Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κυνήγι
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 71

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  22:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by Apneafrog

Καταιγιδα καναπεδοαποψεων δεν εχω παραπονο....
Ετσι και σας ειχα να με κυνηγατε ετσι στον μαραθωνιο 8α εκανα περιπου 2:35..... :) :)
Γενικοτερα καλο θα ειναι να βγειτε βολτα στο βουνο τις πρωτες πρωινες ωρες (Και χωρις οπλο!!!) και να παρατηρησετε την συμπεριφορα και τον πληθυσμο των ελληνικων θηραματων, εκ των οποιων ειμαι 100% σιγουρος οτι ουτε το σχημα τους δεν γνωριζετε....αλλα και ουτε καν εχετε μπει στον κοπο να γνωρισετε...
Να σας τονισω!! δε οτι τα θηραματα που ερχοντε στη Ελλαδα και τα σκοτωνουμε εμεις οι σιχαμενοι κυνηγοι, παραμενουν μονο μισο χρονο στην χωρα μας γιατι μεταναστευουν σε αλλη γη σε αλλα μερη.
Ο πληθυσμος τους δε συνολικα παραμενει σταθερος εδω και χρονια και οι ποσοτητες που μπαινουν στη χωρα μας καθοριζοντε απο τις κλιματικες αλλαγες, και το ποσο τροφη και εδαφος θα βρουν εδω.
Οσο για τα ντοπια θηραματα μας οπως περδικα-λαγος να σας πω οτι οι λογοι που χαθηκαν απο τον τοπο μας δεν ειναι οι κυνηγοι.....αλλα ολοι εμεις οι μαλ...κες που αφησαμε τα χωρια για την Αθηνα....
Τα θηραμα αυτα ειχαν αναγκη ολους τους σπαρμενους λογους και τα βουνα για να ζησουν.....Οταν χαθηκαν τα σπαρτα γιατι εφυγε ο κοσμος απο τα χωρια χαθηκαν και οι μεγαλοι πληθυσμοι τους....
Οι προσπαθειες που γινοντε ανα καιρους απο τους συλλογους μας για να ανακαψουν τα θηραματα (ποτιστρες-ταιστρες-απελευθερωση νεων ατομων κτλπ) ειναι πολυ ανωτερες και αξιες σεβασμου απο τις ακυρες αποψεις που καποιοι θελουν να σας περασουν και εσεις τις χρησιμοποιειτε σαν αποψη....
Αντι λοιπον να καθεστε αναπαυτικα και να μου τα χωνετε με φιλοσοφικες ατακες....βγειτε εξω στο βουνο για να δειτε μονοι σας την κατασταση και τα λεμε παλι.
Τις παραδοσεις του τοπου μου δεν τις αλλαζω επειδη καποιοι θελουν για αλλα συμφεροντα ητε αρεσει σε καποιους ητε οχι το κυνηγι θα συνεχισει να υπαρχει στην Ελλαδα!!!
Προς το παρων καλο τρεξιμο και καλες προπονησεις σε ολους...



Συνάδελφε θέλω να διευκρινήσεις τι εννοείς ως καναπεδοαπόψεις και αν συμπεριλαμβάνεις σε αυτές και τη δική μου. Θα επανέλθω ανάλογα με την απάντηση.

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  22:50:41  Εμφάνιση Προφίλ
Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι ο apneafrog δεν είναι δασολόγος, απλά παρέθεσε το κείμενο ενός, χωρίς να το κάνει σαφές ότι δεν είναι αυτός. Μετά όταν τον λέγαμε δασολόγο, δεν το διευκρίνισε εγκαίρως.

Κάνω λάθος?


Χλιμίτζουρες Relay Team
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  23:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα
Γιάννη, ορθώς ομίλησες και εύχομαι να είσαι πάντοτε ορθός!

_____________________________________________________________________________________
Κι ακόμα δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς μπορεί να πεθάνει μιά γυναίκα που αγαπιέται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  23:42:19  Εμφάνιση Προφίλ
Ακριβώς ...ξεχάστηκαν τα "" στη παράθεση...

(π.σ. κανίβαλλε τελευταίος θα σαι, μην ανησυχείς. και εάν είμαι εγώ τελευταίος θα εγκαταλείψω για να έχεις εσύ τη ρετσινιά )

Edited by - sam on 15/12/2009 23:44:16
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  00:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by sam
(π.σ. κανίβαλλε τελευταίος θα σαι, μην ανησυχείς. και εάν είμαι εγώ τελευταίος θα εγκαταλείψω για να έχεις εσύ τη ρετσινιά )



Τουλάχιστον θα είμαι τελευταίος στο τρενάκι!

