώνουμε μαζί....



Πρεπει όμως να δεχτείτε ότι όταν ξαναδώ τζιπ 4χ4 να κουβαλά τους σκύλους σε κουτια πίσω από το πορτπαγκαζ θα σας καταγγέλω κατευθείαν και έτσι θα πληρώνεται ταληράκια (κάπου τόσο πρέπει να είναι ) την φορά έτσι για να τα βγάζουμε πέρα με το δημόσιο χρέος. (αυτό λέγεται επίσης συμβίωση)

Επίσξς θα πρέπει να δεχτείτε το γενικότερο κράξιμο όταν με θράσος ζητάτε νόμους που προωθούν βαναυσότητες του τύπου "περιορισμός του μήκους των αυτιών και της ουράς". Αυτό λέγεται επίσης συμβίωση.

Επίσης θα πρέπει να δεχτείτε οτι όλο και μεγαλώνει η κοινή άποψη οτι το κυνήγι θα πρέπει να απαγορευτεί και οτι θα πρέπει σιγά σιγά να μαζέψετε τα καριοφίλια στα μπαούλα σας. Αυτό επίσης θα πει συμβίωση.

Ο κατάλογος είναι μακρής.

quote:
Και για να σε προλάβω το έχω κάνει και χωρίς όπλο μάλιστα!! Γύρισα και ήμουν τόσο τρομαγμένος από αυτά που είδαν τα μάτια μου που όταν αντίκρισα τα πρώτα σπίτια μετά από μέρες ένιωσα τεράστια γαλήνη και ζεστασιά στην σιγουριά της πόλης....!!!



Πραγματικά μπράβο !! Αυτό δεν σας λέω από την αρχή. ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ ΣΠΙΤΙΑ ΣΑΣ. Με όλο τον σεβασμό . ΜΠΡΑΒΟ και σου βγάζω το καπέλο. Εχετε , ελάχιστοι απο εσάς, πολλά πράγματα να δώσετε σε γνωσιακό επιπεδο για την φύση.

Πάρτε και μια DSLR μαζί σας όπως αυτός:


quote:

[b]Θέλετε να σταματήσουμε να τρεφόμαστε η να σκοτώνουμε ζώα, αν όλοι πούνε ΝΑΙ, είμαι και εγώ μέσα και αμέσως αχρηστεύω τα όπλα μου!!.



Σε αυτήν εδώ την διατύπωση νιώθω μερικά ψύγματα. Ο κόπος μας ( και εμένα και εσένα ) δεν πήγε χαμένος. Κάπως ετσι απο προβληματισμό ξεκινάνε και οι αλλαγές. Ετσι άλλαξα και εγω. :p

quote:
Καλή καρδιά πάντως....Ρε σεις 51 σελίδες φτάσαμε....



Ε ναι.Στο είπα και πιο πριν (πρώτο , προσωπο). Εμείς στην ουσία δεν υπάρχουμε.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 18/02/2014 14:48:21
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2014 :  14:54:03  Εμφάνιση Προφίλ
Ε, μια μικρή παρέμβαση. Ο Kevin Richardson συμβιώνει σε πολύ ειδικές συνθήκες με πολύ συγκεκριμένα λιοντάρια και έχει επικριθεί από πάρα πολλούς οι οποίοι θεωρούν ότι παίρνει ρίσκα τεράστια.

http://www.lionwhisperer.co.za/

Δείτε το video με τη λέαινα που αγνοεί θηράματα, μπαίνει στο νερό (ενώ το απεχθάνεται) και τον αγκαλιάζει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2014 :  16:18:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Fidelio

Αρα δεν θες να επεξεργαστείς τις αντιφάσεις που δημιουργούνται μέσα σου - λογικό, θέλει χρόνο - με την θεμελίωση των αποψεών μου.
Για τις ανάγκες του παιχνιδιου: Κάνεις λάθος. Τα στοιχεία δεν είναι επιχειρήματα. Τα στοιχεία (αν είναι σωστά , αλλά για χάρη σου το προσπερνώ) είναι μερικά νουμερα τα οποία αξιολογούνται κατα το δοκουν.


