Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κυνήγι
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 71

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2014 :  11:21:55  Εμφάνιση Προφίλ
Διευκρίνιση: δέχεσαι κάτι που δεν (έχει αποδειχθεί επιστημονικά ότι) υπάρχει επειδή δεν σε καλύπτει το (γνωστικό) κενό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2014 :  14:30:42  Εμφάνιση Προφίλ
Μέσα σε ένα ποστ σου λες και ξελές. Λες πχ οτι ειναι real life scientific evidence πως η ψυχή είναι ηλεκτροχημικές ενώσεις ** , και μετά πετάς για να έχεις και μια πισινή οτι μπορει στο μέλλον να αποκαλυφούν άλλα πράγματα διαφορετικά. :p

Η ψυχή είναι η αίσθηση του εγώ που αποτυπώνεται μέσα από την μνήμη. Αυτό σου αρκεί; Αν οχι εγώ εγκαταλείπω. Οποτε λοιπον αυτο το πράγμα δεν αναδεικνύεται μέσα από την νευροεπιστήμη. Το μόνο που βλέπουν αυτοί είναι ηλεκτρικά σήματα και κόμβους νευρώνων. Τιποτε άλλο.

** Εχεις φάει τρελό κόλημα. Δεν είναι η ψυχή οι ενώσεις αυτές. Αυτό το πράγμα έτσι όπως το λες δημοσιευσέτο , γιατί δεν υπάρχει κάπου δημοσιευμένο, αναπτυγμένο μέσα σε paper όπως πρέπει και πάρε Νομπελ βιολογιας.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 20/02/2014 14:31:35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2014 :  14:48:22  Εμφάνιση Προφίλ
(έλα, ξαναδιάβασέ με pls)

Μα είναι βασική αρχή της επιστήμης αυτό ρε Φιντέλιε, δεν είναι απολίθωμα να μην αλλάζει όταν έρχονται στο φως νέα επιστημονικά ευρήματα. Αυτό είναι το νόημα. Αλλιώς θα ήμουν κολλημένος!

αίσθηση, ναι, μου αρκεί.
Αυτό άλλωστε προσπαθώ να πω.

Φαντάζομαι ξέρεις ότι η μνήμη είναι και οι νευρώνες, άλλωστε έχει πολλές φορές αποδειχτεί ότι μια αμνησία μπορεί να προέλθει και από ένα χτύπημα στο κεφάλι.

Αργά ίσως αλλά σταθερά βρίσκουμε πώς λειτουργεί ο ανθρώπινος εγκέφαλος! Δεν ξέρουμε τα πάντα, τα μαθαίνουμε.

(Δεν είμαι βιολόγος! )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2014 :  14:50:57  Εμφάνιση Προφίλ
Η επιστήμη δεν είναι θέσφατο ούτε θεόπεμπτο για να μην αλλάζει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2014 :  16:28:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Rigelian

Διευκρίνιση: δέχεσαι κάτι που δεν (έχει αποδειχθεί επιστημονικά ότι) υπάρχει επειδή δεν σε καλύπτει το (γνωστικό) κενό.


πιστεύω εσένα, θεό παντοκράτορα
κλπ
κλπ
κλπ........πιστεύεις;;;; : πιστεύω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2014 :  16:30:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by zoro

quote:
Originally posted by Rigelian

Διευκρίνιση: δέχεσαι κάτι που δεν (έχει αποδειχθεί επιστημονικά ότι) υπάρχει επειδή δεν σε καλύπτει το (γνωστικό) κενό.


πιστεύω εσένα, θεό παντοκράτορα
κλπ
κλπ
κλπ........πιστεύεις;;;; : πιστεύω



Διευκρινίζω ότι η ...διευκρίνισή μου ήταν για τον Φιντέλιο, εγώ προσωπικά δεν δέχομαι κάτι τέτοιο, δεν κάνω λογικά άλματα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2014 :  16:34:38  Εμφάνιση Προφίλ
δεν το είπα για σένα Κωστή, βασικά για κανένα, αφορμή πήρα απο το ποστ, μου άρεσε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2014 :  16:51:45  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό που δεν μπορώ να στο δείξω κατα πως φαίνεται είναι οτι ο συλογισμός σου δεν ερμηνεύει χειροπιαστά αυτό που λέμε Νόηση.

Αυτό που προσπαθείς να πεις μοιάζει με το εξής. Ας πάρουμε για παράδειγμα τους υπολογιστές. Αυτό που βλέπουμε λοιπον στην οθόνη είναι αποτελεσμα του hardware και ενός λογισμικού που δουλεύει πάνω του. Το feedback που πέρνουμε από το λογισμικό ΟΣΟ και ΑΝ ψάξεις τον υπολιστή ΜΕΣΑ στο hardware , ανοιξεις τα τσιπάκια ή κάνεις φύλο και φτερό την μητρική ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ.