_____________________________________________________________________________________
Κι ακόμα δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς μπορεί να πεθάνει μιά γυναίκα που αγαπιέται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  07:03:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote]Originally posted by kanivallos

quote:
Originally posted by sam
(π.σ. κανίβαλλε τελευταίος θα σαι, μην ανησυχείς. και εάν είμαι εγώ τελευταίος θα εγκαταλείψω για να έχεις εσύ τη ρετσινιά )



Τουλάχιστον θα είμαι τελευταίος στο τρενάκι!

_____________________________________________________________________________________
Κι ακόμα δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς μπορεί να πεθάνει μιά γυναίκα που αγαπιέται.
[/quote]

Τσέκαρες μήπως η γραμμή είναι κυκλική και εκτεθείς;;;[

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  08:04:34  Εμφάνιση Προφίλ
KostasPVol

Εδώ βρίσκεται όλο το ζουμί. Ουσιαστικά παραδέχεσαι ότι δεν το κάνεις για εναλλακτική διατροφή, αλλά "για να περάσεις καλά". Αν ας πούμε έλεγε κάποιος σε σένα ή σε οποιονδήποτε άλλο κυνηγό, θα σου φέρνω κάθε βδομάδα τα διπλάσια αγριογούρουνα, πέρδικες κλπ απ'όσα πιάνεις, θα γλυτώσεις έτσι κόπο και χρήμα, και δεν θα ξανακυνηγήσεις, είμαι ΒΕΒΑΙΟΣ ότι θα αρνούσουν και θα προτιμούσες να συνεχίσεις το κυνήγι. ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δεν θα βρισκόταν που να δεχτεί.

-----Ειναι σαν να μου λες θα σου φερω ενα διαδρομο η οτι αλλο χρειαζεσαι να εχεις μεσα στο σπιτι σου, για να μην τρεχεις μωρε εξω στον δρομο-δαση-βουνα και κουραζεσαι η να μην ξοδευεις τα λεφτακια σου σε εκδρομες για να τρεχεις.....
Το εκανες? εγω οχι παντως.
Σαν εναλλακτικη ασχολια για τον ελευθερο μου χρονο εχω το τρεξιμο-κυνηγι-ορειβασια-καταδυσεις-ψαροντουφεκο κτλπ και θελω να βγαινω εξω στη φυση να το απολαμβανω.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  08:24:38  Εμφάνιση Προφίλ
Φιλε thrax,



- Το νόμιμο κυνήγι είναι θέμα αισθητικής του καθενός. Προσωπικά με απωθεί. Δεν κρίνω αυτούς που τους συγκινεί.

-----Λογικη αποψη

- Το παράνομο κυνήγι είναι έγκλημα ενάντια στην κοινωνία και το περιβάλλον, όπως και κάθε άλλη παρανομία.

-----Αποδειξεις? Ολες οι ερευνες δειχνουν το αντιθετο? Ακομα και η Ευρωπαικη ενωση εχει αναγνωρησει τα ωφελη του κυνηγιου!!

- Σπανίζουν οι νόμιμοι κυνηγοί.

-----Σπανιζουν οι νομιμοι γενικοτερα!!....Μην τους παιρνει ολους η μπαλα!!

- Οι συνομοσπονδίες και ομοσπονδίες προωθούν με απαράδεκτους
πολιτικούς εκβιασμούς εκπτώσεις στους κανόνες του κυνηγιού. Ο δε τρόπος τους είναι νταηλήδικος.

-----Απλα μια επιθετικη αποψη? Οταν λες νταηλιδικος? Τους πλακωνουν στο ξυλο ας πουμε?

- Ο έλεγχος του κυνηγιού γίνεται από τις ίδιες τις ομοσπονδίες, καθώς η θηροφυλιακή πληρώνεται από αυτές.

-----Το κρατος δεν επιθυμει να πληρωσει Θηροφυλακη!!Εφοσον υπαρχει νομικο πλαισιο πισω απο το κυνηγι ειναι υποχρεωμενο το κρατος για την σωστη επιβλεψη του.Διαφορετικα ας το καταργησει τελειως!!. Εχουν γινει μεγαλες προσπαθειες απο τους συλλογους για το θεμα θα γνωριζεις φανταζομαι!