---Είπα πιο πριν τα στοιχειά υπάρχουν από πιο αρμοδίους από εμένα......Όποιος θέλει μπορεί να τα αμφισβητήσει!!
Έχεις να μου δώσεις επίσημα στοιχειά για αυτά που λες? να τα επεξεργαστώ από την πλευρά μου?


quote:
Originally posted by Fidelio

Να οι αντιφάσεις που λέγαμε. Πως δεν το 'πες. Εδώ μου παρέθεσες ολόκληρη υπουργική επιστολή για τους σωτήρες κυνηγούς της φύσης των ΗΠΑ και από την αρχή της συζήτησης μασάτε την τσίχλα του κυνηγού-φυσιολάτρη-προστάτη.


---Fidelio στοιχειά κατέθεσα που ενισχύουν την άποψη μου, ότι
Συμβάλουμε στην ρύθμιση του ζωικού βασιλείου σαν 'ανθρώπινα όντα-ζώα' στην κορυφή της αλυσίδας, την οποία η ίδια η φύση όρισε....Η φύση με εξέλιξε έως το 4 επίπεδο όπως λες? Δεν φτάσαμε μόνοι μας εδώ επειδή το θέλαμε..Το ξαναείπα αυτό

quote:
Originally posted by Fidelio

Ποιός σου είπε οτι αυτό δεν γίνεται. (κόιταξε εγώ γενικώς για καφέ δεν πηγαίνω ουτε με τα δίποδα, προτιμώ να περπατώ με τους τετράποδους φίλους μου μέσα στην φύση )


---Να φανταστώ έχεις απαρνηθεί και τους ανθρώπους δλδ..... οκ δικό σου θέμα.

quote:
Originally posted by Fidelio

Λοιπον, ναι, ποιος σου είπε οτι δεν υπάρχει αυτό; Δες λίγο αυτό το βίντεο:
http://www.youtube.com/watch?v=Zd97TnKlRZM
Πες μου τώρα πραγματικά οτι δεν το θαύμασες!


---Να θαυμάσω το κακομοίρο το λιοντάρι που το έχουν κλεισμένο και μεγαλωμένο με γάλα από μικρο για να μας δείξουν ότι μπορούν να εξημερωθούν...
Χμμμμ.... τον θαυμάζω για τα @@ που έχει και το κάνει.......Αλλά τον λυπάμαι κιόλας γιατί δεν γνωρίζει πότε θα γίνει χίλια κομμάτια!!!
Απολαυστε λοιπον Ειδικά στην αρχή φαίνεται και πόσο καλά τα μεταχειριζοντε εκεί που τα εχουν...

http://www.youtube.com/watch?v=tU9pkFsdYpg


quote:
Originally posted by Fidelio

Πρεπει όμως να δεχτείτε ότι όταν ξαναδώ τζιπ 4χ4 να κουβαλά τους σκύλους σε κουτια πίσω από το πορτπαγκαζ θα σας καταγγέλω κατευθείαν και έτσι θα πληρώνεται ταληράκια (κάπου τόσο πρέπει να είναι ) την φορά έτσι για να τα βγάζουμε πέρα με το δημόσιο χρέος. (αυτό λέγεται επίσης συμβίωση)



---Να κάνεις ότι θες .....έχει αποσυρθεί κακήν κακώς αυτή η παράνοια......

quote:
Originally posted by Fidelio

Επίσξς θα πρέπει να δεχτείτε το γενικότερο κράξιμο όταν με θράσος ζητάτε νόμους που προωθούν βαναυσότητες του τύπου "περιορισμός του μήκους των αυτιών και της ουράς". Αυτό λέγεται επίσης συμβίωση.