Αυτή ήταν η τελευταία μου προσπάθεια. Ετσι ακριβώς λειτουργεί και η ψυχή στον άνθρωπο , δεν είναι κατι χειροπιαστό , είναι άυλο και αναφυόμενο μέσα από ενός τύπου βιολογικού hardware και ενός λογισμικου (αυτό βασικά τώρα που το σκέφτομαι θυμίζει κυβερνητική).

Υπάρχει μια κύρια ουσία στην διαφωνία μας. Εσύ μου λές πως αυτό που λέμε ψυχή δεν έιναι τίποτε άλλο παρα νευροδιαβιβάσεις. Εγώ σου λέω πως, οχι ,είναι αναφυόμενη από τις αλληλοεπιδράσεις τους και δεν εδρεύει πουθενά μέσα στο κεφάλι μας, ουτε στις συνάψεις, ουτε στους πυρήνες (μόνο ηλεκτρικά σήματα εντοπίζεις).

Η διαφορά μας ειναι - και ειναι και ο λογος που έφτασε εδώ η συζήτηση απο μέρους μου - οτι εγώ υπαινίσσομαι οτι είσαι πολλά περισσότερα από όσο νομίζεις. Σαν "εγώ" δεν εξυπηρετείς κάτι συγκεκριμένο που βρίσκεται σε ένα χαμηλότερο επιπεδο παρατήρησης, την αναπαραγωγή ας πουμε ή την αναδινομή γονιδιών. Πάνω εκει πατάς για αναδύξεις κάτι άλλο που με αναλύσεις νευρώνων στο μικροσκοπιο ΔΕΝ φαίνεται.

Αυτά. :p

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 20/02/2014 16:56:43
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2014 :  18:40:21  Εμφάνιση Προφίλ
(θα επανέλθεις, τα ίδια έλεγε και ο Sam! )

Πρέπει να απαγκιστρωθείς λίγο από αυτό που ορίζουν οι αισθήσεις σου. Ό,τι και να "δεις" ή όχι μέσα σε έναν υπολογιστή ή ένα μέρος του δεν αλλάζει το γεγονός ότι όλα αυτά προέρχονται από πολύ συγκεκριμένες, μετρήσιμες και υπολογίσιμες κινήσεις ηλεκτρονίων (αν θυμάμαι καλά). Το software ουσιαστικά είναι το αποτέλεσμα αυτών των κινήσεων, το αποτέλεσμα του hardware, αναφύεται (για να χρησιμοποιήσω δική σου έκφραση) από αυτό, δεν υπάρχει από μόνο του.

Όπως ακριβώς δεν υπάρχει άυλο στον υπολογιστή, έτσι ακριβώς δεν υπάρχει άυλο στο ανθρώπινο σώμα, παρά μόνο ως αποτέλεσμα/αίσθηση/αντίληψη.

Για πολλοστή φορά θα σου πω να ξεχάσεις (και να ξεφύγεις από) το μικροσκόπιο για τους νευρώνες, η επιστήμη δεν είναι μόνο αυτό.

Δεν υπάρχει "παραπάνω" και "παρακάτω" από αυτό που είμαστε.

Το σύμπαν ολόκληρο είναι μια κβαντική ανακατανομή του τίποτα, κατά Δ Νανόπουλο και αν βγούμε από τις νοητικές αγκυλώσεις μας θα καταλάβουμε πόσο απλό και λογικότατο είναι αυτό!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2014 :  21:15:02  Εμφάνιση Προφίλ
I know the rest of you want won't believe this αλλά ο Sam πολύ πιθανόν να γελάει αυτήν την στιγμή με την ομοιότητα ανάμεσα στην συζήτηση και έναν συγκεκριμένο φανταστικό διάλογο του Hofstadter.

Edited by - Nikola on 21/02/2014 09:36:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2014 :  23:38:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Nikola

I know the rest of you want believe this but O Sam πολύ πιθανόν να γελάει αυτήν την στιγμή με την ομοιότητα ανάμεσα στην συζήτηση και έναν συγκεκριμένο φανταστικό διάλογο του Hofstadter.


Won't?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  09:05:00  Εμφάνιση Προφίλ
wobbledy wobble wobbly wobbly wob
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  09:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Αυτό μόνο τίποτα άλλο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  09:22:25  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό ακριβώς τίποτ' άλλο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  09:48:50  Εμφάνιση Προφίλ
α μπράβο. Ύστερα ακούς μόλις είπανε, είπανε κοιτάξτε αυτοί ότι, ότι, ότι όχι δεν θέλαμε για να γίνει το κυνήγι,ε και 'μείς ύστερα είπαμε: 'ντάξει θέλουμε εεε... δέν θέλουμε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 71 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000