- Στην Ελλάδα πολλά είδη πανίδας έχουν πρακτικά εξαφανιστεί λόγω του κυνηγιού.

-----Πεσμου πιο ειδος που αναφερετε στην λιστα των θηρευσημων εχει χαθει? Γιατι εγω τοσα χρονια τωρα τα βλεπω εκει εξω ολα και πολλες φορες μαλιστα!!!!



Edited by - Apneafrog on 16/12/2009 10:19:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  08:27:50  Εμφάνιση Προφίλ
Φιλε Ivorman

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι ο apneafrog δεν είναι δασολόγος, απλά παρέθεσε το κείμενο ενός, χωρίς να το κάνει σαφές ότι δεν είναι αυτός. Μετά όταν τον λέγαμε δασολόγο, δεν το διευκρίνισε εγκαίρως.

Κάνω λάθος?

-------Δεν κανεις λαθος δεν ειμαι δασολογος, λαθος δικο μου αν δεν το διευκρινησα!!
Το κειμενο γραφει στο τελος πιανου ειναι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  09:53:45  Εμφάνιση Προφίλ
Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να απολαμβάνει κανείς τη φύση. Εγώ για να την απολαμβάνω θέλω να καίω δάση. Όσα πεύκα κι αν έκαψαν οι εμπρηστές, δεν απειλούνται από εξαφάνιση.

Απόλαυση αίματος είναι κι όχι απόλαυση φύσης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  10:01:07  Εμφάνιση Προφίλ
KostasPVol

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να απολαμβάνει κανείς τη φύση. Εγώ για να την απολαμβάνω θέλω να καίω δάση. Όσα πεύκα κι αν έκαψαν οι εμπρηστές, δεν απειλούνται από εξαφάνιση.

----Τωρα που το ανεφερες καντε μια βολτιτσα σε ολη την γραμμη που καηκε στην Πελοποννησο να απολαυσετε τις νεες μοναδες που φυτρωσαν στη θεση των πευκων.......Αν γινοταν τετοια ζημια απο κυνηγους εγω πρωτος θα εσπαγα το οπλο μου!!!

Απόλαυση αίματος είναι κι όχι απόλαυση φύσης.
----Ευτυχος που εχω λευκο ποινικο μητρωο ακομα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  10:09:30  Εμφάνιση Προφίλ
Ό,τι είναι νόμιμο, είναι και ηθικό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  10:28:12  Εμφάνιση Προφίλ
κανεις δεν σε κυνηγαει αγαπητε apneafrog,ανταλλαγη αποψεων γινεται...αντιθετα με τον ορο καναπεδοαποψεις,με τον οποιο προσβαλλεις εμμεσα τις θεσεις καποιων.

και για την ιστορια, οχι οτι ο ιδιος χρειαζεται υπερασπιση ή οτι των αλλων η αποψη ειναι υποδεεστερη, ο thrax συγκεκριμενα τυγχανει να εχει πιο εξειδικευμενες γνωσεις,που ξεπερνουν κατα πολυ τις κουβεντες του καναπε επι του θεματος...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  10:48:10  Εμφάνιση Προφίλ
dpkouk

κανεις δεν σε κυνηγαει αγαπητε apneafrog,ανταλλαγη αποψεων γινεται...αντιθετα με τον ορο καναπεδοαποψεις,με τον οποιο προσβαλλεις εμμεσα τις θεσεις καποιων.

----Δεν προσβαλλω κανενα, αντιθετος με την εκφραση ''καναπεδοαποψεις'' υπονοω οτι για να θηξει καποιος το θεμα του κυνηγιου και να εχει πιο ολοκληρωμενη αποψη, πρεπει να εχει βρεθει στα βουνα να εχει βραχει,να εχει λιωσει παπουτσια ''ψαχνοντας'' βουνα για να εχει γνωμη....

και για την ιστορια, οχι οτι ο ιδιος χρειαζεται υπερασπιση ή οτι των αλλων η αποψη ειναι υποδεεστερη, ο thrax συγκεκριμενα τυγχανει να εχει πιο εξειδικευμενες γνωσεις,που ξεπερνουν κατα πολυ τις κουβεντες του καναπε επι του θεματος...