---Όταν αυτό γίνεται για συγκεκριμενες φυλες και σύμφωνα με την έγκριση ΠΟΛΥ πιο αρμοδίων από εμένα δεν με ενοχλεί....αλλά μεταξύ μας ούτε που με αφορά το θέμα......Δεν έχω σκύλο στο κυνήγι μου!!!

quote:
Originally posted by Fidelio

Επίσης θα πρέπει να δεχτείτε οτι όλο και μεγαλώνει η κοινή άποψη οτι το κυνήγι θα πρέπει να απαγορευτεί και οτι θα πρέπει σιγά σιγά να μαζέψετε τα καριοφίλια στα μπαούλα σας. Αυτό επίσης θα πει συμβίωση.


---Βεβαίως το δέχομαι αυτο.....Όταν πουν όλοι όχι εγώ πρώτος θα τα καταστρέψω.

quote:
Originally posted by Fidelio

Ο κατάλογος είναι μακρής.


---Αστα να πανε....

quote:
Originally posted by Fidelio

Σε αυτήν εδώ την διατύπωση νιώθω μερικά ψύγματα. Ο κόπος μας ( και εμένα και εσένα ) δεν πήγε χαμένος. Κάπως ετσι απο προβληματισμό ξεκινάνε και οι αλλαγές. Ετσι άλλαξα και εγω. :p


---Εγώ είμαι πιο δύσκολος να πειστω όμως......Πάντως να ξέρεις επειδή είμαι εκεί έξω και βλέπω τι γίνεται όταν θα δω το στραβό δεν θα μείνω άπραχτος......θα καταστρέψω τα όπλα μου πολύ πριν να είναι αργά....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2014 :  16:47:15  Εμφάνιση Προφίλ
Το νόημα της παράθεσης με το λιοντάρι είναι άλλο και συμβολικό , μην κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε. :p ~ Το παραμύθι με τον κακό λύκο και την κοκκινοσκούφιτσα το ξέρετε. Από παιδιά μας έχουν πρήξει. Το παραμύθι από την πλευρά του λύκου; Κανένας δεν μας το είπε μέχρι σήμερα.

Υπάρχει σαφέστατα ζήτημα αναθεώρησης της σχέσης μας με το πλανήτη γενικοτερα.

φωνή βοώντος, όμως, εν τη ερήμω.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2014 :  21:03:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Fidelio
...
Πάνω σε αυτό αλλά και σχετικά με την βαρβαρότητα της φύσης...

Χμ, με έχεις παρεξηγήσει. Δεν είμαι κάποιος γκουρού θιβετιανός που δεν επιτρέπεται να σκοτώσει έναν κουνούπι ακόμα και στην καλύτερη δεν μου χαλάει τον ύπνο. :p Δεν αρνούμε το δικαιωμα να αμύνεται ο άνθρωπος απέναντι στους κινδυνους της φύσης (Στο κουνούπι ή στην μέδουσα.). Είναι πολύ λογικό να αμυνθώ απέναντι σε μια αρκουδα, ή έναν λύκο στο μονοπάτι, αλλά είναι πολύ λογικό προτίστως να μην υποτιμώ τον χώρο τους.

Την βαρβαρότητα στην οποία αναφέρθηκα πιο πριν την συνδέω περισσότερο με τις πρακτικές του ανθρώπου. Δεν θα σοκαριστώ να δω ένα λιοντάρι να κατατροπωνει μια αντιλόπη. Μπορώ να σου πω οτι θαυμάζω τις ικανότητες και των δύο για τους ευνόητους διαφορετικους κατα περίπτωση λόγους. (Εχεις δει φαντάζομαι σε αργή κινηση τις αλτικές ικανότητες της αντιλόπης.)
Εκείνο που με σοκάρει είναι η βαρβαρότητα του ανθρώπινου πολιτισμου, που είναι μέρος της φύσης. Δεν αντέχω να βλέπω έναν άνθρωπο να σφαζει στο γόνατο ένα κατσίκι ( το έχω δει μικρός) και ο λόγος είναι γιατί αυτό δεν χρειάζεται να γίνει.