----Ειμαι με ορθανοιχτα ματια και θελω να δω τις εξειδικευμενες γνωσεις του καθε ενα απο εδω μεσα σε θεματα κυνηγιου.
----Το κυνήγι είναι θεσμοθετημένο από την Ελληνική νομοθεσία και εκατοντάδες επιστημονικές μελέτες αποδεικνύουν την ορθολογική διαχείριση της πανίδας του τόπου μας μέσα από αυτή την δραστηριότητα.
----Αποψεις-γνωσεις ανταλλασουμε, ξαναειπα, δεν εχω να χωρισω χωραφια με κανενα, αλλωστε δεν εχω δει και κανενα σας για να σχηματησω αποψη.


Edited by - Apneafrog on 16/12/2009 10:59:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2009 :  11:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by Apneafrog

Φιλε thrax,



- Το νόμιμο κυνήγι είναι θέμα αισθητικής του καθενός. Προσωπικά με απωθεί. Δεν κρίνω αυτούς που τους συγκινεί.

-----Λογικη αποψη

- Το παράνομο κυνήγι είναι έγκλημα ενάντια στην κοινωνία και το περιβάλλον, όπως και κάθε άλλη παρανομία.

-----Αποδειξεις? Ολες οι ερευνες δειχνουν το αντιθετο? Ακομα και η Ευρωπαικη ενωση εχει αναγνωρησει τα ωφελη του κυνηγιου!!

- Σπανίζουν οι νόμιμοι κυνηγοί.

-----Σπανιζουν οι νομιμοι γενικοτερα!!....Μην τους παιρνει ολους η μπαλα!!

- Οι συνομοσπονδίες και ομοσπονδίες προωθούν με απαράδεκτους
πολιτικούς εκβιασμούς εκπτώσεις στους κανόνες του κυνηγιού. Ο δε τρόπος τους είναι νταηλήδικος.

-----Απλα μια επιθετικη αποψη? Οταν λες νταηλιδικος? Τους πλακωνουν στο ξυλο ας πουμε?

- Ο έλεγχος του κυνηγιού γίνεται από τις ίδιες τις ομοσπονδίες, καθώς η θηροφυλιακή πληρώνεται από αυτές.

-----Το κρατος δεν επιθυμει να πληρωσει Θηροφυλακη!!Εφοσον υπαρχει νομικο πλαισιο πισω απο το κυνηγι ειναι υποχρεωμενο το κρατος για την σωστη επιβλεψη του.Διαφορετικα ας το καταργησει τελειως!!. Εχουν γινει μεγαλες προσπαθειες απο τους συλλογους για το θεμα θα γνωριζεις φανταζομαι!

- Στην Ελλάδα πολλά είδη πανίδας έχουν πρακτικά εξαφανιστεί λόγω του κυνηγιού.

-----Πεσμου πιο ειδος που αναφερετε στην λιστα των θηρευσημων εχει χαθει? Γιατι εγω τοσα χρονια τωρα τα βλεπω εκει εξω ολα και πολλες φορες μαλιστα!!!!






Δεν μου απάντησες για τις καναπεδοαπόψεις. Με προσβάλλει πολύ αυτή η έκφραση και δεν τη δέχομαι από κανέναν και για κανέναν. Δεν είσαι ο μόνος εδώ μέσα που έχει σηκωθεί πρωί για δουλειά ή βόλτα στο βουνό.

Έχω συνανστραφεί πολλές φορές και από θέσεις υπηρεσιακές και μη με ομοσπονδίες και συνομοσπονδίες και προέδρους και μέλη και θηροφύλακες και όλα αυτά που είπα πριν ισχύουν. Τα νταηλίκια δεν θα κάτσω εδώ να τα ορίσω. Μιλώ για ανθρώπους πολύ ψηλά στη διοίκηση των οργάνων σας που μπουκάρουν σε γραφεία υποργείων ανεμίζοντας δισκέττες, απειλούν υπαλλήλους και χρησιμοποιούν τα πολιτικά τους κονέ (300.000 ψήφοι γαρ) για να κάνουν ότι γουστάρουν.

Εγώ τα ζώα φίλε μου δεν τα χωρίζω σε θηρεύσιμα και μη. Η πανίδα στην Ελλάδα έχει υποστεί τεράστια υποβάθμηση λόγω πολλών παραγόντων, ενας εκ των οποίων είναι το ανξέλεγκτο και παράνομο κηνύγι. Μην μου λες τώρα για λίστες θηρεύσιμων και μη, θηροφύλακες των ομοσπονδιών και τι γουστάρει και εξυμνεί η ευρωπαϊκή ένωση.



___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 71 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000