Ως συνήθως έχουν μπλεχτεί το θέμα του κυνηγιού με το θέμα της κρεατοφαγίας. Το αντιπαρέρχομαι και ρωτώ μόνο το εξής:
Ποιος και με ποια κριτήρια θα κρίνει τι χρειάζεται να γίνει και τι όχι; Δηλαδή από το γεγονός και μόνο ότι ο άνθρωπος μπορεί να τραφεί με γεωργικά προϊόντα (αμφιβάλλω κατά πόσο αυτά μπορούν να αντικαταστήσουν επαρκώς τα ζωικά, αλλά, ως υπόθεση εργασίας, ας το δεχτούμε), συνάγεις το συμπέρασμα ότι θα πρέπει να σταματήσει να τρέφεται με κρέας;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2014 :  21:31:40  Εμφάνιση Προφίλ
Οχι από αυτό το γεγονός, παρόλο που αποτελεί απαίτηση. Δηλαδή όντως να μπορούμε να ζούμε από την βρώση καρπών και φυτών. (Μια μικρή αλλά απαραίτητη υπενθύμηση: ήμαστε καρποφάγα πλάσματα, η βασική τροφή μας είναι καρποί και φυτά. Το εξελικτικό παράθυρο στο οποίο ξεκινήσαμε να τρώμε κρέας και μάλιστα μέσω της πτωματοφαγίας είναι πολύ πολύ πρόσφατα ανοιχτό και ξωφαλτσο.)

Δεν λέω οτι πρέπει να σταματήσουμε να τρωμε κρέας επειδή μπορούμε να τρώμε καρπους και άλλες φυτικές τροφές (οι οποίες είναι πάαααρα πολλές). Αλλά γιατί δεν είναι απαραίτητο για την επιβιωσή μας να αφαιρούμε την ζωή από τα υπολοιπα ζώα. Οι λόγοι είναι προφανείς και άπτονται της ικανότητας να συναισθανόμαστε. Εδώ ακριβως δικαιολογούνται και τα κρίτηρια , τα λεγόμενα , ως κριτήρια ηθικής.

Η ηθική , όπως και η φιλοσοφία, όπως και η ρητορία και άλλα που δεν μπορώ τώρα να σκεφτώ, είναι αναφυόμενα πεδία χωρίς υλική υπόσταση. Αναδείχθηκαν μέσω της εξέλιξης του πολιτισμου μας μέσω της νοησής μας. Οπου νόηση , μια ακόμα αναφυόμενη ιδιότητα (αυλη) η οποία εξελίχθηκε και συνεχίζει ακάθεκτη.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

joker is job
Senior Forum-Runner

Greece
499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2014 :  09:49:19  Εμφάνιση Προφίλ
Χόμπυ - δραστηριότητα "σκοτώνω" "κυνήγι" κλπ δεν υπάρχει, οτι και λέμε..
Την χρήση του όπλου ως χόμπυ, μόνο στη σκοποβολή μπορώ να την καταλάβω.

Στη Θεσσαλονίκη στην οδο Γεωργικής σχολής, (είναι η λεωφόρος που οδηγεί στο αεροδρόμιο), υπάρχει μια μεγάλη ταμπέλα "ΑΝΩΤΑΤΗ ΣΧΟΛΗ ΠΟΛΕΜΟΥ".
Είναι μια στρατιωτική σχολή.
"ΑΝΩΤΑΤΗ ΣΧΟΛΗ ΠΟΛΕΜΟΥ"!!!
Δεν ξέρω αν βγάζει κυνηγούς ή κατι τέτοιο..
(Καμία ανωτάτη σχολή ειρήνης δεν εχω ακούσει ποτέ να υπάρχει στην υφήλιο..)
Χρόνια τώρα περνάω ξαναπερνάω και όλο το ίδιο πράγμα σκέφτομαι ρε Fidelio:
Ποσο μαλάκες πρέπει να είμαστε εμεις οι κατοικοι -κατα τους κυνηγούς- του ρετιρέ της τροφικής αλυσίδας!


Edited by - joker is job on 19/02/2014 09:54:47
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2014 :  09:59:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Fidelio

Το νόημα της παράθεσης με το λιοντάρι είναι άλλο και συμβολικό , μην κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε. :p ~ Το παραμύθι με τον κακό λύκο και την κοκκινοσκούφιτσα το ξέρετε. Από παιδιά μας έχουν πρήξει. Το παραμύθι από την πλευρά του λύκου; Κανένας δεν μας το είπε μέχρι σήμερα.

Υπάρχει σαφέστατα ζήτημα αναθεώρησης της σχέσης μας με το πλανήτη γενικοτερα.

φωνή βοώντος, όμως, εν τη ερήμω.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



1. Με τον υπόλοιπο πλανήτη, είμαστε τμήμα του, όπως είμαστε τμήμα της φύσης!

2. Ναι, στερεότυπα υπάρχουν και δεν καταλαβαίνω γιατί.
Στην Ελλάδα (και στην Β Αμερική νομίζω) δεν υπάρχει καταγεγραμμένος θάνατος ανθρώπου από λύκο ενώ υπάρχουν πολλοί θάνατοι ανθρώπων από αρκούδα. Το στερεότυπο, όμως, θέλει "κακό" τον λύκο και "καλή" την αρκούδα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2014 :  10:13:05  Εμφάνιση Προφίλ
κοκκινοσκουφίτσες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2014 :  10:21:29  Εμφάνιση Προφίλ
1. Είμαστε τμήμα της ναι , αλλά σαν άνθρωποι , δεν έχουμε την σχέση εκείνη που έχουν οι αμοιβάδες. Είναι προφανές οτι η αλληλεπιδραση δεν είναι πλέον μηχανική όπως ειναι με ενα βακτήριο. Εμείς επιδρούμε πλέον σε αυτήν και σε επιπεδο ΝΟ-Η-ΤΙ-ΚΟ! (κάτι που υπάρχει πολύ πρόσφατα στην ιστορία της εξελιξης. Ο Ντοκινς έκανε μια εισαγωγή στο ζήτημα με την έννοια που καθιέρωσε γνωστή ως "Μιμιδια". Θεωρώ εφόσον τον έχεις διαβάσει οτι σου έιναι οικεία και δεν το κάνω για να σε μπερδέψω. Αργότερα όμως όσο η νοολογία εξελισόταν γράφτηκαν και άλλα βιβλία. Μην ξεχνάμε οτι το Εγωιστικό γονίδιο γράφτηκε πριν 35 χρονια! Δες λίγο τον Hofstadter. Σου παρέθεσε και ο sam ένα βιβλίο του)

2. Δοξασίες είναι και αυτές βγαλμένες από μύθους. Ξεπερασμένα πράγματα.

Δείτε εδώ ρε παιδιά για να δείτε για τι πράγμα μιλάμε όταν λέμε άνθρωπος:

Σοκαριστικές εικόνες ήρθαν στο φως της δημοσιότητας, αποκαλύπτοντας θανατώσεις ζώων, και συγκεκριμένα του είδους «νυκτερευτής» (Nyctereutes procyonoides), σε εκτροφεία της Κίνας, ώστε να πάρουν το δέρμα τους και να το εξάγουν στην Αυστραλία για την κατασκευή της μπότας Ugg.



Περισσότερα: http://www.patrasevents.gr/article/78752-vinteo-sok-etsi-sfazoun-ta-zoa-gia-na-ginoun-oi-botes

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 19/02/2014 10:22:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 71 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000